Skaláry - rozmnožování, odchov
Tyhle úvody fakt miluju - Nechce se mi to číst, takže mi to napište znovu a strčte mi to pod nos...
Sačí projít letošní příspěvky a máš komplet informace...
Ale když na to nemáš čas, tak to neřeš...
0 12.08.2019 09:07
dvorak [94] - Rostliny Zdravím, samozřejmě že to tu možná už bylo, ale pročítat 38 stránek fóra se mi nechce.
Včera večer jsem objevil nakladené jikry skalár na listě Anubiasu. Pročetl jsem dvě stránky tohoto fóra, kde se rozebíralo piplání prcků až po větší ryby. Na to teď bohužel nemám čas, abych se tolik o potěr staral. Chci se však zeptat, zda je nějaká možnost, jak jikrám pomoct, aby se z nich něco vyklubalo a respektive přežilo?
Jedná se o společenskou nádrž (5 skalár, 5 ancíků a asi 15-20 živorodek). Je nějaká možnost jak plůdku pomoci v přežití, nebo vzhledem k tomu, že nemám čas okolo toho lítat a pečlivě se starat, je plůdek odkázán ke zkáze?
Starší reakce
No jak jsem psala...prostě je napadlo zkusit odchovat....bez znalostí, bez přípravy, sestřenka je už starší člověk a informace na internetu hledat nebude, takže se ptá mě, ale já nejsem chovatel, ani se o to moc nezajímám, vím jen tak nějak rámcově co a jak....už jen to, když jsem jí řekla, že si myslím, že desetilitrová nádržka je dle mého malá..a ona "ale ti prckové jsou taky malí, tak jsem myslela, že to bude stačit" a když jsem jí řekla, když teda ještě prťata žily, ať si fofrem sežene většatější, alespoň stolitrový akvárko, tak její původní představa byla, že když vypiplá rybky tak do centimetrové velikosti, tak že je už vypustí do společenskýho akva...
Nebyla v tom nějaká ambice odchovat a prodávat, spíš "kdyby se nám podařilo vypiplat do dospělosti pár kosků, které bychom si nechali"....myslím, že to asi příště zkoušet nebude

