Čištění akvária
Vnější stěnu vyčistíš jakýmkoliv prostředkem na čištění skla. Klasicky Okenou. Jen musíš dávat pozor abys ji aplikovala jen na čištěnou stěnu.
0 17.09.2015 17:43 dami996 – cisteni
Dobry den
chtela bych e zeptat, jak mam vycistit vnejsi sklo akvaria, mam porizenou celou sadu nekolik sterek, chci se zeptat,to mam projizdet sterkou po skle?
Starší reakce
Spíš byl jakoby černý. Že by černá řasa?

O hromadění bordelu na jednom místě jsem nic nepsal, to mě nepodsouvej.

To doporučení okartáčování bych udělal jenom z důvodu, abych si ověřil, zda-li se ten kořen nemá tendenci rozpadat, jinak bordel na kořenu neřeším. Jak jsem psal na píglování akvária jako celku používám dělnickou třídu v podobě okružáků, ale nikomu nebráním v tom, aby kořeny ve svých nádržích kartáčoval jak chce.

Romante, ne každému se povede vychytat proudění vody v akváriu, aby se bordel hromadil jen na jednom místě. Mi se dost hromadí bordel mimo jiné na kořeni Mopai. A ten je tak členitý, že ho krunýřovci ignorují. Při údržbě ho vždycky trochu vysaju.
@Ercan: Pokud nepoužiješ nic se zbytky mycích prostřeků (například kartáč z koupelny), tak klidně kořen očisti. Doporučuju to dělat před výměnou vody, protože při ní pak většinu toho svinčíku odsaješ.
Obvykle se bordýlek hromadí jenom pod kořenem, takže nevím jaké povahy je ten bordel, protože filtrace, tedy pohyb vody by to neměl dovolit, tedy to usazování. Nehnije ten kořen, nerozpadá se?
na hadici přidělej štetec a můžeš si při výměně vody hrát na podvodního archeologa

problém to udělá jen z estetického hlediska, pokud máš nějaké jemné rostliny na kterých bordýlek krásně vynikne

Hmmm tak ani jedno nemám

. A může s tím být nějaký problém kromě toho zákalu? Filtr by to odsál.
Nech ho ležet a na bordýlek použij třeba dělníky okružáky a nebo měj v akváriu nějakou rybu, která kořen tzv. ocucává, jako jsou třeba krunýřovci.
Starší reakce

Zdravím, chtěl jsem se zde zeptat, zdali existuje něco, čím bych mohl utlumit neustále kladení vajíček těchto pěkných šnečků. Nedávno jsem vyndal kořen, který byl po zásahu vajíčkometu, zcela znehodnocen hromadou malých bílých teček...Dal jsem kořen nový, jednoho ze tří šneků oddělal, nicméně dnes jsem zjistil, že se zbylí dva opět činí a ten co je sám jakbysmet. Vajíčka jsou skutečně všude(přední sklo, zadní sklo, stonky kytek, teploměr). Poradíte alespoň nějakou úspěšnou techniku odstraňování ? Obyčejnou stěrkou nebo drsnější houbičkou to příliš úspěšně nejde. Děkuji
Starší reakce
O.K. Beru na vědomí a budu stále opakovat, že jedna slušná výměna vody týdně je lepší než obdenní používání přípravku na kvalitu vody, proti nimž nic nemám a když je třeba umím je taktéž používat.

