Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Bakteriální rozpad ploutví

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Přejít na předchozí stránku 12 Přejít na další stránku   1  
Bakteriální rozpad ploutví
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2011 14:29 R Muž romant [27981] Re: Theresa
Tak vzhledem k tomu, že nevíme nic o Tvojí nádrži, kde jsou předmětný rybky chovaný, tak by tio rozhodně chtělo více informací a nejlepší je mít nějakou prezentaci nádrže, aby bylo z čeho vycházet. Velmi obecně lze říci, že to chce udržovat akvárko v čistotě a pravidelně měnit vodu, nepřekrmovat a u Bet se rozhodně hodí plovoucí rostliny.
EDIT: Tohle vlákno je bakterce přímo věnovaný rybicky.net/forum/413
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2011 14:22 Theresa – diky
dakujem, skusim to...
A dnes mi skapal mecun mexicky , vcera som ho videla pri filtry ako sa nechava "nabublinkovat :-D " a rano uz bolo po nom a bola to samicka a asi pred dvoma mesiacmi sa zmenila na samceka
moze to mat nieco spolocne s tou bettou ???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2011 14:20 R Muž romant [27981] Re: Theresa
Zkusil bych Bactopur od Sery. Léčbu provádět v karanténní nádrži a postupovat dle návodu. Použitím tohoto prostředku se naruší činnost nitrifikačních bakterií, tak proto je lepší postiženou rybku léčit mimo společenského akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2011 14:16 Theresa – hm
Ach,ja som zacala s chovom tejto rybky len pred dvoma mesiacmi,doteraz som akva nemala....
:( a da sa to liecit??? On totiz bol vystavnou ryybkou, mam ho od kamosky, ktora s nym chodila na vystvu :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2011 14:12 Voloduson Re: Theresa
Spravny chovatel musi byt schopen svoje ryby utratit pokud je treba... Melo to byt uz v utery vecer.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2011 14:07 Theresa – Bakterialny rozpad ....
Ahojte, mam samceka betty sp.
Pondelok- nasla som ho lezat na dne 30l akva.
Utorok- Viditelny rozpad plutiev
Streda- velke hrce na hlave a pod hlavou :(
Stvrtok- dala som ho do karanteny (15l
Piatok- nechcel jest
Sobota- je v karantene voda 26°C-27°C , betta je na hladine akva. , ma akoby dohryzane usta a hlavu... :(

Neviem co robit :-( sad
Co s tym???

