Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Hodnoty vody

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránku 4 Přejít na další stránku   1  
Hodnoty vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.05.2020 13:14 Muž ZDRI [1415] Re: MichalV
...U vás má voda po úprave vyššiu tvrdosť?...
Ne, u nás je to podobné, přehrada Římov, měkká voda, během roku kolísá konduktivita (podle toho jak prší) mezi cca 140-180 uS/cm (tzn. 15-18 mS/m). Celková tvrdost do 5°dGH. Úprava se zde dělá právě pomocí vápenného hydrátu, jen za účelem ochrany před korozí a na to ho stačí přidávat hodně málo.

...Ta špína je řešitelná obyčejným geigerem pod tím okapem...
Geigry Ti chytí jen hrubé nečistoty typu listí. Prach, pyl, drobné částečky střešní krytiny ani náhodou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2020 12:03 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: ZDRI
Ta špína je řešitelná obyčejným geigerem pod tím okapem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2020 11:55 Muž Roger [1873] Re: ZDRI
Musím souhlasit, akorát dle technika SČVK pH neupravují až na vyjímky, vodu mám víceméně jak píšeš, pH mezi 6,2-7, údajně záleží na pramenech, technici kontrolují pH aby bylo v tomto rozmezí, pokud je, nezasahují do toho. Tak nějak mi to vysvětloval. Sám jsem se podivoval proč ho neudržují například u pH 7, vodu v kohoutku mám mezi pH 6-6,5max
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.05.2020 11:31 Muž MichalV [327] Re: ZDRI
Áno, u vás bude situácia odlišná. Náš závod má 113 vodných zdrojov/prameňov ale len pri 1 je úpravňa vody. Jedná s práve o priehradu - mäkká voda.
Pre porovnanie: voda po úprave má vodivosť cca 16 mS/m, cca KNK 1,2
Zvyšné zdroje bez úpravy majú 40-45 mS/m a KNK 4-5

Voda sa v úpravni nestvrdzuje až na také hodnoty, ako dosahujú prirodzene obohatené vody. Stále je to pre akvaristu dobrá/mäkká voda. U vás má voda po úprave vyššiu tvrdosť?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.05.2020 11:00 Muž ZDRI [1415] Re: MichalV
Ano, toto platí u vody z podzemních zdrojů. Velká část vodárenské soustavy je v ČR ale zásobována měkkou, neutrální až mírně kyselou povrchovou vodou z vodárenských nádrží (přehrad). A zde je vyšší pH důsledkem její úpravy (přidává se většinou vápenný hydrát - Ca(OH)2) pro snížení koroze rozvodů/armatur.

Jarry
Já s dešťovou také koketoval (lákaly mě Krystalky). Bydlím v RD na čistém místě, mám okapové svody napojené do zálivkových sudů. Teoreticky vše OK, problém je pravidelnost srážek a pracnost. Musí pršet déle a vydatně, první várka je nepoužitelná (prach, pyl, atd.), takže je třeba ručně jímat do sólo zásobníku, což je (při pravidelné větší spotřebě) dost nepraktické. Ve finále je jednodušší použít RO (nebo - jako u mě - chovat krevetky, kterým měkká zásaditá voda z vodovou vyhovuje).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.05.2020 10:25 Muž MichalV [327] Re: Jarry
voda s pH 7,5-8,0 je v drvivej väčšine vodných zdrojov už na prameni, je to dané vrstvou dolomitových vápencov, cez ktorú preteká a minerály prirodzene absorbuje. Nijako sa nestvrdzuje. Tento nezmysel je ale dosť zaužívaný nielen na tomto fóre.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2020 09:57 Muž Jarry [1437] Re: _ucx_
Já myslím, že technická a finanční náročnost takového řešení by dalece překračovala jeho smysluplnost - dešťovou vodu, co projde střechou, okapy a potom leží v podzemní nádrži, nedávám ani do jezírka, natož do akvária:-) To mám opravdu jen na to zalévání zahrady a ani na to mi to, co od jara do podzimu poslední 2 roky napršelo nestačí. Stejně tak neměním vodu v akváriu vždy, když zrovna potřebuju zalévat, ale mohu když je rozumné počasí doplňovat nádrž na dešťovou vodu vodou z akvária, to ano.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2020 09:47 Muž Jarry [1437] Re: ZDRI
No opravdu i to pH, to co mi teče z kohoutku, je hrůza (pH skoro 8). Několikrát jsem se ptal kluků, co tu mají vodní zdroje na ta starosti (obec má vlastní zdroje i čističku, nějak se jim podařilo zachovat samostatnost tenkrát) a dušují se, že do vody nic na zvyšování pH nepřidávájí (nemám důvod jim nevěřit). Vodní zdroj vrt.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2020 09:39 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Jarry
To chce velkou nádrž. No a zalévat se pak dá vodou, která už akváriem prošla :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2020 09:37 Muž Jarry [1437] Re: _ucx_
Tu chytám na zalévání, při poslední 2 roky panujícím suchu bych akvárium ani neuživil...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2020 09:34 Muž Jarry [1437] Re: Roger
No, měním 350l týdně, asi budu muset zůstat u RO:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2020 17:40 Muž Roger [1873] Re: ZDRI
Tak já NO3 doplňuji na 20mg/l při výměně vody, takže myslím že tato položka je ok. Chovat? Cíleně nic, jen mě napadlo jestli to není lepší volba na výměnu vody ji zředit s touto přírodní
Asi mě napadají blbosti, jen zvědavost :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2020 17:22 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Jarry
Chytej dešťovku :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.05.2020 17:11 Muž ZDRI [1415] Re: Jarry
Přesně tak, co by za tohle většina akvaristů dala. Není třeba nic pracně odstraňovat pomocí RO, těch 25 mg NO3 není žádná tragédie. A to, co tam konkrétně potřebujeme doplnit (podle druhu rostlin/kytek) se snadno přesně na míru cíleně přidá. Velkou výhodou je i neutrální pH, většina vodovodní vody ho dnes (díky úpravě na vodárně) má vyšší, což může být problém (je jednodušší ho něčím cíleně zvednout než snížit). A koliformní bakterie při použití v akvaristice vůbec nevadí (pokud to není vyložený fekál, což zde není).

