Výběr vhodného filtru
Naplno ísť nemusí, teraz potrebuješ aby sa voda hýbala - či už v AQ, alebo vo filtri. Určite však nonstop zapnutý - vypína sa jedine pri údržbe filtra na čo najkratšiu dobu.

Poslúchnem a vydržím.

Vložený filter mám prípadne teraz nechať cez deň naplno (Aquaball 180 na 215 L), alebo stačí middle; a potom či aj v noci ho nechať bežať, aspoň na 1/2čný režim alebo nejaký stíšený, ale kontinuálne?
Filter by som pridal hneď aby sa tiež zabehol. S rybami počkaj až budeš mať viditeľné prírastky na rastlinách - kludne dva tri týždne.

Kúpil som napokon Eheim Aquaball 180ku. Celkom sa mi páči jeho dizajn

je v akvárku docela nenápadný a 1x za týždeň ho rozobrať a vyčistiť, to vždy ide. Zakúpil som doň (do foroty) už aj nejaké náhradné molitany, doplnkové (2) košíčky tiež budú, nasadím, ak bude treba. Ešte sa vás chcem opýtať: Mám 5 dní novo založené to akvárko (215 L) (foto), pod pieskom sú drobné "vložky" záhradnej zeminy (máličko) a k zábehu rastliniek som filter zatiaľ stále ešte nepridal. Nekalí sa to, voda (chem.) ok, krištáľová. Čo poviete: nechať akvárium "v eko zábehu" ešte tak 1 týždeň, a nasadiť rybky - zároveň s filtrom? Alebo filter (pre istotu) nasadiť už teraz, a rybky vložiť so akvárka až po 1 týždni odteraz... Nebude ich spočiatku moc (ani neskôr): obľúbené guramky Pearls, párik Tr.lalius a postupne (možno na dvakrát) stádočko do 30 miniatúrne dániá perlované.
Našiel som napokon celkom druhovo dobré a početné zásoby filtrov v superzoo obchodoch. V Bratislave je ich hneď niekoľko, takže super pri porovnávaní vo výbere a možnosť si mašinky aj "ohmatať".
Starší reakce
Věci od eheimu se z Hornbachu někdy loni na podzim postupně vytratily... Občas někde ještě mají nějaké neprodané zásoby, ale spíš už ne. Ale eshopů najde Heureka dost

Ďakujem za dobré videjko. Tie Eheim-y, ako BioPower tak aj Aquaball, majú inak celkom fajn dizajny. Ľahkú obsluhu. Farba: šedá - nie je v akva vidieť, khaki bledozelenkavá - tiež nie je vidieť. Neviem sa ale dopátrať, či ich ešte Hornbach predáva. (Ich web shopy ukazujú že nie.) Ak ich tam fyzicky v predajniach majú - že ste ich tam v regáloch zahliadli - prosím, vyveďte z omylu.

Dal by som sa aj na toto

je to výborný nápad takto zdvojiť,
ale skúsim to asi najprv zvládnuť s len jedinou trubičkou (valčekom) vnútorného filtra; to akvárko nie je zas až tak (ani opticky) veľké, len niečo cez 200 l a mám v ňom už napichaných aj dosť pekných väčších skál.
Nad realizáciou podobného z-dvojenia filtrácie však naisto pouvažujem vážne o čosi neskôr, ešte jedno tak 4x väčšie akvárko sa mravenčo slimačím tempom chystá v šope... Ale najprv "doma" musím prísť pochvala (predchádzajúca podporu), za prvé pekné akvárium s rybičkami.
Leerky sú samozrejme fantastické tvorčeky: zvedavé, explorujúce, niekonfliktné, parádnice. Yes, určite budú základom!
Aj tento Eheim Aquaball je pekný. Vlka, ďakujem za ilustratívne foto rozobratého filtra

z neho som dôkladne didakticky pochopil, čo sú to košíčky. Aj pri tomto Aquaball-e napr. 180, by to šlo doplniť o 2 navyše doplnkové vskrutkované košíčky?
Podle mě není špatný nápad, pokud máš jeden AquaBall a jeden BioPower, ty jejich košíčky nakombinovat. Mít dva sací a dva průchozí apod. Já jako přídavné sací použil košíčky z předfiltru, ale to dávalo smysl právě jenom v případě, kdy jsem měl dva filtry. Momentálně provozuji 2ks v konfiguraci 2x sací koš (bioakvacit), 3x průchozí koš (1x bioakvacit, 2x kuličky eheim), malý ukončovací koš (bioakvacit) a čerpací hlava, čili jsou to už solidní monstra



Čauky, perleťáčky ti mohu z vlastní zkušenosti doporučit, nádherné zvědavé rybičky. A jak píše _ucx_ skládání košíků pochopíš hned, tohle je sice EHEIM Aquball, ale princip je stejný, jsem s tímhle filtrem naprosto spokojený...
Nezapomeň v hornbachu využít garanci nejnižší ceny. Ušetříš peníze a koupíš něco navíc.

