Divoké živorodky - chov, odchov
Teď jste odhalila "prameny" příčin, které se "slily v potok" následků. Vyspělí samci, jako první svým chováním signalizovali otravu a bylo to nejvyšší varování pro záchranu druhu.
Odkalení, očista filtru a klidně totální výměna vody pomůže, ale více otravou postižené ryby nemusí přežít.
Organizmus mladých samců i samotných samic může vzdorovat déle a nemusí se to viditelně na těle deformací projevit. Smrt má následně náhlejší průběh, jako by z čista jasna.
Paví očka vydrží o něco víc, než gudeje a společně je mívám pouze přes léto venku v zahradním rybníčku, kde to bez negativních následků funguje, ale doma v akváriu to nedoporučuji, takto kombinovat.
Vydatné krmení velmi rychle kazí kvalitu vody - to zdůrazňuji ! Klidně u citlivějších ryb vyměním vodu i třikrát v týdnu a pokud to z nějakého důvodu zanedbám, tak o mnohdy velmi cenné druhy přijdu, to mi, již nepomůže vztek, ani pláč za mou nedůslednost a zanedbání zásad - osobní disciplíny.
Ještě dodám, že v případě úhynu většího plže a kolikrát i ryby, je znehodnocení vody ještě markantnější.
Ohledně agresivity Xenotoc já nevím, fakt nevím. Ano, jsou tam nějaké vnitrodruhové třenice, ale vůči vlastnímu potěru, dunajkám i jejich potěru projevují spíš zvědavost než touhu po sežrání. Mít plný stav neonek, to bych se o potěr dunajek už obávala, neonky jsou docela potvory.
Ale ta krotkost mých Xenotoc může být založena - jak jsem tuším zmínila ve svém deníku - na vydatném krmení, které je ovšem nezbytné, aby byla dostatečně vysoká produkce detritu a přísun živin pro rostliny.
Co se mě týká, nepřijde mi, že by přidání dunajek skokově zvedlo hladinu dusičnanů, bylo jich na to málo - 13 polodospělých rybek a první potěr se objevil po více než měsíci, kdy samotné Xenotocy stihly už zvýšit vlastní počet.
Pokud něco skokově hnulo s chemismem, nejspíš to byl opravdu rozklad ampulárie, vytáhla jsem už jenom prázdnou ulitu, její mršina se už zcela rozložila. A je možné, že jsem tomu nasadila korunu já sama když jsem minulý týden jako chuťovku pro rybky rozmačkala asi 10 šneků a následně jsem dala ještě okurku pro šneky a ti se mi ze dna nastěhovali na ně, takže o dno nikdo nepečoval.
Možná, že každá ta věc sama o sobě nic neznamenala, ale v součtu to je už malér.
Edit: Opravdu jsem se obávala toho, že se mi Xenotocy budou mezi sebou řezat a budou zlé i na dunajky, ale ukázalo se, že jsou to hotoví beránci
Pokud to bylo tím, že jsi přidala gupky, tak o tom na netě (i zahraničním) bude minimum informací, pokud vůbec nějaké. Kdo totiž má populaci xenotok, nepřidává k nim jiné ryby (obává se agresivity, standardně má každý druh v samostatné nádrži, atd.), takže to nemá jak zjistit. Nevím o nikom jiném, kdo by k nim dal gupky. Co jsi udělala ty, ukázalo, že to jde. Jenže to podle mého odhadu současně způsobilo zvýšené množství dusičnanů a nastaly aktuální problémy.
Mě by to z mých zkušeností nenapadlo. Ale stejně jako ostatní jsem si nemyslel, že to je v pořádku a zeptal se Milana Murka, který má tyto ryby od roku 2012. On to zná v situaci, když dlouho nemění vodu a překrmuje (Milan má tolik akvárií, že občas nepozoruje, jestli všechno ryby hned skonzumují). Ty jsi v krmení pečlivější, ale podle mě jsi prudký nárůst dusičnanů dosáhla těmi gupkami navíc (ještě bych čichl do filtru). Dobře, že pozoruješ, žes udělala video a nastartovala tuto diskusi. Přestože to dopadlo jinak, než jsi čekala.
