NO2, NO3
Ty "nejprofláknutelnější" ryby, co vydrží opravdu hodně, se v akváriích moc nechovají. Při své nenáročnosti vyžadují vlastně jen dvě podmínky: přiměřený prostor a raději vyšší teplotu: tlamoun nilský a sumeček africký.
Dobrý den, jaké ryby žijí v hodně znečištěných vodách (dusíkaté látky, málo kyslíku atd)?
Starší reakce
Dle mých zkušeností JBL testy na NO3 podměřují. A to dost. JBL 5 tetra 25, další měření JBL 2 tetra 18 ....... Samozřejmě je to s přesností kapkovitých testů dost na pováženou.
Mně připadá zvláštní, že by to dokázalo udržovat určitou hladinu a zbytek odčerpávat. Zkus nechat udělat laboratorní test na NO3, ať máš jistotu v měření těch kapkových. Pokud to bude zhruba sedět, zkus oddělat ten clear water. Časem stejně zjistíš, že tady ty blbosti tahají akorát peníze, ale všechno bude fungovat i bez nich.
Rastlín je uz o nieco viac. NO3 meriam kvapkovym jbl testom a potrebujem to z dovodu ze sa mi tvorí sinica. Ked som pozeral clear water mal by vraj udrziavat hodnoty 15az20mg/l
Akým testom meraš hodnoty? Nemôže byť vadný test? Mne už sa to stalo. Mal som sera test no3, večer som nameral 25. Zdalo sa mi to veľa, nedalo mi to ráno som znovu testoval a bolo 10.
Proč ti ta koncentrace NO3 nestačí? Terčovci to určitě ocení. Další problém vidím ve vysoké teplotě to dost rostlin nedává. Pro těch pár rostlin, co máš bych si s hnojením starosti zatím nedělal, až budeš mít osázené dno ze 70% tak pak ano. Pokud jde o ten clearwater tak ten musíš mít pro rostlinná akvária ten co máš ti odstraní asi skoro všechno NO3.
Dobry den, potrebujem poradit. V mojom 300l akva nedokazem zvysit NO3 na cca 25 mg/l stale sa drzim okolo 5-10 mg/l. Hnojil som kno3 15ml denne, potom postupne zvysil davku a po 2-4 tyzdnost stale rovnake vysledky. Tak som skusil kupit od profiplant Nplus a stale problem. Je mozne ze szatclearwater znizuje uplne NO3? Skusil som vybrat s akva aj denitrat seachem.
Starší reakce
Za mě JBL ale je dost drahý u Sery musíš přesně podle návodu a dodržovat časy.
A který z těch dvou je lepší v porovnání cena/přesnost? Co by měl mít začínající akvarista za základní testy? Myšleno CO3, CO2, tvrdost vody atd.?
Ty papírky dost kecají kup si nějaký kapkový test třeba Sera nebo JBL.
Mam dotaz. Zacal jsem davkovat do akvaria N plus 2 ml denne (dle rady Martina Mithofera). Po par dnech jsem si zkusil udelat papirkovy test jesi bude byt minimalni rozdil oproti nule ale porad tam je nula. Z rostlinek stoupaji bublinky tak predpokladam ze jim to prospiva. Jen nevim po jak dlouhe dobe se hodnoty NO3 zacnou zvedat???
Starší reakce
Čau Ondo, pretože tu vnucujem často ostatným svoj názor, tak ako práve Vlka predviedol, tak budem odpovedať priamo na tvoju otázku a nie od veci. Slovák Slovákovi bratom a preto - tu je moja odpoveď:
Používam NO3, PO4,K, Fe a Kh, ale záleží aj od vstupnej vody,dna a iných faktorov, pre low-tech si vystačíš aj s pásikom na NO3 ak vieš čo sa asi deje v akváriu.
S tým amoniakom to môže byť, že je vysoký a NO2 je na nule, nitrifikačné baktérie sú veľmi efektívne, takže ak majú dobré podmienky dokážu spracovať za pomerne krátky čas veľké množstvá, no a jedovatosť zálež aj od Ph v akváriu a koncentrácie. Pozri si súvislosti tu
www.golias.net/… a
e-akvarium.cz/… č.4 a 49 články o dusíku.
0 27.01.2022 11:17 Ondo – NO2 a NH3
Ahojte.Chcel by som vediet ake testy akvarijnej vody v zabehnutych a fungujicich akva robite? Alebo ktore su dolezite. A druha cast otazky: Moze sa zvysit nebezpecny toxicky amoniak NH3 a NO2 bude 0? Alebo opacne?
