Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Rozpadající se listy rostlin

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Problémy s rostlinami 

Přejít na předchozí stránku 13 Přejít na další stránku   1  
Rozpadající se listy rostlin
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   02.06.2012 17:35 Žena Danila [4489] - SumciRe: Flek
Nemáte tam čirou náhodou dospělého ancistruse? To je jedna možnost.
Další možnost je, že dotyčný echinodorus je nově zakoupen a shazuje emerzní listy.
Podle světlé barvy listů může být nějaký nedostatek ve výživě - že by železo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2012 10:34 Flek – POMOC Rozpad listů!!!!
Fotka k příspěvku Ahoj mám doma 112litrové akvárko asi před týdnem jsem ho po 5 měsících "hloubkově" vyčistil. Dosázel jsme nové rostliny a trochu překopal dekorace. Jenže se objevili komplikace, které se mi ještě nestali. U Echinodorus 'Ozelot se začali rozpadat listy zůstává pouze žilnatiny a výplň listu se rozpadá. Čím to je jak se toho zbavit? Nakazí se další rostliny? Mám ho vyhodit nebo jen ostříhat nakažené listy? Děkuju za odpoveď. Dost se bojím o další rostliny!Akvárium čistím pravidelne po týdnu dodávám čistou vodu a odkaluju dno a hloubkově jsem čistli už asi 3krát od té doby co mám akvárko a ještě se nic takového nestalo! Děkuju a prosím o pomoc!!!
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2012 18:05 Žena JaninaH [0] - MiniakváriaRe: katterinecka
Zářivka je 11w.
Hnije mi rohatec, přesněji Ceratopteris siliquosa. Hezky se rozrostla, ale teď hnědnou listečky a je celá taková bez barvy. Ostatním kytkám se daří, i když mi vyhrožovali, že Limnophila sessiliflora mi neporoste, protože nepřidávám železo a té se zatím daří nejlépe. Dno je celkem nové, měnila jsem ho 9.4., není možné, že chybí nějaké živiny? sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2012 11:23 jjirkaaa – Školácká chyba a změna osvětlení
To já mám taky problém s rozpadajícími se listy, ale za ten si můžu sám.
Přemísťoval jsem AQ z 50x25x25 do 50x25x35 a nechal jsem kytky venku na ručníku "uschnout". Takže po nasázení nazpět většina listů odpadla, stonky ludwigie hnijou, listy dalších průsvitné apod. Asi tomu taky neprospělo změna z 0,5w/l na 0,35w/l :-O
Ale dám tam druhou 15w zářivku a snad se to postaví na nohy, to osvětlení dělá opravdu hodně...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2012 08:20 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Roxy
která?
zkus měnit vodu častěji, tím nejen že odstraníš nadbytečné látky, ale taky do do akvárka zase přidáš látky které už rostliny mohly spotřebovat. Může to stačit, aniž bys do akvárka lila nějaká hnojiva a výměnami vody nemůžeš nic pokazit.
Taky může být problém ve slabém osvětlení, sety ho mají často poddimenzované. Zkus si zjistit jakou tam máš žářivku (kolik W). Může pomoct vyměnit ji za novou (kdyby byla stará, nebo nějaké pochybné značky), nebo vylepit kryt alobalem aby se do akvárka odráželo víc světla
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2012 08:08 Žena JaninaH [0] - Miniakvária
Do toho začala "chcípat" i druhá kytina. Listečky hnědnou ... něco je špatně a netuším co.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.05.2012 12:16 Muž FranzFritz [207] - TetryRe: Sid
Když odumírající listy projdou zažívacím traktem ancíků nebo šneků, nic se tím nezkazí :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.05.2012 11:25 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: FranzFritz
S odstraňováním přirozeně odumírajících emerzních listů echinodorů bych nespěchal - slouží jako zdroj některých živin v počátečních fázích růstu rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2012 08:44 Muž FranzFritz [207] - Tetry
Taky bych se přiklonil spíše k přirozenému odumírání než k ancíkům. Pokud jim odumíraající listy chtnají, tak je nech. Alespoň se jich dříve zbavíš. Novým, pevným listům by neměli ublížit. Tedy ty menší druhy. Sám je doma mám a nikdy žádné kytky nepoškodili, i když je běžně na listech vidám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2012 23:45 adula Re: katterinecka
Jj, jak jsou ancíci ještě malí, tak moc listy nebaští, to spíš až v dospělosti.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2012 22:32 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Roxy
jestli jsou ještě malí tak na kytky moc nejdou, tyhle emerzní listy jsou pro ně snadnější potrava, protože samy odumírají. Až budou okusovat i nové listy tak by to mohl být problém
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2012 22:27 R Muž romant [27987] Re: Roxy
Jejich brusičské schopnosti se projevují převážně v noci. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2012 22:26 Žena JaninaH [0] - MiniakváriaRe: romant
Ancíci jsou celodenně přisání k filtru, nikdy jsem je nenačapala na listech ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2012 22:19 R Muž romant [27987] Re: Roxy
Jak píše kolegyně a ještě bych se zaměřil na ty ancíky, řekl bych že se taktéž na těch listech podepisují.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   19.05.2012 22:09 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Roxy
tahle rostlina byla pravděpodobně pěstovaná emerzně (nad vodou), takže původní listy postupně odumřou a nové vyrostou už submerzní (podvodní). Chce to čas. Odumírající listy můžeš pak postupně ostříhat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2012 22:01 Žena JaninaH [0] - Miniakvária – Echinododrus
Fotka k příspěvku Prosím o pomoc. Koupila jsem si asi týden zpátky nový echinodorus. Zasadila jsem ho a ráno už byly obrovské díry na listech a pokračuje to pořád dále. Ostatním kytkám se daří... Jde tomu nějak pomoci nebo ji mohu vyhodit? Děkuji za radu stydim
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2011 20:32 R Muž romant [27987] Re: Michal
Zřejmě se jedná o tzv. Kryptokorynovou chorobu, která už podle svého názvu postihuje právě Kryptokoryny a to tehdy, když dojde v akváriu k nějaké výraznější, neststndartní změně oproti normálnímu provozu akvária. Může ae ovšem jednat i o něco jiného a chtělo by to co nejvíce informací o nádrži, údržbě, technice apod. Jinak pokud by to skutečně byla ta Kryptokorynová choroba, tak nezbývá než čekat až si rostliny zvyknou na nový podmínky v akváriu a začnou obrážet novými listy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2011 20:27 Michal – Rozpadajicí se rostliny
DObrý den, předevčírem semi najendou přes noc rozpadly snad všechny rostliny. listy jakoby zhnědly změnili barvu a když jsem je vzal do ruky byly mazlavé jako bahno.prostě se rozpadly jakoby hnijící. Nevíte někdo čím to může být? Odkaluju a vyměnuju polovinu nádrže jednou za 14dní. Nádrž má 100litrů. Prosím o radu protože další takový šok nechci zažít

