Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Krupička

 

Články » Krupička   Vytisknout tuto stránku 

Krupička

Publikováno: 23.04.2007 • Autor: © Marfi • Rubrika: Ryby

V autobuse nacpáno, v obchodě mi si paní přede mnou vzala poslední chleba a u pokladen fronta až mezi regály. Po zjištění, že na účtu už nemám dost peněz na zaplacení nákupu, zaplatím z rezervy na benzín a jedu domu. Před barákem drze zaparkuju na chodník a tvářím se tak, že i kolem jdoucí policista se mě raději zeptá jestli chci pomoct než aby mi dal pokutu. Výtah nejezdí, spojovací dveře mezi naším a sousedním barákem zase nějaký "hodný" soused zamkl a vymněnil zámek. Vyšlápnu si tedy 11pater a v sedmém poprosím sousedku o igelitku, protože se mi u té mojí právě utrhly uši a pak už skoro bez nesnází vejdu do předsíně. Odkopnu vztekle boty, shodím bundu z věšáku batohem, šlápnu na kamínek co mi vypadl z podrážky, botník se schválně pootevře, aby mě mohl praštit do kolene a sousedčina igelitka byla ze stejného materiálu jako moje a konečně povoluje a vše se mi sype na podlahu. Posbírám co by se mohlo na podlaze zkazit a hodím to do lednice, při tom zjistím že nějaký chytrolín z bytového spolku vypnul proud aniž by mi to předem řekl a díky němu už nemusím odmrazovat lednici, stačí když ji vytřu, protože mrazák už mi vytekl. (Na druhou stranu to řeší problém co k večeři, protože rozmrzlé je vše).
Po takovém dni si asi každý rád vychutná pohled na klidné akvárium, rostlinky, mírný proud vody, klidné rybky co proplouvají kolem mě a nevšímají si mě. Pustím si tedy nějakou uklidňující hudbu, sednu do křesla a koukám na rybičky. Za zvuků klavíru se mi zavírají oči a jak je přimhuřuji, všimnu si, že rybička má asi nemocnou šupinu. A tahle druhá taky...to už oči zase otvírám. Vivaldi roční období se mění v Čajkovského pochod a za víření bubnů si uvědomuji, že v mém akváriu mají ryby KRUPIČKU.

