Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

NO2, NO3

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
NO2, NO3
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   11.08.2020 18:51 R Muž afc1886 [9412] Re: Dejdarka
Máš to čerstvě založené akvárium a v tom rybičky pěkné bordeláře, takže nic jiného než velmi častá výměna části vody tě nezachrání, jak už ti napsal _ucx_ .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   11.08.2020 18:31 Muž _ucx_ [1173] - Symphysodon + CorydorasRe: Dejdarka
Měň vodu, měň vodu, měň vodu a zase měň vodu. Jo a ještě měň vodu. To je celé tajemství :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2020 18:29 Žena Dejdarka [0]
Dobrý den, mám prosbu. Potřebuji poradit jak mám srazit hodnoty nitratu a nitrinu. Oboje mi vyšlo na stupnici ty nejvyšší hodnoty. Mám 128L akvarko se zivima kytkám, společenské co se týká rybiček. Je to dva dny co mi jen tak vychcipaly parmičky mechovi, parmičky pruhovaný a neonky. Ze začátku založení mi vychcipaly paví očka. Už sem bezradna vyzkoušela sem snad úplně všechno.
Děkuji za jakoukoliv radu.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2020 10:40 Muž Tom384 [14] Re: Jarden Sk
Ahoj, s tim svetlem mas pravdu. Svitim hodne a vim o tom. Prave z toho duvodu mam celou hladinu pokrytou plovouckama. Nevim kolik svetla projde pres listy, ale myslim ze moc ne. Stetlo co se dostane pod hladinu je max 30% z celkovyho vykonu. Hnojim, ale jen pri vymene vody dam 5ml PMDD do odstaty vody. Ten nazor na substrat je docela zajimavy. Mohlo by to byt ono. Souvidlost s kyselosti a nitrifikaci me nenapadla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.05.2020 19:49 Jarden Sk Re: Tom384
Čau, no ja si myslím ako som pozrel tu prezentáciu tvoju, že je tam moc svetla 15w Led na 20l akva a bez CO2 je podľa mňa problém. Rastliny idú naplno avšak nedostatok CO2 ich brzdí, takže výmeny vody by som ponechal, ale ubral svetlo ak sa dá stlmiť na 70 perc. tak 10hod príp. s prestávkou aspoň 5 hod, alebo ubral čas svietenia ak to nevieš stlmiť.Ak hnojíš, tak by som aspoň slabé prúdenie v akva ponechal-aspoň čerpadlo. Môj osobný názor je, že platinum na osídlenie baktériami moc nie je, je tam v ňom rašelina a je dosť kyslý, preto baktérie vo filtri by boli lepšou volbou a pracovali by efektívnejšie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.05.2020 14:54 Muž Shimi [204] Re: Tom384
Stabilněji? To ti nikdo věrohodně nedokáže říci. Nicméně mrkni na poslední vydání časopisu e-akvárium, shodou okolností tam má článek Jirka Ščobák o kyslíkové bilanci ve svých akváriích, zajímavé čtení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2020 14:28 Muž Tom384 [14] Re: Shimi
Rady ho maji, to je pravda. Takze to jsme vyresili ;-). Ted k memu problemu. Kdyz pridam kyslik, bude nitrifikace probihat stabilneji? Kdyz svitim tak kyslik z akvaria unika bublinkama ktery se tvori na rostlinach, takze trochu pochybuju ze by pridavani kysliku neco zlepsilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.05.2020 12:59 Muž Shimi [204] Re: Tom384
Posílit nitrifikaci? No, tak si položme základní otázku. Co mají nitrifikační bakterie rády? Ano, kyslík ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2020 12:45 Muž Tom384 [14] Re: MichalV
Substrart si s mou vodou neporadil, KH9, GH13, Ph7.3. Uplne stejne jako u druheho akvaria ktere mam.

