Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Usmrcení ryby

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 4 Přejít na další stránku   1  
Usmrcení ryby
Ryby v žádném případě nesplachujte do záchodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2015 08:41 Koště Re: DanH
Dle mého názoru to méně šetrné není. Ryba by v případě vhození do již nasycené nebo ledové vody utrpěla šok. Postupným přiléváním sycené vody dochází k jejímu uspání a následnému ,,udušení ve spánku". Postupným ochlazováním vody dochází ke zpomalování metabolismu až na takovou úroveň, kdy ryba umírá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2015 23:22 DanH
Několikrát jsem tu viděl napsáno, že se ryba nesmí do ledové či perlivé vody jen tak hodit, ale že se to musí provést postupně. Není to náhodou méně šetrné? ( Nikdy jsem to nezkoušel, takže nevím ) ( Ano, vím, že jsem úplně mimo :-D) ( klidně se bavte na můj účet, že nic nevím, asi je to pravda :-D stydim )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2015 22:24 Žena niky [13] Re: odikcz
Jak bylo již psáno, pomocí perlivé vody. Postupně přilévat v žádném případě rybku neházet do perlivé vody!!! Po chvilce je hotovo. Mám odzkoušeno jak uspání tak utracení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.05.2015 21:08 Koště Re: odikcz
Já pokud musím urychlit odchod, snažím se aby netrpěly dlouho, takže hodím rybu na zahradě na zem a praštím ji silně kamenem. Mám jen menší rybky, takže je to jistota a žádné trápení, během pár vteřin je hotovo.

Mimo vesnici volím umístění ryby do nádoby a následné přilévání vody sycené CO2 . Nechat ji tam takovou dobu, aby se už neprobudila. Sice to trvá déle, ale co jsem o tom četl, je to asi nejlepší způsob.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2015 20:17 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: odikcz
Teplotni sok ledovou vodou (vodou po roztati ledu, ze tam je jeste zbytek ledu) se da pouzit jen u hodne malych ryb. Ty sebou skubnou a je po nich. Vetsi rybu bych si takhle utratit nedovolil, toho bych se bal.

CO2 (bublinkova voda) se jevi jako setrny zpusob (alespon u ryb, ktere se nenadechuji nad hladinou). Pomoci CO2 se da ryba uvest do narkozy pred nejakym kratsim chirurgickym zakrokem (pro mne je to jen teorie) a pri spravnem pouziti pak z narkozy i probudit. Kdyz se tam necha dele, uz se neprobudi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2015 20:16 DaveAkva Re: odikcz
Já rybku dám do misky s vodou a do mrazáku nebo mrtvou do záchoda(na to aby mi hnila v koši nejsem zvědavej) a opravdu Malawijská vodnatelnost kapry nenakazí,taky v Aq je vyšší hustota parazitů než v amazonce,jeden kamarád vařil skaláry po SAD ve slaný vodě,zmrazil a poslal do potoka.Jinak mlácení závojnatkou nebo discusem o stůl je takový divný.Pokud na to mam náladu tak ryby konzervuju v lihu a nosím do školy,něco na pitvu se vždycky hodí.Twky jsem četl že ryby můžu(nemocné,mají parazity) utratit vlitím sava do karantény.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2015 20:05 Muž odikcz [114] Re: romant
Takže né ji zabít šokem v ledové vodě (což se právě bojím, že bude stejně trvat dlouho), ale postupně ji "zmrazit"?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2015 19:32 R Muž romant [27987] Re: odikcz
Já buď praštím a nebo tu ledovou vodu, tedy vodu studenou, kam se přilejvá voda s ledem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2015 19:16 Muž odikcz [114] Re: romant
A jak to ukončit? Našel jsem tady studenou vodu, teplou vodu, perlivou vodu, ... ale je to skutečně okamžité? nechci je trápit ještě víc ... mlátit s ní o zem či futra nebo odříznout hlavu není nic pro mě ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2015 09:28 R Muž romant [27987] Re: odikcz
Pokud takovou rybu dokážu odlovit, což obvykle u těchto problém nebývá, ukončím to dříve.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2015 09:20 Muž odikcz [114]
Gupky mam už dlouho, a tak poznám, když se nějaké blíží konec. Z toho jak plavou, jak se kroutí ... a většinou už je druhý den po ní ... občas to trvá ale i týden a výjimečně i víc.

