Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Olšové šištičky

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Olšové šištičky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.04.2018 12:45 Žena @ Nicky [118] - LabyrintkyRe: Maq
Já už si tam dusičnany leju ve zdrojové vodě, která má mimo jiné pH 6,2. A v akva mám dusičnanů míň než ve zdroji (podle mě i pH, potřebuju jiný test, který neměří až od pH 6,2 hmm ), takže se s nimi něco děje, dusitany žádné, zbytek nevím.
Vzhledem ke vstupní vodě to úplně drasticky (třeba na 5) okyselovat nechci. Hlavně, aby byl systém stabilní a tak nějak blbuvzdorný. To už je na jiné vlákno... stejně jako můj zájem o to, jaká hladina vyloženě NO3 (na základě podložených dat) opravdu negativně ovlivňuje ryby, zda to nejsou spíš ty látky okolo.

Clearwater by měl být nějaký anex. nevěřila bych mu, nebýt Surpan blogu a vlastního pozorování.
Black Water jsem hledala asi v 5 shopech, kde CW nabízejí, a není nikde. Časem snad seženu a vyměním, do základu koupím obyč.

už opravdu OT
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2018 11:02 Muž @ Maq [2553] Re: Nicky
Nevím co dělá a jak funguje Clearwater, ale při nízkém pH se dusičnany zřejmě ani tvořit nebudou a všechen dusík zůstane v amonné formě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2018 10:56 Muž @ dudak [1391] Re: Nicky
Pochybuji, že najdete buk s loňským suchým listím, buk se sbírá na podzim, ale dub má často listí až do jara. Sbírat staré listí ze země moc nedoporučuji. Jak dlouho listí ve vodě vydrží záleží hodně na pH, v hodně kyselé vodě probíhá rozklad velmi pomalu. Spaření je přelití horkou vodou, někdy i chvilku povařím, ale i když nesparujete, listí klesne během několika dnů.

Clearwater BlackWater je novinka, že je momentálně vyprodaný se není co divit. Můžete zkusit poptat na stránkách discusfood.cz , tam ještě nedávno byl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.04.2018 09:00 Žena @ Nicky [118] - LabyrintkyRe: Maq
Ahoj,
děkuji všem. Clearwater black water jsem již nenašla - možná se zas nevyrábí. Oni prý upravili tu původní receptu, takže Clearwater Klasik neodčerpá všechny dusičnany, ale zbyde pro rostlinky. Možná je to s tím zbarvením stejné. Mám ho ve velkém akva a jsem s ním spokojená. Dusičnany šly dolů a voda má trochu nádech od olšových větví, ale na pohled vypadá pěkně čistě.


RO nejspíš uděláme v blízké době, pod kuchyňský dřez.

Ale co jsem četla vyjádření jednoho pána, co odchoval Vaillanty, tak krom tření jim prý vyhovuje běžná voda. A když jsem hledala na internetu videa, jedna (tuším Švédka) je chová, měla tam tření Vaillantů a taky hora lupení.

Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Nedalo by mi to spát, kdybych se nepokusila...

Pár zajímavých videjí:
www.youtube.com/…
www.youtube.com/…
www.youtube.com/…
a čtivo:
www.practicalfishkeeping.co.uk/…

Určitě čím víc lidí se pokusí, tím větší je šance.

Otázka je, vzhledem k tomu, v čem v přírodě žijí, co je konkrétně ta "velmi čistá" voda.

