Hodnoty vody
S touhle zdrojovou vodou při každý výměně vody dodám to špatný,co rychle rostoucí kytky spotřebujou.
No co s tím...ředil bych něčím měkčím, třeba reverzní vodou...

Jo jsem i tam,snad někdo poradí co s tak špatnejma hodnotama zdrojový vody.
Teď jsem četl to samé na fb

Nazdar,tak jsem si zatím nechal změřit hodnotu dusičnanů a dusitanů ve vodovodní vodě z řádu,kterou pijeme,mejeme se v ní a pouštím jí do akvárka.
Praha 6 Bořislavka vodovodní řád má tyto šílené hodnoty:
Dusitany: 0,10 mg/l
Dusičnany: 68,3 mg/l
Hodnota dusičnanů je průměrem výsledků dvou kyvetových testů pro různé rozsahy, takže v té vodě opravdu budou.
Kdo ví co nám PVK a odkud cpe tady do vodovodního řádu.
Paradoxem je,že rostliny rostou jak bláznivý a živorodky žerou,rostou a pěkně se množej a ani šneci nelezou ven z akvárka.Voda čirá jak křišťál.
To mě tak napadá,že každou výměnou vody to tam znova nacpu,co mezi tím sežral růžkatec,egerie a další kytky.
Starší reakce
To je mě jasné,ale jinak bude ten rozbor dělanej přímo v laboratoři u mě v práci,kde holky odebíraj a měřej vzorky vod pro napájení zařízení a vod chladících a spol.
Jen počítej s tím, že když vodu někam neseš a nějak ji skladuješ, tak nejde o měření na místě. Výsledky můžou být u některých hodnot trochu jinde než přímo v akváriu. Např u pH. To jenom na okraj.

Tak jsem dnes donesl holkám v laborce 2 litry petku s vodou z akvárka a v úterý budu mít hotovej tenhle rozbor vody:
dusičnany, dusitany, železo, pH, vápník, chloridy, tvrdost, vodivost, alkalita, acidita, CHSKMn
Jsem zvědavej co mě vyjde za hodnoty.
Starší reakce

V akvariu mam takoveto hodnoty

Ani to PH nemá špatné, motá se to někde kolem 7.0 - 7.2, což je v pohodě a pro vstupní vodu naprosto normální hodnoty. Problém bude jinde.
Přesně tak, NO2 je 0 i NO3 je 0. Docela tvrdá voda. Rostlinám se určitě nebude líbit, že i NO3 je ve vodě málo, chtělo by to tak 20mg/l, některým rybám by se nemuselo líbit pH, ale nemyslím si, že je to hodnota, která je připraví o život.
Pokud ryby umírají, může tam být jiný problém, například nějaké toxické látky.
Nechci se mýlit, ale podle toho papírku máš NO2 i NO3 na nule. Ta 3 fialová políčka patří k tvrdosti dGH.

Teď jsem zkusil udělat test vstupní vody a NO2 mám pořád vysoký (viz. obrázek) a podle toho co jsem četl, tato hodnota může za úhyn rybiček. Jaká chemikálie mi pomůže tuto hodnotu srazit na normální míru? Děkuji za odpověď
Starší reakce
Ne dobre jsem to pochopila myslim teda

mame normalne ten culligan ale k tomu mame i reverzni osmozu, jsou to 2 pristroje, mame to od te firmy ale ta voda psala jsem ti ty hodnoty vyse, ma vse nizke. Je to opravdu deminerizovana voda. K tomu mame pak tu kohoutkovou ktera je spatna. Myslim ze zkusim michat v lete normalni mistni vodu s tou demineralizovanou a uvidim a na podzim zas najedu na destovku chytam ji z plachty z bazenu