Filtr tam byl asi tyden ze startu,pak jsem ho vyndal. Tema rostlinama by to byt mohlo, nicmene porad je akvarium schopne nitrikovane NO3 velmi efektivne odbouravat rustem rostlin. Zajimave je ze s NO3 si neporadi. Vodu jsem prave menil vic protoze jsem tak dodaval NO3, ktere alspon ze zacatku bez zivocichu dost chybelo. Filtr bych tam nerad vracel, mozna bych zkusil nejaky bublani jestli by to pomohlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2020 11:56 Muž MichalV [324] Re: Tom384
S tvojim substrátom nemám skúsenosti, ale čo čítam, tak sťahuje kH k 0 a možno tie výmeny vody 30% sú jednorázovo veľa. Skús napr 2x15%
Predtým si tam mal filter, ktorý hýbal s vodou, teraz ti stojí. To má vplyv nie len na výkon baktérii ale aj rastlín. Ak rastlinky nemajú ideálne podmienky, tak ti rozpadom starých listov zaťažujú vodu rovnako ako uhynutá kreveta alebo ryba. Sú všetky v dobrej kondícii?
Možno tam ten filter budeš musieť vrátiť aspoň ako honič vody.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2020 11:12 Muž Centisi [33] Re: Tom384
Nepíšeš čím filtruješ a jakýma náplněma a jak často čistíš filtr...po vyčištění filtru se tohle může stát a neřešil bych to pokud se to nezvedá...není to nějaká extra nebezpečná dávka co by rostliny nezužitkovali...no2 se přidává i do některých hnojiv (udajně nějaké rostliny preferují příjem no2 před no3) a to konkrétně byl myslím nitrogen od Seachemu.
pokud s toho nemáš dobrej pocit tak bych se zaměřil na filtr s větší kapacitou medii nebo jen kvalitnější media (siporax,matrix a další...)
Pokud tam fitr nemáš tak nevím..jedině větší hygiena,odkalení,výměny vody...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2020 10:25 Muž Tom384 [14] – NO2 v low tech
Ahoj,

Chtel bych se zeptat jak je to s nitrifikacnim procesem v low tech akvariich? Obcas se mi vyskytne zvysena hladina NO2 v mem "neocaridinariu". Hondoty nezi 0.1-0.2mg/l. Pri tom NO3 je absolutne v norme, vetsinou dokonce pod 10mg/l a to mam vsupni vodu 30mg/l. I kdyz drzim akvarium na diete a moc nekrmim, tak (soudim podle hladiny NO3) presto mi lita NO2. Pricina by mohla byt ze mi obcas v akvariu neco chcipne a ja to nedokazu odhalit. Je totiz tak zarostle ze treba krevety kdyz se chteji schovat, tak nevidim ani jednu a to jej jijch v akvariu 10+. Tomu ale asi nedokazu zabranit. Otazka tedy je, jestli by se nitrifikace dala v tomto akvariu bez filtru nejak posilit a stabilizovat.

Prepokladam ze se me zepta jak merim - kapkovymi testy JBL. Doporuci mi huste zarostlou nadrz - mam, doporuci pridat sneky - mam.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2020 11:27 Muž AsusKD [85] Re: b-akva
nie som chemik, ale nie je možné, že je vo vode vyšší obsah NO3 než je rozsah merania danej metódy, a výsledok je skreslený?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2020 11:10 Muž b-akva [1] Re: AsusKD
Stanovení obsahu dusičnanů - Úprava redukční metody - fotometricky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2020 11:05 Muž AsusKD [85] Re: b-akva
akým testom to bolo merané?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2020 10:48 Muž b-akva [1] Re: _ucx_
To si samozrejme nemyslim. Brnenska voda obecne, hodne vapniku, malo horciku a hodne NO3 20-30mg/l. Takze 6mg/l je divne.

