Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

NO2, NO3

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
NO2, NO3
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2020 10:48 Muž b-akva [1] Re: _ucx_
To si samozrejme nemyslim. Brnenska voda obecne, hodne vapniku, malo horciku a hodne NO3 20-30mg/l. Takze 6mg/l je divne.

Vodarny:
"jelikož hodnota 6,5 mg/l NO3- v Brně snad ani nikdy nebyla"

Asi nema dal cenu resit. Dekuji za komentare.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.01.2020 10:40 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: b-akva
Myslíš si, že z kohoutku ti teče trvale voda se stejnými parametry? Ne, po kratším dešti je jiná, když je delší dobu sucho, je taky jiná, po dlouhých vytrvalých deštích je taky jiná. Upravit ji na konstantní parametry by stálo tolik, že by to nikdo nezaplatil. Čili záleží i na čase měření...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.01.2020 10:34 Muž Kawasaki [2839] - AmerikaRe: b-akva
Vážně by mně zajímalo jak bakterie přežijí v chlorované vode? Nedává se tam ten chlór právě proto aby zničil bakterie a choroboplodné zárodky všeho co voda obsahuje?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2020 10:32 Muž b-akva [1] Re: _ucx_
S tim jste s pani z vodaren za jedno. Otazka tedy je jestli rozboru v mereni NO3 verit nebo ne.
V nasem pripade, vodarny 20-25mg/l a rozbor 6mg/l. Tak nevim ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   24.01.2020 10:20 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: b-akva
Voda v potrubí teče moc rychle na to, aby ty bakterie něco zmohly. A tvrdit, že z vody v trubkách díky bakteriím zmizelo NO3, je už úplná ptákovina.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2020 10:15 Muž b-akva [1] Re: _ucx_
www.profiplants.cz/…

Treti odstavec...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   24.01.2020 10:12 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: b-akva
To není vlivem bakterií, ale vlivem zdroje. Vodárny si vyššími naměřenými hodnotami jednak dělají alibi, kromě toho máš taky nějakou chybu měření a ta u domácích testů je dost značná.

Denitrifikační bakterie by ve vodovodním potrubí ani moc dlouho nepřežily, ani nemohly pořádně fungovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2020 10:04 Muž b-akva [1] – NO3 merene vodarnami vs. voda z kohoutku
Jaky je vas nazor na (de)nitrikacni bakterie ve vodovodnim potrubi? Tzn, je mozne pokud vodarny uvadeji napriklad 20mg/l NO3, tak z kohoutku tece ~6mg/l NO3 vlivem tech bakterii?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2019 09:31 Žena Vever [5]
Hnedka dneska :-) . Už se těším!!! potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.10.2019 21:10 Muž Roger [1873] Re: Vever
Super, jak píše _ucx_ teď tam ubytuj nové nájemníky ať ti ty bakterie nechcípnou hlady :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.10.2019 21:05 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Vever
A teď už by to chtělo nějaký zdroj dusíku, čili tam nastěhuj co nejdříve první živočichy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.10.2019 20:52 Žena Vever [5] Re: Roger
Tak jsem do toho šla a super, NO2 na nule, takže se povedlo :-) ... akorát tam mám trochu binec, ale to už si nějak časem odkalím. Díky ještě jednou za dobrou radu a doporučuji i všem ostatním ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2019 09:57 Žena Vever [5]
Tak díky za tip, zkusím to. ;-) Jen s tou vodou to nepůjde, mám tam záměrně úplně jiné PH a KH, pracně nastavené pomocí Malawi Buffer... rostlinné: PH 6,8 a KH 3, Malawi: PH 7,7 (snažím se raději o 8) a KH 12.
Stejně všechny dusičnany spotřebovávají rostliny...rostou krásně, ale NO3 týden po výměně vody mám na 0 (testy Sera). Tak nevím.. ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2019 22:25 Muž Roger [1873] Re: Vever
Neboj a mačkej, mám to několikrát vyzkoušené, nejlepší naočkování akva které existuje, funguje to hodně rychle ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2019 22:05 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Vever
Jo, neboj se toho a vymačkej to tam. Pokud tam nemáš ryby ani rostliny (a tedy asi ani šneky), tak vodu, co ti zbyde po výměně z toho druhého akvária, dávej sem. Potřebuješ zdroj dusíku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2019 21:54 Žena Vever [5] Re: Roger
Opravdu si mám všechno to blátíčko ze starého filtru vymačkat do úplně čistého akvárka? Zakládám teď Malawi, žádné rostliny atd. Zatím bez ryb, po 14ti dnech NO2 na 0,2mg/l, amoniak žádný, NO3 taky-jako na vstupu... mám obavy že jen tak samo, jen s nějakými přidanými bakteriemi, se to nerozjede a se zabíhacíma rybama experimentovat nechci.
Moje menší silně zarostlé akvárium by potřebovalo vyčistit filtr... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2019 13:55 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: vaclav
Samozřejmě, že jsem to četla, právě tuto pasáž jsem v neděli citovala ve svém deníku a právě na základě toho jsem stále rozhodnutá, že když si v pátek zajedu pro první partu rybek, nebude to chyba.

