CO2 - rady do začátku
0 29.12.2022 14:12 Sidi – CO2
Zdravím,CO2 rozpuštěné v akváriu zůstává dole nebo jde nahoru a ven z akvaria?Mám v akvárku sekavce asi 10 ks ale za poslední léta jsem je viděl pouze při krmení navečer.Po zakoupení CO2 1umřel,náhoda....ale další den vylézají zespodu a cpou se směrem nahoru ,třeba na listy rostlin.Čím to může být?Moc CO2,nebo malý proud dole který to nerozmíchá nebo???Poradte prosím.Díky.
Starší reakce
Ok, takže je to bromthymolová modrá a našla som, že nie je toxická pre vodné živočíchy.
Ahojte, mám pár otázok k prevádzkovaniu CO2:
1. čo za látku je kvapalina do dropcheckeru (konkrétne Dennerle), z toho ich vajíčka mi "vyplávala" do akva
2. difuzér (fajka) mi ide CO2 len z jedného miesta pri 1 bubline za 4 sec., je to v norme, alebo by mala ísť tak ako je to na videách všade že pekne cez celý vršok ?
3. tmavozelená farba kvapaliny pri KH 5 a vstupnom pH 7,4 pri krevetkách a slimákoch by mohla byť OK ?
Starší reakce
Ideální pH podmínky jsou obvykle pro rozmnožování. Osobně si myslím, že víc rybám vadí kolísání pH, než že budou mít trvale o maličko nižší pH, než jsou ideální podmínky.
tak to potom jo, no vlastně asi uvidím až pak, že?
ale všem to funguje tak si asi dělám zbytečně starosti
Tak na některých stránkách píší 6,5-8 pH takže bych se na hodnotu pod 7 nebál jít.
budu tam mít razboru barmskou, nebude jí Ph pod 7 vadit, když má v podmínkách rozmezí pH 7-8, dneska si změřím KH, mám na to test, ale přesnou hodnotu si nepamauji, vím jen že jsem s hodotou v zeleném
Ještě si sežeň test na KH od toho se všechno odvíjí. Jinak máš nějaký důvod proč nejít pod pH 7? Pro rostliny a jejich příjem živin je to lepší.
maniakva.sweb.cz/… Ahojte, přemýšlím o pořízení CO2, ale nejsem si úplně jistá, jak mi to ovlivní akva, všude čtu o snížení pH vlivem CO2, a moje otázka je jak moc sníží CO2 hodnotu pH, mám v akva aktuálně mám Ph 7,4, minimální hodnota kterou můžu mít je pH 7. děkuji za odpovědi
Starší reakce
Rád bych poděkoval za rady, co se v tomto vlákně vyskytují a shrnul bych je do svých postřehů.
Opravdu je potřeba koupit plynařskou teflonovou pásku, vodařská je příliš tenká a netěsní. Mají ji třeba v Hornbachu asi za 50Kč a hledejte ji u sanity (v Brně ulička 15 asi uprostřed vpravo). Jde poznat podle toho, že její tloušťká je 0,2mm (vodařský mají 0,1mm a méně). Bohužel ani nestačí vícekrát obtočit.
Na úniky je opravdu nejlepší kýbl s vodou a do něho celej vršek bomby ponořit. Nejlepší je nějakým způsobem zaslepit až hadičku, co vede do akvária, aby se vyloučil únik za jehlovým ventilem.
Jen pro představu, mně to fučelo přes blbě dotažený manometr a přes málo dotažený kolínka. Sice tím sytím dvě akvária, ale přesto 2kg bomba zmizla za dva týdny.
Starší reakce
No prave že jsem četla jak je snadné CO2 že Sodastream a finančně nenáročné.
Děkuju moc kouknu teda po tom
Pokud to nemáš už koupený, tak bych doporučil CO2 z bomby, který záhy vyjde mnohem levněji. Případně je levnější třeba kvasnicový set od Rataje nebo si ho podle návodu vyrobit ještě levněji.
CO2 se dává právě kvůli rostlinám, takže pokud se jedná o rostliny náročné na výživu, tak by se mělo nasadit co nejdřív.
Zdravím
...měla bych dotaz co se týče tetra CO2 optimat- může se dát kvůli rostlinkám když ještě není akvárko v plné soustavě?ještě nemám všechny rybky.
Jede teď 7 týdnů.