EDIT- tady máš video jak se to skládá
m.youtube.com/… To pochopíš snadno, prostě až koupíš ten filtr a budeš ho skládat, tak to uvidíš, nejde to nepochopit
T. leeri jsou parádní ryby, držím palce.

Veľmi pekne ďakujem za výborný optimálny tip.
Ten Eheim BioPower 200 je taká celkom príjemne do akvárka schovateľná trubička.

Priznám sa: musím už len prísť na kĺb tomu, ako k tomu pripevniť tie dva prídavné košíčky...
Cenovo super a Hornbach je tiež super, lebo ho mám stále po ceste.
Rybky neviem úplne presne, aké budú, ale začnem asi T. leerkami, páči sa mi (bytostne) koliza Tr. lalius, z mladosti aj rajovce. Ako to v čase pôjde, doplnil by som "oblastne" ekopríbuzníčkami.
Nepíšeš to podstatné a sice kolik ryb...
Já osobně bych tam dal svůj oblíbený Eheim BioPower 200 se dvěma košíčky navíc nebo BioPower 240 s jedním košíčkem navíc. Jestli sací nebo průchozí, to už asi není úplně podstatné, jen ty sací asi seženeš snáz, dají se totiž koupit jako předfiltr (například
www.hornbach.cz/… ). Ale někdo ti doporučí jenom čerpací hlavu a velkou kostku bioakvacitu a bude mít taky pravdu.
Milí priatelia: poradili by ste mi nejaký filter - do akvárka 225 l ?
Nemusí to byť nič špeciálne, stačí obyčajné, kľudne aj lacné - lepšie vnútorný(?)
len aby ho moc nebolo počuť (mašinku; bublanie vody samozrejme môže), akvárko mám v pracovni.
V nádržke mám položený jemnejší čistý kremitý piesok, frakcie 0,5 - 1 mm.
Pôjdu doň bežné rastlinky a juhovýchodoázijské rybičky, zatiaľ len obvyklý štandard.
Ďakujem za akúkoľvek radu či námet. Sirius (B.)
Pokud je to uzavřený systém, tak nemusíš výtlak vodního sloupce čerpadla vůbec řešit. U otevřeného představuje problém materiál armatur čerpadla (zpravidla mosaz a obvykle se nikde přesně nepíše, jaká přesně mosaz), což by řešilo nějaké potravinářské nebo vinařské čerpadlo, jenže ta mají zase příliš velký výkon. No a pak je tu možná možnost dát tu nádobu s filtrem na nějakou konstrukci těsně pod strop.
0 09.06.2020 15:06 Inza – Filtr ve sklepě
Pro 500 l akva plánuji umístit filtr do technické místnosti ve sklepě pod akvariem. Vlastní filtr mám udělaný z nádoby pro pískovou filtraci bazénu, ale mám problém s čerpadlem, žádné z akvaristických nevydrží sloupec vody zhruba 5 m. Nemá tu někdo zkušenost s podobným řešením ? Díky.
Starší reakce
Pro jednu bettu podle mě vpohodě. Akorát ta „rozstřikovací rampa“ se dává většinou pod vodu a bývá nasměrovaná tak, aby zespodu mírně čeřila hladinu. Tím eliminuješ to šplouchání.
0 15.05.2019 10:07 Irkara 

