Čištění akvária
Na bioakvacit nema savo zadnej viditelnej ucinnek.
Savo mění pružnost houbiček na nádobí z molitanu, tak bych ten filtr radši vyměnila celej
Pouzivam savo na cisteni nebo dezinfekci molitanu bezne a takze se nemusis bat jen ho pak dukladne proplachni.
0 13.05.2009 14:23 Tornado – Re: FranzFritz
Díky za odpovědi,ale když ho dám do Sava,tak mi to savo tu nemoc na 100% zabije?Proč by jsi neriskoval řádně vypraný molitan?
Savo používám jako dezinfekci na vše. V roztoku Sava peru i štěrk. Zaručená úspěšnost, hlavně následně dobře proprat a opláchnout. Naštěstí na tohle stačí teplá voda a zbytky Sava velice rychle odstraní.
S tím molitanem bych to ale neriskoval. Raději bych pořídil nový, tak velká položka to není.
0 13.05.2009 09:12 kreten – Re: isamik
Na mytí nádrží již po vzoru starších kolegů po léta používám ředěnou HCL a nemohu si ji vynachválit
Klidně ho proper a potom pořádně propláchni teplou a studenou vodou, počítej ale s tím, že vše je kapůt a filtr se bude znovu zajíždět pár týdnů. Doporučuji mít po ruce NO2 test a denně měřit, jak to začne být růžové vyměnit část vody. Pokud je ale molitan starý a vetchý lepší je dát nový.
0 12.05.2009 22:56 akar77 – Re: Tornado
Můžu-li radit, vykašli se na praní molitanu v Savu a vyhoď ho a dej tam nový. Řekl bych, že molitan vyprany v Savu i po dukladném následném proprání vodou nebude zrovna tím blahodárným místem pro usídlování nitrifikačních baktérií. A o to ti přece jde,mít ten filtr nejen jako mechanický,ale také jako biologický.
Starší reakce
aha, děkuju za radu, tohle jsem potřebovala slyšet
já jsem to vždycky rozvířila a pak další hodinu čekala, až se to usadí
ja nezvyknu odkalovat jenom menim vodu 1x tyzdenne a dost mi to prekvyta
0 07.03.2009 10:53 RAP – Re: Mrakoplash
Taky jsem ho míval u cichlid. Ze začátku než se usadí občas nějaká kytka měla tendenci vyplavat, pak ale v pohodě. Roman ho má ve 420 táké a že mu tam plavou "potvory"
Taky mám Aquaclay a nepřijde mi že by v tom rostlinky nedržely.
ahoj, mam technickej problem
mam tu stejnou odkalovačku jak pavliina a asi neumím odkalovat - když jsem to zkoušekla, tak s tím jen rozvířím ten bordel všude po akvárku. Dělá se to tak, že se vezme ten zvon a "štrachá" se s ním co nejhlouběji v štěrku? protože já mám pocit, že to tak jen rozvířím a poberu toho minimum... kdybych to jakokdyby vasávala, tak poberu ten povrchovej dentrit - musím s tím hlouběji do štěrku?
Starší reakce
0 25.02.2009 00:28 0 – Re: radogr
Klikni na podobná témata ( pod příspěvkama - tam toho je plno) , nebo si prostuduj ty moje napsané jak pod číslem - nepřihlášený , tak i ty co najdeš přes můj profil - vyhledat uživatele 0 , ale krátce řečeno čisti ho tak často jak rychle se zanáší , ať se nečistoty odstraní v tuhém stavu a ne je tam nechat se rozkládat. Samozřejmě taky měnit vodu , obzvlášť , když máš živorodky , čím častěji , tím lépe - známé je , že se jim nejlépe daří v průtočných nádržích. A o bakterie se nestrachuj , čisti filtr důkladně.
a ako to teda má byť?????
0 24.02.2009 23:43 0 Nepoučitelní , dávat takové rady
; a tolikrát se to téma probíralo!
Přesně jak říká capko,hlavně ve staré vodě odsáté z akva...Jinak ja ho čistim až se mi hodně zmenší průtok...
