Čichavec - rozmnožování, odchov
jj jsem. Tady jsou dvě fotky , jedna je kde jsou oba dva a druhá kde má už větší bříško
koukám, že jsi sokolovák, já jsem z chodova
Půst jsem skusila nic, chová se úplně normálně jako ostatní.Nedávno jsem asi rozbil i hnízdo,jelikož jsem začátečník , tak jsem o tom nic nevěděl.mám plovoucí rostliny a mezi nimi byli samé bubliny.Ted ten čichavec pořád doráží do druhého,netuším zda se jedná o samce a samičku.pořád do něj jakoby kouše a snaží se třít,ale ten druhý pořád utíká a občas zůstane.Přijde mi to divné.Dám sem foto
myslím že nemůže. Jestli není jen přežraná, zkus dát půst a vysleduj to.
Potřeboval bych poradit, může se pářit mofrý čichavec s perleťovím? Na samičce se postupem času zvětšuje boule pod hlavou z obou stran a roste pomalu do větších rozměrů , čím to může být?
Starší reakce
Hmm, to vypadá na slušnou rybí polívku ve složení druhů k sobě nepatřících a ještě to bude i možná podpořeno velikostí akvária, takže další odpovědi budou do doby, než se zaregistruješ a zřídíš prezentaci předmětný nádrže, tak trochu zbytečný. Jde Ti o to, aby to v akváriu klapalo a rybám se dařilo? Tak jestli ano, uděláš, jak Ti píšu.
no a třeba strach z nějakyho druhu ryb to muže byt ? ale to by se asi schoval aji samec že ...mam je společně s parmičkama,tlamovcama,cyklidama a rajovcema a zda se mi že to děla od te doby co jsem je tam pravě dal?
Pokud samec postavil pěnový hnízdo na hladině, tak jí tam, pod to hnízdo bude lákat. Samička bude plnější v bříšku. Ovšem pokud je ryba schovaná, tzv. bez příčiny, mohlo by to signalizovat něco jiného než tření a to třeba nějakou nemoc, ale těžko soudit, ten popis je velmi těžko uchopitelný. Jako nic nekazící opatření bych měnil vodu.
0 24.11.2013 15:49 comin – čichavec zlaty
prosim vas jak poznam na samici že bude klast jikry ?? už asi tři tydny je samice pořad schovana za halouzkou rostliny a nikam se nevzdaluje neměla by se se samcem nachvili přemystit do oddělene nadoby ?
děkuji
Starší reakce
Souhlasím,nechat pouze jeden pár,že by hnízdo stavily společné je téměř vyloučené.Můžou pouze stavět hnízdo současně,káždý ale na jiném místě.Ale je třeba dát každý pár zvlášť.
Nechat jenom jeden pár a po event. výtěru samičku odlovit.
0 03.11.2013 17:36 Zuzana – čichavec perletový množení
Ahojky mám dva páry čichavců perletových, jeden ze samců si začal stavit hnízdo, měla jsemje společne s jinýma rybkama tak jsem je odlovila (oba pary), hnizdo jsem jim častecne predelala a on si ho dodelava.. nevim ale zda v predelanem akva mam nechat oba pary??? prijde mi ze samci si hnizdo stavi spolecne. ale co pak az se vytrou samice? nechat tam oba samce? vytrou se samice tak nejak zaroven nebo jim udelat jeste jedno akva? diky za rady. Mnozily se mi betty ale to jsem mela jen jeden par tak to bylo v klidu a endlerky taky bez starosti ale ted si nevim rady ;)
Starší reakce
Z praktického hlediska, pokud dokážete udržet hygienu a podle počtu mladých, je ideální den před rozplaváním pár ganulek Protogenu hodit do nádržky s mladými. Tak jako rostou čichavci nestejnoměrně, nerozplavou se všichni najednou. Z granulek se něco líhnout dokáže i v akváriu, není to agresívní nálevník (u mne teda nebyl), a ryby "plavou ve žrádle", takže moc nemusíte hlídat, kdy začít krmit. Krmení pak cílené, je ideální stříkačkou do hejnka potěru. To už si líhnete zvlášť, aby ho bylo dost.
