Mikry a grindal
Jestli chceš laborovat s vzdušnou vlhkostí,tak by možná místo dokapávání vody do živného substrátu ,bylo vhodnější zvlhčovat prostředí rozprašovačem,aby stěny byly vlhké a regulovat vlhkost víčkem nádobky.Používám pákový rozprašovač v chovu grindalu,k dostání v papírnictví,obsah cca 70ml,cena 5Kč.

Z té vaničky, co jsem si přinesla, by určitě nic slít nešlo, je to homogenní hustá hmota.
Novou jsem založila z rozdrobeného chleba, navlhčeného vodou, kam jsem štětečkem na několik míst přenesla mikry z původní vaničky. Nepovedlo se mi to rozdrobit tak, aby z toho vznikla kaše (uvidím za pár dní) - to, když nakloním, trošičku pustí vodu.
K mikrám jsem dostala návod, že se má založit kolonie z rozdrobeného chleba + špetky kvasnic + trošku vody (kvasnice jsem nedala, bo je nemám).
Kdyz to nakloníš, dá se z toho slít trocha kapaliny?
Jak jsi založila novou kolonii?
0 23.01.2019 22:43 Angrešt – Mikry nelezou po stěně - nová násada
Ahoj, prosím o radu zkušenějších: Pořídila jsem si mikry (před pár dny), pěkně rozjetou násadu, už druhý den se celý povrch hemžil a červíci lezli i po stěnách. Další den se hemžili ještě víc nahusto, ale na stěnách nebyl žádný.
Zkusila jsem přidat pár kapek vody, jestli neměli živnou půdu moc hutnou, ale nic se nezměnilo. Celé to má konzistenci tekutého čerstvého medu, příjemnou vůni (sladce chlebově - kvasnicovou).
Pro jistotu jsem si založila novou kolonii a naočkovala z této.
Bojím se experimentovat s mírou vlhkosti, abych kolonii nezlikvidovala... Máte někdo vyzkoušeno, co dělat, když mikry zůstávají dole a nelezou po stěně?
Ještě mě napadlo, jestli to není teplotou - mám je v obýváku, teplota cca 21 - 22°C.
Starší reakce
mikry jsou pro potěr gupek zbytečně malé, lepší bude grindal, doporučuju najít si někoho v okolí, určitě se o kulturu rád podělí. Případně si najít na ifauně inzerát, hotová krabička se prodává kolem 100,-
Tak články jsem čet ale to s tou vodou mi přišlo nesrozumitelné proto se ptám ale jestli nemůžu tak se ptát nebudu

a toto vlákno jsem okrajově prošel a co jsem čet tak jsem zjistil jenom řešeni problému s chovem a ne s výběrem pokud mam jít jinam tak pudu akorát prosím kam
I nějaký ten článek se tu najde...

Jsou tady stovky příspěvků a stačí si je pročíst.

Dobry den
chci se zeptat chtěl bych si založit násadu miker a nevím jaké jsou nejlepší pro potěr gupek nejlepe něco odsud
www.rostlinna-akvaria.cz/… kromě grindala a jestli se má dávat ještě nějaká voda po vytvoření kaše z chleba.
Všem děkuji za odpovědi.
já to sem dal jako upozornění pro ostatní, grindal i roupice mám, ale chtěl jsem si založit nový a čistý kýblík, těch 5 sáčků na založení opravdu stačí, patentky jsem vzal při jednom poštovným jako kvalitní krmivo. Naivně jsem si myslel, že to množství (10*45ml) budu mít na pár týdnů, takto si na tom smlsnou za 1 večer
tak zrovna na tomhle webu je to prezentováno dost nešťastně. O tom že je to neefektivní a neekonomické krmení nemůže být pochyb. Já jen říkal, že by z toho šla násada založit. Je samozřejmě lepší koupit si hotovou násadu, v Rychnově na výstavě se prodávaly myslím kolem 60,-Kč.
Asi dobře vědí, proč tam nedají fotku skutečného výrobku, třeba u patentek je tam ta cena vůči zmraženým minimálně 1:500 , ale spíš 1:1000
V práci to bereme jen pro ryby co mražené nežerou a jen krmiva, která nejdou koupit jinak, jako třeba živé patentky nebo koretry, které se dají sehnat na váhu.
Taky jsem objednala a taky jsem byla mírně překvapená množstvím obsahu. Ale podle rady dudáka jich mám 5 a na založení chovu by to mělo stačit. Roupice vypadají v pořádku, tak to snad půjde.

