NO2, NO3
No, tak teraz neviem...v podstate si ma dostal...
Ale, odbúrava sa to NO3 vo filtri (dajme teda štandardné filtračné hmoty - nebudeme uvažovať "špeciality"), alebo nie? Ja som sa všade dočítal, že nie. Dá sa to všetko zavrhnúť, na základe tohto testu? Samotný test, podmienky...nie som schopný ohodnotiť.
Do teraz som bol presvedčený, že by to možno mohlo ísť tými "špecialitkami", ale už si nie som taký istý. Aj vďaka Václavovi (myslím, že vie čo hovorí a vyskúšal toho veľa) a možno práve aj na základe testu - všetky média sa chovali podobne...(rozdiel je iba v kapacite, pre baktérie)
Ak sa tu potvrdí, že sa NO3 odbúrava v molitane (preberie sa to ako všeobecný "fakt"), tak nebudem sám, čo sa naučí niečo nové...
Ja som pred časom robil pokus, kde som liadkom amónnym zvýšil v akva (silné svetlo, bujná zelená riasa, pieskové dno, vzduchovanie) koncentráciu NO3 na cca 100 mg/l (výpočet a meranie sedelo). Za 7 dní to kleslo pod 10 mg/l. Pripisoval som to hlavne riase, ale samotný substrát mohol mať väčší vplyv.
Jedno pozorovanie som mal pri hlavnom akva, kde v zabehnutom filtri (čerpadlo a biomolitan) začalo sporadicky strhávať bublinky, napriek tomu, že som s akváriom nič nerobil (žiadne výmeny vody ani zásah do filtra). Nemohli to byť bublinky vzduchu/kyslíku, ale N2 predsa "nemôže" prebiehať v aerobnom filtri... Po čase to prestalo.
Máš zajímavé uvažování. Václav tě "naštěstí" přesvědčil pouhým konstatováním, ale Buldr, který provedl reálný test s výsledky změřenými v laboratoři tě nepřesvědčil. Znovu se tedy ptám. Jak je možné, že prázdné akvárium s molitanovým filtrem dokázalo za 12 hodin zredukovat koncentraci NO3 z 25 mg/l na 15 mg/l?
Ešte že tak. Že sa NO3 vo filtri normálne neodbúrava som vedel (už som myslel, že musím opäť prečítať základy
). Teraz si ma našťastie presvedčil, že ani také a onaké (biologické) média (napriek reklamám) to nedokážu.
Ale zaujíma ma konštatovanie: čím lepšia/predimenzovaná (objem) filtrácia tým horšie pre rastlinky - hovoril ho aj ten pán na videu a stretol som sa s ním viac krát...
Mne sa to moc nezdá...
Právě proto jsem psal, že mi to hlava nebere, ale on si to evidentně nevymyslel.
Filtry na odstranění NO3 (třeba se sírou) jsou poměrně složitá zařízení a kdyby to fungovalo jako v tom pokusu tak by na to už dávno někdo přišel.
Ale tady je řeč o denitrifikaci. U nitrifikace je opravdu jedno, co do toho filtru dáš, ta bude fungovat i s prázdným filtrem. Ale denitrifikace je úplně jiná písnička, pro tu se podmínky jen tak lehce vytvořit nedají. Pokud máš prázdné akvárko pouze s molitanovým filtrem a čistou vodou s koncentrací NO3 25 mg/l a po 12 hodinách je koncentrace 15 mg/l, tak se to nedá nijak okecat. Co za tento stav podle tebe může? Nebo ty si myslíš, že si to celé vymyslel? Chyba v měření asi těžko bude, když je to z laborky.
Asi máš pravdu, já k tomu názoru docházím bohužel, až když jsem je všechny vyzkoušel
Jestli dobře čtu,co psal Buldr, tak NO3 klesalo i s obyčejným molitanem....
