Pancéřníček - chov
Tak se mi zdá, že jsme na stopě pravého důvodu problémů, já jsem také viděl nádrže, kde bylo dno poměrně hrubé a pancéřníčci spokojeně žili, mně hynuli i po prosypání dna jemným pískem a je pravda, že hlavní projevy u všech byly apatie (po zakoupení lítali jak blázni, shlukovali se a s chutí jedli, postupně byli více a více samotářští, někde leželi bez zájmu o cokoliv), jakoby našedlý povlak a postupně více a více ztráceli vousky.
Je pravda, že nikdo jiný (ostatní ryby a to i krunýřovci, šneci, krevetky) dno tak neprobírá, proto v pohodě žijí a pancéřníčci hynou...

U mě to taky bylo první, čeho jsem si všimla, změna u očí. Zkusila jsem to vyhledat, klasický internet, nabízí to vše od slepoty, rakoviny, toho že to je normální. Spousta lidí se na to taky ptá, zvlášť u leopardích, že jim zmizí ten proužek, ale prý se to vrací, mizí ,vrací,... Podle mě je to související s nafouknutím, u toho mého který je slepý a má ty oči divné je to i tím, že jsou mírně víc vyboulené.
Ještě je samozřejmě možnost, že ty nemocný kusy jsem nikdy neviděl a projevy měli. Stačí aby zalezli někam hluboko do stínu, nádrž je hodně zarostlá a je tam hodně míst, kam není dobře vidět. Ale jakýchkoliv projevů bych si minimálně při krmení všiml.
Taky mě napadla jedna věc, u některých mně připadlo, že mají jiný oči, normálně měli černou tečku a šedý okolo a u některých to šedý nebylo vidět jako tady:
rybicky.net/fotogalerie.php…
Našla jsem zmínku o té zmínce o těch holých dnech, Ian Fuller na facebooku (ktrý jsem ještě nenašla) zmiňuje zvýšené riziko při holých dnech kvůli vyšší přímé vrstvě bakteriálního povlaku, který se na skle tvoří, proto to není pro pancéřníčky vhodné. To bylo ono.
Mmch teď jsem dojela jedno fórum, UK, hodně tam řeší zvýšenou úmrtnost corydoras sterbai, panda a trilineatus v poslední době (3 roky), eroze, infekce, povlaky. Většinou je to teda spojené s apatií (to mám já u toho jednoho) a dvě až tři zdokumentované šestiměsíční cykly u dvou lidí, přeléčovaní, různé teorie a tak, přišly o celé hejno najednou ke konci těch problémů. Ale u obou to bylo fousky a povlak, světlé fleky a tak.
Oni vypadali vždycky zdravě, až tak den před úhynem možná byli letargičtí a nežrali, ale nevím na 100%.
Pardon, zmátl mě tam ten Rataj, nějak si to vždycky asociuji s hnojivem.
Nevím no, pročítám právě kdejaká fóra, většinou je to otrava No2/No3, špatná aklimatizace nebo moc nově založená nádrž, nic co by se vztahovalo. Hodně u nich "frčí" bílé povlaky, plísně a tak, to je u nich hodně častá nemoc. Čtu dál, dám vědět
Zajímavá diskuze, jen bych upřesnil, že ve vodním sloupci plave pancéřníček malý (Corydoras pygmaeus) nebo trpasličí (Corydoras hastatus), ne drobný (Corydoras nanus). Ono vůbec česká pojmenování drobný a malý jsou dost nešťastná a zaměnitelná.
Další věc je, že se reálně neprodává pancéřníček drobný, ale prý napský (i když podle fotek bych ty mé tipoval spíš na dvoupásé), jak mi tu jednou někdo vysvětloval. Pancéřníček drobný žije snad jen v jedné malé původní lokalitě, pokud už nevyhynul. Aby toho nebylo málo, jsou si oba podobní, včetně třetího pancéřníčka dvoupásého. Zde je příloze údajně pancéřníček drobný
www.aquatab.net/… , napský
www.aquatab.net/… a dvoupásý
www.planetcatfish.com/… .
