Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Začátečník

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 41 Přejít na další stránku   1  
Začátečník
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2015 14:54 Muž Jifi [675] Re: jamajcan
U většiny akvárek jsou kytky základ, tak je potřeba aspoň pár základních věcí znát :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2015 14:50 Muž Dreamdiver [258] - MiniakváriaRe: jaro
A proč bys tam nemohl dát ten Dennerle substrát? Jílové kuličky ke kořenům např www.akva-exo.cz/… nebo jsou další možnosti, např www.akva-exo.cz/… a další...viz mr.google ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2015 14:48 jamajcan Re: jaro
Jestli chceš pěstovat kytky,tak si dej jako spodní vrstvu substrát pro vodní rostliny,překryj ho nějakým inertním substrátem a máš klid.Pokud chceš klasické akvo,tak se na to vykašli a zační s klasickým akvarijním štěrkem, nebo nějaký pálený jíl.Se dívám,že každý tady kytkař :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2015 14:48 Muž Jifi [675] Re: Jindráš
Něco odejde a něco zase přeroste, až člověk neví, co s tím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2015 14:47 Muž Jifi [675] Re: jaro
Jak to napsat? Je víc způsobů, jak můžeš založit akvárko.
Jeden způsob je třeba dolů nasypat to staré dno, překrýt ho novým dnem a při napouštění dávát pozor, ať ti ten binec ve starém dně nezkalí vodu.

Anebo třeba můžeš použít obyčejný čistý křemičitý písek (zrnitost cca 1-2 mm) anebo nové dno - ale pak je třeba nějak dodat rostlinám živiny (viz předchozí příspěvky).
Ty kuličky jsou odhadem cca 2 cm velké. Vypadají jako ušudlané usušené kuličky z jílu. A právě z těchto kuliček se pomalu uvolňují živiny. Proto se dává 1 kulička pod kořeny 1 rostliny nebo 1 trsu rostlin. Aby ty rostliny měly živiny do doby, než se vytvoří funkční dno (osídlené nitrifikačními bakteriemi) a než v tom dně budou bakterie rozkládat detrit.
A rozhodně nic nepokazíš, když po roce přidáš nové kuličky pod kořeny.

Já bych na tvém místě zašel do dobré akvaristiky a hodil bych tam s němi řeč. Ty jílové kuličky jsou natolik běžné, že je snad budou mít všude.
A asi by stálo ve tvém případě zajít osobně na návštěvu k nějakému akvaristovi, který má zaběhlé akvárko, a ptát se na rady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.08.2015 14:42 Jindráš Re: jaro
Staré dno bych nedával vůbec,jak napsal NHKG. Nic takového. Normální zrnitost a k rostlinám ke každé klidně dvě koule hnojiva. Já mám JBL 7+13. A je hodně dobrý a dlouho vydrží. Hlavně vysokou vrstvu dna,já mám vepředu asi 3cm a vzadu 10cm. A hodně rostlin,je totiž možné,že ti jich pár odejde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2015 14:31 jaro Re: Jifi
tak uz som z toho jelen.mam dat to stare dno alebo nie. ved ked dam ten pisek tak nema ziadne zivyni ste povedali. a viete mi dat link na tie gulicky. lebo nemam ani sajnu ako to vyzera a kolko to stoji. takze ten denerle nemam davat ani tie porovite substraty?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2015 14:21 Muž Dreamdiver [258] - MiniakváriaRe: NHKG
Taky si myslím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2015 14:10 Muž Jifi [675] Re: NHKG
To je důvod, proč jsem raději koupil čistý křemičitý písek 1-2 mm a k tomu nové dno (jako vrchní dekorativní vrstvu).
A ty kuličky jsem dostal v akvaristice jako bonus, protože jsem u nich koupil celou výbavu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2015 14:06 Muž Jifi [675] Re: jaro
Rostliny ti zakoření i do štěrku a do písku :-)
Na zakořenění je ideální křemičitý písek 1-2 mm, já mám na povrchu ještě nové dno od Rataje.
Ale tyhle písky a štěrky nemají žádné živiny, proto je pak potřeba dát například tu kuličku hnojiva ke kořenům. Zeptej se na ty jílové kuličky ke kořenům v jakékoli akvaristice.
Co se týká těch štěrků, mrkni tady:
www.rataj-spk.cz/…
Dá se to běžně sehnat v akvaristice.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.08.2015 14:06 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: jaro
Staré dno je štěrk s nějakým bordelem neznámých parametrů a nemůžeš ho ani proprat. Jílové kuličky jsou pro rostliny mnohem lepší a nemusíš dávat do akvária žádný bordel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2015 14:03 Muž Jifi [675] Re: jaro
I když nechceš zahradu, tak kytky potřebují 2 věci:
1) živiny
2) CO2

Ad 1) Když založíš nové akvárko, obsah živin je 0 (pokud nějaké nedodáš)
Ad 2) Pokud tam zpočátku nemáš živočichy, tak ve vodě nebude ani moc CO2

Takže pokud chceš, aby kytky rostly a aby neživořily, je potřeba jim něco dodat.
A pak, pokud porostou moc, je stříhej.