Vysoko porézní media jsou podvod. Je úplně jedno co do filtru srčíš fungovat to bude stejně s pískem, siporaxem, hrubým molitanem na kostičky nebo jako matraci, pemzou, anebo 3d koule. Ty drahé jsem nikdy nekoupil. Zajímavý pokus ale v praxi dost nepoužitelný Nikdo z nás nefiltruje čistou vodu v prázdném akváriu. Pokud by tenhle pokus platil v reálu by stačilo chvíli takhle filtrovat vodu v čistém akváriu a dusík by zmizel na co pak používat složité systémy s iontoměniči a absorbenty.
Tomu neverím, že to zvládal. Nie som chemik, takže nejdem rozoberať spôsob odberu uchovávania počas transportu ani iné vplyvy...rozbor urobia, šak čo by nie, keď sa platí.
Potom prečo po výmene médií problém nemá? Lebo tam už nemá média odbúravajúce dusičnany. To je jediný fakt, čo mi z toho vychádza...
Keď nie sú podmienky na odbúravanie dusičnanov, tak sa odbúravať nebudú...
Ale dle pokusu to evidentně zvládá i obyčejný biomolitan, takže by se dalo ušetřit za vysokoporézní média a vystačit si s biomolitanem
Co ale mně nejde do hlavy, že se mluví o pomalém proudu,aby se bakteriím dařilo a mně se to evidentně děje i v mém Eheimu s tabulkovým průtokem bezmála 2000l/hod.
Samozrejme že je to filtračným médiom.
Aguadetox: Baktérie odbúravajú z vody čpavok, dusitany, dusičnany, voda je čistá a bez rias. Médium je maximálne priepustné pre vodu, takže prakticky nedochádza k zanášaniu nečistotami, ktoré znižujú obsah kyslíka...Nasiakavosť až 90%
Odstraňuje aj dusičnany vďaka popísaným vlasnostiam - voda precházda médiom rôznymi kanálikmi...podobne asi aj pri iných vysokoporéznych médiach (tebou spomínaný zeolit)
Z toho asi vyplýva, že pre teba rastlinkára to naozaj nie je vhodné...
Drahý test...
U toho Aquadetoxu bych to ještě pochopil, ale u toho Aquaballu s molitanem ne, protože tam se těžko vytvoří podmínky pro denitrifikační bakterie. Na ty je potřeba opravdu specifické prostředí. Proto mě ani nepřekvapuje, že při změně vysokoporézních filtračních médií došlo ke změně poměru odbouraného NO3. Jiná plocha, jiná struktura, jiné podmínky, atd. a z toho plynoucí rozdíl, to dává logiku. Ale u toho molitanu mi to hlava nebere. Ještě navíc, když ta akvária byla prázdná. Každopádně super pokus, bez debaty
Zajímavý, to by vysvětlovalo proč mám neustále nízké NO3 v mých akváriích. Ve zdrojové vodě nemám skoro žádné. Co tedy přispívá k vyšší absorpci NO3 filtrem (v mém případě molitan)?
Pri naddimenzovanej filtrácii, sa jednoducho vytvorí toľko baktérií, koľko sa uživí.
Pokiaľ vo filtri nie sú podmienky (pomalý prechod vody, média s kanálikmi, ktoré to umožňujú...), tak sa NO3 odbúravať nebude.
Aspoň takto som to pochopil pri študovaní tohto fóra aj z iných článkov.
To je docela zajímavý pokus, obdivuhodné kolik času a peněz na to bylo věnováno
Bohužel je to vysledekz, který nelze použít na jinou nádrž. Píši proto, že sám momentálně řeším nedostatek dusičnanů v akváriu a to je dost zarostlé. Každý si na dávku musí přijít ve své vodě sám. Ale co je ba tom celé úsměvné je, že v každé prodejně, článku apod. nás akvaristy nutí do maximální obytné plochy pro nitrifikační bakterie a k čemu?Aby jsme je tam druhou stranou zase dávkovali po kýblích
Takže z toho vyplívá, že i bakterií může být až moc
Tak teraz nerozumiem. Podľa toho čo som si prečítal v článkoch, filtrácia štandardne mení amónne látky na NO2 a tie ďalej na NO3. NO3 potom spotrebovávajú rastliny...
