Skaláry - rozmnožování, odchov
Ano - ruce a pinzetu k oškrabání plesnivých jiker

Zkusil jsem tam kápnout poloviční dávku Preventinu a nějak to nestačilo. Tak při případném příštím pokusu zkusím něco jiného.
Hele používáte nějaký protiplísňový přípravek?

Další pokus. Tentokrát jsem je odebral rodičům (minule stejně neuhlídali zaplísnění) a přemístil do vlastní 54l s vodou z původní nádrže. Filtr dělá trochu proud (proti bližší stěně), pod jikrami bublátko, teplota asi 25°C, PH asi 7. A uvidím, jak to dopadne

Předchozí 4 pokusy selhaly, tak jsem zvědav. Ancíky odchovávám běžně, pancéřníčky Corydoras už jsem odchoval taky, živorodky a krevetky ani nepočítám... Na řadě jsou skaláry

Všude je tolik informací, od kdy začít krmit....jen chtít a hledat. A učit se pravopis....

velká určitě nebude. poprvé krmit až budou všichni plavat, takové to poskakování po dně není ještě plavání. malé skaláry plavou většinou volně ve sloupvci v hejnu. Artemie ze začátku opravdu málo. jestli žerou nebo ne se pozná podle oranžových bříšek. Pokud zbyde nějaká artemie na dně je dobré jí odsát.

Dobrý den, tak je to týden co skaláří nakladli jikry. Včera večer se ještě tak pohupovali na dně a dnes ráno už začali plavat. Dal jsem jim tam hned žábronožku, ale zdá se mi že ji nežerou, nemají ani snahu se do toho pustit. Myslíte že potřebují ještě chvíli na to rozplavání, nebo je pro ně žábronožka moc velká? Děkuji.
Starší reakce
Tak dík za rady bublinky mám na max tak hadicku když tak přiškrtím jinak jikry zbelali jen 2 zatím
Acriflavin jsem tu teď našel tak tam trošku dám.
Bude třeba nahradit také péči rodičů (odstraňovat průběžně neoplozené či nevyvíjející se jikry co zbělají - napomůže špičatá špejle s trochou šikovnosti a pipeta). Doporučuji umístěný kamínek utlumit a nechal jen lehce bublat aby kolem jiker mírně proudila voda, nevím, jestli ta fotka mate nebo je ten proud bublin moc velký....
Preventivní dávka nějakého přípravku (akriflavin či podobná účinná látka) je také vhodná.
Držím

Starší reakce
Až budu mít zase moc potěru, tak zkusím tentokrát pramičky. Třeba budou odolnější.
Krmím skaláry taky potěrem pávčat a nikdy žádný problém nebyl. Naopak se mi jeden aktivní skaláří mlaďoch přežral živýma patentkama a druhý den bylo po něm.
To je toto "240 l diversa akvarium"?
Tak pávčaty to rozhodně nebude asi bych hledal jinde třeba filtraci a kvalitu vody a PH.

Ahoj, mám společenské akvárium jsou tam i paví očka a potěru je fakt dost. Už 2x jsem koupil 4 ks skalár a vždycky když vyžerou malý paví očka tak během pár dní všichni skaláři umřou... Proč? 240l akva.
Starší reakce
No není, lépe odvodí mláďata do větší velikosti.


Třikrát neúspěšně se mi vytřely skaláry v dočasné nádrži jen s anubiasy, přemístil jsem je do rostlinného akva s CO2 a rázem se pokus povedl. Už mrskají ocásky, mám tam trochu proud, tak jsem rodiče přestěhoval do vedlejšího akva, aby je ze stresu nesežraly. Je tam jen pár šneků (teď jsem jednoho záškodníka z listu eliminoval do jiného akva), tak to moc neřeším.
Co s mrňaty v rostlinné CO2? Nebo je mám odlovit do nějaké malé odchovny jen se vzduchováním? Případně jim klidně můžu třeba na měsíc nechat toto akva jen pro sebe. Už líhnu artemie. Ale jestli na ně není 200l zbytečně velké

Starší reakce
Stáva sa to.Najčastejšie, ak je starší samec od samice.Niekedy i u mladých párov ktoré sa učia starať.
Stává se to, ikdyž většinou je to opačně.
Nazdar kolegové. Už se mi po několikáté stalo že se skaláry vytřely, ale v mojí nádrži to neodchovají. Skrz dvě veci. První je jsou to zatím mladé a většinou to sežraly a pak druh akva. Je to prostě společenské akva. Každopádně teď se mi naskytl zajímavý výjev. Skaláry mají jikry na spodní straně anubiasu. Hlídá sameček a ten odhání i samici. Zřejmě aby nežrala jikry. každopádně i ta samice hlídá větší perimetr. Jakmile se však přiblíží k jikrám, tak ji samec zažene. Setkal se s tím někdo?
Starší reakce
Áno stať sa môže.Z vlastnej skúsenosti viem,že takéto divoké úniky robia skôr ani nie pred sokom ale akvaristom.Skaláre sú strašné stresman ryby.Pár krát keď som sám urobil okolo akvária pohyb čo ich vyplašil,tak sa udierali do skla - dekorácií,preskakovali mi pozadie,vo hnali sa do takých štrbiniek,že som ich musel ručne vyťahovať.Niekedy zase stačí,že susede o poschodie vyššie niečo spadne na zem a už je u mňa pri divokých skalároch panika.Raz som tak prišiel z práce a samec bol zakliesnený medzi stenou akvária a koreňom obrovského anubiasu čo tam mám.Tam uhynul,než som dorazil.No ani to čo píšeš nevylučujem.
U altů se bojím, že to až tak vyjímka není. U toho známého se to dělo systematicky.
Stát se muze cokoliv. Ryby umí překvapit. Toto je ale jen vyjimecny případ. V zásadě je to jak je napsáno níže.

