Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Okružáci

 

NápovědaFórum » Další živočichové » Plži 

Přejít na předchozí stránku 10 Přejít na další stránku   1  
Okružáci
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2014 18:15 Javiki
Já jsem z okružáků na mrtvici, ruční sběr sice trochu pomůže, aby se regulovalo jejich množství, ale ty potvory jsou snad nevymítitelné. Někdo je v akva chce, ale já tedy ani náhodou. Dřív, nebo později se začne kalit voda, filtr plný okružáků (vyčistíte) a druhý den můžete znovu. Pořídili jsme rybky, které je sice baští, ale nestačily na ně i když po týdnu jich bylo okružáků vidět čím dál méně, ale stejně došlo k vyčištění celého akva. Vše vypařit, kytky vyprat do posledního detailu, vypařit v několika kýblech štěrk... . Po třech hodinách znovu sestavení akva vidím, jak si tam okružák leze..., přičemž jindy se objevily třeba až po 14 dnech. Opravdu je to pro mne jeden jediný známý tvor, který přežije ve vodě o teplotě více, jak 90 stupňů!!!

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2013 20:27 hanzys Re: romant
Dobře o5 dám zase na tebe asi :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2013 20:23 R Muž romant [27987] Re: hanzys
Jednoduše sem tam nějaký šneky rozmáčkni prstem vo sklo a je jedno jaký rybičky máš, smlsne si každá. ;-) Za další je někomu můžeš podarovat. Dej do akva kolečko okurky a za chvilku je obsypaný a sbíráš. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2013 20:19 hanzys Re: romant
jojo jako makají pěkně akorát by se nemuseli tak množit :)Ale nějaký rybky jsou co si s pestří potravu né? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.08.2013 20:14 R Muž romant [27987] Re: hanzys
Okružáci nejsou potvůrky, ale dělníci k nezaplacení. Lidi budou doporučovat šnekobijce šneky Heleny, ale já Ti doporučím nepřekrmovat ryby, udržovat dno občasným odkalením a bude to v lati. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2013 20:11 hanzys – Dotaz
Zdravím poradí mi někdo nějakou rybku do meho spol. akva co by pojídala ty malé potvůrky? ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2013 16:06 Muž Zab01 [62] - Raci, krabi, krevetky – Okružáci
Zdravím, není tady někdo kdo by mi mohl poslat několik kusů okružáků červené formy? Kdyžtak do zpráv a nějak se domluvíme :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.01.2013 17:11 Muž dvorak [94] - Rostliny
To nezáleží ani tak na velikosti akvárka, jako spíš na počtu šneků, pro které je tento "lék" (dá-li se to tak nazvat) určen. Myslím, že je reálné, že máš v akva kolem 100 šneků ... Dal bych raději menší kousky, třeba nějaký kostičky, nebo hroudy okolo 2 cm, na víc míst.
2 cm hroudy rozmístit po akvárku. Rozděl akva třeba na třetiny a do každý třetiny dej kousek sádry. 1 kousek dej třeba i tam, kde vidíš "nezdravé" šneky nejčastěji se pohybovat.

Ty hrudky můžou být i menší. Jde ale o jejich počet. Když hodíš kousíček (cca 1 cm) sádry do vody, tak ona se určitě trošku rozpadne a vytvoří ""kolečko"" rozdrobené sádry ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 16:40 Muž zordix [37]
Budu tam taky muset hodit trochu sádry. Všechno, kromě neritin má poškozenou ulitu. Nejvíce mne teda trápí piskořky. Levatky a okružáci jsou mi ukradený hmm
Nějaký tip, kolik dát sádry do mého akva? Děkuji.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2013 22:50 Žena Karnal [196] Re: dvorak
Díky za typ, sádra by mě tedy nenapadla, ale nějakou doma mám, takže určitě vyzkouším palec
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2013 20:18 Žena kahua [223] - Miniakvária
Protože mám taky měkkou vodu, tak to možná zkusím, děkuji :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2013 20:16 Muž dvorak [94] - RostlinyRe: kahua
Neřekl bych. Spíš naopak. Krevetky jednou za čas svlíkají svůj plášť (pro odborníky axuvie), která je zjednodušeně něco jako pro šneky ulita. I krevety potřebují něco, díky čemu dokáží vytvořit opět zdravý plášť. A to něco, je vápník, který získávají buď z potravy, nebo z "vody". Pokud je voda tvrdší, nebo je ve vodě nějaký vápník (Na).

