Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

pH metr

 

NápovědaFórum » Technika » Nástroje a pomůcky 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
pH metr
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2014 10:15 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Priest
stejně to budeš muset průběžně kalibrovat, tak si ty roztoky kup a budeš mít klid. ;-)
P.S. škoda, že už zavřeli ty growshopy, tam je měli vždycky levněji:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2014 09:43 Muž Priest [325] - Cichlidy
Zdravím,chci se zeptat jestli někdo z vás objednával tento ph metr Voltcraft PH-100 ATC.Pokud ano,tak mě zajímá jestli je od výroby skalibrovaný,protože kalibrační roztoky nejsou součástí dodávky.Díky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.03.2014 20:55 Muž rriki [818] - CichlidyRe: Radekor
Já mám proti těm tužkovým apd.už odstup.O přesnosti nemluvím ,kvalitní měřáky začínají okolo 5000kč.Já ten svůj kalibroval po roce a odchylka -0,12 oproti pufru.Nevěř tomu že je ten druhý je lepší, papír snese hodně.Ve skutečnosti je rozdíl 250kč.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2014 20:51 Muž rriki [818] - CichlidyRe: vaaclav
přesně 1345kč s DPH
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.03.2014 18:58 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Radekor
Nevím jak rriki ale já ho koupil za podobnou cenu co je v odkaze. Jestli ti mohu poradit tak ten tužkový nekupuj. Měl jsem před tím dva podobné a jakmile odejde sonda zahodíš to celé. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2014 18:04 Muž Radekor [13] Re: rriki
To rriki a vaaclav: díky za info ;-). Já jsem měl vybraný taky ten první, ale když jsem viděl o cca 600 Kč levnější PHT-02, který je přesnější atd..., tak váhám. Fakt 1300 Kč? To se tak zvedlo dph, clo a kurz koruny? ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2014 19:46 Muž rriki [818] - CichlidyRe: Radekor
Já taky mám ten první a výborný ,ale ta cena je strašná sad vloni touto dobou mě stál 1300kč.
www.asus.cd/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2014 17:07 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Radekor
Já vlastním ten první a naprostá spokojenost. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2014 09:46 Muž Radekor [13] – Výběr PH metru
Ahoj, chci si koupit nějaký "lepší" PH metr a vybral jsem následující 2 kousky:

www.voltcraft.cz/…
www.voltcraft.cz/…

Co ale nechápu jsou ceny jednotlivých měřičů... Druhý PH metr je přesnější (± 0,01 pH vs. ± 0,07 pH u prvního - potvrzeno přímo od Voltcraftu), navíc jsou k němu v ceně kalibrační roztoky, dále má také vyměnitelnou elektrodu + je o cca 700 kč levnější! Nemáte někdo prosím zkušenosti alespoň s jedným typem nebo radu, který raději koupit?