Rogere, co konkrétně v tom chceš chovat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2020 14:32 Muž Roger [1873] Re: _ucx_
No moje zdrojová voda je prostá dusičnanů, tak mě napadá jí míchat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2020 14:32 Muž Roger [1873] Re: Jarry
Tak přijeď, je zdarma a teče do strouhy :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.05.2020 13:50 Muž Jarry [1437] Re: _ucx_
Co bych za takovou vodu pro Amazonku dal:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2020 13:30 Muž Papik [617] Re: Roger
Velmi měkká GH 3, vodivost 133, s neutrálním pH, ale s více dusičnany.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2020 13:29 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Roger
Žádná výhra, zejména těch 25 mg/l dusičnanů je docela dost. Naopak to, co tam uvádějí jako důvody pro nevyhovující (tvrdost, koliformní bakterie) nevadí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2020 13:02 Muž Roger [1873] – Názor
Fotka k příspěvku Co si myslíte o těchto údajích? Našel jsem nedaleko mě zdroj podzemní vody z Tisé, a u toho tento rozbor, je cca 2 roky starý, ale vidím tam každou chvíli auto s kanystrama.
Kdyby někdo měl zájem a hledal podobnou vodu v okolí Ústí nad Labem ať mi napíše, pokud ta voda za to stojí.
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.04.2020 21:39 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: QQQ001
Tak změkčit by jsi mohl ale celková tvrdost tě nemusí až tak zajímat, důležité je že máš alkalitu nízkou. Fosfor je v pořádku a dusičnany taky i když je někdo drží níž, já bych řekl že okolo 20 mg/l je tak akorát. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.04.2020 21:36 Muž jarovo [1695] Re: QQQ001
Zo začiatku som meral hodnoty pred výmenou - po výmene vody každý týždeň a stále som špekuloval čo je zle. Momentálne sledujem ako reagujú rastliny a ryby a vodu meriam námatkove raz za jeden - dva mesiace. Desatina v nameraných hodnotách je úplne nepodstatná - každá rastlina a ryba má pre prostredie dosť "veľkú toleranciu" hodnôt ;-)
P.S.. Pred 30-timi rokmi sme žiadne testy nemali, do AQ som nalial to čo tieklo z vodovodu a rastliny rástli a ryby sa množili :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2020 21:23 Muž QQQ001 [23] Re: vaclav
Já už sem z toho totiž zblblej. Dneska jsem byl v akvaristice a tam mi dělali testy. Ten fosfor je prý vysokej stejně NO3 a do toho tvrdost 21. Já si spis říkal jestli vodu trochu nezmekcit, ale já už do toho moc zabredavam. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2020 21:19 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: QQQ001
Co je na tom katastrofální já bych řekl skoro ideální. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2020 21:07 Muž QQQ001 [23] – Voda
Tak dnes jsem si dal tu práci a naměřili hodnoty a přijdou mi katastrofální: pH 7 // kH 6 // GH 21 // NO3 25mg/l // PO4 1,5 mg/l // Fe 0,1 mg/l . Mate nějaký tip jak to upravit, nebo to neřešit?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2020 21:28 Žena I.Š. [55] Re: Magic
Neplánuju, to už je pro mě vysoká akvaristická:-)
Díky moc za info.
Hezký večer i víkend..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.01.2020 16:42 Muž Magic [879] - RostlinyRe: I.Š.
K ZDRI už pridám len, že nikde nevidím alkalitu (KH), ale pri celkovej tvrdosti ~7°dGH vysoká nebude, skôr naopak. Pokiaľ plánuješ COčko, skontroloval by som, pokiaľ neplánuješ, bude určite v pohode.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   10.01.2020 13:41 Muž ZDRI [1415] Re: I.Š.
V tomto ohledu můžeš být v klidu, máš normální vodovodní vodu.
- měkká, málo minerálů, žádný sledovaný zde výrazně nevybočuje
- trochu vyšší pH (vodárny ho takto upravují úmyslně - kyselá voda koroduje potrubí)
- trochu vyšší obsah NO3, ale pořád přijatelné
- jinak tam nevidím žádný parametr, který by měl většině běžně chovaných ryb vadit
Dopředu upozorňuji - v atlasu ryb najdeš ideální parametry vody pro jednotlivé druhy, ale (až na citlivé výjimky) je většina ryb na takovouto vodu dlouhodobě aklimatizovaná a (vyjma rozmnožování) s ní nebudou mít problém. Obecně je takováto voda menší problém, než např. hodně tvrdá (je snazší něco do vody přidat, než odstranit).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2020 13:16 Žena I.Š. [55] Re: vaclav
Díky, vložila jsem to do souborů, k vidění všem. Odkaz neumím vložit,tedy uměla bych, kdybych ho viděla.... Jsem tak trochu víc IT analfabet:-(
Můžu poprosit o posouzení? rybicky.net/soubory/239.pdf
Díky moc
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2020 12:36 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: I.Š.
Ve svém profilu až dole je Moje soubory tam si pdf můžeš vložit a sem pak dát jen odkaz. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2020 12:28 Žena I.Š. [55] – Složení vody - prosba
Dobrý den, najde se prosím odborník, který by úplnému chemickému laikovi pomohl zkouknout složení vody? Mám ho z vodárny v pdf, ale nevím, jak ho sem vložit.
Mohla bych vypsat nejdůležitější parametry, nebo udělat fotku.
Kdyby se někdo našel, byla bych ráda jen za základní informaci, abych zbytečně nemořila rybky, rostliny a nakonec i sebe ;-)
Děkuji předem

