NO2, NO3
Stanovení obsahu dusičnanů - Úprava redukční metody - fotometricky
akým testom to bolo merané?
To si samozrejme nemyslim. Brnenska voda obecne, hodne vapniku, malo horciku a hodne NO3 20-30mg/l. Takze 6mg/l je divne.
Vodarny:
"jelikož hodnota 6,5 mg/l NO3- v Brně snad ani nikdy nebyla"
Asi nema dal cenu resit. Dekuji za komentare.
Myslíš si, že z kohoutku ti teče trvale voda se stejnými parametry? Ne, po kratším dešti je jiná, když je delší dobu sucho, je taky jiná, po dlouhých vytrvalých deštích je taky jiná. Upravit ji na konstantní parametry by stálo tolik, že by to nikdo nezaplatil. Čili záleží i na čase měření...
Vážně by mně zajímalo jak bakterie přežijí v chlorované vode? Nedává se tam ten chlór právě proto aby zničil bakterie a choroboplodné zárodky všeho co voda obsahuje?
S tim jste s pani z vodaren za jedno. Otazka tedy je jestli rozboru v mereni NO3 verit nebo ne.
V nasem pripade, vodarny 20-25mg/l a rozbor 6mg/l. Tak nevim
Voda v potrubí teče moc rychle na to, aby ty bakterie něco zmohly. A tvrdit, že z vody v trubkách díky bakteriím zmizelo NO3, je už úplná ptákovina.
To není vlivem bakterií, ale vlivem zdroje. Vodárny si vyššími naměřenými hodnotami jednak dělají alibi, kromě toho máš taky nějakou chybu měření a ta u domácích testů je dost značná.
Denitrifikační bakterie by ve vodovodním potrubí ani moc dlouho nepřežily, ani nemohly pořádně fungovat.
Jaky je vas nazor na (de)nitrikacni bakterie ve vodovodnim potrubi? Tzn, je mozne pokud vodarny uvadeji napriklad 20mg/l NO3, tak z kohoutku tece ~6mg/l NO3 vlivem tech bakterii?
Starší reakce
Super, jak píše _ucx_ teď tam ubytuj nové nájemníky ať ti ty bakterie nechcípnou hlady
A teď už by to chtělo nějaký zdroj dusíku, čili tam nastěhuj co nejdříve první živočichy.
Tak jsem do toho šla a super, NO2 na nule, takže se povedlo
... akorát tam mám trochu binec, ale to už si nějak časem odkalím. Díky ještě jednou za dobrou radu a doporučuji i všem ostatním
Starší reakce
Neboj a mačkej, mám to několikrát vyzkoušené, nejlepší naočkování akva které existuje, funguje to hodně rychle
Jo, neboj se toho a vymačkej to tam. Pokud tam nemáš ryby ani rostliny (a tedy asi ani šneky), tak vodu, co ti zbyde po výměně z toho druhého akvária, dávej sem. Potřebuješ zdroj dusíku.
Opravdu si mám všechno to blátíčko ze starého filtru vymačkat do úplně čistého akvárka? Zakládám teď Malawi, žádné rostliny atd. Zatím bez ryb, po 14ti dnech NO2 na 0,2mg/l, amoniak žádný, NO3 taky-jako na vstupu... mám obavy že jen tak samo, jen s nějakými přidanými bakteriemi, se to nerozjede a se zabíhacíma rybama experimentovat nechci.
Moje menší silně zarostlé akvárium by potřebovalo vyčistit filtr...
Samozřejmě, že jsem to četla, právě tuto pasáž jsem v neděli citovala ve svém deníku a právě na základě toho jsem stále rozhodnutá, že když si v pátek zajedu pro první partu rybek, nebude to chyba.
Navíc, oproti minulému akváriu, mám v tom novém od začátku značnou část už submerzních rostlin, které nebudou mít problém pokračovat v růstu.
Tak jestli jsi četla dobře metodu zakládání Diany Walstadové tak ta si na zabíhací dobu nehraje, ráno založí, večer jdou do akvária ryby.
Rostoucí tendence NO2 jsou naprosto běžné pro nová akvária, nevím sice jak probíhalo založení, ale pokud potřebuješ v nově založeném akváriu snížit NO2 na 0 a zrychlit tak záběh tak metoda vyždímání filtru z jiného akva je dostatečně účinná
A tak, uvidím na konci příštího týdne. Provedu nové měření a podle toho se zařídím. Pokud bude všechno tak, jak má být v této metodě, k žádným toxickým extrémům docházet nebude.
