pH metr
Tak ph se bude měnit vlivem vzdušného CO2 a běžné Phmetry měří spolehlivě tak od 100 mikro/s a i u nízkých Ph můžou trochu kecat. Pročti si starší příspěvky.

V ve vodě z osmózy budeš mít s běžnými phmetry s měřením PH problémy.

Ahojte. Pouzivam pH meter ADWA AD11 uz nejaku dobu a v zasade som s nim spokojny. Obcasne kontrolne porovnanie s kvapkovym JBL meranim sa zhoduje. Kalibraciu robim kazde 4 tyzdne. Niekolko krat som vsak meral pH vody z RO a neviem co si mam mysliet. Vodivost tejto vody je pri par mesiacoch pouzivanych filtracnych naplniach 23 µS. pH cerstvo pripravenej vody ADWA vyhodnoti ako cca 7,6. Ked tu istu vzorku zmeriam hned po prvom teste, hodnota klesne na 6,8 a tak dalej. Pri siestom po sebe iducom merani sa hodnota ustali na 5,4 a dalej uz neklesa, co je hodnota, ktoru potvrdi aj kvapkovy JBL test. Kazde meranie trva 8 minut, kym sa merana hodnota dalej nemeni. Je to tesne pred intervalom, kedy sa pH meter automaticky vypne. Ked zmeriam pH kalibracnych roztokov 4,0 a 7,0 tak vyjdu spravne hodnoty. Date mi napovedu ako je to mozne? V krytke pH metra mam stale homemade 3 molovy roztok KCL, v ktorom je sonda pri uskladneni ponorena. Jeho pH je nieco nad 4.
Starší reakce
Nebo v kuchyni ukradni silikonovou formičku na muffiny a vystřihni to ze spodku

Darmo, skúsenosti hovoria samé za seba. To ma vôbec nenapadlo že z duše. Na to som absolútne zabudol.
Tohle je Františkův (RoFr) vynález a to těsnění jde udělat z duše nejlépe z auta i když v době bezdušových pneumatik to může být pro někoho problém.

Tak nejako, mi skŕsla myšlienka v hlave len nájsť nejaké tesnenie v tvare obdĺžnika.

Musím sa vybrať do korunového obchodu a prehrabať sa tam. Ďakujem za motiváciu

Celkom vhod, mi padla diskusia ako skladovať pH meter. Ja mam síce čínsky vid.fotka, keď dám do vrchnáku roztok KCL tak mám pocit, že to jednoducho nestačí. Máte náhodou nejakú fintu do čoho dať pH meter, tak že sonda bude skutočne namočena v KCL roztoku.
Nič normálne ma zatiaľ nenapadlo.
Starší reakce
Ono ho tam asi ani není 10ml, je tam toho míň. Já to spíš vyčabrám, než že bych cíleně měnil. Prostě pak vezmu do pipety, naberu, doliju, přebytek se sam vytlačí ven (bez těsnění, to dám až pak) a hotovo. Namíchat litr roztoku KCl je skoro zadarmo a je to na dlouho, i kdybych to měnil při každém měření
Tohle ti asi nikdo neřekne za jak dlouho musíš vyměnit roztok v nástavci to si musíš vyzkoušet sám.

Ok, do krytky pH metru sa asi vojde o nieco viac ako 10ml. Roztok uz raz pouzity od posledneho merania treba vyliat a po merani pouzit dalsi zo zasobnej flase, alebo ho mozem pouzit niekolko krat? Snazim sa zistit ako dlho mi vydrzi 1L. O aky obrazok sa ma jednat?
Tohle je roztok ve kterém je pH sonda namočená stále (mimo měření) Vydrží poměrně dlouho, to poznáš sám jak se v něm budou tvořit zákaly nebo měnit pH díky kontaminaci měřenou vodou. Je dobré máčet sondu jen do menšího množství jako je na obrázku pod tvým příspěvkem a zbytek mít schovaný. Píšou tam že vydrží dva roky. Těch 10ml je málo.

Ako dlho vydrzi takto vyrobeny skladovaci roztok? Dajme tomu, ze vyrobim 1L a pH budem merat 3x tyzdenne pH metrom ADWA AD11. Roztok budem nalievat do krytky pH metra, do ktorej sa zmesti dajme tomu 10ml, co znamena 100 merani, cize 30 tyzdnov co je cca pol roka. Zachova si doma zarobeny roztok pol roka svoje parametre?
Starší reakce
Asi půjdu teď do té ad11 za osm stovek a na tu hannu za 8000 budu myslet, až mi ta adwa nebude stacit

K čemuž určitě časem dojde. Rozdíl v ceně je ale takový, že je v podstatě jedno, zda koupím postupně oba nebo rovnou hannu. A tu adwu můžu mít hned.
U toho voltcraftu se píše, že má jednobodovou kalibraci. Mám dva a má samozřejmě dvou kalibraci. Bohužel ale nedoporučuji jeho koupi protože sonda která je k němu dodaná bývá stará a skoro nefunkční. 3 další jsem dostal po reklamaci a ty byly nefunkční.

