Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

pH metr

 

NápovědaFórum » Technika » Nástroje a pomůcky 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 9 Žádná další stránka   1  
pH metr
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2009 11:40 LucaBrasi1 Re: Silent
Vím že není v pořádku.Nakalibrovat jde v pohodě. V akvárium kde měří tak ukazuje hodnoty podobné co jsem měří val přetětím. Je na pytel ale je to záhada. Mate nějaký typ na lepši značku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2009 11:15 R Muž Silent [5949] Re: LucaBrasi1
Normálně fungující přístroj nebude ukazovat v jedné nádrži správnou hodnotu a v jiné naprosté nesmysly. Jde správně kalibrovat? U mého totiž po nějaké době ani nešla kalibrace. V pufru ukazoval nesmyslné hodnoty. Pak se zase umoudřil a nějaký čas ukazoval správně no a pak zase začal kravnout. Holt levný výrobek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2009 11:09 LucaBrasi1 Re: Silent
Vadný přístroj? Ale jak je možné že ukazuje v jednom akváriu normálně a v druhem nic sakra tone skoušel jsem to přehazovat z jednoho do druhého desetkrát to mi hlava nebere.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2009 10:45 R Muž Silent [5949] Re: LucaBrasi1
Vadný přístroj. Mně to dělal taky asi tak po 14ti dnech. Proběhla reklamace a teď je bez problémů. Stejně ale raději spoléhám na jiný značkový přístroj pro permanentní měření pH. Tenhle mám jen jako záložní, případně pro externí měření.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2009 10:22 LucaBrasi1 – ph metr podivně ukazuje
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku ph metr mi nějak stávkuje v jednom akváriu ukazuje normálně a v druhem ukazuje nesmysli jako ph 18.89 nebo vůbec nic.Nemate někdo tušení čím to je :-O
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2008 18:11 Usine Re: t
Je to na tobě. já ho ještě koupil za 1200, platí záruka 2 roky. Pokud koupíš něco jen o trochu lepšího tak náhradní sonda vyjde také na 1000 kč
www.e-conrad.cz/…
www.e-conrad.cz/…
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2008 17:41 t
Nemohli byste mi prosím poradit jaký PHmetr koupit,to co jsem našel já na netu se pohybuje 1600Kč a výš :-( :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2008 15:49 Muž filipsi [1295] Re: DrBolíto
cca znameva v tomhle pripade myslim 25.2g a jeste nejake drobne, uz nepamatuji a pocitat se mi znovu nechce. Myslim, ze s 25-ti se elektrode bude dobre zit ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2008 14:03 Muž DrBolíto [254] - RostlinyRe. filipsi
Si píšu za uši.palec
Třeba to jednou použiji, jaká je to přesnost těch cca +-.
Jinak mnohokráte děkuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2008 22:44 Muž filipsi [1295] Re: kalahare
cca 25g KCL + 100 ml vody = 3 molarni roztok KCL, kdyby nekdo chtel michat.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2008 22:04 Muž kalahare [11] Re: DrBolíto
Díky, po chvilce zkoumání na webu jsem taky nabyl dojmu že KCL, že by v lékarně mohli sehnat. A za tu cenu je to bez diskuze.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2008 22:00 Muž DrBolíto [254] - RostlinyRe: kalahare
No vidíš to, před týdnem jsem opět tak nějak pocítil strach o můj PH metr smich
a cosi jsem pohledal na netu okolo elektrod. Všude popisuji uchovávat v 3M KCL nebo ve speciálním
pufru 4PH (neplést s kalibračním pufrem!)
Jelikož jsem jelito na chemii, tak jsem si řekl, že v lékárně by někdo mohl vědět. A taky že jo,
po půlhodinové diskuzi o PH metru, chemii, rybičkách atd, jsem si dojednal roztok 3Molárního KCL.
To bylo ve Čtvrtek, v Pondělí jsem se měl stavit, cena byla dohodnuta do 100kč. V Pondělí jsem nakráčel do lékárny že tam mám objednávku KCL, paní zašla do zadu a přinesla mě 1L 3M KCL za 94Kč.
Týden už sonda stojí v kalíšku s KCL a je mnohem živější naměřím cca do <10s.
Nutno ještě říci, že jsem se dohodl na roztoku 3M KCL s destilovanou vodou, nabízel mě ale, že může objednat nějakou speciálně čištěnou vodu. Uvidíme co na to řekne čas, stále ale lepší, než suchá Elektroda.
palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2008 21:39 Usine Re: kalahare
U prvního Phmetu jsem ten roztok nepoužíval a elektroda odešla. Teď už ho používám a životnost se podstatně prodloužila. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2008 21:30 Muž kalahare [11] – DrBolíto
Mám pocit, že máme ten samý pH metr. Mám ty stejné pufry, jako bolíto níže, ale skladovací roztok žádný. Víčko nemělo ani v sobě molitan. První měření bylo absolutně mimo, po pár hodinách ve vodě se to srovnalo a pak už mi to na pufrech sedělo vždy. I když je fakt, že za 3 dny měřeni v kuse se rozjedeo desetinu. Ale vůbec si nevím rady s údržbou elektrody. V návodu je pouze oplachnout destilkou a vysusit savým papírem, toť vše. Nerad bych ji zničil, i když je to levnej hongkong.

