Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Dlouhá vláknitá řasa na rostlinách a skle

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 7 Přejít na další stránku   1  
Dlouhá vláknitá řasa na rostlinách a skle
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2012 22:12 Muž SanelOne [5] - TetryRe: romant
To byla druhá varianta která mě napadla. Když sem se dočetl, že roste i na dekoraci, zjistil sem, že mi roste částečně na jávskym mechu a na kořenu. Je pravda, že řasa kterou řešíme mi v nádrži nedělá větší problémy, ale pokud nějaký problém je, přiklánim to právě k řase. Stává se mi například, hlavně u Hygrophila costata, že spodní listy rostlin uhnívají a postupně opadávají, i to sem dával za vinu řase, ale řasou to asi nebude. Přidám ještě fotku kde je Ludwigia napadena řasou uprostřed rostliny...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2012 22:06 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: SanelOne
Celá řada řas je bez mikroskopu a dobrého obrazového atlasu řas jen "tipovačka"...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2012 22:04 R Muž romant [27987] Re: SanelOne
Ta řasa tam je, zelená vláknitá řasa a je to jedna z nejpohodovějších řas, dá-li se to tak napsat. Mě příjde dekorativní a pokud není akvárium nějak výrazně napadeno, tak bych to až zase tak moc neřešil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2012 22:01 Muž SanelOne [5] - TetryRe: Sid
Prošel, ale tuhle řasu sem tam nenašel, nejspíš nejsem tak zkušený a pokud to nevypadá naprosto totožně, tak to nepoznám...snad jen ta štětičková ruducha.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2012 21:58 Muž SanelOne [5] - TetryRe: romant
Právě že od tý doby s tim bojuju...a stále neúspěšně, už prostě nevím co s tím, napadá mě už jen přestěhovat nádrž do jiného rohu v místnosti, jinak už opravdu nevim... :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2012 21:58 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: romant
Ee. Něco mi uniká? :-) (Když tak přes vzkazy.)

Předpokládám, že SanelOne váš odkaz neprošel, jinak by se snad poté neptal, "a co je to za řasu aspoň?" hmm :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2012 21:50 R Muž romant [27987] Re: Sid
To už si jistě kolega s daných odkazů nastudoval. ;-) Pamatujete? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2012 21:49 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: SanelOne
Mohlo by se jednat o Oedogonium. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2012 17:31 Muž SanelOne [5] - TetryRe: romant
A co je to za řasu aspoň? Jestli mám mít strach, pokud se začne šířit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2012 17:25 R Muž romant [27987] Re: SanelOne
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2012 17:22 Muž SanelOne [5] - Tetry – řasa
Fotka k příspěvku Ahoj kluci, poraďte mi prosím co je to za řasu a jak mám postupovat s jejím odstraněním. Objevuje se pouze na listech, spíše na jejich koncích a hned pod hladinou. Děkuju
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2012 13:05 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: luky1
Ano přesně to samé řeším ve své 54L. Nevím jak tobě prosperují rostliny, ale mě sice žily, ale o nějaké super prosperitě se nadalo mluvit. Ale přesně před týdnem jsem dodal novou lahev s CO2 a začal efektivněji rozpouštět plyn ve vodě. Původně klasika přes nějaký difuzor a teď jsem to lupnul do sání filtru (zatím jsem nepozoroval jeho zavzdušnění a zvýšení hlučnosti). Ale od minulého týdne jsem neviděl že by se vláknitá řasa nějak namnožila, ale naopak rostliny všechny krásně obrazily novými svěže zelenými výhonky. Takže teď mě myslím bude ještě čekat odstranit co nejvíce té vláknité řasy, ale nová už by se neměla tvořit.
Takže zatím mohu potvrdit závěr o této řase tak jak jsem to četl různě na netu: je potřeba k danému osvětlení dodat dostatek CO2. Pokud CO2 nemohu dodat, tak musím snížit intenzitu osvětlení případně zkrátiti dobu svícení.
Mám ještě jedno akva (viz. moje prezentace) kde je také vláknitá a nedávám CO2, ale kdysi takhle fungovalo a vláknitá tam nebyla. Přemýšlel jsem nad rozdíly a našel jsem dobu svícení, kdysi jsem nad ním svítil stejným světlem, ale jen nějaké 4h/den, kdežto dnes svítím 9h/den. Takže buď zkusím přidat CO2 nebo budu muset skrátit dobu osvětlení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.08.2012 12:33 R Muž romant [27987] Re: luky1
Zamyslel bych se nad světlem ve vztahu k CO2 a ostatním živinám, prostě jestli tam není toho světla moc a CO2 a ostatního málo nebo naopak. www.horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2012 12:20 luky1 – rasy vlaknite pomoc
Fotka k příspěvku potrebuji nejaky recept na zniceni dlouhe vlaknite rasy uz jsem vyskousel uplne vsechno a je ji v akva cim dal vic stale ji musim namotavat co s tim
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2012 12:15 luky1
Fotka k příspěvku lidicky kdo mi pomuze najit nejaky recept na zniceni vlaknite rasy uz jsem zkousel vsechno mozne a stale se mi ji nedari znicit
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   31.07.2012 20:48 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: milosak
Tak v takovém případě je to ale jiná věc, ta drobnost s vypnutím světel je maximálně důležitá. Když není dost světla tak je spotřeba CO2 rostlinami minimální je ho i tak v akva dostatek. Pokud ale nemáš silné osvětlení tak by na těch pár dní nemuselo ani chybějící CO2 ještě řasu spustit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2012 20:20 Muž milosak [66] - RostlinyRe: lhajek
Možná, že jdu proti proudu, ale mně nikdy ubrání Co2 nepodnítilo větší tvorbu
zelených řas, spíš naopak.

