Okružáci
Takze to asi nebude len o vapniku
Poslouchám vás a říkám si, že máme v BA kliku na vodu prošneky.
JirkaŠčobák napsal: Že by chtěli tvrdší vodu?
Měl jsem dlouhodobě zdravé a množící se okružáky ve vodě kyselé a s nulovou tvrdostí (Mičurincy).
Ale mám tenhle problém na Nové scéně, kde je vápníku mnohem víc.
Sepiovku mám ve "200" i ve "26", navíc tam nechávam ty prázdné ulity. CO2 nepřidávám. pH 6,8-7,1, dGH cca 10...
Jirka má s tou vodou asi pravdu. Taky těm mým všelijak podstrojuji (drcené skořápky, erodovaná lastura, sépiová kost), aby přežili. Při přidávání CO2 se mi podařilo rozpustit i ampulárii. Budějovická voda je téměř destilovaná, tak mi šneci šli nejlépe, když jsem začínala a nasypala do akvária 2 kila bílého vápenitého štěrku.
Zkus třeba ty skořápky - po opláchnutí je strč do trouby na 15 minut při 180°C a pak rozemel v mixeru. A občas přidej do akvária - řekla bych, že to funguje nejlépe. Jo a ještě přídavek spařených pampeliškových listů.
Mě jdou šneci nejlíp v kouli, kde mám velikej kus vápence, naopak v akvarkách, kam pridávám CO2 , houfně hynou - sepiová kost v 700litrovce evidentně nestačí ...
. A nehnojím nikde
Hm, bál jsem se, že s tím někdo začne...
Že by chtěli tvrdší vodu?
Když oni se mi i množí. V tom až takový problém není. Ale rozpadají se. I mrňavci 2-3 mm velcí. Ve "26" i Kružníci... Nevím, jestli voda nebo hnojivo nebo co. Žrádlo se mi nezdá, že by neměli... Ale "26" už nehnojím docela dlouho. "61" teď rozjíždím od nuly, bez filtru, se štěrkem a bez hnoje, už se tam něco rozmnožilo, tak uvidím, co se tam bude dít dál...
Každopádně dík, klidně si lupen vezmu
To jsem měl. Obcházeli ji obloukem...
Tu sépiovou kost bych někde zašil volně do akvárka, aby si mohli mlsat.
Ve "26" mám flexi a taky se rozpouštěj...
Četl jsem Raviolky, že kvalitní strava, tak jim podstrojuju všelijak, přidal jsem do filtru pro jistotu kus sepie a nic moc efekt...
Tak jestli jsem chytrej, to nevím, ale zkusil jsi dělat okružáky na jiným dně než je Liapor?
To doufám, taky se na to chystám. A když jsi tak chytrej, tak mi řekni, proč se mi děje tohle
ctibum napsal: Množit bokem třeba v pětilitrovce od okurek...Tak, tak a když se jim tam bouchne několik tablet pro ryby dna, jde to geometrickou řadou.
To me nenapadlo.. njn, jdu ozkouset, diky
OK, zkusím 1-2 okružáky dát do 4l koule co mám zajetou a slouží jako zelená lampička
Množit bokem třeba v pětilitrovce od okurek...
Překrmování zabere skoro vždy. Nese to však také velká rizika. Je třeba to zvážit.
hehe, mam uplne to same.. pet velkych okruzaku, zadne male.. piskorky, levatky, kruznici se celkem mnozi.. dobra rada nad zlato..
Zdravím,
jak nejlépe rozmnožit okružáky? Bohužel ve společenském RIO se mi to nějak nedaří, buď nemají podmnínky, nechce se jim a nebo vajíčka/mladé něco požírá. Darovaní velcí tam vegetují zdá se dobře, ale nezaznamenal jsem žádné přírustky.
Kružníci a piskořky se množí.
Starší reakce
Dosti konkrétní příklad - díky. Tak nějak jsem si to myslela.
Ahoj. Původně jsem měla 1 většího okružáka s hnědou nohou a tři malé s červenou nohou. Nyní po cca 1 roce, převažují okružáci s hnědou nohou, někteří ji mají hnědo-červenou (že se nemůžeš rozhodnout, jestli je hnědá nebo do červena) a jen pár zůstalo s červenou nohou.
Tak nějak jsem si to myslela. A půjde to postupně do té hnědé,přírodní?
Když nechceš mít směs musíš držet linie a i v nich hodně vybírat.
Mám dotaz k množení okružáků, myslím,že se spolu klidně množí barevné variety mezi sebou. Když tedy budu mít červeného s klasicky hnědým, jejich potomstvo bude asi spíš hnědé, ne - nebude to dominantní zbarvení? Kdybych teda chtěla červené/albíny/modré, asi lepší nemít s nimi hnědé. Je moja domněnka správná?
Starší reakce
Já jsem kdysi měl s tímto problém ve 126 l AQ.Ve 20 a 54 s nimi nebyl problém.Ve 126 byly ulity i na živých s náznaky odvápnění.Jednou mi to nedalo a "změřil" jsem pH.Ve 126 se pohybovalo mezi 6,5 - 6,8.Ve 20 a 54 mezi 7 - 7,2.Řešil jsem to sépiovou kostí.
EDIT- A nebo asi opravdu mají málo potravy a hynou.
Ulity jo, ale až ty starší, nevyndavám je. Živý šneci odvápněně nevypadají.
A co ulity?Jak vypadají.Nejsou na nich náznaky odvápňování?
Edit:Tetry asi ne.Lorikárie se bezobratlími živí a klidně to může provádět v noci.
