Hodnoty vody
Jak často měníš vodu při snaze snížit NO2?
Co konkrétně znamená vysoké NO2?
Rostliny s tím pomohou jen druhotně, daleko důležitější je měnit velmi často vodu, dokud se to nestabilizuje na nule - tj. pokud např. za tři dny od výměny cca 1/3 vody opět test ukáže NO2- 0,2 mg/l nebo vyšší, výměnu bych zopakovala. Na odstranění NO2- zabere jen zlepšená práce baktérií (je filtr zaběhnutý, dost velký, správně (ne)čištěný?), případně hodně zarostlé nebo mírně zarybněné akvárium se správnou údržbou.
EDIT: Teď jsem si všimla, že máš nově založené akvárium. Tak to Ti nezbývá, než počkat, dusitany jsou normální - ale za tou výměnou vody si stojím. Určitě je tady o nově založených akváriích dost popsáno, zkus hledat.
0 26.07.2009 14:55 Mazzy23 – vysoké NO2
Ahoj stále se mi nedaří snížit vysoké NO2 potřebovala bych poradit jestli to není popřípadně i nedostatkem rostlin, které jdu přikupovat v pondělí?děkuju za nápady
![:-)](../obr/s/02.gif)
Starší reakce
Tak nějak jsem to i myslel. Známy by se přišel podívat sice častěji, třeba i 3x do týdne. Co kdyby něco. Stát se může cokoliv. Ale krmení jsem si představoval tak že jim nasype jen v jeden den. Ja bych je nakrmil před odchodem a pak 2x známý počas mojí nepřítomnosti.
Do srpna by nádrž měla být v lepší kondici a pokud nebudeš krmit tak by žádná katastrofa nemusela nastat. Pravidelné krmení v době tvé nepřítomnosti nedoporučuji, většinou to dopadá katastroficky. Když už tak bych nechal nakrmit maximálně 2x týdně normální dávkou, ne více!, kterou bych dotyčnému nachystal.
Ja myslel spíš ty hodnoty NO2 ktere mi tam zatim řádí. musím častěji měnit vodu
0 18.07.2009 21:10 Usine – Re: Skanky
14 dní akvárium vydrží v pohodě a hladovka mu jen prospěje.
![:-)](../obr/s/02.gif)
OK. diky za radu. Horší to bude s dvoutýdenní dovolenou začatkem srpna. budu mít zajištěno pouze krmení. Doufam že se tam nestane pohroma.
Tak jak píše kolegyně Dáša, to AQ je přílič čerstvě založené aby bylo vše zaběhlé a ustálené. Taky se ještě před týdnem měnil filtr. Ustálení nádrže je otázka měsíců, ne týdnů. Nezbývá než měřit a měnit vodu.
Hmm, tak nevím, řekla bych, že ta zaběhnutá a lépe zarostlá nádrž prostě zvládá ty drobné výkyvy líp než akva fungující od počátku tohoto měsíce. Třeba ještě někdo přidá názor.
![:-)](../obr/s/02.gif)
To jsem neměřil, ale tu samou vodu dávam i do druhého akva a tam je to v poho.
Co třeba přítomnost NO2 ve vstupní vodě?
Jenom dodám, že 1ml roztoku KNO3 (6g KNO3 ve 300 ml vody)
denně.
Taky dbejte na to, ať není příliš vysoko pH, (to sinicím svědčí), a tím pádem ať je raději více volného CO2 ve vodě. Testněte si tím Foskolem vstupní vodu - pokud bude vykazovat menší obsah P než voda v akva, zkuste snížit koncentraci P v nádrži častější částečnou výměnou vody. (Třeba denní, pokud to čas dovolí...) Přitom odsávejte sinici, jak jen to půjde. Nejprve jí pomožte z Cabomnby prsty, pak ji odsajte.
Pokud obsahuje vstupní voda "měřitelné" NO3, je i toto cesta, jak poměr N:P změnit.