Když dochází bomba vypnu světlo a za dva tři dny než se dotáhne nová je všechno OK.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2012 19:59 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: milosak
Kdyby to bylo jednoduché tak bychom se tu nebavili co komu nejde, ale jen bychom dávali fotky úžasných akvárek :-)
CO2 jsem měl určitě málo, došla lahev a měl jsem problém najít plniče :-) U tebe těžko posoudit, ale CO2 je to poslední co bych ubíral - jeho když je málo tak je to skoro jistota že nastoupí řasy. Omezení jiných složek výživy včetně světla bych neviděl tak zásadní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2012 19:31 Muž milosak [66] - RostlinyRe: lhajek
Já zkouším přidávat draslík a naproti tomu jsem ubral CO2.

Ten problem s vláknitou řasou (roste víc, jak je zdrávo)a stonkovky jsou
o trochu lepší, ale už jsem je měl v lepší formě.

Prostě to neni vůbec jednoduchý - Amano ze mě ještě dlouho nebude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2012 17:35 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: milosak

milosak napsal: ............... Ještě mám problém u stonkovek dirky v nových listech takové sklovatění, ale železa dodávám relativně dost (tablety od dennerle)

Tak pořád vim kulový. :-O

Je to už starší příspěvek, ale dírky v listech stonkovek by mohlo značit málo K. Sám jsem to nedávno hledal a k tomuto jsem se dopátral. Pokud k tomu jsou ještě vrcholky s novými listy některých stonkovek deformované jako u mě tak je to prý téměř na 100% jisté. Zkusil jsem tedy víc přidávat K2SO4. A uvidím. Ale u mě je to ještě nakombinované asi s nedostatkem CO2, takže to jsem nyní také pořešil tak uvidím za pár týdnů jestli se další dírky v listech přestanou tvořit a začne mizet vláknitá řasa.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2012 16:18 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: LANOUR
Je to Oedogonium, ale hledal bych spíš žabí vlas či dlouhá vláknitá řasa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2012 13:26 Muž LANOUR [55]
Fotka k příspěvku Ahoj udelala se mi v akva takova rasa,co je to zac?Diky za odpoved
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2012 08:59 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: ikon
Pravda pravdoucí, už od roku 1840 kdy ji formuloval Liebig jako "Zákon minima" tedy abych citoval:
Jenom pro zajímavost: www.vesmir.cz/…
Na základě této revize byl Sprengel označen za spoluzakladatele vědního oboru agrochemie. Aby se předešlo sporům o prvenství objevu a zásluhám o jeho popularizaci, byl Liebigův zákon minima po více než 100 letech přejmenován na Sprengelův-Liebigův zákon minima.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2012 08:34 Muž milosak [66] - RostlinyRe: ikon
jo, to by, ale praktik (Sid) musel sedět min. pár dnů u mě doma a v mé dílně.