Tak jsem zkusil koupit živé krmení na webu
www.rostlinna-akvaria.cz, patentky a roupice, ty použít jako násadu na novou kulturu, koupil jsem samozřejmě víc balení. Ale je to "šméčko na lidi", uvedených 45ml je obsah sáčku, kde dostanete vodu a malé klubko červů, víc jak 5ml jich nebude, víceméně zaplatíte za vodu a balení do sáčku, pro někoho dobrý business. Mě to přijde, jako bych si koupil balení třeba vloček 500ml a uvnitř nádobky bylo na dně krmení.
Každý krmí tím, co mu vyhovuje. Já krmím ovesnými vločkami a grindal je spokojený. Piškoty moc nejely. 2 měsíce zas tak dlouha doba není...
Čus akvaristi,tak jsem koukal na pár stránek v této diskuzi o grindalu.Nelíbí se mi,jak se tu dohadujete,v čem,jak krmit červíky atd.,ale je to vaše věc a názory.Mam dvě kolonie grindalu,jedna větší krabička od salátu a pak malá,molitan o tlouštce 3cm,krmim piškotama a vlhčím,musí to být stále vlhké,néééé mokré a promočené,ve víčkách nalepený monofil kvuli průniku vzduchu.Mam to dva měsíce,proplachoval jsem to jak mi poradily stim,že je znicim,naopak,množí se dodnes a krmim 3krát denně.Nic nesmrdí ani neplesnivý.Já jsem spokojen s tímto celořočním krmením.
Posléze přidám pár fotek.
www.akvarko.cz/…Starší reakce
určitě ano, v práci z těchto sáčků krmím, ale chce to vychytat, kdy budou opravdu čerstvé, občas dojdou v dost špatném stavu a zakládat tak minimálně z 5 sáčků.
0 19.10.2018 21:24 bla – Násada
Starší reakce
nuž ja mám 6 násad, ale chcel som časť posunúť ďalej... s tymi roztočmi to je na
Skúšal som aj ponoriť a nepomohlo to..
Taky je mám. Zkoušel houbu vypláchnout a ponořit na několik hodin do vody, jak bývá doporučováno. Ale nezabralo to. Takže roztoče mám, a grindalu se celkem daří i s nima, pokud je kolonie grindalu silná, tak jí roztoči sami osobě nezahubí. Alespoň u mě. Ale je dobré mít alespoň dvě násady, aby když jedna zahyne, mohl člověk použít druhou.
Na sklickach od grindalu mam parazitov. Su to malicke biele akoby pohibujuce sa bodky. Grindal sa mnozi zatial normalne. Prosim o typ ako ten grindal vyliecit...dakujem
Starší reakce
někdy zmizej sami, ale nejjednoduší je asi to přočkovat
v drti nevím, v molitanu se dají utopit - propláchnout a na dvě hodiny pod vodu, grindal to přežije
Dá se nějak zbavit roztočů, kteří se dostali do krabičky s grindalem? Jako substrát mám kokosovou drť.
Starší reakce
Já molitan koupil v Hornbachu. Mají rozměr na polstrování ( podsedák ) židlí. Je to dost velký a výška akorát. A cena směšná

Starší reakce
slavko: nechávám je den ve vodě se sodou, pak je tam teprve dám.Fungujou, množí se to na tom.
kubaa: mi to právě vyhovuje, ta velikost. Naskládám je do krabičky a když chcu založit novou krabičku, tak vezmu jenom jednu rozjetou houbičku a z ní se to pak rozjede i v nové krabičce.
Zájdite do čalúnnictva a pýtajte si odpad. Špongie na riad bývajú parfumované (alebo ký fras to je), čo nemusí byť najvhodnejšie...
Mám větší krabičky, ale možná to tak skončí, matraci kupovat nebudu.
Kde koupit molitan vhodný pro grindal? Všude se mi snaží prodat celou matraci...
Starší reakce
Spíš jsem ani nemyslel ani tak maso, ale kosti, kůži atd, to se všechno rozemele nacpe do granulí. A pořád lze deklarovat, že granule obsahují např. 35 % lososa

Anthrax napsal:
Myslím, že to co je v granulích jsou z odřezků, co zbudou při filetování. Takže to bude nejlevnější maso (odpad) z nejlevnějšího lososa na trhu. Ta kvalita bude asi nic moc.
To, čo ostáva z filetovania lososa, je to najlepšie mäso.

