Mikry a grindal
- jake mate prosim zkusenosti se zde popsanymi zpusoby likvidace roztocu?
- tedy opalovani ohnem, pouziti biolitu..
- prozatim je "splachuji" s grindalem do aq
diky
Skúsil som to ako tak načrtnúť v téme rupice.
Jde mi o vyhmátnutí podstaty protože tvrzení Nekrmte ryby grindalem přikrmovaným kočičími granulemi mi přijde stejné jako třeba tvrzení: Nekrmte kočky myšmi, které jste přikrmovali psími granulemi.
Rozpísal si sa veľmô,ale také krmivo pre mačký obsahuje i zvýšený podiel medi a fosforu napríklad, preto je určené pre mačky a nie pre psa.
Otázka: Vždy 24hod pred skrmovaním nechávaš červíky hladovať? Asi nie.
O genóme sa vyjadrovať nebudem,utekám do práce.Myslené to bolo inak ako si to pochopil.
U nás doma vždy niečo poletuje
Raz mušky, inokedy dcéry, najnovšie už aj nápadníci
Ale máte pravdu, grindal je vzduchotesne uzatvorený a vetrám ho pri (skoro) každodennom kŕmení. Asi pred mesiacom sa mi v jednej násade namnožili mušky, ale sprej proti psím blchám (teraz neviem ako sa to volá) to vyriešil bez výraznej ujmy na grindale.
Tak já to ještě upřesním a ještě budu coby původní profesí zootechnik polemizovat.
Grindal krmím denně: 6x v týdnu piškotem, 1x v týdnu granulemi,
Grindalem krmím rostoucí potěr, takže případný vyšší obsah bílkovin nemůže být na škodu.
A teď ta polemika: Prase je všežravec. Pokud bych prase vykrmoval výhradně rostlinnou stravou (pominu fakt, že by pořádně nevyrostlo a mělo by zdravotní problémy), tak v rámci tvého parafrázovaného tvrzení mohu pak tvrdit, že jsem vlastně vegetarián: Co dávám praseti, to pak dávám sobě (prase hodlám po zabijačce sníst.)
Je jasné, že toto tvrzení, je velmi zjednodušující, zcela totiž ignoruje skutečnost, že přijatá potrava se trávením štěpí na jednodušší látky (např. bílkoviny na aminokyseliny) a z těch si organismus pak zpětně syntetizuje bílkoviny vlastní.
Nejvíc mě v tvém komentáři zarazila tato věta: Ryby síce rastú rýchlo ale na úkor vývoja genómu.
To je dle toho, co o genetice vím, naprostý nesmysl protože genom jedince se vytváří splynutím spermie a vajíčka, takže vykulený plůdek má již genom hotový a dále neměnný (pokud se do genomu nebude uměle zasahovat). Nevhodnou stravou genom změnit nelze, lze pouze ovlivnit jeho projev. (Například lze špatnou výživou dosáhnout křivice páteře ale nijak jsme nezměnili genom a tento jedinec, pokud se bude dále množit, nebude předávat geny pro křivou páteř.)
Vrátím zpět ke grindalu a jeho krmení tímto příkladem:
V jedné misce krmím grindal výhradě kočičími granulemi, ve druhé výhradně piškotem. V případě, že rybám podávám grindal vylačněný (hádám, že 24 hod. hladovky by mělo stačit na to aby červíci strávili a vyloučili vše, co měli ve svém zažívacím traktu), tak jim v obou případech podávám krmení se shodným obsahem tuků, bílkovin a cukrů.
Dále jsi uvedl: Mačacie krmivo je pre mačky. Já bych doplnil otázkou: A piškoty jsou snad dle jejich výrobce určené pro grindal?
Odpovím si sám: Nejsou, je to lidská potrava.
Složení piškotu:
Pšeničná mouka, cukr, vejce, kukuřičný škrob
Nutriční hodnoty:
bílkoviny 11%, cukry 74%, tuky 4% (zbytek asi budou popeloviny)
Je dle výše uvedeného složení piškot vhodný pro přímé zkrmování rybám?
Asi těžko ale jeho použití pro krmení grindalu nikdo nezpochybňuje
Ivoš napsal: Jaký by to mělo dělat problém? Já ty kočičí granule pro přikrmování grindalu používám už 5.měsíc, ten grindal pak zkrmuju skalářímu potěru od cca 14-ti dní stáří a nic negativního nepozoruju.
