Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaké zářivky?

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 7 Přejít na další stránku   1  
Jaké zářivky?
Věčná diskuse, která vede téměř vždy k obyčejným trubicím 8** (830,840,865...) místo předražených speciálek. Barva světla záleží na vás, každý to vnímá jinak, na růst rostlin to má minimální vliv.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2014 14:51 Muž MichalK [16] Re: romant
Takže jediná možnost je přidat další zářivku? Ještě jsem si říkal, že vylepím zevnitř kryt stříbrnou fólií.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2014 14:24 R Muž romant [27981] Re: MichalK
Chápeš to správně. Těch 35cm vejšky ještě jde na většinu nenáročnějších kytek, ale těch 55cm už bude jenom na opravdu nenáročný, ale i to se dá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2014 14:17 Muž MichalK [16]
Dobrý den, chápu to správně, že když je kryt dělaný na dvě 18W zářivky o délce 60 cm (takový ten klasický černý plastový kryt na akva z hornbachu), tak se tam zářivky s vyšším výkonem dát nedají? Chci pod tento kryt dát větší akvárium (místo 80dx35vx35š bych dal 80dx55vx35š) ale pro to je 36W strašně málo.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2013 20:22 Happy23 – světlo
Dík za info.
dal jsem to dohromady do jednoho svítidla,,rozdíl v barvě to sice je ale v akv.to vypadá opravdu hezky jak ve dne.
Souhlasím,aquaglo je opravdu nedostatečné světlo a vždy se mi pod ním tvořila řasa.
Tak ted uvidím jak bude fungovat toto.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.12.2013 16:48 Muž Aforte [533] - Rostliny
Dobrá kombinace je 840 a 865. Jinak aquaglo jsou celkem nedostatečné zářivky. Výrobce věří v to, že né tak zkušení akvaristé nakoupí tyto zářivky pod pojmem akvaristické. Každopádně nejsou až tak dobré, jako normální třípásmové, které za stejnou spotřebu svítí lépe. Taky jsou aquaglo a tyto glo zářivky dražší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2013 16:12 Muž ludvik [1082] Re: Happy23
Bych řekl, že záleží spíš na tom, jestli se to bude líbit tobě. Rostlinám to bude plusmínus fuk.
Ale 840 je teplá bílá, dost do žluta. V kombinaci s 880 už to bude asi moc výrazný rozdíl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2013 12:36 Muž acik [416] Re: Happy23
ja mám Osram 840 / 865 a rostlinkam se daří nádherně :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2013 12:32 Muž honzales [8] - Živorodky
ja pouzivam 830,840,865
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2013 12:26 Happy23 – Osvětlení
Dobrý den.
Chtěl bych se zeptat,-zda-li mohu použít do akvaria kombinaci zářivek Osram barva světla 840 a 880 (ledová bílá a nebesky modrá )
aA na druhem akvariu používám osvětlení z akvaristiky Aquaglo tak jestli je spektralně dostatečné pro rostliny i rybky
Používal jsem pouze Fluory od osram a začali mi tam bakteriální shluky a lehce řasa na kamení
Děkuji.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2013 19:38 erik – opple 2x 8w t5 6500k alebo osram 640
Dobry den

Chcel by som sa opytat ci ma niekto skusenosti s opple alebo osram.Ktore svetlo by bolo vhodnejsie do 20l 45x20x20.Rastlina eleocharis parvula.

dik za radu
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2013 13:24 Muž shineonyou [0] – Aqua Nova žiarivka T5/54W Plant White
Má niekto skusenosti s tymito ziarivkami? Ak, ano kludne sa rozpiste.