No bohužel jsem i na vlastní oči viděl, jak jedna skalára, sice nepřímo, zabila druhou. Dominantní samec při souboji tak zahnal druhou rybu, že se pokusila vyskočit na hladinu, praštila se do krycího skla a mrtvá padla ku dnu. Myslel jsem, že je jenom omráčená, ale bohužel.
A o altech jsem taky už slyšel, že se navzájem dokážou pozabíjet, když jdou do tření.
Ani dva nebudú strádať.Často sa takto v chovniach držia,no je pre tieto ryby prirodzenejšie byť v skupinke.V prírode sa počas prípravy na trenie pár oddeluje od ostatku húfu a až po odchove poteru sa vrátia zase k skupinke.Skaláre nepreferujú jediného partnera.Nemajú problém, ak sa im znepáči ísť k druhému.Alebo ak jedna ryba uhynie.Nie všetky spárované ryby sú v pohode.Niektoré ,,manželstvá,, sú rozhádané stále.

Jo přesně.

aspon je s nima zábava

Nechápu co všichni mají proti jejich potyčkám. Nikdy si vážně neublíží a to už jsem viděl lítat i šupiny.

Díky

No já to mám také tak. Chvilku spolu drží dvě, vypadá že je to pár. Po chvilce se to zvrtne a jedna nahání všechny ostatní. Pak všechny honí jednu

Jsou to blázni, ale krásní. A to že se to rozprostře je vcelku logické.
Nechal bych je tam všechny. Řezat se budou i dvě, takhle jim bude veselejc a trochu se to mezi ně rozmělní. Já jich mám 12 a vytvářejí se různé bojové skupinky. 1 proti zbytku, 2 proti zbytku, 2 a 1 a zbytek proti sobě, 1 proti celému akváriu... ale řekl bych, že je to lepší, než když jsem měl jen 2 páry.
Taky se to mění časem, za pár týdnů to může být jinak.
Vodu mám stále stejnou. Tohle se projevuje posledních 14 dní, takže to bude v souvislosti s jejich dospíváním. Ale já se neptal, proč jsou "agresivní" a nejsem tím překvapen, čekal jsem to. Můj dotaz zněl, pokud nechám jen pár, jestli nebude strádat.
Agresiu rýb podporujú vysoké dusíkaté látky.Ryba sa cíti nepohodlne je v strese a takto reaguje.Dosť robí i samotná tvrdosť vody.
Pošťuchujú sa stále ale nikdy si dáko extra neublížia.V rámci hierarchie a dvorenia si navzájom.
Spousta chovatelů má dlouhodobě jen páry zvlášť. Nikdy jsem si nevšiml že by nějak strádaly.
Budou se mydlit pořád já měl 3 páry a boje byly stále i když se netřely. Až teď mám nanaje a ty jsou v klidu.

Odchov není rozhodně moje priorita. Já když jsem je kupoval, tak jsem tak nějak počítal, že si nechám jen utvořený pár. Už teď je jedna zalezlá jen v koutě a vylézá prakticky jen na žrádlo. Jde mi primárně o to, zda nebude tomu páru vadit, kdyby byl sám, když jde o hejnovou rybu. Priorita je, aby se ryby cítily dobře, nebyly ve stresu ( což může vyvolat nemoci a případné problémy).
Akva máš dostatečně velké. To že se rvou je normální neublíží si. A jak říkáš budou se párovat. Pokud se utvoří pár můžeš je klidně nechat spolu. Pokud bys je chtěl rozmnožit je lepší pár odlovit do jiné nádrže. V přírodě žijí v hejnech po deseti kusech plus mínus.
0 16.02.2020 13:04
Tommo [828] Ahoj,
mám 5 ks Skalár, zakoupeny v červnu 2019 na burze Pankrác. Poslední dobou jsou mezi sebou dost agresivní. Připadá mi, že se řežou všechny se všema. Trvá to cca 14 dní zpět. Čekám, že by se vytvořil nějaký pár, což se neděje. Předpokládám, že dřív nebo později se to stane. A teď k otázce. Pokud se mi vytvoří nějaký stabilní pár, mám nechat v akva jen ty? Nebo mám nechat v akva všechny Skaláry? Pokud bych nechal jen pár, budou ty ryby méně stresované, nebo jim budou ostatní "chybět"? Pokud měním vodu, drží se všechny Skaláry u sebe, čímž se asi cítí bezpečněji, pokud jich je více.
No čo čítam,tak by tieto baktérie v krmive mali byť prospešné.Lepšie trávenie rýb,rýchlejší rast,lepšia imunita atď.
Krmíme mimo jiné i Serou Immun, která obsahuje právě Bacillus subtilis. Abych pravdu řekl, žádné zvláštní účinky nepozoruju, ale je těžko říct jen tak od oka, jestli jsou díky tomu ryby zdravější nebo odolnější. Možná i ten cca měsíc a půl, který to máme, není dost dlouhá doba na to, aby se něco projevilo.
Ahoj. Rozveď to trochu o co jde a k čemu je to dobré.

