Zařizování nového akvária a výběr techniky
Pro mě osobně je známka kvalitní vody že se v ní daří rostlinkám, rybkám, šnekům, krevetkám či kdo tam co má. Taky aby vizuálně vypadala čistě. To je pro mě asi nejdůležitější a jestli to má hodnoty takový nebo makový to bych asi v tomto případě neřešil

Ona je pak taky otázka, co si kdo představí pod kvalitou vodu. Někomu jde o estetiku nebo sterilní prostředí, jiný si bude pochvalovat vodu barvy čaje a zdravý životní prostor pro své ryby ale estetika půjde stranou. Je to prostě silně individuální.

Tak asi zatim necham ten co mam a az bude potreba tak to poresim

Ten průtok je uváděn v ideálních podmínkách a bez kostky akvacitu. V reálu je to po zaběhnutí asi 1/3.

Edit: Mnou doporučovaný má dostatečný objem filtrační hmoty. Je to trochu předimenzované řešení ale za mě je lepší, než být na hraně a čistit filtr každou chvilku. Ten dvojramenný budeš muset případně prubnout sám. To ti nikdo nezaručí, že to půjde poznat. Každé akva je jiné, každý krmí jinak a něčím jiným, jiní voda, jiné podmínky atd. Těch drobných detailů, které dělají výsledek je prostě moc.

Vypada pekne i s tim molitanem. Jen resim ze ma prutok 400l/hod a to je stejny prutok jako u toho mojeho. Ted resim jestli ma smysl kupovat ten dvojitej molitan, jestli to pujde poznat
Tak víc filtrační hmoty, proč ne.

Pokud ti současný objem nestačí a musíš čistit příliš často, tak bych taky šel do nějakého vylepšení.

Já jsem třeba spokojený s čerpací hlavou
www.rataj-spk.cz/… k tomu kostka bioakvacitu
www.rataj-spk.cz/… Jen tak se ti nezanese.

Měl jsem to takhle v akváriu zhruba rozměrů toho tvého. Ale je potřeba mít hodně rostlin, aby filtr nebyl vidět, protože vzhledově to není nic moc.
Tak ja sem cetl ze to pomuze znicit volne plujici casti rasy a ze bude cistejsi voda. Ale uprimne mi to nepripada potrebny. Koupil sem sneky a ty mi tu rasu vylikvidovali. Jeste ji tam trosku zbylo na listech ale rybky sem videl ji taky trochu bastit. Spis bych premyslel nad tim dvojitym molitanem uprimne.
Otázka je, co si od toho UV slibuješ.

Pokud se nemůžeš dlouhodobě zbavit nějakého biologického zákalu nebo plovoucích řas, tak asi OK. Jinak je to IMHO zbytečnost.
Zdravím, mám dotaz k filtraci. Mám 54 l akvárko a mám tam filtr
www.rostlinna-akvaria.cz/….
Je tu někdo kdo má stejný filtr v akvárku a přikoupil k němu příslušenství např.:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Moje otázka je, zda po dokoupení těchto příslušenství to bylo na kvalitě vody (případně růstu řas) poznat či nikoliv? Případně jaký by jste na moje akvárko doporučily vnitřní filtr když do toho nechci investovat "statisíce"?
Díky za reakce

Starší reakce
Moc se omlouvám že až ted píšu.Vše snad už mám i podle vás
Starší reakce
Starší reakce
no právě, pak si musí vybrat jak chce aby akva vypadalo, já zvolil cestu že flašku jak k autogenu nemám.
a kytky kupuju jak mne napadne, občas i náročnější a prostě testnu co to bez co2 udělá, i když musím přiznat že mám přerybněné akva a ryby to trošku zadejchaj, např. cabomba aqatica má být náročná a bez co2 by měla zkomírat a já jí každou chvilku protrhávám, roste jak šílená.
akva se prostě nadá zaškatulkovat a každé je originální a jedinečný svět.