No mnohem lepší je když je no2 a pak no3, pak víš že filtr funguje
pokud chceš proces urychlit tak v době nárůstu NO2 vyždímej řádně filtr z jiného akvária, osobně jsem to zkoušel, kdy azotin měl barvu kterou ani neznala stupnice a během 2 dnů no2 na nule, funguje to dobře
jinak kam pospícháš s rybami
Ale zkusit jsem to musela
V každém případě se mi tento výsledek velmi zamlouvá a bylo by velmi milé, kdyby se ani další dva týdny neměnil, protože ve třetím týdnu od založení mám v plánu koupit první partu rybek.
Jestli jsi postupovala správně tak ano, podle mě je to i brzo měřit NO2. Test od Rataje na NO2 je celkem spolehlivý
NO2 stoupá ve druhém týdnu postupně až na samou hranici nahoru a pak zase klesá a mění se na NO3, nějakou dobu to trvá, ale to přeci víš. 5 dní je opravdu málo na testy
Ahoj všem,
akvárium mám založené od minulého pátku. Pořídila jsem si Azotin, abych věděla, jaká je koncentrace NO2.
Všechno jsem udělala správně - podle návodu - ale vzorek se vůbec nezbarvil. Znamená to, že hodnota NO2 je pro tento test neměřitelná? Test vstupní vody dopadl úplně stejně.
Starší reakce
jel jsem de facto bez rostlin, bez filtru, pouze s výměnou vody a vůbec jsem nesvítil a nic neměřil, ani pH
osazenstvo se vesele množilo a občas také někdo zemřel, ale to bylo spíš po bojích, plíseň jsem nepozoroval, ani nic divného
zato dvě kytky mi po třech měsících úplně zhnědly a rozpadly se jim listy, takže beze světla to nejde
jenže teď jsem si koupil testery, rostliny a udělal světla a začal to prožívat
Dělají se Ti dusitany dlouhodobě?
Totiž, většinou se to stává tehdy, když je nitrifikace nekompletní nebo nějak narušená. Z amoniaku na dusitany to jde, a z dusitanů na dusičnany nejde, nebo špatně. To ale nebývá dlouhodobá situace. Normálně se to buď spraví, anebo jde nitrifikace do kopru úplně a hromadí se tak leda amoniak/um.
Pokud to tak u Tebe je delší čas, je to pozoruhodné.
tak to budu muset asi dát nějakou náplň do filtru, protože samotnou výměnou vody se jich nezbavím, leda bych měnil každý den polovinu akvárka a to by mi úplně přestaly růst kytky, zmrzly by
zdzd napsal:Existuje něco podobného pro NO2 ?
To Ti řeknu z hlavy: dusitany jsou jed pro všechno v jakémkoli množství. Lidi si někdy myslí, že nejsou jedovaté pro bezobratlé a mikroby, protože u lidí se jejich jedovatost projevuje zhoubnou interakcí s hemoglobinem. Ale není to tak, dusitany škodí všemu a všem. Dusitany jsou jedovaté dokonce i pro ty nitrifikační mikroby, kteří je vyrábějí z amonia.
Ďakujem za graf/tabuľku. Rozmýšľam, či práve kombinácia "tvrdej" vody bez sýtenia CO2 (pH 7,6-7,8) so zvýšenou teplotou 26+ °C nespôsobuje problémy pri chove kreviet, ktoré tú toleranciu asi budú mať nižšiu. Opakovane mi postupne vykapal ich chov v zabehnutom akva.
Dík.
Je to jasný, můžu mít 1 mg amoniaku, mám 0,3mg a proto jsem v pohodě.
A až zprovozním filtr, tak by to mělo klesnout.
Existuje něco podobného pro NO2 ?
1) Graf je pro 25°C, pozor. Ty máš vodu chladnější, takže jsi v ještě větší pohodě.
2) Barvičky u čísel pH jsou jen pro ozdobu, jak se barví indikátory.
3) Najdi si v tabulce průsečík Tvé teploty a pH, a ukáže Ti to maximální bezpečnou koncentraci NH3/NH4+.
u grafu je naose y koncentrace amoniaku - v tom případě jsem v pohodě ?
v druhé tabulce nechápu barvy pod čísly
0 09.04.2019 02:25 zdzd Nikde jsem nenašel téma o amoniaku NH4 tak bych se zeptal zde:
v JBL testovacím kufříku je přiložená tabulka škodlivosti amoniaku v závislosti na pH.