Souhlasím,začíná se krmit po rozplaváni.Kolikáty den to záleží na teplotě,ve které je chováš.Jak krmit protogenem najdeš v návodu,těch možností je víc.Jaké množství záleží na počtu potěru,postupně jak bude potěr odrůstat se dávky zvyšují.Já krmím potěr většinou 2x - 3x deně,je lepší krmit častěji a menší dávky.Nezapomeň na pravidelné odkalováni a výměnu vody.
Sice se ptáš jiného Libora, ale snad mohu odpovědět i já. Čichavci se začínají krmit ve chvíli, kdy stráví vaječný váček - tedy když se rozplave. Jak krmit protogenem je napsáno v návodu, pokud jsi návod neměl, napiš a já ho zítra v práci naskenuju a pošlu ti ho.
Kolikátý den by se měl začít krmit potěr čichavců zakrslých? A jak krmit protogenem? Mám je ve 40 l akva napuštěné tak do 2/3 (tzn. 25-30 l vody). Prý stačí tak 3 granulky. a jak často krmit?
Starší reakce
Kaplan007 napsal: Ves společenské nádrži se mi chystají ke tření čichavci zakrslý. Vyplavalo mi pár rostlin a sameček neváhal a postavil si pěnové hnízdo a pár se chystá ke tření. Dá se poté pěnové hnízdo s jikramy a samečkem nějak přemístit do jiné nádrže abych jikry nepoškodil? Ve společenské nádrži by asi nebyla šance pro přežití potomstva.
Čichavci mají to kouzlo, že jejich jikry a mláďata se veskrze na hladině udrží, narozdíl třeba od bet. Celé hnízdo lze snadno, ale bez samce, přemístit do nádrže tak, že se podebere miskou a v druhé nádrži se opatrně přeleje. Vývoj bez samce není nic ohrožujícího, naopak přelovením streslý samec je schopen hnízdo zlikvidovat.
Udělal jsi to nejlepší, co jsi mohl. Uvidíš, jak to dopadne. Příště jakmile začne samec stavět hnízdo, tak ho i se samicí přelovíš do akva, kde je budeš chtít nechat vytřít.
možná bych se raději prostě řídila podle tohoto článku
"Odchov: 26°C - střední nádrž, libovolně osázená, popřípadě i bez písku, doplněná plovoucími rostlinami. Pro úkryt samičky před samečkem je dobré vložit do nádrže kameny. Voda měkká až středně tvrdá. Sameček staví na hladině pěnové hnízdo, pod kterým dochází k výtěru. Jikry spadlé ke dnu sameček posbírá a vyprskává do pěnového hnízda. Samička mu někdy pomáhá, občas také jikry potají požírá. Po tření samičku odlovíme a snížíme sloupec vody na 15 cm. Sameček pečuje o jikry sám. Potěr se vylíhne za 24 hodin a za 3 - 4 dny po jeho rozplavání odlovíme také samečka. První tři dny po vylíhnutí není třeba krmit /tráví vaječný žloudek/. Potěr po rozplavání přijímá drobnou jemnou živou potravu /viřník, nálevník/, popřípadě usušený vaječný žloutek cezený přes tkaninu, nebo prachové krmivo /Sera Micron../. 11-14 den, dle velikosti rybek, je nutné začít podávat živou potravu, vylíhlou žábronožku solnou. Do stáří 4 týdnů přijímá potěr kyslík žábrami přímo z vody, proto se doporučuje v té době velmi jemně vzduchovat vodu v nádržce /silné vzduchování nebo proud vody má za následek umlácení potěru/. Po 4 týdnech se potěru začíná vytvářet přídatné dýchací ústrojí — labyrint. V této době musíme opět krmit velmi jemnou potravou, protože se potěr v tomto mezidobí větším soustem často zadáví. Po cca 5 týdnech od vylíhnutí začíná přijímat i jinou potravu. Potěr roste nestejnoměrně a je nutné třídit jej podle velikosti. Rybky jsou velmi plodné. Z jednoho tření bývá 500-1000 jiker. Tření lze od jara do léta několikrát opakovat." rybicky.net/atlasryb/cichavec_modry
Když jsem přišel z práce tak už bylo tření rozjeté. Už by asi bylo stejně pozdě na přelovení. Přesunul jsem hnízdo s jikrama a samečka do menšího akva. Uvidím, jak se k tomu sameček postaví.
