Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Léčba V-Penicilinem

 

Články » Léčba V-Penicilinem   Vytisknout tuto stránku 

Léčba V-Penicilinem

Publikováno: 15.01.2011 • Autor: © Designer • Rubrika: Ryby

Léčba V-Penicilinem

Po kritice doplněný úvod.

V tomto článku prosím nehledejte jak určit diagnózu, kdy máte V-Penicilin použít, a ani informaci o tom, zda jej máte konkrétně Vy ve svém případě použít, to činíte vždy s vlastním vědomím co děláte a na vlastní riziko. Takové informace hledejte jinde a sami si rozhodněte, kterým informacím věříte. Rozhodně také nečekejte odpovědi na odborné úrovni. Tento článek Vám jen popíše, jak jsem jej použil já při urputné bakteriální nákaze, se kterou si neporadila běžná akvarijní léčiva, konkrétně 2× eSHa 2000, a se kterou jsem zápasil i po předchozím použití Sera baktopur, a vlastně už jsem nevěděl kudy kam, abych své ryby zachránil. Co se zde dočtete jsou jen mé neodborné poznatky, třeba o tom, jak a kdy jsem měnil vodu, což jsem jinde nenašel a přitom to vůbec nepovažuji za jakkoli méně podstatnou informaci. Neberte tedy prosím tento článek jako rady odborníka, jímž rozhodně nejsem. Své ryby jsem vyléčil, a i po více než týdnu od ukončení léčby nemají žádné příznaky nákazy, proti které jsem V-Penicilin použil.

Všem, kteří čekali víc, a četli ještě před dodatečným napsáním tohoto úvodu, se omlouvám za to že ztráceli svůj drahocenný čas, protože je mohl nevhodně zvolený nadpis zmást. Nezbývá mi, než si to přiznat.

 

Chtěl jsem léčit ryby V-Penicilinem, slyšel jsem o této možnosti snad už před 30ti lety, ale nikdy dříve jsem jej pro tento účel nepoužil. Hledal jsem na webu, dá se najít dávkování, co V-Penicilinem léčit lze, ale už nikdo neříká, třeba zda a jak měnit vodu, což je myslím dost podstatná informace, už jen pro nás, kteří vůbec netušíme, zda se ve vodě bude a má či nemá hromadit, nebo zda se sám odbourává, a co udělá s nitrifikačními bakteriemi.

Takže jsem se pokusil zvolit způsob jeho použití takový, abych minimalizoval šanci něčemu ublížit.

Nejprve jsem důkladně odkalil akvárium, vyměnil skoro polovinu vody, vytáhl molitanový filtr, vyčistil a vypral ho jak jen to šlo, udělal jsem z něj vlastně jen kus čisté houby bez bakterií a dal ho zpět do akvária, ale už nezapnul. Zavedl jsem poměrně silné vzduchování.

Vzal jsem do ruky krabičku V-Penicilin, a koukám, že je tam napsáno: „V-PENICILIN 750MG SLOVAKOFARMA“. No bájo, mám použít 400 000 mj. na 80 l vody, i když informace na webu jsou různé, tohle se píše obvykle. Aha, no to je jasná instrukce, ale kolik to vlastně je? Nacházím, že to mj. znamená: „měrná jednotka pro množství účinné látky“ a že tento výrobek má 1 320 000 mj. v 1 tabletě. No tak jo, mam akvárko 160 l, řekněme že tam je 130 až 140 l vody, takže potřebuji (400 000 / 80) × 140 = 700 000 mj., tedy zhruba půl tablety. Bůhví jak přesně to být určitě nemusí, u člověka se také ta tableta nedávkuje na deka jeho hmotnosti.

Házím tedy půl tablety do skleničky, zalévám vodou, a po dlouhých minutách začínám chápat, že se ve vodě V-Penicilin rozpouští opravdu špatně. Po nějaké snaze o drcení lžící se docela daří, ne že by se to úplně rozpustilo, ale aspoň rozptýlilo a vidím jen jemné částečky. Příště jsem to nejprve rozmáčknul mezi dvěma lžícemi na prach a zamíchal ve sklenici vody, bylo to výrazně lepší.

Skleničku nalévám do akvária, na dvě místa, odkud jde proud bublin vzduchování. Rychle se to rozptyluje po akváriu, dost drobků zůstává ležet na dně. Některé ryby to ochutnávají, ale jak se ukázalo, nic jim to neudělalo. Do druhého dne drobky ze dna vždy zmizely, možná je sežrali plži, někde jsem četl, že jim to chutná, a nebo se to ještě více rozpustilo a rozpadlo.