![:-)](../obr/s/02.gif)
Držím
![palec](../obr/s/18.gif)
!
Moc díky za odpověď, dám na Vaši radu:
Pokud bych se na vašem místě rozhodl, že budu (třeba i preventivně) KNO3 přidávat, pak bych to zkusil právě tím 1 ml roztoku a sledoval, jak se budou tvářit kytky. Test NO3 bych měl jen jako kontrolní prostředek pro sledování trendů.
Časem uvidím, co to udělá...
Fosfor: Zkusím o něm něco najít a přečíst si a pokusím se s tím něco udělat, ještě nevím jak, když to nebudu vědět i nadále, zkusím se ve fóru zeptat.
Děkuji tímto všem, kteří se mi snažili s mým problém pomoci a varovali mě před případnými následky...
Zdaleka ne všechny sinice, ale naopak jen některé mají schopnost využívat vzdušný N...
A silně pochybuji, že sinice nastupuje jen v době, kdy je v akva nedostatek NH4/NH3 či NO3...
![hmm](../obr/s/20.gif)
Navíc: to, že RR je <10 neznamená, že musí přijít sinice, stejně jako RR>20 neznamená nutné bujení zelených řas!
![;-)](../obr/s/03.gif)
Jde jen o tendence...
Vrátíme-li se zpátky k vašemu úmyslu řešit sinici na vrcholových částech Cabomby, zopakuji, co už jsem napsal:
"...Pokud bych se na vašem místě rozhodl, že budu (třeba i preventivně) KNO3 přidávat, pak bych to zkusil právě tím 1 ml roztoku a sledoval, jak se budou tvářit kytky. Test NO3 bych měl jen jako kontrolní prostředek pro sledování trendů..."
Jinými slovy – nelamte si příliš hlavu s "Redfield ratio", (už proto, že když mícháte dohromady "jablka s hruškami" /N, P, NO3, PO4/ dostáváte se k nereálným číslům, tzv. "hausnumerám"
![:)](../obr/s/16.gif)
), ale v klidu můžete zkusit jako jedno z opatření proti sinicím opatrné přihnojování KNO3.
Jestli si roztok namícháte podle mého dřívějšího doporučení nebo úplně jinak, je jen na vás. Jenom se nesnažte napravit podle vás nízkou koncentraci NO3 příliš rychle.
Na závěr "kontrolní otázka":
![:)](../obr/s/16.gif)
nemyslíte, že spíš než zvyšovat koncentraci NO3 by stálo za úvahu snížit koncentraci fosforu? Vždyť jedna ze základních pouček říká, že (zjednodušeně!) ani ne tak poměr N:P, ale zejména koncentrace těchto živin s důrazem na P jsou tím, co má "na svědomí" riziko bujení řas.
1 17.07.2009 13:25
Sid [6710] - Rostliny Prosím polopaticky..., myslíte, že jsem se dopustil chyby při měření v důsledku nevhodného osvětlení, nebo že přípravek od Rataje měří ve skutečnosti něco jiného?
Chvilka času, tak ať se trochu posuneme.
![:-)](../obr/s/02.gif)
Polopaticky ee - to by vás nebavilo.
![:)](../obr/s/16.gif)
Jen vás zkusím nasměrovat.
Chyba měření vinou nevhodného osvětlení...
"7xx" zářivky mají k přirozenému světlu poměrně daleko; když už umělé světlo s minimální "odchylkou" od přirozeného, pak plnospektrální (řady 9xx) - mezi nimi jsou i takové, co mají Ra blížící se "100".
Ovšem tohle (zkreslení vinou nevhodného osvětlení), bych neviděl jako největší problém. "Přesnost" měření amatérskými kapkovým testy bych rozhodně nepřeceňoval. Jinými slovy: to, co se vám jeví jako "0,5" může být ve skutečnosti "úplně jinde". Přesto - k jakémusi "odhadu" takové testy poslouží, jen je potřeba brát je s rezervou.