Ahoj, chtěla bych se zeptat, zda je tento filtr pro začátek v pohodě a jestli funguje přijatelně. Je to do akvárka které má 30 litrů a chci v něm mít kytky a bettu (později možná ještě pancéřníčky). Takhle se mi líbí, že nedělá žádný proud, který by mohl rostlinám a bettě vadit a je ultra tichý (v podstatě slyším jen občasné tichounké zašplouchání).
Je teda ok?
no kdyby nekdo netrval na tech rozmerech filtru, tak bych doporucil od sery biofiltr uv 400
sera.cz/…
sam jsem ho driv mel... ale za ty penize uz bych sel do poradneho externiho...ve smyslu trochu pritlacit na penezich a mit mnohem vice filtracniho objemu....
Po zkušenostech a laborování ti doporučím dvě varianty řešení. Buď klasický HMF, třeba rohový, a nebo si nechat vlepit (můžeš sám, pokud jsi zručný) do akva přepážku a celý systém filtrace si udělat podle svých představ, což je podle mě ta nejlepší varianta. Ostatní řešení jako Aquael Turbo, Eheim Aquaball, atd. jsou jenom vytloukání klínu klínem. Pro představu se třeba mrkni na systém filtrace od firmy Fluval, konkrétně Fluval Spec 5.
Kdysi jsem pokukoval po tomhle
www.rostlinna-akvaria.cz/…
ale nakonec mám stejně externí.
Líbilo se mi, že se dají přikoupit jednotlivé nádobky pro náplně..
Ale jaký opravdu je, to netuším..
Vyměnil jsem v setu základní vnitřní filtr co tam byl za:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Naprostá spokojenost. Nabízí i všechny tyto druhy ve formě „Biopower“. Můžeš měnit náplně, dokupovat koše.
Dole máš i diskuzi uživatelů.
Píše, že chce nový vnitřní filtr. Ten závěs tam trochu mate, ale to připisuju tomu Aquatlantisu, který se dá zavěsit.
Biobox vím, měl jsem. Ale nevím, co tazatel chce...
On je vnitřní a zároveň i závěsný. Buď ho můžeš přidělat klasicky pomocí přísavek a nebo zavěsit pomocí závěsek, které jsou součástí balení, ale vždy to bude uvnitř akva.
Aquatlantis dává do 60 l setu Mini BioBox 2...
A chceš teda vnitřní, nebo závěsný...?
Máš v tom hokej. Mini Biobox 0 neexistuje. Existuje pouze Mini Biobox 1 a 2 a potom řada Biobox 0, 1, 2, 3. Tvým rozměrům odpovídá Mini Biobox 1 (235x117x70), ale ten je pro objem akva max. 40 litrů. Pro 60 litrové akva je určený Biobox 0, ale ten má rozměry 235x198x70. Jinak náhrada za tento typ filtru, tím myslím s vyměnitelnými médii o takovém objemu, není žádná.
Buldr napsal: tip na účinný filtr
Účinným filtrem myslíš co konkrétně?
Starší reakce
Super - není co dodat

snad jen šťastnou ruku při výběru čerpadla

))
Jj kostka bude velká - 10x14x30cm, tak jak mi doporučil afc1886.
Tak to bych se vubec kostky vubec nebal, ale bude potreba dat pozor na velikost, jak psala Andaska.
Jedna vec, cemu to muze vadit je design..a to se da schovat pekne za bridlici...
A nebo udelat prepazku z cerneho skla, za to cerpadlo (nemusi byt nutne hlava) a pocist si tady jak to funguje - te nejlepsi variante se rika HMF, v akvarku ho ma treba NHKG a nafoceny to ma v prezentaci treba Honza (wanderer a jeho vetev s hodinami).
Hlavně si vyber tu kostku dostatečně velkou