Jednoduchý způsob tu už zazněl - viz předchozí příspěvek.

I to staré dno bys mohl dát. Tak se to taky dá udělat. Ale pokud chceš jen pár rostlin, vystačily by i ty kuličky ke kořenům.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2015 14:01 jaro Re: NHKG
a preco stare dno nie? ved dfo toho sa zakorenia rastliny? a mozes tad nejaky link na ten strk a tie gulicky? dik
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.08.2015 13:54 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: jaro
Staré dno ani nitrivec bych nedával. Jen ten říční štěrk a kup jílové kuličky. Ty se zahrabou do štěrku ke kořenům rostlin.

Štěrk důkladně proper před umístěním do akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2015 13:45 jaro Re: Dreamdiver
no nechci ziadnu zajradu en parrastlin mozno 5 ci 6 ks. takze taky porovity substrat nepotrebujem? teraz som bol v zoodome a povedali ze mi staci dat stare dno a na to obycajny riecny strk jemnost 2-3mm. mozemto tak dat? a vodu mam upravit aqvatanom a nitrivcom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.08.2015 13:11 Muž Jifi [675] Re: Dreamdiver
Já jsem dal přednost čistému písku + štěrku a ke každé rostlině tu kuličku ke kořenům. Přidával jsem "tekutý CO2" a jak kytky valily. Rostly před očima. Po několika týdnech jsem začal postupně i dávkovat kapalné hnojivo, ale chce to taky měnit vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2015 13:02 Muž Dreamdiver [258] - MiniakváriaRe: jaro
Je to klasický substrát od Dennerle, pod něj můžeš dát výživný substrát (např www.rostlinna-akvaria.cz/… ) ale není to vyloženě nutnost. Pod náročnější rostlinky můžeš dát ke kořínkům cíleně nějakou kuličku hnojiva. Předpokládám, že neplánuješ nějakou podvodní zahradu...možná bych řekl, že někdy je takový substrát spíš na škodu, přebytek živin u nepříliš opečovávaného akvárka může způsobit víc problémů než užitku. Okrasné kamínky myslíš jaké? Normálně nasyp do akvárka substrát a na něj naaranžuj nějaký pěkný větší kamen, kořen...co se ti líbí. Určitě na to nesyp nějakou tu mramorovou drť ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2015 12:37 jaro Re: Dreamdiver
Fotka k příspěvku inak zaijimave ze aj v tak spinavom akvarku sa mi narodia nove rybky . no a ,ohol by som tam dat na dno toto ? a treba pod to ece nieco dat alebo na vrch toho mozem dat este nejake okrasne kamienky?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2015 12:27 Muž Dreamdiver [258] - MiniakváriaRe: JARO
Prima, tak zatím máš kde mít rybky, ale trochu jim to tam fakt vyčisti a měň vodu, aby to tam přežily.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2015 12:06 JARO Re: Dreamdiver
jj diki moc za rady a obsiahly navod. no ja zabudol povedat ze mam kupene nove akvarko takze tam to budem zakladat.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2015 10:33 Muž Dreamdiver [258] - MiniakváriaRe: Jifi
Však jo :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2015 10:29 Muž Jifi [675] Re: Dreamdiver
Z chemického hlediska je mramor skoro totéž jako vápenec, jen obsahuje navíc ještě nějaké příměsi.
Vysypat dno vápencem by nebylo to pravé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.08.2015 10:23 Muž Dreamdiver [258] - MiniakváriaRe: jaro
Když vidím tvoje akva, postupoval bych asi takhle - ryby bych přemístil viz můj příspěvek níže. Akvárium bych komplet vysypal, vyčistil, ten vodní kámen dostaneš dolů nejlépe octem nebo kyselinou citronovou a houbičkou na nádobí. Akvárko důkladně vymýt, usadit na místo, dát dno (např www.flexiobklady.cz/… ), nainstalovat techniku (vymytý filtr, topítko..), zasázet rychlerostoucí rostlinky, nějaké dekorace - kořen, kameny, podle vkusu, nalít temperovanou vodu (ber ohled na rostliny, teplotní šoky mají rády snad ještě méně jak ryby), spustit filtr, světlo a akva frčí. Na lepší start lze koupit něco takového www.akvarista.cz/… . Ryby bych ještě klidně nechal s bublifukem v karanténě (nekrmit, měnit vodu) a nechal akvárko zabíhat s tím, že bych měnil buď denně nebo obden část vody. Po několika dnech bych tam vrátil ryby s tím, že bych i nadále pokračoval s měněním části vody a s krmením hodně střídmě.
Tak nějak ve zkratce, mělo by to fungovat, nic moc lepšího nevymyslíš. Nějaké náhrobní drtě fakt nejsou do akva vhodné. Jednak jsou to šutry jako kráva, jednak jsou ostré, ryby se mohou poranit, zapadává do toho bordel a mramor ti bude měnit parametry vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2015 09:56 Muž Jifi [675] Re: jaro
Dát tam můžeš co chceš, ale s odpovídajícími následky ...
Já nevím, jak ti to ještě máme napsat, ať tam nedáváš ten svinčík z tohoto akvárka, které tu ukazuješ.
Když je řeč o vodě a vymáčknuté houbě (houba filtru) z akvárka, myslí se tím dobře zaběhnuté akvárko. To tvoje tak nevypadá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2015 07:43 jamajcan Re: jaro