Teď jsem změřil hodnotu P. Je asi okolo 1 mg/l. Což by dle tabulky na této stránce pmdd.mrp-cz.com/… vysvětlovalo tvorbu sinic na vrcholových stoncích Cabomby a doporučovalo by mi to hodnotu NO3 okolo 10-20 mg/l...
Předpokládám, že vycházíte z tohoto MRPova výroku:
...zbavit se sinice je celkem jednoduché. Sinice jako jediná může přijímat vzdušný N2. Což rostliny ani jine řasy nedokáží. Sinice tedy nastupuje jen v době kdy, se v akvariu nedostavá dusíku dostupného (NO3, NH4....). Případně kdy je fosfor ku dusíku vysoký poměr. K odstranění sinice tedy stačí držet atomární poměr P:N cca 1:16 (Redfield Ratio), tzn. přidat dusík nebo odebrat fosfor...
Ačkoli váš "propočet" se podle mého názoru do rozpětí poměru atomárního N:P (Redfield ratio) "sotva vejde", (RR 10-20, optimálně 16), dostáváte se uvažovaným poměrem NO3 (10-20mg/l): "naměřenému P (1mg/l) na hodnotu RR 5 až 10. Což nekoresponduje s tabulkou na MRPově stránkách, ze které evidentně vycházíte. (Tam je pro vaše hodnoty uvedeno RR 7 až 14...).
Třeba se mýlím a MRP má svou tabulku v pořádku; uvidíme, snad se někdo vyjádří...
(Ostatně - na tom, co MRP na svých stránkách píše, se dá najít hodně "much". A některé jsou přímo "masařky"...
Když zůstaneme jen u RR, pak třeba výrok
zbavit se sinice je celkem jednoduché. Sinice jako jediná může přijímat vzdušný N2... Sinice tedy nastupuje jen v době kdy, se v akváriu nedostává dusíku dostupného (NO3, NH4...), má k realitě hodně daleko...
Snažím se dávat do souvislostí, vše souvisí se vším...
Prosím polopaticky (alespoň pro mě), myslíte, že jsem se dopustil chyby při měření v důsledku nevhodného osvětlení, nebo že přípravek od Rataje měří ve skutečnosti něco jiného?
Nejméně zkresluje přirozené denní světlo a ze zářivek řada 9xx...
![:)](../obr/s/16.gif)
O.K. - mrkněte, "co" jste vlastně Foskolem měřil a dejte si to do souvislostí s Redfield ratio, příp. Buddy ratio.
![:-)](../obr/s/02.gif)
Foskol test P od Rataje, dle stupnice je to víc než 0,5 mg/l a méně než 2,5 mg/l. Myslím, že barvocit mám celkem dobrý, osvětlení zářivkou 742 Coolwhite, která si myslím, že neskresluje barevné podání testu.
Teď jsem změřil hodnotu P. Je asi okolo 1 mg/l.
Čím jste ten P měřil?
Filipsi - Váš příspěvek mě byl minimálně na to, že jsem byl "donucen" zjistit si atomovou hmotnost jednotlivých prvků a přišel jsem na to, že jde snadno vypočítat to, kolik čeho dám, tak tolik tam toho bude. Jednoduchá, logická věc, ale mě to došlo až po Vašem příspěvku!
Side - Velice správná poznámka, že je zbytečné mít v akva, ve kterém žijí rybky, NO3 zbytečně vysoké - rostlinám by určitě stačilo dodat deně dávku co na den potřebují. Stav rostlin - soudě podle nových lístků u Echinodoru bleheri - některé sklovatí, ale to dávám za příčinu nedostatku železa nebo draslíku (železo - dnes jsem teprve testoval - neměřitelné v akva ani ve vstupní vodě, draslík údajně by měl být ve vodárně odstraňován). Starší listy (subemerzně pěstovaná rostlina) rostou dále, nesklovatí, nehnijí... Cabomba aquatica - soudě dle zbarvení jejich horních parií do hněda si myslím, že světla má dost. Ovšem na jejich koncích u hladiny se objevují náznaky sinice... Echinodorus tenellus, Riccia fluitans a Lemna minor jsou absolutně bez problémů.