Navíc, oproti minulému akváriu, mám v tom novém od začátku značnou část už submerzních rostlin, které nebudou mít problém pokračovat v růstu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2019 13:48 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: zelenakapusta
Tak jestli jsi četla dobře metodu zakládání Diany Walstadové tak ta si na zabíhací dobu nehraje, ráno založí, večer jdou do akvária ryby. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2019 13:26 Muž Roger [1873] Re: zelenakapusta
Rostoucí tendence NO2 jsou naprosto běžné pro nová akvária, nevím sice jak probíhalo založení, ale pokud potřebuješ v nově založeném akváriu snížit NO2 na 0 a zrychlit tak záběh tak metoda vyždímání filtru z jiného akva je dostatečně účinná
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2019 13:18 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: Roger
A tak, uvidím na konci příštího týdne. Provedu nové měření a podle toho se zařídím. Pokud bude všechno tak, jak má být v této metodě, k žádným toxickým extrémům docházet nebude.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2019 13:15 Muž Roger [1873] Re: zelenakapusta
No mnohem lepší je když je no2 a pak no3, pak víš že filtr funguje ;-) pokud chceš proces urychlit tak v době nárůstu NO2 vyždímej řádně filtr z jiného akvária, osobně jsem to zkoušel, kdy azotin měl barvu kterou ani neznala stupnice a během 2 dnů no2 na nule, funguje to dobře ;-) jinak kam pospícháš s rybami :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2019 13:09 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: Roger
Ale zkusit jsem to musela smich
V každém případě se mi tento výsledek velmi zamlouvá a bylo by velmi milé, kdyby se ani další dva týdny neměnil, protože ve třetím týdnu od založení mám v plánu koupit první partu rybek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.09.2019 13:04 Muž Roger [1873] Re: zelenakapusta
Jestli jsi postupovala správně tak ano, podle mě je to i brzo měřit NO2. Test od Rataje na NO2 je celkem spolehlivý ;-) NO2 stoupá ve druhém týdnu postupně až na samou hranici nahoru a pak zase klesá a mění se na NO3, nějakou dobu to trvá, ale to přeci víš. 5 dní je opravdu málo na testy ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2019 12:54 Žena zelenakapusta [1626] - Tetry – Vzorek se vůbec nezbarvil
Fotka k příspěvku Ahoj všem,

akvárium mám založené od minulého pátku. Pořídila jsem si Azotin, abych věděla, jaká je koncentrace NO2.
Všechno jsem udělala správně - podle návodu - ale vzorek se vůbec nezbarvil. Znamená to, že hodnota NO2 je pro tento test neměřitelná? Test vstupní vody dopadl úplně stejně.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 20:53 zdzd Re: Maq
jel jsem de facto bez rostlin, bez filtru, pouze s výměnou vody a vůbec jsem nesvítil a nic neměřil, ani pH

osazenstvo se vesele množilo a občas také někdo zemřel, ale to bylo spíš po bojích, plíseň jsem nepozoroval, ani nic divného

zato dvě kytky mi po třech měsících úplně zhnědly a rozpadly se jim listy, takže beze světla to nejde