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2011 14:41 Muž snehulda007 [850] Re: Yirka
ono se to projevilo až pá dní po nákupu a hlavně vzhledem k ceně ryb se mi tam nevyplatí jezdit..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2011 13:20 Muž Yirka [9118] Re: snehulda007
Já bych ti poradil, že když ti řekli že vědí že mají nemocné rybky a prodávají je, abys je vrátil (včetně mrtvého samečka) a vzal si zpět peníze. Vědomě prodávat nemocné rybky je zločin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2011 13:05 Muž snehulda007 [850]
Ahoj,chtěl bych se zeptat na několik věcí ohledně BRP. Jak dlouho trvá léčba? Nebo jak se pozná že můžu léčbu ukončit? Doroste postižená ploutev(u endlerky)? Koupil jsem samečka a dvě samičky. Samečkovi během půldne zmizela půlka ocasní ploutve a jedna samička se začala schovávat.Druhý den jsem šel do tohoobchodu kde jsem je koupil a tam mi potvrdily že je to BRP a že u nich to mají všecny endlerky z poslední dodávky,takže jsem si to dones od nich.Poradili mi zvýšit teplotu na 30° a posolit vodu.Když jsem přišel domu tak sameček už to měl za sebou.Udělal jsem to co mi poradily a za dva dny se samička začala zase ukazovat. takže předpokládám že to zabralo,ale chybí jí hřbetní ploutev. A nevim jestli je vyléčená nebo mam pokračovat.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2011 11:41 Vendy Re: romant
Oká :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2011 11:31 R Muž romant [27981] Re: Vendy
Ty patentky jsem myslel mražený. Tím živým jsem měl na mysli třeba dafnie, komáří larvy, buchanky apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2011 11:29 Vendy Re: romant
Patentky mám, ale mražený.. Zkusím,třeba něco zobne.nechám jí v té karanténě co nejdýl..a aby se tam necítila špatně, hodím jí tam kamínky a kytky a dokud pořádně nevyroste, nechám jí tam.. ještě jednou moc díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2011 11:06 R Muž romant [27981] Re: Vendy
Na dostatek úkrytů bych nesázel. Ta pravděpodobnost, že se tak ten pár k té utlačované rybce bude chovat stejně je velmi vysoká. Jinak té rybce v rekonvalescenci dej nějakou dobrotu, třeba patentky, ideál by bylo něco živýho z přírody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2011 11:01 Vendy Re: romant
No toho se taky bojím. I když musím říct, že takle hnusní na ní jsou až poslední dobou a to především když samec začne tvořit hnízdo a chce se třít. Nevím, jestli to je normální, nebo je tak aktivní, ale oni se s tou samičkou třou pomalu každý týden. Vím, že bych je měla přendat do jinýho akva, ale to bohužel nemám, tak spolíhám na dostatek úkrytů a kytek, co mají v tomhle akva. Jinak s ostatníma rybičkama jsou v pohodě a vůbec si jich nevšímají. Naštěstí cca max. za 3 dny se samcovi hnízdo rozpadne (asi to ještě pořád neumí) a pak jsou na sebe všichni tři hodní. dokonce samičky pak spí společně na jednom lupeni :-) Teď to ale malá odnesla dost no. Tak doufám, že aspoň začne žrát. Snad to dopadne dobře. Teprve se v tomhle oboru zabíhám, tak jsem ráda za každou radu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2011 10:39 R Muž romant [27981] Re: Vendy
Je otázkou, jak se k ní zachovají její utlačovatelé. Je velká pravděpodobnost, že až se zmátoří a Ty jí vrátíš nazpět, tak se situace bude opakovat, bohužel. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2011 10:34 Vendy Re: romant
Děkuju moc.. je mi jí chudinky líto. Snad se brzo zotaví a víc vyroste, abych jí mohla vrátit zpátky do akva. V tý vaničce mi přijde, se tváří, že je tam za trest :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2011 10:27 R Muž romant [27981] Re: Vendy
Podle toho jak to popisuješ, tak to BRP nebude, ale ta samička je prostě utlačovaná a ostatní jí takhle zřídili. Velmi často bych jí v té karanténně měnil vodu a použij třeba Acriflavin, což je protiplísňový přípravek, tak aby se podpořilo hojení těch ploutví.
EDIT: Pokud nebude po několika dnech viditelný zlepšení, tak lze použít eSHa 2000, nebo ještě těžší kalibr v podobě Baktopuru od Sery, tím bych určitě léčil v té karanténně, dojde k likvidaci nitrifikačních bakterií.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2011 10:14 Vendy – betta bojovnice
Fotka k příspěvku ještě přidávám jedno foto.
omlouvám se za kvalitu. snad je na nich něco poznat.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2011 10:12 Vendy – betta bojovnice
Fotka k příspěvku Ahoj, ráda bych vás poprosila o radu, i když možná trochu mimo téma. Mám samce bojovnice a k němu dvě samičky v 54 l akva. Samec a větší samička neustále okusujou a útočí na menší samičku. Břišní ploutev má celou roztřepenou, ze zadní jí zbyly jenom okraje a včera jí dokonce ukously i tu malou ploutvičku u žaber. Hned jsem jí odlovila do plastový vaničky. Prý existuje nějaký přípravek na podporu růstu ploutví. Ta zadní už jí snad trochu dorůstá, ale bez té malé u žaber se nemůže moc dobře pohybovat, včera po odlovení se dokonce pořád převalovala na bok, až jsem si myslela, že už to má za sebou. Za chvíli se ale zberchala, akorát žrát vůbec nechce. Můžete mi prosím někdo poradit buď ten přípravek, nebo co dělat, aby ti dva jí nechali být? Samičky by přitom měly být stejně staré, jsou koupené společně z jednoho akva na začátku července. Zatímco ale druhá samička vyrostla rychle a už se se samcem pravidelně tře, takle malá roste hodně pomalinku. Kdyžtak dávám i fotky, pro případ, že by to třeba nebylo tim okusování, ale právě tou nemoci BRP. Děkuju moc.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2011 21:29 R Muž romant [27981] Re: kacka
Nasadil bych vodoléčbu v podobě častý, klidně denní výměny klidně polovinu vody v akváriu. Vypadá to, že to akvárko je ještě nedoststečně tzv. zaběhnutý a tou výměnou vody se bude suplovat činnost filtru, jenž je prozatím nedoststečně osídlen nitrifikačníma bakteriema, který ostatně žijí i jinde v akváriu. Do akvária bych nepřidával žádný nový rybky a krmil bych velmi zlehka.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2011 21:04 kacka – brp - pavi ocka?
Ahoj,
potřebuju poradit jestli jsou má paví očka postižená touto nemocí.. Mám jich celkem 5.
Samičky vypadají v pohodě, ale samečci... Ocasní ploutvička ztrácí od kraje barvu - je průsvitná, je to asi 1-2mm.. Ze začátku to bylo ještě méně a zdá se mi, že se to pomalinku rozšiřuje dál. Rybky mám týden (akva předtím jelo týden a půl bez rybek). Filtr mám, vzduchování ne. Ph, jsem měřila a je OK. Rybky žerou normálně, reagují na mne. Může to být BRP? Jak léčit paví očka?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2011 12:27 Olivela