NH4 mám 0,3 mg/l což by samo o sobě mělo být škodlivé pro moje osazenstvo, ale
při pH 7,5 jsem v úplně bezpečné zóně i s rezervou
dá se tomu věřit ?
Starší reakce
Mě se to taky nezdálo, že by se ten test mohl ovlivnit. Co myslíš s výměnama té vody, když vstup má 0,2 mg/l NO2? Za sebe to nechám dnes bez výměny, večer změřím a uvidím co dál. Od včera to padlo po výměně z 0,1 na 0,025 za nějakých 15 hodin.
4Sima napsal: Mohlo krmení, které jsem dával tak čtyři až pět hodin před měřením ovlivnit test?
Myslím že ne. Napřed musí proběhnout dekompozice (na amoniak), a pak eventuálně nitrifikace. Dělal jsem hodně všelijakých měření těchto procesů a několik dní vidím jako minimum.
Včera jsem měřil NO2 (prez. Tetra nádržka) a vyšlo mi 0,1 mg/l. Vyměnil jsem třetinu nádrže vody. Dnes ráno NO2 0,025. Mohlo krmení, které jsem dával tak čtyři až pět hodin před měřením ovlivnit test? Vždy jsem měl NO2 neměřitelné. Ale 16.2. mě napadlo jen tak změřit vstupní vodu a tak jsem zjistil, že hodnota NO2 u vstupní vody je 0,2 mg/l. Vždy se tu doporučuje výměna vody při zvýšení NO2, jak postupovat, je-li obsazeno i ve vstupní vodě? NO2 dle rozboru znojemské vodárenské pár set metrů od nás ve sledovaném místě spotřeby odpovídá mému měření vstupní vody. Podotýkám, že u nádrže mi klesalo NO3 dlouhodobě a uvažuju nad hnojením KNO3. Posledních čtrnáct dní jsem dopřával krmení a udělal redukci rostlin (hlavně plovoucí egerie a okřehku). Na druhou stranu zase vyrazily ostatní rostliny. Budu sledovat vývoj hodnoty NO2 a uberu krmení. Vidím to na kombinaci filtru na hraně kapacity, protrhání rostlin, hodně krmiva a té vstupní vody, která asi není optimální. Jen bych poprosil o radu, zda je při této úrovni vstupní vody prospěšná její každodenní výměna. Diky
Starší reakce
Dal jsem asi před 2 měsíci ke kořenum JBL Kugeln 7+13 ke kořenům rostli.
A pak přidával tak jednou za 7 až 14dní Easy Life ProFito.
S hnojením nemám žádné zkušenosti..
Přidám mín a pak to zkusím přeměřit..
Už jsem si objednal test na NO3
Kolikrát týdně plánuješ hnojit? Přidal bych obden 1 mg/l. A po dvou týdnech bych přeměřil jestli to stačí. Každý akvárko je jiný, takže ti nikdo dopředu neřekne dej tam x hnojiva a bude to dobrý. Musíš si to postupně odpozorovat. Podle mě ale není třeba to hnát až na 20 mg/l.
Podle výsledků mám NO3 na nule, tak třeba po 5mg /l a až ???
Já bych teda začal na nižších dávkách než píšeš. A případně postupně přidával. Lepší než tam skokově dodat kvatntum hnojiva a nevědět co to udělá.
to jsem nějak přehlídnul... díky...
Potřebuji zvíšit NO3.
Mám zvíšit dle dávkovní rovnou na 20mg /l ?
A co dál..??
Musím tam pak pravidelně kapat nějaké množství nebo jak to funguje..?
objednal jsem NITRO PLUS - dusičnan draselný (KNO3)
díky..
Starší reakce
Ještě mě napadlo vyždímat filtr z druhého akvária, to mi zabralo při založení akvária ve 3 týdnu kdy byly hodnoty NO2 vysoko nad stupnicí a během 3 dnů spadly k nule
Pracuješ se živými organismy. Nejedou podle žádné normy.
Opatrnost se vždycky vyplatí. Několik dní, pokaždé tak 25%, a pozorovat co se děje. Podle toho uvidíš dál. Nebo se zeptáš.
Jak dlouho měnit? Stačí 1/3?
Výměna části vody je to pravé ořechové.
Přidat reakci
1 ...... [3] ...... 13 14
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 18868x