Díky za rady.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2014 15:58 jamajcan Re: vaaclav
Přiznávám svůj omyl.Spletl jsem s Hydrochloric Acid.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2014 15:47 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Pavel
K regeneraci sondy. Pokud s ní neměříš měl by jsi ji mít v KCl stále namočenou. Výrazně tak prodloužíš její životnost. Další dobrá věc je čistící roztok. www.lecivaprotercovce.cz/…
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2014 15:37 jamajcan Re: Pavel
Kalibrace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2014 15:34 Pavel
K čemu se u PH elektrod používá Elektrolytlösung, na lahvičce je i nápis Kaliumchlorid 3mol/l
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2014 15:26 jamajcan Re: atiw
V žádném případě bych všechny číny neházel do jednoho pytle.Je to spíše taková malá loterie.Kus od kusu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2014 15:03 Muž atiw [-4] - krevetky red crystal, taiwany blue bolt, blue panda, black tigerRe: KarlosS
To myslíš, že ten Adva není spolehlivý? Je to sprostá Čína? Jinak používám v akva,kde mám CO2 soupravu PH Controllery. Ale mám obavu, že je to všechno Čína.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2014 11:02 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: atiw
EC metr mám taky ADWA, i když EC metry fungují dobře i levné čínské, ale tyhlety ruční pH metry měří všecky stejně blbě, jsou jen na orientační měření. Takže je jedno jakej máš. Já používám ten nejlevnější z číny. Ale měřím všechny nádrže a spíš porovnávám hodnoty, než abych věřil údaji co je na displeji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2014 02:44 Muž atiw [-4] - krevetky red crystal, taiwany blue bolt, blue panda, black tiger – Kapesní PH metr
POtřebuji si pořídit kapesní Ph metr, uvažuji o Adwa AD 111, nebo Adwa AD 12, nebo Adwa AD 100. Údajně AdWa 11, údajně má nějaké mouchy Vypadá hezky, dobré funkce (když funguje), voděodolný
Po chvíly používání (a správné údržby podotýkám) znatelně klesla přesnost a rychlost měření. Nevydrží nakalibrovaný ani pár dní. Automatická kalibrace je úplně k ničemu. Nerozpozná srávně pufry a rozkalibruje se tak, že ho můžete vyhodit.
Mám od nich ještě ec metr, a ten je musím říct dobrý, ale na ec metru není co moc zkazit. Pak je jeho modifikce ADWA AD 12, měl by být spolehlivější, další model je, ADWA AD 100. Poradí mi někdo který je nejsolehlivjší, nebo kdo s nima mí zkušenost.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2014 17:08 lacoryb
www.pgchem.sk/…
www.pgchem.sk/…

V práci používam niečo podobné na orientačné meranie ph, skúšal som si dnes otestovať aj vodu v akva a vyšlo mi ph na cca 7,2 bolo to podľa farby niekde v strede medzi 7 a 7,5.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2014 23:19 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Sid
tak tak, málokdo o té obrovské nepřesnosti pufrů ví a ne každý má dobré, tudíž i výsledky tady uváděné jsou určitě ještě nepřesnější než u kapek. Záleží taky na tom kdo sondu regeneruje.

Musím ještě do svého článku tyhle věci dost důrazně dopsat, už jsme zkušenější.

Mimochodem, od penty bych rád vzal, ale 300ml nebo litr je pro mě strašně moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2014 23:06 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: matlala
Důležitá informace. palec (Vzpomínám si, že už jsi tu o tom psal. :-))
No, to jen potvrzuje mé výroky stran nedůvěryhodnosti většiny "hobbytest(r)ů"...
(Proto je nutné brát s obrovskou rezervou sem vkládaná data o parametrech vody v akváriích. Realita bývá zhusta někde jinde, než pisatel, byť v dobré víře, uvádí. :-O
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.01.2014 22:50 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Sid
jen dodám, že tyhle práškové pufry co bývají přiložené doporučuju změřit na něčem spolehlivém. Mě třeba ty moje přiložené měřila teta v labině v nemocnici a byly skoro o 1 stupeň mimo. I ostatní od nich z laboratoří prý říkaly ře ty práškové stojí za prd, ty kapkové prý trošku lepší, ale stejne nepřesné.

Nejlepší jsou asi od penty, ale je toho víc a dražší. Nebo běžně dostupná sera.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2014 22:13 Muž patamatix [408] Re: Sid
Nekouřím a piji málokdy :-) . Spíš si říkám jestli mě to je k něčemu to měřit. Stejně vodu jakou mám ve vodovodu takovou mám a když pravidelně měním,tak PH jde o něco víš než natočená. A abych ji pořád nějak upravoval asi nemá cenu,lepší tam pokud možno mí osazenstvo kterému to vyhovuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.01.2014 21:04 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: patamatix
Předpokládám, že když uvažujete o pořízení pH metru, plánujete pro něj i přiměřené využití. V takovém případě si spočítejte, kolik přibližně kapkových testů do roka (nebo dvou) byste při takovém využití spotřeboval. No a hned máte konkrétnější představu o finanční náročnosti toho kterého řešení.
Obvykle při podobné příležitosti dodávám, že někteří by si mohli tento výdaj přepočítat na prohulené krabičky cigárek a/nebo prochlemtaného alkahólu... :-D

