Zařizování nového akvária a výběr techniky
0 15.05.2016 19:40 vjetef – nové akva
Dobrý den, chtěl bych si pořídit 200l akvárium 100d 40š 50v. Mám zkušenosti s chovem živorodek, ale nyní bych chtěl mít ryb pár co se nejlépe moc nemnoží a jsou dlouhověké. Jakožto neznalý v chovu větších ryb mě zaujal Čtverzubec Lineatus/Fahaka a mít pouze jednoho… ale nejspíše to pro něj bude malé + problém se sehnáním. Po procházení druhů ryb se mi zalíbil Pakeříčkovec dvoupásý ( +/- 20 let, jeden pár ), ale osídluje pouze dno. Tak bych se chtěl zeptat jakou rybu k němu, která by byla také dlouhověká alespoň 5-10< let.
Akvárium se mi líbí
1url.cz/… S potřebnou filtrací nemám páru jestli postačí Fluval 206
1url.cz/…
Topítko
1url.cz/… , Písek křemičitý 0,3mm Co se týče pozadí, je praktičtější černá tapeta, nebo umělé ? Nejvíce se mi libí asi tohle skládací, ale cena jak prase za umělotinu
1url.cz/…
Zářivky jsou na výběr 2x/4x 30W / 39W
Pro snadnou údržbu bych tam chtěl mít pouze nějaký kámen,kořen 1-4 větší dlouhověké ryby. O větších akváriích moc přehled nemám, tak jsem rád za jakoukoliv radu.
Starší reakce
0 08.02.2016 21:57 moria649 –
Re: RAP no to je zlé ja by som tam radšej dal sklenený jeden do jedného otvoru a druhý do druhého. Tú elektrinu by som dal preč mám ju na druhej strane. Dík za radu.
Vzhledem k umístění zásuvek bych to viděl na "kanystr", no a díky těm 26cm spíš dva menší.
0 08.02.2016 20:43 moria649 – Prepad a filtrácia


Nazdar potrebujem pomôcť a poradiť akú mám použiť filtráciu a všetko okolo toho. Akvárium bude mať asi okolo 600 litrov Rozmery d x š x v 2300 mm x 400 mm x 600 mm. Mám pripravený vymurovaný podnos, ktorý je v strede haly a predeľuje obývačku z jedálňou. Z každej strany bude vidieť do akvária. Sú tam dva otvory. Medzi nimi to je zamurované. Obidva otvory sú rozmerovo rovnaké. Šírka z ktorou môžem počítať je maximálne 55 cm, výška je 55 až 60 cm a hĺbka je iba 26 cm. Do obidvoch otvorov je z vrchu diera o priemere 5,5 cm. V prvom otvore mám prívod vody aj odpad aj elektrinu a v druhom iba elektrinu. Chcel by som aby nebolo vidieť žiadne káble ani trúbky. Všetko by som chcel riešiť cez prepad alebo skryť trubky v prepade. Svetlo bude spustené na lankách zo stropu. Hlavný problém je, že hĺbka v otvore je iba 26 cm a neviem či sa mi podarí zohnať výkonnú filtráciu o správnych rozmeroch. Začať chcem najprv z bežnými rybkami a potom by som rád niečo extra preto chcem zvoliť kvalitnú a výkonnú filtráciu. Prosím poraďte. Jozef
Starší reakce
A svetlo musi byt zahasene alebo nie
Pokud tam nejsou ryby, stačí počkat až zmizí sám. Pokud tam ryby jsou, tak nekrmit, vzduchovat a opět čekat.
0 02.02.2016 11:06 Rasto Dobry deň ja mam taky problem ze som odkaloval vodu a som ostranil z akvaria 8L vody dal som tam novu a sa mi zamutila voda pravde podomne asik nalevnik ako ho odstranim aby bola voda pekna čista.
jj, otestuji je a nebo mě napadlo dát něco takovéto
goo.gl/…. Světla budou max. asi 40 cm na hladinou.
na první pohled ty reflektory nevypadají moc přizpůsobené chlazení. zkusil bych je zapnout na kolik se budou hřát. taky zkontrolovat, jestli je kovové tělo zemněno a pokud je možnost, tak změřit spotřebu, jestli to je opravdu 30W.
Akvárium bude kompletně zabudované ve skříni a bude pohledové ze tří stran. Samozřejmě na akvárium budou krycí skla. Koncem týdne by měli sklenáři lepit akvárium u mě doma, tak pak dám fotky ;)
neco takoveho jsem cekal, ale porad nevim jak to bude resene, ptam se proto, ze rozmer akva je trochu atypicky a bude se pripadne tezko shanet kryt ale zalezi... jestli ti nebude vadit otevrena hladina (vetsi odpar, bude se prasit na na hladinu, bude videt pripadne vodni kamen usazeny na skle, deti budou moc do toho hrabat ...)
Mám doma dva 30W led reflektory studená bílá, tak bych je zkusil zda to bude stačit.
jak budes realizovat svetlo?
Starší reakce
NHKG napsal: Co se vám furt nezdá? Já nikomu nedoporučuju JBL901 na 325l nádrž. Ta moje nádrž bude trochu atypická a pokud to zase hodně zarybním, tak to dokutím dle potřeby. Možností jsou spousty (další externí filtr, čerpací hlava s biovakcitem, jen proudové čerpadlo, ...). Zatím, dokud nevím na 100% co tam bude plavat, to nechci řešit.
Co by se mi nezdálo? Tenhle filtr v kombinaci s vnitřním filtrem Fluval 1, leta jedu ve 180L, a to tam jsou proti Tebou chovaným rybám jen čistotné čudličky. Znám ten filtr jak svoje boty, tak si ho v 325L nedokážu představit. Co vím, to se snažím předat dál. Chtěl jsem Ti jen poradit. Každopádně jasně, je jen Tvá věc, jaký filtr použiješ.
A vo tom to je.