Takhle to zní jednoduše a je to pravda, bohužel jen do chvíle, kdy začne být úspěšný akvarijní pěstitel, v tu chvíli mu ryby a voda z řádu na růst rostlin nestačí

Nebo stačí, ale bude limitován

Vůbec nic do dna nepřidávej, mikro a makro prvky obsahuje v sobě sama voda z řádu a dusík s fosforem ti dodají ryby. Jediné co ve vodovodním řádu není je železo, a to se dá buď doplňovat vhodným přihnojováním, nebo po staru vložit do dna pod písek několik matek a šroubů - nesmí na nich být galvanický povlak, jen železné, aby rezly. Je tady mnoho stránek kde se mezi sebou bijí zastánci hřebíků ve dně a odpůrci této metody. Chce to prolézt a udělat si vlastní názor. Pokud budeš mít akva pořádně zarostlý, tak se časem vytvoří rovnováha, takže nešetřit na kytkách a zaplnit akva a smířit se s tím, že až se rozrostou, tak je budeš vyhazovat. A skladbu rostlin pro začátek hledej v rychle rostoucích stonkovkách, časem se dopracuješ k tomu jestli chceš, jak je dnes módou, pěstovat náročné rostliny a krmit je CO2, nebo se smířit s těmi obyčejnými, kde není takový výběr druhů, ale nepotřebují HiTech akva.
Oboje má svá pro a proti.
Akvarijní rostliny se přizpůsobily nepříznivému prostředí jako je voda, horší světlo, málo CO2, a tak přijímají živiny kořeny ale i listy některé to umí lépe jiné hůře. Ze začátku určitě bude stačit měnit pravidelně jednou týdně 1/3 vody.

Ahá myslel jsem třeba zásobní,já jsem začátečník ale čtu hodně
Pokud jsi začátečník, tam pod štěrk žádný substrát nedávej. Pokud přesně nevíš co děláš, nadělá víc škody jak užitku. Kup si PMDD a dávkuj hnojivo do vody.
Techniku by mělo mít akvárium v setu.
Krásný dobrý den
Omlouvám se ale poradí někdo začátečníkovi? Kupuji akvárium juwel Rio 180 a potřebuji poradit jaký substrát dát pod štěrk
www.sklorex-akvarium.cz/… ,plánuji více rostlinek.Když mě poradíte i techniku budu moc rád.Moc děkuji
Starší reakce
Na aquascape bych nevybral ani jedno z těch světel.
Cawte,po dlhsej dobe sa opet vraciam k akvaristike. Naposledy som mal akvarium 128 l. Teraz som sa rozhodol pre vecsie az 260 l ( 130x40x50).
Potrebujem poradit ohladne vyberu filtra a osvetlenia.
Vybral som si tento:
www.akvariumonline.sk/…
A osvetlenie jedno z tychto dvoch:
www.akvariumonline.sk/…
www.akvariumonline.sk/…
Typ akvaria bude rastlinne,pacia sa mi krasne zarastene nieco na styl aquascaping s kobercovimi rastlinami,dragonstone kamenmi.
Co sa tyka osadky akvaria tak urcite neonky a detom sa velmi pacia gupky.
Poradte ci nespravim zle vyberom tychto komponentov. I ked do filtra by som uz viac ako 200 eur nechcel davat.
Diky za rady

Starší reakce
Pokud plánuješ rostlinné akvárium s CO2, naplánuješ si layout, nebudeš se hrabat ve dně, bereš ryby jen jako bonus k rostlinám a nastuduješ si k tomu co nejvíce, klidně zásobní substrát použij.
Radek na kterého jsem reagoval výše uvedené nesplňoval, takže v jeho případě by zásobní substrát přinesl více škody než užitku.
Něco si o použití zás. substrátu přečti i jinde. Jsou různí výrobci . A klidně použij .
Ahoj, můžu se zeptat proč nepoužívat zásobní substrát? Chci založit nové 240 l akvárium a plánoval jsem, že bych na dno dal zásobní substrát a ten překryl říčním pískem. K tomu CO2 z lahve.
Starší reakce
Určitě nepoužívat zásobní substrát! Ten pokud člověk neví přesně co má dělat nadělá více škody jak užitku. Vodu měnit 1/3 klasicky 1x týdně od začátku. Častěji se mění, pokud se to uspěchá a dají se ryby hned.
0 12.02.2021 16:09 Radek Budu zakládat nové akva., plánuji tam mít pouze nenáročné rostliny a rybky. Mám použít zásobní substrát nebo nemusím? Mám křemičitý písek 2-4mm. Chtel bych ještě přidat Tetra Safe Start pro zaběhnutí filtru ale někde čtu, že se nemá měnit voda , jinak se zbytečně prodlužuje doba na zajetí a někde zase čtu že mám měnit 1/3 vody každý 3. den. Tak jak je to tedy ?
Mám průtokové nyní topení externi
Takhle mám dva teploměry jeden skleněný a jeden venkovní nalepovací plus mínus ukazují 26
Tak mám to nějak zažité a když jsem se díval na atlas ryb tak mě to zhruba tak vyšlo... siamske, duhovky, pavi očka, sumci, blehery, Gary, ... vím že tam je vždy nějaké rozmezí ale 23 by bylo pod... určitě se to dá stáhnout níže a ušetřit něco málo v zimě... v létě mám spíš problém to uhradit mám půdní byt a 30 o půlnoci není vyjimkou
Do budoucna bych chtěl tak 3 skalary...
no a já se zeptám na dvě věci :
1) co požaduje tu teplotu 26°C z toho, co tam máte ?
2) jak moc dogmaticky věříte Vašemu měření teploty ?
jde o to, že topítko funguje na bázi termostatu - tzn klesne teplota pod x °C sepni to,
vyleze X+něco málo navíc, vypni to...
tolerance topítka (nebo přesný typ, abychom to mohli zjistit) víme ?
snažím se dokopat Vás k úvaze, jestli to vlastně potřebujete... když okolí má (možná) 23°C a voda se dlouhodobě vytemperuje (pokud běží topení pořád) na 23...
jo vypadají stejně na obrázku u každé byl trošku jiný popis, ještě muzu ten koberec vyměnit za jinou tak když dáš pár typů

