Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Začátečník

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 36 Přejít na další stránku   1  
Začátečník
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2016 19:44 R Muž afc1886 [14704] Re: goldinka
Napiš něco víc,jaký je filtr,jak velké je akva jaká rostlinky.Podle fotky ti povím,že jsi nenasadila jednoho šnečka,ale pěkný tank
rybicky.net/atlasostatnich/ampularka_argentinska
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2016 19:34 goldinka Re: afc1886
Fotka k příspěvku Přikládám fotku kytky, která ještě před pár dny měla mnohem více listů, je na tom dobře i vidět jak akvárium není čisté...

vaaclav: dobře, udělám ještě dneska večer.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.01.2016 19:28 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: goldinka
Vyměň častěji část vody odstraň uhnilé listy a nic více nedělej. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2016 19:27 R Muž afc1886 [14704] Re: goldinka
Pořád dokola,chce to prezentaci
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2016 19:22 goldinka – něco špatně
Tak mám dojem, že v zabíhajícím se akvárku je něco špatně. Akvárium se zabíhá už tři týdny, před dvěma dny jsme do akvárka dosadili jednoho šnečka. Plíseň kolem kytek uvnitř částečně zmizela, což je fajn, ale kytky samotné začaly uhnívat, prostě shnijou - teda myslim si. Voda je cítit nějak jinak - podle mě asi trochu i plísní - než voda v tom 12l akvárku - tam je beťák a vše je naprosto OK včetně čistoty vody. Když přičichnu k zajetému akvárku s beťákem a k tomu nově zabíhajícímu, tak je prostě strašně znát rozdíl. Kytky, ty plovoucí na hladině ta roste pěkně, neuhnívá, zatímco kytky zasazené na dně akvária postupně přichází o listy, hnědnou a následně zůstávají na dně... Co s tím, vylít dvě třetiny akvária, odstranit hnijící kytky, "odbahnit", dolít vodu a znova nechat pár týdnů zabíhat? Nebo vyčistit komplet celé? Nebo kytkám vespod kamínky do akvária nestačí? :( chjo, už sem se těšila, že tam beťáka dáme, ale takhle fakt radši ne...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2016 15:59 R Muž romant [27987] Re: puffie
Docela by se hodila prezentace předmětný nádrže, aby ta rada mohla bejt cílená, jak zde zazanělo, není akvo jako akvo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.01.2016 12:00 Žena Belisana [476] - gavúnci, labyrintkyRe: puffie
Úplně nově založené akvárko se zpočátku neodkaluje, aby se tam mohl proběhnout nitrifikační proces, potom už samozřejmě odkalovat. Nikdy se nepodaří odkalit úplně všechno, trochu mě ale zaráží, že se ti tam přitom dělá až takový bordýlek, že klesne až za půl hodiny ;-) Něco není dobře (četnost údržby? nevhodný filtr? způsob odkalování?), těžko se ale dohadovat, když tady nemáš prezentaci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   05.01.2016 11:56 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: puffie
Do jaké hloubky odkaluješ? Nutnost, četnost a důkladnost odkalování závisí od toho, jaká je to nádrž. Jaký je objem, kolik je tam rostlin, jaká je osádka.

Jestli je to nádrž plná živorodek, tak je potřeba odkalovat důkladněji, protože ne všechny jejich "produkty" se stihnou bezpečně rozložit, aby neznečišťovaly vodu. Pak není zcela dobré, když se ten detrit rozvíří taky do vodního sloupce, ale jestli si pak zase sedne, není to taky žádná katastrofa. Část z toho zpracuje taky filtr.