Dneska půjdu na to lupení, snad najdu buk. Spařit znamená zalít horkou vodou, nebo nechat nad párou (napařovák na knedlíky)? Rašelina se překapává přes kávový filtr?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   13.04.2018 21:18 Muž @ Maq [2553] Re: Nicky
Bez osmózy nebo zdroje vzácně měkké vody bych se do těchto ryb nepouštěl.
Pokud budeš mít vodu tak měkkou, jak ji tyhle ryby vyžadují, dávkování všelijakých přírodních krámů může být obtížné.
Rašelina málo obarví, ale s pH pohne velmi výrazně. U olšových šišek je to trochu na náhodu, taky snižují pH, ale zřejmě někdy víc a jindy míň.
Listí vypadá pěkně, ale marná sláva, neuvolňuje jen taniny a huminy (to co chceš), ale je taky zdrojem organického znečištění (včetně nějakého toho dusíku).
Já jsem ty ryby nikdy neměl, ale vyžadují-li velmi čistou vodu, byl bych s tím přírodním materiálem náramně opatrný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.04.2018 17:39 Muž @ dudak [1391] Re: Nicky
Listí se sbírá až uschne na stromech, šišky taky, kolikrát jdou ještě na začátku léta nasbírat loňské. Listí většinou jen omyju, někdy spařím, když potřebuju aby hned kleslo. Rašelina se dá použít granulovaná přímo do filtru, případně dělat výluh prekapanim vody přes rašelinu mimo akva. Skladovat se nějakou dobu dá, ale pokud ho chcete na okyselení vody, budete potřebovat opravdu velké množství. Pokud to chcete jen na obarvení vody, tak bez problémů. Clearwater nějaké barviva ve vodě nechává, primárně odstraňuje dusičnany, nevím proč by měl odstraňovat huminy a taniny, i když se to na různých stránkách tvrdí. Ale začal se vyrábět i Clearwater BlackWater kde už by to nemělo ubírat vůbec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2018 17:10 Žena @ Nicky [118] - Labyrintky – listí, šišky, rašelina
Dobré odpoledne,
chtěla bych vás poprosit o radu. Plánuji pořízení čichavců čokoládových a na videích jsem ty v pěkné kondici viděla ve vodě, kde dno tvoří haldy lupení, kolikrát v rozpadu. Na netu (seriouslyfish nebo Glaser, už nevím) jsem našla, že nejlepší je buk, pak dub. Mám v plánu i mandlovníkové. Otázka je - bude to ve větší haldě bezpečné? Který druh zvolit (jako holka z vesnice tu seženu všechno, nezamořené) a zda potřebují lupeny nějakou kůru před vložením do akva. Šištičky se taky nějak promývají? V akva budou ještě kořeny a olšové větve.


A ještě prosím, na snížení pH (lehce) se používá rašelinný výluh? Jak ho připravit a dá se udělat "do zásoby" a dávkovat?

Ještě mě napadlo - když budu mít ve filtru Clearwater, který většinou barvu vody odfiltruje, zbyde tam i tak něco pozitivního ze šišek, nebo to odejde taky?

Děkuji mnohokrát, k černým vodičkám v lahvičce nemám moc důvěru.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2018 04:12 Muž @ Wanderer [551] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: Tojsouvěci
Myslím, že jsem přivezl přesně ty co popisuješ. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   26.02.2018 00:05 Muž @ Tojsouvěci [962] - Kytky s čudlamaRe: Wanderer
Není šiška,jako šiška,ty které se před sběrem nesetkaly se stékající vodou (tající sníh ,déšť) jsou nejkvalitnější a tím je daná koncentrace výluhu.Šištice je vhodné vložit do sáčku
z organzy (při odkalování prakticky každá náhodně nasátá šiška ucpe sání do hadice!)
a umistit jej do prostoru proudění výtoku z filtrace,když začne klesat požadovaná intenzita zbarvení vody v nádrži,tak šištice vyměnit za nové.V akváriích,kde není nutné odkalovaní,nebo je odkalovač vybaven vnitřním rastr košíkem, se volně ložené šištice postupně rozpadnou a případně poslouží krevetkám k zpestření jídelníčku. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2018 23:24 Muž @ Maq [2553] Re: File1980
Aha. Já je mám neporušené už od začátku prosince. Tak nějak se o doplňuje s mojí domněnkou, že mám v akvárku málo mikrobů.
Já tam mám málo asi všeho... :-O
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2018 21:26 Muž @ File1980 [27] Re: romant
Díky za potvrzení a zároveň radu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2018 21:22 R Muž @ romant [26593] Re: File1980
Ano, to je podle mě správný postup.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2018 21:20 Muž @ File1980 [27] – Čas,kdy přidat nové kusy
Kdy přidat další?Když už se ty původní úplně rozpadnou nebo roztřepí?Já přidávám nové cca.po 1 - 1,5 měsíci. To už jsou většinou roztřepené,ale ještě nejsou úplně rozpadlé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2018 20:28 Muž @ Wanderer [551] - Skaláry - nejkrásnější ryby.
Tak to můžu vesele přidat. :-) Díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.02.2018 20:15 R Muž @ romant [26593] Re: Wanderer
Používám poměr 5ks na 100 litrů vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2018 19:57 Muž @ Wanderer [551] - Skaláry - nejkrásnější ryby.
Jakou máte prosím zkušenost s množstvím přidávaných šišek? Trochu jsem to tu pročetl, vzhledem k nasbírání ve velkých mrazek nic převařovat nebudu. Jen mě zajímalo, kolik jich v jedné várce (na objem) obvykle dáváte.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2018 07:27 S Muž @ invalida [3653] Re: vaaclav
Pravdu pravíš ale víc bych to nerozebíral.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2018 23:52 R Muž @ vaaclav [8055] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: invalida
Hlavně v nich nejsou už semínka z těch je slušnej bordel. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2018 23:21 S Muž @ invalida [3653] Re: Radim
Mráz neničí mikroorganismy, v otevřenejch šišticích se usazuje prach ale přesto jsou vyzrálé nejvhodnější.