Dobrý den, tak jsem se zde registrovala, určitě to bude vhodné do budoucna i pro mě samotnou, mám akvárium s rybičkami dva roky. Moc děkuji všem za cenné rady - pokud by se voda opět zhoršila, dle Vašich rad akvárko vyfotím. Momentálně se prý po používání toho přípravku Clear příbuzné voda zlepšila. Ještě jednou moc děkuji za rady a přeji Vám hezký víkend

Údržba v podobě pravidelný týdenní výměny, optimálně 1/3 objemu vody, to je dobrá cesta ke zdravýmu akváriu. Pro přesnější určení problému by bylo vhodné se zde zaregistrovat a zřídit prezentaci předmětný nádrže, jinak to bude věštění z křišťálový koule.

nastudujte si s příbuznými tohle:
www.akvarijni.cz/… Najdete tam odpověď, proč se kalí voda i mnoho jiných cenný rad.
Udělejte si prezentaci s fotkami. Takhle se poradit nedá.
0 04.03.2015 14:51 yupka – Akvárium - kalí se voda a je nízké PH
Dobrý den, jsem důchodkyně a prosím o radu ohledně akvária příbuzné. Je velké 120x50 cm je v něm cca 30 rybiček. Často se jí kalí voda a je nízké PH. Momentálně zkouší přípravek Clear. Nemáte prosím radu, jak to zlepšit. Moc děkuji, Vágnerová.

Starší reakce
Já to taky čistim solí a kuchyňskou houbičkou.
ja jsem to delal namocenym hadrem a nasypal jsem na nej kuchynskou sul a take to slo dolu..
Možná mě ostatní budou kamenovat, ale já na to použil namočený superjemný smirek a pohoda, šlo to samo a protože smirkový papír byl jemný a namočený, tak ani poškrábání skla se nekonalo...

Ocet je dost slabotka, lepší a pozitivnější zkušenost mám s tou doporučovanou kys. citrónovou. Akvo otočit, na tu naznačenou hladinu nasypat trochu té kyseliny, postříknout vodou a nechat působit, za půl hoďky utřít.
Octem to taky nešlo... Dnes to vyzkouším s tou žiletkou.
Nějakou kyselinou: octem, kys. citronovou, kys. chlorovodíkovou...
Ja som sa toho zbavil fixinelou tepla voda a ziletka. Islo to ako maslo. Drzim, palce.
A to som mal ooovela horsie teda aspon podla tvojej foto usudzujem.

Dobrý den, mám více jak 3 roky nepoužívané akvárium. Je propláchlé savem a několikrát i čistou vodou. V sobotu si chci pořídit rostlinky a znovu ho založit. Ale mám problém...stěny akvária jsou špinavé (od výšky hladiny) a nevipadá to pěkně. Jak se toho zbavit??
Starší reakce
aký to je, nepočul som o tom vdaka. vieš mi dať popis , resp. link?
Pokud by jsi chtel ještě doodkalit víc a nevyměňovat tolik vody, tak si kup odkalovač na vzduch. Stojí pár korun, u tebe vlastně euro

jasne chapem, romanov príspevok som si nevšimol. Okej tak mi je to jasné. Vdaka

tak jak ti to psal roman, žádný stres. Chovám živorodky a ty něco nakadí. Odkaluji jednou týdně a co prostě stihnu odkalit za tu dobu, než je nádrž do půlky prázdná, tolik z nádrže vypadne. Zbytek neřeším, nitrifikační bakterie si poradí. A odkaluji pouze povrchově. To co tam zbude, je vlastně hnojivo pro rostliny. Pokud nebudeš moc překrmovat, i rybičky si v tom bordílku něco občas zobnou.
tak to neviem, tak je klasická ako v panelákoch býva. Neviem no. A keby som to spravil tak že proste tam dnes dolejem tých 20 litrov nechám to 2,3 dni postáť a vycucám dno znova? Je to asi istejšie alebo je to zbytočný stres pre rybky zase? Ako hlavný bordel som odsal, ostal len mirkoprach a ten teraz filtrujem na bomby