Jestli jsou v nádrži čistotné ryby, pak to odkalování nemusí být vůbec důkladné a stačí jej dělat na povrchu a jednou za čas. Pak je značná část toho "nepořádku," který odkalíš a který Ti víří, populace nitrifikačních bakterií, které žijí na dně, které se tam zase rády usadí a které nepředstavují opravdové znečištění.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2016 11:43 Žena puffie [6]
Zdravím, mám dotaz. Když odkaluji dno, nikdy se mi nepodaří vysát všechen prach, nečistoty atd. Stává se mi, že se to v akva zvíří, ale do půl hodiny to klesne zpátky ke dnu, nevadí, že to není celé odsáté? Nebo neodkalovat vůbec?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2015 23:43 goldinka Re: PaulZy
Mám to vzduchovadlo, co posílal Legioix v odkazu :)

jinak dám tomu čas do půlky ledna, to bude odpovídat zhruba těm třem týdnům.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2015 21:53 Muž PaulZy [51] - RostlinyRe: goldinka
Jak píše kolega výše: Bublifuk pokud nevadí hlučnost motorku (ideální umístit do jiné místnosti nebo do skříně). On i ten "tichý" motorek nemusí být zas tak tichý (nejen vzduchovací). Vzduchování je zbytečné, pokud nedojde k přerybnění nebo není potřeba ryby nějak léčit. Je to asi nejlevnější varianta.

Druhá varianta je vnitřní filtr: Krom uřvané Číny stojí kolem 600 Kč. Já třeba kupoval do 12ky jakýsi filtr od Dennerle (na který je celkem levný a přesto vybavený - včetně rozstřikovací trubky).

Další možnost je vnější filtr, který většinou stojí ještě o něco více. Na 45ce mám Blau FM-60, ale přijde mi zbytečně hlučný. V noci je slyšet hučení, přes snahy o zvukovou izolaci. Většinou ho přitom v recenzích chválí jako tichý. Stařičký Hagen Aquaclear na 200l nádrži prakticky neslyším. Cenově to vyjde skoro nastejno, pokud by šlo o jednu nádrž a včetně ceny motorku (utáhne bublifuky více nádrží).

ad plíseň: Okružáci nebo levatky by mohli pomoct. Nejlepší jsou v tomto krevetky, ale ty už chtějí trochu opatrnosti a aspoň 3 týdny úspěšného záběhu (pokud jde o Cherriny). Levatky většinou bývají v rostlinách (pak je musím likvidovat). Další věc je soužití krevetek s rybama... Ale možná to není ani vyložená plíseň (typicky ze dřeva), ale bakterie, co po pár dnech samy zmizí. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.12.2015 14:02 Muž Legioix [574] Re: goldinka
Zvaž ještě místo toho "vzduchovadla" nějaký obyčejný molitanový filtr napojený na ten vzduchovací motorek. Udělá to větší službu než to vzduchovadlo. Teda jestli tím vzduchovadlem myslíš klasickej vzduchovací kamínek.

Něco takovýho: www.akva-exo.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2015 13:59 goldinka Re: romant, Legioix
Ouk, šnečky zvážím a stěhování tedy odkládám :) děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2015 13:54 R Muž romant [27987] Re: goldinka
Zmizí, až se akvo řádně zaběhne, tedy ne po třech dnech, spíš po třech týdnech. ;-) Třeba šneci okružáci, si s tím hravě poradí a nebo když neuděláš nic, jenom občas a nebo častěji vyměníš vodu a klidně troškou šušenýho krmení podpoříš nitrifikaci v té třítýdenní době, tak taky dobře. :-) Teplotu pěkně na 26 st. a čekat. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2015 13:53 Muž Legioix [574] Re: goldinka
Zatím nestěhovat a čekat. Časem to samo zmizí a dalo by se to urychlit i přidáním pár šnečků (okružáků). Urychlí se tím i záběh akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2015 13:49 goldinka Re: Werderka
To vypadá moc krásně! :) Jsem ráda, že nejsem jediná, kdo sáhl po špatném akváriu :-D Ještě stále napravuji :/