Nechápu, proč Bleher v postovaném článku zásadně nedoporučuje černý písek nebo jinak barevný, mimo bílého a béžového. Pokud jde o písek "obarvený" plastem, jak se to běžně dělá, je písek hladký a pancéřníčkům neškodný. Spíše bych se přikláněl k bakteriálním infekcím z bordelu.
To nebude ono, v 250l je substrát a na něm písek a ti pancéřníčci jsou na dně kromě nádechů furt, nikde neplavou, buď se cpou nebo se někam zašijou do stínu a válí se tam.
No a ve 120l žádný substrát není, trocha lávové drtě a na tom tmavě hnědý písek od Dennerle.
Mám dojem, že u tebe to prostě asi bude substrát. Je několik teorií, že aktivní substráty plné živin a hnojiva pro květiny, nejsou pro pancéřníčky vhodné, protože jim zvyšují přímý kontakt s přehršelem bakterií.
V druhém akváriu máš pancéřníčky drobné, kteří jsou podle tohoto článku klasifikovaní jako ryby vodního sloupce, nikoliv dna, netráví ve dně ani jeho rytím tolik času, a možná proto s ním nemají problém
www.practicalfishkeeping.co.uk/…
Najít nějaké informace které jsou ověřené je těžké ale.
To není úplně pravda, holé dno je pořád sklo a byly teorie, že to těm rybám škodí mentálně a že dochází k poškození o mikroskopickou strukturu toho skla, ale nemůžu ten článek najít.
Obecně je mnoho článků, kde se spekuluje který substrát je pro ně vhodný, v 99% se shodnou, že se jedná o jemný křemičitý písek, pro který byli vyvinuti v přírodě. V jiných zemích se mluví o tom, že dokonce ne veškerý písek je vhodný, něco čemu říkají blasting sand, předpokládám pro brusné účely, a diamant sand, který bývá černý, je jedním z problémových substrátů na fórech často probíraný a vždy se doporučuje ho vyměnit.
Problém je prostě v tom, jak jsou pancéřníčci stavění, dno prorývají čumákem, přichází do kontaktu s větším množstvím detritu a bakterií než krevety, které na něm sotva lehce stojí, a než šneci, kteří jsou jinak stavění.
Pročetla jsem hodně článků poslední dobou, protože taky s nimi mám problém, a hodně se odpouští od názoru že za erozí stojí fyzické obrušování a přiklání se k tomu, že se vždy jedná o bakteriálí infekci, což je v přímém rozporu s tím co se dosud tvrdilo. Vysvětlovalo by to ale fakt, že lidi, co je mají na hrubém štěrku roky s nimi problém nemají, a lidi, jako já, co je mají na vhodném písku, problém najednou mají. Však ten jeden můj naprosto slepý pancéřníček má fousky obroušené už dva měsíce, a dalších 13 ne.
To přesně nevím. Je,ale známo že různé ryby postihují různá onemocnění. Co Tetrám nevadí je třeba pro Cichlidy problém,pro Sumce zhouba a naopak. Za druhé jak jinak vysvětlit ztrátu vousků v holonádrži a ostatni obyvatelé v pohodě??? O holé dno by si vousky těžko obrousili.
No to bych bral jako důvod, ale proč se v akváriu všemu ostatnímu daří??? Ryby žádný úhyn, šneci žádný úhyn, krevetky se množí jako šílené, tak jaká to může být bakterie, že zdevastuje jen jediné a to vousky pár pancéřníčků?
Je to jen zažitá hypotéza. Mám Tankisty ve všech akva s jemný pisek nemám. Taky jsem videl ztrátu vousků v akva s holým dnem. Ztráta vousků je způsobená nějakou bakterií a ne tim, že by ryba ryla v substrátu.
Já pořád po tom, co mi pancéřníčků panda uhynulo v několika várkách asi 12 (viz popis níže), myslím, že dominantní podmínkou pro ně je jemné neostré dno, nejprve byli veselí a jedli jako diví, ale časem měli kratší a kratší vousky a neviděl jsem je jíst a postupně odcházeli...