ale něco co není extra náročné, něco středně náročné
přemýšlel jsem to vyměnit za
Eleocharis acicularis 'Mini' 1-2 Grow!
Eleocharis parvulus 'Mini' 1-2 Grow!
Helanthium tenellum a Echinodorus tenelluss je jedna a ta samá rostlina. Jako koberec dost nevhodná, roste jako křoví.

Ahoj,
děkuji všem mrknu na to podloží a výplň do filtru.
Teplotu doma mám 23 stupnu, akvarium mám na 26 stupnu.
O kytky co mám nyní jsem se staral CO2, EasyLife Profito a pravidelná výměna 1/3 vody, ale nemám žádné náročné nějaké kytky nové jsem obědnal tak snad to s nimi zvládnu

každé po několika kusech
Hygrophila 'Siamensis 53B' v blistru
Echinodorus 'Bleherae' v blistru
Helanthium tenellum 'Green' 1-2 Grow!
Echinodorus tenelluss 1-2 Grow!
Jasně, souhlasím s tebou, že bioakvacit funfuje super, ale má nevýhodu, že když s ním vyplním celý filtr, poměrně rychle se první vrstvy zanesou a je třeba ho propláchnout. Proto ho mám rád jako předfiltr,kdy ho s každou údržbou promáchneš. Ať ty drahá média působí jakkoli,dejme tomu stejně jako keramické kroužky, je malá šance, že ti úplně znehybní proudění ve filtru, že by se ti ty koše ucpaly. Jsme sice úplně u jiného tématu, ale jen jsem chtěl podotknout a možná trochu čekal vysvětlení,co jsem s pemzou udělal špatně, že dát jí bez zkušeností do filtru, není tak snadné jako ty předražené média

Shimi napsal: Sám jsem si vyzkoušel kde co (včetně Matrixu a Siporaxu) a nepřišel jsem na to, v čem konkrétně je to lepší než obyčejný bioakvacit. Až na jednoho Američana to nikdo nikdy reálně nezměřilSouhlas. Bioakvacit mu té vnitřní osídlitelné plochy opravdu velikou.
Shimi napsal: A nakonec něco k zamyšlení. V literatuře se dočteme, že pro odbourání amoniakálního dusíku vyprodukovaného z 1 kg! rybího krmiva je při teplotě vody 25°C potřeba přibližně 30-34 m2 plochy filtračního materiálu.Nějak mi v tomto vztahu chybí ještě jedna hodnota a sice čas...
To byl jenom jeden příklad z mnoha, levných a účinných filtračních materiálů je vícero. Sám jsem si vyzkoušel kde co (včetně Matrixu a Siporaxu) a nepřišel jsem na to, v čem konkrétně je to lepší než obyčejný bioakvacit. Až na jednoho Američana to nikdo nikdy reálně nezměřil a nakonec z toho vyšlo, že nejlepší je obyčejný bublifuk, který si dokázal poradit s dvojnásobnou dávkou amoniaku oproti Matrixu. Pokud znáš někoho dalšího, kdo to reálně změřil a udělal z toho nějakou zprávu, článek, cokoliv, tak sem s tím, rád si to přečtu.
A nakonec něco k zamyšlení. V literatuře se dočteme, že pro odbourání amoniakálního dusíku vyprodukovaného z 1 kg! rybího krmiva je při teplotě vody 25°C potřeba přibližně 30-34 m2 plochy filtračního materiálu. 1 litr Matrixu má údajně plochu 1500 m2, tím pádem 34 m2 plochy odpovídá cca 23 ml Matrixu! A teď si to dej do kontextu toho, že někteří jsou schopni si dát do filtru i několik litrů tohoto materiálu. No prostě komedie.
S tou pemzou bych byl opatrný, když pominu, že na propláchnutí,aby vůbec do filtru mohla, jsem spotřeboval x desítek litrů vody, po měsíci ve filtru se z ní uvolňoval jemný píseček a zdálo se, že se rozpadá. Takže letěla ven a prostě jsem jednorázově utratil nesmysl za komerční média, které ale nešpiní. To, že po akváriu létají drobné částečky bych ještě zkousnul, ale jak ten píseček prospívá čerpadlu v exteráku se raději nedomýšlím