Edit: Petrl asi nepřekrmuje (což je zřejmě zásadní pro udržení hladiny dusičnanů na přijatelné míře) a drží dlouhodobě xenotoky v monokultuře (asi). Takže jeho procesy budou pozvolné a tyto problémy nezná.
Edit2: On má X. eiseni. Je to příbuzný druh, ale roste větší a může být možná trochu odolnější.
Ale co ještě dál rozebírat?
Ano, uznala jsem, že to není to, co jsem čekala.
Důvody proč jsem měla chybný odhad:
1.Celý týden jsem hledala na netu videa a články o chování daného druhu - nic k tomu, co se dělo jsem nenašla.
2. Celé se to odehrálo velmi rychle a zlomově, v tomto případě skoro doslova a bez jakýchkoli varovných příznaků. Do akvária civím den co den, nic nic a ze dne na den jsem viděla něco takového. Tak mě napadlo, že je to druh chování, který ještě neznám, protože když jsem si toho všimla poprvé a v následujících dnech, samečci se po chvíli zase narovnávali.
3.Teď když jsem teda vzala to, že je to otrava, nechápala jsem tu podivnou selektivnost. Postiženi jsou výhradně zcela vybarvení samečci jednoho ze dvou druhů, které v akváriu mám. Že jsou určité druhy více nebo méně citlivé na to nebo ono, to mi bylo jasné, ale že byl v dané citlivosti rozdíl ještě mezi pohlavími, o tom jsem nikdy neslyšela i když globálně - jak zmínil Jirka - je vyšší odolnost samiček vlastně logická, jsou zachovatelkami druhu. Ale vidět to na vlastní oči je opravdu hodně šokující.
4. Pátrala jsem na netu ohledně deformací páteře, ale zase jsem nenašla nic, co by se podobalo tomu, co se děje v mém akváriu.
Běžné je zakřivení dolů, to se třeba stává samičkám, které jsou servané po porodu. Nebo jsem našla zakřivení do stran, které je způsobeno špatnou výživou. Ale vůbec nic jsem nenašla o zakřivení směrem nahoru. Samozřejmě, že jsem prohledávala české stránky.
Čím víc nad tím přemýšlím, tím víc si myslím, že šlo o nárazový nárůst dusičnanů. Ve stejně velkém akváriu, jako zelenakapusta a bez filtrace, mám takovouto populaci - video
www.facebook.com/… Je fakt, že poslední rok měním vodu docela pravidelně, nicméně na začátku léta byl měsíc, kdy jsem nevyměnil vůbec, občas nevyměním dva týdny a často to je jen 10%. Doteď jsem považoval tyto ryby za velmi odolné (v akváriu je permanentně trocha sinice, hnily tam stonky epipremna a kořen), ale možná je to proto, protože jsem jim nikdy neudělal náhlou prudkou změnu k horšímu. Všechno to byly pomalé, pozvolné změny.
Záhada, já chovám Xenotoca eiseni od roku 1982, tj. 37 let,mých cca 40 stávajících kusů jsou potomci jediného páru z té doby, za tu dobu jsem podobné zalomení samce zaregistroval pouze
1 x, ale byla to vývojová vada od narození a samec normálně dožil.
Nevím. Možná je dorost nějak hormonálně chráněný. Možná samotné zlomení způsobí nějaké "namlouvací/konfrontační pohyby", které nedospělí samci nevykonávají.
P.S. Samice mají logicky jiné hormony. Takže, pokud je to ovlivněné hormony, má logiku, že se jim toto neděje. Co se gupek týče - prostě jako druh budou (asi) odolnější. Kdyby sis mohla čichnout k vodě, ze které jsem je v roce 2007 lovil, pochopila bys
.
P.P.S. K lámání na kterou stranu: Nevím.
Ale proč tedy nejsou postiženi všichni samci, ale výhradně dospělci?
Edit: a proč se lámou na druhou stranu než je tak nějak přirozenější?