Krupička, nevím jak koho jiného, ale mě tento pojem dost děsí. Možná to je proto že jsem s ní prostě bezradná. Všechny moudré rady končí u zvýšení teploty, osolení vody a přidání chemie. Zkusila jsem všechno. Opravdu všechno. (nejúčinější byla eutanásie)
Opravdu nemám chuť své ryby pořád léčit a tak prostě ryby nenakupuji, nepřevážím a když si od někoho rybky vezmu, tak to prostě musí už být. Už jsem dávno vyrostla z doby, kdy jsem šla od akvaristiky k akvaristice a nakoupila v každé pár rybek, protože se mi líbily. Pak jsem je všechny spolu s vodou nalila do akvária a další měsíc odlovovala mrtvolky.
Takže ryby už prostě nekupuji, nezískávám a hlavně nedávám do svých akvárií.
No ale protože mám maminku - každý z nás má nějakou, ale ne každý má takovou jako já - takže tedy, jedno akvárium mám prostě u rodičů (když jsem se stěhovala, odmítli mi ho vydat, ale taky se o něj odmítají starat, takže jezdím akvárium čistit, léčit, a upravovat, ale odvést si ho nemůžu, protože oni se na něj rádi koukají a mají tam "něco živého"). Tak tato moje maminka mě uprosila, že by chtěla ještě jednoho sekavce. A já, osel, jsem se nechala uprosit. Říkala jsem si, že nebudu kupovat ryby v akvaristice a že dojdu na burzu. Na burze opravdu sekavce měli, tak jsem koupila jednoho pidi sekavce a odnesla ho domů, pěkně jsem ho nechala zvyknout na vodu, na teplotu, na kámoše, a pak jsem ho tam opatrně bez vody dala, s tím že přece na burze nebudou mít rybičky nemocné. Jak naivní jsem byla, snad ani dívky ve středověku nebyly tak naivní jako já se svým názorem na akvária. Sekavec se u nás krásně zabydlel- to znamená zmizel v houší a další dva dny ho nikdo neviděl. Pak jsem přijela k rodičům a mamina byla navdšená jak Ferdásek (tak se jmenoval) pěkně plave a že je super, že je víc vidět než náš původní sekavec. Já ho ale nemohla najít a tak se mi posmívali, že ještě v poledne plaval krásně podél skla a že jsem ho vyplašila a že se mě bojí. Ale nebál. Po chvilce jsem sekavce našla, byl moc pěkně stočený hned vedle kamene, taky byl moc pěkně šedivý a moc pěkně mrtvý.
Sekavce jsem odlovila, vyhodila a po prohlídce akvária zjistila, že nejen že je sekavec mrtvý, ale že nám ještě stihl nakazit ostatní ryby. (Vzhledem k tomu že jsem nedokupovala žádné ryby už víc jak rok a půl ani rostliny, ani dekoraci prostě nic, tak opravdu nevím co jiného by mohlo být příčinou než "Ferdásek"). Všechny neonky měli na sobě bílé tečky a našla jsem i pár teček na jediném samci mečovky. Naštěstí jsem si vzpomněla na dobré rady, zvýšila teplotu, osolila vodu a druhý den jsem naklusala s přípravkem Exit esha. Prý zázrak. Zní to divně, ale opravdu je tento přípravek až neuvěřitelně rychlý v hubení cizopasníka. První den 10 kapek (na 50 litrů) druhý a třetí den 5 kapek a čtvrtý a pátý den po 3 kapkách. Výměna vody, snížení teploty, a ryby byly zdravé. Neuvěřitelné. Byla jsem nadšená rychlostí, účinností, a samozřejmě tím že jsem tentokrát byla bez ztrát. Ale byla to radost předčasná. Nikdo už nepíše na návodu, že se nemoc může vrátit a že po tom co přestanete léčit, se vrátí. Takže po 14 dnech od ukončení léčby se neonky znovu "osypaly" a my začali s léčbou znovu - 10-5-5-3-3 teplota 29st. Mám velmi špatné zkušenosti se solí a tak jsem s ní velmi opatrná a prostě nechci vodu solit. A opět úspěch, i bez soli. Krupička ustoupila. A je to 14 dnů a včera jsem našla na neonce opět bílou tečku.
A závěr z tohoto povídání? Nějaké poučení? Pokud máte akvárium, které vám funguje, nemáte nemoce, nemáte problém a nechcete mít problém. NIC NEDOKUPUJTE, NIC NEPŘIDÁVEJTE A ..nenechte se ukecat od rodičů! No a já jdu shánět další zázračné léčivo, které mi třeba vydrží déle než 14 dnů.

PS: Pokud máte někdo nějaké zázračné kapičky, pilulky, tabletky - poraďte prosím jak se krupičky zbavit napořád, aniž bych musela vyrybnit své akvárium. (A upozornění, nejedná se o akvárium co mám v prezentaci).

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 4x Nelíbilo se: 2x Zveřejněno: 23.04.2007 Upraveno: 23.04.2007 Přečteno: 3921x

Schválili: Bob66 *** 13.11.12 • alpaka ** 30.11.12

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Ryby
13.12.2011*****Mohou se přemnožit paví očka?2128x
14.09.2012*****Betta bojovnice371x
18.10.2011*****Poecilia sphenops-Black molly62x
10.01.2010*****Betta splendens obecně273x
23.11.2012*****Jednoduchá past na menší ryby a krevetky1290x
29.12.2014*****Náhradní rodičovská péče u skalárů366x
02.09.2008*****OSTEOGLOSSUM FERREIRAI - černá arowana1615x
06.04.2011*****Neonka obecná536x
07.04.2015*****Moje zkušenost - Mikrogeophagus ramirezi1495x
29.09.2010*****Párové chování velkých cichlid1814x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 15 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

[15] Steinarka® 13.06.2014
Ja som si krupičku našla dnes v noci a zvýšenie teploty na 30 st. , výmena takmer polovice vody vyčistenie filtra a pri solenie bola ako prvá pomoc ... myslíte si, že je to tak ok ? Článok je perfektný takýto deň blbec ja mávam často...