Jak se tady něco napíše a je to trošku jinde, než je, říkejme tomu standart, je kolem toho debata a to je dobře, protože co se jenomu zdá jako že v richtiku, jinej vidí a nebo dokonce již má svoje zkušenosti, jinak.

Co se vám furt nezdá? Já nikomu nedoporučuju JBL901 na 325l nádrž. Ta moje nádrž bude trochu atypická a pokud to zase hodně zarybním, tak to dokutím dle potřeby. Možností jsou spousty (další externí filtr, čerpací hlava s biovakcitem, jen proudové čerpadlo, ...). Zatím, dokud nevím na 100% co tam bude plavat, to nechci řešit.
Heimdall napsal: NHKG napsal:
Ale teď stavím 325l nádrž, kde bude asi jediným filtrem JBL901.
Pro tenhle objem bych raději volil JBL e1501 greenline. Ta 901 je hooodně na hraně. Tedy záleží na zarybnění.
Spíše pod hranou

K tomu filtru by měl být nástavec, kterým se čeří hladina a asi to udělá pěkný proud. Ještě jsem ho nezkoušel, protože teď mám filtr v akváriu, kde je hladina zarostlá rostlinami. Ale až půjde kam patří, tak ho chci využít.
Romant: Uvídím, budu si hrát a zkoušet. To akvárko snese cokoliv. Bude v ložnici, kde se kromě spaní nikdo nepohybuje. Tak vzhled není podstatný. Právě bádám nad nějakýma prolézačkama/jeskyněma pro větší agresivní Cichlidy. Ty samy o sobě budou asi dost nevzhledné. Ale trápí mě tam teplota. Teď tam je cca 19°C a v noci asi 17°C. Takže vybírám ryby, kterým není třeba moc topit.
Nebo se vyprdnout na rozstrikovaci rampu a nechat tam holou hadici,aby se proud nerozkladal na takovou plochu. Uvidíme podle sily filtru.
Však si to nějakým vnitřním řešením(za pár piv), taky můžeš posichrovat, tedy jestli kostku s čerpací hlavou skousneš.

Já zprovozňuju staré akvárium, tak jsem chtěl vše co nejlevnější. A je tam obrovský rozdíl v pořizovací ceně i spotřebě mezi 1501 a 901 (1150Kč a 9W = 400Kč ročně). 3 litry keramiky + litr molitanu ve filtru a litr molitanu předfiltr musí stačit. Snad to nepřerybním. Původní plán byl málo ryb a údržba 1x za měsíc. Ale jak budu na nákupech, tak nevím jestli se ovládnu. Protože jak ne, bude tam těch ryb moc.
Momentálně je v plánu skupina cca 6ks Hemichromis elongatus. Západoafrické cichlidy, dorostou na cca 20cm. Možná se časem vybijí a zbyde jen pár. Ale taky možná koupím něco jiného. Plány furt měním.
Lidi co mají vnitřní filtry, mívají v tom objemu cca 3 litry molitanu a taky jim ryby žijou.
Z jednoho boku tu vodu na druhý straně už nerozhejbeš, 2 metry jsou 2 metry. Po zaběhnutí počítej max. s polovičním vykonem toho filtru, jedině si pomoci tím proudovým čerpadlem umístěným na stejný stěně jako vyustění filtru.
Jo budu to muset vyzkoušet,nemám s tou 1501kou zkušenosti,nevím kolik to tlačí vody po zabehnuti ,uvidíme,budu si s tim muset pohrát.Osobně by se mi více líbilo umístění obou vyústění na jednom boku,to proudění zezadu do předu mám v menší 112tce a menší ryby co plavou u skla v předu to tak divné strhává po proudu a to tam extra velkej proud není.
No asi tak, za málo peněz, hodně muziky.