Vodarny:
"jelikož hodnota 6,5 mg/l NO3- v Brně snad ani nikdy nebyla"

Asi nema dal cenu resit. Dekuji za komentare.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.01.2020 10:40 Muž _ucx_ [1173] - Symphysodon + CorydorasRe: b-akva
Myslíš si, že z kohoutku ti teče trvale voda se stejnými parametry? Ne, po kratším dešti je jiná, když je delší dobu sucho, je taky jiná, po dlouhých vytrvalých deštích je taky jiná. Upravit ji na konstantní parametry by stálo tolik, že by to nikdo nezaplatil. Čili záleží i na čase měření...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.01.2020 10:34 Muž Kawasaki [1643] - TetryRe: b-akva
Vážně by mně zajímalo jak bakterie přežijí v chlorované vode? Nedává se tam ten chlór právě proto aby zničil bakterie a choroboplodné zárodky všeho co voda obsahuje?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2020 10:32 Muž b-akva [1] Re: _ucx_
S tim jste s pani z vodaren za jedno. Otazka tedy je jestli rozboru v mereni NO3 verit nebo ne.
V nasem pripade, vodarny 20-25mg/l a rozbor 6mg/l. Tak nevim ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   24.01.2020 10:20 Muž _ucx_ [1173] - Symphysodon + CorydorasRe: b-akva
Voda v potrubí teče moc rychle na to, aby ty bakterie něco zmohly. A tvrdit, že z vody v trubkách díky bakteriím zmizelo NO3, je už úplná ptákovina.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2020 10:15 Muž b-akva [1] Re: _ucx_
www.profiplants.cz/…

Treti odstavec...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   24.01.2020 10:12 Muž _ucx_ [1173] - Symphysodon + CorydorasRe: b-akva
To není vlivem bakterií, ale vlivem zdroje. Vodárny si vyššími naměřenými hodnotami jednak dělají alibi, kromě toho máš taky nějakou chybu měření a ta u domácích testů je dost značná.

Denitrifikační bakterie by ve vodovodním potrubí ani moc dlouho nepřežily, ani nemohly pořádně fungovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2020 10:04 Muž b-akva [1] – NO3 merene vodarnami vs. voda z kohoutku
Jaky je vas nazor na (de)nitrikacni bakterie ve vodovodnim potrubi? Tzn, je mozne pokud vodarny uvadeji napriklad 20mg/l NO3, tak z kohoutku tece ~6mg/l NO3 vlivem tech bakterii?

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2019 09:31 Žena Vever [5]
Hnedka dneska :-) . Už se těším!!! potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.10.2019 21:10 Muž Roger [1245] Re: Vever
Super, jak píše _ucx_ teď tam ubytuj nové nájemníky ať ti ty bakterie nechcípnou hlady :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.10.2019 21:05 Muž _ucx_ [1173] - Symphysodon + CorydorasRe: Vever
A teď už by to chtělo nějaký zdroj dusíku, čili tam nastěhuj co nejdříve první živočichy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.10.2019 20:52 Žena Vever [5] Re: Roger
Tak jsem do toho šla a super, NO2 na nule, takže se povedlo :-) ... akorát tam mám trochu binec, ale to už si nějak časem odkalím. Díky ještě jednou za dobrou radu a doporučuji i všem ostatním ;-)

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2019 09:57 Žena Vever [5]
Tak díky za tip, zkusím to. ;-) Jen s tou vodou to nepůjde, mám tam záměrně úplně jiné PH a KH, pracně nastavené pomocí Malawi Buffer... rostlinné: PH 6,8 a KH 3, Malawi: PH 7,7 (snažím se raději o 8) a KH 12.
Stejně všechny dusičnany spotřebovávají rostliny...rostou krásně, ale NO3 týden po výměně vody mám na 0 (testy Sera). Tak nevím.. ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2019 22:25 Muž Roger [1245] Re: Vever
Neboj a mačkej, mám to několikrát vyzkoušené, nejlepší naočkování akva které existuje, funguje to hodně rychle ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2019 22:05 Muž _ucx_ [1173] - Symphysodon + CorydorasRe: Vever
Jo, neboj se toho a vymačkej to tam. Pokud tam nemáš ryby ani rostliny (a tedy asi ani šneky), tak vodu, co ti zbyde po výměně z toho druhého akvária, dávej sem. Potřebuješ zdroj dusíku.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2019 21:54 Žena Vever [5] Re: Roger
Opravdu si mám všechno to blátíčko ze starého filtru vymačkat do úplně čistého akvárka? Zakládám teď Malawi, žádné rostliny atd. Zatím bez ryb, po 14ti dnech NO2 na 0,2mg/l, amoniak žádný, NO3 taky-jako na vstupu... mám obavy že jen tak samo, jen s nějakými přidanými bakteriemi, se to nerozjede a se zabíhacíma rybama experimentovat nechci.
Moje menší silně zarostlé akvárium by potřebovalo vyčistit filtr... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2019 13:55 Žena zelenakapusta [1335] - TetryRe: vaclav
Samozřejmě, že jsem to četla, právě tuto pasáž jsem v neděli citovala ve svém deníku a právě na základě toho jsem stále rozhodnutá, že když si v pátek zajedu pro první partu rybek, nebude to chyba.