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2011 09:27 Muž kortezhugo [983] Re: ludva10
...toto BRP asi nebude
BRP ma rychly priebeh...
za 2 dni sa plutvy rozpadnu uplne a to je uz aj po rybe...

na toto co popisujes urcite Esha 2000 staci
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2011 08:33 ludva10 – BRP
Fotka k příspěvku Ahoj. Tak bohužel u mých bet se také objevil bakteriální rozpad ploutví. Asi před 2 dny jsem si všiml, že má moje beta samec konečky ploutví jakoby býlé až průsvitné. Dnes ráno jsem si všiml, že na jednom konci je dokonce i chomáček plísně. Tak jsem hned aplikoval Eshu 2000. Ted večer jsem zase viděl, jak samice vyjíždí po samečkovi a dokonce mu i ukousla kousek ploutve. Tak jsem ji odlovil do 5l zavařovačky a přitom si všiml, že i ona má asi BRP - má okraje jakoby malinko průsvitné.
Proto bych se chtěl zeptat na rady jednak na účinnost Eshy 2000 ( kdy je pozorovatelné zlepšení, zatím po 24 hod. spíše větší zaplísnění konečků ), tak jestli mám do vody přidat např. sůl ( 1 lžičku ? ) nebo raději použít jiné léčivo. A přidat třeba Sera Fishtamin? Akva 25l, týdně měněna třetina vody, osazenstvo betta samec a samice, malý ancistrus. Moc dík
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2011 21:21 R Muž romant [27981] Re: Kacule
Pokud těm rybkám není nic jinýho, než jenom to rozřepení plouví a normálně žerou a chovají se normálka, jak píšeš, tak si myslím, že při vhodný péči o akva budeš za pár dní vidět, že se jim to spravuje. Pokud jsou v akvárku živorodky a trošku více se krmí a méně mění voda, tak se vody tzv. velmi rychle kazí a podmínky pro chovance jsou zhoršený a to roztřepení ploutví může být právě reakcí na tu vodu, která je v důsledku agresívnějších výkalů těch živorodek více kyselá a rybky mohou zareagovat takto.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2011 21:12 Žena Kacule [0] Re: romant
takze si muzu v klidu pancernicky a ancika nechat? hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2011 20:59 R Muž romant [27981] Re: Kacule
Možná, že Ti to příjde divný, ale řekl bych, že jeda z možných příčin Tvých problémů je přehnaná hygiena a to jmenovirě to Tvoje týdenní čištění filtru. Filtr čisti až kdy jeho výkon viditelně klesne a to si myslím, že nebude po tom týdnu, to se ani kloudně nestačí trochu solidně namnožit nitrifikační bakterie, který tou neustálou očistou likviduješ. Ta výměna vody je naprosto v pořádku, ale s tím filtrem bych tzv. zachovával klid a nechal ho řádně zašpinit, tak aby mohl plnit svoji funkci. Rybky dej do toho nově založenýho akva až tak po 14 dnech, ale ne všechny a postupně je přidávej a v tom akvárku můžeš vodu měnit častěji než jednou týdně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2011 20:49 Žena Kacule [0] – rozpad ploutví
Ahoj kolegové akvaristé, mám problém s pavíma očkama. Už delší dobu je trápí rozpad ploutví a umírá jedna za druhou, i když je léčím baktopurem. Teď je mám rozdělené v karanténních nádržích a nevím co s nimi, pravděpodobně je vyhodím a založím nový chov. Problém mám ale při představě, že bych měla vyhodit páreček pancéřníčků a vyrostlého ancíka, tyto tři ryby jsou s nimi celou dobu a roztřepené ploutve mají vvšichni tři už dlouho, ale jediní jsou aktivní a žerou. Nejsem si ani jistá jestli jsou nemocní a ani nepoznám, jestli se nějaká ryba uzdravila, ale nežerou, mají špatné ploutve a obtížně plavou. Bojím se aby mi pancéřníčci a ancík nenakazili nově koupené rybičky. Původní akvárium jsem řádně vyčistila a už týden je zaběhlé. Doufám že rostlinky a šnek nic npřenášejí a nové rybky můžu koupit bez rizika nakažení. Děkuji za rady. :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2011 22:34 Žena jamap [11] - Živorodky
Fotka k příspěvku a poslední