Jednobodova kalibracia je na prd. pH meter v podstatie meria napatie a potom ho prerata na pH. Tato zavislost je linearna - priamka. Priamka je urcena dvoma parametrami - smernica a priesecnik s osou y. Pokial mas jednodbodovu kalibraciu, jeden z tychto parametrov je nastaveny v tovarni a ty kalibrujes len ten druhy. To je dost na prd, cez jeden bod totiz mozes prelozit nekonecne mnozstvo priamok, priamka je definovana dvoma bodmi. Preto aspon dvojbodovu kalibraciu.
Mám tendle:
hannainst.com/…
Ten z funchemu: Majitel je fajn člověk, poctivý, nevěřím že by nabízel něco nedobrého.
Který máš? Ten druhý je použitý, což je imho loterie a elektrodu bude nejspíš nutné vyměnit. Kdyby byl za 4000 skvělý stroj o kterém nebude pochyb, asi bych dokázal těch 4000 za něj dát, ale v těhle cenách je to všechno polovičaté a opravdové přístroje stoji tak dvacet

Já tenhle nemám. Ano, vypadá to jako nevýhoda. Ať promluví povolanější...
U toho voltcraftu se píše, že má jednobodovou kalibraci. To je imho dost zásadní nevýhoda.
Taky jsem to zvažoval a poptával se známých chemiků...
Je to řešení tak na půl cesty, jak ostatně napovídá i cena. Mnohem lepší než kapkové testy, ale přátelé chemici tvrdili, že s tou přesností a kvalitou/údržbou sondy je to dost otravné.
Nevím, abys nakonec nezjistil, že Ti to nestačí a nepořizoval tu drahotu...
Mrkni na toto:
www.funchem.cz/…
www.conrad.cz/…
EDIT: O
setinách pH Ti můžu říct toto: Já to mám a stačí maličký pohyb sondou, často ani to ne, a ty setiny se mění. Zaokrouhluji na desetiny, setiny si nezaznamenávám ani do svých nejdetailnějších záznamů.
Sonda je právě výměnná a o ničem lepším v srovnatelné cenové relaci nevím. Místo pH metru za 5000 tu sondu můžu skoro desetkrát vyměnit. Jde mi teď spíš už o rozdíl mezi jednotlivými adwami.
Je to trochu nešikovné jak na kalibraci tak na regeneraci.
www.youtube.com/… Jak vidíš musí to pořád držet a ten začátek videa je hodně špatně sonda nesmí být na suchu to snižuje její životnost měla by být namočená v kcl.

Chystám se pořídit jednoduchý pH metr - požadavky, nízká cena, rozumná kvalita, automatická dvoubodová kalibrace, automatická teplotní kompenzace, výměnná elektroda.
Dle rešerše na netu i ze zdejších diskusí jsem dospěl k pH metru Adwa - AD11, AD12 nebo AD14. Otázka z ní, který z nich vybrat? Původně jsem směřoval k AD14, neboť ta umí i redox, což mi přišlo zajímavé. Jenže ten redox nelze kalibrovat a to je myslím tak nějak k ničemu. Navíc elektroda k ní se asi hůře shání. AD11 i AD12 umí jen pH, AD12 je dražší a měří na dvě desetinná místa, AD11 levnější a ukazuej jen jedno desetinné místo. Jenže mají stejnou elektrodu, takže reálná přesnost měření bude stejná, velmi pravděpodobně odpovídající jen jednomu desetinnému místu. Viz též tato diskuse:
Takže mi z toho nakonec vychází Adwa AD11.
Kterou máte vy?
Starší reakce
Starší reakce
Môj predchádzajúci príspevok.
Poradí mi někdo spolehlivý ph metr do 2000kč?Dík
Starší reakce
Používam ADWA.

Asi máš pravdu taky jsem na to koukal. Všem děkuji za rady.
Co jsem koukal tak všude jak tady např.Profiplants (což jsou větčinou přístroje z eBay nebo AlliEx..atd.) je cena kolem 2tis. pokud nechceš vyslověně profi od nějaké renomované firmy,ale tam jsou už ceny jiné.Koupit je tady ti ušetří různé peripetie s případnou reklamací.
kontroler, hmm a co
www.top-messtechnik.com/… je to vedle z Německa, za 3 dny doma a bez dalších poplatků.
Jinak měl ses ptát ve správném tématu.
Starší reakce
Tak když už se to podařilo nalézt a nakousnul jsem to, tak si zkusím i odpovědět.
www.akvarko.cz/…
Dle článku kromě nulového bodu a strmosti by bylo vhodné zohlednit i teplotní kompenzaci. S ohledem na "stabilní" teplotu (pokud ji úmyslně neměním) +-0,2°C to snad není nutné...
Třeba to někoho bude taky zajímat nebo mě to někdo více objasní.
Pokud ne omlouvám se za OT.
0 03.12.2015 18:14 hirafazel – Kalibrace Ph sondy