Pro člověka se špatným barvocitem je to vysvobození!!! smich

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2008 23:17 Muž filipsi [1295] Re: DrBolíto
hmmm. Vsak take myslim Vaclavovi (?) neco podobneho odeslo docela rychle. Take myslim o sondu prilis nedbal. Pokud to s nekym pletu, omlouvam se.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2008 23:09 Muž DrBolíto [254] - RostlinyRe: ghostik, filipsi
To filipsi: No má to obyčejné víčko a uvnitř nic není. Je ale pravda, že než se ustálí naměřená hodnota, tak to trvá tak 20sec. hmm

To ghostik: K měřáku dodaly 2 pufry PH 4.003 a PH 6.864. Každopádně je lepší vědět, že voda má 6.8 +-0.1 než hádat barvu. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2008 22:57 Muž DrBolíto [254] - RostlinyRe: fanda
Nemyslím si že je potřeba přístroj od 10tis., jde o měření nějaké veličiny, předpokládám, že jde o měření napětí + teplota na kompenzaci. Na to stačí jeden čip (programovatelný, nebo zakázkový) a pár externích součástek, (odhad do 1000kč s kvalitními součástkami) kdybych to chtěl člověk sám stavět.
Elektrody se dají na ebay sehnat mnohem laciněji než u nás. To máš jako třeba s níže uvedeným PH-kontrolérem, na www.shop.akva.sk se prodává za 5.299Sk na Ebay za cca 66liber (2054 Kč) viz linky! Takových příkladů je mnoho, na nedostatku a nevědomosti se vydělává.
Já bublám CO2 z upravené šlehačkové bomby, odhadem 1 bublina za sekundu non stop, PH kdykoliv ho změřím tak je v toleranci 6,7-6,9. Samozřejmě můj postup nelze aplikovat u jiných nádrží! Každý si to musí sám odzkoušet a často měřit, pak se také doberete k určitému dávkování, bez potřeby předražených kontrolérů. Jako výhodu vidím v uzavírání CO2 na noc, pomocí elektromagnetického ventilu, ale moje pufrační schopnost vody je značná.