Věřím, že jsem jenom koupil špatnou pemzu, ale než s tím laborovat a riskovat.....
Zacal bych tim, ze bych se zbavil utkvele potreby externiho topitka - je to blbost (zejmena z financniho uhlu pohledu)
- jen pro zajimavost - jakou mate okolni teplotu akvaria ?
Mate 3 kosiky v eheimu, to znamena model 350 - 600 je (lhostejno jaka rada) jen o kosik navic, spotreba zustava stejna....
pro SHIMI: naplne od eheimu za 2500 je kybl urceny pro eheim 1200 xl...
co se tyka substratu
osobne bych se vyprdnul na jakekoliv variace na tema zemni kulicky suseneho typu.
zasobni substrat ma vyznam na rozjezd akvaria, ale na dlouhodobe udrzitelnosti nema zasadni vliv-casem se vycerpa a pak stejne budete muset hnojit, nehlede na to, ze se vam casem (vetsinou) promicha s tim substratem co je nahore a neni to uplne...hezke
k tomu jeden OT - pohledove se vam muze nejaky substrat na nejake fotce (nebo v akvaristice) libit a doma vam bude pripadat jiny - zalezi hodne na osvetleni, tak pozor na to.
z dlouhodobeho hlediska je lepsi jit cestou cileneho hnojeni (hnojivo ke korenum a do vodniho sloupce). Pokud to planujete s rostlinkami vazne, tak se to stejne zvrhne v cestu mladeho chemika...
Pokud planujete mit prevazne rostliny a skoro zadne ryby, tak nema vetsi filtr uplne zasadni vyznam - zkusil bych to nejdrive s tim stavajicim (bude to fungovat) a az v pripade osobni nespokojenosti to resil nakupem noveho (leckdy staci jen vymenit naplne za nejake jine a je to)
Jeste trosku OT - nekteri lide resi nakup proudoveho cerpadla tim, ze si cilene koupi silny filtr ve smyslu prutoku a pak nemaji potrebu resit cerpadlo (kuprikladu FX6 od fluvalu).
OT: omlouvam se vsem za diakritiku, smolim to tady v aute na telefonku
Mrknu na ty filtrační hmoty co pises...
A jaký tedy podklad doporucujes? Četl jsem pisek ten jsem nikdy neměl... vždy jsem měl jílové kuličky a vydrželi 7 let.. zásobní substrát jsem.nikdy neměl a jen o něm přemýšlím zda to není něco co by se hodilo.. přeci jen je to na dně a předělávat to nebudu ... nemusím tam dávat žádný zásobní substrat...
Doted jsem používal co2, jednou sodu a davkobacem easylife profito.. kytky po kyblech ale ty obyc... chci to trošku posunout
Za každou radu budu rád;)
A on tě někdo nutí tohle všechno kupovat? Nejde o to, jestli na to máš, ale jestli to dává smysl. Ráno sis přišel pro radu, ale jak to tak čtu, tak už jsi rozhodnutý. Tak co po nás teda vlastně chceš? V rostlinách máš chaos, CO2 nevíš, jestli nechat a nebo měnit vodu a do toho všeho si vybereš předražený zásobní substrát + Tropica Soil? WTF? Vždyť to je vstupenka k řasové kalamitě, hodně drahé řasové kalamitě. A k těm filtračním hmotám ti to napíšu ještě jednou a naposledy. 15 litrů Pemzy (Matrixu) stojí 250,-, tak co furt máš s těma 2500,-? Pokud nejsi úplný jantar, tak se dá akvárium vybavit za hubičku. Samozřejmě, pokud prachy neřešíš, tak si kup co chceš. Potom ale nechápu, o co se tady celou tu dobu snažíš.
1x DENNERLE živná půda Deponit Mix Black 10v1 9,6 kg
6x Tropica substrát Aquarium Soil 9 L
Eheim filtrační hmoty do toho filtru stoji 2500..
Starý chci prodat i s obsahem za nějakou symb cenu
Co2 fungovalo, častá vymena vody jako hnojení také
2500,- za filtrační hmoty? Použiješ ty co máš v současném Eheimu a zbytek dosypeš Pemzou za 100,-. 6500,- za podloží? Blázníš? 50 kg písku koupíš za 400,- Hele, nezlob se na mě, ale když to tak čtu, jak v tom tápeš, tak mi to přijde jako kdybys žádné akvárko neměl. Ptáš se na věci, v kterých bys měl mít už dávno jasno. Jestli vysoké kytky dozadu? To jako vážně? Kam bys je asi tak jinam dal, k přednímu sklu? Jestli ponechat CO2? Safra, to přece musíš vědět ty, jak ti to fungovalo v té 350, ne? Celé to na mě působí zvláštně.
Xixao napsal: Starý kompletní set 350L Juwel včetně stolku asi vyhodím, nic mu není je jak nový ale nemám to kam už u sebe dát...
Omlouvám se, že se do toho jakožto úplný začátečník míchám, ale nabyl jsem z toho tady dojmu, že peníze asi nejsou problém. Na tvém místě bych si asi zaplatil firmu, která by to zprovoznila ku potěše oka