Druhý den vyměňuji třetinu vody v akváriu a poté dávám další půlku tablety, opět nejprve rozmíchanou ve sklenici vody.

Dále dávám každý den půl tablety, každý druhý den měním třetinu vody před podáním V-Penicilinu. Celkem 7 dní podávání stále stejné dávky V-Penicilin. Den po sedmém podání vyměňuji třetinu vody a dále už vyměňuji vodu každý den jednu třetinu, po dobu jednoho týdne.

Abych vysvětlil ty výměny vody. Dělám dost velký zásah do biologické rovnováhy celého akvária, filtr nefunguje, takže nejjednodušší způsob jak udržet kvalitu vody je jí co nejčastěji měnit. Den po poslední výměně vody (týden po ukončení podávání V-Penicilin) do vody přidávám Sera bio Nitrivec, abych co nejrychleji rozběhl akvárium zpět a i proto jsem měnil po léčbě vodu každý den, abych ji zbavil co nejvíce všeho, co už v ní být nemá. Ten den po poslední výměně vody je proto, že vodu používám vodovodní, rovnou, takže chlór v ní by mi mohl přidané nitrifikační baktérie hubit.

Teď už zbývá jen podle potřeby - ano ano, zase měnit vodu, stále raději častěji než obvykle, ale to už je spíše závislé na tom, jak moc ryb v akváriu žije.

Během léčení jsem přišel o jednu rybu, tou obětí byl Fantom černý, ovšem jak jsem zjistil, nejspíš ho měl na svědomí Čichavec perleťový, který Fantomy dosti surově proháněl a Fantom se mohl při honičce někde uhodit. Redukci počtu Čichavců jsem provedl, ale pochopitelně jsem to mohl udělat až poté, co jsem ryby vyléčil (utratit ty krásné kusy jsem opravdu nehodlal). Terčovci snášeli léčbu dobře, žádné projevy, že by něco bylo v nepořádku, jsem nepozoroval. Mezi Trečovci začalo vznikat více roztržek, ale to bych přičítal spíše jejich pubertálnímu věku, i když vyléčení něčeho skrytého vyloučit také nemohu, a mohl je povzbudit i častý přísun čerstvé vodovodní vody.

Rostlinám V-Penicilin nijak neublížil. Jen jsem během léčení a i následných výměnách vody vynechal přidávání čehokoli dalšího do vody (hnojivo), a na některých rostlinách se to podepsalo, příkladem se přestala tak rychle rozrůstat Pistia stratiotes. Ztráty na rostlinách jinak nebyly žádné, nejspíš na ně samotný V-Penicilin nemá vliv, alespoň ne nějaký viditelný.

Závěrem si dovolím napsat něco, co bude možná znít divně, ale napsat to musím. Myslím, že baktérie na Platách, jakési povlaky, flíček na ocase, chomáček na tlamce, flek za okem u samce Bojovnice, že to všechno vyléčil ten V-Penicilin, první výsledky byly znát po třech dnech, přičemž ten flek u toho samce Bojovnice nechtěl ustoupit ani předchozí dvojnásobnou léčbou eSHa 2000. Nicméně nemohu vyloučit ani vliv neustálých výměn vody, protože už to samo může někdy působit při bakteriálních infekcích dost dobře.

Ještě bych rád všem popřál něco, co je sice nesplnitelné, ale zní to hezky. Přeji Vám, abyste nikdy žádné léčivo nepotřebovali.

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 8x Nelíbilo se: 1x Zveřejněno: 15.01.2011 Upraveno: 15.01.2011 Přečteno: 1302x