BTW: Igredience k přípravě kalibračních testů, (obvykle pH 6,86 a pH 4), bývají u podobných měřáků přiložené a dá se z nich připravit po 250ml roztoků. Správným postupem při kalibraci pak vydrží tyto roztoky poměrně dlouho.
Náhradní ingredience nebo hotové roztoky jsou běžně dostupné, ceny snadno vygúglujete.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2014 20:13 Muž patamatix [408] Re: vaaclav
No tak to nic moc ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2014 19:46 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: patamatix
To co je na odkazu tak u toho nejde vyměnit sonda musíš to koupit znova celé. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2014 19:26 Muž patamatix [408] Re: vaaclav
Na kolik přijde nová sonda? Jakou to má přesnost?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2014 19:20 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: lacoryb
Záleží jak se o sondu staráš když dobře, vydrží dva roky i více. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2014 18:41 lacoryb
Môžete mi prosím poradiť, čo poviete na tento ph meter akvaland.sk/… kúpiť alebo nie ? Nepotrebujem nič extra, len nech to orientačne meria. Alebo si kúpiť na meranie ph pásiky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2013 20:39 Muž rriki [818] - CichlidyRe: ssendy
Tak studuj.Deionizace je odstranění zbytku tvrdosti, třeba z osmozy, používá se ionex podobný demineralizaci ,ale regeneruje se solí a ne kyselinou a louhem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.12.2013 18:46 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: ssendy
Pouzij destilku ;-) .
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2013 20:19 Muž ssendy [0]
Cau.Muzete mi poradit?Zakoupil sem ph metr a sou k nemu dva kalibracni prasky a otazka zni.Muzu ty prasky nasipat do normalni vody nebo musim mit nejakou destilku ci co.Na obalu pisou deionized voda.Takovou neznam.Dik

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2013 09:35 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: rriki
No, já ho rok mám a stále měří dobře. Záleží asi na četnosti. S životností cca rok jsem při nákupu počítal, baterky jsem měnil už třikrát, ale sonda je zatím ok. Měřím tak jednou za 14 dní 4 akvárka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2013 00:07 Muž rriki [818] - CichlidyRe: martin386
Hračka,za rok jsem zlikvidoval 3.Měří celkem přesně,častěji je pořeba kalibrovat někdy je to umění ,protože je jednobodová ,ale za dne na den je v háji a nejde zkalibrovat .Za ty prachy to v podstatě plně nahradí lepší kapky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2013 23:10 Muž martin386 [17] - Živorodky
www.ebay.com/…

Máte někdo nějaké dlouhodobé zkušenosti ? Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   25.01.2013 21:10 Muž rriki [818] - CichlidyRe: atiw
Kdyby si si přečetl recenze ,tak bys věděl ,že je to šmejd,který nefunguje .Já si koupil tenhle má dvoubodovou kalibraci výměnou sondu
www.zjtronic.cz/…
Vrať ho a kup měřák ne hračku.

Tuhle sračku jsme testovali v práci, jelikož jsme firma prodávající bazény a příslušenství a je to šit ,škoda pětikila.Kovová atrapa elektrody nic nezměří,jenže tuhle odpověď nečekáš.tak se spoj s dovozcem ten Ti vysvětlí jaký je to úžasný přístroj.Tady se odpovědi asi nedočkáš ,tady to by si tu nikdo nekoupil
prislusenstvi-k-bazenum.heureka.cz/…
Já se snažil Ti vysvětlit ,že mám měřák na pH a co měří.Mě je taky v podstatě jedno co máš,já stím měřit nebudu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2013 21:07 Muž monty [86] - AmerikaRe: atiw
Logickou úvahou dle fotky doleva měří chlor, doprava PH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2013 20:47 Muž atiw [-4] - krevetky red crystal, taiwany blue bolt, blue panda, black tiger – home swimming pool water /ph/cl2/ tester
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Pořídil jsem si na orientační a rychlé určení PH vody v akva výše uvedený tester. Problém je však v tom, že s ním asi neumím zacházet, návod je velmi stručný a některé věci mi v něm nesedí. Údajně je to tester na PH a chlór, chlór mne nezajímá. U testování PH se nemusí kalibrovat. Vespod u držadla je takové kolečko, kterým se i tester vypíná z provozu. ve stručním návodu na měření PH se píše, že :