Radim napsal: Četl jsem zde mnoho různých názorů a domněnek. Není pravda, že sběrem šištic v zimním období zanesete s největší pravděpodobností do akvária nemoci nebo mikroorganismy a dojde ke ztrátě důležitých látek. Sbírají se v mrazech právě proto, že je zde minimální pravděpodobnost přežití mikroorganismů, které se v letním období běžně vyskytují a to i v zelených šišticích, které si nesete sušit domů - navíc nejsou správně vyzrálé. Šištice vyzrálé na stromech a větrem neustále ovívané až do zimního období jsou právě ty nejlepší a dlouholeté zkušenosti to jen potvrdily.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2018 15:26 Muž @ Kubaa [705] Re: Radim
O jaké mikroorganismy má jít?
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2018 15:21 Radim – sběr v mrazu je rozhodně nejlepší
Četl jsem zde mnoho různých názorů a domněnek. Není pravda, že sběrem šištic v zimním období zanesete s největší pravděpodobností do akvária nemoci nebo mikroorganismy a dojde ke ztrátě důležitých látek. Sbírají se v mrazech právě proto, že je zde minimální pravděpodobnost přežití mikroorganismů, které se v letním období běžně vyskytují a to i v zelených šišticích, které si nesete sušit domů - navíc nejsou správně vyzrálé. Šištice vyzrálé na stromech a větrem neustále ovívané až do zimního období jsou právě ty nejlepší a dlouholeté zkušenosti to jen potvrdily.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.10.2017 20:40 Muž @ dudak [1391] Re: pH5
Nebude to mít měřitelný vliv, stabilizuje se pufrační komplex
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   18.10.2017 20:12 Muž @ dudak [1391] Re: Maq
Aquahum je právě půl soli huminovych a půl fulvonovych kyselin, barví hodně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2017 19:01 Muž @ Maq [2553] Re: dudak
Myslím ale že Aquahum a výluh z listí a šištic jsou dost odlišné věci. Ten Aquahum, to jsou nemýlím-li se čisté huminy a málo barví. Výluh z šištic jsou zřejmě převážně třísloviny a barví hodně.
Měl by tedy být nějaký rozdíl v účelu a účinku, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2017 18:05 Muž @ pH5 [50] Re: dudak
A jak moc se ta zásaditost a vodivost projeví v té demi vodě? Pokud chci kyselou měkkou černou vodu, zvýší to pH atd. příliš nahoru?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   18.10.2017 16:33 Muž @ dudak [1391] Re: pH5
používám nebo používal jsem Torben, Torumin a Aquahum, pH jednotlivých přípravků je dost zásadité, u Toruminu si nejsem 100% jistý, nicméně na změnu pH vody v akváriu, pokud budete dávkovat dle návodu to nebude mít vliv, stejně tak to bude i s vodivostí, určitě vzroste, ale velmi nepatrně. Pokud potřebujete snížit pH je nejlepší použít vodu překapanou přes rašelinu, tím snížíte KH na 0 a pH někam ke 4,5. Aquahum obsahuje i mikroprvky. Můj subjektivní pocit z jednotlivejch přípravků je Torben (nejhorší ale nejlevnější) - Torumin - Aquahum (nejlepší) Vliv na rostliny jsem nepozoroval žádný, maximálně tmavá voda ubírá rostlinám světlo, i když mikroprvky v Aquahumu snad taky využijí. Ryby se cítí se všemi přípravky dobře, nejlepších výsledků při rozmnožování jsem dosáhl s Aquahumem. Dělám si i vlastní výluh z listí a olšových šišek, nechám vařit v hrnci asi 30 minut a vodu pak sleji, pokud ho chci uchovávat delší dobu, přidám nějaký konzervant.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2017 15:48 Muž @ pH5 [50] Re: lacewings
Tu odkazovanou diplomku lze podle nejnovějších poznatků zpochybnit celou, protože dle tohoto článku z Nature (2015) www.nature.com/… žádné huminy apod. vlastně neexistují, respektive pojem je zmatečný, v různých pramenech je používán různě a zmíněné látky v půdách dle autorů nejsou, jde o artefakt extrakce :) (wikipedie ho cituje jako "Humic substances, including humin, have not been observed in soils using modern analytical techniques.")