Ako tu bolo napísané,čo dávaš grindálu dávaš vlastne rybám.Mačasie granule pre vysoký nutričný obsah nie sú najvhodnejšie.Ryby síce rastú rýchlo ale na úkor vývoja genómu.Masnejú a neskôr tieto odchované jedince neraz mávajú problém s vlastnou reprodukciou.
Edit: Vo všeobecnosti sa časté skrmovanie takto chovaného grindálu či rupíc nedoporučuje.Mačacie krmivo je pre mačky.Často sa môžeme stretnúť zo skrmovaním mačacích granúl rybám.No to je zas len výmysel chovateľov aby získali lacné krmivo.V skutočnosti takto produkujú síce veľké a rýchlo vypasené ryby,ale....
V extrémnom prípade môže u rýb dochádzať k telesným deformáciám.
A poletujú pri tých kvetoch malé mušky? Asi záleží aj na tom, aké sú to kvety, či v akom stave. Alebo je grindal fakt dobre uzavretý / utesnený, čo väčšina z nás asi nemá.
Raz sa mi ich podarilo vyťahať a násadu zachrániť
To som len tak skúšal svoju trpezlivosť a apetít Tetier čiernych (pochutili si). Ale bežne sa tým ani neunúvam, je to prplačka - kvôli tomu mám 3 násady (ak nejaká vypadne, namnožím z ostatných) a držíme ich pri živote minimálne od začiatku storočia.
To sa mi teda nezdá s tými rastlinami. Ja mám grindal už asi dva roky v miestnosti, ktorú manželka využíva na svoju botanickú záhradu (tzn. kvetov kopa) a grindal veselo žije. Chyba bude celkom určite inde, ibaže by to boli mäsožravé Adély!
Ty ti násadu zlikvidují spolehlivě,ani je nebudeš stačit vytahovat.
V kvetináčoch žijú malé mušky, tie vyčmuchajú grindal a nakladú tam vajíčka, z ktorých sa vyliahnu väčšie tlsté červy a tie likvidujú grindal (pokiaľ ich ručne nevyťahujeme, rybky si pochutia aj na nich).
Tak ne vždy to otevřeš každý den. Někdy zapomeneš, někdy se na to vyloženě vykašleš. Pak se také může stát, že se ti to zapaří, což taky nebude nic moc pro jejich zdraví. Je to také regulace toho převlhčení, což se může stát možná spíš, než vysušení. Takže lepší díra do víka, než ...
A že by se mi to chtělo testovat, to tedy ne
Mel jsem grindal v krabickach na svaciny, jsou tesne, a mel jsem je uzavrene. Jednou za den je stacilo otevrit a zavrit, nekdy jsem i zapomel, a slo to. On ten grindal zas toho vzduchu tolik nepotrebuje.
No nevím, nikdy jsem žádné problémy, které by se daly svést na kytky, neměl.
Já žádné kytky nemám ... nejsem ženská
Ale dlouhodobý pokus s emerzními echinodory a hygrophilami vliv nemá.
Proč ti to odešlo? Breberky z kytek? Na to by podle mě mělo pomoci právě to zablokování přístupu tkaninou. Nebo díky nějakému postřiku?
muzes si delat co chces ale nesmis mit v pokoji kytku.zkousel jsem grindal pestovat.slo to v pohode dokud jsem nedal do pokoje 2 kytky.do 14 dni sem mel konec s chovem.schanim novou nasadu.bohuzel ji nikdo v litvinove nema a nechci platit 200 kc za krabicku.tak prachatej nejsem
Jaký by to mělo dělat problém? Já ty kočičí granule pro přikrmování grindalu používám už 5.měsíc, ten grindal pak zkrmuju skalářímu potěru od cca 14-ti dní stáří a nic negativního nepozoruju.
Nechcem tu poburovať ale je to to isté ako použiť pre ryby v akvárku krmivo pre generačné pstruhy.Znalý vedia o čom rozprávam.
Já krmím grindal (krom jiného) i granulema pro kočky a rozhodně jsem si nevšiml, že by pak ryby měli lesklejší srst, jak udává výrobce
Jestli ono nejde spíš o to, že z toho mléka nikdo grindal nevypere. Takže se dostane do ryb vlastně v čisté (resp. zkažené) formě.