Přesně, co napsal Milan Murko - děje se mu to jen u samců a zřejmě jen dospělých. I já měl podobně zlomeného jen samce.
Napadá mě, co říkali němečtí akvaristé, když jsem si bral Micropoecilia picta: Pokud klesne teplota na 18°C, začnou hynout samci. Ergo - pohlaví u některých druhů ryb nemusí reagovat na zhoršené podmínky stejně. Má logiku, že samice budou ty odolnější.
zelenakapusta napsala: ........Je možné, že to, že jsem si její smrti z důvodu nízké zimní aktivity nevšimla, a její tělo se stihlo rozložit, způsobilo nerovnováhu v chemismu akvária?
100%, mě zahýbala uhynulá ampulárka s vodou ve 240litrovém akváriu.
Pokud je ale situace natolik dramatická, jak je možné, že se to projevilo výhradně na dospělých jedincích jednoho druhu a jednoho pohlaví?
Konkrétní odpověď: Kupodivu ano. Každý jeden druh divokých živorodek je specifický, každý má určité know-how, na které je třeba přijít, aby chov dlouhodobě fungoval. Někde je to tvrdost vody, někde čistota vody, jinde velikost akvária a strava. Toto je poprvé, co vidím ve větší míře problém u X. doadrioi způsobený (asi) dusičnany. Není vůbec od věci zjistit, co ty dusičnany zvedlo. Pokud to náhodou dusičnany nebyly, je třeba hledat dál. U divokých živorodek je to stále do jisté míry výzkum. Každý, kdo je v budoucnu získá, si takovouto diskusi rád přečte.
Edit zelenakapusta: I ta uhynulá ampulária mohla přispět.
Co se týká šneků, tak poslední dobou každý týden odebírám jedince s nejhoršími ulitami, naposledy to bylo cirka 20 šneků.
Jinak, zrovna když jsem kontrolovala umřelce, našla jsem i prázdnou ulitu jedné z ampulárií. Koupila jsem obě plně vzrostlé a měla jsem je téměř rok, je možné, že uhynula prostě věkem?
Je možné, že to, že jsem si její smrti z důvodu nízké zimní aktivity nevšimla, a její tělo se stihlo rozložit, způsobilo nerovnováhu v chemismu akvária?
Řekl bych, že to už by se mělo rešit jinde. Nebo u divokých živorodek se dusičnany zvyšují nějak jinak, než u jiných ryb? Původní dotaz byl zodpovězen a pokud má zelenakapusta potřebu to dál řešit (což asi nemá, když případ uzavřela), má k tomu příslušné vlákno...
To samo o sobě nevadí. Mám u svých xenotok podobná množství a zlomeného samečka jsem měl dosud jen jednou. Zelenakapusta nějak výrazně zvýšila množství dusičnanů, ale šneky tam má v podobných množstvích stále, takže ti to podle mě neudělali (akvárium je na ně zvyklé). To, co způsobilo překročení hranice, bylo něco jiné.
Prosím, zruš své OT. Řešíme, proč má zelenakapusta tuto situaci a i případná úvaha o šnecích do této diskuse patří.
Moje hluboká pokorná omluva pro 0.
Případ uzavřen.
Milan Murko napsal:
“Moj názor: Zlé podmienky, veľa dusičnanov vo vode, mne sa to tiež stane, ked dlho nemením vodu a prekrmujem a to mám výkonné fitre. Ale skor sa ohnú opačne. Zaujimavé je, že u samíc sa to nedeje.”
Následně jsem s ním konzultoval, že se tvoji zas vrátili zpět. Milan napsal, že když se jemu ohli, nevrátili se. Ale: Možná - a to je moje teorie - jsi je zachytila ve stádiu ohýbání. Možná se po prvních ohnutích vrátí ještě zpět. Možná ne všichni ohnutí přežijí.
Je otázka, kde se ti berou dusičnany, když tam máš tolik rostlin. Napadají mě dvě možnosti:
1) Hromadí se ve filtru a přes něj se vypouští do akvária. Já filtr nemám, tak jsem na tom paradoxně lépe.