No tak je asi z téhle představy vyléčená.
Skaláre sa vytierajú čo 2 týždne a v podstate tu u nás na východe by o ne nebol záujem, ak by som si mal všetko odchovávať.Často si nechám maximálne 20-40 a z nich si následne vyberiem dalšie do chovu.Už druhý odchov sa sesterke môže ako tak pošťastiť a vtedy nech počíta,že môže mať cez 20 rýb.Tie ako napísal Monty potrebujú miesto a čas na starostlivosť.Alebo ich rovno bude 300 a vtedy sa už sesterka pri výmenách vody fakt zapotí.A ako bolo spomenuté prvé dni netreba kŕmiť vôbec,než poter spotrebuje žĺtkový vačok.Ja občas niečo dám do predajne.Ak sesterka nemá takúto možnosť,tak by som si odchov tak veľkých rýb rozmyslel a skúšal to račej na niečom menšom ako sú napríklad ostriežiky Pelvicachromis.Tie mávajú menej mladých a rovnako, ba dokonca lepšie sa o poter postarajú ako spomenuté skaláre.
No oni ani nepočítali, že se něco vykulí, natož rozplave, takže ani nebyli tak nějak připraveni a řešili všechno za pochodu. Sestřence jsem říkala, že když se příště na odchov cíleně připraví, tak to možná vyjde, ale nevím....ona se fakty starala, pořád odsávala "bordel", kontrolovala, krmila, tak je z toho teď špatná....no ale nikdy neříkej nikdy.
Určitě nechci znevažovat příspěvky ostatních uživatelů nad tím mým původním ,
při postupu který Ti v něm popisuji mám takřka nulovou úmrtnost - velmi zřídka najdu nějakého prcka na dně bez známek života a to v elementkách 10-25 litrů rozplavávám i 350 kousků .
Výměny vody s odsátím zbytků potravy a detritu po každém krmení, považuji při odchovu za naprosto stěžejní - bez toho prostě neodchováš nic , v takové hustotě a málo prostoru ,žádný filtr nemá šanci odbourat skokový nával čpavku a dusíků - proto v těch malých elementkách žádné filtry nepoužívám a po každém krmení dělávám i 90% výměny vody.
čím kvalitnější - stravitelnější potravou krmíš - tím méně odpadu z ryb pak "vypadne" - i proto můj neskrývaný odpor k umělým náhražkám.
Pokud sestřenka , při těch pokusech krmit umělotinami , neodsávala nesežranou potravu a neměnila značnou část vody , tak se potírek zcela jistě otrávil čpavkem z jeho rozkladu, nicméně ve stáří 19 dnů už měli být dávno v mnohem větším akváriu - v tak malém neporostou nedostatkem prostoru.
pro ilustraci - můj první zdokumentovaný výtěr "Mániček" - něco přes 270 potírků elementka 12L(v záběru kamery není ani polovina prcků z tohoto výtěru) - pár hodin po rozplavání- ještě nemají zcela dotrávený žloutkový váček - binec na dně elementky není nestrávená potrava ani detrit , ale drobné částečky z rašelinového výluhu ,který používám při míchání vývojové vody pro jikry -
www.youtube.com/…
Ta samá várka potírků 11 den života - přeloveno do cca 130 litrového akva - pár minut po krmení - v nádrži už běží dva zaběhlé dvouramenné molitanové filtry poháněné vzduchem - denní výměna 20-40% vody , jednou týdně výměna 80% vody
www.youtube.com/…
Opět ta samá várka ryb - už ve 270 litrové nádrži - výška vodního sloupce 55cm ,cca 8 týdnů života ,před rozdělením do dalších nádrží - denní výměna vody 30-50% ,jednou týdně očista veškeré techniky a skla uvnitř akva - výměna 80%vody
www.youtube.com/…
K odchovu skalár je taky neméně důležitý prostor - jsou to velké ryby , v malé nádrži neporostou- takzvaně se podrazí - zakrní v růstu - dochází pak deformacím ploutví i části těla atd...
Osobně považuji za naprosté minimum i k odchovu 20ti kousků, nádrž o rozměrech 50X50X50 cm, neméně důležitá je i výška vodního sloupce.
Sestřenka ať po prvním neúspěchu nic nevzdává, nebudu nikomu nic nalhávat , když jsem se ty skaláry "učil" odchovávat , "pozabíjel" jsem takových výtěrů desítky - přesně takovýmto elaborováním s umělými krmivy a pod.
Buď se na to vykašli rovnou a nebo to chce trpělivost a zkoušet.
Každopádně v 10l to abys jim tak 2x denně měnila vodu. Já jsem z prvních 5ti "vrhů" neodchoval nic. Z dalšího mám asi 10, kteří už mají cca. 2cm, takže ty snad už nepojdou. No a momentálně mám cca. 30 malejch, kteří už taky vypadají, že se dožijou stáří
První, druhý den po rozplavání jim dávám JBL NobilFluid Artemia a pak začínám přecházet na vylíhlou Artemku.
No nevím....myslím, že druhej pokus nebude. Sestřenka se s nima dost crcala a docela jí to vzalo