O kvalitách trávení červů asi také nelze mít nějaké valné mínění. Tedy se to většinou zjednoduší na to, že co grindalu dáme sežrat, to sežerou ryby. Kromě molitanu, skla a umělé hmoty ...
Jinak o chovu toho tady už bylo asi dost:
a) ne moc teplo (přestává se množit, vysychá)
b) ne moc zima (přestává se množit)
c) ne moc sucho (umře)
d) ne moc mokro (uteče, následně uschne)
e) ne moc světlo (zavrtá se do molitanu, přestane mít co žrát, umře)
f) tma je vhodná (to píšu jenom proto, aby zde nebyly jen samé zákazy)
g) pravidelně čistit molitan. Dobré je mít ho na dvě půlky (horizontálně
) a tu spodní prát důkladněji a častěji. Alespoň týdně. Vrchní pak stačí co dva tři týdny - a ne moc důkladně, stačí propláchnout v chladné vodě (ne všechny se vyplaví, takže se rozmnoží za pár dnů na původní množství, já pro jistotu nechávám i jejich krmnou dávku na skle).
h) nenechat krmivo víc jak řekněme dva dny. Pokud tam vydrží déle, je ho moc a bude nejspíš plesnivět nebo kysnout. Výsledek je mrtvá násada. Kolegovi vydržela násada týden bez obsluhy a krmení. Až jsem se divil ... Kdežto zkyslá piškota to zabije skoro jak kyanid.
i) krmení je asi skoro jedno co to bude. Ale za mě nedoporučuji sladké piškoty, kazí se strašně rychle. Asi neuškodí to občas proložit třeba granulí od rybího krmení, občas kápnout trochu rostlinného (nebo rybího) oleje.
j) mít alespoň dvě násady, v samostatných krabičkách. Ono se občas stane, že o to člověk přijde ... i když třeba roztoči asi zlikvidují obě naráz. Ale ostatní problémy to vyřeší s rozumnou úspěšností.
k) krycí sklo na molitanu je vhodnější tlustší. Na chov to asi moc vliv nemá, ale podstatně lépe se tím potom krmí - červíci jsou na skle ve větším množství. Zároveň není úplně vhodné zakrýt molitan komplet, přes volné kraje to alespoň trochu dýchá. Plus občasné otevření a provětrání také neškodí (to řeší pravidelné zkrmování). Krabička by měla větrat trochu sama od sebe, lepší jsou díry ve víčku (zalepené nějakou jemnou tkaninou, kvůli omezení přístupu různých breberek).
Vypadá to složitě, ale jak to člověk dostane do ruky, je to v pohodě. A rybičky mají pravidelně alespoň něco živého.
Tohle ja tezko rozresim, znalosti chybi. Byl to jen nazor o kterem i to pod tim rika sve, branit ho nebudu ani do prvni kapky krve z nosu, na to proste nemam
.
Designer napsal: Problem ovsem je, ze mlecne vyrobky obsahuji zivocisne tuky s vyssi teplotou tani, ty to takhle dostanes do krmiva, a chudak ryba ma teplotu tela jako okolni voda (s drobnymi vyjimkami), tedy takove krmeni je ve vysledku pro ryby dost nevhodne.
Ale treba mi to nekdo vyvrati.
Člověče, tohle je asi blbost.
Vždyť i grindal, mikry atd. sám o sobě obsahuje živočišné tuky
A co se týče jogurtů, tak ty obsahují nejčastěji 1,5%tuku, takže v zažívacím traktu červů je původního mléčného tuku stěží stopové množství, zvláště když si uvědomíš, že ten se zde rozkládá na mastné kyseliny, z kterých si červík tvoří svůj vlastní tuk.
Já grindal krmím levným krmením pro ryby a grindalem ryby.. Chovám na molitanu.
ahoj skusil sem ty granule ale splesniveli..a g..rindal chcip.
jinak dal sem misku s grindalem na kryt akvaria-sklo- a prilepsil sem si i led lampou která na to svítí, mam na misce 2 papiry, aby se v misce drzela tma a bylo tam asi 27 stupnu a vlhko...ale nevim cim krmit-co je lepsi esli piskot kterym krmim nebo neco jineho...
ale grindal se nejak malo mnozi, cervici sou mali a vetsich je malo..
chovam v molitanu -ne prilis uspesne..
prosim vi ten kokonut-kokosove vlakno mate i s piskem- popr muzete mi napsat odborný navod jak chovat grindal?? a postup zalozeni chovu na molitanu-druh molitanu popr kokosovem vlakne apod??
zde je muj email..
dami@atlas.cz
dekuji.