Za mě jediné plus farmového chovu je, že se tolik nedrancují přírodní populace lososů. Další věc je, že se k lososovy z volného chovu u nás nedá sehnat jinak než v (zpravidla nadvakrát) mražené formě a to snad ani nestojí zato. Ale čerstvý losos z volného moře a z farmy, to se nedá srovnávat (ale takhle je to i u jiných hospodářských zvířat, takové prase z extenzivního chovu taky chutná úplně jinak, než z chlívku).
Myslím, že to co je v granulích jsou z odřezků, co zbudou při filetování. Takže to bude nejlevnější maso (odpad) z nejlevnějšího lososa na trhu. Ta kvalita bude asi nic moc.
U farmového chovu lososů je ještě jedno riziko. Vzhledem k tomu, že se tam jedná o vysokou koncentraci lososů na jednom místě a je tam velké riziko infekce, ryby jsou preventivně krmeny léčivy. Viděl jsem reportáž z jedné takové farmy a dno pod klecemi s lososy bylo doslova mrtvé. Žádné řasy, žádní živočichové, jenom mrtvé bahno. No a to co se nacpe do ryb, pak končí na našem stole. A za těžké prachy.
Zajímavé. Takové by asi použitelné byly.
Jen je tam trošku nejistota v tom, co je to za lososa. Pokud je to nějaký levný farmový losos, který byl sám mizerně krmen, je možné, že měl mizerné tuky v potravě sám a tudíž ani jeho maso nebude ok. Na netu se tohle diskutuje z hlediska lidí na mnoha místech, někdo tvrdí, že jíst zásadně divoké, někdo, že je to jedno, někdo dokonce, že zásadně farmové (kvůli parazitům) - možná dle toho, k jaké zájmové skupině kdo patří, ale rozdíly ve složení tam evidentně jsou, např. teď náhodně vygoogleno:
"Farmed salmon is much higher in fat... it contains slightly more Omega-3s, much more Omega-6 fatty acids and 3 times the amount of saturated fat. It also contains 46% more calories, mostly from fat."
Takže jsou tam zjevně jiné tuky, než v přírodním lososovi a čert ví jakého původu. Vzhledem k tomu, že rybám vadí, co člověku nevadí, a že ten farmový losos se krmí s úplně jiným záměrem než akvarijní ryby (velmi rychle vyrůst a ztloustnout, žádné rozmnožování nebo potřeba dlouhodobého zdraví), bych byl opatrný.
OT
a čím krmíš? Já právě krmil ,,tejstama" a proti royalce, k9, eukanubě mi to přišlo lepší...
2) kvalita těch granulí - pokud to budou nějaké superprémiové granule převážně z ryb, nemusí to být takový problém. Ovšem to je spíš teoretická možnost, nevím zda takové granule vůbec existují. Každopádně určitě jsou granule nevhodné a granule ještě nevhodnější.
to ani nemusí být superprémiové, spíš naopak. Co třeba taste of the wild? já tím nekrmím, protože jedou hodně na rostlinné proteiny a řepkový olej, který dělá psům špatnou srst.
např.
Taste of the Wild - Pacific Stream Canine
složení:
losos, moučka z mořských ryb, sladké brambory, brambory, řepkový olej, lososová moučka, uzený losos, bramborová vlákna, přírodní aroma, chlorid cholinu, sušené kořeny čekanky, rajčata, borůvky, maliny, výtažek z juky Schidigera, Enterococcus Faecium, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus casei a Lactobacillus plantarum, výtažky sušené trichoderma longierbrachiatum fmentation, kvalitní vitamíny (vitamín A, B1, B2, B6, B12, C, D, E), minerální látky (proteinat železa, zinku, mědi, manganu, sulfát železa, zinku, mědi, manganu), jodid draselný, manganoxid, biotin, kalziumpantothenat, natriumselenit, kyselina listová.