Ten filtr je bez hmot to je ještě 2500 . Podloží nové 6500 ... proudové čerpadlo 2000 atd.. tak skoro 60t to vyjde včetně 6 kořenů ca 8 kamenů a cca 16 kytek ...
Dozadu dat asi vysoké kytky dopředu trávníky? Máte nějaké typy na kytky dozadu co jsou tak středně těžké na pěstování?
Co2 ponechat nebo hnojit výměnou vody ? Měnil jsem doteď měsíčně 1/3 objemu.
OK, když to tak narychlo spočítám, tak tě to vyjde na nějakých 38.000,- (Akva + stolek + filtr Eheim 1200 XLT). A jelikož nejsi začátečník a máš Rio 350, které ti funguje, tak by mě zajímalo s čím ještě potřebuješ poradit? Principiálně bys měl všechno vědět. Dno, rostliny, světlo a hnojení sis už vyzkoušel v 350, tak co by tě ještě zajímalo? Ta 450 se v podstatě nebude v ničem lišit.
Původní filtr mám také externí vnější to jsem se upsal... ten hodím na bazos...
tak předpokladam ze na 450L stačí jeden externí filtr...
Osvětlení jsem neměl v plánu měnit co je v originálu to mám jen na hodiny zapnuté...
Ten Eheim 1200XLT mám myslím 13,5L objem... ten filtr co k tomu dávají to už jsem dostal k tomu co mám ted 350L a vyhodil, vnitřní filtr nechci

máš pravdu že z toho setu vyhodím to topení co k tomu dávají a ten vnitřní filtr...
To už jsi psal. Já ale narážel na původní filtr v tom setu, co o něm uvažuješ. Tedy Juwel Bioflow XL. Na co pořizovat set s filtrem, který nemáš v plánu využít?
Původní filtr je Eheim pro 3, 3vrstvy naplni, vykon 1500L/h, chci o jednu vrstvu větší objem filtru... ten Oase mě zaujal že je levnější ... ještě me zaujal EHEIM professionel 3 1200XLT... nový filtr chci právě kvůli většímu objemu nádrže a také aby sám o sobě byl větší... a také chci aby topení už měl integrované v sobě... proudové čerpadlo k tomu ..
A původní vnitřní filtr máš v plánu nechat a nebo ho vyřízneš a budeš mít jenom jeden externí kanystr? Protože mně by to v tomto případě nedávalo smysl. Originální vnitřní filtr má kapacitu 11 litrů a vyměnit ho za externí s 8,6 litry je blbost. Tím spíš, že ještě k tomu požíváš proudové čerpadlo, takže s prouděním vody po celém akva nebudeš mít problém. A co osvětlení? Originál se nedá regulovat, budeš měnit za HeliaLux? Pokud ano, tak potom už fakt nemá smysl kupovat setové akvárko, když ho svým způsobem kompletně překopeš.
Přidat reakci
[1] ...... 12 13
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 18148x