Na odbúranie NO3 vo filtri, by mali slúžiť špeciálne média, filtre (potrebný pomalší prúd pre daný proces...) - toto neviem popísať. Nebude to filtračným médiom, ktoré si použil..?
Alebo som úplne mimo?
0 30.09.2021 08:34 skypi Buldr napsal: U silně osvětlených a dopovaných rostlinných nádrží budeš stejně přidávat dusičnany už od počátku, protože poroste, protože velkou část NH3 (dusičnany) odbourávají nitrifikační baktérie. Kolísá to, proto třeba hnojím 4x denně, bych měl stálou hladinu. Čím výkonnější filtrace (nitrifikační baktérie), tím více dusíku budeš do akvária přidávat. U skromnějších nádrží s nenáročnými rostlinami např.: Cryptocoryne může na dlouho stačit jen zásobní substrát, u rostlinných džunglí s technikou a dopováním klidně 1 ml/10l denně, aby to rostliny nestrádaly. Vždy záleží na konkrétní nádrži.
Zdravím kolego, rád bych si nechal vysvětlit tyto pasáže z Tvého příspěvku - nerozumím jim ????
-NH3 (dusičnany) (?)
-Čím výkonnější filtrace (nitrifikační baktérie), tím více dusíku budeš do akvária přidávat (?)
-u rostlinných džunglí s technikou a dopováním klidně 1 ml/10l denně, aby to rostliny nestrádaly (?)
Starší reakce
Děkuji tak já to prohledam tady
Prostě sanytr
Já používám tohle,koupíš to v každý drogerii,doporučil to Václav a nedávno se to řešilo v dusičnanech vč.namíchání..
www.surtep.cz/… Na zvednutí dusičnanů je
www.rostlinna-akvaria.cz/…. Zvedne i draslík. Tebou uváděná hnojiva jsou patrně univerzální - profito a Carbol je tekutý uhlík (což je v podstatě dezinfekce a jed - s tím opatrně). S těmito hnojivy dusičnany nezvýšíš.
Edit: u tebe budou ve velkém odebírat dusičnany plovoučky
To je Carbo a profito že?to jsem začala dnes.Po jaké době je možné že se tím No3 zvedne?
Edit: Moc děkuju za link
Ah pravda....to musím změnit,to bylo kvůli pH...to je teď 7
NO2 O
Voda jen vodovodní teď.
Výměna 30l týdne...musím upravit prezentaci
V prezentaci máš voda vodovodní a destilovaná. Nevíme kolik máš dusičnanů na vstupu a jak mícháš vodu na výměnu. Čím měříš NO3?
Zdravím...chtěla bych se zeptat jestli je možné že mám po 12 týdnech zaběhnutí akva pořád No3 O/mg
Vychozi voda také.
Čím to můžu zvednout?tolik kolik jsem četla by mělo být ideál 15mg?
Starší reakce
Získat u živorodek zdravou populaci je někdy problém. Pokud vykazují stále nějaké deformace asi bych je vyházel, léčit je většinou nemá cenu a někdy to ani nejde.
Pávčara žere samec cichlidky kakadu, prostě si počká a zlikviduje celý vrh.
I když jsou hodnoty vody dle testů super, tak gupky vykazují různé divnosti, postupně odcházejí a pokaždé s jiným průběhem, takže netuším, na co se zaměřit... vodoléčba, eshaléčba ani údržboléčba jim nijak nepomohla.. odcházejí ti největší (ještě původní od chovatele + dnes jedno supervyhublé mimino)
Tak ideál je tak 10-20 mg/l u zahradníků i více, hlavně nesmí klesnout na 0. Pávčata se namnoží sama.
Tedy pokud bude klesat I dale, kdy mam zacit panikarit? Neni jednodussi cesta dodat dalsi ryby, nez chemii?
Tak klesat ti NO3 může protože i když všichni píší že to jejich je komplexní hnojivo tak tam většinou chybí NO3+PO4 a to platí jak pro seachem flourish tak i pro bioflor. Je to jen draslík a stopové prvky.