Já bych měla další dotaz... Připravila jsem druhé cca 25l akvárium, promyla kamínky, dala do akvária, zalila vodou, přidala rostliny a akvárko nechávám zaběhnout už třetí den bez beťáka. Mám tam vzduchovadlo, topeníčko a nic dalšího tam teď není. Po těch třech dnech se na kytkách tvoří okolo toho, co by měly být listy, taková nabělalé cosi, podle mě to vypadá jako plíseň. Je to jak na rostlině, která plavě na hladině, tak těch, které jsou zasazené... Je to normální - zmizí to po nějaké době?? Vzduchovadlo jede, topení jsem dneska vypla (jestli to není náhodou tím... ). Voda se mi zdá zase taková mléčná, tak asi vyměním část vody. Beťák je pořád v nanoakvárku, kde je kupodivu voda čisťounká, poté co jsem přestala nechtěně překrmovat tak zmizel i mastný film na hladině. Ráda bych ho přestěhovala do nového ale zatím teda se mi do toho nechce...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.12.2015 00:19 Werderka Re: romant
Díky za milá slova a pochvalu, od zkušeného akvaristy to velmi potěší :-) Tímto bych chtěla vzkázat i ostatním začátečníkům - nejprv nastudujte - a to důkladně, potom praktikujte a dopřejte rybkám komfort, který si zaslouží (nevím, co jsem si, blbá, myslela, ale měla jsem mylný dojem, že "na tom nic není"...a s tímto přístupem na to zbytečně dojely 4 betty, už jsem si začala připadat jako sériový vrah, což mně mrzí dodnes, tak neudělejte stejnou chybu) Tady na fóru je dost zkušených a ochotných lidí, kteří poradí, za což všem patří můj velký DÍK...bez vás bych se s tím mordovala snad doposud, nehledě na to, že by mně to možná otrávilo natolik, že bych to vzdala...a to by byla velká škoda, když teď vidím, jak je super mít doma hezké akvárko hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2015 21:18 R Muž afc1886 [14704] Re: Michalčik
Tak přidal bych rychlerostoucí rostlinky a prováděl častěji výměnu vody.Tu rampu filtru otočit podél krátké strany. ahoj
edit-teplota na 30 stupňů je zbytečná
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2015 21:15 Muž Horác [3942] Re: Michalčik
Michalčik napsal: Ať mu řeknu cokoliv neposlechne. Rad je tady (jenom v tomhle vláknu) hafo ... jenomže ... Komu není rady, tomu není pomoci ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2015 21:01 Muž Michalčik [0] – Potřebuji pomoci
Děláme s otcem na vánoce akvárium je to spíš boj rybek o život, ale otec si to nedá vymluvit. Ať mu řeknu cokoliv neposlechne. Rád bych vás poprosil o jakoukoliv radu jak zabránit úhynu ryb. Mockrát děkuji
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.12.2015 18:30 R Muž romant [27987] Re: Werderka
Krásná práce, krásné poučení i pro ostatní, kterým se hned na začátku "zadaří" to vzít za druhej konec. ;-) Prostě když je snaha, člověk se do toho zakousne, jde za tím, nepovolí, tak se zákonitě dříve či později(ovšem to někdo nedá), musí pozitivní výsledek dostavit. ano Máš za sebou nepřenosný zkušenosti a bez nich to prostě nejde, trošku si natlouct, vstát a nevzdat to, to potom krásnej pocit z dobře vykonaný práce. X-) No, jak ho přemluvit? Prostě má u tebe ty správný podmínky a proto se chová jak se chová, nechal bych ho stavět. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   22.12.2015 18:04 Werderka – Konečně i já
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak nakonec i mně se zadařilo...hodiny a hodiny studia akvaristiky, nervy v kýblu (taky když si blbec jako já koupí jako první akvo NANOsrandu) něco málo improvizace...a výsledek se dostavil. Akvárko mi jede cca 4.měsíc, mám tam beťáka a 2 jakýsi hnědý šneky - všichni se mají fajn, šneci se zaplaťpámbu nemnoží. Jednak jsem se do jisté míry chtěla pochlubit, protože mám radost, po několika zklamáních :-D , byť je samozřejmě spousta šikovnějších akvaristů s "hezčím" akvárkem. Třeba i jako inspirace pro ostatní, kteří mají malé akvo, že i takto se to dá. Mám tam filtr, teploměr i topítko (jen vzduchování a CO2 rozptylovač nemám - není třeba)...to vše pohodlně v 15l akvu (čistý objem vody 12l). Mám jen jeden dotaz zkušenějším...náš Karel (rybák) má hrozný pnutí stavět hnízdo. Furt. První postavil cca 14 dní poté, co jsme si ho pořídili. Od té doby jede jak šikmovokej. Jednou týdně čistíme nádrž, hnízdo vždycky odlovím síťkou a vypigluju mu tam...druhej den ta má tu pěnovou nádheru zas. A tak pořád dokola. Nějaký tip, jak mu vysvětlit, ať s tím dá pokoj? :-) ...přikoupení samic nehrozí - objem na to nestačí a na větší akvo zas nejsou prostory, čili se držíme toho, co je... Díky za radu!
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2015 07:01 Žena Wendy2 [543] - Tak nějak od všeho trochu :)Re: goldinka
to bude slepá hladina rybicky.net/forum/6671
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2015 00:09 goldinka
Dneska jsme přivezli jiné akvárko, konečně jsme ho našli, takže zítra budu beťákovi předělávat bejvák, tedy... Tentokrát už správným postupem :) velikost nově přivezného je velkým odhadem asi 30 - 35l. A do toho 12l přijdou časem nějaké ty krevetky. Pancéřníček už je taky pryč v hejnu :) Tak snad se tentokrát zadaří.