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2019 01:17 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez techniky
Tvoření článku ještě nějakou chvíli zabere. Do té doby: Kdo znáte množství kyslíku ve vašem akváriu? Pokud znáte, jaké je?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2019 11:06 Muž ShiSo [0] Re: zervajs
Děkuju Všem za rady, ten odkaz je super, konečne aspoň trochu chytám co která hodnota značí.

Stále více se příkláním k pořízení reverzní osmozy a namontovat ji do kuchyně, neb ted´ stejně používáme balenou vodu a jestli dlouhodobě budou vycházet vysledky rozboru špatné tak je to asi nejrozumnější rešení.... Pořešilo by to jak Akvárko, tak denní režim v rodině...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2019 22:11 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: ShiSo
"Která další hodnota je klíčově limitní"

Už asi žádná, zbytek máš víceméně v normě. Ale pořád máš možnost pořídit tu reverzní osmózu a neopovrhoval bych až tak úplně ani vodou dešťovou, prohnanou přes písek nebo přes molitan a pokud chceš mít opravdu jistotu, tak ještě přes aktivní uhlí (ale to nemusí být úplně nerozumné ani u té vodovodní, ona vypadá jinak ve vodárně při odběru vzorku a jinak po průchodu sto let starým vyžraným potrubím, třeba v takových Dejvicích by mohli vyprávět).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2019 21:42 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: ShiSo
nevím jak jinde, v Ostravě máme vodu kojeneckou, při pohledu na ten výpis :
pro lepší čtivost:
www.wevoda.cz/…