Vertikální čára na těle je na skle akvaria.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2011 22:30 Žena jamap [11] - Živorodky
Fotka k příspěvku ještě bych doplnila že ryby jsou krmeny vločkovým krmivem Tetra menu mix, LON plant, LON mix a občas (1x týdně) mraženým krmivem v kostkách nitěnky/dafnie/Artemie

Následně přikládám i předešlé fotky, kde je vidět špatný stav ploutví a na druhé fotce počínající změna zabarvení pod tlamkou...asi dvakrát tento nádech přešel do zbarvení úplně bílého.

Jětě jednou díky za rady a tipy.
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2011 22:21 Žena jamap [11] - Živorodky
Fotka k příspěvku Zdravím všechny ve spolek.
Obracím se u vás zkušenějších o radu. Mám už třetí měsíc samečka Betty a od začátku po přemístění do akvária se mi nějak nepozdává. Začalo to tím, že po přinesení domů asi po týdnu začal přicházet o pigment a přišlo mi, že se třepí konečky. To byl v akvárku 20l sám. Po přeléčení Bactopujem a jakési stabilizaci stavu, byl přidán do 100l akvaria k mečovkám a ancitrusům do zaběhnutého akvárka...cca měsíc vypadalo, že je vše v pohodě, ale pak se u všech ryb objevili bílé výkaly a akvarium bylo kompletně přeléčeno na vnitřní parazity - léčeno Entizolem a flagemolem. Betťák za tu dobu sice nezískal zpět barvu, ale byl čilý, žral chování v normě, společnost ostatních ryb jen uvítal - u něj jsem bílé výkaly nepozorovala.
Cca před 5 dny jsem zjistila že mu chyběla část ploutve, ale začala dorůstat a teď je v původním stavu, pravděpodobně mechanické poškození.
Dnes jsem u beťáka začala pozorovat bílé konečky na ploutvích (nepodařilo se mi odfotit, ale v tomto tématu se jedná o bílý koneček jenž je na fotce v příspěvku od aja007 ze dne 02.06.2010 17:14. Následně už delší dobu pozoruji u beťáka i v oblasti před ocasní ploutví po obou stranách zduřelé oblasti (jako by měl pod kůži nafouknuté balónky) navíc prsní ploutve má jakoby slepené a výrazněji červené než předtím. Občas u něj pozoruji i bílý flek v oblasti mezi tlamkou a prsními ploutvemy, ale ta skvrna je pouze zabarvení a průběžně mizí a objevuje se, nejsou zde žádné chomáčky či odstávající šupiny.