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2011 20:50 Žena Lu [1] – Rozpadají se listy Echinodoru
Fotka k příspěvku Dobrý den, nevíte někdo, proč se mi dlouhodobě rozpadají listy u Echinodoru africanus? Není nově zasazen, v akva je asi rok. Vždy několik starších zhnědne, zesklovatí, až se rozpadnou a zůstanou jen kostry listů. Ale další nové listy vyrážejí (a i dceřinné rostlinky).
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2011 15:01 Muž radusho [41] – Re: Designer
mam pmdd s kno3 tak mozno trochu zdvihnem davku a uvidim. Ked si bol ten chalan pre zavojnatky tak som sa pochvalil ze sa vsetkemu pekne dari a to som asi nemal :-D
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2011 12:11 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: radusho
Tady je jeste otazka, jakym PMDD, protoze se pouziva jak s KNO3, tak bez nej. A odebranim tech zavojnatek se dle meho nazoru odebral z vody nejvic ze vseho prave dusik, takze PMDD bez KNO3 ty zavojnatky nenahradi.

Nicmene na Kryptokoryny expert nejsem, v akvariu zadnou nemam, a kdy jsem naposledy mel, ani nepamatuji :-) . Mozna dobry namet, co si mam poridit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2011 12:07 R Muž romant [27987] – Re: radusho
Měli by začnout růst nový listy a ta kytka by se měla aklimatizovat na nový podmínky, který teď po odlovení těch závojnatek v akva panují. Rozhodně tomu dej čas a ty Kryptokoryny nech na svým místě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2011 12:04 Muž radusho [41] – Re: romant
no tak som to vcera vsetko nahnite otrhal hnojim dalej pmdd tak dufam ze sa preberu. asi sa im moc nepacili ani tie vysoke davky lebo aj anubiasy mi rastu rychlejsie jak tie kryptokoriny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2011 11:56 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: romant
Souhlas, asi neni moc co dodat, zavojnatky jsou pekna cunatka. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   18.02.2011 11:06 R Muž romant [27987] – Re: radusho
Tak to bych viděl jako tu příčinu. Oni ty závojnatky pěkně vyživovaly dno a teď jim to zřejmě chybí. Holt si zvykly na pořádný dávky živin. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2011 11:00 Muž radusho [41] – Re: Designer
daroval som 10 zavojnatiek co som mal ako zabehove rybky to su slusny producenti bordelu stale tam zostali nejake zivorodky uz som bol rad ze som sa so zavojnatkami zbavil aj ruduchy a potom sa mi zacnu rozpadat listy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2011 10:38 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: radusho
No jo, ale kdyz nevime kolik tech ryb bylo a kolik jich je... snizeni ze 2ks Pavich ocek na 1ks bude jiste o necem jinem, nez kdyz budeme mluvit o desitkach kusu, ta predstava o velikosti te poloviny ryb nam chybi. ;-)

Pak take nevime, za jak dlouho po odebrani ryb se to deje. Kdyz se prestane hnojit PMDD, hned to videt take neni.