z teplokrevného zvířete nanejvýš přírodní aroma, většinou to jsou hydrolizovaná játra, ale to by musel specifikovat výrobce.
Určitě, dokonce si myslím, že nejsou potřeba generace, ale stačí dlouhodobé jednostranné krmení jedince. Může se naplnit to varování ze starých knížek o ztučnění, neplodnosti atd. Ale bude záležet na více faktorech:
1) pestrost stravy - pokud je grindal hlavní nebo dokonce jedinou potravou a potravou toho grindalu jsou zase převážně psí/kočičí granule nebo to tučné mléko, je zaděláno na problém. Pokud je strava pestrá a grindal je jednou z mnoha složek, problém se projevit nemusí. Ale ani tak to nebude zdraví prospěšné.
2) kvalita těch granulí - pokud to budou nějaké superprémiové granule převážně z ryb, nemusí to být takový problém. Ovšem to je spíš teoretická možnost, nevím zda takové granule vůbec existují. Každopádně určitě jsou granule nevhodné a granule ještě nevhodnější.
A hlavně proč? ta jednodušší receptura z ovesné mouky a odtučněného mléka je na za pár stovek na kila nutričně kvalitních červů...
EDIT: já až budu mít čokoládové čichavce, chci zkusit tu složitější recepturu, největší problém je tam ten protein, prodává se to ve sportovní výživě po kilech asi za 700... snad najdu nějakého sporťáka, který mi trochu odsype...
Granule pro psy a kočky:
Očekáváš, že kdyby se tímto krmeným grindalem krmila rybí populace dlouhodobě, po dobu třeba několika generací, mohlo by ji to negativně ovlivnit?
K tomu, co píšeš: Něco podobné je vlastně i v argeologii. Dá se zjistit, co který jedinec primárně jedl a odhadnout, z jaké asi oblasti.
Pokud je to kvalitní krmivo pro rybičky, tak ano. Ale asi ne každé komerční krmivo je kvalitní. Petr Novák na Akvaristovi doporučoval tuhle recepturu pro grindal, roupice i mikry. On tam skutečně exaktně počítal poměry jednotlivých aminokyselin, mastných kyselin atd. Ve velkém to asi vyjde i levněji než kvalitní krmivo pro ryby, v malém těžko:
300 g ovesná mouka extrudovaná
100 g syrovátka sušená
200 g syrovátkový protein GF
10 g fruktooligosacharidy
50 g olej řepkový
10 g lecithin sojový práškový (ne granulovaný)
1 ks multivitamínová tableta velmi jemně rozdrcená
případně jednodušší ale méně kvalitní
300 g Ovesná mouka extrudovaná
100 g mléko sušené odtučněné
všimněte si, že to mléko je odtučněné nebo je použita pouze syrovátka.
Celý ten jeho seriál na Akvaristovi doporučuju k přečtění, rozuměl tomu i vysvětloval to lépe než já.
+
ještě nějaké články k tomu, jak se v potravním řetězci předávají mastné kyseliny z úrovně na úrověň:
link.springer.com/… - tady zjišťují, kde létal nějaký motýlek podle toho, jaké mastné kyseliny (z jaké kytky) v sobě má, má to výstižný titulek "Jsi to, co jíš"...
link.springer.com/… - tady předávání mastných kyselin mezi třemi úrovněmi, z řasy na artémii, z artémie na nezmara - složení mastných kyselin v nezmarovi je závislé na složení těch řas.
takže krmit grindal ideálně krmivem pro rybičky?
Tak jsem to blbě pochopil