Výsledky testů jsou hodně diskutabilní, snad ještě testy na NO3 fungujou.
Takže jestli něco někde blokuje zase něco, je z mých pozorování zjistitelné pouze
různými vizuálními projevy na rostlinách a abychom nebyli OT i na řasách.

:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2012 02:01 ikon Re: Sid
Samozřejmě že neznamená, ty vztahy jsou prostě už z podstaty jednoduše popsané, ale složitě v omezeném prostoru proveditelné, ale to už je na obecnou diskusi o biologické rovnováze :-) Dejme prostor praktikům, a jejich radám a zkušenostem:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2012 01:17 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: ikon
To ale neznamená, že nemůže mít Romant pravdu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.04.2012 00:56 ikon Re: usine
Pravda pravdoucí, už od roku 1840 kdy ji formuloval Liebig jako "Zákon minima" tedy abych citoval: "Rostliny jsou životně závislé na tom prvku, který je v jejich životním prostředí obsažen nejméně" Zákon původně formulovaný pro agrochemii se postupem doby stal jedním ze základních pilířů ekologie jako vědy a dnes je aplikován na všechny živé organismy. V praxi znamená, že nepomůže - li zvýšení hladiny jednoho prvku, tento prvek nebyl pro rozvoj organismu omezující.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2012 23:05 Muž Mejlan [2] Re: milous
svítím asi 0,75W/l, nádrž zarostlá celkem hodně, zkusím ještě ubrat světlo, snad to rostlinám nebude vadit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2012 22:46 Muž milosak [66] - RostlinyRe: Mejlan
Záleží, jak je AK zarostlé a kolik přibližně w/l (u tebe) ??
Zkusil bych ještě ubrat 3 hodiny na 7 celkově.

Já jsem snížil z 10 hodin na 6 a vypadá to slibně, ale svítim jenom 0,5 w/l



 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.04.2012 21:47 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: romant
Dneska se tvrdí že je to právě naopak, nedostatek některého prvku brzdí přijímat ty kterých je dostatek. smich
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2012 21:26 Muž Mejlan [2] Re: milous
dobu osvětlení jsem snížil z 12 na 10 hodin a CO2 dodávám dost, asi to chce trpělivost, počkám ještě týden
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2012 21:09 R Muž romant [27987] Re: milous
A nebude to sklovatění listů z jiný příčiny, než nedostatku železa? Není toho železa naopak nadbytek a neblokuje se tím příjem ostatních prvků? Neber to jako, že to tak je, spíš jenom tak uvažuji nahlas. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.04.2012 20:49 Muž milosak [66] - RostlinyRe: Mejlan
Podle mých zkušeností a jak bylo tady mockrát řečeno, tak na vině bude

moc světla a málo CO2.

Já jsem teď snížil svícení na 6 hod a zase přidal trochu kysličníku, dále zvýšil hnojení P, když dusík je mezi 25 - 30.

Ještě mám problém u stonkovek dirky v nových listech takové sklovatění, ale železa dodávám relativně dost (tablety od dennerle)

Tak pořád vim kulový. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2012 14:46 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Johan
Pitná voda v Praze je většinou měkká až středně tvrdá. Je to dáno tím, že zhruba 75 % pitné vody se vyrábí úpravou povrchové vody – z údolní nádrže Švihov v úpravně vody Želivka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2012 13:52 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Mejlan
Pokud je možnost, změkčil bych vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2012 12:00 Muž Mejlan [2]
Nikdo nepřidá zkušenosti? Celé vlákno jsem samozřejmě pročetl, ale jsem zvědavý na vaše postupy, jako začátečník se mám stále co učit :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2012 15:05 Muž Mejlan [2]
Už chvíli bojuju se zelenou vláknitou řasou, která se mi tvoří hlavně na hemianthu v přední části akvária, je na pohled průhledná, ale po namotání je zelená. Usoudil jsem, že se jedná o cladophoru, článků jsem přečetl dost. Podle všeho by se mělo jednat o přesvětlenou nádrž s nedostatkem CO2, tak tedy méně svítím a do 30l jedu dva bučáky, což mi přijde dost, ale po týdnu výsledek skoro žádný. Je ještě nějaká další rada kromě CO2? Nedostatek mikro/makro prvků? rostliny rostou naprosto perfektně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2012 09:57 Muž milosak [66] - RostlinyRe: zordix
Po zatemnění řasa skoro zmizela, pravděpodobně jí sežraly krevety ??