www.shop.akva.sk/…
cgi.ebay.co.uk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2008 22:55 Muž filipsi [1295] Re: ghostik
Vetsinou nejdriv 7 (hodnota), pak 4 (slope - neco jako spravne natazeni stupnice), pak opet 7 (presne srovnani).
Ale zalezi na tom, co se s tim ma hlavne merit, pokud kolem neutralu, tak takhle, jestli kysele, pak bod v kysele oblasti, atd.
Ale to je jedno. Casto jsou dva pufry i k jednobodovym, prijde mi to hlavne jako reklamni trik, i kdyz teoreticky smysl to take ma. Jenze kdo to bude rucne prepocitavat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2008 22:51 Muž filipsi [1295] Re: DrBolíto
.. a to nema zadne vicko na uzavreni? Jak uz bylo psane, casto je neco navlhceneho ve vicku, co elektrodu v potrebnem vlhku drzi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2008 22:25 Muž ghostik [81] Re: DrBolíto
Dva pufry vetsinou byvaji u PH metru s dvojbodovou kalibraci. Kalibruje se na hodnotu 4 a pak na hodnotu 7
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2008 22:21 Muž ghostik [81] Re: fanda
Tento PH metr vlastnim tez a stal mne 1800,- :-P ( jak jsem psal neni to profi ale ucel plni )
Potrebne kontakty ? K cemu muj elektroventil ma 4,5W pri 24V coz neni zadna zatez.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2008 22:10 Muž PentueR [256] Re: DrBolíto
U gelové elda se nedoplňuje elektrolyt, ale obecně - u všech skleněných pH elektrod hrozí, při vyschnutí frity a delším nepoužívání, problémy s přesností, kalibrací a kolísáním měřených hodnot. Dlouhodobá zkušenost našich zákazníků z oblasti laboratorní techniky... Pokud měříš denně nebo ob-pár dní, asi to elektroda vydrží - přece jen, měří se jen voda, nehrozí zanesení frity svinstvem nebo něčím agresivním.. Mám zkušenost s lidmi co používají stejnou elektrodu 2 roky, jinému odejde po půl roce.

