Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Krupička

 

Články » Krupička   Vytisknout tuto stránku 

Krupička

Publikováno: 23.04.2007 • Autor: © Marfi • Rubrika: Ryby

V autobuse nacpáno, v obchodě mi si paní přede mnou vzala poslední chleba a u pokladen fronta až mezi regály. Po zjištění, že na účtu už nemám dost peněz na zaplacení nákupu, zaplatím z rezervy na benzín a jedu domu. Před barákem drze zaparkuji na chodník a tvářím se tak, že i kolem jdoucí policista se mě raději zeptá jestli chci pomoct než aby mi dal pokutu. Výtah nejezdí, spojovací dveře mezi naším a sousedním barákem zase nějaký "hodný" soused zamkl a vyměnil zámek. Vyšlápnu si tedy 11 pater a v sedmém poprosím sousedku o igelitku, protože se mi u té mojí právě utrhly uši a pak už skoro bez nesnází vejdu do předsíně. Odkopnu vztekle boty, shodím bundu z věšáku batohem, šlápnu na kamínek co mi vypadl z podrážky, botník se schválně pootevře, aby mě mohl praštit do kolene a sousedčina igelitka byla ze stejného materiálu jako moje a konečně povoluje a vše se mi sype na podlahu. Posbírám co by se mohlo na podlaze zkazit a hodím to do lednice, při tom zjistím že nějaký chytrolín z bytového spolku vypnul proud aniž by mi to předem řekl a díky němu už nemusím odmrazovat lednici, stačí když ji vytřu, protože mrazák už mi vytekl. (Na druhou stranu to řeší problém co k večeři, protože rozmrzlé je vše).
Po takovém dni si asi každý rád vychutná pohled na klidné akvárium, rostlinky, mírný proud vody, klidné rybky co proplouvají kolem mě a nevšímají si mě. Pustím si tedy nějakou uklidňující hudbu, sednu do křesla a koukám na rybičky. Za zvuků klavíru se mi zavírají oči a jak je přimhuřuji, všimnu si, že rybička má asi nemocnou šupinu. A tahle druhá taky...to už oči zase otvírám. Vivaldi roční období se mění v Čajkovského pochod a za víření bubnů si uvědomuji, že v mém akváriu mají ryby KRUPIČKU.