Jinak v akvárku se nám vytvořil na hladině nějakej hnusnej film, jak kdyby mastnota.. dá se to ho nějak zbavit, kromě vyčištění? Na rychlo jsme minule sehnali dvě kytky, jedna plovoucí na hladině, druhá zasazená v kamínkách. Tentokrát ve zverimexu, kde měli ponětí o čem mluví, takže pro další kytky do většího akvárka půjdeme asi také tam. A až to bude připravené, tak se snad konečně už budu mít čím pochlubit :-D

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2015 17:41 R Muž afc1886 [14704] Re: krajcvajc
Celkem čuňata rybky,proto už bych řešil lepší filtr,ale abych neodbíhal od tvého dotazu.Né každá rybka má ráda třeba bílé dno,některé zase nesmí mít ostré dno,proto to zkus vše dopředu promyslet,určitě se to vyplatí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2015 17:40 R Muž romant [27987] Re: krajcvajc
Pokud to není set od Eheimu, tak ten filtr vyměň za klasiku a to www.rybicky-rybky.cz/… a k tomu www.rybicky-rybky.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2015 17:36 Žena Belisana [476] - gavúnci, labyrintkyRe: krajcvajc
Před pár lety jsem taky kupovala set o stejné velikosti a docela vyhovuje. Jen filtr jsem koupila jiný, protože byl hlučný a akvárko je v ložnici. Světlo dostačuje, žádné jsem nepřidávala, protože v tom akvárku nemám náročné kytky, takže záleží na tom, jakou představu o budoucím akváriu máš. Ten set mám jako low-tech, minimální údržba, nenáročné rostliny i ryby a funguje dobře. Topný kabel bych nedávala, pro rybky, o kterých uvažuješ, stačí pokojová teplota.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2015 17:34 krajcvajc Re: krajcvajc
Hmm. Rybky jsem paradoxně zatím do podrobností neřešil.
Láká mě klasika z dob dětství, jak si to pamatuju. Nějaké mečovky, black Molly, gupky. Dolů snad sumečka a časem podle zarybnění jednu bettu nebo párek.
Nezní to asi jako výzva, ale pro mě to je symbol domácí pohody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2015 16:55 R Muž afc1886 [14704] Re: krajcvajc
Tak hodně záleží,jakou plánuješ osádku,to by taky napomohlo s radou dna. Edit-jinak se přesuň tady rybicky.net/forum/3914
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2015 16:52 krajcvajc Re: krajcvajc
Díky za reakce. S tisícem vláken rad je to samozřejmě pravda, ale to je právě ta potíž, se v nich zorientovat pro začátečníka a najít případný detajl.
S tou rychlostí máte samo pravdu, set ještě ani nedošel. Rozmýšlím to vše dopředu. Řeším teď písek, kameny a kořeny proto, že nevíme dne ani hodiny, kdy se u nás objeví mráz a pak bych čekal asi až do jara. :-D
Světla vychází na 0,32 na litr a pro začátek jsem počítal s přisvětlováním s lampičkou, případně dokoupením silnějších zářivek pro start rostlin.
S kvalitou příslušenství si nedělám iluze. Cenově však vyšel po slevě lépe než samostatné akvárium plus dokoupení krytu. S filtrem při případně nedostatečnosti počítám do karantény, nebo do porodnice živorodek.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2015 15:39 Jindras Re: krajcvajc