EDIT: gelovku myslím můžeš uchovávat v neutrálním pufru nebo v nouzi ve vodovodní vodě (ve vodě ale raději ne trvale) - trochu pufru nebo vody do krytu elektrody (bývá tam molitan nebo něco podobného). Když jednou za čas budeš měřit, uvidíš při kalibraci jak se chová.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2008 22:08 Usine Re: Nobody
Řekl bych že nemáš pravdu já mám sice jen jeden pufr, ale uskladňovací roztok ano. Jeho používáním se životnost sondy prodlužuje. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2008 21:42 Nobody Re: DrBolíto
Nicméně nejde mě do hlavy, proč k tomu měřáku dají 2 pufry, ale nepřidají uskladňovací roztok a ani se o něm nezmíní v návodu. Možná proto,že to žádný uskladňovací roztok nepotřebuje. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2008 21:33 Muž DrBolíto [254] - RostlinyRe: dekuju
Fotka k příspěvku Děkuji za odpovědi.
Ne ne, elektrodu po měření jen ponořím do destilky cca na 10sec., pročvachtám a otřu měřák (elektrodu ne).
Ta elektroda asi bude gelová, vyfotil jsem ji pro zdejší odborníky. Nicméně nejde mě do hlavy, proč k tomu měřáku dají 2 pufry, ale nepřidají uskladňovací roztok a ani se o něm nezmíní v návodu.
Ve velice stručném návodu píší, že sondu po měření jen otřít savým papírem.
No až přestane měřit, tak to zkusím rozebrat a předělám si to na externí sondu s konektorem BNC. Na ebay jsou i tyto varianty s konektorem BNC.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2008 21:24 fanda Re: DrBolíto
Pokud chceš dávkovat CO2 na základě pH je nutné mít takový pH metr který je opravdu spolehlivý a má i potřebné kontakty pro otevírání a uzavírání přívodu CO2.Samozřejmě musí měřit pH nepřetržitě a to již se pohybujeme na hranici 10 - 20 tis. Kč. Mám ho instalovaný - udržuje pH 6,8 - 7,0 . Elektroda má životnost cca 1-1,5 roku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2008 15:26 Muž PentueR [256] Re: DrBolíto
V destilce bys jí uchovávat neměl (očistit po měření ano), v plastové krytce eldy bývá hubka (molitan), ten by měl být navlhčen roztokem KCl (většinou třímolární), v nouzi lze na kratší dobu použít vodovodní vodu. Jde hlavně o to, aby měřící část eldy nevyschla. Když vyschne, je někdy nutno ji delší dobu máchat v KCl, pufru nebo "oživit" slabou HCl. U těchto tužkových většinou nejde doplňovat elektrolyt (pokud není gelová, což vzhledem k cenám těchhle tužek nebývá) a ten má vyschnutím taky tendenci vzlínat měrnou částí ven a tím ubývat..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2008 15:16 Muž DrBolíto [254] - RostlinyRe: ghostik
Nemá někdo chemické složení a koncentraci těch regeneračních a ukládacích roztoků?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2008 15:04 Muž ghostik [81] Re: DrBolíto
Tak to bych rekl ze delas spatne.
Destilovana voda tez elektrode neprospiva jelikoz vytahuje KCl z elktrody a tim ji nici.
Jak uz psal PentueR jsou roztoky na regeneraci a druhy na ukladani elektrody.
Mam pocit ze zadna elektroda by nemnela byt skladovana v suchu - mnela by byt ponorena v udrzovacim roztoku. (alespon se domnivam)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2008 14:53 Muž DrBolíto [254] - Rostliny
Fotka k příspěvku Já mám tento PH metr viz.foto. Jsem sním plně spokojen (zatím, cca 3měsíce).
Zajímalo by mě jak nejlépe pečovat o elektrodu.
Zatím to dělám tak, že po měření ponořím elek. do destilované vody a poté osuším vše okolo elek. a vrátím to do krabičky.
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2008 13:58 Muž PentueR [256] Re: ghostik
Nezdál se mi ten z Conrada, ten tvůj vypadá už alespoň jako přístroj ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2008 13:36 Muž ghostik [81] Re: PentueR
Jsou to elektrody urcene k trvalemu ponoru.
Nerikam ze jsou echt ( mam pocit ze neni ani sklenena ) ale ucel plnej.
A nahradni nestoji majlant !!
Kalibracni rostoky samozrejmne k tomu byly a ohledne udrzby tam taky neco bylo aby se jednou za cas nechaly zregenerovat.
Ale furt je to lepsi nez cumet na barevnou vodu a hledat podobny odstin na utrzku papiru z tiskarny kde mychal barvy buchvy jaky ozrala ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2008 13:31 Muž ghostik [81] Re: Kokos
Merim rucne. Ale mne vic zajima PH nez obsah CO2. Navic musim sipat obcas jedlou sodu abych mnel nejake UT.
Ja CO2 pouziva predevsim pro okyseleni vody nez jako hnojivo.
Vodovodni vodu mam obcas nad 8° PH coz neni ideal :o(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2008 13:31 Muž PentueR [256] Re: Kokos
Ten pH metr se mi moc nezdá ;) Klasické pH elektrody mají měrnou část se skleněnou fritou, dost křehkou a citlivou (i když občas z boku krytou plastem), obecně jsou dost choulostivé na zacházení a hlavně skladování. Tam v návodu k tomu přístrojku není nic o ukládání do roztoku, tak nevím co je to za eldu a na jakém principu má měřit... Mimochodem dělám ve firmě, která mimo jiné pH metry prodává, nejlevnější tužkový za 990 bez DPH a i k němu potřebujete kalibrační pufry a elda musí být zakryta čepičkou navlhčenou cca. 3M KCl (v nouzi obyč. vodou).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2008 13:00 Kokos Re: ghostik
a UT nijak neměříš? Nebo ta nekolísá?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2008 12:36 Muž ghostik [81] Re: Kokos
Ano
Nastavis si tam na dve desetina mista hodnotu PH ktera se ma udrzovat a on zapina a vypina CO2 podle teto hodnoty s histerezi 0.03°. Funkce se da i negovat. Momentalne mi CO2 jede nonstop. Posledni dobou furt kolisa PH kolem 7° a nevim proc. Budu se na to muset mrknout. Jinak nastaveno mam 6,73 a pri 6,70° to vypne CO2 a pri 6,76° ho zase zapne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2008 12:31 Kokos Re: ghostik
Ty s tím reguluješ i CO2?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2008 10:25 Muž filipsi [1295] Re: fanda
Na mereni ph je nejdulezitejsi (a nejdrazsi) elektroda. Zbytek obstara elektronika obycejneho meraku opravdu za par stovek (vyrobne za par korun). Dale teplotni kompenzace, atd ... az jsme u profi provedeni.
I s levnym merakem (jak jsem psal, cena kolem 1500 v cr) se da merit dobre (do jedne desetiny). Jen je potreba castejsi kalibrace, a mene kvalitni elektroda samozrejme take drive odejde. Kdy - to zalezi hlavne na spravne peci.
Nejlevnejsi elektrody se pohybuji kolem 15-ti dolaru. Pokud jako v dolnim odkazu je cely pristroj i s elektrodou (podivnou) za tu cenu, je neco spatne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2008 10:11 fanda Re: Kokos
Tento pH-metr je nanic!
Měrení pH je opravdu složitá záležitost.Profesionální - přesné pH metry stojí desítky tisíc korun
Pro účely akvaristiky jsou vhodné přístroje v cenách 2500-4000,-Kč.
Pořizovat něco pod tuto hranici je vyhazování peněz.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2008 09:53 Muž ghostik [81] Re: Kokos
Ja si zakoupil tento:
cgi.ebay.com/…
a zatim plna spokojenost palec
PS: stal mne 1800.-Kc
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2008 09:36 Muž filipsi [1295] Re: Kokos
No, zkracene, rikam tohle "nejsem tak bohaty, abych si mohl kupovat levne veci".
Pokud chces levny merak ph, koukni na ebay, kolem 6-700 se da koupit nove to, co zde za 1.5k. To je asi tak minimalni uroven, kdy mereni ph muze slusne fungovat.
Jinak zustan radeji u kapek a papirku, pokud mas potrebu to merit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2008 09:20 kolcun2 Re: Kokos
Maš s tim skusenosti? Nemam žiadny PH meter. Myslel som že to stoji par korun.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2008 09:06 Kokos – PH metr
co říkate na tohle?