To víš že jsme rádi, že jsi dala info, snad se tady dohodneme kde byl problém.
Určitě se vytřou znovu, snad bude příští pokus úspěšnější.
Sára73 napsala: Lidičky pomoc....
prosím o radu, ono to tady asi někde bude, ale jsem v práci a nemám čas to hledat.
Sestřenice zkouší odchovat skalárky....momentálně jsou prcci rozplavaný, už to tak desátej den bude. Zatím krmila vylíhlou artemkou, jenže bohužel myslela, že vylíhlá artemka má delší životnost.
Zkrátím to...dnes je artemka mrtvá, další teprve teď bude líhnout. Je nějaká varianta, čím potěr krmit do té doby....?? Třeba nějaké schůdné "průmyslově vyráběné" krmivo pro potěr.
Předem díky
, já neodchovávám, tak to jde tak nějak mimo mě. Myslela jsem třeba na mraženýho vířníka, ale nevím, jestli ho u nich sežene.
Tak jen píšu jak to dopadlo....
ve čtvrtek prckové prvotně zakrmeni krmivem Sera pro potěr, které ovšem až na pár vyjímek odmítali, další pokus byl s vaječným žloudkem, výsledek spíš nic než moc.... do rána ze 14-ti kousků, které se dosud, podařilo piplat, nepřežilo deset.....těžko říct, zda to bylo způsobeno krmivem.nebo hlady..když ho ani prckové nechtěli nebo zda se nějak zhouply parametry vody, což bych teda tipla já...
V pátek po této zkušenosti bylo pro jistotu zakoupeno jiné krmivo Tetramin baby...začalo to vypadat nadějně, rybky papaly a chutnalo jim a konečně se taky vylíhla artemie, takže k večeru už dostali zase živou potravu.
Sobota...prckové čilí...prý "řádili" po celém akvárku, krmení v pohodě...ještě v půl druhý v noci, kdy je sestřenka kontrolovala všechno v pořádku a dneska ráno jsou všichni mrtví.
Pokus o odchování se konal v 10-litrovém akvárečku, kam byl umístěn list s jikrami a vzduchování, teplota byla udržována na 29 stupňů, po vykulení byl do nádržky místo vzduchování použit bublifuk zaběhlý - z jiného akva...rozplavalo se asi 50, ale následoval jeden větší úhyn zřejmě po nějaké počáteční chybě a zbylo jich jen 14, do doby než nastal výpadek s artémií všechno v pořádku a pomalu se chystali na přesun do 25-litrovky.....
No takže tento pokus o odchov se bohužel nepovedl...napsala jsem jen kdyby náhodou zajímalo, jak to dopadlo.
3 25.07.2019 21:50 - Artémia v oleji,potom mrazený planktón.Neskôr cyklop,komáre,dekapsulovaná artémia.Príležitostne i sušené.Pre prácu nemám čas lietať okolo liahnutej artemie.Je to faktom,že ryby ktoré sú dlho na živej artemke neskôr odmietajú inú potravu.Ja to striedam už od mala a berú všetko čo im dám.Keď sme to tu na stránkach porovnávali,tak rozdiel v raste bol minimálny.Kopec rýb dosahovalo rovnaké rozmery len sem tam niektorá zaostávala cca o pol centimetra oproti rybám na živej artémii.Základom je podľa mňa hlavne tá správna voda.Pretože len v správnej (rozumej parametrovo) a čistej (rozumej bez dusikatých látok) vode rastú najrýchlejšie a najkrajšie ryby.
Sára73: 19 dňové už musia brať drobné čokoľvek.Kritických je iba prvých 5 dní, podľa mňa.
Samec úplne na pravo vo videu, je úplne prvý ktorého som si od týchto Rio Belem odchoval.Už prerástol svojho otca,na videu v ľavo.A to v živote nemal živú artémiu.Hodilo by sa mu skôr väčšie akva a čas na častejšie výmeny vody.
www.youtube.com/…
A toto sú ostatné z odchovu,ktoré mám práve doma,ktoré tiež živú nemali.
www.youtube.com/…
Montyho sú top,ja som len amatér.
Všem moc děkuji za odpovědi...ještě prý vyzkouší ten žloudek a obtelefonují zverexy ve větším okolí, zda nebude někdo mít toho vířníka....jestli to mlaďoši nezačnou jíst, tak snad doufat, že vydržej, než se vylíhne další žábronožka.
Ideální pro růst to samozřejmě není , ale jeden den než se nalíhne nová várka, to daj bez újmy na zdraví a životě , hlavně ,pokud to nežerou ,tak jim tam ty umělotiny nesypte , jen to kazí vodu , dost hodně zvyšuje obsah "dusíků" - měnit vodu - a hlavně to chce adekvátní prostor , v malém prostoru hodně ryb se takzvaně podazí- přestanou růst a začnou "kriplovatět"...
No jasně , taky se podívej co ty dnešní "moderní čokle" vydrží - foukne vítr v lese a už z toho maj psotník
a hlavně co z nich, po krmení těma dobrotama pak "z druhého konce vyleze"
(Fakt nemám nic proti psům ani jiným zvířatům)
No potěr nemám já, ale moje sestřenka, která je spíš takovej akvarista z leknutí....když se jí vylíhlo, tak jsem jí řekla, aby krmila žábronožkou...pak volala, že se jí to moc nelíhne, poradila jsem jakou koupit, skalárci baštili, ale tak nějak jsem jí pozapomněla říct, že když jí nalíhne víc, tak ta vylíhlá nevydrží naživu věčně. No a teď je prostě problém v tom, že dnes když chtěla krmit, tak žábronožka kaput...okamžitě dala líhnout další, ale to samozřejmě nějakou dobu trvá a prckové jakékoliv snahy o krmení nějakou umělou náhražku odmítají....otázkou tedy je, jak dlouho vydrží mimina, co jsou asi 19 dní rozplavaný, bez potravy....resp. když budou nadále odmítat "umělou" stravu, tak jestli vydrží než se vylíhne nová várka živýho papáníčka.....mraženýho vířníka bohužel ve svém okolí nesehnali, aby to vyzkoušeli

