Nálevník
Starší reakce
V akváriu u Axolotlů se mi objevily takové malé cca 2-3mm dlouhé pohyblivé nitky na skle.
Pod mikroskopem se pak objevil takový jakoby vak,který se pohybuje.Postupně jak na sklíčku odumíral,ty kuličky,co jsou původně v něm,se začaly pohybovat okolo něj vně.
Neví někdo co to je?Mohl by to být nálevník?
Starší reakce
Aha, tohle jsem ještě nečet a ani nezkoušel. Takže jdu testovat
Udělal jsi ten test, jak doporučuje kolegyně darka v jiným vlákně?
Starší reakce
Nezapomínej na zvýšený přísun kyslíku, on ten nálevník má dost velkou spotřebu, tak aby zbylo dost na ryby.
Díky za rady. Půjdu cestou nic nedělání, možná je to jen pocit, nebo zbožné přání, ale zdá se že je voda čistčí. Ještě jednou díky.
Odkalil bych dno v té 240 litrovce a v tom bordelu v kýblu bych vymáchal ten novej filtr a máš ho naočkovanej a mělo by to mít obdobnej efekt, jak doporučoval kolega ten Nitrivec. Pokud je to skutečně nálevník, tak vodu neměnit, silněji vzduchovat, nikoho ničím nekrmit, naočkovat filtr a vyčkat na to až množící se nitrifikační bakterie toho nálevníka zmáknou.
Edit: Tak bylo přání rychlejší než myšlenka. Dno máš čerstvý, filtr často píglovanej(tedy podle prezentace té 240 l), ale nu což, jdi tou cestou Nitrivecu, to bude ta správná volba. To nicnedělání to bude řešit taky, jenom to bude o kapánek dýl trvat a výhodou nitrivecu je, že obsahuje mletej zeolit a ten na sebe dokáže navázat škodlivý N látky, hlavně NO2 může zlobit, takže je rozhodnuto.
Pokud by to byl jen problem nezabehleho filtru, "Sera bio Nitrivec" to za par malo dnu srovna. Pouzival jsem ho, kdyz jsem si pri lecbach ryb rozhodil akvarium, samo po vyleceni a vymene vody.
Zdravim.
Před cca dvěma měsíci jsem prckovi (můj kluk 6 let)pořídil 100l akvárko. Bylo z druhé ruky a jako filtr jsem k tomu vyfasoval Fluval 4 (1000 l/h). Což jak většina z vás ví je staršně předimenzované. Akvárko jsem nemusel zajíždět. Vodu jsem dal z mého AQ 240l a filtr mi pán dal v kyblíku z akvárka, takže bakterie v pohodě. Taky jsem se nesetkal s žádnym zákalem a voda byla křišťálově čistá, ale problém byl, že i když jsem filtr ztlumil na minimum, proud v AQ byl děsnej a nepomohlo ani ho nasměrovat do rohu, aby voda co nejmíň kolovala.
No a teď k problému. Přinesl jsem jinej filtr, průtok 250l /h. Zdálo se vše v naprostym pořádku, ale jen dva dny. Zřejmě jsem uděl školáckou chybu a myslet si že když je AQ zajeté, výměna filtru vodu nezmění bylo bláhové! Starý filtr jsem dal pryč a spustil nový, do dvou dnů byla voda zakalená. A já te´d nevim jak nejlíp postupovat.
Napadlo mě totok:
1) Nic nebudu dělat a nechám to tak. Stáhnu dobu svícení na polovinu (dočasně), nový filtr nechám jet na max. a budu mnimálně krmit. No a budu už jen čekat co se stane.
2) Starý Fluval dám do velké 240l a nechám ho tam cca dva dny a vrátim zpět do malé stovky. Zajede se do tý doby, nebo je dva dny málo na uchycení bakterií v molitanu? Hloupé je že ten Fluval je na 100 l příliš silnej sám, takže nemohu nechat ve stovce běžet oba filtry najednou. To už by ryby nedali
Jaký postup bude rychlejší?
Moc děkuji za rady.
Starší reakce
Písek klidně přidat, ampulárka nálevníky nikam nezanese, pro výskyt nálevníka musí být to správný prostředí, což jsem se snažil vysvětlit ve své první reakci.
Ampulárku přendat a pokud je to očko nějakej mini prcek, tak to krmení bude chtít, ale znovu opakuji těch 5 litrů, to bude očistec, ale na procvičení a natrénování správnejch návyků dobrý.
Nálevník je prvok, jehož výskyt je v nově založených akváriích velmi častým jevem. Není tam ještě tolik nitrifikačních bakterií, který si posléze poradí s tím nerozloženým odpadem, čehož využije nálevník. Ta rada nedělat nic je správná, vodu neměnit, nekrmit, ideál je vzduchování, rozhodně vyndat tu ampulárku, ta tam nená a nebude mít co dělat. Znovuzaložení nic neřeší, obvykle je to činěno stejně, jako napoprvé a rup ty boty, nálevník je tam znovu, takže trpělivost. Jinak těch 5 litrů je spíš podhranové, jako odchovna pro oka, ale při nepodceněný každodenní údržbě i to půjde.