1. se sondou stále ponořenou ve vodě otáčejte regulátorem - kolečkem na přístroji doleva, dokud jej nevypnete.Přitom se kolečkem vypíná doprava. To je již zavádějící. Může se jednat o špatný překlad. levá a pravá strana
2. Pak počkejte, až se ručička ustálí na hodnotě PH
3. Pak sondu otřete a vložte do držáku na přístroji.
Toť celý návod. Jde mi o to, že když kolečko zapnu - otočím směrem doleva, začne mi také ukazovat hodnotu PH,8,7, až 9 což je nesmysl zdá se mi, že ukazuje příliš vysoké hodnoty, mnohdy jde do červeného pole a ukazuje příliš vysoké PH, což jsem již psal. Podle Ratajova testu Akvin se mi PH pohybuje kolem 7 PH.Podivný se mi zdá bod 1., ve kterém se píše, že se sondou ponořenou ve vodě mám otáčet reguátorem - kolečkem doleva, dokud jej nevypnu. Doleva se vypnout nedá. Tudíž otáčím regulátorem doprava, až se tester vypne. Po vypnutí se ručička vrátí do polohy, která je přijatelná, ukazuje hodnoty podobné Akvinu od Rataje. Dělám to ale opačně, kolečkem otáčím doprava, dokud se kolečko - regulátor nevypne. V tu chvíli se ručička začne pohybovat smětem doleva až k přijatelné hodnotě PH, něco kolem 7 PH. Když kolečkem otočím doleva, tak najede mnohdy do toho červenoho pole, které vykazuje příšil vysoké PH. Pojinta celé věci je, že přístroj začne ukazovat snad správnou hodnotu PH až po vypnutí kolečka,kdy se dá ručička do pohybu a ustálí se na snad dobré hodnotě PH. Dále mne zaráží ta lévá a pravá strana. Dourám, že je to chyba překladu. Potřebuji poradit, nemáte někdo takovýto přístroj -tester?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2012 01:00 Muž Kamilstrom [539] - Rostliny – Cisteni,kalibrace a udrzba Ph sondy.
Dnes jsem si precetl novy clanek o udrzbe Ph sond,celkem zajimavy,tak vam tady davam odkaz,je to z The Barr Report.(bohuzel english version only) :-)
www.barrreport.com/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.07.2012 21:38 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Sid
Asi stačil, ale já se přiznám, že mne CO2 až tolik nezajímá, mne víc zajímá to pH, aby bylo kvůli rybkám někde okolo 6,6-6,8. Pak vím, že při mé tvrdosti to bude i dost CO2.... ale ono by se to možná dalo i naopak. Vím, jakou mám tvrdost a při určitém CO2 budu mít cca to pH co potřebuju.... To chce ještě promyslet. Nad tímto jsem ještě nepřemýšlel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2012 20:18 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: malyLibor
Co permanentní test CO2 - ten by nestačil? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2012 18:56 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: jamajcan
Ono to až tak nespěchá. Ještě pořád mám nějaký ten pH controler, co jsem koupil s CO2 setem, který zatím taky nefunguje. Mohl bych ho použít jako měřák, případně :-) Stejně si myslím, že s celým CO2 jsem se asi unáhlil. Myslím, že stačí pouštět tam CO2 z toho Saké, některé rostliny rostou jako blázen, zas mám kybl růžkatce a co budu dělat s rohatcem to už vůbec nevím... Asi ho vyrvu celý, pár snítek si nechám jako řízky a vysadím je před filtr místo kryptokoryn kalatkolistých :-) Ale pak ho budu muset furt stříhat, jinak mi zaroste elé akvárko. Už teď okupuje půlku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2012 18:51 jamajcan Re: malyLibor
Na jiné trafo to radši neřeš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2012 18:44 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: diky