Jen jsem si vybavil všechny ty moderní čokle co žerou jenom granule. Ale faktem je, že skaláří potěr musí plavat mezi žrádlem, mezi živým! Nauplie, Nálevníci, Viřníci aj.
Mi se tak dařilo vícekrát množit tetry černé. Skaláry nevím, nebylo jak izolovat potěr.
Je to jako s tím pověstným "řízkem v Hospodě U Nudle"... "veškerým tím žvýkáním člověk spotřebuje více energie,než je ten tuhej řízek schopnej dodat"
Masožravec prostě potřebuje ke zdravému růstu a fungování metabolismu- obzvláště v juvenilním věku ,živočišnou bílkovinu v surovém stavu. Obiloviny , popeloviny , rybí moučka a jiné dobroty co umělé krmiva obsahují a ještě k tomu vše v sušině- jsou těžce stravitelné a málo výživné - jen to zabordelí trávící trakt a vodu v akvu .
Samozřejmě jsem ještě nezmínil možnost , pokud to ještě nemáte v oku - kolik a kdy začít líhnout ,žábronožku si dopředu nalíhnout , propláchnout a zamrazit s troškou čisté vody. vždy je samo lepší první dny krmit živou , pohyb potravy irituje potírek k lovu, po dvou třech dnech už si chuť "zapamatují" a berou i nepohyblivou... - vždy před zkrmováním rozmrazit a propláchnout
EDIT: to umělé ,takhle malé rybky prostě žrát nebudou , odzkoušel jsem kde co - vždy to bylo stejný , po dvou dnech odmítání , potírek začal umírat hlady
Mně teda , ať to byly chovatelské- méně náročné formy , nebo čisté divoké populace skalár - potírek nikdy dříve než po měsíci, umělé krmiva nepřijímal - s velkou nechutí -a to jsem ho ještě musel někdy den-dva nechat o hladu aby začal brát umělotiny - je to samý obilí - dnes už umělým nekrmím vůbec - je z toho jen hromada neztráveného bince na dně akva
- skalára je všežravec a vždy dá přednost "masité" stravě - no a když se ještě hejbe a je čerstvá voda -prostá dusíkatých látek, tak je ta žravost až neuvěřitelná - po ranním nakrmení břišní dutina i ztrojnásobí objem ,jak se spokojeně nacpou
Žábronožku líhnu co dva až tři dny - podle počtu potírků , kupuji Ocean Nutrution -už po 18cti hodinách, při pokojové teplotě , se dají "stahovat" první vylíhlé nauplie
Po 30ti hodinách z líhnoucí nádoby všechny živé nauplie stáhnu do skleničky(bez skořápek) a s cca deci slané vody uskladním v lednici - díky "podchlazení" se sníží rychlost metabolismu na minimum a vydrží takto další dva dny živé s celkem zachovanou nutriční hodnotou.
Před zkrmováním odsaju stříkačkou potřebné množství , na sítku k tomu určeném propláchnu studenou vodou a zkrmuji , pět minut po nakrmení z akvária s potírkem odsaju všechnen binec ze dna a vyměním takto třetinu vody- což je nutné pro udržení kvality vody v nádrži(adekvátně velké k počtu potěru).
Zatím , ze všeho možného co jsem odzkoušel ,je obstojnou náhražkou za nalíhlou žábronožku ,mražený mořský viřník -(Brachionus Plikatilis) je ale dost podstatně větší , takže připadá v úvahu až tak po 10 dnech života
Samozřejmě se dá v přírodě nalovit spousta různého planktonu -resp jejich naupliových stádií nebo sladkovodních viřníků , nicméně je k tomu potřeba umět rozeznat o jaký druh jde , některé jsou dravé a dokáží potírek uštípat k smrti , ne zrovna levné vybavení k lovu a samozřejmě lépe i mikroskop k rozeznání co jsem nalovil.
S uměle chovanými násadami různých háďátek - miker ,grindalu a pod , nemám u skalár moc dobrou zkušenost - jednoduše je toho k plnohodnotnému krmení dost málo a je to podle mého názoru dost tučné-jednotvárné - nevhodné k trvalému krmení - opravdu tak max 1-2X týdně k překonání doby než se třeba dolíhne žábronožka a pod - potírek mi po tom prostě nerostl tak jak by měl - cca 1cm v těle za jeden měsíc
Po cca 2-3 týdnech života už se dá přikrmovat mraženým cyklopem - s tím je taky trošku trápení- je podstatně tvrdší než žábronožka nebo viřník , taky to potřebuje čas aby si potěr zvykl , dospělou mraženou žábronožkou, koretrou , drobnou patentkou, po šesti týdnech už mi bez potíží polykaj mysis ,drobný pacifický krill atd.
Rady jsem předala....zatím vyzkoušeno krmení pro potěr od Sery....mimina o to ale nejeví vůbec žádný zájem