NHKG napsal:
Ale teď stavím 325l nádrž, kde bude asi jediným filtrem JBL901.
Pro tenhle objem bych raději volil JBL e1501 greenline. Ta 901 je hooodně na hraně. Tedy záleží na zarybnění.

No já vnitřním filtrem, externí má malý průtok - jen čerpadlo 450l/h. Mám v 450l nádrži ryby co dělají strašný svinčík, takže mám 1000l/h vnitřní filtr Fluval U4 s výstupem kousek nad dnem. Tento filtr čistím každý týden a asi až dorostou ryby budu muset 2x týdně. Myslím, že nákup toho filtru jsi mi doporučil ty.
Ale teď stavím 325l nádrž, kde bude asi jediným filtrem JBL901. Zkusím místo rampy dát výstup z filtru napřímo tak, aby čeřil hladinu. Pokud to nebude stačit, tak nevím...
Ale o tom proudovém čerpadle uvažuju do 450l nádrže. Mám teď na protější straně než je ten vnitřní filtr rampu z toho JBL901 a hrozně se mi líbí ten proud. Ryby rády plavou na místě proti tomu proudu (něco jak v malém bazénu se plave v protiproudu).
Rád experimentuju, tak si možná to proudové čerpadlo koupím. Stojí to pár stovek. Vynechám jednou návštěvu hospody a mám na něj ušetřeno. Co bych pro ryby neudělal.

Jak to řešíš v přípdech toho požadavku většího proudění? Já přídavným proudovým čerpadlem.

Ono taky záleží co bude za ryby a kolik bude rostlin. Někdy je dobré mít v akváriu větší proud a pak by to jak navrhuje Romant bylo špatně. Být tebou, tak si to odzkouším po napuštění akvária před tím, než budou v akváriu nějací živočichové. Ale počítej s tím, že po zaběhnutí bude proud výrazně slabší.
Obě dvě za zadní stranu, tak bych to řešil i řeším já.

Ahoj, jdu si k vám pro radu

Plánuji akva 200d/60v/50š 600l, mám 2 filtry JBL CristalProfi e1501 a jde mi o umístění rozstřikovacích ramp, jestli je lepší dát obě na zadní stranu akvária, nebo na oba boky proti sobě, nebo na jeden bok, aby společně tlačili vodu jedním směrem?
Asi Aquael, ne Aquarel
Pokud bych měl porovnat tyto dva sety:
www.juwelakvarium.cz/…
www.juwelakvarium.cz/…
Tak:
Aquael: Lepší filtr, lepší osvětlení, poloviční cena oproti DENNERLE.
DENNERLE: Víc příslušenství v dodávce.
Kdybych si měl vybrat, tak vyberu Aquael a zbytek za ušetřené peníze doladím k dokonalosti a ještě mi zbyde na rostliny a pár krevetek

0 24.01.2016 01:39 paolov – Nano Aquarel vs. Dennerle
Jak by vyzněl souboj nano akvarii Aquarel vs. Dennerle nano cube. Ohledně techniky filtr, světlo atd ...
Starší reakce
čedič. drcený, ale pozor na ostré hrany v případě ryb dna.
Prosím co je to "bazaltvy sterk"?
Ono je kombinaci mrte, kazdy ma zkusenost s necim jinym. Co je nejlepsi se rict neda, pac zalezi i na dalsich faktorech, ne jen na substratu ci zivnem substratu apod. Jsou ovsem zakladni veci, kterymi je dobre se ridit. Treba zrnitost/hrubost je docela dulezita. Zvlaste pokud mas v planu kobercovky. A taky pro ruzne kobercovky by mohla treba byt jen trochu odlisna frakce rozdil v tom jak budou prorustat. Ale na to jsou tu vetsi odbornici nez ja.