Upravit [14] ® 24.03.2014
Sůl je strašně nedoceněný léčivo. A navíc snižuje toxicitů dusitanů.

Upravit [13] ® 02.02.2014
Jako každý akvarista i já jsem bojoval s krupučkou. Nejvíc mi pomohl SERA COSTAPUR. Občas se stane, že se krupička vrátí ale to bylo jen výjmečně při používání tohohle léku.
www.sera.cz/…

[12] vondr001® 06.02.2013
Také jsem si přitáhla krupici z akvaburzy. (na neonkách). Léčila jsem také ESHA 2000 + EXIT. Také se mi vrátila. Teď začínám léčit znova. Jsem z toho zoufalá, pěkně mě to štve.

[11] exit® 05.12.2011
smutněveselý příběh.rady dávat raději nebudu.mělo by platit výše zmíněné.ať se daří.

[10] kuchtik® 22.06.2011
Děkuji za radu, měli jsme taky krupičku v bývalém akváriu. Nepodařilo se nám ji zbavyt.

[9] Eiris® 22.12.2010
Rada jednoho mého známého, tedy nejsem tak chytrá skutečně já, odzkoušeno a funguje:

Je to levnější než kdejaká chemie a u tepelně odolných rybek, co zvládnou dlouhodobě vyšší teplotu jsem to sama odzkoušela. Mi totiž propukla ta nemoc hned co sem přinesla osádku ze zverimexu. Hlavně asi dost podílem stresu...

A) Výměna 40% vody každý týden + Odkalení (Voda odsávána ze dna na několika místech)...
B) Přidáním kuchyňské soly do vody (Zarovnaná kávová lžička na 10 litrů) Při prvním přidání. (Kávová lžička na 5 litrů) Všechny další přidání/Výměny vody...
C) Navýšení teploty. První výměna vody, 27 stupňů z 24,5 a +2 stupně každý den. Na konečných 31,5-33 stupňů. Drženo 2 týdny, poté ubíráno dvojnásobně pomalu jako přidáváno...
D) Snížení stresu rybek. Nalepena tapeta ze 3 stran akvária...
E) Snížení krmiva na cca. 70% normálu...
F) Prodloužit dobu svícení cca. o 1,5-2 hodiny(Nepřesáhnout 14hodin denně)...

Upravit [8] ® 05.12.2010
a venca21 ma poriadne rozosmiaaal!

Upravit [7] ® 05.12.2010
Krásny článok.a zmysel pre humor:)problematika okolo krupičky je príliš zložitá..osobne mám bohaté skúsenosti,hlavne negatívne

[6] Beda® 24.10.2010
Jsem tu novej a podle data asi přicházím s křížkem po funuse ale já používám MULTIMEDIKAL a zatim vždycky zabral nejen na krupičku ale jednou i na zopad ploutví.

[5] voko® 07.04.2010
Krupičku léčím také malachit. zelení, ale je to svinstvo a hledám lepší prostředek nebo spíš nehledám nemoci.:-)

[4] beowulfx® 07.06.2009
Poučné, zase jsem o něco chytřejší

[3] Wrata® 09.04.2009
Moc pěkně napsaný :)Máš talent..
Krupičku jsem teď léčil Metylénovou modří, zvýšenými teplotami a nakonec i solí..snad je pryč..

[2] venca21® 21.03.2009
Na krupičku mě vždy pomohla malachytová zeleň a zvíšení teploty na 30 st.Dva dny a je po krupičce.

[1] Porcupine® 11.09.2008
Já mám velmi dobrou zkušenost se zvýšením teploty, solí a odkalováním dna.Bez jiných léčiv - cca týden na likvidaci příznaků + 2 týdny na doléčení a postupné snížení teploty.

Další články tohoto autora
01.02.2007*****Nedělní burza na Vinohradech815x
29.01.2007*****Převoz vánočního kapra827x
16.01.2007*****Páteční výlet Praha-Mělník-Tábor752x

© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/101-krupicka