Parametry akvaria: 100L, osazení 1 samec Tuxedo + 2 samice, samec a samice mečovky obyčejné červené (přesný název se mi teď nechce hledat), 1 samice Guppky, 2x ancitrus - samci, 2x trnovec (umístěni jen dočasné). V akvariu jsou živé rostliny, které rostou bez problému, řasy se nevyskytují, šneci nejsou. PH 7, KH 5, GH 12, teplota 25-26°C - hodnoty jsou stabilní. Odkalování v posledních 14 dnech co 3dny s částečnou výměnou vody (pokaždé 20-30l), předtím 1x týdně s výměnou 30l vody za odstátou z kohoutku (Ostrava-Poruba) a s přidáním složky na úpravu čerstvé vody.

Zvláštní projevy pozoruji pouze u samce betty a jsou dlouhodobějšího charakteru a to jen pouze, změna zabarvení - poslední dobou je jeho modrá barva jako u hodně sepraného trika jenž ztratilo barvu a ne zcela 100% stav ploutví, bulky v oblasti před ocasní ploutví, jinak je ok, žere, plave, prohání ostatní rybky a nebo se nechá prohánět.
Je to tedy BRP, jiné onemocnění nebo stresuji zbytečně?
Děkuji za konzultaci případně návrhy co a jak zlepšit, aby byl rybičkám zajištěn dobrý domov.
Také přikládám aktuální fotku Betty s vyznačením problémových partií i když vzhledem k světelným podmínkám nebylo možno učinit lepší fotku.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2011 13:50 Žena Yasmine88 [0] – Re: Malapa
Ahoj,ja mám podobný problém,mám ho v spoločenskom,60l s inými rybami,dosť sa naháňa,hlavne za samicami,aktívny je stále,potravu prijíma,len tie plutvy..Neviem totiž rozoznať mechanické poškodenie a bakteriálne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2011 13:30 R Muž romant [27981] – Re: Yasmine88
Určitě chytřejší budeš, když projedeš tohle vlákno a jistě se i dočteš o možnostech eventuelní léčby, pokud to nějaká choroba je. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2011 13:23 Žena Yasmine88 [0] – Re: romant
Tak to si ma potešil,ani nevieš,ako:).....Fotka je nekvalitná,preto sa to dá ťažko spoznať.Možno doňho skočila Botia,ona je pán akvárka:-D..Má na plutvách modré bodky,je to súčasť sfarbenia?Takže mám ešte počkať?Ked´ sa to nezlepší al.zhorší,mám ho začať liečiť,lebo nevšimla som si,že by sa s niekým bil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2011 12:59 R Muž romant [27981] – Re: Yasmine88
Spíš než BRP bych si myslel, že utpěl pár šrámů v nějakým souboji. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2011 12:23 Žena Yasmine88 [0] – Betta
Fotka k příspěvku Čaute,môj Beťák má pravdepodobne BRP,ako mám postupovať pri liečbe?Oddeliť ho?Aké liečivo by mu pomohlo?Mám nové závojové dániá a nechcem,aby to chytili.Ako dlho ho mám nechať oddeleného a ako spoznám,že ho môžem dať späť?Lebo viem,že tie plutvy ťažko dorastajú,a už vôbec nie hned´ po skončení liečby..
Ďakujem.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2011 12:40 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: Antareta
Ty roztrepene ploutve nejsou krupicka urcite, pujde o bakterie a u te Betty uz v pokrocilejsim stadiu. A co se tyce toho, ze ma ryba na ocase naznak napadeni bakteriemi, pak to zase zmizi (klidne i uplne samo), stava se to, pozoroval jsem to na Platach. Kdyz to napadeni neni velke, ryba si s tim muze poradit sama, pokud ji to voda ve ktere zije dovoli - takze zase, menit vodu jak to jen jde.

