Usmrcení ryby
Ryby v žádném případě nesplachujte do záchodu.
Jasně, já jenom, že se tady diskutovalo o vodnatelnosti, viděl jsem danou rybu, jestli to mohu okem posoudit a ancák se k dílu měl bez okolků. Třeba v tom hraje svojí roli i dostatek a dostupnost futru, jako takovýho.
Budu oponovat..ancák sežere i ty co uhynuli ani o nich nevíš ale když ryba pojde na"divný chování" jsou i situace že o ní moc nestojej. To jako že pojde bez možnosti nebo schopnosti určit příčinu. I když nechat ji dýl tak by taky byla sklizena ale bez ochoty
No, ono když si vezmeme třeba takovýho obyčejnýho ancáka, tak tomu je taky jedno, nač ta, či ona ryba uhynula a prostě to pucuje všechno, jak mu to příjde pod hubu.
Ta vodnatelnost byl jen příklad. Taky souhlasím s tím, že deformované a poraněné ryby je nejlepší nechat jako potravu jiným rybám (sám to dělám), ale nemocnou rybu bych v žádném případě nezkrmil.
A tady jde hlavně (když to tady tak čtu) o ty nemocné.
Myslím, že zcela bez problémů... já teda vrubouše nemám, ani jsem se dlouho neviděl s vodnatelností... ale festae by nad tím určitě nepřemýšleli... Krmil jsem managujce - samec do 47 cm, samice 36... ty centimetry asi už ani neřešili, hlavně když se to hýbalo...
U infekčních nemocí bych souhlasil a neriskoval bych to, akvarijní dravé ryby určitě nemají imunitní systém svých divokých předků. Ale ne všichni dravci jsou ryby - drápatky, vodní želvy, raci atd. se rybí nemocí nenakazí. A u zmiňovaných tělesných defektů žádné riziko není určitě.
O velikost nejde. Takže třeba menší rybu s Infekční vodnatelností zkrmím u Vrubozubců. OK?
??? Na co dojedou? Zkrmuji ryby minimálně dvacet let...Je jasné že musíte dávat přiměřeně velké konzumentovi...
Ano. Taky na to nejednou dojedou..
Ano a chválíme chovatele, že skaláry s upálenejma prsníma ploutvema proženou trávícím traktem dravců.
Já teda vím...
No tak není tomu vždy... jsou i pouhé anatomické defekty, zranění apod. No pokud jde o nemoc, dravci to mají přece nastavené pravě na to, že loví především nemocné či jinak oslabené jedince...
No já teda nevím. Rybu většinou likvidujeme z důvodu nemoci, tak ji přeci nenecháme sežrat jinou rybou....
Skalára je dost vysoká, takže i slepičímu mozečku došlo, že jedním vrzem to nedá
Asi máme slepice zabijáky, uhynulou dospělou skaláru zmákly do několika minut, nezůstala ani šupina.
Jo, i to je možnost u malých rybek do velikosti slunky. Ale kdo někdy páčil polomrtvé slepici z volete deseticentimetrového okouna, ten ví že, to má svá rizika
Tuhle jsem docela udiven zíral, jak rychle mrtvou rybu zpucovaly slepice a nepochybuji, že jeden dva záseky zobákem a i živá by byla do několika vteřin v pánu.
Jo. Festae rostou docela rychle, tak mají kočky hoňku... ale už jsou tak lísavé jako psi, poslouchají na povel, co kdyby byla rybka za odměnu...
Takže "kafilérka" a číí, číí.
Malou rybku je nejlepší vhodit k velké, nejlépe výrazně rybožravé... je to asi nejrychlejší a nejšetrnější. U těch velkých je vynikající zkušenost s kočkami a psy...
... alespoň jim dodáte přírodní vitamíny...
No to se tady dočítám věci! Umrznutí a udušení nedýchatelným plynem, nebo dokonce rozleptání žíravou látkou, chybí snad už jen hození ryby do kamen. To tu fakt nejsou žádní rybáři (nebo exrybáři), kteří by poradili?
Takže - malou rybku je nejlepší položit na prkénko a rychlým řezem ostrým nožem oddělit hlavičku od těla. Též je možné zlomit vaz rychlým zalomením hlavičky dozadu. Velkou rybu pořádně udeřit do hlavy něčím tvrdým a tím ji omráčit. Omráčené rybě, která nepohybuje žaberními víčky, nožem přeříznout žábry a nechat vykrvácet. U ryb s opancéřovanou hlavou (trnovci, peřovci) si ovšem žádnou z těchto metod nějak nedovedu představit.
Jestli se slečinkám obého pohlaví už nyní chce zvracet, nebo pokud máte na manuální usmrcení ryby obě ruce levé, tak jako nejšetrnější způsob je uváděno a doporučováno uspání hřebíčkovým olejem. Je to pro ryby silné sedativum, smrtelná dávka je 400 mg/l a více. Podrobněji popsáno zde:
www.google.cz/…
Starší reakce
Dle mého názoru to méně šetrné není. Ryba by v případě vhození do již nasycené nebo ledové vody utrpěla šok. Postupným přiléváním sycené vody dochází k jejímu uspání a následnému ,,udušení ve spánku". Postupným ochlazováním vody dochází ke zpomalování metabolismu až na takovou úroveň, kdy ryba umírá.