jenže teď jsem si koupil testery, rostliny a udělal světla a začal to prožívat :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 19:18 Maq Re: zdzd
Dělají se Ti dusitany dlouhodobě?
Totiž, většinou se to stává tehdy, když je nitrifikace nekompletní nebo nějak narušená. Z amoniaku na dusitany to jde, a z dusitanů na dusičnany nejde, nebo špatně. To ale nebývá dlouhodobá situace. Normálně se to buď spraví, anebo jde nitrifikace do kopru úplně a hromadí se tak leda amoniak/um.
Pokud to tak u Tebe je delší čas, je to pozoruhodné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 13:27 zdzd Re: Maq
tak to budu muset asi dát nějakou náplň do filtru, protože samotnou výměnou vody se jich nezbavím, leda bych měnil každý den polovinu akvárka a to by mi úplně přestaly růst kytky, zmrzly by
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 13:22 Maq Re: zdzd
zdzd napsal:Existuje něco podobného pro NO2 ?
To Ti řeknu z hlavy: dusitany jsou jed pro všechno v jakémkoli množství. Lidi si někdy myslí, že nejsou jedovaté pro bezobratlé a mikroby, protože u lidí se jejich jedovatost projevuje zhoubnou interakcí s hemoglobinem. Ale není to tak, dusitany škodí všemu a všem. Dusitany jsou jedovaté dokonce i pro ty nitrifikační mikroby, kteří je vyrábějí z amonia. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 12:59 Muž MichalV [327]
Ďakujem za graf/tabuľku. Rozmýšľam, či práve kombinácia "tvrdej" vody bez sýtenia CO2 (pH 7,6-7,8) so zvýšenou teplotou 26+ °C nespôsobuje problémy pri chove kreviet, ktoré tú toleranciu asi budú mať nižšiu. Opakovane mi postupne vykapal ich chov v zabehnutom akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 12:55 zdzd Re: Maq
Dík.

Je to jasný, můžu mít 1 mg amoniaku, mám 0,3mg a proto jsem v pohodě.
A až zprovozním filtr, tak by to mělo klesnout.

Existuje něco podobného pro NO2 ?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 12:19 Maq Re: zdzd
1) Graf je pro 25°C, pozor. Ty máš vodu chladnější, takže jsi v ještě větší pohodě.
2) Barvičky u čísel pH jsou jen pro ozdobu, jak se barví indikátory.
3) Najdi si v tabulce průsečík Tvé teploty a pH, a ukáže Ti to maximální bezpečnou koncentraci NH3/NH4+.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 11:54 zdzd Re: Maq
u grafu je naose y koncentrace amoniaku - v tom případě jsem v pohodě ?

v druhé tabulce nechápu barvy pod čísly
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 08:11 Maq Re: zdzd
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 02:25 zdzd
Nikde jsem nenašel téma o amoniaku NH4 tak bych se zeptal zde:

v JBL testovacím kufříku je přiložená tabulka škodlivosti amoniaku v závislosti na pH.

NH4 mám 0,3 mg/l což by samo o sobě mělo být škodlivé pro moje osazenstvo, ale
při pH 7,5 jsem v úplně bezpečné zóně i s rezervou

dá se tomu věřit ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2019 11:38 Muž 4Sima [1888] Re: Maq
Mě se to taky nezdálo, že by se ten test mohl ovlivnit. Co myslíš s výměnama té vody, když vstup má 0,2 mg/l NO2? Za sebe to nechám dnes bez výměny, večer změřím a uvidím co dál. Od včera to padlo po výměně z 0,1 na 0,025 za nějakých 15 hodin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   16.03.2019 10:08 Maq Re: 4Sima
4Sima napsal: Mohlo krmení, které jsem dával tak čtyři až pět hodin před měřením ovlivnit test?
Myslím že ne. Napřed musí proběhnout dekompozice (na amoniak), a pak eventuálně nitrifikace. Dělal jsem hodně všelijakých měření těchto procesů a několik dní vidím jako minimum.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2019 09:57 Muž 4Sima [1888] – Zvýšení NO2
Včera jsem měřil NO2 (prez. Tetra nádržka) a vyšlo mi 0,1 mg/l. Vyměnil jsem třetinu nádrže vody. Dnes ráno NO2 0,025. Mohlo krmení, které jsem dával tak čtyři až pět hodin před měřením ovlivnit test? Vždy jsem měl NO2 neměřitelné. Ale 16.2. mě napadlo jen tak změřit vstupní vodu a tak jsem zjistil, že hodnota NO2 u vstupní vody je 0,2 mg/l. Vždy se tu doporučuje výměna vody při zvýšení NO2, jak postupovat, je-li obsazeno i ve vstupní vodě? NO2 dle rozboru znojemské vodárenské pár set metrů od nás ve sledovaném místě spotřeby odpovídá mému měření vstupní vody. Podotýkám, že u nádrže mi klesalo NO3 dlouhodobě a uvažuju nad hnojením KNO3. Posledních čtrnáct dní jsem dopřával krmení a udělal redukci rostlin (hlavně plovoucí egerie a okřehku). Na druhou stranu zase vyrazily ostatní rostliny. Budu sledovat vývoj hodnoty NO2 a uberu krmení. Vidím to na kombinaci filtru na hraně kapacity, protrhání rostlin, hodně krmiva a té vstupní vody, která asi není optimální. Jen bych poprosil o radu, zda je při této úrovni vstupní vody prospěšná její každodenní výměna. Diky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2019 12:44 Muž logrus [0] Re: Anthrax
Dal jsem asi před 2 měsíci ke kořenum JBL Kugeln 7+13 ke kořenům rostli.
A pak přidával tak jednou za 7 až 14dní Easy Life ProFito.
S hnojením nemám žádné zkušenosti..
Přidám mín a pak to zkusím přeměřit..
Už jsem si objednal test na NO3
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2019 11:45 R Muž Anthrax [4739] Re: logrus
Kolikrát týdně plánuješ hnojit? Přidal bych obden 1 mg/l. A po dvou týdnech bych přeměřil jestli to stačí. Každý akvárko je jiný, takže ti nikdo dopředu neřekne dej tam x hnojiva a bude to dobrý. Musíš si to postupně odpozorovat. Podle mě ale není třeba to hnát až na 20 mg/l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2019 11:41 Muž logrus [0] Re: Anthrax
Podle výsledků mám NO3 na nule, tak třeba po 5mg /l a až ???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.02.2019 11:35 R Muž Anthrax [4739] Re: logrus
Já bych teda začal na nižších dávkách než píšeš. A případně postupně přidával. Lepší než tam skokově dodat kvatntum hnojiva a nevědět co to udělá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2019 10:42 Muž logrus [0] Re: Andaska
to jsem nějak přehlídnul... díky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2019 10:10 Andaska Re: logrus
Tady máš návod
www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2019 10:00 Muž logrus [0] Zvíšení NO3
Potřebuji zvíšit NO3.
Mám zvíšit dle dávkovní rovnou na 20mg /l ?
A co dál..??
Musím tam pak pravidelně kapat nějaké množství nebo jak to funguje..?
objednal jsem NITRO PLUS - dusičnan draselný (KNO3)
díky..