Zo začiatku,kým som sa naučil kŕmiť,čistil som ho po 2 týždňoch.Teraz ho čistím tak raz za mesiac aj neskor.Vyčisti filter v starej vode,tak nezničíš baktérie
Filtr by se mel cistit tehdy, kdy je hodně ucpaný a rapidně se sníží jeho průtok. Já ho treba v mem akva zalozenem mesíc jeste necistil.
Ako rýchlo po založení akva treba prvýkrát čistit filter? - myslím aby som nezničil baktérie ktoré sa v ňom začínajú len tvoriť.
0 22.02.2009 19:54 misa1987 používám stěrku s žiletkou
Tak, tak...
Zrovna "laboruji" s HCl - připravoval jsem si 10% roztok z koupeného 31% a nestačil jsem se divit, co ten 10% dokáže dělat s pH...
Osobně bych doporučil potravinářskou citronovou. K odstranění vodního kamene je dostatečně silná a např. od octa se liší významným pozitivem - nesmrdí!
Ale tu by měli používat jen skoroprofíci, je to trochu "danger!"
HCl má také dobrou účinnost
.
Nevím, jak se to jmenovalo, ale tuším, že výrobcem byla firma Tetra. Byl to takový nabodralý prášek, který se měl nanést na stěrku nebo houbičku a samozřejmě tvrdili, že to má výborný efekt. Jen jsem ještě nenarazila na nikoho, kdo by to používal.
0 22.02.2009 17:39 aldas – Re: Jiřka
CHemikálii na čištění akvarijního skla slyším poprvé.
0 22.02.2009 17:35 aldas – Re: Jiřka
Stěrkou se žiletkou, a nebo nástavcem z plastu.
Pokud se jedná o přisedlé nečistoty typu vodního kamene, je to tu také několikrát popsáno. Takže v krátkosti:
I na tyto nečistoty je nejlépe použít hubku na nádobí, coby čistící medium pak lze s úspěchem použí ocet nebo sůl. (Bude třeba upustit množství vody, aby se větší koncentrace nedostala do nádrže.)
Edit: ještě jsem zapoměl na jednu dostupnou chemikálii-slabou kyselinu citronovou.
Magnetickou stěrku jsem také přestal používat, teď to dělám houbičkou na nádobí a výsledek je perfektní, na nic lepšího jsem zatim nenarazil a chemikálie bych teda rozhodně nezkoušel
0 22.02.2009 16:28 Polux – Re: Jiřka
Chemikalie nebrat !!! Kor kdyz mas napustene akva v nem rybky !!! Klasika cisti houbou pokad to nejde vem sterku se ziletkou.
Ona právě ta magnetická stěrka nefunguje... je to špína zažraná
. Já spíš myslela na tohle: před časem jsem viděla nějaké chemikálie na čištění skel, tak jestli s tímhle má někdo zkušenosti.
Můžeš si vybrat, co ti bude nejvíce vyhovovat, vše má plusy i mínusy, ale to si již můžeš dohledat zde ve fóru.
1/ magnetickou stěrkou
2/ houbičkou na nádobí
3/ stěrkou s žiletkou
Jak čistíte skla vašich akvárií? Mě se tam vytváří takové nánosy. Řasy to nejsou, ale co to je, to netuším a mám to jenom na jednom akvárku. Každopádně to nevypadá moc hezky, tak jsem se chtěla zeptat, jak se zbavujete nečistot na sklech.
Starší reakce
Starší reakce
0 11.01.2009 19:29 Leon Otazka je jestli je nasazeni novej rostlin dobry reseni podle me se stanou zase jenom hostiteli ohavnych ras...udelal bych co uz sem navrhoval nerikam vyhodit vsecky kytky..to je kravina ale dat je bokem a dat jim nakou lecbu to SAVO nemusi bejt blbej napad a vyprat pisek rybky treba nechat jenom v holý nadrzi to vydrzi..a filtr jak uz se tu da patrne vycist....vubec nebude vadit kdyz se da uplne nova cista napln..podle me je to nejlepsi reseni...je to rychly a radikalni pak zacit odznova..vyresi se tim celkem vsechny problemy a pak teda nasadit lepsi svetlo...podle me je to nejlepsi vychodisko...