A mozne to je, proc by nebylo, podstatna zmena v poctu ryb muze znamenat podstatnou zmenu v obsahu vseho co do vody ryby produkuji. Vzdyt i jen to, kdyz ma clovek vyzkousenou potrebnou davku PMDD a zacal by davat pulku, se projevi - tohle muze byt totez.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2011 09:32 Muž radusho [41] – KRYPTOCHORBA ?
Je mozne ze by kryptokorene zareagovali rozpadom listov na to ze som znizil osadku akvaria asi na polovicu? je to totiz jedina zmena ktorej som si vedomi

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2011 17:12 R Muž romant [27987] – Re: Kajka99
Podle mě to podle toho popisu příznaků kryptokorynová nemoc je a to, že došlo k nějakýmu dalšímu zásahu do akva společně s tím vysazením toho dopinku je právě ta příčina, proč došlo k té reakci kryptokoryn. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2011 16:56 Žena Kajka99 [229] – Re: romant
kdyby to byla ta kryptokorynová nemoc, to by musel vyměnit i větší část vody, že? nějak mi nedošlo že jenom tím že se vynechá dávka hnojení by to být nemuselo ahoj
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2011 14:15 R Muž romant [27987] – Re: weber
Jaká jiná operace, krom toho vysazení Pmdd včera proběhla?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.02.2011 14:11 Žena Kajka99 [229] – Re: weber
než závislost na PMDD bych řekla že je to "kryptokorynová nemoc". Při výrazné změně parametrů vody dojde k odumření většího množství listů. prý se z toho vzpamatují.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2011 13:47 weber – Stejná zkušenost
Dnes ráno jsem zjistil kompletní rozpad všech 10-ti 50cm-vých rostlin kryptokoryn kalaktolistých ca. za 15 hodin. Změna byla tak markatní, že to vypadalo jako by někdo do akva nalil vroucí vodu. Příčinou byla alkalická voda, kterou jsem pomocí PMDD (síranů) pravidelně okyseloval a hnojil. Včera jsem dávku vysadil a dnes rostliny zcela úplně zkolabovaly. Nevěřil bych, že je možné vypěstovat tak velkou závislost u těchto rostlin na PMDD. Ostatní rostliny v jiných akva bez hnojení prosperují, pouze rostou pomaleji.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2011 10:01 Muž kortezhugo [983]
kedze o vecsinu listou aj tak pride...
teraz ich moze kludne vybrat z akva -strhat vsetky listy -nechat len najmladsie -a miesto poriadne odkalit...a znova ich zasadit


 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2011 09:55 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: Johan
Nepodsouvám. :-)
Usoudil jsem z tohoto výroku:
"A i při důkladném odstranění všech napadených tkání se příznaky mohou začít projevovat i na zdravých. Mám mnohem lepší zkušenosti s ponecháním to na samotných rostlinách, než jim list odstranit."
:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2011 14:14 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Sid
Nechat v akva zahnívat větší množství hmoty, než malé, mi přijde skutečně "originální". Nepsal jsem nic o nechání zahnivající hmoty. Nic mi nepodsouvejte. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2011 11:07 R Muž romant [27987] – Re: Hostmir
Vyhýbat se čemu je, protože jde o kořenový systém(a ten jsem měl na mysli), který je třeba porušenej. Ten restart bych viděl klidně na měsíční interval, pokud se bude ta rostlina chovat jako přesazená.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2011 10:36 Hostmir – re
já třeba mám odzkoušený, že při odkalování nádrže je žádoucí se kryptokorynám vyhejbat a kdyžtak to dno kolem nich opravdu jen polechtat
beru to jako poučení a pokusím se na to v budoucnosti dávat majzla.. Momentálně se nemám ale čemu vyhýbat :-D
za jak dlouho bych měl alespoň mírný "restart" kryptokoryn očekávat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2011 10:32 Hostmir – re
Sid napsal:
Zkuste zapřemýšlet - skutečně včera nedošlo k něčemu nestandardnímu?
Někdy stačí maličkost, aby se věci daly do pohybu... :-O