Su vhodne pre rastlinne akva?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2013 16:18 Muž Aforte [533] - Rostliny – Sylvania
Zdravím,

jaké máte zkušenosti s Sylvania Aquastar? Rostou pod ní rostliny dobře? Vypadá v akva hezky?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2013 15:30 grace1 Re: Designer
tak čo sa tohoto týka to asi zralý nebude nikdy. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2013 13:25 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: grace1
Zraly chlap vi, ze prachy uz jsou stejne pryc, s tim uz houby nadela, tak alespon nebude kazit radost nekomu, koho ma rad. ;-) A akvaristika s tim nema nic spolecneho. Pokud je co jist a z ceho zaplatit najem, tak se holt nekoupi neco jineho, vetsinou mnohem vetsi blbost :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2013 19:54 grace1 Re: Designer
ďakujem za odpoveď. A videl ste tie žiarivky 6,80 Eček je tiež ok a je to akva. Pozerala som sa na to xtreme Aquaristika čo ste dal link Jakubovi v tejto diskuzii a páči sa mi obr. 45 ale aj 47. Tak asi dám 865 tú mám doma ale asi by potrebovala vymeniť lebo keď je vypnutá tak na kraji bliká. Dám tam dve tie plant white, a žlutá sa mi páči takže ako máte vy 840 asi tiež 2x a 865 nechám v zálohe odloženú aj keď bliká... tam by to potom mohlo byť niečo medzi bielou a žltou,tak akurát.

To osvetlenie som rada, že ho mám, akurát by som ho už chcela mať aj na akva... Manžel mi to okomentoval, že či som zdravá, tak drahé svetlo pre rybičky, takže som chvíľu ľutovala, že som si ho kúpila. On totiž akvarista neni. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2013 19:03 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: grace1
No prima, takze reflektory to urcite ma, dobra zprava.

Stacily by obycejne T5 39W 865, klidne vsechny 4 stejne, cenove budou tak do 5ti Ecek za kus. Mam nad mensim akvarkem 2x 840 a je to stale na muj vkus moc zlute, ta 865 bude bila akorat.

Svetla to bude dost a rostliny v hobby akvaristice nejsou dostihy (i kdyz obcas je z toho delame), takze barvu svetla podle toho, co se komu libi, u takoveho osvetleni neni moc potreba resit, jak moc vhodne to spektrum je do kazdeho detailu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2013 18:26 grace1 Re: Designer
a tento týždeň mi prišlo konečne osvetlenie, lebo ja som tam mala takú starú rampičku s jednou 39w. Tak som to nevydržala a objednala som si toto akurát ma to vyšlo 109 Eur aj s poštou, tie nožičky na tom sú šedé nie transparentné ako na obrázku akvaland.sk/…

ale prišlo to bez žiariviek, takže preto teraz hľadám
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2013 18:18 grace1 Re: Designer
ďakujem. ale ide o každú kačku. Kuknite to sa dá www.akvaobchod.sk/…
Ale neviem či to nebude moc biele, uvažovala by som o kombinácii 2 týchto čo som písala plus nejakú obyč. philips 830 alebo aspoň jednu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2013 18:14 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: grace1
Tohle by bylo normalne opravdu hodne svetla, ale jestli budou zarivky tak vysoko, melo byt to byt dobre, jen rozhodne bych nepodcenoval reflektory pod zarivky, proste plechy, ktere do akvaria odrazi svetlo ktere jde mimo. Tady to bude dost dulezita vec, protoze kdyz se to neudela, zarivky budou mnohem vic svitit jinam, nez do toho samotneho akvaria.

Svitit se da sice i levnejsimi zarivkami, ale jestli nejde o kazdou kacku, proc ne ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2013 17:12 grace1 Re: Designer
Dobrý deň, rada by som vás poprosila o radu ohľadom žiariviek. Pokazím niečo ak dám nad akvárium 4 žiarivky 39W T5 10000K Plant White? Bude to 20 cm nad hladinou.
Akvárium má rozmery 100x50x40 čistý objem 150l
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2013 14:59 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Jakub
Rekneme, ze celkove 30W zarivek s reflektory je pro takove akvarium hodne svetla a chce to umet, aby nezacal problem s rasou. Ac si docela verim, se 2x 15W zarivek 840 nad 54l jsem problem mel. Jenze ono je to i o jinych vecech nez jen o svetle, tezko muze byt vsechno O.K., kdyz se rostlinam silene sviti a ony pritom neco nemaji k dispozici, takze stejne nemaji jak rust.