Starší reakce
Nejlepší substrát pro mikru je obyčejné střídlo z chleba...je to levné, dostupné, neobsahuje nic špatného a pokud přidáte trochu živého droždí už od začátku mají mikry co baštit, a co je nejdůležitější...nesmrdí to! takže mám doma 8-10 kelímků mikry přímo v kuchyni na lednici a nikdy jsme je necítili
násada je produktivní cca 3 týdny pak produkce ustane ale mikry žijí v substrátu klidně dva měsíce, ale když zařizuji nové násady tak jsem si nevšiml že by to bylo nějak časově náročné. A asi máš pravdu rybám se doporučuje dodávat hlavně rybí nebo řepkový tuk.
Problem ovsem je, ze mlecne vyrobky obsahuji zivocisne tuky s vyssi teplotou tani, ty to takhle dostanes do krmiva, a chudak ryba ma teplotu tela jako okolni voda (s drobnymi vyjimkami), tedy takove krmeni je ve vysledku pro ryby dost nevhodne.
Ale treba mi to nekdo vyvrati.
ahojte nejaky čas chovám mikry a zistil som, že netreba menit násadu kazde dva tyzdne, ako kazdy odporúča, ja mam v kelimku jednu násadu aj dva mesiace a vsetko v pohode... ja ich mam vo vločkach s lyzickou jogurtu... pekne sa množia a ked vidim, ze uz sa tak neprodukuju, tak pridam vločky a jogurt a na druhy den, ich je plno, ako keby to bolo čerstve.. mám ich v pol litrovom kýbliku a asi do pol kybliku je násada.. raz som sa uz vykaslal nato a pár tyzdnov som to nechal bez údržby a nakonec som si to rozmyslel a v kelímku bolo zopar mikier, tak som urobil výter, novú nasadu a mám ich opäť... to co ludia vravia o plesnich a hrudkach a neviem co, tak ja som sa stym nestretol
Starší reakce
Ja som kúpil Frontline v spreji, nie koncentrovaný. Mierne som nastriekal na povrch molitanu a zavrel. Už na druhý deň nebolo vidno nič a grindal prežil. Potom som molitan normálne vypláchol, ako pri bežnej údržbe. Bolo to asi pred rokom a z tej generácie mám potomkov podnes. Skúšal som najprv aj nariediť ten koncentrovaný, ale to nejako nefungovalo, buď som to zle prerátal alebo som robil niečo iné zle.
U mě jsou roztoči jen když se grindalu příliš nedaří, ale jakmile se mu zase začne dařit, poctivě krmím, mám teplo atd., tak zase ustoupěj.
Tak jak uvedli kolegové ,zbav se breberek (roztoči)mokrou cestou,můžeš vložit zatížený molitan s červy do nádoby s vlažnou vodou (Grindal při jemném vzduchování,přežije víc než den pod vodou) a slévat vyplavené roztoče,kteří vyplavou na hladinu (jsou lehčí než voda),až bude hladina čistá odmáčkni přebytečnou vodu z molitanu a zbytek červů ze dna slej přes sítko a máš vystaráno.Když bys chtěl mít 100% jistotu ,použij jenom odsáté červy ze dna nádoby na novou násadu.
Tak jsem celou násadu zalil vodou, z molitanu jsem se snažil vymačkat všechen vzduch což úplně nejde a půl hoďky topil. Všechny rádoby plavce co se dostali ke stěnám drtil pinzetou nebo topil. Pak jsem molitan pořádně propláchnul a vyčistil krabičku. Výsledek je takový, že se mi pod sklíčkem vesele prohání hnědý tečky dál
. V Druhé násadě v černém molitanu se prohání i bílý tečky. Tak nevím ustřihnou nový molitan a zkusit rozjet znova, docela mi trvalo než se mi ta druhá násada rozjela a teď se bojím abych o ně nepřisel úplně.
Pokud už je to napadené tak, že nepomůže grindal propláchnout, tak bych si oddělil pár červů jako novou násadu a založil vše znovu...
Mé zkušenosti hovoří, že jak se toho propláchnutím nezbavíš, tak už se toho nezbavíš nikdy...