Tím, že nedošlo k ničemu nestandardnímu, jsem si na sto procent jistý. V akváriu jsem se hrabal někdy před týdnem, možná je to i trošku dýl než týden.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2010 22:43 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: romant
...když jsem zaryl v blízkosti kryptokoryn hlouběji do dna...
hmm Kdo ví...? Vyloučit nelze nic. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2010 22:25 R Muž romant [27987] – Re: Sid
Ano já mám na mysli, že "něco" před několika dny nastartovalo tu nežádoucí reakci a další "něco" v současnosti tu řetězovou reakci jenom dokonalo, ale jak říkáte, na to bude muset odpovědět majitel nádrže, kde se tento šokový stav objevil. já třeba mám odzkoušený, že při odkalování nádrže je žádoucí se kryptokorynám vyhejbat a kdyžtak to dno kolem nich opravdu jen polechtat, protože už se mi stalo, že když jsem zaryl v blízkosti kryptokoryn hlouběji do dna, tak za pár dní se chovaly přesně tak jak píše autor tohoto původního dotazu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2010 22:09 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: romant
To netuším.
Ale co vím jistě, tak ta nádrž, kde kryptokorýny "zkolabovaly" po přídavku "trochy soli", byla pravidelně vystavována při údržbě "hrubému násilí" - po přetrhávání rostlin bylo nutné kromě standardní filtrace nasadit i dva vnitřní "rychlofiltry" Shark, aby se z vody odstranily "makronečistoty", které zaneřádily celé akva. A na takové opakované počínání kryptokorýny nereagovaly.
(Proč docházelo k takovému počínání se mě neptejte; to je otázka na majitele akva a "autora" takových postupů. Je možné, že tuto debatu čte a třeba se vyjádří...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2010 21:37 R Muž romant [27987] – Re: Sid
A nemyslíte si, že tím spouštěcím mechanismem bylo to silnější odkalení spojené s menší výměnou vody než obvykle?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   31.12.2010 21:30 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: Johan
Tak to víte, že už jsem si to vyzkoušel. :)
Proto píšu, že reakce je rychlá - u mne to byly "jen" dva případy, ale oba "do 24 hodin". ;-)
V prvním případě šlo o (myslel jsem, že "lehké") přehnojení, ve druhém přisolení vody (řekl bych, že malým) množstvím soli.
Zprostředkovaně mám pak povědomí o případech, kterým (podle pozorovatelů) předcházely pravděpodobné příčiny nedlouho před uvedeným jevem.
...Mám mnohem lepší zkušenosti s ponecháním to na samotných rostlinách, než jim list odstranit...
Nepletete si to s neodstraňováním emerzních listů? :)
Nechat v akva zahnívat větší množství hmoty, než malé, mi přijde skutečně "originální".
Něco jako nechat na hromadě zdravých jablek pár nahnilých... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2010 17:29 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Sid
Tak si to někdy na kryptoškách zkuste. Trvá to kolem týdnu. ;-)
A i při důkladném odstranění všech napadených tkání se příznaky mohou začít projevovat i na zdravých. Mám mnohem lepší zkušenosti s ponecháním to na samotných rostlinách, než jim list odstranit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   31.12.2010 17:25 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: Johan
;-)
Proč se ptám, zda nedošlo k nějaké "události" včera?
Protože chemické reakce, jejichž vinou (IMHO) k rozpadu tkání dochází, probíhají (IMHO) poměrně rychle. :-)
Proč je nutné hnijící části odstraňovat?
Protože (IMHO) hnijící tkáně mohou být potencionálně rizikem pro tkáně zdravé.
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2010 17:06 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Sid
poškozené části je i nadále nutné důsledně odstraňovat! Proč je nutné je odstraňovat? Skoro nic v nich nezbývá, vždyť rostliny si z nich téměř vše vezmou. Odsát z optických důvodů rozpadlou rostlinnou hmotu je ovšem něco jiného.
skutečně včera nedošlo k něčemu nestandardnímu? Nemuselo včera, ale třeba před týdnem. Když skácíte strom, také neopadá druhý den. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2010 15:42 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: Hostmir
Obrazit by měly. (Pokud se nesemele něco dalšího, pak je to v podstatě jisté.)
Zkuste zapřemýšlet - skutečně včera nedošlo k něčemu nestandardnímu?
Někdy stačí maličkost, aby se věci daly do pohybu... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2010 15:34 Hostmir – .
Nene, sůl jsem nikdy nepřidával ani se na to nechystám :-)
Odumřelé části jsem se snažil důkladně odstranit, takže mi nezbylo nic, kromě kořenů. Snad tedy brzo obrazí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2010 15:31 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: Hostmir
Kryptokorýny časem obrostou, poškozené části je i nadále nutné důsledně odstraňovat!
Parametry vody tak, jak je uvádíte, jsou v normě.
I když si žádnou "anomálii" neuvědomujete, co třeba sůl - nepřidáváte?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [13] 14 15

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 24027x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15208?od=601