Kdyz uz tam tu zarivku mas, klidne ji tam nech a pokud je to pro Tve ucely malo, uvazuj o pridani jeste jedne (uz klidne normalni, ne specialky). Odpurci specialek budou argumentovat nizsi zivotnosti a cenou, jenze kdyz uz ji tam mas, jejim vyhozenim ty penize zpet nedostanes, takze ji tam nech doslouzit a novou kup az pak. Podle uvadenych udaju (ktere se lisi) by mela vydrzet az 7500h provozu (reknem 2 roky pri sviceni 10h denne). Hloupe je, ze jsem k ni nasel jen hromady reklamnich okecavek, misto technickeho popisu. Pritom prave takove zarivky by se mely presne timhle chlubit, grafy spektra atd. A mimo jine, sel bych do budoucna do studeneji bilych zarivek, tahle musi podle nalezenych parametru svitit desne zlute, i kdyz to je o vkusu a predstavach kazdeho z nas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2013 14:26 Muž Aforte [533] - Rostliny
Nějakou třípásmovou 840,830,860,865. 840 je žlutá. 865 je modrá. Další dvě jsem neměl ani nemám. Tyhle "kvalitní akvarijní zářivky" nejsou akvarijní, tak jak se zdají. Mají mnohem menší svítivost, ale každý akvarista si připlatí, když slyší to akvarijní. Klasickou třípásmovou zářivku a uvidíš, že ti to poroste: Osram, Narva LT, Sylvania
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2013 12:04 Jakub
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jakou svítivost, nebo jakou zářivku bych si měl pořídit, když si chci zařizovat poměrně silně osázené akvárium, aby mi co nejlépe rostli rostliny. Zatím používám flora glo 15 w, LUX 65, T8, rozměry 18" 1", a má 60l akvárium, čístý objem tak 50l, tvar akvária je klasický kvádr.
Děkuji.
S pozdravem