pokud máš opravdu hodně chlorovanou vodu, stačí ji nechat odstát 2-3 hodinky v kýblu a můžeš ji použít do nádrže. Pokud je málo chlorovaná, můžeš jí použít hned. Každý týden měním 50% vody ve všech svých nádržích bez odstátí a nemám problém.
Vyměnit najednou polovinu vody je možné a to že není odstátá nevadí, natočíš jí přes sprchu a můžeš hned používat. Nidy nedosáhneš 100% čistoty a ani to není žádoucí, určité množství bordýlku je dobré ve dně ponechat, je to další filtr a bývá hustě osídleno nitrifikačníma bakteriema, které právě z toho bordelu žijí a svojí činností jej rozkládají.
Starší reakce
V 300-vkách mením vodu raz za pol roka. No mám ich husto zarastené a rybky nie sú tým hlavným, čo tam mám. Skôr je tam pár kúskov, aby bolo vidieť život
menit vodu nemusis vubec. zalezi na tom co v tom mas a jak se o to staras. je spousta akvaristu kteri vodu nemeni. Mimo ignorantskych zacatecniku jsou to vetsinou lidi co vi co delaji, ale urcite se to da.
Ja v krevetkariu menim vodu jednou za mesic az dva. V hlavnim akva tak jednou mesicne, obcas castei; jak se citim. A v malem (50L) v kanclu jsem menil vodu za 3 roky asi 3x a to vzdy kdyz jsem akva stehoval a musel jsem ho z pulky vypustit.
Jo, a ja menim vodu hlavne kvuli kytkam, ne kvuli rybam.
Záleží, co tam chceš mít, zda tam budou rostliny, a v neposlední řadě kolik tam toho bude plavat. Podle toho se pak odvíjí ta údržba.

viz Heimdall.
Hodně záleží na chovaných rybách a množství rostlin. Je jasné, že pokud v 500 litrové nádrži budu chovat ryby které se běžně chovají ve stolitrovce nemusím měnit tolik vody a tak často, protože velká nádrž bude velmi stabilní. Jenže ruku na srdce. Pokud už má někdo velkou nádrž tak většinou má i osádku pro takto velké nádrže a s tím souvisí nutná údržba, která se nedá ošidit bez následků.
Moc jste mě nepotěšili

tak trochu sem doufal, že čím větší objem - tím větší rovnováha a větší intervaly údržby
Mám Malawi 600 litrů/ 40ryb, a interval výměny vody je 7 až 10dnů. Co se objemu vyměněné vody týká, osobně měním 200 až 300 litrů. Při odkalování nebo čištění filtrů měním míň, při pouhé výměně měním větší množství.
U opravdu velkých nádrží (od 500 litrů) měním pravidelně týdně 10% objemu. Tedy za předpokladu střídmě obsazené nádrže s prosperujícími rostlinami. U nádrží bez rostlin, např. Afrika, bych měnil těch cca 20-25% týdně.
Výměny vody a údržba tě určitě finančně nesežere

.
Ten interval 14 dní bych doporučil uplatňovat permanentně, ovšem až tak po půl roce, až bude nádrž plně zaběhlá. Do té doby výměny vody s týdenní periodou.
Ahoj, dotaz na Vás, kteří máte větší akvária (500-600 litrů) jak to je s údržbou? pořád platí to, co u malého akvária nebo jsou intervaly výměn vody delší (trochu mě děsí představa každých 14 dní měnit 1/4 vody u 600 a více litrového akvária) samozřejmě mám namysli rozumně zarybněné akva. Přemýšlím nad tím, že přítelkyni nechám mojí 180tku (kterou jsem loni odstavil) a nechám si udělat nějaké takové kolem 600 litrů, jen se bojím aby mě to finančně nesežralo

Starší reakce
Souhlasím s Jiřím. Savo se po půl hodině rozloží na sůl, vodu a kyslík, takže i kdyby v nádrži po vyčištění něco zbylo rozloží se to na bezpečné látky. Oproti tomu ocet je, stejně jako jiné organické kyseliny, pro vodní živočichy toxický.
Ocet je též chemie.

Dal bych přednost tomu Savu.
A nebude to nějak vadit když to je chemie? Nešlo by to nějak přírodně? Např. octem horkou vodou apod. ??
Edit: jsouvto asi 2 roky
Přidat reakci
1 ...... 22
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 22939x