Schválili: Bob66 ** 13.01.13

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Ryby
10.02.2007*****Moje středeční návštěva v cichlidovém ráji1778x
03.06.2006*****Rozmnožování ryb22055x
01.02.2013*****Pancierniček Panda - odchov133x
13.06.2009*****Červené skaláry6579x
04.04.2013*****Pestřenec červený v akváriu812x
25.06.2021*****Pravé dobrodružství pro odchycení vlastních akvarijních tropických rybek250x
06.03.2012*****Trnovec pancířnatý 23 let v akváriu1095x
21.08.2011*****Odchyt krevetek1571x
23.11.2006*****Kančík příčnopruhý3818x
12.10.2010*****Žábrohlísty4250x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 10 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [10] hero® 18.01.11 19:42
Zdravím. V tom doplněném úvodu se zase nemusíte tak moc obhajovat. K tomu není důvod. Věda a pokusy se nemusí dělat jenom v laboratořích. Kdo nic nedělá a nic nezkouší, tak nic nezkazí, ale ani na nic nepřijde a nic neověří/nevyvrátí. Svojí předešlou připomínkou jsem chtě říct, že obecně by zápis z "pokusu" měl mít nějakou ustálenou formu, aby měl nějaký přínos. V úvodu napsat co budete dělat, na čem to budete dělat, proč to budete dělat a co od toho očekáváte za výsledky. V textu potom jak konkrétně jste to dělal a proč jste to tak dělal. Nejlépe včetně citací pokud jste k tomu již někde něco našel. V závěru potom jak to dopadlo a na co jste přišel. V úvodu byste teď ještě mohl obecně popsat které ryby a co jste chtěl léčit (chápu, že jste to napsal v závěru, ale když to čtete poprvé postupně, tak to není zřejmé), ale věta v úvodu "Tento článek Vám jen popíše, jak jsem jej použil já při urputné bakteriální nákaze, se kterou si neporadila běžná akvarijní léčiva, konkrétně 2x eSHa 2000, a se kterou jsem zápasil i po předchozím použití Sera baktopur, a vlastně už jsem nevěděl kudy kam, abych své ryby zachránil." tam předtím vyloženě chyběla. Co mi tam ještě chybí je zdroj, kde jste našel dávkování. Problém je v tom, že kdybyste napsal nesmyl, tak i tak z toho příště bude hodně lidí citovat tento článek. Při používání citací se dají případné nesmyly postupně zpětně dohledat. Zdraví Martin

Reagovat na tento komentář [9] Flowie® 18.01.11 14:31
Jsem z toho článku poněkud rozpačitý, ad1) bakteriální infekce to nejspíše nebyla ( spíš infekce prvokem ) ad2) V penicilin je acidorezistentní ATB s úzkým spektrem účinosti ( určitě jste zaléčil případnou neuroboreliosu ), ad3) když už ATB (a ty jsou indikovány spíše jen v chovech konzumních ryb), tak třeba enrofloxacin, který má i jasně doporučené dávkování. Nicméně taky platí, nezkazí jen ten co nic nezkusí, a když Vám to pomohlo, tak jen dobře, jen bych výsledek nepřipisoval PNC. Mějte se.Reagovat na tento komentář [8] Romy® 17.01.11 01:01
S tímto upraveným úvodem nemám sebemenší problém.
Vím,že o léčbě penicilinem,je informací poskrovnu,řekl bych, proč asi?Těžko se někdo pustí do relevantní a dlouhodobé léčby s přesnými diagnózami,v jakých dávkách a v jakých podmínkách.Další věcí je vnímavost ryb a ostatních živočichů v nádrži,jaké navýšení je třeba při určitém množství rostlin.No,a to vše na amatérské úrovni.
Při dnešních léčivech od komerčních firem,se za tím skrývají roky a roky laboratorních testů,vyšetřeních a nakonec i léta testování u vybraných akvaristů ve vlastních nádržích.
Chápu,co jsi chtěl napsat,ale musel jsem se k původnímu napsání ohradit.Sám víš,jak se informace po netu šíří,a je jedno,zda jsou dobré,nebo to jsou nesmysly.Stejně se přebírají,a skončí na mnoha stránkách.
Šlo mi o to,aby Tvůj článek neby brán za bernou a neosvědčenou minci,a nesloužil,bez dalších a důležitých souvislostí za samospásnou.Proto jsem i psal,že opakování může mít fatální následky.
Za Tvůj přístup k věci,a opravu úvodu,Ti děkuji.RomanŠpeta.

Reagovat na tento komentář [7] Designer® 15.01.11 20:01
Ano, to pisu, biologicka rovnovaha je v haji, proto ty vymeny vody i po leceni, je potreba to akvarium znovu nastartovat. Druha vec ovsem je, ze nemohu lecit nektere veci mimo zabehle akvarium, protoze pak ryby vratim zpet, a maji to znovu. Jsou situace, kdy neexistuje dobre reseni, existuje jen vyber mezi mensim a vetsim zlem. Ale tomu je tak nejen u V-Penicilinu.

Upravit Reagovat na tento komentář [6] ® 15.01.11 19:15
Taky by bylo asi dobré, aby se tím penicilinem léčilo jen v karanténních nádržích. Protože podle mě ten penicilin zabíjí také ty prospěšné bakterie... a to by narušilo biologickou rovnováhu.

Reagovat na tento komentář [5] hero® 15.01.11 14:47
Článek napsán celkem pěkně ve stylu "amatérského zkoušeče", ale úplně tomu chybí úvod a závěr to hlavní. Co jste léčil pokud jste něco léčil a u koho jste to léčil? Po přečtení prvních odstavců jsem si nejdříve myslel, že jdete jenom zkoušet jak funguje penicilin ve vodě a jestli to nějakou rybu nebo kytku nezabije. Ke konci jsem pochopil, že jste opravdu cíleně něco chtěl léčit, ale popis "Chtěl jsem léčit ryby V-Penicilinem" je nedostatečný.