Tak to je dobrý už jí nemusim pracně namotávat na kartáč.Po týdnu uvidim
výsledek, pomalu se to zlepšuje, ale pomalu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2012 09:41 Muž zordix [37]
Taky jsem to zrovna protrhal. Je teď vidět pár vláken, ale za týden se to počítám opět rozroste do buněčného pralesa. Čím více toho je, tím lépe se to odstraňuje. Ty poslední kousky jsou opravdu už neodstranitelné.
Akva ale nezatemňuju.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2012 12:56 Muž milosak [66] - RostlinyRe: Johan
Dnes jsem odtemnil AK a vyměnil vodu, takže vše je teď, jako by se
nechumelilo.

Neni co fotit.Uvidim co po týdnu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2012 07:35 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: milous, zordix
Nepošlete sem i fotku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2012 06:38 Muž milosak [66] - RostlinyRe: zordix
Já s ní bojuju, že jednou za 10 dnů AK zatemnim na dva dni.

Zbytky řasy jdou potom velice dobře namotat a kytky se v tomto intervalu
zase vzpamatují.

Ubral jsem na hodinách dobu osvitu a je to trochu lepší, ale zase tolik
nerostou kytky - je to boj ................ tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2012 16:08 Muž zordix [37] Re: usine
usine napsal: Odstraňovat a nenechat jí příliš rozrůst, to se jí potom nezbavíš.
Jak to myslíš? Mám ji taky a zbavit se toho opravdu nejde, vždycky doroste i když to opravdu proberu. Na druhé straně jsem rád, že mám zatím jenom tohle. Dobře se to alespoň odstraňuje. stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2012 22:33 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: kmara
Tahle je docela v pohodě. Až tam bude trochu rostlin a ryb, tak ustoupí.. Jen aby místo ní nenastoupila jiná vláknitá.
Nechat akvárium zarůst nebo zaběhnout a čas od času jí vzít špejlí nebo kartáčkem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2012 22:23 Muž kmara [10] - CichlidyRe: pave82
Tady jsou nějaké údaje PH 7,5 ,UT 6°KH ,CT 13°GH, jinak já už fakt nevím.. A mám tam 4 menší mečovky..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2012 21:48 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: kmara
Odstraňovat a nenechat jí příliš rozrůst, to se jí potom nezbavíš. Trochu problém je jestli tam ještě nemáš žádné ryby. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2012 21:43 Žena Tris [21] Re: kmara
Což takle zkusit Crossocheilus siamensis.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2012 21:30 Muž pave82 [16] Re: kmara
Nemáte možnost zjistit základní údaje o vaší vstupní vodě??? To bych viděl jako takový odrazový můstek k řešení vašeho problému. Obávám se ale, že s vláknitou řasou to nebude její totální likvidace, nýbrž její utlumení růstu a to hlavně ve fázi,kdy už budou ostatní rostliny v nádherné kondici.


 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2012 17:37 Muž kmara [10] - Cichlidy
Fotka k příspěvku Zdravím, tak ještě to není ani měsíc, co jsem znova založil akva kvůli řasám. A už je tam mám znovu. Můžete mi někdo říct, co je špatně?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2012 12:49 Muž marek21 [16]
tak urobil som nejake merania
NO2 = 0
KH = 9
GH = 7
P = 0,5 alebo 0

robil som aj test na zelezo ale budem musiet pockat ale ten od rataja asi vela neukaze

podla tabulky mam co2 optimalne / mnoho pri ph cca 6,6 -6,8
podla drop checkeru svetlo zelenu

dneska som vymenil CO2 flasu lebo tamta uz stratila tlak bude asi prazdna

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [7] ...... 15 16

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 38936x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4109?od=301