Potenciálně špatný nápad.
Začněte tím, že nám prozradíte, co tam bude za ryby, kolik jich tam bude (přibližně) a jak velké to bude akvarium, jestli tam bude dost rostlin. Prostě co byste měl rád vevnitř.
Ok, no uvidím z praxe, každopádně začnu biokostkou s čerpadlem a uvidí se.
V nekterych pripadech (zalezi na osadce) to ale muze byt megamaxi vyhoda.
Rozdil je v cene a designu - funkcne to muze byt na stejno, ale nemusi - zalezi na osadce (na te nejvic) a take na tom, co se snazime filtrem vyresit. Nekdo se s tim snazi vyresit "odkladani udrzby" nekdo ma pocit, ze je to vsespasne, nekdo ma pocit, ze v tom bydli miliardy uzitecnych bakterii - nekdo chce "jen" kristalove pruzracnou vodu.
Je potreba rozlisit jestli se bavime hlavne o mechanicke filtraci, nebo o biologicke, pripadne o moznostech upravy nekterych vlastnosti vody v akvariu (raselina a spol).
Treba ja kdysi mel biopower u tlamovcu a vymenil jsem ho za kostku a hlavu a rozdil byl markantni, naopak potom byl v jine nadrzi a kostka nezvladala a biopower to vyresil.
Dneska uz ho mam jen jako pomocny - ctete abych si nezadelal hlavni (externi) - pouzivam ho na vyloveni bordelu treba pri zakladani (proste naplnim vsechny komory vatou a cekam az se voda vycisti - za den to v pohode odfiltruje 200l akvarium "do cista" (ve smyslu cista voda, bordel ze dna to samozrejme nema silu zvednout).
A tak ruzne ho pouzivam opravdu jako pomocny, nekdy jako cerpadlo... atd. Neni to jedina vyhoda, jak psal afc, ale je to jedna z nejvetsich.
Nn tak jsem to nemyslel, spis jsem narazil na hodnocení tech filtrů a tajimal me rozdil oproti té kostce a čerpadla co jsi mi doporučil. Snazim se pochopit v čem je rozdíl. V podstate jsi mi odpovedel, tím ze jediná vyhoda je že můžeš měnit druhy filtračního materialu.
Proč myslíš, že jsou lepší než čerpadlo a kostka bioakvacitu? Výhoda je jen v tom, že můžeš dát do koše jiné filtrační médium.
Jak říká Václav, nejlepší je komorový filtr a nejlépe vlepeny do akvária. Osobně používám doma u 100L akva už rok a nemůžu si vynachválit a cena je za hubičku. Teď jsem dělal do práce velké akvárium viz (pracovní) v mých nádržích. I přes aquasoil daný do akvária, jsem jen vyzdimal akvacit z mé 100 do tohoto akvária a přidával 8 dní Seachem stability. Již po 5 dnech od založení jsem vypustil do akvária 22 japonic a 120 cherryn plus nějaké zivorodky. Zatím žádný uhyn a voda má od druhého dne ideální podmínky díky dostatečně nadimenzovanemu filtru. A za ušetřené peníze za filtr radši obětuj peníze do kvalitních medií. Osobně nedám dopustit na Matrix a Purigen i přes jejich vysokou cenu
0 24.04.2019 09:11 Jirka1987 – Eheim Biopower
Ahoj jaké máte zkušenosti s těmito filtry ? Eheim Biopower 160, a silnější 240. V čem tyto filtry jsou lepší než kostka bioakvacitu s čerpadlem ? Děkuji.
Do hotového akvária ti už asi nikdo dělat díru nebude, řeší se to pomocí přepadů.


Děkuji za odpovědi. Zvážil jsem to a pravděpodobně se uchýlím k výrobě vlastního přepážkového filtru umístěného pod akváriem. Jsem docela kutil, tak se snad zadaří... jediné z čeho mám strach je vyvrtání díry pro odtokovou trubku. Budu kupovat už slepené akvárium a nevím zda do něj nějaký Sklenář vůbec bude chtít vrtat ...
Mám jedno, zhruba 80l akvarium. To by mohlo být dost veliké na dostatečné množství filtrační hmoty...
Asi taky dost záleží na tom, jaké ryby a kolik v tom chceš chovat, a jak to bude s rostlinami? A budeš sytit CO2?
Jsou situace, kdy je filtr vůbec zbytečný. Od filtru podle okolností chceme různé věci; někdy se dávají náplně, které něco z vody odstraňují nebo přidávají, jindy je hlavní pohyb a nebo provzdušnění vody,... je to různé. A podle toho se vybírá filtr.
0 23.04.2019 12:58 Jarda62 –
Re: Ála Co takhle vnitřní HMF filtr za skleněnou přepážkou, spolehlivý, ekonomický, nevýhoda je že zabírá trochu místa v akváriu.
rybicky.net/fotogalerie.php…
0 23.04.2019 12:50 Ála – Vhodný filtr pro 450l nádrž
Zdravím. Chystám se v nejbližší době zakládat sladkovodní 450l nádrž 150x50x60 a nemohu se rozhodnout pro vhodný typ filtrace. Původně jsem byl přesvědčen že chci použít venkovní filtr typu JBL e1902 nebo Hagen fluval FX 6. Nyní ale nevím. Ne jen že jsou tyto filtry celkem drahé, ale po přečtení nějakých diskuzí jsem zjistil že jsou i dost haněné. Jsou tyto filtry správnou volbou, pro tuto nádrž, nebo by mi někdo doporučil jiné řešení s lepším poměrem cena/výkon ? Předem díky.

Přidat reakci
1 ...... [3] ...... 22 23
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 27127x