Krupička, nevím jak koho jiného, ale mě tento pojem dost děsí. Možná to je proto že jsem s ní prostě bezradná. Všechny moudré rady končí u zvýšení teploty, osolení vody a přidání chemie. Zkusila jsem všechno. Opravdu všechno. (nejúčinnější byla eutanásie)
Opravdu nemám chuť své ryby pořád léčit a tak prostě ryby nenakupuji, nepřevážím a když si od někoho rybky vezmu, tak to prostě musí už být. Už jsem dávno vyrostla z doby, kdy jsem šla od akvaristiky k akvaristice a nakoupila v každé pár rybek, protože se mi líbily. Pak jsem je všechny spolu s vodou nalila do akvária a další měsíc odlovovala mrtvolky.
Takže ryby už prostě nekupuji, nezískávám a hlavně nedávám do svých akvárií.
No ale protože mám maminku - každý z nás má nějakou, ale ne každý má takovou jako já - takže tedy, jedno akvárium mám prostě u rodičů (když jsem se stěhovala, odmítli mi ho vydat, ale taky se o něj odmítají starat, takže jezdím akvárium čistit, léčit, a upravovat, ale odvést si ho nemůžu, protože oni se na něj rádi koukají a mají tam "něco živého"). Tak tato moje maminka mě uprosila, že by chtěla ještě jednoho sekavce. A já, osel, jsem se nechala uprosit. Říkala jsem si, že nebudu kupovat ryby v akvaristice a že dojdu na burzu. Na burze opravdu sekavce měli, tak jsem koupila jednoho pidi sekavce a odnesla ho domů, pěkně jsem ho nechala zvyknout na vodu, na teplotu, na kámoše, a pak jsem ho tam opatrně bez vody dala, s tím že přece na burze nebudou mít rybičky nemocné. Jak naivní jsem byla, snad ani dívky ve středověku nebyly tak naivní jako já se svým názorem na akvária. Sekavec se u nás krásně zabydlel- to znamená zmizel v houší a další dva dny ho nikdo neviděl. Pak jsem přijela k rodičům a mamina byla nadšená jak Ferdásek (tak se jmenoval) pěkně plave a že je super, že je víc vidět než náš původní sekavec. Já ho ale nemohla najít a tak se mi posmívali, že ještě v poledne plaval krásně podél skla a že jsem ho vyplašila a že se mě bojí. Ale nebál. Po chvilce jsem sekavce našla, byl moc pěkně stočený hned vedle kamene, taky byl moc pěkně šedivý a moc pěkně mrtvý.
Sekavce jsem odlovila, vyhodila a po prohlídce akvária zjistila, že nejen že je sekavec mrtvý, ale že nám ještě stihl nakazit ostatní ryby. (Vzhledem k tomu že jsem nedokupovala žádné ryby už víc jak rok a půl ani rostliny, ani dekoraci prostě nic, tak opravdu nevím co jiného by mohlo být příčinou než "Ferdásek"). Všechny neonky měli na sobě bílé tečky a našla jsem i pár teček na jediném samci mečovky. Naštěstí jsem si vzpomněla na dobré rady, zvýšila teplotu, osolila vodu a druhý den jsem naklusala s přípravkem Exit esha. Prý zázrak. Zní to divně, ale opravdu je tento přípravek až neuvěřitelně rychlý v hubení cizopasníka. První den 10 kapek (na 50 litrů) druhý a třetí den 5 kapek a čtvrtý a pátý den po 3 kapkách. Výměna vody, snížení teploty, a ryby byly zdravé. Neuvěřitelné. Byla jsem nadšená rychlostí, účinností, a samozřejmě tím že jsem tentokrát byla bez ztrát. Ale byla to radost předčasná. Nikdo už nepíše na návodu, že se nemoc může vrátit a že po tom co přestanete léčit, se vrátí. Takže po 14 dnech od ukončení léčby se neonky znovu "osypaly" a my začali s léčbou znovu - 10-5-5-3-3 teplota 29 °C. Mám velmi špatné zkušenosti se solí a tak jsem s ní velmi opatrná a prostě nechci vodu solit. A opět úspěch, i bez soli. Krupička ustoupila. A je to 14 dnů a včera jsem našla na neonce opět bílou tečku.
A závěr z tohoto povídání? Nějaké poučení? Pokud máte akvárium, které vám funguje, nemáte nemoci, nemáte problém a nechcete mít problém. NIC NEDOKUPUJTE, NIC NEPŘIDÁVEJTE A ..nenechte se ukecat od rodičů! No a já jdu shánět další zázračné léčivo, které mi třeba vydrží déle než 14 dnů.

PS: Pokud máte někdo nějaké zázračné kapičky, pilulky, tabletky - poraďte prosím jak se krupičky zbavit napořád, aniž bych musela vyrybnit své akvárium. (A upozornění, nejedná se o akvárium co mám v prezentaci).

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 4x Nelíbilo se: 2x Zveřejněno: 23.04.2007 Upraveno: 23.04.2007 Přečteno: 3947x

Schválili: Bob66 *** 13.11.12 • alpaka ** 30.11.12

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Ryby
12.12.2012*****Živorodka Endlerova - zkušenosti s chovem1856x
07.11.2010*****Skalár amazonský - Pterophyllum scalare6259x
18.03.2010*****Perlovky1051x
15.03.2010*****SATANOPERCA - klenoty z Amazonie2934x
04.04.2013*****Pestřenec červený v akváriu812x
16.06.2010*****Gurama zlatá /Trichogaster trichopterus sumatranus "Gold"/2416x
11.01.2010*****CICHLY - královné našich akvárií4978x
13.06.2009*****Červené skaláry6578x
09.03.2015*****Malý špekulant s názvom Neoheterandria elegans83x
02.09.2008*****Osteoglossum ferreirai - černá arowana1641x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 15 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [15] Steinarka® 13.06.14 23:41
Ja som si krupičku našla dnes v noci a zvýšenie teploty na 30 st. , výmena takmer polovice vody vyčistenie filtra a pri solenie bola ako prvá pomoc ... myslíte si, že je to tak ok ? Článok je perfektný takýto deň blbec ja mávam často...

Upravit Reagovat na tento komentář [14] ® 24.03.14 15:13
Sůl je strašně nedoceněný léčivo. A navíc snižuje toxicitů dusitanů.