Jakub Černohorský
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2013 11:17 Muž ludvik [1082] Re: Designer
Sorry ... tahle možnost mě vůbec nenapadla :-)
Designer napsal: ... ne po kazde vymene, jen abys zjistil jak to sviti :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2013 11:14 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Tomiino
Starter pochopitelne vymen az budes davat pryc odepsanou zarivku, ne po kazde vymene, jen abys zjistil jak to sviti :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2013 11:03 Muž Tomiino [43] Re: ludvik
no jasny...vim ze stoji prdlacku ale mit doma zasobu starteru kdyz zkousim jaka barva mi bude k oku a menit ho s kazdou? tak kdyz startet odejde vymenim ne? :) :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2013 10:49 Muž ludvik [1082] Re: Tomiino
Startér je tak malá položka, že bych ho snad i měnil vždy ... Ale T5 žádný startér nemají, mají elektronický předřadník. A ten se měnit nemusí. Už jenom proto, že by se to trochu prodražilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2013 10:45 Muž Tomiino [43] Re: Designer
jeste jak je to u starteru?cetl jsem ze s kazdou vymenenou zarivkou je potreba novy starter..to zase takova pravda neni ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2013 10:38 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Tomiino
Budes to mit super ke zkouseni co a jak, s tim uz se da se vyblbnout, co se libi a jak to roste ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2013 10:33 Muž Tomiino [43] Re: Designer
uvidim jak to bude vypadat az poridim to pridavne svetlo T5 39 w..jen je kratsi nez ty 30W T8 tak nebude po cele delce..protoze zarivka delky 114 s patkami se nevejde...tak uvidim jak to bude vypadat mozna tam pak dam 2X grolux a 1 x T5
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2013 10:15 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Tomiino
To spektrum GROLUX se da opravdu dobre srovnat jinym bilym svetlem, neni to pak ani znat. Ja tu barvu svetla doladil 20W bilych LEDek, nechtelo se mi davat jednu GROLUX pryc a jeste jsem si zase jednou pohral :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   24.09.2013 20:08 Muž Tomiino [43] Re: Designer
Obehl jsem v Plzni vsechny mozny elektra a v Dome svitidel jsem objevil groluxy hned si 2x koupil plus osram zn. 860.Nejdriv jsem zkusil 2X grolux a to bylo jak na marsu...predni sla pry vymena za osram.Vse super..opravdu dobra kombinace :-) grolux do zasoby a jeste pribyte jedna T5 :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   11.09.2013 00:51 honzis2 – aby toho nebylo málo ...
Kromě speciálek akvarijních existují i jiné - můžete experimentovat i s barvou zářivky 76 - což je speciálka pro růžovoučké maso v supermarketech - barevné spektrum je v podstatě jako u AquaGlo - jsou doporučované i pro rostliny. Nebo prozkoumat katalog zářivek Philips a Osram a najdete tam Philips Eco zářivky se spotřebou nižší, ale se stejnou svítivostí - takže třeba místo 18W má 16W a jako bonus dvojnásobnou životnost a minimum rtuti, nebo Osram Extrem - myslim že značené XT a XXT - životnost až 5 násobně dlouhá. Nebo proti únavě s teplotou 8800K. Všechno to jsou 8xx (kromě té na maso). Pak dále typy 9xx s velmi věrným podáním barev např. Philips Graphica 950 - index Ra má 98! - takže rybičky budou vypadat jak na denním světle (dení světlo má Ra 100 a asi 5300K) nebo levnější Biolux pro pohodu zvířat, také s plným spektrem a Ra 90. Dále myslím, že Philips Reflex - s odraznou plochou přímo v zářivce, z trubice vychází směrové světlo v úhlu asi 200° - větší svítivost směrem dolů - světlo neuniká nahoru do krytu (akorát pozor některé akvarijní sety mají otočené patice o 90°proti běžným zářivkovým světlům a světlo by pak směřovalo do strany místo dolu :-)) Ceny jsou většinou srovnatelné s akvarijními zářivkami nebo nižší.
O LED zářivkách Philips a nově i Osram nemluvě (ale tam jsou ceny zatím kolem 1000,- a také pozor na směrování světla jako u těch trubic s reflektorem)... Experimentům se meze nekladou... :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2013 18:25 Muž Tomiino [43] Re: Designer
jasne :-) takze kombinace Grolux+Osram lumilux 865 + T5 osram nebo philips
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2013 18:15 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Tomiino
Ona tam dost vyrazne chybi zelena slozka, je dost potlacena, proste se na ni neplytva zbytecne moc energie, kdyz to rostliny stejne nepotrebuji a modra a zelena jsou posazeny dal smerem k okrajum spektra, lepe pro fotosyntezu, takze je oko vidi hur. To co pak vidis se da dost tezko urcovat z barvicek ktere vidis jako popis barevne teploty, vubec se tim nezatezuj, ono to u te zarivky v podstate nema zadny valny vyznam pro predstavu co uvidis. Ber to tak, ze kdybys to vzal merakem, tolik by ukazal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2013 18:10 Muž Tomiino [43] Re: Designer
ale nejak mi nesedi Teplota barvy: 8500K Grolux s tim barevnym vzorcem...trochu niz jsi psal ze je to fialovoruzove svetlo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2013 18:04 Muž Tomiino [43] Re: Designer
ten barevnej vzorec nema chybu!!!! super dik moc
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2013 18:03 Muž Tomiino [43] Re: Designer
jj uz jsem to pekne zkombinoval (i bez tve posledni vety:-) ) Sylvania grolux T8 osvetleni rostlin a + OSRAM lumilux L 30W/865 G13.
Tak osazeni krytu mam vymenene a ted dat dohromady pridavnou zarivku do přídavného osvětlení do setového krytu délky 100/120 cm 1x39W Takze nejakou T5...jakou bys pridal ?
potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2013 18:00 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Tomiino
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2013 17:58 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Tomiino
V podstate jakoukoli 865 nemas co pokazit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2013 17:55 Muž Tomiino [43] Re: Tomiino
uz jsem ji nasel...takze jasny grolux pro rostliny a ted vybrat nejakou svetlou nebo do bila k tomu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2013 17:49 Muž Tomiino [43] Re: Designer
super nasel jsem tam grolux a co znamena barva světla 10000K to jsem tam asi nevidel
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2013 17:41 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Tomiino
Takhle to bude snazsi, je tam ukazana mimo jine i ta GROLUX...
xtremeaquaristika.blogspot.cz/…