Mám nebo spíš měl jsem takovou nepěknou záhadu. Pořídil jsem panceřníčky leopardí někdy koncem února. Akvárko (120L) běželo cca od října, v té době se tam vesele proháněly bez problémů krevetky a s leopardama i neonky modré.
Asi během týdne jsem si všiml, že místo devíti je jich sedm, to jsem bral, že nemuseli zvládnout stres, mohli být nemocní, cokoliv. Jenže včera to vzdal úplně poslední. A já pořád nevím, co by to mohlo být? Nějaká nemoc už při nákupu? Jenže od nákupu do včerejška je to hodně dlouhá doba. Stres? Jakmile bylo na dně žrádlo, tak se ničeho nebáli a vesele se cpali, jinak se spíš schovávali. Něco ve vodě? To by bylo určitě vidět na krevetkách, neonkách a nejspíš i šnecích. Ty krevetky se bez problémů množí. Nebo by jim mohlo něco vadit víc než zbytku osazenstva? Napadlo mě i moc CO2, ale to by bylo nejspíš vidět i na šnecích, kteří by se radši drželi výš a obecně by všichni lapali po vzduchu u hladiny. Nebo by jim mohlo vadit hodně NO3 a PO4? Ve zdrojové vodě je toho docela dost a po výměně dva dny nehnojím makro, aby se to vyčerpalo. Co jsem asi vypozoroval, tak cca den před úhynem mohli být apatičtí. Jinak neměli propadlá břicha, fousky měli a celkově nevypadali nezdravě. A nikdy jich neuhynulo víc najednou.
A co je úplně nejdivnější, ve vedlejším akváriu jsou pancéřníčci drobní, mají téměř stejný podmínky (hnojení, CO2, zdrojová voda,...) a těm se daří naprosto normálně a když jim dám chladnější vodu při výměně, tak se i vytřou.
Mám teď strach pořídit další pancéřníčky, aby se historie neopakovala, když netuším, co to mohlo způsobit.
Netušíte, jestli jsou ti leopardí třeba na něco citlivější? Nebo co by jim mohlo vadit?
Uvažuju, že místo leopardích pořídím skvrnité, ale rád bych to udělal ve chvíli, kdy budu vědět, že jim nic nehrozí.
Předem díky za jakoukoliv radu, co si ověřit, co ještě zkontrolovat nebo co změnit.
Starší reakce
Ešte skúsenosť k panciernikom, mám dno štrk 1-3mm a nevidím u nich problém - jedia rastú.
Pred trištvrte rokom som mal úhyn 5ks panciernika škvrnitého s podobnými príznakmi ako písal Pavel (chudnutie), ale to bolo po tom ako som do nádrže dal 5 nových otíkov, ktorý do týždňa pošli a niečo zavliekli a do troch týždňov pošli aj panciernici (pôvodných 5 otíkov a zvyšná osádka OK spolu s dvoma najmenšími panciernikmi). Osobne myslím, že 3-4mm bez ostrých hrán je OK.
Děkuji, tuším, že sem Vás příspěvek tady četla. Nakonec sem se rozhodla pro hnědý pisek jemne zrnitosi, podsypeme to zásobním substrátem a uvidíme. ???? Snad to půjde lépe, než doposud..
No byl bych opatrný, měl jsem dno z akvarijního písku s oblými hranami zrnitost 3-4 mm a všichni pancéřníčci panda, které jsem postupně měl postupně umřeli, skoro neměli vousky a tak asi nenašli jídlo. Je fakt, že byli více a více hubení a odcházeli. Celkem jich bylo postupně asi 12.
Psal jsem to tady na fóru a názor na to byl takový, že je to nevhodné dno.
Postupně jsem dno ve velké části prosypal akvarijním pískem frakce 0,8-1,6 mm, pancéřníčky už ale nemám a bojím se je znovu zkusit... I v akvaristice, kde jsem se o tom s personálem bavil, tak byli názoru, že pro malé pancéřníčky jedině jemný neostrý písek.
Může být.