Starší reakce
Nevzduchovat, vyháněl bys CO2 ven z vody.
Já mám CO2 opravdu už hodně dlouho a vždycky jsem jel nonstop. Za těch víc jak 20 let jsem si nikdy neotrávil žádné ryby, když ti totiž technika (čínská) selže přijdeš o osádku rostliny to většinou přežijí. Jestli chceš nějakou techniku tak 4xdávkovací čerpalo na hnojivo a po čase i proudové čerpadlo.
Názory se různí, záleží na parametrech vody, o kolik přes noc klesne pH a za jak rychle se zase dorovná na požadovanou hodnotu. Když máš velkou láhev a najdeš si plnění za rozumnou cenu, tak bych na noc vůbec nevypínal. Pro živočichy je to bezpečnější a ekonomicky tě to rozhodně nezruinuje. Navíc elektromagnetický ventil je další věc, která se může porouchat a žere proud.
Mlhu nechci
Chci aby bylo dobře rybkám.
Edit: Takže nemám kupovat to noční vypínání pochopil jsem to dobře.
Kontrolér je sice pěkná věc ale je to jen pH metr a když se ti sníží vlivem sycení i KH bude obsah co2 klesat ale drop ti to ukáže to kontrolér neumí. Sondy k němu to je další kapitola jsou to čínské srágory, které vydrží trochu měřit pár měsíců a pak je to už o ničem, a co je s nimi práce potřebuješ pufry aspoň 2 ph4 a ph7 (ph10) regenerační roztok a čistící. Rozdíl 0,3pH je změna obsahu co2 o 100% Někdo tu psal že když bomba dochází tak se sníží tlak, ale je to přesně obráceně jakmile je v láhvi jen plyn tak se tlak naopak zvýší, a to dost znatelně.
Já bych jel nonstop a pokud chceš jen rostlinné akvárium tak si kup reaktor, pokud chceš vyšší level tak patronu, pokud ti nevadí mlha v akváriu.
Určitě, navíc ho budeš ladit bez živočichů v akváriu, které tam dáš až po zajetí akvária.
Pokud osadíš dost rostlin, dost znamená alespoň 3/4 dna + nejlépe i nějaké plovoucí rostliny, tak klidně můžeš. Za začátku ho pouštěj raději méně, přidat můžeš vždycky. Chvilku bude trvat, než množství CO2 vyladíš. Nezapomínej, že záleží, kolik ho rostliny spotřebují. Zredukuješ výrazně roslinstvo nebo začne stagnovat v růstu a CO2 se bude spotřebovávat méně, než doposud. Ale toho si na dropcheckeru snadno všimneš a upravíš počet bublin za minutu.
Chlapy to je super, už se začínám orientovat.Muzu to CO zapnout hned po založení? Během té doby by to mělo být vychytané
Dá se to tak říci, kromě situace, kdy dochází CO2 v láhvi, jak jsem psal. Dropchecker sice ukazuje stav, který byl před cca 4 hodinami, ale když zareaguješ hned, mělo by to stačit. Je to levná a jednoduchá optická kontrola.
Když je modrý (po výměně náplně je modrý vždy, než během zmíněných 4 hodin zareaguje), je CO2 málo. Do nádrže může jít málo CO2, rostliny ho rychle spotřebovávají, může být prázdná bomba, která se třeba předčasně vyprázdnila kvůli nějaké netěsnosti.
Zelená barva indikuje "optimální" hodnotu CO2, bezpečnou pro většinu živočichů. O tuhle barvu usiluješ. Různí se názory, jaká je bezpečná nebo pohodová hodnota CO2 pro živočichy, ale tím ti nebudu plést hlavu.
V případě žluté, je ve vodě CO2 příliš a je třeba ubrat jehlovým ventilem, protože ohrožuješ zdraví a životy živočichů. Pokud bys měl v nádrži citlivé živočichy, tak bych raději preventivně ihned vyměnil třetinu nebo polovinu vody, abych množství CO2 snížil.
Abys měl nějakou představu, kolik tam pouštíš CO2, když kroutíš jehlovým ventilem, tak počítáš bubliny za minutu v počítadlu bublin.
Začal bych: počet bublin za minutu = dKH x objem akva v litrech : 50
Kup si testy: dKH, pH
Když takto začneš, mělo by to být bezpečné.
Chlapy vy jste hodní.Takže když koupím dropchecker a sešteluji to podle něj společně s testem tak to bude ok a nemusím to pořád kontrolovat ano.