Necháváte takové ryby na dožití nebo je utratíte? Sice někdy vypadají, že to pro ně musí být už i nepříjemné a je mi jich líto, ale nějak na to asi nemam, tak je tam vždycky nechám dokud to nepřijde samo.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.11.2014 17:34 R Muž romant [27987] Re: Silent
No a když už k tomu setkání dojde, nastoupí ten imunitně vybavený jedinec predátor a je po problému. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   15.11.2014 17:32 R Muž Silent [5949] Re: Hansel
To není jen o imunitě. V přírodě je pro rybu menší riziko setkat se s patogenem než v téměř naprosto uzavřeném prostoru akvária. Tam se nákaza šíří většinou přímo kalamitně což v přírodě tak často nebývá. Teď nemluvím o jistých lidských chorobách ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2014 17:20 Muž Hansel [945] - Cichlidy, Lka a sumci obecně... co má vousy to je dobrýRe: JoKa
Tam bude imunita ale asi někde uplně jinde si myslím. Ty wild ryby nejsou tak zhýčkané
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2014 17:14 JoKa Re: Deathbull
Takže wild ryby netrpí například infekční vodnatelností, bakteriálním rozpadem ploutví a třeba hloupou krupičkou??
Teď nerýpu, teď se ptám, protože nevím....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.11.2014 11:33 Muž Deathbull [1928] - CichlidyRe: JoKa
Ale to jo, jenže akvarijní populace a wild populace, to je velmi podstatný rozdíl. A to u každého zvířete.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.11.2014 19:42 JoKa Re: 0
Silně pochybuji, že si šelma v přírodě udělá mikroskopický rozbor své oběti, než jí posvačí... :-P Jestli to náhodou nebude mít souvislost s tou imunitou a obranými látkami, které Libor zmiňoval... ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   14.11.2014 11:47 Muž 0 [1718] - Obecné. – 0
Co jsou to tady za šílené rady?

Nikdo z vás mikroskopický rozbor nedělá a neví, čím vším ryba trpěla.