Máš-li takovou nádrž a chuť odchovávat, přelov tam ty čichavce teď a nech je vytřít se přímo tam. Sameček postaví hnízdo i tam a vytřou se. Je to jednodušší než přemísťovat hnízdo.
Ves společenské nádrži se mi chystají ke tření čichavci zakrslý. Vyplavalo mi pár rostlin a sameček neváhal a postavil si pěnové hnízdo a pár se chystá ke tření. Dá se poté pěnové hnízdo s jikramy a samečkem nějak přemístit do jiné nádrže abych jikry nepoškodil? Ve společenské nádrži by asi nebyla šance pro přežití potomstva.
Starší reakce
Nejlepší je mladé odsát do malého akvária, kde budeš mít jen filtr bublifuk s jemným molitanem, seštelovaný tak, aby nedělal velký proud, a topítko, abys měla vodu 25-28°C (podle druhu čichavců). Potěr je třeba vydatně krmit a zbylou potravu ze dna denně odsávat a doplňovat čistou odstátou vodou.
Ve společenském akvárku filtr nevypínej, zabila bys bakterie, které v něm žijí a čistí vodu.
malý dotaz šla jsem čistit akvárium a zjistila jsem že se mi vykulili čichavci mám tam hodně špuntů jen sameček si postavil hnízdo přímo nad filtrem který už jsem radšivypla jelikož už potřebbuje holt vyčistit jen teď by to zřejmě nebylo dobré jen nevím jak mi vydrží kvalita vody rostlin mám dost jak dlouho musím mladé nechat v klidu abych to čištěním a nebo manipulací v akvarku neublížila potěru
Starší reakce
Taky jsem se se sítkem na ryby ještě nikdy nesetkal... a že už jsem pěkných pár čichavců vytřel. Já osobně třídil čichavce vždy až poté, co se jim vytvořil labyrint.
Urtman napsal: Ty moji blázni čichavčí mají 14 dní, proto se bojím (i když už rozdíly jsou dvojnásobné), že jim uškodí to přendavání... Navíc když máchnu síťkou, tak proplavou všechny a malým čajovým sítkem, kterým lovím ty co odsaju při odkalování zase sbírám i ty prcky... Proto se ptám, jak má vypadat to síto. Máte někdo nějaký "domaděl" a nasdílíte třeba fotku, nebo postup, z čeho vyrobit? Kupovaná sítka jsou buď kovová (to používat nebudu), nebo velmi jemná čajová, kompromis jsem zatím neobjevil...
Čtrnáctidenní čichavci se opravdu ještě netřídí, pokud nekrmíte vyloženě blbě...čichavci musí "plavat ve žrádle", pak nemohou být ty rozdíly v této době tak veliké. Jinak nejlepší je opravdu velká mělká síť a fajfka...
Já ho taky ještě neviděl, jenom jsem o něm četl, že ho sem tam někdo používá... Předpokládám, že jde o domaděl... Kdyby se dalo koupit v akvaristice, tak jich mám doma pět
, proto se ptám...
No nevím..sítko na třídění ryb jsem ještě neviděl(neříkám,že neexistuje). Chce to obrnit se trpělivostí do ruky fajku a jednoho po druhým pěkně roztřídit.
Ty moji blázni čichavčí mají 14 dní, proto se bojím (i když už rozdíly jsou dvojnásobné), že jim uškodí to přendavání... Navíc když máchnu síťkou, tak proplavou všechny a malým čajovým sítkem, kterým lovím ty co odsaju při odkalování zase sbírám i ty prcky... Proto se ptám, jak má vypadat to síto. Máte někdo nějaký "domaděl" a nasdílíte třeba fotku, nebo postup, z čeho vyrobit? Kupovaná sítka jsou buď kovová (to používat nebudu), nebo velmi jemná čajová, kompromis jsem zatím neobjevil...