Zdravím a jdu pro radu, již cca měsíc mi klesá NO3 (kapkovy test sera) viz má prezentace Utopenci v nálevu. Měla jsem radost, jak všechno šlape, ale přijde mi, že je prostě někde nějaká chyba. Hnojím nově 2.týden seachem flourish, pod kytkama jsou npk. Dnes mi přišlo, že trochu začíná průzračná voda mít nazelenalý nádech, upravuji tedy ode dneška světlo na poloviční výkon... je to světlem - to se jediné změnilo...? Ryb mám ažaž, I když gupky už se nemnoží... Díky předem.
Starší reakce
Dle prezentace bych se zaměřil na dno jak psal do komentáře nádrže vlka, dále na Budha (cement) a v první řadě na rostliny a jejich prosperitu formou sledování. Méně bych se stresoval měřením. Jde o akvaristiku, ne laboratorní chemický pokus. Můj osobní názor.
Nech to být a měj trpělivost, ono se to stabilizuje
hlavně nic neuspěchat, zaběhnutí akvária nikdy nejde podle tabulek, křivek či plánů
ahoj všem, mám aktuálně 25. dnů založené Nano Cube 30. Poctivě jsem vyplnil data z měření i deník, aby byly patrné moje kroky. Neustále bojuji s vysokým NO2. Od počátku měření, kdy jsem identifikoval jeho vysokou hodnotu měním téměř každý den 50 % vody. Znám křivky NO2, NO3, NH4 od čerstvě založeného akva. Jen mám pocit, že zatímco NO3 a NH4 jdou do optimálních hodnot, tak NO2 se de facto nehýbe (drobné posuny přičítám spíše různé době měření od poslední výměny vody). Budu rád za tipy na co upřít svoji pozornost. Díky
Starší reakce
Máš to čerstvě založené akvárium a v tom rybičky pěkné bordeláře, takže nic jiného než velmi častá výměna části vody tě nezachrání, jak už ti napsal _ucx_ .
Měň vodu, měň vodu, měň vodu a zase měň vodu. Jo a ještě měň vodu. To je celé tajemství
0 11.08.2020 18:29 Dejdarka Dobrý den, mám prosbu. Potřebuji poradit jak mám srazit hodnoty nitratu a nitrinu. Oboje mi vyšlo na stupnici ty nejvyšší hodnoty. Mám 128L akvarko se zivima kytkám, společenské co se týká rybiček. Je to dva dny co mi jen tak vychcipaly parmičky mechovi, parmičky pruhovaný a neonky. Ze začátku založení mi vychcipaly paví očka. Už sem bezradna vyzkoušela sem snad úplně všechno.
Děkuji za jakoukoliv radu.
Starší reakce
Ahoj, s tim svetlem mas pravdu. Svitim hodne a vim o tom. Prave z toho duvodu mam celou hladinu pokrytou plovouckama. Nevim kolik svetla projde pres listy, ale myslim ze moc ne. Stetlo co se dostane pod hladinu je max 30% z celkovyho vykonu. Hnojim, ale jen pri vymene vody dam 5ml PMDD do odstaty vody. Ten nazor na substrat je docela zajimavy. Mohlo by to byt ono. Souvidlost s kyselosti a nitrifikaci me nenapadla.
Čau, no ja si myslím ako som pozrel tu prezentáciu tvoju, že je tam moc svetla 15w Led na 20l akva a bez CO2 je podľa mňa problém. Rastliny idú naplno avšak nedostatok CO2 ich brzdí, takže výmeny vody by som ponechal, ale ubral svetlo ak sa dá stlmiť na 70 perc. tak 10hod príp. s prestávkou aspoň 5 hod, alebo ubral čas svietenia ak to nevieš stlmiť.Ak hnojíš, tak by som aspoň slabé prúdenie v akva ponechal-aspoň čerpadlo. Môj osobný názor je, že platinum na osídlenie baktériami moc nie je, je tam v ňom rašelina a je dosť kyslý, preto baktérie vo filtri by boli lepšou volbou a pracovali by efektívnejšie.