Substrát ne. Topný kabel-jak chceš,zbytečnost,jen komerce. Písek z potoka-v pohodě,jen ho polej octem,jestli nešumí-kvůli vápenci. Když ne,tak převařit,kvůli parazitům. Kameny v pohodě-jen pořádně vydrbat kartáčem. S kořeny je to jiné,ale taky je nemusíš vařit-záleží odkud budou,jestli z přírody,nebo koupené. Hlavně všechno pomalu,nejdříve dno a dekorace,pak rostliny a filtrovat a až po 10-14 dnech,opatrně pár rybek. Hlavě vše pomalu a s klidem. ALE RAD DOSTANEŠ HODNĚ,JSOU TU PRIMA ZKUŠENÍ AKVARISTÉ,SE VŠÍM TI PORADÍ. palec Světlo si spočítej,minimum je 0,3w na litr. Jestli máš koupený celý set,tak to většinou za moc nestojí,filtr atd. :-( Je tu tisíc vláken,kde si vše najdeš,vše o začátcích. potlesk rybicky.net/clanky/536-zaciname-s-akvaristikou-zakladani-akvaria
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2015 15:35 R Muž afc1886 [14704] Re: krajcvajc
Tak nejdřív bych řešil ten set,protože většinou tam začínají problémy(Špatné světlo i filtr)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2015 15:24 krajcvajc – Detajly pro začátečníka
Zdravím všechny.
Zakládám akvárko - set 80*40*35 se základním vybavením (kryt s osvětlením, vnitřní filtr, topítko). Další vybavení bude následovat už indivindi. Jako začátečníkovi se mi při rozmyslu kupí detajly, u kterých doufám, že mi tady nějaká dobrá duše poradí.
1. Mám investovat do substrátu pro rostlinky plus topný kabel ve dně?
2. Rád bych si nakopal potoční písek (jemný i křemenné valounky), jsem na Vysočině- rula, žula. Písek má nadprůměrně vysoký obsah lesklých zrn. Vypadá skvěle, ale nevím jestli jde o slídu, nebo snad o nějaké oxidy kovů a netuším o vhodnosti do akvárka.
3. V potoce jsou úžasné křemeny. Horní odkrytá část temná až do černa, spodní zabořená má původní světlou barvu. Neznám příčinu a tak váhám, jestli je použít.
4. Chápu důležitost desinfekce kamenů a kořenů povařením, ale co když se nevejdou do nádoby? Vím, že to zní hloupě, ale jak to řeší praktik? Můžu na kameny použít Savo?
Mockrát díky za případné odpovědi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.12.2015 22:46 Muž Horác [3942] Re: goldinka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2015 21:48 goldinka Re: michalt
Jasný, rozumím tomu. Větší akvárium je už zařazeno v plánu po dnešním a včerejším čtení (popravdě mám pocit,že sem přečetla už tolik informací a začínám z toho všeho mít trošku informační guláš :) ). Mamka kdysi bettu měla a měla na ní trochu větší akvárko (mívala tam s ní i sumečka a malé rybky, neonky nebo něco takového), tak se po něm poohlédnu, třeba ho najdu. Mohlo mít těch 25 - 30l (nevim určitě, ale bylo větší, zkusim ho najít na netu). Menší akvárko máme teď holt takovou challenge než bude větší.. Můžeme si za to sami, tak se s tím zatím nějak popereme. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2015 21:39 Muž Horác [3942] Re: goldinka
Tak aspoň víš, kam se už nikdy neobracet pro jakoukoliv radu ... protože tohle je ignorantství a diletantismus nejhrubšího zrna ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2015 21:38 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: goldinka
Co se týká té velikosti nádrže, mezi 12 litry a "akváriem na celou stěnu" je hodně možností. Představ si třeba akvárium s rozměry 40x25x25 cm. To se Ti pořád vejde třeba na rozumný stůl, na kterém zůstane i dost místa. A je to už objem 25 litrů, tedy dvakrát víc než máš teď. A přitom je to jen o pár centimetrů na každou stranu víc, než máš teď. V takovém akváriu (taky jen pro jednu bettu) se už při hezké údržbě dá udržet stabilita parametrů vody mnohem snadněji, už se tam dá dát nějaký závěsný filtr, vejde se tam topítko, aby měl beťák pořád správnou teplotu vody, a tak.