V čem máš zmatek? Kontroler měří pomocí sondy pH v akváriu a pouští buď víc nebo míň CO2 z bomby, aby udržoval tebou nastavenou hodnotu pH. Sonda má nějakou životnost, potom se musí vyměnit za novou. Jednou za čas je dobré/třeba sondu zkalibrovat podle návodu výrobce. Je to dražší kvůli sondě, ale pohodlné.
Bez kontroleru si musíš pH vyladit nastavováním jehlového ventilu a pH kontrolovat, nejlépe měřením kvalitním testem. Lepší je na noc CO2 nevypínat, protože když ráno zase spustí, tak dochází obvykle ke skokovým změnám hodnoty pH, které živočichům nesvědčí.
V obou případě je dobré používat dropchecker jako bezpečnostní prvek, kdyby se něco porouchalo a CO2 bylo hodně nebo málo. V dropcheckeru měníš po 2-3 týdnech náplň, aby stále správně ukazoval, která se dá koupit za celkem drobný peníz a vydrží dlouho.
Já jsem zastáncem sycení nonstop a bez kontroléru, nebavilo by mě sondu udržovat a navíc je to drahé. Začít sytit opatrně málo, sledovat dropchecker a třeba pomalu přidávat.
Uf tak v tom mám teď takový zmatek že nevím co vzít.tak asi variantu bez toho controlleru a ušetřím 3000kc Já to snad nedám dohromady
Controller na CO2 je dobrá věc, ale je taky třeba zvážit zda se budeš chtít starat o sondu a občas ji měnit. V podstatě má smysl pouze varianta s kontrolérem pH nebo obyčejná bomba s ventilem bez nočního vypínání. Tam pak už hlídáš dropchecker a měříš ph.
V tomhle si netroufám radit, jdu cestou co nejméně techniky a co nejmenší údržby. Je krásné vymazlené akvárium holandského typu, hýřící všemi barvami, kde je použitá high-end technika s automatickým hnojením, ovládáním světel atd. Jenže v takovém akváriu rostou rostliny jako z vody a aby nádrž vypadala stále hezky, je třeba pomalu co týden rostliny stříhat a upravovat.
Pro mě je to otročina. Nehnojím, pouze týdně měním třetinu vody (to jen kvůli zabarvení, protože díky ponořené zemině voda časem výrazně zežloutne, podobně jako z výluhu olšových šištiček) a cca jednou za měsíc zkrátím nejrychleji rostoucí rostliny. Z techniky používám pouze topítko, málo výkonnou čerpací hlavu s minimálním příkonem pro pohyb vody a přiškrcené vzduchování. Na léto mám sestrojené chlazení z PC ventilátorů, které řídí čínský termostat. Plus samozřejmě led světlo, u hlavního akvária s kontrolerem pro pomalé rozsvěcení a zhasínání, kvůli komfortu pro živočichy.
Kdybych měl v bytě stabilní teplotu po celý rok, tak bych polovinu techniky mohl vynechat.
Mohu vás tedy poprosit co by jste si koupil vy,rád si nechám poradit.
Určitě, je to pohodlné. Nastavíš hodnotu pH, jakou chceš v nádrži mít a on jí +- udržuje. Ale na oplátku musíš ty udržovat sondu. Alternativou je, že ladíš počet bublin a měříš pH v nádrži. Když dochází láhev, tak ke konci klesá tlak a mění se počet bublin. Ale to je jen ke konci, takže většinu času to máš nastavené.
Přesto bych dropchecker vždy používal. Sice ukazuje hodnotu před několika hodinami, ale když je něco špatně, tak tě varuje a můžeš reagovat. Jen v něm jednou za cca 3 týdny vyměníš náplň.
Pak se ptám má cenu to kupovat?Myslím ten controller?
A jaké počítadlo a difuzér?
Ano, ale sonda má nějakou životnost a občas je třeba jí zkalibrovat. Dropchecker je jednoduchá a levná optická kontrola, aby sis neotrávil obsádku, pokud se kontroler zblázní.
Tak jsem asi něco špatně pochopil. On má měřit ph a pouštět podle potřeby CO... Tak v tom mám guláš.
To si jenom myslíš pH kontrolér není všemocný a obsah CO2 se z něho nedozvíš. Já už nic neměřím jen na něj občas kouknu.