Řeším jiné dno do akvária a chci se zeptat zda je vhodný pro pancerniky unisoil se zrnitosti 2-4mm? Nebo musí mít jemnější? Doteď SME měli svetly křemičitý písek, ale neosvědčil se a přemýšlíme nad předěláním
www.rostlinna-akvaria.cz/…Starší reakce
Čím víc, tím líp.

Jako minimální počet se někdy uvádí pět, osobně bych u této hejnové ryby pod sedm nešel. U tvého akvária bych jich dal do začátku klidně dvanáct. Záleží také na druhu a velikosti, do které v dospělosti vyrostou. Lze utvořit i dvě různá hejna, ovšem zde je třeba dát pozor, aby se pancéřníčci nemohli navzájem křížit.
Ahoj, mám čerstvé založené 240l akvárium ( bohužel přišel rozbitý kryt, takže provizorní osvětlení.. nové světlo přijde v úterý????) chystám se nejdříve za měsíc podle prosperity přidávat rybky.. postupně... Osádka se bude skládat z pancerníčku ( ještě si nejsem jistá druhém) z teter ozdobných (30ks): neonek ( 50) a ideálně okolo 6zakrslych cichavcu. Vše ale podle toho jak to bude prosperovat s fungovat, nich nechci uspěchat... Otázka ale.. kolik pancerníčku si můžu dovolit dát na dno, aby byli spokojeni? ????
Starší reakce
Na tohle je dobrý web seriouslyfish.com, je tam vždy minimální rozměr akvária pro chov a spousta dalších informací. Konkrétně
www.seriouslyfish.com/…
Ahojte, zaujal mě pancéřníček Sterbův a ráda bych si pořídila skupinku do svého skoro stolitrového akvárka, které je bohužel orientované spíš na výšku. Momentálně tu plave páreček moll, co se spolu odmítá množit a trocha různě starého potěru, takže přerybnění se hned tak neobávám, ale stejně mi vrtá hlavou, kolik pancéřníčků si na plochu dna 63x33cm pořídit? Přemýšlela jsem o osmi, je to moc? Na dně je teď říční písek 1,4-2mm a mám celkem hustě osázeno rostlinami, tak bych nerada, aby u mě neměli dostatek místa...
Starší reakce
nyní mám už jednoho, ale dříve jsem měl 4 (cca 15cm dlouhé)a byli schopní ležet všichni nad sebou a nepohnout se třeba 10minut.
Není to dlouho, co jsem chtěl vylovit Pancéřníčka malého v domnění, že je mrtvý, ale okamžitě odplaval a připojil se k ostatním...
Zdravim mam taky zaujimavy postreh...., mam asi 3 mesiace panciernikov skrvnitych a vsimol som si, ze niekedy sa nehybne vznasaju na hladine, vyvaleni na bok. Najpr som si myslel, ze su mrtvi, ale ked sa priblizim k akva, alebo do nich stuchnem prstom, tak zacnu normalne plavat. Stretli ste sa s takym niecim ???
Starší reakce
Starší reakce
Že je nahání je přirozené. Buď je nech, oni se ,,srovnají,, nebo zredukuj poměr samec - samička...
Proto tedy ti mladí samci naháněj samice?
Nemáš tam žádnou pořádnou schovku pro Pancéřníčky...
Zdravím,mám v akva 70 litrů - je v prezentaci 10 pancéřníčků paleatus a 2 z nich jsou evidentní samice,jsou větší a tlustší něž zbytek.Právě mě ale nastává problém,že ty zbylý asi samci ty 2 samice dokola okupujou a vnucujou se na tření.Ty samice už začínaj mít odrbaný hřbetní ploutve po tom,jak na ně naráz naléhaj klidně 4 samci.Co s tím?Dát ty 2 samice pryč,nebo to nechat na přírodě?
Starší reakce
Naposledy co sem počítal své Pancérníčky Napské, tak sem jich měl v mé dvoustovce 24.
Teď jich pude tak 28-30. No a pokud nekrmím tak o nich ani nevím.
Asi málokdo bude mít s tímto osobní zkušenost. Rozhodně bych se toho nebála. Pancéřníčci jsou hejnové ryby a v přírodě běžně žijí ve velkých hejnech.
youtu.be/… Díky za info ale ty jich máš podle popisu nádrže 16ks a já bych jich chtěl třeba až stovku.
Ve své 250 jsem jich měl nejvíce 20 a taky byli v pohodě.
Já jich mám ve 200l až kam