Nevím jak u cichavcu,ale já jsem betty tridila hned jak jsem viděla velké rozdíly ve velikosti.Nasypala jsem žrádlo a vetsinou ty větší taky víc žerou takže ty se tam vrhli první tak jsem pochytala je.
0 08.09.2013 17:54 JoKa – Kdy začít třídit
Zdravím, ve vytíračce mi roste potěr čichavce modrého. Potřebuji vědět, kdy mám začít třídit, podle velikosti jak píšou? Mám strach, že podmínky ve větším akva nebudou stopro stejné, tak abych jim neublížil... A druhý dotaz, máte někdo "babskou" radu na to třídění? Jak by mělo vypadat to síto, případně jak si ho můžu vyrobit... Děkuji.
Starší reakce
Taky odkaluju u prcků (ale třeba i u kreveťulí) vzduchovací hadičkou. A nemám na ní ani žádné škrtítko. Chce to jen cvik, ale kdybych nasál rybku, tak hadičku na konci "zlomím", tím vodu zastavím a vrátím rybku, jak jsi psal. Je to rychlejší a jednodušší řešení.
Já u malých odkaluju tak, že vodu nasaju vzduchovací hadičkou a na ní mám dané škrtítko a když vidím, že sem nasál malou rybku, zaškrtím a hadičku nakloním zpět do akva a povolím škrtítko, chce to jen trochu cvik...
Starší reakce
Dobré oko, světlo proti nádrži a malá hadička...
Tím nahrazením jsem myslel právě tu "zlatou střední cestu", kdy se do nádrží cpou jávské mechy, plovoucí rostliny, nebo rostliny v květináčích, vypěstovat si řasu není taky žádný problém a v takovém akva je těch breberek požehnaně i tak
hezky, děkuji. Já vše, co zde píšete, vím, ale myslela jsem právě na ty vířníky, žábrozožky a bůh ví co všechno, co v zaběhnutém akva žije. Každopádně zřejmě půjdu zlatou střední cestou a udělám to tak, jak píše kolega LiborSprysl. Díky moc za rady
Hansel napsal: Jedinou výhodu u zařízených nádrží bych viděl v přirozeném výskytu drobných organismů a řas kterými se některé druhy živí, ale to se dá nahradit.
Například tím, že do nádrže dáte rostliny, které nemusí být uchyceny v substrátu či případně použijete rostliny v květináčcích...
Nádrže "kde nic tu nic", jsou využívány z důvodů snadné údržby a menší námahy na udržení hygieny. U potěru je důležité krmit co se do nich vejde, a to co zůstane na dně nesežrané tam nehnije a nekazí se, ale je to jednoduše odsáté (platí i pro výkaly). To se vám v plně zařízené nádrži nepovede. Další důvod je například náchylnost potěru k nemocem kdy prázdnou nádrž jde snadno vyléčit, desinfikovat a podobně. Je pravda, že by bylo pěkné pozorovat růst v přirozeném prostředí, ale i tak je to v těchto účelových nádržích otázka max pár měsíců a potěr může do společenské nádrže, kde mu toho co se týče růstu zbývá ještě dost.Sám jsem zkoušel odchovat potěr tak, jak tu popisujete, ale už bych do toho nešel, protože potěr rozhodně nerostl tak rychle když jsem se musel krotit s krmením, aby to neuškodilo zaběhnutému akva. Do prázdné můžete krmit 5x denně, pravidelně, bez větší námahy a opatrnosti půlka vody ven, půlka nové dovnitř a potěr poroste před očima. Jedinou výhodu u zařízených nádrží bych viděl v přirozeném výskytu drobných organismů a řas kterými se některé druhy živí, ale to se dá nahradit.
čauky, akvaristi
rozhodla jsem se, že bych si chtěla odchovat pár zakrsláků - doteď to nechávám čistě na přírodě. Rybky se třou a třou, potěr je decimován a decimován
od konce května budu častěji - pořád - doma, takže bude čas, abych se o vytíračku starala. A teď k hlavnímu dotazu. Vím, jak vypadají vytíračky - kde nic, tu nic, max vzduchovací kamínek a topení. A to se mi moc nechce. Já mám pod křečkama nevyužité 60l akvárium, z něj bych to stvořila, včetně pořádného filtru samo. A teď, je lepší mít fakt jen vodu bez substrátu a rostlin a přelovit tam potěr, nebo je lepší založit akvárium se vším všudy - kytky a tak, přelovit pár (1+2) a nechat je tam vytřít? docela by se mi líbilo mít to jako krásné akva na stole a pozorovat, jak plůdek roste...