)). Ty pristroje atd, to ja nikdy nepochopim, delam akvarka uz 20 let a nikdy mi to s chemii neslo. Mela jsem akva vzdy pekne jedine co nejelo byly ty koberecky no co se da delat, rikam jednou se mi zadarilo s m calitrichoides ze rostl vsude diky tomu halogenu. Tak nevim ale nemyslis ze vse zalezi na kvalite svetla? A zbytek uz je neco co se da upravit...
Trochu jsi nejsem jistý, jestli se se chápeme správně. Culligan je pravděpodobně iontoměnič. Vodu z něj bych do akvária nelil vůbec.
Reverzní osmózu si nainstaluješ v bytě a vyrobí z vodovodní extra měkkou vodu (+ část vody pude do odpadu):
www.rostlinna-akvaria.cz/… Přímo vodu z osmózy není moc vhodné používat, chybí v ní minerály. Proto se míchá s vodovodní, ale v tvém případě by bylo vhodné jí míchat s tvrdou vodou před úpravou Culliganem. Poměr si musíš pomocí testů zjistit jaký ti bude vyhovovat a pak si změříš vodivost výsledné vody. Tužkový měřič vodivosti stojí pár stovek. Jakmile znáš požadovanou vodivost, tak pak mícháš jen na požadovanou vodivost a nic jiného neměříš. Druhou možností je koupit směs minerálů (v sypké formě), zjistit kolik do vody z osmózy sypat a pak už jen sypat pokaždé stejné množství minerálů na litr vody z osmózy. Každopádně používání reverzní osmózy je trochu pracné a zabere trochu místa v bytě...
Ten pan od culliganu neco rikal ze to pouziva sodik takze to tak asi bude. Jeste mam moznost studanku. Ale nejdriv musim zmerit vodu. Tady je vsude voda velmi tvrda. Myslis ze se da od oka smichat treba 10l osmozy a 10 l tvrde vody? Ta osmozova voda je spatna? Koupila jsem ty mikroprvky, co2 nebublam, jen co2 v tekute forme. Pisou ze ty mikroprvky staci jedno zmacknuti pumpicky na 2 tydny. Nikdy jsem to nepouzivala, mam trochu obavy ze tim akvarku zavarim? Ma jen 60 l. S tou destovkou to funguje skvele ale v lete bude konec. Proto se snazim najit reseni, nechce se mi kupovat balenou vodu. Jinak dik za odpoved! Muj sen je tam mit trochu koberecek ale nedari se. Jen jednou kdysi to jsem mela halogenovou lampu a rostlo to super. Tak si rikam ze ty led lampy takove to studene svetlo je naprd.
Ta vodovodní voda je podle mě pro akvaristiku nepoužitelná. Cituji technologii změkčení: Tato iontoměničová náplň Cullex na sebe váže kationty vápníku a hořčíku a místo nich do vody uvolňuje kationty sodíku. Navíc je plná dusíku.
A pokud si to pamatuju správně, místo každého atomu vápníku budeš mít 2 atomy sodíku. Takže ta změkčená voda bude plná sodíku. To je sice super pro trubky, různá zařízení, praní a podobně, ale nevhodné pro akvárium (horší jak ta tvrdá původní tvrdá voda).
Pokud můžeš, tak používej reverzní osmózu a výslednou vodu pak budeš asi muset doplnit minerály, aby nebyla tak měkká. Nepoužíval bych ten vodovod ani na míchání vody.