0 11.01.2009 15:56 Toony – to: Ferda Mravenec
ty 2dny tma bych nerealizoval.Ubereš tim jak řasám, tak rostlinám.Pravidelnym měněním vody a přidáním 2x 15W zářivkama ty řasy postupem času zlikviduješ.
0 11.01.2009 15:43 Romiš – Re: Ferda Mravenec
3x 8W/T5 zářivky toho moc nenasvítí... Zkuste popřemýšlet nad stejným typem zářivek, ale raději 2x 15W.
0 11.01.2009 15:31 Ferda Mravenec – Diky
Diky vsem za rady.
Postupne tedy budu pravidelne menit vodu (bud malou cast kazdy den, nebo 1/4-1/3 tydne). Pokusim se prubezne odsat i veskery zbyly kal a zbavit se zbytku ras na skle a dekoracich. Trochu pretrham rostliny - odstranim ty uplne obalene listy. Zase tak moc jich tam neni, ty nejvic napadene jsou hlavne u hladiny, ostatni ve spodnim patre jsou ok - stejne to chce trochu protrhat. Mezi vymenou vody poresim ten filtr.
Nasledne zkusim tu 2-denni tmu, nebo radeji pridam par rychle rostoucich rostlin - ty elgerie a ruzkatec se mi docela libi, at je tam taky neco jineho.
Jako osvetleni mi docela padlo do oka tohle:
www.e-light.cz/… Pro akva o rozmerech 50x30x30 by mohlo stacit 3x8W. Daji se propojit do serie.
0 11.01.2009 15:07 Romiš – Re: agent007
Leon, Agent 007:
Taky alternativa...
Pro "slabší kusy".
Všechno do kontejneru a založit znova.
0 11.01.2009 15:02 Romiš – Re: pavliina
Romiš: V meziobdobí mezi dvěma výměnami vody bych dokonale vyčistil (příp. vyměnil) filtrační náplně - SAVO, horká voda...
To se mi nějak nezdá, tím se zabijí všechny užitečné bakterie, nebo se pletu?
Máte samozřejmě pravdu, ale také tím zničíte vše, co by mohlo držet ruduchy při životě. Kdo se s těmito řasami někdy setkal, ten mi jistě dá za pravdu, že filtrační náplně, (akvacit), jsou jejich oblíbeným stanovištěm.
Nebojte se - když zlikvidujete užitečné bakterie v náplni filtru, ještě jich v nádrži zůstane dostatek. A při takové obsádce, jaká je v daném akváriu, se neobávám, že by to zbývající bakterie nezvládly. I proto jsem napsal - v mezidobí mezi dvěma výměnami vody - protože předpokládám při výměně části vody i zásadnější zásah do dna při odkalování... (Dál už pokračovat asi nemusím, že?
)
EDIT: Ustavprochore! Už zase?!
0 11.01.2009 14:54 Romiš – Re: Horác
Mám podobnou zkušenost s hnědovkou - po "testovacím" (záměrném) přendání do jiného akva se v krátkém čase vláknité ruduchy" zbavila"...
Při asanaci nádrží s tak postiženými rostlinami, jaké jsou ty nafotkách Ferdy Mravence, se mi osvědčilo to, co jsem napsal - likvidace řasy odevšad, kde je to možné. Tedy i z rostlin, a to i za cenu jejich likvidace. Kryptokoryny považuji za poněkud jinou kategorii, než anubiasy, co se rychlosti růstu týče. Anubiasy bych "pořešil" SAVEM, kryptokoryny likvidací postižených listů nebo celých rostlin. Musím trvat na tom, že ruduchou silně napadené listy regenerovat nedokážou; důvodem je poškození napadených listů buňkami ruduch, vrostlými do tkání "hostitele".
0 11.01.2009 14:34 Leon Vubec bych se s tim nes*al...vsecko ven kytky stranou zkusit na nich neco jako rikal horac rybky to bez kytek chvili vydrzi mezitim bych prevaril pisek... poradne vypral nebo rovnou vymenil napln ve filtru a jel to cely znova..
Myslím, že všechny určitě ne, nitrifikační bakterie jsou i v substrátu, na stěnách akvárka, prostě všude možně...
Každopádlo si frajer, že se do toho dáš
Přidat reakci
1 ...... [15] ...... 22
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 22690x