Nemocnou rybu nedávejte ničemu zkrmovat - ani rakovi, nebo plžům, ať nepodporujete mezi-hostitelský přenos nákaz jakékoliv choroby a cizopasníků!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2014 21:36 Žena Turbínka [2558] Re: JoKa
Ohledně té ledové vody je to další způsob a informace pro tazatelku jaké má možnosti. Moje ryby se trápily s perličkou dlouho, zvláště pak razbory. S ledem to šlo rychleji, ale nikterak závratně.
Vezmeš rybu, dáš do rohu pytlíku a pár dobře mířených, silných ran udělá své. Nemusíš řešit kde máš hlavu, i když je vhodné ji dát hlavou právě do rohu, proč to dělat složitě, když to jde i jednoduše. Pokud je ryba vážně lehounká, tak ji tam dám s trochou vody. Je to lepší než se snažit rovnou přerušit míchu a laborovat s pidirybou a nožíkem. Což je vlastně i další způsob, který jsem nejmenovala.
Zda přilévat či vhodit do perlivky, ta první možnost mi přijde humánnější, ryba to má bez prvotního šoku z nového prostředí, ale vzhledem k tomu co s ní hodlám dělat je to vlastně "jedno".
Jsem chovatel psa (takže čičí nepřichází v úvahu) a mám doma spoustu igeliťáků na procházky - není co řešit, pytlíky vedou :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.11.2014 21:10 JoKa Re: Turbínka
Zcela vážně, i když to patří do jiného vlákna. Zkoušel jsem sám obě varianty, jak perličku, tak studenou vodu... I když jsem dal nejledovější vodu, jakou jsem doma měl, chlazenou z lednice, do kýble a ještě do té vody dal zmrzlé maso z mrazáku, ryba se trápila podstatně déle, než s tou perlivkou...
A k tomu navazující druhý dotaz, není lepší, než pomalu přilévat perlivku, jí do té "koncentrované perlivky" prostě hodit? To mi připadá rychlejší, než nějaké přilévání a dokonce rychlejší, než (v případě pavího očka, které je lehoučké, neváží nic) s ním mrskat o zem, dokud se netrefím? Právě díky té váze v něm nejdřív přelámu všechno co jde, než se trefím na hlavu...
Když tak díky za přesun do adekvátního vlákna... Díky
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2014 20:52 Žena Turbínka [2558] Re: Ptáčková
Jak psal romant - vylovit rybu a pokud nechceš potom hned vytírat dej ji do pytlíku a několikrát praštit o zem. Zní to morbidně (někomu možná) ale je to rychlé. Další možností je vložit do džbánku s trochou akvarijní vody a pomalu dolévat silně perlivou (neochucenou) vodu, z mojí vlastní zkušenosti ne vždy ryba umírá tak rychle jak bych si představovala. Dalším způsobem je teplotní šok. Vem nádobu a nalij do poloviny ledovou vodu, dej ji klidně i na chvilku do ledničky. Poté vyndej a vlož do nádoby adekvátní počet ledových kostek, až se led částečně rozpustí tak do toho vhoď rybu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.11.2014 20:36 R Muž romant [27987] Re: Ptáčková
Praštit vo zem. To není žádný výsměch, to je jedna z možností.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2014 20:33 Ptáčková Re: JoKa
A není ještě nějaký způsob jak ho dát utratit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2014 20:19 JoKa Re: Ptáčková
V tomhle případě postačí bohatě sklenka hodně perlivé sodovky... Než ho do ní hodíš, tak se s ním rozluč, bude to rychlé... X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2014 20:15 R Muž romant [27987] Re: Ptáčková
Tu rybu šetrně utratit, tak je to myšleno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2014 20:14 Ptáčková
Mohla bych se ještě zeptat jak to má ukončit(jak to myslíte)? Děkuji moc!!!!!!

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.10.2014 09:28 radim Re: Priest
Priest napsal: No pokud rybu před tím jak říkáš- zářezem neomráčíš,tak ti také dokáže nadělat paseku. Nehledě na to že pohled na plácající se zakrvavenou rybu není nic moc.
S tím omráčením určitě souhlasím, ale moc bych chtěl vidět, jak práskneš s dospělou závojnatkou o futra...hnus. Házíš doma s terčovci o zem, když už nejdou třeba vyléčit a pak sleduješ poskakující sáček, když se špatně trefíš?

Reagoval jsem na kokrétní rybu, která je jak kopačák. Jsem rybář, co si rybu umí zpracovat. Řekl bych, že je to u každé ryby individuální s ohledem na velikost a druh. Například si neumím představit jak omračuju úhoře.
Jinak souhlas s volhpe1. Řeší se tu blbost, jen proto, že na to někdo nemá a pak se uchyluje např. k stupidnímu zmrazování živé ryby, nebo ještě blbějšímu přilévání sycených minerálek tone
Zvířat jsme doma mívali spoustu, tak asi proto se na to dívám jinak a nikdy jsem z toho nedělal vědu.
Ale musím se přiznat, že jsem včera rozdal jednoho Hoplarchuse, než abych ho zabíjel sám. Ne že bych to nezvládl, ale raději ať skončí v břichu štiky, než hnil v popelnici.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2014 17:05 Žena Karnal [196] Re: petulinakk
Někde jsem četla, že je to tak lepší. Možná tady? Přišlo mi to logické, protože vhodit tu nebožku do té hodně bublinkové sodovky by byl asi docela šok, ono to i člověka dost štípe když to má vypít. Minerálka je pravda méně bublinková, to jsem asi mohla risknout. Doufám, že to už nebudu potřebovat, ale kdyby náhodou, vezmu to v úvahu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2014 14:43 Žena petulinakk [2016] Re: Karnal
Myslim ze by se nemela sycena voda prilevat do hrnecku kde je rybka s neperlivou vodou, tim se to redi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2014 14:24 Žena Karnal [196] Re: petulinakk
Já jsem musela takhle rybku utratit zatím jen dvakrát, ale vždycky jsem jí ještě potom preventivně uřízla hlavičku, protože co kdyby byla opravdu jen uspaná.