Ale to nechme zemědělcům, mě by osobně zajímaly hlavně právě ty zkušenosti s černými elexíry, a to jak jejich vliv na ryby či rostliny, ale i zda má někdo nějaká objektivní měření (vliv na pH, vodivost atd.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.10.2017 14:47 Muž @ Jifi [643] Re: larix
Ano, bude to souviset i s obsahem ligninu. Další věc, kterou jsem nezmiňoval, je to, že v tzv. jádrovém dřevě je hodně látek, které dřevo přirozeně impregnují. To je to dřevo uvnitř kmene s odlišnou barvou. Ale ne všechny dřeviny vytváří jádrové dřevo.

Dále, pokud se ptáš na rozklad dřeva ve vodě - to je úplně jiná situace než rozklad dřeva v suchozemském biotopu :-)
Ve vodě třeba dubové dřevo vydrží celá staletí. A kořeny mangrove taky. Důležitou roli tady má i to, jestli dřevo zapadlo někam, kde jsou spíše anaerobní podmínky, nebo jestli je tam, kde jsou aerobní podmínky.
Pokud bys totéž dřevo (třeba kořen z akvárka) nechal pohozené v lese, tak ho rozloží právě ty dřevokazné houby a taky ho začnou žrát larvy hmyzu, ...
Je to dáno tím, jaké organismy schopné rozkládat dřevo žijí například v biotopu lesa a jaké z organismů schopných rozkládat lignin žijí v našem akvárku, případně i ve vodě v přírodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2017 14:40 Muž @ Maq [2553]
V historických domech jsou dubové trámy které drží už stovky let. Ale víme, že když za nepříznivých okolností chytí "hubku", je malér.
=
Ale pánové, já bych se rád vrátil k původní otázce, kterou jsem nepoložil já, ale zdá se mi zajímavá. Takže - všelijaké ty "na hnědo barvící elixíry", ev. nepříliš barvící humáty... jaké jsou s nimi zkušenosti? Jaké jsou mezi nimi rozdíly? Co se opravdu osvědčuje jako prevence (kožních onemocnění, zaplísnění jiker, apod.)?
Zkoušel někdo vinařské taniny nebo chipsy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2017 14:38 R Muž @ lacewings [3354] - Živorodky-přírodní formyRe: larix
-protože si zřejmě proces rozkladu ligninu uvědomujete jako proces několika dní a týdnů ,na základě uvedeného definičního dělení pokud je uvedeno "lehce rozložitelné a snadno odbouratelné mikroorganismy"
-v tom vidím od prvopočátku váš rozpor se kterým nesouhlasíte ,respektivě se zařazením

-obsah ligninu je různý ve vztahu druhů dřev ,ale i třeba ke stáří a prostředí

-rozpad "kořene" v akva ,je ůplně někde jinde ,jinak se chová kořen z rašeliniště ,odlišně tak kořen z volné přírody v suchém stavu, atd. ;-)

-stočilo se to od zařazení k ůplně nesourodému výkladu
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   18.10.2017 14:14 Muž @ larix [842] - miniryby, rastliny, ekológia akváriaRe: lacewings, Jifi
Skúsim to ešte poslednýkrát formou otázok:
lacewings: prečo sa nám drevo v akváriu nerozpadne za pár dní/týždňov, keď je lignín údajne tak ľahko rozložiteľný?
Jifi: nemôže náhodou rýchlosť rozkladu jednotlivých druhov dreva súvisieť aj s obsahom lignínu? V prípade, ktorý som spomínal sa jedná o drevo buku, drevo tisu alebo duba sa rozkladá ešte dlhšie.