Dakujem
Starší reakce
To je iste zaujímavý pokus a vychádza z celkového dusíku v sušine, ale sú faktory, ktoré z môjho pohľadu skresľujú výsledky v spotrebe dusičnanov.
1. V pokusoch sú použité košíčkové rastliny, tie sa pestujú v zabehnutých nádržiach s množstvom baktérii a teda dekompozičných, nitrifikačných a denitrifikačných atď a teda aj biofilmoch s nimi na košíkoch vate a rastlinách. tzn., že sa množstvu vyrobeného amónia v pokuse M. Goliáš nevyhol a teda nemôže objektívne zhodnotiť pokles NO3, pretože ako som uviedla rastliny preferujú amónium pred NO3.
2.rovnako je to aj v akváriu so substrátom
3.Množstvo odpadu a živín ovplyvňuje spotrebu a keď ako v pokuse uvádza citujem: " Každý den jsem pomocí skimmeru odstraňoval mastnotu na hladině." znamená, že množstvo org. látok muselo byť vysoké a činnosť baktérii slušná.
4.Ja som za pokus, kde sa činnosť baktérií eliminuje a rastliny budú nútené pre nedostatok odpadu spotrebovávať NO3, preto som navrhla metodiku pre laika dostupnú a aj to skúsim.
No je zcela evidentní, že kytky to nežerou sami
spotrebovať 5 mg/l NO3 rastlinami znamená úmerne (10x viac) spotrebovať CO2, kde by sa také množstvo zobralo v akva bez sýtenia (za predpokladu, že rastlinám nechýbajú aj iné živiny).
merania už niekto pred nami robil:
www.golias.net/…
"Za předpokladu, že v sušině bude 45% uhlíku (C), 3.5% dusíku (N), 3.5% draslíku (K), 0.48% fosforu (P), a 0.02% železa (Fe), budou rostliny v 112ℓ akváriu o půdorysu 28 dm2 k nárůstu o 1.5 g/dm2 (tj. celkem 42 g) za týden potřebovat: 4.8 g CO2, 448 mg NO3, 43.4 mg PO4, 101.2 mg K, a 0.58 mg Fe.2)"
To asi taky záleží jaké máte rostliny a kolik.
Pro mě zvláštní spotřeba NO3. Já mám spotřebu možná desetinovou, možná i méně. Nepředstavoval jsem si možnost takového rozdílu i když chápu, že v tom hraje hodně faktorů.
Ja sa nehádam, to Maqister Pertinax tvrdí, že nie je možné aby rastliny odčerpali 5mg/l NO3 za deň a ja to chcem potvrdiť alebo vyvrátiť, ale keď vás to nezaujíma, tak kašlať na to.
Hele klídek, víš kolik tam toho amoniaku mám? Z toho by asi dlouho nerostly. Snažil jsem se tě naťuknout, že vše co přečteš se nedá úplně přesně převést do praxe, ale zřejmě je to marné
Přeji hodně štěstí při hledání pravdy
Nesmej sa, máš tam ryby a hnojíš amoniakom. Rastliny uprednostňujú amoniak pred NO3-kapišto? A kvapkovými sa to dá tiež merať, nemusí to byť laboratórne presne.0 a nad 0 odmerať vieš aj pásikom.
Tak, to, že spotřebovávají je jisté, množství nezjistíš, jelikož nemáš doma laboratoř. Kapkovými testy je tohle měření úplně o ničem. Měřil jsem každý den a nulu mi to neukázalo nikdy. Dokonce nejsem schopen s určitostí zaznamenat rozdíl před a po přihnojení. A kde bereš tu jistotu, co moje rostliny spotřebovávají?
Já teda úplně přesně nevím o co se tu debatuje, ale přece se v akvaristice nedá říct, že je něco černý a něco červený. Troufám si říct, tě zatím nikdo přesně neví, jak to v jednotlivých akváriích funguje. Samozřejmě jsou známy určité cykly, zákonitosti a a vztahy,dle kterých předvídáme, jak to v nádrži asi bude vypadat. Ale ruku na srdce, nakonec každý z nás někdy dostane školu
Stran bakterií a i virů je v tomhle podobný vztah člověka při nemoci. Známe jednotlivé škůdce, známe na ně lék, ale stejně si ty mršky dokáží vždy najít zadní vrátka.Proto mi přijde zcela zbytečné bavit se tu o tom, že tady bakterie žít budou a tady ne, nedej bůh předvídat, jak se budou chovat
Sám se delší dobu trochu potím s NO3, denně přidávám asi 7mg/l a na začátku i na konci týdne jsem stále na minimu, nedostal jsem se přes 10 mg/l.