mé "doporučení"...
zaběhnout nejméně 3 měsíce, měřit amoniak a dusitany, voda je znečištěná fekáliemi,měnit raději méně a častěji, nebát se chytat dešťovku a míchat si lepší vodu, tedy měkčí.
Z rostlin to typuji na Valisnérie.
ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2019 20:43 Muž ShiSo [0] Re: Jarry
Ano vápník je bohužel zdejší problém... Pokud jsem to správně pochopil a spočítal, tak mi vychází tvrdost na 17,36 dGH?
Když jsem zkusil hledat vhodne ryby v atlasu dle tvrdosti trochu tápu jaký mohu pro hledání nastavit rozsah?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2019 14:58 Muž xvalp06 [145] - ŽivorodkyRe: ShiSo
Při vyhledávání v atlase je možno hledat podle tvrdosti, tím bych začal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2019 14:45 Muž Jarry [1437] Re: ShiSo
Hodnotou pH bych se zas tak moc netrápil, ta je ok pro převážnou většinu ryb i rostlin. Je tam dost vápníku (GH bude poměrně vysoko), pro náročnější rostliny bych jí ředil vodou z RO, cca 2 díly RO vody na 1 díl kohoutkové.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2019 14:32 Muž ShiSo [0] Re: xvalp06
S omezením při výběru ryb a rostlin jsem smířen (tedy aspoň do začátku, možná bych časem zvážil tu reverzní osmózu)
Potřeboval bych poradit na jaké parametry z toho měření bych se měl zaměřit ,abych vybral vhodnou osádku a rostliny… Těch údajů je poměrně hodně….
Pokud chápu stěžejní je pH- reakce vody=7,38
Která další hodnota je klíčově limitní (uff děsné slovní spojení :-) pro výběr ryb?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.08.2019 13:10 Muž xvalp06 [145] - ŽivorodkyRe: ShiSo
Voda použitelná bude, ale ne všem rostlinám a rybám se v ní bude dařit.
Je potřeba si vybrat, zda budeš vybírat ryby a rostliny podle vody, nebo upravovat vodu
podle zvolených ryb a rostlin. V druhém případě bude asi nutností reverzní osmóza.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2019 10:12 Muž ShiSo [0]
Fotka k příspěvku Pekný den,
Rád bych poporsil o pomoc. Po nejakém čase co jsme se přetěhovali do domku zvažuji zavedení cca 250L akvária. Problém je ,že bydlíme v zahrádkářské kolonii, kde jediná voda je ze studní a vedena jako užitková. Dělají se pravidelné rozbory, ale voda je prý poměrně tvrdá. Poradil by někdo podle těch výsledků zda ci s jakými úpravami je použitelná do akvária? Případně jaké hodnoty jsou kritické a je třeba je upravit.
V plánu bylo rostlinné akvarium, pro začátek jsem zvažoval neonky, panceřnícci, tetry, čichavce, nebo rájovce
Nicméně rád bych se vyhnul nějaké vzloženě nevhodné kombinaci hodnoty vody-ryba….
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2019 20:25 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: hypnodex
Problém z měřením budeš mít díky vlastnostem speciálních substrátů. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2019 19:38 Muž hypnodex [2] Re: Anthrax
Díky. No jako já s tím chci právě bojovat tím stylem, že se naučím to řešit přes úpravu vodu, chemii tam cpát nechci protože to není řešení a jednou si chci pořídit velké akva, tak bych se rád naučil takto řešit věci. Hodnoty vody pro olomouc za Q1 2019 zde: www.smv.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2019 19:35 R Muž Anthrax [4787] Re: hypnodex
Máš to pěkný. :-)

Podle mě to sinice je. Ale chtělo by to detail. A s ní není jednoduché zatočit. Každému pomůže něco jiného. Já bych zkusil chvilku nehnojit a možná ubrat na světle. nebo na čas přidat rychlerostoucí plovoučky. Chápu, že to není estetické řešení, ale teď je důležité zbavit se té sinice.

hypnodex napsal: Takže když si koupím testy změřím vodu tak jak poznám že právě na ty rostlinné akva bude voda v poohodě?

To může být pravda ale nemusí. Testy ti například ukážou, že máš železo na 0, ale ono může klidně být v nějaké formě, kterou ty testy nezměří.

Pokud bereš vodu z řadu, tak by měly být alespoň některé hodnoty, jako tvrdost, dusičnany atd. zjistitelné na stránkách vodáren.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2019 19:15 Muž hypnodex [2] Re: Anthrax
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Posílám fotku akva jak je to zařízené. Substrát ada soil powder pisek ada amazonia. co2 hnojím, kazdy den 1ml flourish excel, 1x za 3 dny 2ml ferox complete. Svitim 18w + 5w, dohromady teda 23w světlo. Ve filtru mám Flourish Purigen. Rovněž tam jsou 3 krunýřovci, 2 krevetky japonské a 6 malých rybek. Akvarku se docela dařilo az ted mi to ta sinice trošku pokazila. Já právě myslel, že jsou na rostlinné akva nějaké orientanční hodnoty co má voda splnovat a pak na základě testů tu hodnotu upravit a udržovat. A potom zkoušet laborovat s vodou když se objeví řasa. Takže když si koupím testy změřím vodu tak jak poznám že právě na ty rostlinné akva bude voda v pohodě?