Tím nechci říct, že to se stávajícím akváriem nejde a že bys měla běžet kupovat hned větší nádrž. S trochou úsilí a trpělivosti se to hezky dá i v těch 12ti litrech. Ale do budoucna o tom pouvažuj, zase by tam bylo o něco stabilnější prostředí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2015 21:30 goldinka Re: Horác
Ano věděli, s ním jsme kupovali to akvárium a bettu i jsme se s nimi bavili co všechno k tomu akváriu budeme potřebovat, jestli máme vše atd atd, no klasičtí začátečníci bez dostatečných informací. Já si s prodejcem už na téma informovanost a proškolení zaměstnanců napsala pár řádek, protože mě to mrzí, mohli jsme ušetřit stres s převozem a naší nešikovností alespoň jedné rybě...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2015 21:28 goldinka Re: NHKG
My teď nemáme moc prostor na velké akvárium. Jasně, že by se mi strašně moc líbilo akvárium přes půl zdi... Ale na to jednak nemám zkušenosti, druhak to tady ani udělat nemůžeme. To třeba jednou v budoucnu :)
Bettu kdysi chovala mamka, takže jsem do něj šla, protože to pro mě není úplně neznámá. Jako musim říct, že včera jsme u toho poloprázdného akvária seděli asi půl hodiny a prostě jen čučeli jak na televizi :) Asi hlavně kvůli tomu jsem si ho přála, je to velmi uklidňující...
Vodičku co máme je zázračná vodička jak jste psal :) zázrak je popsán na lahvičce přímo "přemění vodu z vodovodu na vodu vhodnou pro ryby", AquaSafe od Tetra. Krom zázraku čisté vody to má působit antistresově na ryby, a obsahuje to biokoloidy, které mají napomáhat růstu užitečných batkerií. Včera jsme tam kápli pořadované množství, dneska je voda do mléčna, baštu dostal sumeček i betta jen včera.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2015 21:27 Muž Horác [3942] Re: goldinka
A v té akvaristice věděli, že ten pancéřníček půjde do dvanácti litrů?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.12.2015 21:16 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: goldinka
Jestli jsi už nějakou vodičku koupila, tak ji nevyhazuj. Třeba se k něčemu hodí. Ale důkladně si nastuduj (nejenom v návodu) k čemu je a jak a kdy ji použít.
Každopádně chválím za přístup. Snad tě akvaristika bude bavit. Třeba dopadneš jak my "závisláci", co nám je každé akvárium malé a co chvíli kupujeme větší. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.12.2015 21:08 goldinka Re: NHKG
Děkuji za odpověď. O pancéřníčkovi mám načteno, proto hledám někoho kdo se ho ujme. Byla to prostě chyba...
Nechám tedy jen betu samotnou (před chvílí jsem se o tom také dočetla v jednom vláknu) a zkusíme to poladit těmi rostlinami. Zkusíme sehnat nějaké větší akvárium, ale asi to také hned tak nebude. Vodičku vyhazujeme... :)