PS: Rozklad lignínu rozhodne nie je iba enzymatický proces, katalýza prebieha aj inými procesmi, rozpisovať to nebudem - scholar.google.sk/…=
Je mimoriadne závislý okrem iného na pH, obsahu iónového dusíka, teplote a obsahu kyslíka v prostredí ale to s rozoberanou témou nijako nesúvisí. Lignín sa skrátka rozkladá dlho a ťažko, to je proste fakt.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.10.2017 13:39 R Muž @ lacewings [3354] - Živorodky-přírodní formyRe: larix
-pokud to budu brát podle postupného odbourávání souvisejícího s dostupností živin tak,
-nejdřiv ze všeho sacharidy a bílkoviny ,pak polysacharidy ,následně celulóza a pak teprve lignin a lignocelulóza
-odbourávání ligninu je zásadní aerobní proces oxidačních enzymů dřevokazných hub ,převším oxidázy a peroxidázy ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   18.10.2017 13:19 Muž @ Jifi [643] Re: larix
Záleží na tom, jaké je to dřevo. Mezi dřevem různých stromů jsou velké rozdíly. Třeba taková bříza a třešeň se rozkládají poměrně rychle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.10.2017 13:16 Muž @ larix [842] - miniryby, rastliny, ekológia akváriaRe: lacewings
Rozklad dreva lignovornými hubami v prírode trvá aj viac ako 30 rokov...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2017 13:04 R Muž @ lacewings [3354] - Živorodky-přírodní formyRe: pH5
-to se ale nevylučuje se zařazením -lehce rozložitelné a snadno odbouratelné mikroorganismy ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.10.2017 12:31 Muž @ pH5 [50] Re: lacewings
Nikdo netvrdí, že je lignin nerozložitelný, konec konců, některé bakterie žerou i plasty. Patří ovšem k těm nejhůře rozložitelným částem rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.10.2017 12:21 R Muž @ lacewings [3354] - Živorodky-přírodní formyRe: pH5
-neřekl bych ,že se jedná o chybu
-jinak budete muset přepsat i základy MIKROBNÍ EKOLOGIE a vysvětlit to celé ve vztahu ke skupině "lignovorní houby" ,které lignin včetně celulózy ,dostatečně rozkládají ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.10.2017 18:54 Muž @ pH5 [50] Re: lacewings
no v diplomových pracech bývá spousta chyb a tohle je nepochybně jedna z nich, lignin je rozlozitelny velmi spatne, coz doklada trvanlivost dreva, anglicka wikipedie "Lignin is one of the most slowly decomposing components of dead vegetation, contributing a major fraction of the material that becomes humus" a samozrejeme i mnoho primarnich odbornych zdroju
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2017 18:33 Muž @ pH5 [50] – hotové extrakty pro černou vodu
Máte někdo ponětí, jaké jsou reálné rozdíly mezi různými komerčně dostupnými extrakty pro přípravu černé vody? Zajímají mě zejména zkušenosti chovatelů citlivých ryb z černých vod, ale i pěstitelů rostlin. Mám na mysli různé ty toruminy, torbeny, torumaxy apod.

- lisi se v obsahu prospesnych latek a jak? na ktere pripravky reaguji ryby nejlepe?

- lisi se v obsahu skodlivych latek? torumin pry obsahuje formaldehyd, coz je dosti velke svinstvo

- lisi se ve zpusobu a mire, kterou ovlivnuji pH a jine meritelne parametry vody?


pripadne dalsi postrehy, dekuji (fajn by bylo samostatne vlakno, ale to asi nemohu zalozit)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.04.2017 16:18 R Muž @ lacewings [3354] - Živorodky-přírodní formyRe: larix
-rozporoval jste to zařazení,
-jasně je v té práci definováno, že lignin patří do primárních látek, se specifikací -lehce rozložitelných a snadno odbouratelných mikroorganismů
-to je pro mě směrodatně doložená informace, včetně význačné odbornosti autora-ky
-toho Šimka, jsem tam dal pouze jako náhledovou možnost, dalšího možného rozvinutí pohledu
-,, štruktúrny vzorec lignínu,,- kolego, tak tomuhle říkám "rozsypaný čaj" ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.04.2017 14:06 Muž @ larix [842] - miniryby, rastliny, ekológia akváriaRe: lacewings
Obsah lignínu v uvedených prírodninách samozrejme nespochybňujem. Išlo o to, že lignín patrí medzi veľmi ťažko biologicky rozložiteľné substancie. V opačnom prípade by nám korene a konáre v akváriách príliš dlho nevydržali.
Inak, pre zaujímavosť, odporúčam pozrieť štruktúrny vzorec lignínu. Fascinuje ma, ako vôbec môže dochádzať k syntéze niečoho tak zložitého.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.04.2017 13:10 R Muž @ lacewings [3354] - Živorodky-přírodní formyRe: larix
larix napsal: lacewings napsal: ...lehce rozložitelné a snadno odbouratelné mikroorganismy ... lignin...