Navíc, oproti minulému akváriu, mám v tom novém od začátku značnou část už submerzních rostlin, které nebudou mít problém pokračovat v růstu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2019 13:48 R Muž vaclav [12276] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: zelenakapusta
Tak jestli jsi četla dobře metodu zakládání Diany Walstadové tak ta si na zabíhací dobu nehraje, ráno založí, večer jdou do akvária ryby. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2019 13:26 Muž Roger [1245] Re: zelenakapusta
Rostoucí tendence NO2 jsou naprosto běžné pro nová akvária, nevím sice jak probíhalo založení, ale pokud potřebuješ v nově založeném akváriu snížit NO2 na 0 a zrychlit tak záběh tak metoda vyždímání filtru z jiného akva je dostatečně účinná
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2019 13:18 Žena zelenakapusta [1335] - TetryRe: Roger
A tak, uvidím na konci příštího týdne. Provedu nové měření a podle toho se zařídím. Pokud bude všechno tak, jak má být v této metodě, k žádným toxickým extrémům docházet nebude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2019 13:15 Muž Roger [1245] Re: zelenakapusta
No mnohem lepší je když je no2 a pak no3, pak víš že filtr funguje ;-) pokud chceš proces urychlit tak v době nárůstu NO2 vyždímej řádně filtr z jiného akvária, osobně jsem to zkoušel, kdy azotin měl barvu kterou ani neznala stupnice a během 2 dnů no2 na nule, funguje to dobře ;-) jinak kam pospícháš s rybami :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2019 13:09 Žena zelenakapusta [1335] - TetryRe: Roger
Ale zkusit jsem to musela smich
V každém případě se mi tento výsledek velmi zamlouvá a bylo by velmi milé, kdyby se ani další dva týdny neměnil, protože ve třetím týdnu od založení mám v plánu koupit první partu rybek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.09.2019 13:04 Muž Roger [1245] Re: zelenakapusta
Jestli jsi postupovala správně tak ano, podle mě je to i brzo měřit NO2. Test od Rataje na NO2 je celkem spolehlivý ;-) NO2 stoupá ve druhém týdnu postupně až na samou hranici nahoru a pak zase klesá a mění se na NO3, nějakou dobu to trvá, ale to přeci víš. 5 dní je opravdu málo na testy ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2019 12:54 Žena zelenakapusta [1335] - Tetry – Vzorek se vůbec nezbarvil
Fotka k příspěvku Ahoj všem,

akvárium mám založené od minulého pátku. Pořídila jsem si Azotin, abych věděla, jaká je koncentrace NO2.
Všechno jsem udělala správně - podle návodu - ale vzorek se vůbec nezbarvil. Znamená to, že hodnota NO2 je pro tento test neměřitelná? Test vstupní vody dopadl úplně stejně.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 20:53 Muž zdzd [5] Re: Maq
jel jsem de facto bez rostlin, bez filtru, pouze s výměnou vody a vůbec jsem nesvítil a nic neměřil, ani pH