0 22.01.2022 10:39 Sonic Ide o to či sú, alebo nie sú rastliny schopné odčerpať z vody 5mg/l NO3 za deň. Tvoje rastliny spotrebúvajú amonium, takže sa nedá použiť.
Navrhujem, ale nech si to každý skúsi v akva komu sa stane v akváriu bez hnojenia NO3 a bez zásobného či výživného substrátu, že mu spadnú dusičnany na 0mg/l. Potom prihnojí na 5-10mg/l+ ostatné živiny a na druhý deň odmeria NO3. V ďalšej fáze urobí rovnako a vypne svetlo v akváriu a zmeria na druhý deň.
Tak jeden deň spotrebúvajú aj rastliny a baktérie a druhý krát bez svetla prevažne len baktérie. Aj to by bol hodnoverný výsledok.
No právě vy jste mi nasadil toho brouka před pár týdny do hlavy
Od té doby hledám a čtu a pozoruji a přemýšlím, zkouším a zase čtu, atd
Já třeba 10 měsíců neměl v této nádrži žádný filtr. Nyní, po přidání skalár, tam mám bublifuk. Nádrž má 360litrů. Proud tam není žádný, respektive vodou hýbají pouze ryby a maličko ten bublifuk. Tím, že tam není proud, nedochází k takovému vytlačování CO2 z vody a rostliny jsou v perfektní kondici a bez řas.
Však ho škrtím, ale čerpadlu to evidentně moc nesvědčí. Navíc je pak filtrace o dost hlučnější.
Naddimenzovaná filtrace obvykle znamená větší průtok, ten jde škrtit. Určitě lepší než poddimenzovaná filtrace.
Díky za vysvětlení. Přeci jen jsem to dost zjednodušil a taky jsem to psal už dost pozdě pod dojmemy z onoho článku, který zde byl postován.
A také po delším přemýšlení jsem si uvědomil, že filtrace je vhodná už jen pro zachování proudění vody a právě přísun živin.
Nicméně tedy poučka že naddimenzovaná filtrace je vždy lepší, tedy neplatí. Lepší být může, ale ne za všech okolností.
0 21.01.2022 06:54 Sonic –
Re: ds Myslím si , že pridanie rýb zvýši obsah dusíku v nádrži, ale odstavenie filtra asi nie. Ak je málo rýb v nádrži a teda aj málo odpadu, tak či máš filter alebo nie je irelevantné, pretože biofilmy v akváriu a aj filtri pracujú podľa podmienok v akváriu, no a ak je odpadu málo, tak sa tomu prispôsobia všetky plochy s biofilmami vrátane filtra a zase naopak, ak je odpadu viac /nie veľmi veľa/ tak biofilmy rastú podľa odpadu, ale podmienky pre dobrú funkciu baktérii musia byť tiež splnené tzn živiny,uhlík,kyslík, teplota...
Niektorí tu už uviedli, že dokážu veľmi pomalým prúdením obmedziť kyslík a tak podporiť denitrifikáciu /znížiť NO3/, chcela by som nejaký dôkaz alebo pokus. Myslím si, že tento stav je možný dosiahnuť avšak na úkor dekompozičných baktérii, ktoré pri nedostatku O2 pracujú veeelmi pomaly a obmedzí sa ich kolónia v biofilme a povrchoch/možno aj prvotne uhynú/, čo výrazne ovplyvní množstvo nerozloženého odpadu v akváriu a problémy s riasami, pretože práve veľa NO3 /ak nie je veľa na vstupe/ naznačuje veľa odpadu a dobrú činnosť práve dekompozície a následne nitrifikácie/pre nitrifikáciu v akváriu nie je žiaden problém spracovať veľké dávky amoniaku aj väčšie ako sa môžu bežne v akva vyskytovať./Takže tento spôsob znižovania NO3, bude fungovať skôr pri menšom zarybnení a vyššom NO3 vo vstupnej vode a slabom svetle a na to stačí lepšia funkcia príp. viac rastlín a nie výrazne obmedzovať prúd vo filtri.
Starší reakce
Neboj já neradím, bo mám jen jedny nervy.