Jak bylo již psáno, pomocí perlivé vody. Postupně přilévat v žádném případě rybku neházet do perlivé vody!!! Po chvilce je hotovo. Mám odzkoušeno jak uspání tak utracení.
Já pokud musím urychlit odchod, snažím se aby netrpěly dlouho, takže hodím rybu na zahradě na zem a praštím ji silně kamenem. Mám jen menší rybky, takže je to jistota a žádné trápení, během pár vteřin je hotovo.
Mimo vesnici volím umístění ryby do nádoby a následné přilévání vody sycené CO2 . Nechat ji tam takovou dobu, aby se už neprobudila. Sice to trvá déle, ale co jsem o tom četl, je to asi nejlepší způsob.
Teplotni sok ledovou vodou (vodou po roztati ledu, ze tam je jeste zbytek ledu) se da pouzit jen u hodne malych ryb. Ty sebou skubnou a je po nich. Vetsi rybu bych si takhle utratit nedovolil, toho bych se bal.
CO2 (bublinkova voda) se jevi jako setrny zpusob (alespon u ryb, ktere se nenadechuji nad hladinou). Pomoci CO2 se da ryba uvest do narkozy pred nejakym kratsim chirurgickym zakrokem (pro mne je to jen teorie) a pri spravnem pouziti pak z narkozy i probudit. Kdyz se tam necha dele, uz se neprobudi.
Já rybku dám do misky s vodou a do mrazáku nebo mrtvou do záchoda(na to aby mi hnila v koši nejsem zvědavej) a opravdu Malawijská vodnatelnost kapry nenakazí,taky v Aq je vyšší hustota parazitů než v amazonce,jeden kamarád vařil skaláry po SAD ve slaný vodě,zmrazil a poslal do potoka.Jinak mlácení závojnatkou nebo discusem o stůl je takový divný.Pokud na to mam náladu tak ryby konzervuju v lihu a nosím do školy,něco na pitvu se vždycky hodí.Twky jsem četl že ryby můžu(nemocné,mají parazity) utratit vlitím sava do karantény.
Takže né ji zabít šokem v ledové vodě (což se právě bojím, že bude stejně trvat dlouho), ale postupně ji "zmrazit"?
Já buď praštím a nebo tu ledovou vodu, tedy vodu studenou, kam se přilejvá voda s ledem.
A jak to ukončit? Našel jsem tady studenou vodu, teplou vodu, perlivou vodu, ... ale je to skutečně okamžité? nechci je trápit ještě víc ... mlátit s ní o zem či futra nebo odříznout hlavu není nic pro mě ...
Pokud takovou rybu dokážu odlovit, což obvykle u těchto problém nebývá, ukončím to dříve.
Starší reakce
No a když už k tomu setkání dojde, nastoupí ten imunitně vybavený jedinec predátor a je po problému.
To není jen o imunitě. V přírodě je pro rybu menší riziko setkat se s patogenem než v téměř naprosto uzavřeném prostoru akvária. Tam se nákaza šíří většinou přímo kalamitně což v přírodě tak často nebývá. Teď nemluvím o jistých lidských chorobách
.
Tam bude imunita ale asi někde uplně jinde si myslím. Ty wild ryby nejsou tak zhýčkané
Takže wild ryby netrpí například infekční vodnatelností, bakteriálním rozpadem ploutví a třeba hloupou krupičkou??
Teď nerýpu, teď se ptám, protože nevím....
Ale to jo, jenže akvarijní populace a wild populace, to je velmi podstatný rozdíl. A to u každého zvířete.
2 14.11.2014 19:42 JoKa –
Re: 0 Silně pochybuji, že si šelma v přírodě udělá mikroskopický rozbor své oběti, než jí posvačí...
Jestli to náhodou nebude mít souvislost s tou imunitou a obranými látkami, které Libor zmiňoval...
Co jsou to tady za šílené rady?
Nikdo z vás mikroskopický rozbor nedělá a neví, čím vším ryba trpěla.
Nemocnou rybu nedávejte ničemu zkrmovat - ani rakovi, nebo plžům, ať nepodporujete mezi-hostitelský přenos nákaz jakékoliv choroby a cizopasníků!
Ohledně té ledové vody je to další způsob a informace pro tazatelku jaké má možnosti. Moje ryby se trápily s perličkou dlouho, zvláště pak razbory. S ledem to šlo rychleji, ale nikterak závratně.
Vezmeš rybu, dáš do rohu pytlíku a pár dobře mířených, silných ran udělá své. Nemusíš řešit kde máš hlavu, i když je vhodné ji dát hlavou právě do rohu, proč to dělat složitě, když to jde i jednoduše. Pokud je ryba vážně lehounká, tak ji tam dám s trochou vody. Je to lepší než se snažit rovnou přerušit míchu a laborovat s pidirybou a nožíkem. Což je vlastně i další způsob, který jsem nejmenovala.