Příkladam tedy fotky, co myslíte ze to je? Dle mě sinice, je to v reálu takové zelené. Jinak rostlinky prostě krásně "rostou" celý den jsou doslova obsypané bublinkami kyslíku. Ještě dodám, že jsem vlevo vzadu měl heterantheru kterou jsem dal pryč i s kořeny a kořenů jsem odstranil troufám si říci že i 90%, myslíte ze tam něco ještě hnije? Co můžu dělat špatně? Spíše to chci pochopit více, vím že jednoznačná rada neexistuje, spíše mě navést co a jak začít dělat tak abych se z toho zkusil pomalu vymotat :) Díky moc

 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2019 18:56 R Muž afc1886 [14703] Re: hypnodex
hypnodex napsal: Zkrátka kolik jaké hodnoty by měla mít ideální voda - hledal jsem na internetu a moc jsem toho nenašel. A druhá věc, mám 30l akva a měním týdne cca 30-40% vody.
-Voda záleží od toho, co tam vlastně chceš mít, takhle ti těžko někdo poradí.
-30 až 40 % vody týdně je takový standart, s kterým neuděláš chybu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.07.2019 18:53 R Muž Anthrax [4787] Re: hypnodex
Na takhle obecně položené dotazy ti podle mě nikdo konkrétně neodpoví.

Ideální hodnoty vody, pod tím si každý představí trochu něco jiného. Důležitá je spíš rovnováha a poměry mezi prvky.

Jak často měnit vodu? To taky těžko říct. Prostě dle zdrojové vody, stavu akvária a tvých požadavků. Taky záleží jestli použiješ opět nějaký spešl substrát.

Jak často měřit? Ze začítku častěji. A až vychytáš hnojení, výměny vody a ustálí se osádka potom a už stačí jen kontrolní měření. Dejme tomu jednou za dva měsíce.

Možná by šlo poradit přesněji, kdybys aktualizoval prezentaci. ;-)

Edit: To tvé hnojivo obsahuje na můj vkus celkem moc železa. Jestli jsem to správně spočítal, tak ho týdně přidáváš okolo 0,32 mg/l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2019 16:24 Muž hypnodex [2] – Správné hodnoty a kdy a jak často měnit
Zdravím vás. Chtěl bych svůj nanoscaping posunout zase o level výše a také i mé vědomosti. Jelikož nejspíš bojuji se sinicí a hnedou rasou, plánuji koupit kufřík 14 testů JBL. Nejdříve ale potřebuji vědět jaké jsou správné hodnoty vody pro nano aquscaping. Zkrátka kolik jaké hodnoty by měla mít ideální voda - hledal jsem na internetu a moc jsem toho nenašel. A druhá věc, mám 30l akva a měním týdne cca 30-40% vody. Měnit více? Jak často mám tedy měřit vodu poté co mi dojdou testy? Hnojím ferox komplete 2ml jednou za 3 dny. Jde mi o to, že pokud budu chtít upravovat hodnoty vody a budu zároveň jednou až dvakrát týdně měnit vodu tak se budou ty hodnoty té vody měnit stále také, nebo ne? Čili kdy a jak často měřit hodnoty vody abych věděl že je tam kostantně nějaká hodnota? Já vím, není to takto moc srozumitelné, já vím ale snad pochopíte co myslím. Díky moc

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2019 10:19 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Hanka84
Záleží kolik chceš investovat. Takový základ je test na PH, KH, NO3 nejlépe od sery nebo jbl. Pokut ale nemáš problémy s osádkou tak bych to moc neřešil. Důležitější je pravidelná výměna vody a přidal bych dost rostliny. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2019 09:04 Muž Smetany [1226] Re: Hanka84
Pokud chceš vědět jak na tom jsi a nehodláš měřit pravidelně je nejlevnější a nejpřesnější nechat si udělat laboratorní rozbor vody. Ten rozbor sem pak můžeš dát aby ti někdo poradil jestli je ta voda vhodná. Případně se i poradit jaké ryby a rostliny jsou do tvých podmínek ideální.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [4] ...... 22 23

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 19840x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4824?od=151