Toto asi nebude celkom pravda...


-asi vás zklamu, nejsem sám, s tímto zařazením,
-......zejména ve starých rostlinných pletivech se vyskytuje lignin...atd. (ŠIMEK 2007)
-viz .dále
- www.google.cz/…
-str. 40 ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   06.04.2017 12:37 Muž @ mlynář [329] - CichlidyRe: LiborSprysl
Jasně. V tom máš pravdu. Neměl jsem psát "kořeny" ale přesněji - kořínky. I když na druhou stranu kořeny olší, bříz, atd při louhování vypouštějí třísloviny. Huminů se dočkáš od přírodou patřičně zpracovaných rašeliništních kořenů. Proto se také do akvárií doporučují zejména tyto kořeny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   06.04.2017 12:18 Muž @ larix [842] - miniryby, rastliny, ekológia akváriaRe: lacewings
lacewings napsal: ...lehce rozložitelné a snadno odbouratelné mikroorganismy ... lignin...

Toto asi nebude celkom pravda...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   06.04.2017 09:46 R Muž @ lacewings [3354] - Živorodky-přírodní formy
-zkusím to názorně "výkladově" rozlišit, k humusovým látkám obecně
- "primární látky" - nespecifické humusové látky - nehuminové
-lehce rozložitelné a snadno odbouratelné mikroorganismy
-třísloviny, lignin, aminokyseliny, pryskyřice, peptidy, glycid, vitamíny,atd.
-tvoří vlastně živinnou a energetickou zásobu půdy, tzv. "biologický aktivátor"

- "sekundární látky" - specifické humusové látky - huminové
-stabilní organická část s vysokou rezistencí k mikrobionálnímu rozkladu
-humíny, huminové kyseliny, fulvo-kyseliny,atd.
-huminové kyseliny jsou nejhodnotnějším produktem huminifikace, se zráním humusových buněk
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2017 07:41 Muž @ LiborSprysl [8761] Re: mlynář
mlynář napsal: Přátelé, bojujete tu na dvou frontách a mícháte jablka s malinama. Torben představuje koncentrát huminů a vše ostatní (olšové šištice, listy a kořeny všeho možného) jsou taniny - třísloviny! ;-)
Od začátku dobré, až na ty kořeny, kde se taniny mohou potkat, a potkávají velice často, také s huminy... ;-) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   05.04.2017 23:28 Muž @ mlynář [329] - CichlidyRe: romant
Přátelé, bojujete tu na dvou frontách a mícháte jablka s malinama. Torben představuje koncentrát huminů a vše ostatní (olšové šištice, listy a kořeny všeho možného) jsou taniny - třísloviny! ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.04.2017 18:07 R Muž @ romant [26593] Re: lacewings,LiborSprysl
Chlapci jsem jenom rád, že do mě jdete a opravujete, kdo bude chtít, dohledá si a kdo je línej, stejně tam bude lejt Torben. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.04.2017 18:04 R Muž @ lacewings [3354] - Živorodky-přírodní formyRe: romant
-vím obrazně řečeno, ale kořen pampelišky je vysoce toxický hlavně pro cichlidy
(osobní zkušenost)
-před nedávnem, se tu někdo v "krevetkách" ptal na používání listů pampelišky v akváriu, opět jsem nedoporučil používání, v důsledku obsahu hořčinů a diuretických účinků, jako diuretikum furosemid v rámci reabsorpce prvků, což může způsobit trávicí a vylučovací problem
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2017 18:00 Muž @ LiborSprysl [8761] Re: romant
romant napsal: A ořešáku a buku a lísky a javoru a ... je toho požehnaně, co se dá použít. Chce to si o daných látkách něco nastudovat a když příjde návštěva tvářit se jako že tan špalek z břízy a kořen pampelišky je v akváriu naprosto normální. X-)
NóÓÓ...... bacha s tím ořešákem ... aleopatický ořešák bych pro klid duše teda určitě vynechal ... Romane

no a ten čaj ... s ohledem na jeho časté fermentace.... taky bych šel od toho!
Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 11 12

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy Přidat příspěvek • Zobrazeno 25980x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/7519-olsove-sisticky