Takže bych řekl, že to krevetkám nijak neublíží. Samozřejmě pokud se to přežene s dávkováním, tím myslím, že třeba do 20 l neptří kilo sádry :-D Ale když se dávkuje po malých kouscích a další kus se přidá po zužitkování předešlého, myslím, že to jen pomůže. ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2013 20:08 Žena kahua [223] - MiniakváriaRe: dvorak
Nevadí to krevetám?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2013 20:00 Muž dvorak [94] - Rostliny
Tak přesně takovýhle problém jsem kdysi taky měl. Nevím, čím to bylo způsobeno u mě, ale ve tvé tůňce je to celkem jasné. Příčinou špatného stavu ulit tvých plžů jen na 95% měkká voda a tudíž nedostatek vápníku ve vodě.
Radit ti, zvýšit tvrdost vody, je podle mě hloupost. Nač se zabývat složitými chemickými postupy ... ;)

Jednodušší bude poskytnout plžům vápník přirozenou cestou. Např. potravou. Je vhodné přidávat potravu s vysokým obsahem živočišných bílkovin. Všeobecnou a známou radou, je přidání do nádrže sépiovou kost, která je bohatým zdrojem vápníku. Plži na ni budou chodit a "seškrabávat" ji. Tím budou do svého těla získávat potřebný vápník pro zdravou ulitu. Mě osobně se sépiová kost moc neosvědčila. Ale zkusit to můžeš. Mě se to sice nepodařilo, ale najde se mnoho akvaristů, kterým sépiová kost zachránila šnečky. Já jsem třeba své šnečky zachránil sádrou.
Rozmíchal jsem si trochu sádry pro domácí účely - např. pro zadělání nepotřebné díry při vrtání. Hmotu jsem po různě velkých kusech naplácal na kus igelitu. Hromádky sádry jsem nechal zaschnout. Po zaschnutí šly krásně z igelitu odloupnout. Tyhle sádrové kousky jsem házel do akvária. Část se při vhození do akvária rozpustila a tím obohatila vodu o vápník. Část ale zůstala pohromadě na dně, kam na ní chodili okružáci, piskořky, ale i krevetky (i ty potřebují vápník pro tvorbu svého "pláště").
Asi po 14 dnech jsem evidoval zlepšení stavu ulit ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2013 19:05 Žena Karnal [196] – Problém s ulitou okružáků
Fotka k příspěvku Zdravím vespolek,

mám problém s okružáky. V poslední době nemívají nejlepší stav ulity a poměrně často umírají. Nedávno jsem fotila a teprve na fotce jsem zjistila, jak v děsivém stavu mají ulitu.
Vodu máme tu nejměkčí pražskou, což je cca 3 uhličitanová a 7 celková tvrdost. Může to být tím?
Jinak krmím tabletami a granulemi pro krevety (tedy, krmím tím krevety a okružáci na to chodí taky), mají k dispozici listy dubu i mořského mandlovníku, olšové šišky i nějaké ty řasy. Ne všichni mají tu ulitu v takovémhle stavu, nicméně nějaké ty problémy má asi každý. Levatky a piskořky už taky jeví známky poškození, jen neritiny mají ulity čisté a bez poškození.