Ta mramorová drť je dobrá tak na cintorín,určitě ne do akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2015 22:58 jaro Re: Jifi
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku aha takze ked mam takto zaspinene akvarium tak tam nemozem dat z tej spinavej vody ani tam dat tak spinavy filter do toho noveho akvarka? a este mozem tam pouzit a dno takuto drt?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2015 22:08 Muž Jifi [675] Re: jaro
Jasně že je myšlena voda z dobře zaběhnutého akvárka. A když tam přidáš i "sajrajt" z vymáčklého filtru (taky z dobře zaběhnutého akvárka), bude to ještě lepší, protože přidáš i nitrifikační bakterie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2015 22:05 jaro Re: Heimdall
nooo tie odkazi som precital ak nastudoval zakladne veci okolo toho. ale nikde tam neni pisane ci mozem nainfikovat novu vodu v novom okvarku touto spinavou z toho stareho akvarka. ja viem ze sa ma nainfikovat nove akvarko vodou ci strkom zo stareho ale to je asi myslene ked je zabehnute a pekne urobene a a nie asi ked je tak zaspinene ako to moje. ci?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   03.08.2015 18:42 Muž Dreamdiver [258] - MiniakváriaRe: jaro
Není to o tom, že by ti tu nikdo nechtěl poradit, ale opravdu je základ si něco nastudovat - viz právě ty výše uvedené odkazy - a pak se ptát na konkrétní věci, se kterými si nevíš rady.
Když vidím to tvoje akvárko, je fakt nejlepší začít znova úplně od začátku. Dal bych jiné, jemnější dno a hlavně rychlerostoucí rostlinky.
Než to překopeš, dej rybky do nějaké karantény, klidně i čistý kýbl, dej jim tam bublifuk, měň vodu a nekrm, přežijou to tam líp jak v téhle bažině.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2015 18:09 R Muž Silent [5949] Re: jaro
Takovej ten s odkazy kterej je hned pod názvem vlákna ;-) .
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2015 18:09 Muž mamlon123 [8] Re: jaro
v něm jsou odkazy a ty si přečti :) rámeček je nad příspěvkama :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2015 18:08 jaro Re: romant
coooo aky modry ramecek?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.08.2015 17:25 R Muž romant [27987] Re: jaro
Zdejší modrej rámeček. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2015 17:23 jaro – nanovo zalozenie
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku zdravim
vie mi niekto poradit ako nanovo spravne zalozit akvarium. ?? tu citam ze je dobre nainfikovat nove akvarium starou vodou alebo strkom zo stareho akvaria. a platy to aj ked je to stare akvarium uplne zaspinene a riasami a chumacmi zanesene. tak moc ze uz mi tam aj par rybiek zkapalo. mam takych humusom nainfikovat nove akvariu? posielam aj par foto spinaveho akvaria. dakujem moc za radu. mail eximan@azet.sk
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2015 18:46 Muž Dreamdiver [258] - MiniakváriaRe: Deecevans
S koupí rostlinek moc neotálej, hodně ti pomůžou s rovnováhou v akváriu. Do malé nádrže se hodí spíše drobnolisté rostlinky, třeba pupečník www.prirodni-akvaria.cz/… hezky roste, dá se zastřihávat buď jak kobereček nebo ho můžeš nechat růst až k hladině a není moc náročný. (Nejen) pro začátek neuděláš chybu s Egerií, ta roste snad každému všude www.prirodni-akvaria.cz/…
Do malého akva bych taky nedával moc druhů rostlin...tak 2-3.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2015 18:26 R Muž romant [27987] Re: Jindráš
Však jasně, já raději trošku vyděsím, než aby jsme potom museli řešit nějaký průser. ;-) X-) pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2015 18:24 Jindráš Re: romant
Proto jsem napsal,že to není návod,jen co jsem udělal já. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2015 18:04 R Muž romant [27987] Re: Deecevans
Očistíš sklo, co odpadne, stáhneš ze dna odkalovačem. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2015 18:03 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Deecevans
Když čistíš sklo, může se uvolnit maximálně řasa, co byla na skle a s tou by si měl poradit filtr, případně časem sama spadne na dno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2015 18:00 Deecevans Re: NHKG
Větší aq a lepší techniku plánuju, ale ihned si to momentálně dovolit nemůžu. Jinak, mám vždycky pocit, že když čistím sklo uvolňuju do vody bordel. Je to tak?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2015 17:59 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Deecevans
Vodu měnit 30% každý týden.
1x za 14 dní, nebo méně často dle potřeby odkalit dno
1x za 14 dní, nebo méně často dle potřeby vyčistit filtr. Ale nečistit filtr ten samý týden co se odkaluje
Houbičkou skla může čistit častěji, ale samozřejmě bez saponátů! Já je čistím vždy jak se chystám fotit, i 2x týdně.