EDIT: Ty spodni oznacene Philips 930 az 965 muzes brat pro predstavu jako jakekoli 830 az 865, rozdil je v indexu podani barev a to Te pri vyberu "jak moc zlute" nezajima, zrovna tak jako vyrobce, plus minus jsou ty spotrebni zarivky totez.

EDIT2: Ohledne GROLUX, fialovoruzove svetlo, tezko to nazvat lepe, ale v tom linku je, obrazek 39.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2013 17:30 Muž Tomiino [43]
www.sylvania-pro.cz/… ta ma barvu nazloutlou??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2013 17:29 Muž Tomiino [43] Re: Tomiino
ale prokousavam se...musim pocitat s tim ze dokoupim www.rostlinna-akvaria.cz/… a zarivku T5 nejak to musim zkombinovat :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2013 17:28 Muž Tomiino [43] Re: Designer
barva světla 10000K je jaka barva???mam v tom vetsi gulas nez vsechny hospody v CR :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2013 17:25 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Tomiino
Cece, nez to tady vyresis, mel bys za tu dobu vydelano na dalsi zarivku a nebo dve, nakoupil si po jedne 830,840,865 a GROLUX a mohl klidne zkusit vsechny kombinace, co se Ti libi :) .

Svetlo z GROLUX vypada tak nejak malo intenzivni (oci jej hure vidi, takze se neda ani uvadet, lolik lm sviti), ale zaroven je oznacovane jako 8500K. Nekomu by se to svetlo nelibilo, at k nemu pridas cokoli, ale oci to jak pisu hure vidi, takze se rozhodni sam, cim to prerazis, jak zlute/bile to chces ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2013 16:48 Muž Tomiino [43]
GROLUX T8 - Osvětlení rostlin - 30W/G13
AQUASTAR T8 - Zářivka pro akvária - 30W/G13

A co takova kombinace?uz jsem v tom zase zamotanej...
Kdyz koupim tu Grolux Silvania pro rostliny premyslim kterou k tomu :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2013 16:25 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Tomiino
No pokud Ti barva svetla bude vyhovovat, vem kazdou jednu, jak jsi ted uvedl ty dva linky.

Mam-li srovnat navrhovane "bile" zarivky OSRAM a Philips, jsou rovnocenne, jen ta OSRAM sviti papirove o 2% vic, coz je nepodstatne, ale at jsme objektivni.

download.p4c.philips.com/…
www.osram.com/…

EDIT: Pises "jednu zlutou", 865 je hodne bila, tak pokud jsi opravdu myslel zlutou, pak 830 nebo 840 (mene "zluta" nez 830).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2013 15:56 Muž Tomiino [43] Re: Tomiino
Mohu teda pozadat o porovnani zkusenejsiho nez jsem ja?jestli tyto www.sylvania-pro.cz/… nebo tyto www.kupzarovky.cz/… chtel bych jednu zlutou a druhou ruzovou..takova barva akva se mi zamlouva...jake teda vybrat lumix je levnejsi ale kvalitne??diky
Věčná diskuse, která vede téměř vždy k obyčejným trubicím 8** (830,840,865...) místo předražených speciálek. Barva světla záleží na vás, každý to vnímá jinak, na růst rostlin to má minimální vliv.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [7] ...... 32 33

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 21753x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/2657-jake-zarivky?od=301