Děkuji za radu. Jdu pokračovat ve čtení :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2015 20:51 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: goldinka
12 litrů je fakt hrozně málo. Udržet tam stabilitu tak, aby akvárium bylo pěkné, bez řas a různých jiných problémů bude hrozně složité. Ideálním řešením by bylo akvárium prodat a koupit větší.
Do 12l akvária kromě Bety žádnou další rybu dát nejde! Velmi brzy by chcípla i s tou betou. Takže sumečka se nějak zbav (vrátit do akvaristiky, věnovat někomu s větším akváriem, ...). Potřebuje minimálně 100 litrů, hodně vyroste.
Čištění dna musíš zajistit ty. Maximálně si na pomoc můžeš pořídit nějaké malé šneky, třeba Okružáky. Je potřeba měnit často cca 3 litry vody. Ze začátku ob den, časem bude stačit méně často.
Načti si toho co nejvíc, viz odkazy na vrchu tohoto tématu. Nenech si v akvaristice poradit různé "zázračné vodičky" (radši si nenech poradit nic, málokde dobře poradí). Většina má jen velmi omezené použití a pokud přesně nevíš co dělají, tak tím ničemu nepomůžeš. Z rostlin doporučuju růžkatec, nejrychleji roste a je velmi málo náročný. Spousta akvaristů ti ho dá zadarmo (platí i pro ty šneky).

rybicky.net/atlasryb/pancernicek_kropenaty
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2015 20:43 goldinka – nesprávný začátek
Ahoj, dobrý den,
po mnoha pročtených diskuzí a článků o akvaristice a zakládání akvária, jsem zjistila, že jsme udělali zbytečnou nemalou chybu. Včera jsme se impulsivně rozhodli zakoupit (nekulaté) akvárium 12l, bettu a sumečka na "čištění", jako sumečka nám prodali pancéřníčka kropenatého. Jednoho. Nadšení z prvních krůčků s vlastním akváriem, jsme dali na dno modré drobné kamínky a ozdobu v podobě rozpadlého hrádku s malým úkrytem. Že nám chybí kytky, že se má akvárium několik dní nechat odstát s kytkami uvnitř a až poté kupovat ryba... No prostě zvrtali jsme to.

Akvárium není velké, jsem si nyní po přečtení těch všech článků vědoma toho, že vytvořit nějaký ekosystém nebude vůbec jednoduché, ale přesto bych se o to ráda pokusila a udělala tam našemu beťákovi příjemné prostředí, patrně na dožití, protože jak jsem se dočetla, tak jsme nejspíš dostali nějaký starší kus... Ale i kdyby na dožití, tak aby to aspoň stálo za to. V akvaristice jej měli v té tyranské 2l kostce "bettariu".

Potřebovala bych poradit co s akvárkem udělat, abychom to co jsme tak zvrtali, dali nějak rozumně do kupy a docílili co nejlepšího prostředí v rámci možností pochopitelně...