Dělo se to i před Lorinou. V "61" to mám taky, ale tam jsou betty, který je žerou. Loriny ani Tetry jsem nikdy neviděl okružáky vyžírat...
A co ta Lorikárie?Pro ni je asi okružák jednoduše dostupná pochoutka.
Zdravím
Ve "200" nacházím na můj vkus poměrně dost různě velkých ulit od okružáků. Je nějaký důvod, proč umírají ve vodě, kde žijí a množí se krevetky? Teplota stálá 26°, ryby nepřekrmuju, osádka viz prezentace, každý týden dávám okurku, špenát, spirilinu atp., ani starší listy neodstraňuju úplně všechny. Na žrádlo se jich sleze poměrně dost, takže tam jsou, ale těch ulit je tam taky celkem dost...
U levatek, plovatek a piskořek taky semtam nějakou najdu, ale zdaleka ne tolik...
Starší reakce
Ahoj všem. Prosim o pomoc, jsou na fotce vajicka okružáků, případně kružíků ci levatek? Mam v aq bohuzel i chobotnatky žluté, tak se raději ujišťuji co se mě tam snaží rozmnožit.
Díky moc.
Starší reakce
9 15.02.2017 20:08 R lacewings [5579] - Živorodky-přírodní formy, cichlidy -ulity měkkýšů tvoří uhličitan vápenatý (CaCO3),kalcit ,aragonit atd.
-na povrchu ulity se nachází pigmentovaná organická vrstva – periostrakum, (lesk, zbarvení, poškození nebo výstupky a výrůstky)
-periostrakum při tvorbě ulity vzniká nejdříve a teprve pod ním dochází ke krystalizaci uhličitanu vápenatého a ukládání vnitřních anorganických vrstev
-tvrdost,kyselé prostředí,vytváří se vápenitá strukurální vrstva na povrchu organické vrstvy - periostrakum
- méně častý je vodní kámen tvořený sírany, především síranem vápenatým - složení vodního kamene je odvislé od složení vody,
-atd.
Já mám tvrdou vodu a někteří to mají také.
Vyhledej pojem odvápnění ulity. Je tady toho k tomu dost...
Dotaz, proč ten daný okružák je tak bílý? Jakoby se mu rozpadala ulita, mi se toto děje v jednom akva taky, v druhém ne. :(
Může to být nedostatek uhlíku? Nebo moc měkká voda?
Dostal jsem nejake rostlinky a na nich je tenhle "fesak". Je to okruzak? Chudak je nejaky bílý.
Skus vedle nich položit tabletu pro dnový ryby, případně, pokud nemáš, nasypat trochu vločkovýho krmiva, třeba je to trochu probere.
Muj odhad takhle z fleku je, že je akvárko "příliš čerstvé". Nepoužil jsi starou vodu, nemáš detrit odjinud (neprosperita rostlin vychází i z toho). Samotné rozpadající se rostliny by sice mohly stačit (mě fungují mrňaví okružáci i v porcelánové misce), ale asi je to příliš nehostinné.
Kamarád mě před pár týdny oslovil, že se mu zatáhla ampulárie do ulity a nevylézá. Vyžádal jsem si fotku celého akva. Měl nějaké plovoucí rostliny a jinak vůbec nic! Holý štěrk, kameny a stěny. Nedivil jsem se té ampulárii.
Mimo toto tu dávala Jája nedávno postřeh, že takto nedala okružákům nic kromě řas a oni se taky rozhodli pro hibernaci. Když je ale přemístnila do zaběhnutého akva, vylezli a fungovali.
Zajímavé to je... U nás doma řešíme velmi tvrdou vodu a v akvárku se mně nedaří části rostlin. Chybí jim železo... Snažím se teď přihnojovat. Ale jak říkám, po noci v akva jsem dva odstavil do sice čerstvé, ale čisté vody a dnes v akva vyměnil vodu, zítra udělám to samé.
Mrtví úplně nejsou a nebo ne všichni. Občas vystrčí růžek a jeden i celý a skoro i leze. Ale to je celé. Myslím, že nedostatkem potravy to není. Hnije mně tam část sessil, ke kterým se nemohu dostat, proto jsem je pořídil a monte carlo je místy taky dost choré, takže jsem čekal, že se do toho pustí.
Tak tohle je zajímavé!
Nezdá se mi, že by okružáci byli nějak výrazně citliví na obsah minerálních živin. Snad na dusitany, ale to bych očekával, že by spíš "vzali nohu na domeček" a pádili z vody ven, ne? Spíš to zabalili protože nějak poznali, že tam není co žrát. Vnímají nízký obsah rozpuštěného organického uhlíku? Nebo snad sterilitu vody, tj. nepřítomnost mikroorganismů?
Prosím, víte-li o tom někdo něco, poučte nás.
To mě nenapadlo, můžou se udusit stejně jako ryby? Navíc ty, které jsem přendal pak do sklenice (dneska ráno), tak reagují stejně.
A co tahle dusík. Koukala jsem, že ho přidáváš. Měřil jsi ho?
No, pánové, budete se mně smát. Sehnal jsem 20 okružáků od hradeckého zdroje a když jsem je vypustil do akva, tak se maličko probrali, ale zalezli zpátky. A teď už 24 hodin jen leží, občas nějaký vystrčí hlavu a zase zaleze. Zdá se mi, že vyměšují (kadí, dělají hovínka apod.) a produkují takový zvláštní bílý sekret... Přikádám foto. Žádnou drastickou chemii nemám, sice hnojíme, ale normálně. Je možné, že jsem nechal zemřít největší akvaristický plevel? Máte s tím někdo zkušenost? Dávám i foto...
Přidat reakci
1 ...... [6] ...... 11
Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 16663x