Zdravím akvaristy!
Tak před dvěma dny jsem založila mini odchovnou nádrž pro malá paví očka. Ta nádrž je fakt malinká jen na to aby mírně povyrostli. má to asi 5 l. byla napuštěna a dala jsem do ní asi čtyry kameny a malinké rostlinky a již zavedeného akvária . Do ráda se ale voda zakalila do bíla. Četla jsem, že se má akva nechat tři dny a nemá se krmit ( mám tam na zkoušku jedno paví očko a ampulárii ). Dělám to ta a po dvou dnech se to pročistila jen opravdu málo.
Chci se Vás zeptat, jak se tam ti nálevnici mohli dostat a jesi když prostě to akva celé vyleju, vymeju něčím, vyhhodím ty kameny a rostlinky, umeju ampulárii a paví očko dám na tu chvíli do čisté vody (ne do velkého akva samozřejmě), jesi to pomůže.
Díky za odpověď
Starší reakce
0 07.09.2012 10:02 Trixy děkuji za rady,postřehy i názory...stejně bych tam nejradši dal jen ten nový a vymáchal tam molitan ze starého,který je už poměrně dost špinavý...
Zkusím ti to posat podrobně: Nasadíš čerpadlo na tu kostku. Na čerpadlo nasadíš ten štrtič proudu, vůbec nenasazuješ tu část s hadičkou na vzduch - přívod vzduchu je zcela zbytečný. Škrtič proudu seškrtíš do 2/3 (později, až se ti to zaběhne, to povolíš, ale to až tak za 2-3 měsíce). Kostku dáš do jednoho zadního rohu a postavíš ji až na dno. Filtr přichytíš přísavkami k bočnímu sklu, výtok namíříš podélně podél zadní stěny mírně směrem k hladině (asi pod úhlem 30-40°). Tím se ti bude LEHCE čeřit hladina a proud půjde kolem celého akvárka. Proud musí být velmi mírný, ne jako v mixeru - šteluješ tím škrtičem na vývodu čerpadla.
Důležité: Jak psal Haimdol - čerpadlo může být pod vodou, je na to dělané. Ale při výměně vody vždy čerpadlo vypni, aby nezůstalo nad vodou na suchu - mohlo by se poškodit. Jinak je to velmi jednoduchá, ale velice kvalitní a účinná filtrace.
Čerpadlo je uvnitř celé zalité do pryskyřice a to včetně přívodného kabelu. Žádná "živá" část elektroinstalace se nemůže dostat do styku s vodou. Vzduchování vůbec připojovat k čerpadlu nemusíš.
Nevím skoro nic o tvém akvárku, ale doporučoval bych netvořit a nechat kostku tak, jak je. Ona za pár dní "zmizí". Jakmile ji osadí bakterie a poroste řasou a dalšími organismy, tak si jí ani nevšimneš. A pokud ti bude stále vadit, můžeš před ni vysadit nějakou "maskovací" rostlinku.
Čím větší kostka tím líp. Aspoň je spousta místa pro nitrifikační bakterie
0 06.09.2012 21:54 Trixy no budu se snažit tvořit a nedopadnout právě takto...o kolik můžu upravit max.?
Můžeš tvořit, ale aby to nedopadlo jako v "Postřižinách" když se skracovalo. To nasazení je, jak píšeš, volný, ne na fest.
0 06.09.2012 16:39 Trixy a lze ji ořezat? mě se fakt zdá být obrovské...
a ještě jeden dotaz- jak drží ta pěna na čerpadle (ny té trubičce co je uprostřed pěny)? uložení není nijak těsné-jde volně vydělat
Pěnu 10x10x20 mám ve svém 60tkovém akva i já podívej se jakou zabírá plochu akva. Ať máš představu
Starší reakce
Původní naplno, novou škrcenou a postupně možno přidávat na výkonu, ostatně to bude zřejmý z cirkulace vody. Filtry na stejnou stranu, ať z toho není pračka.
0 30.08.2012 20:26 Trixy děkuji moc za informace i rady,hlava i molitan už sou objednány...snad budou ryby v pořádku,udělám to přesně dle pokynů uživatele romant a snad vše bude ok...
při běžném chodu necháte běžet filtraci naplno nebo škrtíte?
Šel bych do většího. Ten se dá vždycky zaříznout pokud by se nevešel. Menší ale nenatáhneš
.
Větší je lepší(větší objem filtračního mat. pro osídlení nitr. bakteriema). Výměnu bych udělal tak, že ten stávající nech měsíc běhat společně s tím novým a potom ten stávající teprve odstav. Ten nový můžeš ze začátku přiškrtit a postupem času, jak se bude špinit, mu přidávat.
0 30.08.2012 14:06 Trixy – akva
ok,takže jdu objednávat-tu pěnu 10x10x16 nebo 10x10x20...sem totiž co se litrů týče na rozmezí... pak jak budu vyměnovat,tak mám vymáchat původní pěnu v akváriu a nainstalovat nový filtr?