Jinak s minerálkou - přijde mi, že to trvá docela dlouho, napoprvé jsem použila doma vyrobenou silnou sodovku, pomalu přilévanou do hrnečku s vodou a rybkou a bylo to hned, napodruhé s minerálkou to trvalo na můj vkus poměrně dlouho :-(
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2014 12:16 Žena Turbínka [2558] Re: petulinakk
Možná pro jistotu bych potom kelímek nechala zamrazit v mrazáku, jak říkám moje příhoda s razborami nebyla nejveselejší a když už něco dělám, kde si jasně nedokážu ověřit výsledek, je lepší si to takhle dvojitě pojistit než přemýšlet, zda jsem rybě opravdu pomohla nebo ji akorát to utrpení zhoršila a prodloužila.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2014 12:09 Žena petulinakk [2016] Re: Turbínka
Uf, tak doufam ze jsem zatim nikdy nevyhodila zivou a jen omamenou rybu v domeni, ze je mrtva :-(
Ja zatim tuhle metodu pouzila jen nekolikrat, vzdycky jsem nalila jen trochu vody (treba dve deci) do kelimku, a sla pryc, nemusim se na to koukat. Ryba po 10-15 minutach kdy jsem ji sla vyhodit byla vzdycky nehybna, i jsem se o tom ujistovala zatresenim kelimku nebo tak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2014 12:02 Žena Turbínka [2558] Re: petulinakk
Dle mých zkušeností raději rybu dorážím, 1 malá razbora skvrnoocasá s formou vodnatelnosti, celá lahev 1,5 l minerálky a stejně se cukala, že jsem ji musela dorazit pytlíkem. U bakteriemi načatých pavích oček stačil zhruba litr na 2 ryby.
Však já vím, žeš to psala, jen potvrzuji tvá slova.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2014 11:56 Žena petulinakk [2016] Re: Turbínka
Turbínka napsala: v jisté koncentraci na určitého jedince působí anesteticky a ve vyšších by mělo CO2 působit smrtelně.
Diky za odkaz na vlakno, odpoved tam ale neni... Jde mi o to, zda koncentrace v mineralce je pro rybu (pokud neni o velikosti kapra) dostatecna. Podle mych zkusenosti ano, ale zajimaly by mne i zkusenosti jinych.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2014 11:21 Muž Priest [325] - CichlidyRe: radim
No pokud rybu před tím jak říkáš- zářezem neomráčíš,tak ti také dokáže nadělat paseku. Nehledě na to že pohled na plácající se zakrvavenou rybu není nic moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2014 10:42 Žena Turbínka [2558] Re: petulinakk
Asi bych odkázala na debatu v tomto vlákně rybicky.net/forum/14011… která začala 22.10. Jde o to, že v jisté koncentraci na určitého jedince působí anesteticky a ve vyšších by mělo CO2 působit smrtelně. Ovšem je nutno vzít v úvahu stav a velikost ryby a koncentraci CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2014 10:33 Žena petulinakk [2016]
Jak je to vlastne s perlivou vodou? Ja vzdycky myslela, ze co2 v bublinkate vode rybu rovnou usmrti, ale slysela jsem i nazor, ze rybu jen uspi, a je potreba ji pak jeste "dorazit"?