Upravit Reagovat na tento komentář [13] ® 02.02.14 09:45
Jako každý akvarista i já jsem bojoval s krupučkou. Nejvíc mi pomohl SERA COSTAPUR. Občas se stane, že se krupička vrátí ale to bylo jen výjmečně při používání tohohle léku.
www.sera.cz/…

Reagovat na tento komentář [12] vondr001® 06.02.13 22:58
Také jsem si přitáhla krupici z akvaburzy. (na neonkách). Léčila jsem také ESHA 2000 + EXIT. Také se mi vrátila. Teď začínám léčit znova. Jsem z toho zoufalá, pěkně mě to štve.

Reagovat na tento komentář [11] exit® 05.12.11 11:34
smutněveselý příběh.rady dávat raději nebudu.mělo by platit výše zmíněné.ať se daří.

Reagovat na tento komentář [10] kuchtik® 22.06.11 13:58
Děkuji za radu, měli jsme taky krupičku v bývalém akváriu. Nepodařilo se nám ji zbavyt.

Reagovat na tento komentář [9] Eiris® 22.12.10 22:29
Rada jednoho mého známého, tedy nejsem tak chytrá skutečně já, odzkoušeno a funguje:

Je to levnější než kdejaká chemie a u tepelně odolných rybek, co zvládnou dlouhodobě vyšší teplotu jsem to sama odzkoušela. Mi totiž propukla ta nemoc hned co sem přinesla osádku ze zverimexu. Hlavně asi dost podílem stresu...

A) Výměna 40% vody každý týden + Odkalení (Voda odsávána ze dna na několika místech)...
B) Přidáním kuchyňské soly do vody (Zarovnaná kávová lžička na 10 litrů) Při prvním přidání. (Kávová lžička na 5 litrů) Všechny další přidání/Výměny vody...
C) Navýšení teploty. První výměna vody, 27 stupňů z 24,5 a +2 stupně každý den. Na konečných 31,5-33 stupňů. Drženo 2 týdny, poté ubíráno dvojnásobně pomalu jako přidáváno...
D) Snížení stresu rybek. Nalepena tapeta ze 3 stran akvária...
E) Snížení krmiva na cca. 70% normálu...
F) Prodloužit dobu svícení cca. o 1,5-2 hodiny(Nepřesáhnout 14hodin denně)...

Upravit Reagovat na tento komentář [8] ® 05.12.10 22:27
a venca21 ma poriadne rozosmiaaal!

Upravit Reagovat na tento komentář [7] ® 05.12.10 22:24
Krásny článok.a zmysel pre humor:)problematika okolo krupičky je príliš zložitá..osobne mám bohaté skúsenosti,hlavne negatívne

Reagovat na tento komentář [6] Beda® 24.10.10 19:06
Jsem tu novej a podle data asi přicházím s křížkem po funuse ale já používám MULTIMEDIKAL a zatim vždycky zabral nejen na krupičku ale jednou i na zopad ploutví.

Reagovat na tento komentář [5] voko® 07.04.10 14:50
Krupičku léčím také malachit. zelení, ale je to svinstvo a hledám lepší prostředek nebo spíš nehledám nemoci.:-)

Reagovat na tento komentář [4] beowulfx® 07.06.09 07:29
Poučné, zase jsem o něco chytřejší

Reagovat na tento komentář [3] Wrata® 09.04.09 16:55
Moc pěkně napsaný :)Máš talent..
Krupičku jsem teď léčil Metylénovou modří, zvýšenými teplotami a nakonec i solí..snad je pryč..

Reagovat na tento komentář [2] venca21® 21.03.09 20:02
Na krupičku mě vždy pomohla malachytová zeleň a zvíšení teploty na 30 st.Dva dny a je po krupičce.

Reagovat na tento komentář [1] Porcupine® 11.09.08 15:24
Já mám velmi dobrou zkušenost se zvýšením teploty, solí a odkalováním dna.Bez jiných léčiv - cca týden na likvidaci příznaků + 2 týdny na doléčení a postupné snížení teploty.

Další články tohoto autora
01.02.2007*****Nedělní burza na Vinohradech817x
29.01.2007*****Převoz vánočního kapra830x
16.01.2007*****Páteční výlet Praha-Mělník-Tábor756x© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/101-krupicka