Že mi NO3 nedá pokoj? No nedá! Onehdá mi dal pokoj CO2 a jak jsem dopadl! Ono je opravdu lepší jistým věcem předcházet, než je potom řešit...
Dusyku - Děkuji za přidání zkušenosti, budu se snažit dát si pozor!
Další info: Teď jsem změřil hodnotu P. Je asi okolo 1 mg/l. Což by dle tabulky na této stránce
pmdd.mrp-cz.com/… vysvětlovalo tvorbu sinic na vrcholových stoncích Cabomby a doporučovalo by mi to hodnotu NO3 okolo 10-20 mg/l.
Z tohoto důvodu vidím dvě možná řešení založená na tom, co jsem se zde dozvěděl:
1. Šetrnější:
500 ml destilované vody + 1,5 g KNO3 a toto dávkovat denně po 25 ml. Dodával bych tímto asi 1 mg/l NO3 deně a čekal bych až dosáhnu hodnoty okolo 10 mg/l. Poté přehodnotit potřebu rostlin ohledně NO3 a upravit poměr, nebo dávkování. V případě, že bych kýženého výsledku nedosáhl do cca 30ti dnů, tak bych též upravil poměry či dávkování.
2. Ráznější:
300 ml destilované vody + 1g KNO3 a z tohoto nalít 100 ml do akva. Zvedla by se hodnota NO3 na 5 mg/l. A dále potom dávkovat 1. variantu "Šetrnější".
Mělo by to být spočteno tak, aby se namíchaný KNO3, spotřeboval do měsíce a dávkování bylo vhodné. Budu rád za každou připomínku, podnět, námět! Snažím se ohledně této záležitosti přemýšlet, postupovat rozvážně podat pokud možno co nejvíce informací...
Takže otázka zní:
Mám použít Sidův návrh (neměl přehled ohledně množství P), nebo některý z dalších uvedených ?
0 15.07.2009 12:13 Dusyk – Re: Jrk
S hodnotou NO3 nižšou než je 10mg/l som sa stretával bežne. Akvárium ale fungovalo a rastlinkám sa darilo. Ale som blb a pridával som väčšie koncentrácie KNO3 aby som hodnotu dostal aspoň na 10-25mg/l. Výsledok boli rozsivky a sinice
![sad](../obr/s/26.gif)
Keď niečo funguje tak to netreba meniť. NO3 môžeš doplniť, keď chýba, ako píše Sid. Ale keď nastúpia riasy, tak tých sa zbavuje ťažšie. Len môj poznatok.
2 15.07.2009 11:12
Sid [6710] - Rostliny Jelikož ve své nádrži mám neměřitelné NO3 pomocí funkčních kapkových testů od Rataje, rozhodl jsem se pro jeho zvýšení přidáváním KNO3...
06.07.09 19:09:34, Jrk:
"Mám v akva neměřitelné hodnoty NO3. Měřím kapkovými testy od Rataje (jsou funkční - ověřeno). Pěstuji rostlinky, COčkuji... Rybičky taky chovám... Tento stav trvá asi 4 dny. Mělo by mě toto znepokojovat, nebo je to normální? Nebo něčím přihnojovat? Díky za odpovědi!"
Je vidět, že vám "naměřená hodnota" NO3 nedá pokoj...
![:-)](../obr/s/02.gif)
Už v tomto "prvním kole" jsem se vám pokusil napovědět, že úvaha o zvyšování koncentrace je na místě, pokud je evidentní, že tato živina rostlinám chybí.
(
"...Pokud by začaly strádat rostlinky, pak nejspíš přihnojovat. Reakce rostlin na NO3 je poměrně rychlá. Asi by bylo vhodné být na tuto alternativu připravený...")