Kdyz se ta ryba da zpet tam, kde to napadeni vzniklo, a znovu se to objevi, je dobre lecit cele akvarko. A ze to neni legrace, ze se tim akvarium cele rozhasi, ano, je to boj, a nekdy hodne kruty, kbeliky s vodou pak litaji sem a tam, clovek se u vetsiho akvarka muze i dost nadrit. Svadel jsem boj s takovym bakterialnim napadenim nekolik tydnu (a to zadna ryba nemela jeste ocas v tom stavu, co ta Betta z fotky), byl jsem nestastny, delal jsem co jsem mohl a nakonec vyhral. Snadne to ale nebylo a jen mi to pri pohledu na akvarko prijde na mysl, beru kbelik do ruky a sup dva ven, sup dva zpet, jen pro muj vetsi klid, kdykoli, klidne i co den. Tohle cloveka nauci si vazit zdravi ryb a letet radeji s par malo kbeliky casteji, nez pak s nimi litat jak sileny furt :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2011 12:14 Žena Antareta [0] - Živorodky – JEŠTĚ FOTO OCÁSKU
Fotka k příspěvku tak toto je silver molly, vypadá, že je v pořádku - asi to nic nebylo.
Mám ho dát zpět do hl. akva?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2011 12:05 Žena Antareta [0] - Živorodky – Re: Sid
Fotka k příspěvku Dívala jsem se, ale ne, podle fotografií to není krupička. Dívala jsem se ještě na popis u BRP a plísně, ty fotky jsou tam v pokročilém stadiu. Prošla jsem všechny nemoci a nevím, nic na ty mé rybky neodpovídá.(krom Betty, ten pošel - a myslím že na otravu, která mu způsobila brp a následně plíseň).
Myslela jsem, že gupky mají krupičku, ale asi je to jen pigmentové zabarvení šupin na hřbetě jinde ne, je to spíše pravidelné a lesknou se perleťově, takže krupička díkybohu asi ne. Snad to nic nebude. Chovají se normálně.
Ovšem Betta mohl někoho něčím nakazit. Tak jsem do karantény dala jednu bettu samičku, která má na konečcích ploutví trošku slepené a samce silver molly, který měl na ocásku takový mlhavý flek, ale žádné chomáčky, netuším vůbec co by to mohlo být, dnes se zdá, že už to tam skoro nemá. Pro jistotu jsem je obě dala do toho solného roztoku (lžička soli na 5 l vody), už jsou tam druhý den, nezdá se, že by jim to ubližovalo. Ale nevím, jak dlouho tam můžou být. Posílám foto a prosím, mrkněte na to.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2011 11:38 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: Antareta
Pokud jde skutecne o krupicku, popis je zde: rybicky.net/nemoc/ichtyophthirius-multifiliis
A z toho co se tam pise, je jasne, ze rozdil mezi teplotou 28C a 30C tam je, je to jakasi hranice. Zvyseni na 28C bych tedy povazoval spise za nedostatecne pro ucely zahubeni krupicky, sel bych pri takove lecbe nad 30C, jenze je jasne, ze to uz se mnoha rybam libit nemusi.

Obecne, zvyseni teploty v mezich kdy parazit preziva se pouziva proto, aby se urcyhlil jeho vyvoj a co nejrychleji se pozabijelo co lze, protoze kombinace nekterych parazitu a leciv znamena, ze se zabiji jen nektere stadium a parazit se znici tak, ze se hubi postupne vsechno, co prochazi tim hubenym stadiem (neco nelze zahubit na rybe, neco zase nelze zahubit ve fazi vajicek atp.) Proto take nektere lecby trvaji mnoho dni.

Co se tyce soli, pro dlouhodobe koupele ryb se bezne pouziva 2g NaCl na 1l vody (dosti casto uvadeny udaj). Nekde se pise max. 2 dny, jenze ono to hodne zalezi na tom, o jake ryby jde. Nektere dokazi zit a prospivat i trvale v mnohem vyssich koncentracich soli. Da se pouzit i kratkodoba koupel, nema se prekrocit 1h, spise se pise okolo 30min a pak se pouziva az 30g NaCl na 1l vody. Bakteriim se pry takova koupel nelibi, ale nezkousel jsem to, protoze to je tak o tom ryby vykoupat, ale pak je dat do cisteho (jineho) akvaria, aby se znovu nenakazily, ne do puvodniho, a stejne je pak potreba si poradit s akvariem, kde se ty ryby zily. BTW, kuchynska sul neni jen NaCl, je v ni jod, coz nevim jak moc rybam vadi, takze bych povazoval za rozumne si koupit krystalky soli pro sypani peciva (prodavaji to i v TESCO, staci projit regal se soli), ktere jod alespon podle etikety neobsahuji.