Starší reakce
Z hasičáku redukčního ventilu a jehlového ventilu cammozi.
Jde o to jaký máš set. Já měl od nich značku aquario a tam stačilo otevřít lahev,zapojit elm.ventil a už jen nastavit počet bublin. Teď mám strideways,tam se otevře láhev a pak se ještě musí nastavit dalším kolečkem tlak na výstupu a ten je doporučován kolem 2 barů. Posílám odkaz, kde je i video s nastavením.
www.juwelakvarium.cz/… Já používám vnitřní atomizér. Zkusím teda snížit ten tlak. BTW....Když jsem ten CO2 set zprovozňoval tak sem se řídil videonavodem z youtube(
youtu.be/…) od Rostlinná akvária a tam ten kohoutek dotáhl o hodně víc než já. Řekl bych že úplně na doraz. Každopádně díky za radu.
Nemám s tím zkušenost, maximálně, když hodně bulblám,je u atomizéru slyšet míchání bublinek s vodou,ale opravdu málo. Mám externí atomizér JBL. Ten tlak mi přijde moc, většinou se doporučuje 2 bary,tak zkusit snížit,jestli to pomůže.
0 10.03.2021 19:00 Kopr – Hlučnost CO2 atomizéru
Zdravím, mám otázku. Používám CO2 atomizér z Aliexpresu a při bublání je slyšet takové šumění až pískání...nepříjemné je to hlavně v noci když je všude ticho. Akvárium mám v ložnici tak to docela vadí. Tlak na regulátoru mám nastavený na cca 7 barů. Nemáte někdo zkušenost jak to pískání co nejvíc eliminovat? Třeba nastavením toho tlaku? Dřív sem používal difuzér(fajku) a ta pískala taky. Dekuju za rady...
Starší reakce
Plniaci tlak je nejakých 900-1000PSI,výstupný nejakých 50PSI-ten je prednastavený a nedá sa regulovať-mám ten set/bez nočného vypínania/-zatial spokojnosť
No on hlavne kritický bod CO₂ je už niekde pri 30-tich stupňoch.
Ale to je v radách do začiatku silne OT
Bylo by to fajn, 200 barů by se teoreticky do láhve dát dalo,ale z bezpečnostních důvodů se do plna neplní,ani na svařování ani v akvaristice. CO2 při stlačování mění skupenství, zkapalňuje. Je i dost velký rozdíl v tlaku v závislosti na okolní teplotě, při 9 stupních cca 34 barů, při 20 už skoro 57 barů.
...odpověděli mu 70psi (cca 5bar podle googlu)...
Ta odpověď na Invitalu je podivná, zavádějící(?). Láhve mi profesionální plnírna plní na ~ 50 bar, (~ 725 PSI), na výstupu jej reguluji na 1-3 bar (~14-40 PSI) podle typu difuzéru.
0 23.01.2021 12:49 Pavel – CO2 na začátek
Ahoj Všem,
přemýšlím o pořízení CO2 do akvária a mám jeden dotaz.
složit si vlastní (láhev, redukč. ventil, jehl. ventil, difuzer, atd...) nebo koupit set např.
www.rostlinna-akvaria.cz/…
vyjde +- na podobné peníze. za mě by nebylo co řešit, kdybych nenarazil na tlak, který mě zarazil.
v setu, viz odkaz někdo položil otázku na tlak a odpověděli mu 70psi (cca 5bar podle googlu). normální tlak láhve (na sváření, atd...) mají provozní tlak 200ba, podle mého laického názoru je ve svářečské láhvi proti té ze setu 40x větší tlak, tím pádem je tam 40x více plynu a vydrží 40x déle.
je to pravda, nebo můj laický náhled na věc je úplně špatný?
Starší reakce
To vypadá na měkkou vodu ale pokud chceš začít s Co2 tak test na KH (KNK) budeš potřebovat to samé test na pH. Podobný systém jsem kdysi používal, jen jsem měl starou sifonovou láhev do které jsem použil jen plyn z bombiček a nafukoval jsem s ním trojúhelník vlepený do rohu akvária. Rataj to kdysi dokonce prodával. Kup si ale k tomu drop checker
www.profiplants.cz/… Máme vodu bez chloru a ph vody z kohoutku je 6,4-6,7 ph jen nevím tvrdost
Přidat reakci
1 ...... [2] ...... 13
Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 16842x