2) Gupky, které jsi přidala, ti skokově zvýšily množství dusičnanu. Já vlastně nikdy neudělal, abych xenotokám přidal ryby, takže se mé akvárium a vegetace v něm s dusičnany vyrovnává plynuleji.
Každopádně je to pro mě a všechny, kdo X. doadrioi mají, dobré varování, na co si dát pozor (já dosud registroval jen jednoho takového samce a myslel si, že to je genetické). Něco nové jsem se dozvěděl.
P.S. Nedávno jsi psala, že ti submerzní listy S. platyphylla rostou nad hladinu - to vlastně taky muže být dukaz vysokého množství dusičnanu.
P.P.S. 0 měl pravdu. Jeho kritika ti nebyla příjemná, ale kdyby sis toto nechala pro sebe, nepřišli bychom (asi) na příčinu.
V deníku jsi celkem kritická k odpovědím na fóru, ale asi měli chlapi pravdu, protože vidím, že už píšeš o úmrtí.
Pokud to pomůže, samečci, u kterých jsem si tohoto všimla, jsou ti největší a nejlépe vybarvení. U menších nebo mladších nic. Ani u samiček nic.
Ať tak nebo tak, v mém akváriu je jakýkoli odlov nemyslitelný. Zmasakrovala bych si veškerý porost.
1 10.02.2019 10:11 harpunar – Mi stačilo na video cca 5 s.
A musím dát za pravdu Pavlovi-O-. Nenechat toho samce trápit-usmrtit a do tobogánu. Mám tyhle ryby a spoustu dalších divokých živorodek léta a takhle zdeformovaný samec do nádrže nepatří.Ti ostatní ho ubijou už jen kvůli vnitrodruhové agresivitě xenotoc.Amen
Zjišťuju názor Milana Murka, který tuto populaci vylovil v Mexiku v roce 2012. Napíšu.
0 10.02.2019 00:57 0 Nikdy jsem to nepozoroval. A máš moji populaci.
Tím neříkám, že ti nemohou dělat něco, co já neviděl, ale je to docela neuvěřitelné/překvapivé a nedivím se ostatním, že reagují, jak reagují. Kdybych byl na tvém místě, bral bych to jako logickou skepsi, nedeptal se, nehádal se, pozoroval dál a dal informaci za pár dní. Protože jestli ti toto dělají zdravé ryby, je to něco, co mnoho akvaristu nepozorovalo (jestli nejsou zdravé, potřebuješ stejně zjistit víc).
P.S. Napadá mě, jestli se samečci nepoprali, nemlátili do sebe ocásky a nenalomili si ocasní páteř, takže se při imponování takto prohnou.
P.P.S. Za dobu, co je mám, se mi jednou objevil jeden sameček, který měl podobnou deformaci ocasní ploutve trvalou. Nedokázal se narovnat a byl podle toho poznatelný.
No mě napadlo jestli si těm rybám nemohla narušit teritoria. Třeba si takhle určují nové (jen nápad ale třeba je to blbost).
Ne nijak markantně, ale odebrala jsem Bacopu caroliniana, kterou jsem měla u předního skla, takže se to tam vizuálně poněkud uprázdnilo. Ale reálně je akvárium natřískané rostlinami.
Čistě ze zvědavosti neredukovala si v poslední době rostliny?
Mrkni na to druhé video. Tam se předvádí jeden, pak připlave druhý, který vypadá stejně a třetí tam naznačuje totéž, ale je to jenom náznak.
Jak jsem psala, brala bych, že je to degenerativní onemocnění, kdyby tak vypadal trvale, ale ti samečci se pak normálně narovnávají.
Pokud aspoň občas mrkneš do mého deníku, něco takového jako takovou šílenou deformaci, bych tam rozmázla jako lejno na dálnici.
Mně bohatě stačilo, když jsem si všimla, že jeden sameček má po boji vytrženou šupinu a málem jsem do akvária sypala antibiotika. Pokud by se mi v akváriu objevila jediná takhle znetvořená ryba, rozhodně bych sem nasypala mraky fotek a pátrala po příčině.