0 16.02.2020 00:00 - Inak spýtam sa pri tejto debate na probiotické krmivá.Máte niekto skúsenosť.Čítal som niečo pri odchovoch terčov so živou kultúrou Bacillus subtilis.
Viděl jsem i odchov ve spol.akva. Jikry sežerou i zkušené páry. Voda pro vývoj jiker musí mít správné parametry. Pokud chcete mladé pořiďte si další nádrž. A až půjdou ryby znovu do tření přelovte je.



Přikládám foto. Nicméně teď jsem po hodině zjistil že většina jiker je pryč. Ráno už jich bylo poměrně dost bílých. Na pár lehká plíseň. Předpokládám tedy že se toho sami zbavili. Každopádně tomu nedávám moc šance. Jak jsem četl níže nejlepší by byl odlov ostatního osazenstva. Což by nebyl problém i s umístěním. Ale problém je že nemám druhý filtr který by jinak rezervní akvárko.
Edit. Jsou tu i dvě fota ryb. Jedno by měl být same a druhá samice. Kde by měl být viditelný rozdíl v pohlaví. To jen pro ostatní. Dokud se ryby nezačly třít, tak rozdíl jsem nemohl poznat.
fota v pořadí: snůška jiker, samice, samec.
Pokud chcete aby se starali tak bych s tím nehýbal. Foto by nebylo od věci.
Zdravím přátelé. Chtěl bych radu. Zjistil jsem že moji skalari nejsou moc chytří a dali si jikry přímo na nasávání filtru. Chtěl bych jim nějak pomoci. Napadlo mě to nasávání do filtru odpojit a ve stejné výšce ponechat někde bokem. Jen nevím jestli po tom zásahu budou mít o to ještě zájem. Má někdo nějaké zkušenosti s tímhle? Jinak filtr je externí.
Starší reakce
angelsplus.com/… ,když se nebráníš komerci,tak Ti nikdo nebrání,aby jsi ji využil.

.
Ano, taky v tom mám jasno, ale nejsem tak striktní a ocením, pokud někdo umí vyšlechtit pěknou ryby. Ať už je to skalár, terčovec, gupka...
A z komerčního hlediska se těmto rybám nebráním vůbec.
Ta závojová "nanajka" vypadá fakt hrozně, ale když se podívám na vlka a pak na čivavu, tak ta nanajka je ještě celkem fajn. Mmch, ta závojová nanajka má luxusní pruhy, nebýt těch ploutví, tak je to ryba par exellence.
Barevné šmudly.....to jako že neuznáváš chovné formy a nic jiného než přírodní formy ti nesmí do baráku a nebo že zrovna jeho ryby nejsou nic moc?
Že propaguje nějaké svoje žrádlo ani netuším, nijak jsem to nezaznamenal za ty roky, co ho sleduju. Se šlechtěním Red devilů (on je teda označuje jako "koi") je nejdál, imho. Shodou okolností jsem se včera stavil na kafe ve Vojnově městci, ony ty Zdeňkovy Red devily pocházejí s největší pravděpodobností také od S.Rybicki, byť šly přes Wilhelma z Německa. Ale už na první pohled je vidět, že na nich není tolik červené a Rybicki ku dnešním dnům se šlechtěním pokročil.
3 18.12.2019 00:47
Tojsouvěci [4131] - Kytky s čudlama Steve Rybicki propaguje svůj byznys a krmivo Color Primal Pellet,ale ty jeho čudly jsou barevné šmudly,
www.youtube.com/… ,které by jsem nechtěl,ani zadarmo.Zarybnění nebeských rybníčků ,bez přítoku vody a jiných zatopených proláklin zajišťují vodní ptáci,je to téměř na konci textu:
ceskavedadosveta.cz/… ,mimochodem,první jikry jikernatých halančíků se do bývalého Československa zasílaly v dopisních obálkách.Oplozené jikry jsou v některých akvakulturách obchodním artiklem.

Starší reakce
Bez toho, abys tomu obětoval čas žádná možnost neexistuje.
Slovy klasika "ono se to samo neudělá".
Přidat reakci
1 ...... 41
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 38900x