Starší reakce
to mě něco řiká to jméno
Tak dívněte na nabídku Josef Koblasa...ten kolem vás docela často jezdí...
To není lenost
a nebo možná jo ale jsem otrávenej z informací na internetu kde má každej pravdu a každej si píše nesmyslů jak nas....
stačí si pročíst něaký blog třeba moje želva Nataša a je mě blivno
a dohledat se něčeho jiného než opisu je také dost složité
proto jsem předpokládal že na foru se objevují i akvaristi a teraristi kteří něco vědí a začal jsem sem chodit
a spíše se snažím informace si prověřovat a něco se přiučit ( pokud je to pro mě přínosné )
dalo by se říci že mám v malíčku upravu vody a vím přesně co potřebuji
ale hledám další informace ohledně živočichů ( rozšířené informace od chovatelů )
a z toho si to musím vytřídit podle svého uvážení
stejně tak je to i stím krmením
až budu mít hlavu plnou informací a budu si vědom že to je vše co jsem potřeboval , tak se stanu dospělím a zmizim tak jak jsem se oběvil
Josef Vávra napsal: dá se ta laboratorní koupit v násadě? ale ještě k těm vířníkům kde je sehnat jako násadu? jinak na to psaní o krmení určitě mrknu
jen nemám moc rád teorie ale mám rád praxi .
Přestaňte se ptát jako někteří místní "začátečníci lenoši", nebo už mi nebudete tak sympatický
Samozřejmě, že se dá laboratorní trepka sehnat v násadě...Myslím, že i ti vířníci...Petr Novák je starý praktik, pro vaše uklidnění...
dá se ta laboratorní koupit v násadě? ale ještě k těm vířníkům kde je sehnat jako násadu? jinak na to psaní o krmení určitě mrknu
jen nemám moc rád teorie ale mám rád praxi .
Teoreticky dovede udělat akvárium každý ale praxe se dost liší a je to u všeho
i když na každém šprochu pravdy trochu
a mnohdy se může praxe dost vzdalovat od té teorie
já například chovám žáby Bombina Orientalis ve vodě kde mám sem tam něaké kameny na které si mohou vylést ale v drtivé většině napsaných článků je to přesně naopak
a s tou vodou to není má metoda ale mého přítele který tyto žáby chová téměř 50 roků
Josef Vávra napsal: často čtu o vířnících ale jak o mořských tak o sladkovodních , máte někdo zkušenost s jejich chovem aby se dali dlouhodobě chovat pro potěr? A ještě k trepce dle mého názoru je jen jedna ale v Hornbachu mě říkal prodavač že jsou dvě , jedna je kousavá a druhá v pohodě a to samé i cyklop zatím jsem s tím co kouše neměl štěstí se setkat a nebo kousat nestihne a živé chytám jen v rybníku a trepku dělám normálně ze sena
Tak nějak z vás mám dojem, že jste dostal brutální úplatek od redaktorů Rybiček, abyste udělal takové občerstvení na fórech. Vaše dotazy jsou velmi kvalifikované a dokonce s určitou mírou znalostí nejen z akvaristiky...
Snad možná proto byste mohl zvládat objevovat dávno objevené...na téma živé krmení a jeho chov je řada článků od Petra Nováka na Akvarista.cz a vůbec nejsou špatné...
K té trepce...trepka není jen "jedna"
jedna je ze sena a spolu s ní se nalíhne fůra ještě jiných "zvířátek", které umí udělat paseku v nádrži s potěrem docela brutální...viz "dravý nálevník". A pak je trepka laboratorní, která je při správném ošetřování tou trepkou bez příměsí stále.
Co je na tom prosím divného?
Přidat reakci
1 ...... [4] ...... 19
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 19075x