Takže jak "se tváří" vaše kytky? Vypadá to, že jim něco chybí nebo jsou "v pohodě"?
Netvrdím, že "preventivní" zvyšování koncentrace NO3 na "rozumnou" úroveň je něco špatného, (sám zastává názor, že koncentrace NO3 někde okolo hodnot 5 - 15mg/l jsou "v normě"), jen chci poukázat na to, že stojí za úvahu, zda do něčeho "vrtat", když to funguje...
![:)](../obr/s/16.gif)
Mimochodem - T. Amano ve své publikaci rostlinných akva uvádí v drtivé většině případů obsah NO3 <2mg/l a zcela výjimečně >5mg/l...
![:-)](../obr/s/02.gif)
(Samozřejmě, že se dá setkat s rostlinami, které vyžadují vyšší koncentraci NO3, ale proč je pěstovat, když by se kvůli nim musel obsah NO3 zvyšovat, když rybky jistě ocení, že je voda čistá?!
![:-D](../obr/s/06.gif)
)
Jen pro informaci: Když přichystáte roztok KNO3 podle originální formule, t.j. rozpustíte 6g KNO3 ve 300ml dest. vody, pak 1ml tohoto roztoku zvýší koncentraci NO3 ve vašem akva (obsahujícím cca 50 l vody) o cca 0,25mg/l (a K o cca 0,15mg/l).
Pokud bych se na vašem místě rozhodl, že budu (třeba i preventivně) KNO3 přidávat, pak bych to zkusil právě tím 1 ml roztoku a sledoval, jak se budou tvářit kytky. Test NO3 bych měl jen jako kontrolní prostředek pro sledování trendů.
Jen pro ujištění: Nadávkovat tolik KNO3, aby hodnota NO3 v akva stoupla na hodnotu 5 mg/l. Dále pak spočíst a začít dávkovat takové množství abych deně přidal 1mg NO3/l a poté sledovat trend jeho hodnoty - jestli bude stoupat, nebo klesat a z tohoto potom odvodit dení dávku KNO3 pro svoje akva. Zní to velice logicky. Děkuji za radu, doufám, že matematika bude fungovat!
![:-)](../obr/s/02.gif)
1 14.07.2009 20:14 filipsi – Re: Jrk
A co si proste spocitak, kolik je ho treba k dosazeni chtenych koncentraci, a pak sledovat, kolik je skutecna potreba, a tomu prizpusobit pozdeji davkovani? Pocitani je snadne (atomove hmotnosti), nebojte se toho. V kolika vody se to rozpusti, je jedno (doporucuji tak, aby se dobre davkovalo).
Ja bych zacal treba 5mg no3 /l, pokracoval denne 1mg/l, a videl ...
Jelikož ve své nádrži
rybicky.net/nadrze/7260 mám neměřitelné NO3 pomocí funkčních kapkových testů od Rataje, rozhodl jsem se pro jeho zvýšení přidáváním KNO3. Pokud jsem správně pochopil všeobecné doporučení jeho dávkování tak je to takto: 500 ml destilované vody + 6 g KNO3 je 100 dávek pro 100 l akvarijní vody deně. Jelikož vody v mém akva je 50 l a namíchané PMDD se má do cca měsíce spotřebovat, vypadá to tak, že bych toto mohl provést takto: 1000 ml destilované vody + 1 g KNO3 by bylo 33 deních dávek po 30 ml pro moje akva. Namíchané hnojivo by bylo do měsíce spotřebované, a množství přidaného KNO3 by bylo stejné, jako u prvně uvedeného případu.
Co mi ale přijde podivné, tak je to že bych deně doplnil pouze 0,6 mg/l KNO3. Není to málo? Nemělo by toho být víc, když mám NO3 neměřitelné? Doporučené dávkování si myslím, že je uvedeno pro průměrné akvárium s průměrným obsahem NO3, ale já ho mám málo. Uvědomuji si, že dávkování PMDD je o experimentování a každé akva je jiné, chovám mj. i Ramirézky a Otíky, kteří by asi neuvítali hodnoty NO3 nad 20 mg/l, rád bych jej držel na hodnotě okolo 10 mg/l, což si myslím že je pro zdárný růst rostlin a neškodnost rybkám hodnota adekvátní.