Co se tyce primo krupicky, pokud se o ni jedna, neexperimentoval bych a pouzil eSHa EXIT, jak pise Sid. Krupicka je velice bezny parazit a leciva na nej existuji od vice vyrobcu. Rozhodne bych pak doporucil nepodcenit dobu lecby a lecit dal i kdyz uz neni na rybach nic (nakonec to je u leciv v navodech, jak dlouho lecit), protoze neni vyjimkou, ze nekdo oznami, ze se krupicky zbavil, jak to slo dobre a za 14 dni pise, ze uz ji ma zase.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2011 09:08 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetky – Re: Antareta
Jsem koukal že to jsou živorodky, už jsem viděl od super chovatelů vodu která byla nasolená na 1300 mikrosiemens, to je podle mne tak 3x tolik co teče v Praze z kohoutku.
Nemáte někdo zkušenosti kam až se dá jít u těchto rybek ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2011 01:31 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: Antareta
...Co mám dělat?...
Vygúglujte si pojem "krupička", "kožovec", "Ichthyophthirius"..., mrkněte na fotografie a pokud dojdete k závěru, že vaše rybky touto nemocí skutečně trpí, sežeňte eSHa EXIT a začněte co nejdříve léčit. (Více info na toto téma někde ve zdejších článcích.)
I když to trochu zkomplikuje situaci, i nadále denně měňte 1/3 vody (20 l - to není málo!) za odstátou, vytemperovanou, a to provádějte tak dlouho, až budou NO2 neměřitelné.(NO3 neřešte.)
Denním výměnám vody přizpůsobte i dávkování léčiva - zvyšte je o 1/3.
Teplotu držte někde kolem 26 st.C.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2011 23:59 Žena Antareta [0] - Živorodky – sůl jako léčivo
Ještě dotaz k léčení solí. Četla jsem tady na fóru, že se dává zarovnaná lžička na 5 l vody a teplota se má zvýšit na 30C. Z těch 30C jsem měla trochu obavy, ryby jsou zvyklé na 24, tak jsem zvýšila na 28C.
Nemocné rybky jsou v karanténě v 9 l akvárku, potřebuju vědět, jak dlouho v té vodě mají být (jak dlouho přežijí v tom solném roztoku) a zda mám měnit 1/3 vody denně, to se ta koncentrace bude snižovat, takže kdy přidat případně další sůl.
Díky předem za rady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2011 22:15 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: Antareta
BTW, jaka je voda ktera tece z kohoutku? A druha vec, pokud naskakuje nitrifikace, deji se silene veci, protoze ona probiha ve dvou krocich, kdy se nejprve meni NH4 na NO2 a pak NO2 na NO3. Pokud bylo ve vode hodne NH4, nitrifikace zadna, mohlo to klidne zabijet ryby. Pokud bych nejakou takovou katastrofu pozoroval, menil bych vodu jak jen to jde (to ctu ze se deje) a kdyz to nepomuze, pouzil bych neco jako www.akvarista.cz/… . Kdyz mam vodu zbavenou leciva, tedy dostatecnekrate vymenenou po leceni, ktere vyhubilo i nitrifikcni bakterie, den po posledni vymene dam do vody www.akvarista.cz/… . Moznou bakterialni nakazu bych videl jako druhotne projeveni se tech prusvihu s vodou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2011 20:50 Žena Antareta [0] - Živorodky
Fotka k příspěvku ještě silver molly - fleky má na ocasní a na obou prsních pl.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2011 20:49 Žena Antareta [0] - Živorodky – každá rybka vypadá na jinou nemoc
Fotka k příspěvku Poraďte mi prosím, co se s tím dá dělat. Po pořádku - jsem začátečník. Na vánoce jsem koupila akva 60l. Založila jsem akvárko dle postupu, asi nebyla zajetá nitrifikace, i když jsem na filtr dala živou kulturu bakterií a tím se to zajetí mělo urychlit - dala jsem tam ryby po týdnu - řekli v akvaristice, že můžu. Testy byly OK, voda jen trochu zabarvená od kořene. Bohužel jsem neuváženě koupila po cca 2 týdnech další ryby (6 razborek) a celé hejno odešlo do 4 dní na plíseň (mám podezření, že už nakažené přišly z obchodu). Nicméně jsem použila Preventin, což asi těžce odnesly ostatní ryby. Po týdnu se sice začaly vzpamatovávat, ale pak se nečekaně ze dne na den zvýšily hodnoty dusitanů a dusičn. a to po nedělním čištění, kdy se nic zásadního nestalo, klasicky jsem odkalila a vyměnila 1/3 vody. Přestože tam není moc rybek (9), v úterý už byly hodnoty NO2 a NO3 kritické a zdechla gupka největší samička, která byla nejodolnější. Tak jsem v úterý měnila 1/3 znovu a od té doby denně. Dnes jsem zkusmo udělala testy (lakmus.papírek) a byly zvýšené NO3 - nechápu, voda musí být čistá po 3-denním měnění 1/3 NEBO NE??
Rybky se chovají celkem bez potíží(mají hlad, protože jsem teď vynechala krmení), ale všimla jsem si, že na silver molly samečkovi se obj. bílé fleky na ploutvích, gupka sameček má na zádech pár bílých teček. a Betta chudák - nevím, asi umře, sice se snaží plavat, ale je mu špatně, to je vidět, je takto od zač.týdne. Má slepené ploutve a asi se dost přiotrávil buď NO2, NO3 nebo je to reakce na Preventin. Jedna betta samička začíná mít špatné ploutve až dnes.
Co mám dělat?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2011 15:18 micmes – Pomoc nevím si rady
Dobrý den nevím si už rady. V mém akvárku kde pravidelně vyměňuji vodu a dbám na čistotu - voda je krácná. Se nejprve objevila krupička. Tu jsem uspešně léčil EXITEM, a potom mi začly umírat neonky. Tak jsem koupil eSHA 200. Nemoc se zastavila ale i když stále dávkuji, tak RAZBORKAM se rozpadávájí ploutve den odedne víc. eSHA 2000 je dle návodu učinná i na rozpad ploutví. Ale moje rybky jsou asi imunní.