Prosim muzete poradit, co si myslite o techto hodnotach?
Nitraty 50 nitrity 0, Gh <3, ph 8,4, kh 15
Nitraty 0 nitrity 0, Gh <3, ph 6,8, Kh 0
Nitraty 10 nitrity 0, gh<4, ph 6,8, Kh 6
To prvni je voda z kohoutku, to druhe je osmoza a to treti je akvarijni voda ktera je vlastne destova voda kterou chytam. Horsi je ze az dest dojde v lete tak budu asi muset davat tu vodovodni, ktera je upravovana systemem Culligan, je to nas zmekcovac vody, voda kterou pijeme, je vyborna protoze nemame vodni kamen. Ale kdyz jsem ji lila do akvaria mela jsem problemy( rasy, sinice, atd). Budu vdecna za kazdou odpoved, dekuji
Starší reakce
Ano, KNK je to, čemu říkáme alkalita nebo uhličitanová tvrdost.
KNK 5.6mmol/l=16°dKH
GH 3.52mmol/l=20°dGH
A jeste sem v tom rozboru nasel ..
KNK 5.60 mmol/l to je ta uhlicitanova tvrdost?
Dekuji vsem , no do akvarka sem premyslel ze bych chtel neonky cervene 2-4 skalarky ,nejakou tetru .mozna bych si i nechal poradit .jinak zatim po 9 dnech od zalozeni mam 4 xparmicku siamskou
Je to celkem tvrdá voda. Vždycky je dobré uvést o jaké akvárko se jedná. Pro některé živočichy a rostliny to může být OK, pro jiné nikoliv.
Máš tvrdou vodu takže osazenstvo se snaž přizpůsobit. Pokud jde o tvrdost budou tě zajímat spíše karbonátová (uhličitanová) tvrdost dkH (KH) kup si na to test
www.rostlinna-akvaria.cz/… 
Dobry vecer vsichni,
Dnes se mi dostalo konecne rozbor vody u nas a vychazi mi to nasledovne
Ph 7,1-7,4
Dusicnany 21.7
Dusitany 0.014
Tvrdost vody 3,52 mmol/l
Akvarko mam zalozene pouze 11 dni takze sem velky zacatecnik mohu Vas poprosit o radu zdali jsou hodnoty prijatelne nebo neco treba hlidat.Predem dekuji za odpoved
Napiš přímo na vodárny a oni ti řeknou i pošlou rozbor vody, kterou ti posílají do řadu...
Díky na tyhle stránky jsem samozřejmě koukal ,ale naší ulici jsem nenašel .Podle mě by jsme měli mít vodu z Vrutice-Klíčava.Včera jsem dělal kapkové testy Hu - Ben den odstáté vody a vyšli mi hodnoty 12 dgH , 10 dkH a 7 ph kapkový test aquar. Myslím že hodnoty docela v pohodě až na tu tvrdost , ale nechce se mi každý týden napojovat RO tak asi začnu pomalu měnit poměr vody z RO a kohotkové. Jenom doufám že to neodskáčou rostliny.
Ahoj, parametry dodávané vody udávají každý rok přímo na webu. Zde průměr za 2019. Rok 2020 zatím asi nezpracovali. Hodnoty koukám téměř shodné.
www.svas.cz/…
A nebo:
www.svas.cz/…
Důležité je vědět, na který zdroj je kdo připojen:
www.svas.cz/… Záleží, co chováš a pěstuješ. Voda celkem tvrdá. Každopádně před týdnem se tu Mělnická Vrutice shodou okolností řešila a hodnoty jsou skoro stejné
rybicky.net/forum/6960 , tak ti to třeba pomůže.