Mnoho ruznych breberek muzes utopit a nebo aspon oddelit vodou. Kdyz si seberes cast grindalu a das na pul hodiny do sklenicky s vodou, grindal to prezije (prezije i dele).
Tak se mi v obou násadách grindalu objevily hnědý breberky, chci zkusit frontline. Je tu někdo zkušenější kdo by poradil jak to celý pokropit/prolejt/vymáchat a jestli to nemá potom vliv na červíky potažmo na ryby?
Starší reakce
Švagrina má sklenárstvo, síce veľký sklenár nie je, ale videl som ju brúsiť hrany šmirgľom.
dobře se brousí brouskem na kosy/karborundum/ - pod vodou...
- ja pouzivam plast, protze ve sklenarstvi si baba nauctovala 35,- bez dane
je to v podstate jedno, len sklíčko sa ľahkšie čistí, pretože sa tak ľahko nepoškriabe a z hladkého povrchu to ide ľahšie dolu...
V sklenárstve vyrežú, pozerala síce na mňa baba divne a bola veeeľmi zvedavá, na čo to treba, ale keď som jej povedal, že na červy, radšej stíchla
Zdravim. Mozem pouzit namiesto sklicka nejaky plast? myslim to sklicko co sa poklada na nasadu s piskotom. dakujem.
Starší reakce
Nelietavé sa udržujú o dosť horšie.Stačí jediná lietavá muška a najbližšia i všetky nasledujúce generácie už budú lietavé.
Pod pojmom octomilka si predstavujem nelietavé verzie tých ovocných. U nás ich veľa nebýva (myslím tie lietavé), je tu chladno. Hoci posledné roky to už nie je s tým chladom, ako bývalo. A možno to nie je zimou, keď tak rozmýšľam, možno to je nedostatkom ovocných stromov (a teda prezretého, opadaného ovocia) v blízkom okolí
Tak ja mám vetracie otvory (zväčša nechcené, staré popraskané krabičky sú niektoré ešte asi zo socialistickej nanukovej torty), ale všetky násady sú v šuflíku. V lete tu ale je viac mušiek a niekedy tam vbehne aj počas kŕmenia alebo inej manipulácie. Proste riziko je asi vždy, niekedy nižšie, niekedy vyššie - preto každému odporúčam mať minimálne 2 násady.
Inak druhom sa nerozumiem, ale vizuálne rozpoznám také tlstejšie malé mušky (asi tie octomilky?) a také chudšie, ktoré jednak vídavam v násadách a ktoré sa liahnu z červivého ovocia (som skúšal kedysi zavrieť červivú broskyňu do pohára, že čo bude z tých červov). Tak sa ospravedlňujem za terminologické nepresnosti
Nie som si istý, ktoré z nich vídavam pri kvetináčoch, ale napr. okolo banánovníkov lietajú. Každopádne, rybky zjedia aj tie mušky, keď im nejakú chytím alebo ak letí nad hladinou.
No áno, ale ako sa dostane dnu, keď nemám vetracie otvory? Myslím, že dieru, ktorá neexistuje, netreba zakrývať. Zo začiatku som vetranie mal (ako som čítal v skoro každom návode), prelepené látkou, ale po tom ako sa mi dnu namnožili roztoče, tak som zvolil uzatvorené krabičky a od vtedy nič. Samozrejme krabičky otváram (zo zavretých sa červíky blbo vyberajú
) a niekedy, keď sa mi premokria, ich nechám nezaklapnuté, nech to trochu vetrá, ale ako píšem, odvtedy žiadne nežiadúce potvorky dnu, hoci to môže byť náhoda
Priest napsal: Akorát bacha na octomilky,zlikvidovaly mi jednu násadu během týdne.
Mícháte dohromady dva rody drobných mušek. Na ovoci se vyskytují octomilky, zatímco do půdy kladou vajíčka mušky smutnice. Jejich larvy žijí ve vlhké hlíně a žerou kořínky rostlin.
Drobné mušky, nie nutne octomilky, sa bežne vyskytujú v kvetináčoch a ovocí, azda v každej domácnosti. Nehovoriac o tom, že v lete môžu priletieť cez okno. Ak násadu nájde, nakladie tam vajíčka a larvy ("červy" ako v červivom ovocí) požerú grindalov.
Přidat reakci
1 ...... [8] ...... 15 16
Zpět na obsah sekce Krmení • Zobrazeno 32105x