Zdravím. Nevíte někdo jaký je princip dvoubodové kalibrace Ph sondy? Jde mě o to, jestli lze linearizovat signál z Ph sondy aby nedošlo k velké odchylce při měření. Bohužel mám pouze 2 druhy kalibračního roztoku a to Sera Ph4 a Sera Ph7, takže nejsem schopný zjistit skutečnou charakteristiku výstupního signálu z Ph sondy (logaritmická, exponenciální,...). Zatím bych rád použil tento postup:
1)Naměřit analogovou hodnotu (0-1024) kalibračního roztoku Ph4 - třeba 655
Naměřit analogovou hodnotu (0-1024) kalibračního roztoku Ph7 - třeba 528
2)Zjistit stupnici (počet analog jednotek na 1 Ph) (655-528)/(7-4)=42,33
3)Při vlastním měření Ph naměřit 10 hodnot a pomocí průměrování zpřesnit naměřené data třeba 529,7
4)Vyhodnotit Ph tak, že jako výchozí bod budu uvažovat naměřené hodnoty z kalibračního roztoku Ph7=528 a pomocí linearizované stupnice pouze připočítat aktuální rozdíl
Ph= (528-529,7)/42,33 + 7 = 6,96 (viz. Obr.)
Řešil to někdo, případně ví jakou charakteristiku mají výstupní signály z klasické Ph sondy? Zatím mě nic lepšího nenapadlo a nevím jak je to řešeno u komerčních produktů z dvoubodovou kalibrací.
Starší reakce
koukám že pH nebo ORP nikoliv obojí.
Ale ty ostatní hodnoty, bych řekl že se hodí hlavně teplota a vodivost, jinak asi nemá smysl.
Spíš mrkni na PH-308, ten sám mám, a k němu teploměr z elektra kolem 100-200,- a elektrodu zasilikonovat a na vodivost jde sehnat taky neco kolem 500,-
0 26.01.2015 11:40 gabro83 Starší reakce
...Protoze destilovana voda je voda bez primesi a tudiz pH 7...
Ovšem v okamžiku, kdy láhev s destilovanou vodou otevřete, její pH se vlivem CO2, obsaženého ve vzduchu, začne snižovat (Henryho zákon.) Přelévání a pohyb vody způsobený manipulací s ní tento proces urychluje.
Destilovanou vodu jako kalibrační médium skutečně použít nelze.
Proč bys mě měl urazit? Nás to zase učili tak, jak jsem to popisoval. Podle mě má tento postup logiku v tom, že 1) větší množství roztoku znamená větší míru jistoty udržení správné hodnoty; 2) mícháním se zajišťuje jednak homogenizace roztoku (i když asi můžeš namítnout, že u kalibračního roztoku je to zbytečné), a jednak rychlejší reakce elektrody. Elektroda nikdy není sterilní, takže na ní vždy budou nějaké cizorodé nánosy (obzvlášť, pokud jsme jí už někdy do něčeho namáčeli), které se mícháním lépe smyjí, než když jen elektrodu do roztoku pasivně ponoříš. I z tohoto důvodu je lepší používat spíše větší množství kalibračního roztoku, protože čím ho bude více, tím méně ho bude něco ovlivňovat. Kalibrační roztok se také právě z důvodu jeho degradace nemá používat vícekrát než jednou. Pokud tomuhle říkáš náboženství, nebudu tě přesvědčovat o opaku. Já v tom vidím určitou logiku. Ale jak už jsem říkal, kdo to považuje za hovadinu, ať si leje kalibrační roztok třeba do zkumavky. Jistě tím dost ušetří, a třeba to ničemu neublíží.
A ještě si neodpustím jednu poznámku na závěr k tomu "náboženství - víra bez důkazů":
Řekl bych, že zhruba 99.9% postupů, které se tady druhým radí ohledně řas, nejsou ničím víc, než jen "vírou bez důkazů". Substráty, proudění, koncentrace CO2, množství živin ... to všechno plave na vodě, a my o tom jen do nekonečna spekulujeme (a někteří to i vydávají za "pravdu"). Má snad někdo tady nějaké důkazy o tom, jaký substrát je lepší? Kolik CO2 rostlinám stačí? Dokázal snad někdo (vědecky), že je nutné dodávat jim 35 mg/L ... nestačí jim třeba 15 mg/L? A kolik živin rostliny skutečně potřebují? Dal si už někdo tu práci a zkusil to zjistit? Takže když už jsme u toho náboženství, tak celý náš slavný akvaristický koníček je víceměné náboženskou záležitostí. Já, jakožto vystudovaný teolog, bych o tom mohl něco vědět.

Tomuhle se říká náboženství. Tedy víra bez důkazu ... já se ptal na důvod a ty na to "tak se to prostě dělá" a "dělej si to jak chceš". Pokud jsem tě dotazem urazil, neodpovídej.
Přesně o to jde.Těžko jim budeš reklamovat destilku u které ti řeknou že jsi do ní neodbornou manipulací něco dostal.
pokud by jsi na to přišel....

Přidat reakci
1 ...... 9
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 15176x