Nevím, proč by mělo být umělé krmivo pro potěr náhražkou. I potěr potřebuje změnu.
Zkus to rozdrtit v mlýnku na kávu, tříštivém.(to sušené)
Natvrdo uvařený žloutek trochu do vody, rozpustit a vždy pár kapek.
Díky za odpověď....zatím jsem teda naslepo poradila, že když krmivo pro potěr, tak ať zkusí něco od Sery nebo Hikari....otázkou je, zda to budou prckové papkat.
Prodávají se různá umělá krmiva pro potěr. Ale je to jen náhražka.
Artémie se dává líhnout s max dvoudenním odstupem, aby byla co nejvýživnější.
Lidičky pomoc....
prosím o radu, ono to tady asi někde bude, ale jsem v práci a nemám čas to hledat.
Sestřenice zkouší odchovat skalárky....momentálně jsou prcci rozplavaný, už to tak desátej den bude. Zatím krmila vylíhlou artemkou, jenže bohužel myslela, že vylíhlá artemka má delší životnost.
Zkrátím to...dnes je artemka mrtvá, další teprve teď bude líhnout. Je nějaká varianta, čím potěr krmit do té doby....?? Třeba nějaké schůdné "průmyslově vyráběné" krmivo pro potěr.
Předem díky

, já neodchovávám, tak to jde tak nějak mimo mě. Myslela jsem třeba na mraženýho vířníka, ale nevím, jestli ho u nich sežene.
Starší reakce
Tak mít je samostatně, je jasné, už mám připravenou nádrž, tak uvidím při dalším tření.
Mě šlo jen o to, že je ty jikry v noci nezajímali, to že je sežral třeba Ancák, to je jasný

S každým dalším výtěrem bude jejich péče o jikry lepší a lepší. Nejlepší je mít pár samostatně. Ryby taky musí odpočívat, svítit jim přes noc nevidím jako dobré řešení.
No to jo, ale že přes den (při svícení) hlídali pečlivě a jak se zhaslo, tak nezájem.
Ve společném akva to těžkou uhlídaj. Většinou je do druhého dne po jikrách.
Čau chlapi,
Měl jsem včera druhý výtěr Skalárů, z toho prvního nic nebylo, nic se neděje... Chtěl jsem jikry na listu nechat tak do druhého/třetího dne a pak je přendat do chovné nádrže. Ovšem večer po zhasnutí osvětlení Skaláři jakoby ztratili zájem o jikry. Odplavali na druhou stranu nádrže a prostě nezájem.
Do rána z jiker pochopitelně nic nebylo a teď zase začínají hledat co že se to stalo a kde mají jikry
Je tedy lepší jim nechat svítit nějaké slabší noční osvětlení?
Starší reakce
Pokud je to první výtěr paru tak ani snuška nebude velka.Počkej si na 3-4.a nech par at se o to stara sam.Něco se o tom naučíš jen z pozorovaní.
Pokud nemaš v akva moc větších ryb je docela možné že se povede odchov i ve společenském akva.To pozorovaní akva ti napoví jestli to rodiče zvladnou uhlidat.Když ne,Pak to budeš muset přendavat.
Mezitím si nauč lihnout artemie.
Moc Vám děkuji za radu. Pár jiker úplně zbělalo a tak celkově jich je už míň. No není to paví očko, aby to bylo tak jednoduché. Zkusím se více připravit na příště, pokud nějaké bude