Edit: Pokoušela jsem se najít na netu aspoň něco o chování těchto rybek, ale skoro nic tam není.
Když se mi podařilo natočit páření, taky jsem si to nemohla ověřit na netu, protože to nikde není.
Jano, takhle ti to dělá jen ten jeden nebo i ostatní? Takhle prohnout tělo se mi nezdá normální.
Rozhodně napíšu, ale už ne do fóra, ale jenom k sobě do deníku.
Neznám tenhle druh rybek. Snad se o tom někde píše. Zapátrej někde na netu nebo v akvaknížkách a uvidíš. To víš, první dojem z videa. Tak ať se daří a byl bych rád, kdyby jsi časem napsala jak to odpadlo.
Naprosto bych to uznávala, kdyby to bylo něco trvalého, ale po chvíli se ten sameček narovná jakoby se nic nedělo.
A kdyby jenom tento, takhle se chovají všichni dospělí samečci, takže podle mínění kolegy 0 by byl na odpis tedy každý jeden dospělý sameček, tzn. veškerá dospělá mužská populace. Přijde vám to pravděpodobné?
Koukal jsem na ta videa několikrát. Upavích oček se mi tohle stalo párkrát a bohužel rybička to nepřežila. Raději jsem sám ukončil její trápení. Když se samec dvoří, vždycky je u samičky. Sama musíte uznat, že na chování toho samce na tom videu je něco, co nepatří do chování zdravé rybky.
Přečetl jste si vůbec, co jsem napsala?
Není to nedorozumění, ale holá skutečnost, která Vás nakonec stejně "dostihne" a teprve tehdy se dostaví prozření . Žel, je to tak, i když je bolestné si to připustit.
Jak jsem napsala, dál se k tomu nebudu vyjadřovat, evidentně došlo k hloupému nedorozumění.
Můžete si mne mínusovat, jak je libo. Za svým slovem si stojím.
Nejspíš jsem měla dopsat, že žádný z nich není "postižený", že se po chvíli zase narovná, ale prostě mě nenapadlo, že to bude to první, na co pomyslí někdo, kdo se na video podívá.
Když jsem totiž napsala "chování" předpokládala jsem, že je jasné, že je to něco, co není trvalé, ale že se tak chová v tom okamžiku, kdy jsem ho stihla natočit.
Hloupé nedorozumění, ale ty ryby nejsou postižené. To už bych měla dávno zapsané v deníku. To je něco, z čeho bych byla totálně zděšená.
Bohužel, ten konkrétní sameček na tom není dobře. Má i deformovanou zadní část těla. Izoluj ho v něčem.
,
,
. U mne by, taková ryba "letěla" ven tryskovou rychlostí!!
Tady je spíš na místě otázka, zda je to pouze sešlostí, nebo spíš nevhodnými podmínkami !
Omlouvám se, ale z těch videí to tak opravdu vypadá.
Mě příjde, že i hůř dýchá.
Takže podle tebe i kolegy 0 je na "odpis" veškerá dospělá samčí populace? Ale no tak.
Nevím tedy jestli je to kvalitou videí, nebo něčím jiným, ale souhlasím, "že je na odpis".
To je naprostý nesmysl, žádný ze samečků není deformovaný.
Tady není co řešit. Na první pohled jasné, že ta ryba je na "odpis" !
Omlouvám se, že zase otravuju, ale potřebovala bych pomoci s identifikací chování samečků Xenotoc doadrioi, které je patrné na videích.
Moje 1. domněnka je, že se jedná o předvádění se před samičkami, ale nikdy jsem ještě neviděla, že by následoval namlouvací taneček ze strany samičky.
A právě kvůli tomu mám domněnku 2, že se jedná o imponování mezi samečky.
Za kvalitu videí se omlouvám, když jsem je natáčela, nebylo to tak tmavé.
youtu.be/…
youtu.be/… Přidat reakci
1 ...... [6] ...... 18 19
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 32595x