Reagovat na tento komentář [4] Designer® 15.01.11 12:38
Odkazu se na uplne prvni odstavec textu, ktery jsem napsal. Vubec mi neslo o to sdelovat informace, na co V-Penicilin pouzit, to kazdy dohleda pri urcovani diagnozy. Co se tyce davkovani, i to jsem si nasel, a najde to kazdy, kdo to bude chtit zkusit, kdyz uz bude vedet, proc to zkusit chce. Ja chtel sdelit to, jakym zpusobem jsem si s tim poradil, napsal jsem to, co jsem sam nenasel, informace ktere mi chybely. Kdyz uz jde o mne konkretne, vyhubil jsem tim bakterie, se kterymi jsem si uz jinak nevedel rady, a ne ze bych to pred tim nezkousel jinak. Ve sve neznalosti veci jsem jiste nehubil nejaky presne urceny organismus a muzete to popsat jako hrani si s ATB, ale na to si rypnu. Doktorka Vam predepise po pohledu do krku a zmereni teploty antibiotika, a Vy si myslite, ze vi uplne presne, co Vam to zpusobilo? Fakt? A proc Vam za tyden da neco jineho, pac to nepomohlo? Na nejake vytery chodi az chronicky nemocni pacienti, ze ano?

A jeste jedna vec. Chybet Vam tam muze cokoli, sam vim ze rozsahlejsi info by stalo za vic nez tohle, ale vite proc je tak malo informaci k nalezeni? Protoze kdyz si nekdo dovoli neco napsat, nevyjde druhy clanek, kde se pise proc je neco v jinem clanku spatne, s cim nelze souhlasit, jak a proc to delat jinak a jak, ale autor dostane pres cumak, co si to ve sve neznalosti dovolil a je zase klid.

BTW, ja dotaz do fora vznasel, ohledne V-Penicilinu byl pokud vim bez relevantni odpovedi. Takze mi nezbyva nez se omluvit, ze jsem si dovolil vubec napsat ze jsem to zkusil, a mel jsem byt ticho jako ostatni, kteri kdyz si nejsou jisti, udelaji to potichu, nereknou nikomu nic, a muzou pak sekat kinga.

Reagovat na tento komentář [3] Romy® 14.01.11 23:47
Také bych se přidal z otázkou co bylo léčeno,jaká byla diagnostika nemoci,podle jakého klíče bylo zvoleno dávkování bylo účinné,a léčivo vůbec,v jakém poměru na nádrž,ryby,jak byla nádrž zarostlá,zda se díky tomu dávka léčiva zvyšovala,jaké byly zdroje tohoto léčení,a s jakými výsledky...
Filipsi má naprostou pravdu,ATB,a je jedno,zda je to penicilin,streptomycin,nebo třeba tetracyklin není na hraní.Kdysi dávno se zbavovalo sinic právě penicilinem,netrvalo dlouho a sinice byly na penicilin rezistentní.
Když něco napíšeš,měl by sis uvědomit,že někdo to může opakovat po tobě,ale to může mít fatální následky.
Jako nadpis by mělo být ,,Na vlastní nebezpečí".

Reagovat na tento komentář [2] filipsi® 14.01.11 22:24
No me nejak chybi, co ze jsi to vlastne lecil, a jak jsi prisel na to, ze penicilin bude to spravne. Az v zaveru vidim "...baktérie na Platách, jakési povlaky, flíček na ocase, chomáček na tlamce, flek za okem u samce Bojovnice..". To byl ten duvod?
Myslim, ze atb nejsou na hrani, a kazdemu leceni s nima by mela predchazet diagnoza a citlivost danych kmenu na konkretni atb. Protoze jestli to podle tohohle clanku zacne zkouset kazdy, kdo objevi nejaky "flicek nad okem", tak potes ..

Reagovat na tento komentář [1] Žabka® 14.01.11 17:16
Veľmi pekný článok:) A len čo som sa prečítala na koniec, povedala som si to isté, ako ste nám popriali..Dúfam, že nebudem ešte dlho žiadne liečivo potrebovať:) To samé prajem i Vám:)

Další články tohoto autora
27.07.2014*****CO2 - snadno, levně a bezpečně2965x
03.05.2013*****DIY skimmer1608x
23.02.2011*****Porodnička1908x
03.12.2010*****CO2, rostliny, a co jsem ještě nezkusil4121x
01.12.2010*****Osvětlení akvária, rostliny a Watt, Lux, Lumen6833x© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/597-lecba-vpenicilinem