Co pro ně můžu teď udělat? Kopřivy zkusím najít, ale nevím jestli najdu čistý zdroj a jestli to moc pomůže. Mám přidat vápník? Sépiovou kost?
Předem děkuji za rady.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2012 08:53 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: LiborSprysl
V bytovkách je akútny nedostatok pôjdov...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2012 05:44 Muž LiborSprysl [9015] Re: sivon
Tedy s kopřivou jsou praktičtější z hlediska prostorové a energetické náročnosti (místo v ledničce či mrazáku je potřebné pro jiné věci) snopy na půdě. Pak vezmete konvičku s horkou vodou a trochu spaříte a šup s tím do akvárka... smich Snopů se vejde na celou zimu v pohodě i na malou půdu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2012 16:48 Žena sivon [1694] - PlžiRe: LiborSprysl
No jo, já jsem si neuvědomila, že ne každý má v lednici a v mrazáku zásoby. :-D Ale ještě neleží sníh, sem tam se nějaká najde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2012 12:32 Muž dvorak [94] - Rostliny
Problém s těmi okružáky je téměř jistě v té měkké vodě. Také by bylo dobré začít dávat do akvária vápník.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2012 22:48 Muž LiborSprysl [9015] Re: sivon
Obávám se, že s kopřivou už bude asi pozdě... smich
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2012 22:18 Žena sivon [1694] - PlžiRe: Beastie
Dej jim sépiovou kost, voda u vás je měkká. Řasu žerou jen když nemají něco lepšího.
Pokud chceš ty okružáčky podpořit, zkus jim přidat třeba spařenou kopřivu. Potřebují rozmanitou stravu.
Kvůli řase v každém případě najeď na univerzální léčbu akvárií = častější výměnu vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2012 18:24 Žena Beastie [318]
Fotka k příspěvku Zdravím, nedaří se u mě šnekům, a vzhledem k množství řasy co mám a chci aby likvidovali mě to trochu mrzí. Dno je poseto bílými prázdnými skořápkami od okrůžáků a jedné piskořky, živých okružáků je již asi jenom 5 a jsou strašně vybledlí. Čekala jsem, že budou jíst ostatní ulity šneků aby získali vápník, ale vypadá to na nezájem. Mám jim dát nějakou sépiovou kost, nebo přidat mořské mušle? Údržbuju pravidelně jednou za dva týdny, teď častěji, je tam habakuk řasy a šnekům se moc nedaří. Děkuji za radu
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.10.2012 15:35 Žena sivon [1694] - PlžiRe: Yirka
Ten je můj, zakoupený nedávno na burze v Třeboni. Mladé ještě nemám i když se činí, takže na dotaz, jak budou vypadat další generace jsem neodpovídala.
Je to opravdu okružák Planorbella, nikoliv okružák ploský - ty má v akváriu jen pár lidí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2012 08:31 Muž Yirka [9126]
Díky oběma za osvětu
Vím, že ho někdo má i zde v prezentaci: rybicky.net/fotogalerie.php…
Přesto si myslím, že samostatným druhem není. Ale je to tak jak píše pacelbartek. Druhů planorbella je celá řada.
images.google.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   27.10.2012 23:45 Žena ustavprochore [567] Re: Yirka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   27.10.2012 19:56 Muž pavelbartek [288] - CichlidyRe: Yirka
Nejedná se přímo o Planorbarius corneus, ale příbuzné Planorbarius duryi, nebo Planorbella scalaris, kdy jsou vypěstovány všechny možné barevné varianty – fialová, růžová, modrá, albín...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2012 17:40 Muž Yirka [9126] Re: atomson
Modrá je dobrá, hlavně pro prodavače ;-)
Je to asi takový marketingový tah na nalákání kupců. A když se zeptáš, tak ti mohou říci, že přece ta nožka na sobě trochu modré má.
Já tedy žádné modré okružáky neznám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2012 15:47 atomson
Aloha,koupil jsem si na burze modré okružáky a nikde na netu jsem o nich nic nedokazal najit. tak by sem se chtel zeptat jestli s nimi ma nekdo zkusenost? budou mit porad modrlou barvu nebo je jejich barva zpusobena nejakou primesi ve vode?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.02.2012 08:19 Žena sivon [1694] - PlžiRe: sratch1
Ano,zůstane to tak. Ani při největším hladu se nepustí do zdravých rostlin. Vyčistí ti dokolale akvárium od řas. Pokud by se ti jich zdálo opravdu moc, stačí je rozmáčknout rybám - mohou se po nich utlouct.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.02.2012 23:32 Muž sratch1 [1] - Rostliny
Cafte.. Ja ich mam teraz celkom dost premnozene.. Mozem ich tam byt tak 50 az 100 ks na 240l akv... Ale su este drobne..A par vascich.. Mam rastlinne akvarium a aj jemnoliste rastliny. Ale vobec mi ich nezeru.. Len riasy.. Hadam to tak aj zostane.. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2012 18:48 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Haimdol
O půl cm velkém okružáku pochybuji, ale to, že by jejich vajíčka zamražení vydržela nemám důvod pochybovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.02.2012 18:21 R Muž Silent [5949] Re: Johan
Myslíš, že vydrží zmražení? Věřím tomu, že v přírodě vydrží přes zimu ve vodě, ale zámraz? Možná se pletu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2012 18:18 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Haimdol
V přírodě musí mráz přežít, tak proč né v krmení?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.02.2012 18:16 R Muž Silent [5949] Re: Creasyczek
Není. Na rostlině byli nejspíše vajíčka a než šnek doroste to taky chvíli trvá. Zamražení by šnek ani vajíčka s velkou pravděpodobností nevydrželi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2012 18:15 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Creasyczek
Za tu dobu se ještě ani z vajíčka nevyklubali.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2012 18:14 Muž Creasyczek [1] Re: PaDa
Taky se mi zdá, že by to bylo pravděpodobnější. Ale od doby, kdy jsem koupil rostlinu, do doby objevení prvního okružáka, uběhlo 22 dní... není to moc dlouhá doba?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2012 17:53 Muž PaDa [6073] - mřenky a sumciRe: Creasyczek
S těma kytkama je to určitě pravděpodobnější ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2012 15:15 Muž Creasyczek [1]
Zřejmě se mi Okružák kanadský dostal do akvária s nějakou tou rostlinou, kterou jsem přikupoval, ale chci se zeptat: Je možné, aby se mi tam dostal s mraženým krmivem?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.05.2010 18:21 Muž sofro [0] – Re: ustavprochore
Tak vydržel(a) u hladiny 8 hodin. :-) V rohu, kde se hladina nehýbe. Částečně přilepená na skle a "tlamou" se jakoby nadechovala. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.05.2010 15:43 Žena ustavprochore [567] – Re: sofro
Pokud se nesnaží vylézt z akvária, je to v pohodě. :-) Možná tam má nějakou "mňamku", mně se mezi plovoučkami, kde moc neproudí voda, tvoří něco jako "slepá hladina" a levatky to asi dlabou. :-) Ovšem nejvtipnější jsou, když se "plazí" po hladině ulitou dolů. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.05.2010 13:21 Muž sofro [0] – Re: bucliik
akční teda je, pokud se zrovinka neválí u hladiny a neodpočívá,