Zítra budeme dokupovat rostlinky - vybrané mám babelku, zákrutichu, voďankovce, a když se pdoaří sehnat tak i tu měchýřnatku jávskou. Myslím si, že to by v rozumném množství mohlo akvárium dostatečně zazelenit.
Akvárium jsme plnili vodou (i rybami) včera, dnes je voda zakalená, do mléčna - vyřeší to rostliny? Nebo bych měla nyní a po následující dny měnit části vody, případně nějak jinak vodu ošetřit?

A když seženeme vhodného sumečka, budeme potřebovat věc na odkalování? Zvládne to sám čistit?
Co se týče pancéřníčka, momentálně jsem jej nabídla a doufám, že se najde někdo kdo by se jej ujal a dal mu možnost žít v hejnu. Pět jich v našem akváriu mít nemůžeme ani omylem a jeden bude nešťastný :/

byla by nějaká rada, kterého sumečka pak vybírat k bettě? Moc se mi líbí ancistrus, ale na něj je akvárium také malé...

Děkuji všem za rady.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2015 01:48 Muž PaulZy [51] - RostlinyRe: Merst
Na fotce 12l akva vidím 2 Black Molly, 1 parmičku 4pruhou, nějakého halančíka (zrovna se mi ten název vytratil krom přezdívky "hokejka"), paví oko a Otocincla? Podívej se do Atlasu, je hodně přesný. Pokud osádka nepůjde pryč, tak bych nechal Molly, dokoupil aspoň 5 parmiček 4pruhých, a 3 Otocincly a stop. Pokud by to bylo 80 litrů, tak i 5 halančíků.

Jsou to všechno hejnové ryby, ale kdyby mělo být od každého hejno, tak je 60 litrů málo. V 60 litrech toho jde udělat celkem dost, s běžnými druhy menších (ale ne trpasličích) ryb. Do 12l nanoakvária patří razborky, tetry ohnivé, heterandrie, ale vždy tak jeden druh (doplněný krevetkama třeba). Do 60 litrů lze dát hejno od každého z těchto druhů, nebo 10hlavé hejno parmiček čtyřpruhých a 4 Otocincly.

HLAVNĚ nejdřív nové akvárium založ, aby bylo zasázeno 80 % dna. Pak počkej týden nebo radši dva, než tam pustíš první ryby (z těch ve 12 to snesou snad všechny) a filtraci nech běžet od založení. Taky jsem měl období, kdy jsem byl schopen udělat v 80 l "rybí guláš", ale taky to pak od toho vypadalo.

A doporučuji si přečíst něco o počtu ryb a důvodech pro ně (1 cm/l, Holandské akvárium, počet ryb podle zátěže,velikosti a nároků (labyrintky/sumci->tetry->kaprovité->živorodky->studenovodní/náročné ryby)). Např. čistotných neonek může být v jedné nádrži více, než kdyby tam byly čuňata parmičky, ale zase parmičky vydrží více. Taky bych nedával např. parmičku žraločí do 60 litrů, i když podle pravidla 1cm/l by to pro ni bylo akorát. Méně je často více a jednodruhové hejno 20 ryb bude působit lépe než 20 druhů ryb po jednom kusu (samozřejmě ne všechny ryby jsou hejnové).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2015 19:26 Merst Re: romant
Tie rybky čo mám pôjdu do toho 60-80l akva..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2015 19:24 R Muž romant [27987] Re: Merst
Však jasně, ale kam se ta osádka, která je tvořena živorodkama poděje? Ptám se na to proto, aby se ti zde nedostalo rad, jakou osádku a ve finále z toho nebyla ta samá rybí polívka jako teď. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2015 19:21 Merst Re: romant
Tam budem mat poter... Ano to si nechavam tie rybky premirstnim a dokupim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2015 19:16 R Muž romant [27987] Re: Merst
Budeš uvažovat s tou stávající osádkou z 12 litrů?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2015 19:13 Merst – 60-80akva
Idem si založiť 60-80l akva.. Aké rybky by ste tam dali?Aj počet kusov atd...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [36] ...... 118

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 113271x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15-zacatecnik?od=1751