jikrám změna pH dokud nejsou vykulené tolik nevadí, nejlíp asi dát bokem jen jikry do nějaké měkčí vody s rozumným pH s topítkem a vzduchováním - pokud je taková voda v akváriu, tak je dát do té. Ale počítejte že na odchov skalár je potřeba docela dost místa, v malém akvárku vám vydrží tak 3 týdny, pak to chce něco většího.
Starší reakce
Nabude to naposledy a na odchov to chce být trochu více připravený. Sledujte jak dlouho jim to vydrží.

0 31.12.2018 15:34 Pavlína Dobrý den, manželovi se vytřel skalár na list. Je možné uštípnout list a předělatbdo jiné nadoby, když nemáme do té nádoby vzduch? Jak napotvoru je silvestr a už je všude zavřeno
Starší reakce
1 25.12.2018 15:30 - Len zriedka, aj keď sa to tu nedoporučuje ,nechávam poter vo vode z akvária.Ikry, ak páru odoberiem,tak ich dávam do čistej vývojovej vody.
Na tú pôrodničku pri rodičoch mám rovnakú skúsenosť.Pár ich podtlakom nasaje a buď premiestni alebo požerie.Pri dospelých by som to v tej pôrodničke nenechával.
Samozřejmě to možné je , v každém akváriu se budou hodnoty podstatné pro vývoj jiker lišit asi jedna z nejhorších věcí je když se hodny v průběhu vývoje jiker několikrát změní což u Tebe zřejmě proběhlo
Já je přesunul do jiné nádrže. Je možné, že proto bělaly ty jikry? Klidně je přesubu s porodničkou ke skalárám.
Taky jsem jednou jikry umístil do porodničky, ale jakmile se vykulily malé rybky, podařilo se samičce nějak je z porodničky vyštourat a dát tam, kam chtěla.
Shodou okolností stejná porodnička, takže na to pozor.

0 25.12.2018 12:49 pavel1234 – Je to.

Takže to mám v porodničce. List plný jiker a na konec, kde žádné jikry nejsou, jsem dal kouli se vzduchováním. U skalárů jsem nechal list, na který taky nakladli jikry, aby si nestěžovali, že jsem jim nic nenechal. Bílé jikry odstraňovat a měnit vodu je potřeba? Vzduchování vzduchuje tak středně, asi to ještě snížím.
Už se to tu řešilo. Přečti si celé tohle téma a budeš znát odpovědi i na otázky o odchovu skalár, které se teprve chystáš položit.

0 24.12.2018 15:53 pavel1234 – Vzduchování.

Jinak s tím vzduchováním, potřebuji později dát ten list jinam. Mám tam ancistruse a nechce se mi je lovit. List teda ušmiknu a dál bych to do porodničky, která je v 75ti litrovým akváriu a je tam i topení, takže super. Ale když dám list do porodničky - foto 1., tak mi jde o vzduchování. Stačí to vzduchová ní dát do rohu a trochu to zredukovat? Když to nechám na největší, ty jikry to vyhodí, protože tam je moc velkej proud vody.
První fotka je samec a druhá samice.

Na to jsem koukal ale byl jsem zvědav na Vás, co si myslíte.
0 24.12.2018 13:30 pavel1234 – Pohlaví


Dobrý den,
jsou zase agresivní a čistí listy. Mám fotky papil. 1. je podle mě samec a druhé foto je podle mě samička. Je to tak? Zkusím ten list ustřihnout a dát do toho kýble se vzduchováním a topítkem.
Starší reakce
Chtělo by to vyjmout náplň filtru a ponechat jej odstavený a do kbelíku použít vodu z akva.

Přidat reakci
1 ...... 41
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 38900x