Chlapci, moc děkuju, ale jak už tady jamajcan napsal, pro mne je elektrika věc neznámá, vím o ní jen, že kope. Z toho, co jste psali, jsem pochopil jen to, že mi musí sedět konektor. Zkusil jsem do toho píchnout nabíječky od Nokie, ale neseděla ani jedna... a to mám doma 3 různé... Teda, tu s microUSB jsem už od pohledu vyřadil a ani nezkoušel, bo ta dírka v pH metru je kulatá smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   06.07.2012 17:41 jamajcan Re: threat
Napsal jsem to tak jednoduše,aby tomu Libor porozuměl.Elektřina není zrovna jeho hobby a myslím,že je zbytečné mu plést hlavu. ;-) Tím neříkám,že jsi napsal něco špatně :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   06.07.2012 17:25 threat Re: malyLibor
Hlavně musí sedět volty,když budou vyšší,tak si ten měřák spálíš,ampery jsou "skoro" orientační,hlavně musí být minimálně ta hodnota,co je uvedena na přístroji,vyšší nevadí,ta je důležitá pro to napájecí trafo a určuje maximální možné zatížení toho trafa,vyšší hodnota amper neublíží,ublíží jen ty volty.
P.S.pozor na ty univerzální trafa,zkoušel jsem to na LED osvětlení,trafo bylo až do 20 voltů,já nastavil 12 V. a zapnul,nějak to zablikalo,tak jsem to hned odpojil a změřil to trafo,šmejd dával pořád těch 20 V.,tak jsem "naštěstí odvařil asi jen dvacet LED diod,které jsem předělal,kdyby mi odešlo všech 140,tak bych se asi hodně naštval.Pokud dáš univerzální,tak ho pro jistotu přeměř,já vím,že je to málo pravděpodobné,taky jsem těch traf měl už spousty,ale stalo se mi to jednou a od te doby vše raději přeměřuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2012 16:18 jamajcan Re: malyLibor
Musí Ti sedět volty,ampéry a konektor :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2012 16:06 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: jamajcan
No, tak to nevím. Mám takovou krabičku a z té leze spousta ocásků s ještě více koncovkama.... ale nevím, kde ji mám... tak nevím. Asi bude jednodušší vzít pH metr, zajít za nejbližším Ťamanem a říct mu, že chci na to nabíječku za čicet. A on se asi postará. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2012 16:02 jamajcan Re: malyLibor
Ale to asi není originál k tomu ph metru?Jestli máš to univerzální,kde jsou přepinatelné hodnoty,tak pozor,at ten phm nevykončíš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2012 15:55 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: jamajcan
Copak o to, mně to s baterkama fungovalo. Skoro 14 dní. Jenže pak se baterky vybily a než zcela umřely, tak začly házet ta divoká čísla.... např. pH 22,88 :-D Já někde doma to trafo mám s asi milionem různých výstupů na všelijaké spotřebiče... jen ho nějak nemohu najít.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2012 15:01 jamajcan Re: malyLibor
Jestli to budeš chtít zjístit,tak to musíš vyzkoušet :-D A ta krabička je transformátor :) A ted beze srandy.Určitě to vyzkoušej,protože by byla škoda po pár dnech vyhodit přístroj za talíř,a v neposlední řadě,máš na to ze zákona záruku,tak jestli to nebude fungovat ani tak,prodejce se musí postarat o nápravu.Stejně je mi divné,že to trafo nebylo součástí balení,když Ti prodejce tvrdí,že s ním to bude o.k.Přece to musí fungovat i s bateriemi :-(

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [3] ...... 9

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 15162x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/7323?od=101