Včera jsem dostal o vodáren rozbor vody.Chtěl bych se zeptat zkušenějších co říkají na její hodnoty.
Díky za názory.
www.svas.cz/…Starší reakce
Tak záleží, co tam chceš mít. pH není zas tak těžké snížit, někteří tu řeší opačný problém

Tak musíš se rozhodnout, rozhodl bych se ale pro tu co ti teče z kohoutku protože tahat vodu tě časem přestane bavit.


Tak mám vyřešeno luxusními hodnotami vody.
Nějaký jiný nápad kde brát vodu do akvaria ? Jsem z Kolína. Co tyhle hodnoty ?
2,8 celková tvrdost [mmol/l]
7,6 pH
10 dusičnany [mg/l]
15,1 hořčík [mg/l]
84,2 vápník [mg/l]
Dost vysoké pH pro většinu druhů ryb, ale určitě najdeš i takové, kterým bude vyhovovat. Chybí informace o tvrdosti. Jinak vypadá dobře, zejména se mi líbí nízké dusičnany.

Co tahle voda? Viz foto
Díky za reakci, zkusím ještě tu ekovodu, která je poblíž tam by mohly být ty hodnoty lepší.
Máš velmi tvrdú vodu a prispôsob tomu aj výber rastlín /nenáročné/, inak sa bez rev. osmózy asi nezaobídeš.Aj rašelina vo filtri by mohla pomôcť a dusičnany sú ok, tak treba iba pravidelná výmena 1/2 vody a nepreháňať to zbytočne s rybami-radšej menej.Hnojenie bežným hnojivom najlepšie bez horčíku a vápniku iba s K/draslík/ a mikroprvkami.Dno obyč. štrk 2-4mm. Do dna hnojace tablety. Na začiatok do akva veeela rastlín!!
0 28.05.2020 23:19 Jirik87 – Dotaz
Ahoj všem, plánuji své první akvárko a začínám vodou. Co říkáte na hodnoty z našeho vodovodu ? Jinak mě napadlo ještě využít ekovody, kterou mám poblíž bytu. Předem díky za názory.
6 celková tvrdost [mmol/l]
7,2 pH
16,5 dusičnany [mg/l]
39,8 hořčík [mg/l]
173,4 vápník [mg/l]
Starší reakce
...U vás má voda po úprave vyššiu tvrdosť?...
Ne, u nás je to podobné, přehrada Římov, měkká voda, během roku kolísá konduktivita (podle toho jak prší) mezi cca 140-180 uS/cm (tzn. 15-18 mS/m). Celková tvrdost do 5°dGH. Úprava se zde dělá právě pomocí vápenného hydrátu, jen za účelem ochrany před korozí a na to ho stačí přidávat hodně málo.
...Ta špína je řešitelná obyčejným geigerem pod tím okapem...
Geigry Ti chytí jen hrubé nečistoty typu listí. Prach, pyl, drobné částečky střešní krytiny ani náhodou.
Ta špína je řešitelná obyčejným geigerem pod tím okapem.
Musím souhlasit, akorát dle technika SČVK pH neupravují až na vyjímky, vodu mám víceméně jak píšeš, pH mezi 6,2-7, údajně záleží na pramenech, technici kontrolují pH aby bylo v tomto rozmezí, pokud je, nezasahují do toho. Tak nějak mi to vysvětloval. Sám jsem se podivoval proč ho neudržují například u pH 7, vodu v kohoutku mám mezi pH 6-6,5max
Áno, u vás bude situácia odlišná. Náš závod má 113 vodných zdrojov/prameňov ale len pri 1 je úpravňa vody. Jedná s práve o priehradu - mäkká voda.
Pre porovnanie: voda po úprave má vodivosť cca 16 mS/m, cca KNK 1,2
Zvyšné zdroje bez úpravy majú 40-45 mS/m a KNK 4-5
Voda sa v úpravni nestvrdzuje až na také hodnoty, ako dosahujú prirodzene obohatené vody. Stále je to pre akvaristu dobrá/mäkká voda. U vás má voda po úprave vyššiu tvrdosť?
Ano, toto platí u vody z podzemních zdrojů. Velká část vodárenské soustavy je v ČR ale zásobována měkkou, neutrální až mírně kyselou povrchovou vodou z vodárenských nádrží (přehrad). A zde je vyšší pH důsledkem její úpravy (přidává se většinou vápenný hydrát - Ca(OH)2) pro snížení koroze rozvodů/armatur.
Jarry
Já s dešťovou také koketoval (lákaly mě Krystalky). Bydlím v RD na čistém místě, mám okapové svody napojené do zálivkových sudů. Teoreticky vše OK, problém je pravidelnost srážek a pracnost. Musí pršet déle a vydatně, první várka je nepoužitelná (prach, pyl, atd.), takže je třeba ručně jímat do sólo zásobníku, což je (při pravidelné větší spotřebě) dost nepraktické. Ve finále je jednodušší použít RO (nebo - jako u mě - chovat krevetky, kterým měkká zásaditá voda z vodovou vyhovuje).
voda s pH 7,5-8,0 je v drvivej väčšine vodných zdrojov už na prameni, je to dané vrstvou dolomitových vápencov, cez ktorú preteká a minerály prirodzene absorbuje. Nijako sa nestvrdzuje. Tento nezmysel je ale dosť zaužívaný nielen na tomto fóre.
Já myslím, že technická a finanční náročnost takového řešení by dalece překračovala jeho smysluplnost - dešťovou vodu, co projde střechou, okapy a potom leží v podzemní nádrži, nedávám ani do jezírka, natož do akvária

To mám opravdu jen na to zalévání zahrady a ani na to mi to, co od jara do podzimu poslední 2 roky napršelo nestačí. Stejně tak neměním vodu v akváriu vždy, když zrovna potřebuju zalévat, ale mohu když je rozumné počasí doplňovat nádrž na dešťovou vodu vodou z akvária, to ano.
No opravdu i to pH, to co mi teče z kohoutku, je hrůza (pH skoro 8). Několikrát jsem se ptal kluků, co tu mají vodní zdroje na ta starosti (obec má vlastní zdroje i čističku, nějak se jim podařilo zachovat samostatnost tenkrát) a dušují se, že do vody nic na zvyšování pH nepřidávájí (nemám důvod jim nevěřit). Vodní zdroj vrt.
To chce velkou nádrž. No a zalévat se pak dá vodou, která už akváriem prošla

Tu chytám na zalévání, při poslední 2 roky panujícím suchu bych akvárium ani neuživil...
No, měním 350l týdně, asi budu muset zůstat u RO

Tak já NO3 doplňuji na 20mg/l při výměně vody, takže myslím že tato položka je ok. Chovat? Cíleně nic, jen mě napadlo jestli to není lepší volba na výměnu vody ji zředit s touto přírodní
Asi mě napadají blbosti, jen zvědavost

Přidat reakci
1 ...... 22 23
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 20203x