Zdají se spokojení, neubývají a ani nepřibývají......

Starší reakce
Tak máš tam samé tetry to jsou dost čistotné rybky tak za mě určitě ano.

A sneslo by akvarko rio 125 20 kousků?

EDIT- A už chápu, že se radši drží stranou, když tam na něj je 5 ženských

Samci jsou výrazně menší a celkově se cítí lépe ve větším hejnu klidně bych jich tam dal 20-30 ks. Když se pak třou tak je to mazec.

0 27.03.2021 19:22 Mut – Pancéřníček panda v depresi...
Dobrý večer, akvaromaniaci

Měl jsem 8 kousků pand, většinou drandily po akvarku společně. Před pár týdny jeden chcipnul a od té doby se jich 6 drží pohromadě a jeden zůstává vždy v úplně jiné části akvária. Taky je ten depkózní samotář výrazně menší, řekl bych skoro poloviční než těch zbylých 6. Může toto chování být u ryby třeba tím, že chcipnul kámoš? Samotář je jinak celkem aktivní, štourá se ve dně, plave si k hladině a tak, jen všechno dělá sólo a je proti ostatním mrňavej.
Starší reakce
Ta udávaná tvrdost je poměrně dost nepravděpodobná, čím to je měřené?
Určitě jen jeden druh a vzhledem k velikosti nádrže jich dej alespoň 10.
Ahoj,
do svého akvária (viz prezentace) bych rád na správu dna nasadil pancéřníčky. Celková tvrdost vody 0 - 6dGH, uhličitanová tvrodst 20KH, PH mi osciluje kolem 7 - 7,5, teplota cca 26. Dočetl jsem se, že pancéřníčci jsou hejnoví a měl bych mít min. 6 kusů (s ohledem na další plánované osazenstvo to vidím právě na těch 6ks pancéřníčků). Bylo by možné těchto 6ks pancéřníčků složit ze dvou druhů (např. 4x Eversův + 2x Sterbův či 3 + 3), anebo by to nedělalo dobrotu a je lepší si vybrat jeden druh a od něj vzít to 6kusové hejníčko?
Starší reakce
Nemyslím si, že by Pancéřníček skvrnitý požíral žabky, byť malé. Máš fotku té ryby, nemáš na mysli spíš Pancéřníčka kropenatého?
0 26.01.2021 15:08 Bari – Pancéřniček,zaba
Zdravím...
Prosím o odpověď. Je možná aby pancéřniček skvrnity pojídal malé zabky ? Moc dekuji
Starší reakce
Nepsala, ale děti to mají rády.

Já jsem někde psala o plastových dekoracích?
Další ryby tam nebudou, na ty opravdu místo není, o desce uvažujeme.
Ještě být tebou, tak synovi vysvětlím (nevím, jak je starý), že do AQ určitě nepatří plastové dekorace a že je nutné akvárium zařídit tak, aby se v něm rybám dobře žilo. Také se přimlouvám za desku a větší akvárium, protože 50x30x35 je opravdu minimum pro ryby, i pancéřníčci malí rádi plavou. A pokud bys chtěla i další ryby, tak do tak malého akvária moc možností není.

Okamžitě bych šel do desky, ať mám co největší akvárium, tím více Pancíků malých, tím lepší pokoukání...
Přidat reakci
1 ...... 40
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 39710x