Mám koupit něco jiného nebo pořád kapat eSHa, popřípadě eSHA + exit nebo koupit nejaké vitamíny. Je to pouze u dvou Razborek.

V pondělí budu mít nový filtr tak je dám do karantény. Ale co jim tam mám kapat??

Prosím jaké koliv rady postřehy cokoli co pomůže. Teplota v akvarku je 26° a je zasolené. 1/3 vody odleta před 2 dny.... Děkuij

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2010 18:29 Muž Yirka [9118] – Re: Mirek
Na těch pár informací se nedalo jinak reagovat, ani z toho nevyplývalo že jsi začátečník..... Pomoci by ti mohly tyto krátké články. www.akvarijni.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2010 15:18 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: Mirek
Ty tři samičky pavího oka budou do takového plivátka tak akorát, pokud se budete průběžně zbavovat mláďat, které budou přicházet...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2010 14:58 Mirek – Re: Yirka
Pro ty, kteří by hledali odpověd na původní otázky a narazili na toto forum:

1. V jiném vlákně na tomto forum byl Dezin AB na bakteriální onemocnění u pavích oček doporučen. Někde se o něm píše spíše jako o prevenci, někde spíše jako o léku. Tak uvidíme.
2. Podrobný návod s dávkováním FMC je uveden např. zde: www.dajanapet.cz/… Co jsem jako začátečník pochopil, je ale třeba dávat pozor na nevhodnost obsažených látek pro některé rybičky. Stejně tak můžete nevhodným dávkováním rybičkám způsobit hodně ošklivou smrt.

Yirka: S použitím rozumu mám bohužel dlouhodobé problémy. Je to trochu mimo původní téma, ale o kolik by jste navrhoval zredukovat počet ryb?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [12] ...... 18 19

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 34693x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/413?od=551