Kdyz bych to vzala v analogii s clovekem, tam nizka koncentrace co2 taky povede nejdriv k bezvedomi, a az dlouhodoby prrisun, nebo vyssi koncentrace by cloveka zabila...
Tak bych rekla, ze pro rybu ta koncentrace v mineralce musi byt smrtici ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2014 10:00 Žena Turbínka [2558] Re: volhpe1
U diskutované ryby bych přeci jen volila přerušení míchy, je to už solidně rostlý kousek nebo hodně silný igelit, ale pak by těch ran muselo být více. Další možností je vzít několikrát zkušenou rukou "jako kapra na Vánoce" dřevenou tyčkou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2014 09:54 Muž volhpe1 [41] - TetryRe: radim
Normálně se chytne a mrsk o zem a je konec X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2014 09:15 radim Re: Priest
jen aby se ti ten pytlík jednou neprorval...ještě u takové koule co chce oliva usmrtit...ryba bude na sračky. To bych si rovnou nachystal váleček s barvou :-D
ten zářez nožem je rychlá klasika:-) ale chápu, že na to někdo nemá žaludek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.10.2014 08:54 Muž Priest [325] - CichlidyRe: Oliv
Igelitový pytlík a rána o futra nebo podlahu.Rychlé a účinné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2014 21:44 Oliv Re: Koště
tak to sverim nekomu jinymu, to neni nic pro me :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2014 21:31 Koště Re: Oliv
Zařízni rychle ostrým nožem rybě za hlavou, přerušíš míchu a ende.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2014 21:22 Oliv Re: Turbínka
A jak se to dela, kdyz s tim nemam zkusenosti?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2014 19:10 Žena Turbínka [2558] Re: Oliv
Ve tvém případě se závojnatnou bych volila asi přerušení míchy vzhledem k velikosti ryby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2014 18:46 Oliv Re: Jirka
ten olejík se dá koupit, nebo se připravuje doma ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2014 17:13 Jirka
Na uspání rybičky je nejlepší hřebíčkový olej. Roztok připravíme pomocí 1 mililitru oleje na 10 litrů vody. Doporučená je teplejší voda (cca 25 °C). Rybička umístěná do tohoto roztoku by po pár minutách měla být v hlubokém bezvědomí. Konečné usmrcení lze pak provést fyzicky (např. odříznutím či odstřihnutím hlavy). V literatuře je varování, že vyšší koncentrace oleje způsobí smrt, ale již se neuvádí, jak rychle a zda ryba netrpí popálením sliznic.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2014 13:21 Kaileen – Usmrcení rybky
Pozdě ale přesto musím reagovat. Také si myslím, že je lepší rychlá a nečekaná smrt než trápení zimou nebo přelévání vařící vodou a podobné chuťovky. Myslím, že nikdo z nás by v takovéto situaci být nechtěl, když si představíme sebe na místě té rybky, které je i bez našeho přičinění dost blbě a mele z posledního.

Já většinou do poslední chvíle doufám, že se z toho zvíře vykřeše (ať už jde o rybku nebo o jakéhokoliv jiného tvora) a někdy se to i vyplatí - příroda také umí zázraky. Když už ale musím zvířeti ulehčit trápení, je pro nás pro oba lepší to udělat rychle, ať je to z pohledu člověka jakkoliv "nechutné".

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2014 17:17 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: invalida
Kocky jsou v tomhle potvory, dokazi ledacos dost trapit, nezabiji okamzite, klidne si hraji s pavoukem a tomu ubyva nozicek... Myslim, ze tohle je sice prirozene (i kdyz do jake miry, kdyz ryba neni ve svem prostredi a nema sanci uplavat), ale zdaleka to neni setrne utraceni, nehlede k tomu, ze dat kocce nemocnou rybu muze jen magor!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2014 16:38 S Muž invalida [3881] Re. union
Či čí taky rychlý...jen nesmí bejt kocour přežranej. Nejlíp v přítomnosti psa. To spěchá stydim
Ryby v žádném případě nesplachujte do záchodu.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [4] ...... 10 11

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 17060x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15576-usmrceni-ryby?od=151