osazenstvo se vesele množilo a občas také někdo zemřel, ale to bylo spíš po bojích, plíseň jsem nepozoroval, ani nic divného

zato dvě kytky mi po třech měsících úplně zhnědly a rozpadly se jim listy, takže beze světla to nejde

jenže teď jsem si koupil testery, rostliny a udělal světla a začal to prožívat :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 19:18 Maq Re: zdzd
Dělají se Ti dusitany dlouhodobě?
Totiž, většinou se to stává tehdy, když je nitrifikace nekompletní nebo nějak narušená. Z amoniaku na dusitany to jde, a z dusitanů na dusičnany nejde, nebo špatně. To ale nebývá dlouhodobá situace. Normálně se to buď spraví, anebo jde nitrifikace do kopru úplně a hromadí se tak leda amoniak/um.
Pokud to tak u Tebe je delší čas, je to pozoruhodné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 13:27 Muž zdzd [5] Re: Maq
tak to budu muset asi dát nějakou náplň do filtru, protože samotnou výměnou vody se jich nezbavím, leda bych měnil každý den polovinu akvárka a to by mi úplně přestaly růst kytky, zmrzly by
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 13:22 Maq Re: zdzd
zdzd napsal:Existuje něco podobného pro NO2 ?
To Ti řeknu z hlavy: dusitany jsou jed pro všechno v jakémkoli množství. Lidi si někdy myslí, že nejsou jedovaté pro bezobratlé a mikroby, protože u lidí se jejich jedovatost projevuje zhoubnou interakcí s hemoglobinem. Ale není to tak, dusitany škodí všemu a všem. Dusitany jsou jedovaté dokonce i pro ty nitrifikační mikroby, kteří je vyrábějí z amonia. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 12:59 Muž MichalV [324]
Ďakujem za graf/tabuľku. Rozmýšľam, či práve kombinácia "tvrdej" vody bez sýtenia CO2 (pH 7,6-7,8) so zvýšenou teplotou 26+ °C nespôsobuje problémy pri chove kreviet, ktoré tú toleranciu asi budú mať nižšiu. Opakovane mi postupne vykapal ich chov v zabehnutom akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 12:55 Muž zdzd [5] Re: Maq
Dík.

Je to jasný, můžu mít 1 mg amoniaku, mám 0,3mg a proto jsem v pohodě.
A až zprovozním filtr, tak by to mělo klesnout.

Existuje něco podobného pro NO2 ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 12:19 Maq Re: zdzd
1) Graf je pro 25°C, pozor. Ty máš vodu chladnější, takže jsi v ještě větší pohodě.
2) Barvičky u čísel pH jsou jen pro ozdobu, jak se barví indikátory.
3) Najdi si v tabulce průsečík Tvé teploty a pH, a ukáže Ti to maximální bezpečnou koncentraci NH3/NH4+.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 11:54 Muž zdzd [5] Re: Maq
u grafu je naose y koncentrace amoniaku - v tom případě jsem v pohodě ?

v druhé tabulce nechápu barvy pod čísly
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 08:11 Maq Re: zdzd
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 02:25 Muž zdzd [5]
Nikde jsem nenašel téma o amoniaku NH4 tak bych se zeptal zde:

v JBL testovacím kufříku je přiložená tabulka škodlivosti amoniaku v závislosti na pH.

NH4 mám 0,3 mg/l což by samo o sobě mělo být škodlivé pro moje osazenstvo, ale
při pH 7,5 jsem v úplně bezpečné zóně i s rezervou

dá se tomu věřit ?

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2019 11:38 Muž 4Sima [394] Re: Maq
Mě se to taky nezdálo, že by se ten test mohl ovlivnit. Co myslíš s výměnama té vody, když vstup má 0,2 mg/l NO2? Za sebe to nechám dnes bez výměny, večer změřím a uvidím co dál. Od včera to padlo po výměně z 0,1 na 0,025 za nějakých 15 hodin.
Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 12

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy Přidat příspěvek • Zobrazeno 15599x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/2333-no2-no3