Stabilněji? To ti nikdo věrohodně nedokáže říci. Nicméně mrkni na poslední vydání časopisu e-akvárium, shodou okolností tam má článek Jirka Ščobák o kyslíkové bilanci ve svých akváriích, zajímavé čtení.
Rady ho maji, to je pravda. Takze to jsme vyresili
. Ted k memu problemu. Kdyz pridam kyslik, bude nitrifikace probihat stabilneji? Kdyz svitim tak kyslik z akvaria unika bublinkama ktery se tvori na rostlinach, takze trochu pochybuju ze by pridavani kysliku neco zlepsilo.
Posílit nitrifikaci? No, tak si položme základní otázku. Co mají nitrifikační bakterie rády? Ano, kyslík
Substrart si s mou vodou neporadil, KH9, GH13, Ph7.3. Uplne stejne jako u druheho akvaria ktere mam.
Filtr tam byl asi tyden ze startu,pak jsem ho vyndal. Tema rostlinama by to byt mohlo, nicmene porad je akvarium schopne nitrikovane NO3 velmi efektivne odbouravat rustem rostlin. Zajimave je ze s NO3 si neporadi. Vodu jsem prave menil vic protoze jsem tak dodaval NO3, ktere alspon ze zacatku bez zivocichu dost chybelo. Filtr bych tam nerad vracel, mozna bych zkusil nejaky bublani jestli by to pomohlo.
S tvojim substrátom nemám skúsenosti, ale čo čítam, tak sťahuje kH k 0 a možno tie výmeny vody 30% sú jednorázovo veľa. Skús napr 2x15%
Predtým si tam mal filter, ktorý hýbal s vodou, teraz ti stojí. To má vplyv nie len na výkon baktérii ale aj rastlín. Ak rastlinky nemajú ideálne podmienky, tak ti rozpadom starých listov zaťažujú vodu rovnako ako uhynutá kreveta alebo ryba. Sú všetky v dobrej kondícii?
Možno tam ten filter budeš musieť vrátiť aspoň ako honič vody.
Nepíšeš čím filtruješ a jakýma náplněma a jak často čistíš filtr...po vyčištění filtru se tohle může stát a neřešil bych to pokud se to nezvedá...není to nějaká extra nebezpečná dávka co by rostliny nezužitkovali...no2 se přidává i do některých hnojiv (udajně nějaké rostliny preferují příjem no2 před no3) a to konkrétně byl myslím nitrogen od Seachemu.
pokud s toho nemáš dobrej pocit tak bych se zaměřil na filtr s větší kapacitou medii nebo jen kvalitnější media (siporax,matrix a další...)
Pokud tam fitr nemáš tak nevím..jedině větší hygiena,odkalení,výměny vody...
Ahoj,
Chtel bych se zeptat jak je to s nitrifikacnim procesem v low tech akvariich? Obcas se mi vyskytne zvysena hladina NO2 v mem "neocaridinariu". Hondoty nezi 0.1-0.2mg/l. Pri tom NO3 je absolutne v norme, vetsinou dokonce pod 10mg/l a to mam vsupni vodu 30mg/l. I kdyz drzim akvarium na diete a moc nekrmim, tak (soudim podle hladiny NO3) presto mi lita NO2. Pricina by mohla byt ze mi obcas v akvariu neco chcipne a ja to nedokazu odhalit. Je totiz tak zarostle ze treba krevety kdyz se chteji schovat, tak nevidim ani jednu a to jej jijch v akvariu 10+. Tomu ale asi nedokazu zabranit. Otazka tedy je, jestli by se nitrifikace dala v tomto akvariu bez filtru nejak posilit a stabilizovat.
Prepokladam ze se me zepta jak merim - kapkovymi testy JBL. Doporuci mi huste zarostlou nadrz - mam, doporuci pridat sneky - mam.
Starší reakce
nie som chemik, ale nie je možné, že je vo vode vyšší obsah NO3 než je rozsah merania danej metódy, a výsledok je skreslený?
Přidat reakci
1 ...... [2] ...... 13 14
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 18868x