Ale vždycky se nejde nějaký chytrák , co má od všeho klíče a ví všechno jako ty.
Neviem čo máš na mysli tým "ono to nejak funguje" - funkčnosť filtrácie tu nikto nespochybňoval...
A vyrobiť má cenu všetko, čo si schopný niekomu predať...
To že ľudia nečítajú, až keď je neskoro a potom žiadajú o radu je jedna vec.
Horšie je ale, keď im má niekto radiť bludy a ešte s odkazmi, ktoré sám nepochopil...resp. vysvetlil si po svojom - a veriaci nabúchajú lajky...
Ono to funguje, to pak nemělo cenu to vyrábět. Nicméně je to jako ve všem. Devadesát procent lidí jsou spokojený a neřeší a těch zbývajících deset jsou jenom hlasitý a křičí že to nefunguje a co mají dělat. Podle toho co za množství problémů na internetových stránkách je, zvláště facebookových skupinách, ty lidi absolutně neumí číst. Sice si z akvaristiky táhnou pytel japonského substrátu, plno flaštiček a techniku z číny, ale brožurku od Sery, jak založit akvárium, už nechají bez povšimnutí u kasy. A čím stupididnější otázka, tím více hrubek typu rybyčky.
Tak ta filtrace spíše "nějak nefunguje" - soudě podle množství problémů, které se na forech řeší v souvislosti s filtry - rozvojem řas atd.
Akademická...? Ja sa len ako laik pýtam na to, čomu nerozumiem. A keď sem niekto napíše somarinu, ktorú niekto podporí, tak mi trvá než zistím že to nemá význam /cez tie základné otázky/ - tí čo vedia skonštatujú... Tým nemyslím test atď.../bez takých ako Buldr by sa napredovalo pomalšie - len tomu nerozumiem/
Ale keď zisťujem, že mi vlastne hovoríš svoje teórie...sa ťa nebudem ani pýtať ako laik, potom prečo nepokape celé akva; čo ešte treba keď hladinu nerozčeríš /nemáš prúd/, vzduchovanie vo väčšom akva neroznesieš bez prúdu, v noci sa ku konzumentom pridajú rastliny /čo malavi/...aj keby bola pravda to o čom ma chceš presvedčiť, tak takto určite nie...
Tá debata skôr vyzerá, ako keby som od teba chcel nech mi poradíš, či mám na vianoce kúpiť kozmodisk alebo kolenný pás Doktora Levina...
Ano, myslím že jo. Pokud ovšem zpomalíš průtok filtru tak, aby začaly zpracovávat vodu především denitrifikační bakterie.
Takovýhle akademické diskuze už tu byly na přelomu let 2009/10. Nakonec stejně každý příjde na to, že filtrace nějak funguje. Každej se svým médiem. Někdo s kostkou molitanu a někdo s napěchovaným filtrem matrixu a purigenu.
kus napsal: ...že nitrifikačni bakterie si vezmou z vody veškerý kyslík a zbytek médií už bude osídlen denitrifikačními bakteriemi, takže se začne odbourávat také i ve větší míře NO3.
To myslíš vážne? Akože do filtra tečie okysličená voda a z neho bez kyslíka...?
Ale veď dobre, základy som čítal z niekoľkých zdrojov (článok z č.4 som čítal tiež druhý krát, keď si naň upozornil). Ale v žiadnom sa nepíše, že by k týmto procesom dochádzalo v bežnej filtrácii /molitan - "špeciálne" média vynechajme/. Keby k tomu dochádzalo, tak je niečo zle...
Nikto tu nespochybňuje funkčnosť systémov na to určených - to je iná debata /pre koho aký význam to má/
A k tomu seachem-de-nitrate - čo je to prietok 200l/h - cez aký prierez? Tam je tých otázok viac.. - ale je mi jedno či to funguje
Ale nájdeš aj lepšie články, pozri časopis akvárium č.48 a 49, kyslík a filtrácia dekompozícia a nitrifikácia, tam je to dostatočne vystihnuté a to čo píšeš o kyslíku a prúdení tiež tak celkom neplatí, je to v článku o kyslíku./čo tak akvária, kde sa nefiltruje a voda neprúdi?/
tu najdeš veci, ktoré niektoré akva teórie, stavajú úplne na hlavu-čítaj...
www.jardenakvaristika.sk Lepší vysvětlení jako tady nenajdeš
www.akvaportal.cz/…
Denitrifikační filtr (viz google) vzhledem k ceně a denní údržbě nemá v sladkovodní akvaristice smysl. Většinu dusičnanů spotřebují rostliny, pokud je akvarium hustě osázeno anebo prostou výměnou vody.