Ja treba zvolil bazaltvy sterk 1-3 mm (vrstva asi 4 cm) podhozeny zivnym substratem 1 cm. A i kdyz pridavam jen tekute CO2 a osvetleni je slabe nadprumerne, tak se mi tam pekne tvori koberecek z liliovnicku brazilskeho (coz je tedy ale jedna z tech nejmene narocnych kobercovek .. teoreticky ....). Ale co akvarista, to zkusenost, proto z toho mas mozna tak tezkou hlavu.

Jasně. Díky. Šlo mi hlavně o nějaký tmavý. Černý nebo tmavě hnědý. Přiznám se, že i já se musím dívat na cenu, takže pokud ten Nutriplant zařídí stejnou práci jako např. Tetra, tak nevidím důvod ji nekoupit. Profi soil u nás seženu asi jednodušeji jak Flexi, ale zase si to tu všichni chválí. A právě proto jsem z toho všeho tak zmatený. Něco je napsané v knížkách (přijde mi to dost zjednodušené) a spoustu jsem toho četl tady, takže vlastně po dvou měsících studování informací vůbec nevím, co koupit a jestli to k něčemu bude...no prostě hrůza

Osobne nemam s temito znackami zadnou zkusenost. Kdyz jsem vybiral zivny substrat pod pisek/sterk, tak jsem se ridil hlavne cenou.

A na vrch si myslim je vcelku jedno jestli pouzijes flexi obklady, ci treba obyc pisek (lepe bez vapniku) nebo treba bazaltovy sterk. Spis si myslim jde o zrnitost.

Děkuji za rady. Takže bys to udělal tak, jak jsem to popsal? A je jednou jestli to bude Tetra nebo Nutriplant? Zeptám se hloupě, ale je v tom kromě ceny velký rozdíl?
Kdysi jsem to akvárko se setem měl zařízené, ale to světlo mi přišlo úplně na nic. Svítilo to jen v prostředku. Je tam úsporná zářivka. Na prd. Říkám si, že by ty ledky mohly být lepší. Chtěl jsem k tomu koupit ztmívač. Myslíte, že to nebude fungovat? Že i ta úsporka udělá stejnou práci?
Ahoj, ja bych tomu prevodu u te led lampy ve srovnani se zarivkou moc neveril. Lumeny tam neuvadeji a vetsinou to zas takova palba nebyva. Nicmene i tak je to slusne. Jestli se rozhodnes pro syceni, to uz je jen na tobe, jde to i bez toho, ale samo se sycenim se ti rozsiri vyber rostlinek a urcite jim to pomuze. Navic by to bylo i lepsi kvuli rasam, kdyz uz budes mit osvetleni trochu lepsi. Pokud se rozhodnes pro flexi obklady ci obyc. pisek, tak neni spatne to podhodit vrstvickou zivneho substratu.

Takže když dám jenom Profi soil nebo flexiobklady a pak nějaké hnojivo do toho, tak to rostlinkám bude stačit? Na burčák jsem se taky díval. Právě pro to jsem se chtěl zeptat tady, co mě vyjde lépe. Ta Tetra mi přišla uživatelsky přívětivější, ale k burčáku můžu nakoupit věci samostatně.
Díky za info k rybám.