Každopádně pro začátečníka je tak malé akvárium docela nevhodné, blbě se v něm udržuje rovnováho a pak nastávají problémy jaké máš. Lepší by bylo něco kolem 100l, ale samozřejmě větší akvárium stojí víc peněz i času.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2015 17:58 R Muž romant [27987] Re: Deecevans
Tu očistu, odkalování klidně, ale ne společně s tím čistěním filtru, výměny jednou týdně tu 1/3.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2015 17:55 Deecevans
Ještě se prosím zeptám, mám tedy jednou týdne měnit 1/3 a tuhle "očistu" nedělat vůbec? Pak jen jednou za měsíc odkalit a pak za týden, jak bylo řečeno, vyčistit filtr? Vůbec neodsávat těch 1/4 jak jsem řikala? A než koupím ty rostliny, mám ty umělé umývat od slizu nebo ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2015 17:25 Deecevans
Nic nedělám, počkám. Když se voda "neuklidní" určitě se připomenu s dotazem. :-) Zatím nechci sebe ani rybu stresovat ještě víc. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2015 17:24 R Muž romant [27987] Re: Jindráš
Tak s tím vopatrně, ty máš 200 litrů, sice dáváš návod, ale já bych byl v případě tazatelově opatrný a tuto metodu si velmi rozmyslel. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2015 17:20 Jindráš Re: Deecevans
Nálevníka jsem tady řešil taky a dostal jsem radu-mám 200l akva- dát 100ml 3% kysličníku,normálního,obyč. Hrozně jsem se bál-ryby,rostliny-,pak jsem ho tam dal. Za 4h byl nálevník pryč. Zdálo se mi to hrozně brutální,ale nic se nestalo a mám dodnes od nálevníka pokoj. :) Není to rada,jen co jsem udělal a co mi pomohlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2015 17:01 R Muž romant [27987] Re: Deecevans
Tak jest a žádnej strach, ryby v kondici vydrží bez potravy klidně 3 týdny. ;-) Určitě nebude od věci pouvažovat o větší nádrži s obstojnou technikou, ono ten filtr co tam máš je spíš tzv. honič vody, tedy výkon má, ale filtračního materiálu pomálu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2015 16:59 Deecevans Re: romant
Dobře zatím vzduchuju normálně. Až bude voda čirá je to znamení, že je vše v pořádku tedy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2015 16:56 R Muž romant [27987] Re: Deecevans
Nekrmit několik dní vůbec, nedělat vlastně nic, jenom pokud bude třeba přidat na vzduchování, nálevník je velký spotřebitel kyslíku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2015 16:51 Deecevans Re: romant
Krmím jen co sežere, rostliny pořídím - jsou tam jen dočasně. Takže teď už s tím asi nic nezmůžu, že? A příště tedy týden po sobě. Co teď zmůžu s nálevníkem? Nechat jej?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [41] ...... 118

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 113271x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15-zacatecnik?od=2001