Otázka zní:
Mám namíchat PMDD tak, jak jsem uvedl nebo jeho dávku zvýšit z důvodu jeho nedostatku?
Předem děkuji za odpovědi!
Starší reakce
No prave, to bych prilis nerad. Stale to pokladam za pomerne nebezpecnou vec, a co je pro jedno akva bezpecne, muze byt pro jine znicujici.
Vysledky - N rostlinam nechybi.
Mohl by jsi se ohledně přidávání čpavku trošku podrobněji rozepsat. V rámci tohoto tématu si myslím, že by to nebylo od věci a zajímalo by to víc lidí.
Nezapomenout: Kde jsi ho sehnal, jak dávkoval, jaký byl výsledek.
Dusik v akvariich s mnoha rostoucimi rostlinami chybi skoro vzdy. Dovolil bych si upozornit i na moznost dodavat ho pomoci cpavku. Mam s tim jiz delsi dobu dobre zkusenosti. Ale pokud vim, nikdo to zatim nezkousel, a nepublikoval. Pozor, pri neopatrnem davkovani hrozi totalni vyhubeni celeho akvaria!
Takze zatim to pisu pouze jako moznost pro ty, co si sami spocitaji kolik, a nebudou me s holi honit, kdyz se nepovede.
Jinak kno3, v doporucenem davkovani, dle akva.
Nejspíš ano - tím KNO3. Kdysi se prodával běžně i v drogeriích jako "sanytr".
Jistější je nákup třeba u Mrpa:
pmdd.mrp-cz.com/… Ryby (po smrti) mohou taky posloužit jako zdroj dusíku.
![:)](../obr/s/16.gif)
(Samozřejmě - nejen po smrti...
![:-D](../obr/s/06.gif)
)
KNO3 je jedna ze složek PMDD, tak se zkus podívat, kde to prodávají, sklorex zkoušet nemusíš, tam to není.
Přihnojovat čím? KNO3? Pokud ano, kde toto sehnat?
Pokud by začaly strádat rostlinky, pak nejspíš přihnojovat. (Reakce rostlin na NO3 je poměrně rychlá.) Asi by bylo vhodné být na tuto alternativu připravený. Někdy může pomoci i čerstvá voda.
![:-)](../obr/s/02.gif)
Mám v akva neměřitelné hodnoty NO3. Měřím kapkovými testy od Rataje (jsou funkční - ověřeno). Pěstuji rostlinky, COčkuji... Rybičky taky chovám... Tento stav trvá asi 4 dny. Mělo by mě toto znepokojovat, nebo je to normální? Nebo něčím přihnojovat? Díky za odpovědi!
Starší reakce
1 12.06.2009 13:22 wohu – Re: zadaba
jeeeje, sice niesom nejaky skuseny akvarista, ale podla mna toto riesenie vedie ku stalemu obsahu NO2. Ak ste si precitali clanok o dusiku v akvariu v uz vyssie spominanom casopise, viete ze najprv sa vo filtri (a nie len tam, ale na kazdom kusku cohokolvek v akvariu) musi vytvorit potrebna kolonia bakterii, ktore pozieraju NO2 a vytvaraju NO3 (proces je presne popisany v tom clanku). Tym ze tam prilievate kazdy den novu (cerstvu, chlorovu) vodu tak tie bakterie zabijate
![tone](../obr/s/23.gif)
. A tym ze ste vymenili filtre tak ste restartovali proces tvorenia kolonii bakterii. V pripade ze Vam nebujneju riasy, a ryby neplavaju hore bruchom, tak vodu mente kazdych cca 14 dni 1/3 objemu (vodu nechajte odstat minimalne 24 hodin a kludne aj viac, cerstva voda zabija nitrifikacne bakterie). Neviem si predstavit co urobite v pripade znizenia NO2 na nulu co bude viest ka rapidnemu narastu NO3 ktore sposobuje bujnenie rias (to budete menit cely objem akva kazdy den?).