No, tak se nám to objasňuje, proto jsem psal o tom výkonu a hlavně účinnosti toho filtru, protože tam jsou živorodky a to jsou zdatní producenti odpadu, tak bych šel cestou výměny toho filtru za klasiku v podobě čerpací hlavy a kostky biomolitanu, čímž získáš několikanásobně větší objem filtrační hmoty oproti stávajícímu stavu.
Edit:
www.akva-exo.cz/…
www.akva-exo.cz/… 0 30.08.2012 13:46 Trixy filtr je klasický co bývá u těch setů 64l aqua...Akvarijní filtr Super Mini 360
Nekrmil bych týden. Ten filtr je co zač a jak je to akvárko velký?
0 30.08.2012 13:32 Trixy – akva
mě přijde,že se to právě zhorší když vyměním část vody...měsíc jelo akva pouze s filtrem+byl vyprán molitan z filtru známého... jak dlouho si mohu dovolit nekrmit? čas tomu klidně dám,pokud to pomůže...
Osobně si myslím, že se jedná o to, že v akváriu je prozatím nestabilní biologická rovnováha a nitrifikace nefunguje ještě tak, jak by měla, dal bych tomu čas. Několik dní bych ničím a nikoho nekrmil, častěji měnil vodu, filtr nechal v klidu(bude nutný aby byl výkonný a účinný) a mělo by se to dočistit. To je jenom taková okamžitá úvaha. Na přesnější rozbor by to chtělo co nejvíce informací o daný nádrži, ideálně být zaregistrován a mít prezentaci.
0 30.08.2012 13:18 Trixy děkuji za reakci,akva je založeno nyní 6týdnů...jak s tím tedy bojovat? neublíží to rybkám?(pár black molly,6xneonka a 8x danio galaxy+2xancistrus)
Ne nejsou. Podle mě je to mix mini bublinek a mini bordýlku. To akvárko je čerstvě založený odhadoval bych.
0 30.08.2012 13:02 Trixy – nalevnici?
Starší reakce
Stávají se různé věci. Ten filtr bych rozhodně v dohledný době nepral a ryby bych taky nepřidával. To, že se to teď tváří, že je to v pohodě, po přidání ryb tak být nemusí. To akvárko se neustále vyvíjí. Počkal bych alespoň další týden, aby se ta počínající biologická rovnováha tzv. upevnila. Pokud jsi přesvědčen, že o nálevníka opravdu nešlo, tak výměny vody lze považovat za ozdravnou terapii.
Toť můj názor. Konečné rozhodnutí je stejně na Tobě.
Tak po dvou týdnech mléčného zákalu jsem zjistil následující. O žádné nálevníky nešlo, během dvou týdnů selhaly všechny pokusy o likvidaci. Zákal byl způsoben přípravkem sera nitrivec. Z neznámého důvodu byl přípravek zřejmě více koncentrovaný, jelikož podle zkušeností ostatnich chovatelů nedojde po aplikaci k totálně bílému zakalení vody s dohledností cca 5cm. Po rozebrání filtru byl filtr plný bílého bordelu, který po zapnutí vletěl všechen zpět do akvária. Takže teď budu postupně měnit po pár dnech 20% vody a vyperu filtr. Zatím po dvou výměnách je znát malé zlepšení, problém je, že všechno je usazeno ve filtru, ale nechci ho zatím prát. Nicméně po třech týdnech jsou dusitany neměřitelné, takže biologická filtrace se rozběhla. Počkám pár dnů a filtr vyperu. Osádka zatím naprosto bez problémů, zítra přidám další ryby.
Starší reakce
Dal jsem na romanta a juknul na tři dny staré vlákno, kde jsi řešil v podstatě to samí. Neradili ti tam náhodou nekupovat ryby? Nepadali tam snad řeči o trpělivosti? Komu není rady, tomu není pomoci
Ryby v africe po 14 dnech od založení, to bude ten důvod otírání, mrkni se do vlákna o nitrivecu, tam se to minulý týden řešilo.
Edit:
rybicky.net/forum/13960 Nálevníci rybě nevadí. To, že se otírají o předměty tipuju na napadení nějakým parazitem. Bez blyžších informací se nedá dobře poradit
No na prisavkach na sklo apod je takovy slizky povlak a ryby se zacali trit o pisek. Akvarium je zalozene neco pres dva tydny a naockovane nitrivecem, na zabeh je tam par ryb. Zakal se objevil po naliti nitrivecu a je tam porad. Nasadil jsem silne vzduchovani, dnes uz jsem i zhasnul svetlo a zakryl akvarium dekou. Jde o to ze pokud to pomuze rybam, rad bych je zlikvidoval rychle
Už jsme to řešili minulý týden ve vlákně o Nitrivecu, musíš být trpělivý, to je ten nejlepší způsob jak se jich zbavit. Nedělat nic, vodu neměnit a čekat.
Pokud jsou to opravdu nálevníci, tak nech akva být jen vzduchuj a do týdne se zlikvidují sami.
Přidat reakci
1 ...... 9 10
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 13199x