Zda přilévat či vhodit do perlivky, ta první možnost mi přijde humánnější, ryba to má bez prvotního šoku z nového prostředí, ale vzhledem k tomu co s ní hodlám dělat je to vlastně "jedno".
Jsem chovatel psa (takže čičí nepřichází v úvahu) a mám doma spoustu igeliťáků na procházky - není co řešit, pytlíky vedou
Zcela vážně, i když to patří do jiného vlákna. Zkoušel jsem sám obě varianty, jak perličku, tak studenou vodu... I když jsem dal nejledovější vodu, jakou jsem doma měl, chlazenou z lednice, do kýble a ještě do té vody dal zmrzlé maso z mrazáku, ryba se trápila podstatně déle, než s tou perlivkou...
A k tomu navazující druhý dotaz, není lepší, než pomalu přilévat perlivku, jí do té "koncentrované perlivky" prostě hodit? To mi připadá rychlejší, než nějaké přilévání a dokonce rychlejší, než (v případě pavího očka, které je lehoučké, neváží nic) s ním mrskat o zem, dokud se netrefím? Právě díky té váze v něm nejdřív přelámu všechno co jde, než se trefím na hlavu...
Když tak díky za přesun do adekvátního vlákna... Díky
Jak psal romant - vylovit rybu a pokud nechceš potom hned vytírat dej ji do pytlíku a několikrát praštit o zem. Zní to morbidně (někomu možná) ale je to rychlé. Další možností je vložit do džbánku s trochou akvarijní vody a pomalu dolévat silně perlivou (neochucenou) vodu, z mojí vlastní zkušenosti ne vždy ryba umírá tak rychle jak bych si představovala. Dalším způsobem je teplotní šok. Vem nádobu a nalij do poloviny ledovou vodu, dej ji klidně i na chvilku do ledničky. Poté vyndej a vlož do nádoby adekvátní počet ledových kostek, až se led částečně rozpustí tak do toho vhoď rybu.
Praštit vo zem. To není žádný výsměch, to je jedna z možností.
A není ještě nějaký způsob jak ho dát utratit?
V tomhle případě postačí bohatě sklenka hodně perlivé sodovky... Než ho do ní hodíš, tak se s ním rozluč, bude to rychlé...
Tu rybu šetrně utratit, tak je to myšleno.
0 13.11.2014 20:14 Ptáčková Mohla bych se ještě zeptat jak to má ukončit(jak to myslíte)? Děkuji moc!!!!!!
Starší reakce
Priest napsal: No pokud rybu před tím jak říkáš- zářezem neomráčíš,tak ti také dokáže nadělat paseku. Nehledě na to že pohled na plácající se zakrvavenou rybu není nic moc.
S tím omráčením určitě souhlasím, ale moc bych chtěl vidět, jak práskneš s dospělou závojnatkou o futra...hnus. Házíš doma s terčovci o zem, když už nejdou třeba vyléčit a pak sleduješ poskakující sáček, když se špatně trefíš?
Reagoval jsem na kokrétní rybu, která je jak kopačák. Jsem rybář, co si rybu umí zpracovat. Řekl bych, že je to u každé ryby individuální s ohledem na velikost a druh. Například si neumím představit jak omračuju úhoře.
Jinak souhlas s volhpe1. Řeší se tu blbost, jen proto, že na to někdo nemá a pak se uchyluje např. k stupidnímu zmrazování živé ryby, nebo ještě blbějšímu přilévání sycených minerálek
Zvířat jsme doma mívali spoustu, tak asi proto se na to dívám jinak a nikdy jsem z toho nedělal vědu.
Ale musím se přiznat, že jsem včera rozdal jednoho Hoplarchuse, než abych ho zabíjel sám. Ne že bych to nezvládl, ale raději ať skončí v břichu štiky, než hnil v popelnici.
Někde jsem četla, že je to tak lepší. Možná tady? Přišlo mi to logické, protože vhodit tu nebožku do té hodně bublinkové sodovky by byl asi docela šok, ono to i člověka dost štípe když to má vypít. Minerálka je pravda méně bublinková, to jsem asi mohla risknout. Doufám, že to už nebudu potřebovat, ale kdyby náhodou, vezmu to v úvahu.
Myslim ze by se nemela sycena voda prilevat do hrnecku kde je rybka s neperlivou vodou, tim se to redi.
Já jsem musela takhle rybku utratit zatím jen dvakrát, ale vždycky jsem jí ještě potom preventivně uřízla hlavičku, protože co kdyby byla opravdu jen uspaná.
Jinak s minerálkou - přijde mi, že to trvá docela dlouho, napoprvé jsem použila doma vyrobenou silnou sodovku, pomalu přilévanou do hrnečku s vodou a rybkou a bylo to hned, napodruhé s minerálkou to trvalo na můj vkus poměrně dlouho
Ryby v žádném případě nesplachujte do záchodu.
Přidat reakci
1 ...... 10 11
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 17087x