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2018 21:32 Muž Roger [1873] Re: Maq
Ještě mě napadlo vyždímat filtr z druhého akvária, to mi zabralo při založení akvária ve 3 týdnu kdy byly hodnoty NO2 vysoko nad stupnicí a během 3 dnů spadly k nule
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.11.2018 20:49 Maq Re: Roger
Pracuješ se živými organismy. Nejedou podle žádné normy.
Opatrnost se vždycky vyplatí. Několik dní, pokaždé tak 25%, a pozorovat co se děje. Podle toho uvidíš dál. Nebo se zeptáš. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2018 20:46 Muž Roger [1873] Re: afc1886
Jak dlouho měnit? Stačí 1/3?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.11.2018 20:14 R Muž afc1886 [14655] Re: Roger
Výměna části vody je to pravé ořechové.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2018 20:13 Muž Roger [1873] – Vypnutý filtr
Nevím oam s dotazem, v Razboralandu II jsem včera vypnul filtr při krmení, Danie jsou stále trochu plachý a takhle se mi daří aby se stačili nažrat dřív než jim to sezobou Razborky, no a zapomněl jsem ho zapnout, vzpomněl jsem si na to dnes po příchodu z práce což je asi 19h od vypnutí. Ihned jsem ho zapnul a změřil NO2, byly téměř nezměřitelný, akoro nic, takže asi dobrý, jaké kroky mám teď podniknout, nevím po jaké době vychcípaj bakterie, podle mě mi to asi kytky udrželi v relativní pohodě

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.11.2018 18:18 Muž MichalV [327]
ja si myslím, že ten povyk okolo dusičnanov vo vode je len taký trendy blaf ako aj okolo masla kedysi. Dusičnany sú aj v zelenine. Kulturisti by vedeli niečo povedať o dusíkovej bilancii ale to je iná téma :)
Pri rozboroch vody ktoré sa pravidelne robia sa sleduje kopec iných ukazovateľov a každý z nich má nejakú tolerovanú hodnotu. Napríklad obsah živých baktérií, hladina chlóru, zákal, pach atď.
Áno, aj vo vašej vodovodnej vode môže byť živá baktéria, ale nemôže jej byť veľa :) Ale zase by ste nechceli piť vodu zo studne, ktorá má okrem hodnoty NO3 200 mg/l aj koliformné baktérie (z výkalov) v hojnom počte tak, že studňa sa nedá vyčistiť a jediná možnosť je ju zasypať. Preto hodnota NO3 50 mg/l je maximálna hodnota pre vodu, ktorú môžeš piť celý život a o veľa ti neskráti život :-D (nebudem sa vyjadrovať k štúdiam, ktoré vznikli po tom, ako sa ustanovila táto hodnota-k tomu by sa mali vyjadrovať doktori)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [3] ...... 13 14

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 18203x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/2333-no2-no3?od=101