Ps: ak Vam odidu ryby tak je to preto ze stale zasahujete do akvaria a ze ste nespravili aspon minimalny zabeh akvaria.
Pss: Nelejte do akvaria ziadne pripravky (su drahe a aj tak su uplne na prd), potrebne bakterie tam urcite su, len potrebuju cas na rozmnozenie. Kupte rastliny, popripade sa daju zohnat aj tu na fore od roznych akvaristou zadarmo.
Psss: citajte vela ohladom akvarii, hlavne o zalozenim chemizme vody a udrzbe.
tak uz jsem o tom nasel diskuzi ctu tam.
0 12.06.2009 12:17
Skanky [26] Ahoj,
mate nekdo zkusenst s testama od Rataje. Dnes jsem provedl testy NO2 = nemeřitelné coz by jeste souhlasilo.Pri mereni NO3 mi taky ukazalo nebo spis neukazalo nic tak jsem udelal zkousku tim kalibracnim roztokem a taky neukazuje zadnou barvu a tam by melo byt 50mg/l.
Jsou ty testy spatne nebo ja delam neco spatne.
Postup dle navodu jsem dodrzel.
Jedine ze bych dal malo prasku ale taky takovy navod ze na spicku naberacky nebo spetku. Ale kazdy mame jinak velky prsty a nekomu se tam vejde mensi spetka nekomu vetsi
![smich](../obr/s/12.gif)
Starší reakce
Koupila jsem dnes v Hornbachu je za 99,-Kč
Doměřil jsem se stejných hodnot, ale s menší přesností.
Co si mám pod tímto představit?
![:-)](../obr/s/02.gif)
Porovnával jsem si "papírky" 5in1 od JBL s kapkovými testy od Rataje. Doměřil jsem se stejných hodnot, ale s menší přesností. Dle mého názoru jsou tyto "papírky" plně použitelné, rychlé, ale celkem drahé cca 350,-Kc/50ks (Hornbach) a méně přesné.
Moc díky - já se lekla - že je to špatné.
omlouvám se zapomněla jsem ji napsat : KH mezi 6-8
0 03.04.2009 14:36 Dusyk – Re: evasv
Uhličitanovú tvrdosť si neuviedla. Hodnota NO3 je dosť vysoká, pre niektoré ryby môže byť škodlivá.
Tvrdosť môžeš znížiť zriedením mäkkej vody s Destilkou, z rezervnej osmózy a pod. Alebo filtrovaním cez rašelinu. tie hodnoty nie sú tragické. ja mám gh 17 a UT 9-13. Rastlinkám sa darí.
![ahoj](../obr/s/01.gif)
0 03.04.2009 14:36 Usine – Re: evasv
Uhličitanovou tvrdost KH neuvádíš, ale voda je to dobrá a nemusíš nic upravovat.
![:-)](../obr/s/02.gif)
Dobrý den koupila jsem si tento test a toto mi ukázal : No3 50, No2 0, GH >14 pH 7
Vodu používám ze studny. Jak zmírnit celkovou a uhličitanovou tvrdost vody ? Akva je tak dva měsíce, rostlin si myslím mám dost - rozrůstají se. Díky za rady
Starší reakce
Kolik by těch kytek mělo být? Nejlépe - hodně.
![:-)](../obr/s/02.gif)
S nějakými doporučeními počkáme na ty fotky.
![;-)](../obr/s/03.gif)
Určitě se najde dost lidí, kteří budou chtít poradit.
![:)](../obr/s/16.gif)
0 29.03.2009 14:21 zadaba
Přidat reakci
1 ...... [20] 22 23
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 20081x