No a můj o tom, co s tím udělat neumí/nedělá. Leda by zrovna grindal byl velmi výjimečné zvíře.
Skoro bych řekl, že Jirkův příspěvek nebyl o tom, co rybám škodí, ale o tom, čím se může grindal krmit a co s tím pak grindal, jako bezobratlý, umí udělat...
Takhle to právě nefunguje. Spoustu mastných, tzv. esenciálních, kyselin živočichové ani vyrobit neumí. Přirovnal bych to k lidské výživě, tam je také dobré si kromě másla, sádla a bůčku zařadit do jídelníčku kvalitní rostlinné a rybí oleje. Rozdíl je v tom, že člověk je savec a to sádlo zvládá lépe (však si ho sám jako zásobní tuk vytváří) než ryba, která na to není evolučně vybavena, protože až na pár vzácných výjimek se ryby teplokrevnými živočichy vůbec neživí. Takže zatímco člověk může sádlo či máslo s těmi lepšími tuky beztrestně míchat, ryba by tuky teplokrevných zvířat neměla jíst vůbec.
Navíc aby toho nebylo málo, část těch piškotů s mlékem nebo psích granulí bude mít ten červ i ve střevech.
Myslím, že není náhoda, že ve starších knížkách, kde se doporučuje piškot s mlékem, se zároveň píše, že se grindalem nemá krmit příliš často, neboť vede ke ztučnění a snižování plodnosti. S dobře živeným grindalem takové problémy nejsou.
A to, že nemá pocit, že by mu ryby umíraly vlivem špatných tuků, asi nic neznamená. To třeba maminka, která vykrmuje dítě v McDonaldu, také nemá. Špatná výživa nikoho nezabije hned, ale ovlivňuje zdraví a kondici v dlouhodobém měřítku.
V jedné uzavřené skupině jsem dostal takovouto odpověď, na to, co píšeš:
“...to je pravda. Nicméně Grindal není ani pták ani savec,ale bezobratlý a to co sežere si přetvoří ve svém zažívacím ústrojí na uplně jiné tuky. Tudíž je to bezpečné krmení pro ryby ikdyž je živen granulemi pro savce ;) Každopádně dělám to tak celou dobu co grindal chovám a nemám pocit že by mi ryby umíraly vlivem špatných tuků.”
Doufám, že sem ten člověk časem přijde a bude diskutovat sám.
My mu nerozumíme, ale my mu věříme ...
Děkuju!
Hlavně kvůli tukům. Možná nebudou sedět ani aminokyseliny. Ty tuky jsou ale každopádně největší problém.
EDIT:
No právě, že to není tak jednoduché. Tuky (respektive jejich mastné kyseliny, běžný tuk, tzv. triacylglycerol, je molekula glycerolu se třemi mastnými kyselinami) se z velké části předávají v potravním řetězci intaktní - ryba si poradí s rostlinnými, rybími, bezobratlými, ale savčí (či ptačí) jsou velký problém (mimo jiné pro příliš vysokou teplotu "tání"), neumí je pořádně strávit, mohou se bez užitku usazovat v orgánech atd. Taková mořská ryba, kterou si dáš k večeři, v sobě má mastné kyseliny původem z řas, které sežral zooplankton, který sežrala menší ryba... Dobře o tom psal Novák na Akvaristovi.
U aminokyselin to bude menší problém, nicméně jejich nevhodný poměr zapříčiní, že jich ryba musí velkou část spálit (do svých proteinů je nemůže použít, protože má relativní nedostatek jiných aminokyselin), což zatíží vodu dusíkatým odpadem, v extrémním případě to může i přetížit vylučovací soustavu ryby.
Celé to souvisí s pojmem esenciální mastná kyselina a esenciální aminokyselina - to jsou ty, bez kterých nemohou živočichové fungovat, ale přesto si je neumějí sami vytvářet, musejí je získávat z potravy. Rozdíl mezi proteiny a mastnými kyselinami je ten, že u proteinu jsou esenciální ty jednotlivé malé stavební prvky (aminokyseliny), kdežto u tuků celá makromolekula té mastné kyseliny.
Takže rybí proteiny bys v sobě neměl, mastné kyseliny z fytoplanktonu však ano.
No, ale jak já tomu rozumím, ti červi to nějak metabolizují, a pak jsou to "červí" proteiny a tuky, né?
Kdybych já žral samé ryby a něco pak sežralo mě, tak by to byly rybí proteiny?
Přidat reakci
1 ...... 15 16
Zpět na obsah sekce Krmení • Zobrazeno 32159x