Ja jsem si toho do ted nevšiml, ale už od rána se mi jedna levatka válí :-) u hladiny. To takhle dlouho dělají běžně?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.04.2010 16:02 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Tereza
pockej den dva a pak opatrne pricichni k ulite.... kdyz smrdi je po nem...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2010 15:47 Tereza – Je šnek živý?
Dobrý den, mám takový hloupý dotaz, předevčírem jsem nakoupila šneka,takový ten žlutý typ okružáka, a už ve zverimexu byl zalezlý, za celou dobu co jsem ho nesla do akvaria nevylezl a ted taktéž leží na dně a nepohybuje se / nevylezá. Můžu správně předpokládat, že je mrtvý nebo mu mám dát šanci? Děkuji za odpověď

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2007 16:20 KORY
okružaci se začnou množit kdyš v akva kapne nejaka ryba :-) inac se mnozi a rostou festovne :-) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.10.2007 09:34 Havel-st
Ti sekavci, ...to bude nějaká fáma! Oni spíš dělají to samé, co šneci - živí se detridem a drobnými, nebo měkkými zbytky potravy - musí procedit potravu 1mm tlamkou, tam jí smíchají s něčím jakoby slinami a polknou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.10.2007 08:18 Žena petrys [107]
díky všem za reakce, zatím je tam nechám, jinak mám tři sekavce a kdysi sem někde četla, že si na šnečkách rádi pochutnávají, tak uvidím, je tedy pravda, že doposud jsem se šneky neměla problém, měla jsem je jen když jsem začínala s akvaristikou, ale to už je dávno, od té doby sem v akva šneky nidky neměla
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.10.2007 22:57 Muž georged [44] - Živorodky
Když se začnou přemnožovat, je to většinou znak že je něco špatně... za ty roky co máme akvária, se přemnožili jen jednou během dovolené, když krmili známí a na akva navíc nechali svitit sluníčko. Jinak je jejich počet cca 1 šnek na 10L vody(okružáci + levatky). Okružáci kytky nezlikvidujou, bohužel dospělím levatkám některé rostliny chutnají(není jich moc a většinou se jedná o výhonky nebo růstové špičky jemnolistých rostlin), ale není to zas tak strašné - člověk tyto rostliny alespoň nemusí delší dobu stříhat - i přes levatkové ochutnávky se tyto rostliny rozrůstaj :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.10.2007 22:35 Žena Dinamit [68]
Mě se docela dost přemnožili, tak jsem je vytahala na okurkovou past a strčila do 3litrové nádržky. Strčila jim tam jávský mech a egerii, s tim, že maj dost žrádla a že je budu dávat rybičkám, jako krmení. A světe div se, oni se toho mechu ani egerie nedotkli. Spíš naopak, egerie se tak rozrostla, že už není skrz ní vidět a spoustu šneků pochcípalo na nedostatek potravy. Zato když jsem jim tam hodila kus spařenýho salátu nebo okurky, tak to zmizelo hned. Takže díky vlastní zkušenosti jsem zjistila, že mít pár těhle drobečků v akva rozhodně neni na škodu. Ale jakmile jich je moc, tak to už škodí. Ostatně všeho moc škodí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.10.2007 22:17 Muž georged [44] - Živorodky – to Malapa
A proč by to měl udělal ? Pokud se jich chce zbavit(což považuji za škodu sad ), tak lze použít přirozené rybí likvidátory. Ale nevidím důvod proč se jich zbavovat. Přinášejí více užitku než škody (navíc jsou dobrým ukazatelem stavu akvária).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2007 21:46 Muž Malapa [494] - Afrika
Pokusil bych se je zlikvidovat dokud jich je málo, ale nedávám ti moc šancí. Jsou nezničitelní a jedinou spolehlivou cestou, jak se jich zbavit, je vyházet rostlinky, vydezinfikovat sklo, písek vyvařit a začít od začátku. Pokud nemáš nějaké ryby, co by je alespoň částečně likvidovali, tak tě za čas čeká plží kalamita. :-P

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [10] 11

Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 16649x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4407-okruzaci?od=451