Jiná věc je ta, že když nacpeš velký filtr matrixem a navrch napereš ještě litr dva de*nitrate, tak zpomalíš průtok tak, že nitrifikačni bakterie si vezmou z vody veškerý kyslík a zbytek médií už bude osídlen denitrifikačními bakteriemi, takže se začne odbourávat také i ve větší míře NO3.
Článok dobrý. Možno som tam našiel odpoveď na otázku, o predimenzovanej filtrácii a nerastúcich rastlinách - zeolit?
Ale procesy bez kyslíka tam boli spomínané hlavne s dnom, nie s nepriechodným zasvineným filtrom. To už potom neslúži na to, na čo tam je, podľa mňa.
Shimi napsal: Při použití určitých filtračních materiálů (v případě testu akvária č. 1 a 2 konkrétně AquaDetox) se NO3 odbourávat může, v tom bych neviděl nic zázračného. V těch materiálech se vytváří anaerobní prostředí vhodné pro denitrifikační bakterie (neplést s nitrifikačními).
To by malo byť prostredie bez kyslíka či?
Z návodu Aquadetox: Médium je maximálně propustné pro vodu, takže prakticky nedochází k zanášení nečistotami, které snižují obsah kyslíku. Vysoký obsah kyslíku a velký vnitřní povrch je základ pro správnou činost čistících bakterií. - a to sa mi trochu bije, za mňa dobrá reklama a priklonenie sa k Václavovému konštatovaniu...
Potom je tu ešte zeolit /a podobné materiály ktoré je nutné regenerovať/, ale tie neodbúravajú NO3 ale bránia jeho vytváraniu /aj No2/ tým že "absorbujú" amoniak a "nezostane" ani na nit. bak. ani na rastlinky - toto je z toho článku čo posielal Kus
Je otázkou, jestli je denitrifikace za uvedených podmínek v běžných akváriích žádoucím procesem - např. to bude spojeno s množením nežádoucích heterotrofních baterií.
Ano i ne. V určitých částech, kde to moc neproudí a je dostatečně zasfiněn a není přístup ke kyslíku ano. Jinak ne. Více nitrifikace a denitrifikace. Doporučuji na
e-akvarium.cz/… si najít č.4 a v něm článek o dusíku.
Určite nás neťahá za nos
Ale ja ho (test) neviem posúdiť... v inej problematike som videl veľa štúdii, kde boli použité dobré základy, ale zanedbané viac či menej podstatných vplyvov a išlo o odborníkov...Nebudem sa ním zaoberať.
Základná otázka pre mňa je - odbúrava sa NO3 v biomolitane? Podľa mňa za normálnych podmienok nie...aké sú tie špeciálne podmienky (stačí určitá hodnota pH ako písal Kus?)
O špeciálnych médiach som mal rovnakú predstavu ako ty (aj som to písal dole) - ale to nechajme bokom.
Takže sa v štandardnom molitane pri bežných podmienkach (vhodných pre bežné ryby) NO3 odbúrava?
Tie "špecialitky" (aspoň zatiaľ) nechajme tak.
No a aby jsi měl v tom ještě větší hokej, tak ti prozradím, že v odbourávání NO3 ve filtru hraje prim také jak vysoké je PH v akváriu.
Při použití určitých filtračních materiálů (v případě testu akvária č. 1 a 2 konkrétně AquaDetox) se NO3 odbourávat může, v tom bych neviděl nic zázračného. V těch materiálech se vytváří anaerobní prostředí vhodné pro denitrifikační bakterie (neplést s nitrifikačními). Problém ale nastává u testu akvária č. 3 a filtru typu Aquaball 60 s malými molitany, kde je vytvoření anaerobního prostředí téměř vyloučené. Právě proto mě ten test zaujal. Nemyslím si, že by nás tady kolega Buldr tahal za nos. Ale v tom akvárku se něco dělo a to něco zapříčinilo redukci koncentrace NO3. A mě by sakra zajímalo, co to bylo. A jsem přesvědčený, že nejenom mě. Že by udělali chybu v laborce? Těžko. Navíc Buldr psal, že ten test proběhl několikrát. To už by bylo moc náhod najednou.
Přidat reakci
[1] ...... 13 14
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 18868x