www.conrad.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2007 14:17 LuXy Re: Killer
ruzni.elektrosvet.cz/…

je tam aj link na návod, ale nefunguje. Skú sa tam opýtať X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2007 14:07 Muž Killer [133] - SumciRe: georged
to je mi jasný..to sem udělal podle toho návodu..my se teď stěhovali a nějak právě ten návod ani nemůžu najít.A českej návod tam nebyl byl tam jen anglickej..objednával sem to z netu,ale od český firmy..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2007 13:13 Muž georged [44] - ŽivorodkyRe: Killer
Potřebuje určitě nakalibrovat... pokud jsi ho koupil v ČR, tak u toho musí být český návod(myslím že to je dokonce v zákoně).Zkus napsat výrobci(pokud ti opakovaně nebude kalibrace sedět).Nebo sem hoď nafocenej ten návod :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2007 13:11 LuXy Re: Killer
Ja myslím že ho treba skalibrovať v tom roztoku a mel by merať, návod by nebol?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2007 12:57 Muž Killer [133] - Sumci – elektrický pH metr
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Nevíte někdo jak nastavit a rozchodit tenhle pH metr?Návod byl v angličtině,tak sem mohl něco podělat klidně,ale dělal sem to dvakrát a pokaždý to dopadlo stejně.Prostě měří špatně
 

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... ...... [9]

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 15163x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/7323?od=401