Krunýřovce a parmičky vynech, na případnou řasu můžeš do tohoto objemu použít otíky a krevety např.
rybicky.net/atlasostatnich/krevetka_japonska .
Ramirézky bych nedoporučoval, obávám se kvality ryb v obchodech.
- pár bojovnic
- 8 - 10ks rasborek
- 4ks otíků
- krevety
Dával bych postupně v opačném pořadí než jsem napsal.
1) OK, ale asi nejde stmívat a vypadá silně. Stmívaní se hodí při případném boji s řasou.
2) Rostliny porostou skoro v čemkoliv, ale do rostlinného bych dal buď pálený jíl (Liapor a teramol), nebo jemný písek. Dával bych jen jeden druh dna a do něj trochu hnojiva (pomůže růstu rostlin ze začátku). Spočítej si objem dna (výška minimálně 5cm) a pak se dopočítáš kolik litrů potřebuješ. Na kila to už nějak převedeš.
3) Nestačilo by do začátku CO2 z "burčáku"? Zarostlé akvárium jde mít i bez něj, ale některé druhy rostlin bez CO2 moc nerostou.
4) Ta kombinace ryb určitě ne. Pokud chceš rostlinné akvárium, tak potřeuješ minimum ryb, jinak neudržíš rovnováhu. A na Cichlidku ramirezovu zapomeň, není to ryba pro začátečníky a ani nemáš pro ni vhodné akvárium. Pro Krunýrovce sp. a Parmičku černopruhou je to akvárium malé. Krunýrovec ti navíc může sežrat všechny rostliny. Pancéřníčci jsou hejnové ryby, potřebuješ minimálně 6 kusů.
0 02.11.2015 17:18 Atacus – Založení nového AQ 54l
Dobrý den,
jsem začátečník a rád bych si založil AQ. Už nějaký ten týden projíždím zdejší stránky. Z nich, z literatury a dalších stránek se snažím vyčíst co nejvíc. Ovšem příval informací mě zahltil natolik, že si najednou nejsem jistý ničím, proto bych Vás rád požádal o radu. Určitě tu někde budou odpovědi na mé otázky (a dopředu se omlouvám za spamování), ale nejsem schopen pročíst celé forum. Z důvodu místa v bytě jsem zatím zvolil AQ 60*30*30 54l. Mám set od Aquael, do kterého ale dokoupím jiné věci než v něm jsou. Set jsem kdysi dostal, proto volím tuto variantu (mám jej již doma). Rád bych nějakou rozumnou volbu mezi cenou a kvalitou.
K mým dotazům:
- 1) set je vybaven krytem s rádoby spořivou zářivkou, která je ovšem jen uprostřed krytu. Nemyslím si, že by to bylo nejlepší řešení a proto jsem se rozhodl ji nahradit LED světlem (konkrétně:
www.vyprodeje24.cz/…) - je to vhodná volba?
- 2) ze spousty informací jsem se ztratil ve výběru dna. Původně jsem zvažoval Nutriplat 5l nebo TetraPlant Complete Substrate 5kg. Na to poté buď Flexiobklady nebo Rataj PROFI SOIL. - je to správná volba? Co byste mi doporučili a bude mi 5kg/l stačit jako podklad a na to 10 kg(?) Flexiobkladů resp. 8l Profi soilu? popř. něco úplně jiného? Je nutné doplnit dno nějakými tabletami s hnojivy, když použiji substrát?
- 3) kompletně se ztrácím v problematice CO2. Je pro mne jako začátečníka do nově založeného akvária nutné hned od prvního dne řešit hnojení pomocí CO2? Mým záměrem je mít vkusně zarostlé akvárium větším množstvím rostlin. Pro začátek jsem si říkal, že bych pořídil Tetra CO2 Optimat. - doporučili byste něco jiného? Jaké jiné vhodné hnojivo pořídit do začátku?
- 4) do akvária jsem si zatím vyhlédl tyto rybičky - Bojovnice pestrá (pár), Cichlidka Ramirezova (pár), Razbora klínoskvrnná (cca 5 kusů), Krunýrovec sp. (pár), Pancéřníček (3 kusy), Parmička černopruhá (2 kusy). Vhodné by asi bylo vybrat si buď pancéřníčky nebo Parmičky? - je tento výběr možný? Nebude AQ přerybněno? Snažil jsem se vybrat ryby tak, aby se spolu daly chovat (v očích začátečníka), ale samozřejmě jsem je vybral hlavně podle toho, jak se mi (a drahé polovičce) líbí.
Děkuji za Vaši pomoc a trpělivost. Ještě jednou se omlouvám za opakování dotazů, ale rád bych nějakou ucelenou odpověď v jednou vláknu. Ještě jednou díky.
Starší reakce
To je odvislý od znečišťovatelů a poznáš to tak, že se výkon sníží více než o polovinu oproti čistý kostce. Já dělám první údržbu kostky v běžně zarybněných nádržích cca po půl roce, ale jak píšu je to závislý na znečišťovatelích.
A za jak dlouho po rozjetí akva mám kostku proprat v akva vodě?
Bud tam max. šnek nic víc..
Nevadí, bude to fungovat jak má a můžeš to klidně udělat i tak, že tu kostku po nasypání substrátu do něj zahrábneš, což budeš muset po čištění udělat stejně a nebo tu kostku lehce přikrátíš na požadovanou dýlku, prostě možností je více.

Přidat reakci
1 ...... [13] 15
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 20408x