Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Čištění akvária

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Údržba 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 4 Přejít na další stránku   1  
Čištění akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2017 22:11 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: hypnodex
Vypustit akvárko, položit tak, aby znečištěná strana byla vodorovně, nalít na znečištění trochu octa a nechat chvíli působit. Fleky povolí a půjdou smýt hubkou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2017 22:02 R Muž ctibum [6870] Re: hypnodex
Mechanicky to jde? Žiletkou třebas... Nebo lihem, benzínem, nějakým přípravkem na sklo? Případně kyselinou citronovou na vodní kámen?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2017 21:52 Muž hypnodex [2] Re: ctibum
ctibum napsal: Co všechno jsi zkoušel? CIF do koupelny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2017 21:51 R Muž ctibum [6870] Re: hypnodex
Co všechno jsi zkoušel?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2017 21:38 Muž hypnodex [2] – Kal na skle akvária nebo ?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím, čistil jsem staré akvárium avšak ne a ne dostat pryč "kal" na skle. Co to může být a čím to odstraním? Předem děkuji za rady
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2017 19:13 zdeno – Re: Wanderer
Dnes som to vyskúšal aj ja môžem len vrelo odporučiť je to ozaj paráda potlesk .diky za radu Wanderer. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2017 16:24 Th0r76
Díky za rady. Spád by tam nějaký měl být tak o tom budu vážně uvažovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2017 11:17 Muž Zip [277] Re: ctibum
Mám to úplně stejně a je to pohodička palec
EDIT: používám 1/2" hadici
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.04.2017 07:49 R Muž ctibum [6870] Re: Th0r76
Přesně tak. Vypouštím stejnou hadicí, kterou i napouštím. Chce to odkalovač s mřížkou, abys nevypustil něco živýho. A pro jistotu držák hadice od pračky, takový ten oblouk z plastu, do kterého hadici nssadíš a pověsíš na okraj vany nebo wc. A ve vaně mám na baterii adaptér s rychlospojkou od Gardeny www.sigmashop.cz/…
Na hadici blízko akva ještě zavírací ventil, když je potřeba rychle zavřít přívod...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   23.04.2017 06:12 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.
Pořádný odkalovač (ten co umí nasát vodu pohybem nahoru a dolů), na něj rychlospojku, hadici až do koupelny a na druhém konci hadice šroubení. Napojím rychlospojkou odkalovač na hadici, spustím odkalování a pouze sleduju úbytek hladiny. Teče to rovnou na dno sprchového koutu. Pak odkalovač vyndám, odpojím a v koupelně našroubuju hadici místo sprchy.
Pak už je potřeba jenom hlídat, aby to nepřeteklo.

Výměna cca 200l vody je za 15 min hotová. Žádný asistent, žádný kýbl, žádné čerpadlo. :-) Jedinou nádobu, kterou u tohoto procesu občas používám, je sklenička vína. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.04.2017 23:07 Muž Fuchs [169] Re: Th0r76
Já odkalujj do 50p sudu tam mám čerpadlo a když už mám skoro plný sud spustím čerpadlo. To odvádí vodu mnohem rychleji než přivádí odkalovač z akva, tak že ho vypínám/zapínám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.04.2017 00:28 Acinonyx Re: Th0r76
U mna to riesi cerpadlo za 200 Kc. Nejakych 800-1200 l/h ti uplne staci. Teda nikdy neodkalim 120 l. Tie 2-3 kybliky odnesiem a zvysok vypustim cerpadlom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   21.04.2017 00:05 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Th0r76
Stačí ti jedna hadice a slušný odkalovač. Do vany nebo sprchového kouta dáš kýbl a odpouštíš vodu třeba i odkalováním. Předpokládám že akvárium nebude na zemi a nějaký spád bude. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2017 23:56 Th0r76
Chtěl bych se poradit s někým, kdo má větší akvárium v paneláku nebo bytovce. Uvažuji cca o 400l akváriu a rád bych si vše promyslel dopředu. Jde mi o čištění. V aktuální 50l to není problém, jednou týdně odpustit 1-2 kýble a dolít. Ale, co v té velké nádrži. Doplnění ještě ok, natáhnu hadici přes byt a dopustím. Trochu strach mám ale s čištěním. Běžet 15x s kýblem není příliš komfortní, ale především to odkalování neustále přerušovat, případně otravovat nějakého asistenta, co to bude běhat vylívat. Máte někdo nějaké zlepšováky? Díky ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2017 16:41 Maq Re: afc1886, Magda
... a příšernej mořskej šutr samý kalcit. Pryč s ním.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2017 14:36 R Muž afc1886 [14655] Re: Magda
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2017 13:13 Magda – Plíseň v akváriu
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj. Akvárium mám cca 14 dní, dostala jsem s ním i bílý kámen - nevím co je zač, pravděpodobně není z akvarijních potřeb, objevily se na něm mechy, či plísně. Tak jsem kámen dala pryč, protože jidne na jiných kamenech to nebylo. A všimla jsem si, že je to i na skle..nevíte co to je a co stím? Omlouvám se, pokud jsem netrefila vlákno, ale nevím kam jinam to napsat. Díky
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2016 21:52 R Muž romant [27982] Re: Jitka66
Ano, můžeš, odkalovat dno a čistit filtr se nedoporučuje, výměny vody se to netýká.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2016 21:50 Žena Jitka66 [8] – Výměna vody a filtr
Můžu vyčistit filtr současně s výměnou vody? Vyprat ho ve staré vodě, kterou jsem odpustila? Někde se píše že ano, někde zase, že se výměna 1/4 vody a praní filtru nemá dělat současně....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2016 17:35 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: hrochy
Rozumím. Mám štěstí na stěrku, tato sklo neškrábe (nebo to nevidím), ale v minulosti jsem potkal plastovou(!) houbičku na nádobí, která sklo škrábala a přišel jsem na to, až když jsem si poškrábal skoro všechno.
Ano, něco mi padá do akvária, ale nikomu to nevadí. Nová vrstva substrátu :).
Co se pocení týče, s touto škrabkou je to hlavně o síle v prstech a za chvilku :).
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.12.2016 16:16 Maq Re: hrochy, JirkaŠčobák
Myslím že záleží kolik tam toho kamene necháme usadit. Když čistíme pravidelně, houbička s octem funguje dobře. Když se usadí víc, je lepší na to jít mechanicky. Existuje taková kovová špachtle na čištění keramických ploten; tu jsem ojediněle úspěšně použil já.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.12.2016 14:57 Muž hrochy [647] - low-cost, low-tech, old schoolRe: JirkaŠčobák
Já ti věřím. Přemýšlel jsem ale nad tím, aby mi vodní kámen nepadal zpět do vody (jasně, že většina zůstane na stěrce). Dále, abych co nejméně poškrábal sklo (jasně, že jej stěrkou nepoškrábu tak, abych jej zničil). A v neposlední řadě, abych se u toho musel nějak nepřirozeně kroutit a hlavně potit. Tak mne napadl ocet a hadřík. A jde to relativně snadno bez výraznější námahy (u mne).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2016 14:47 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: hrochy
Fotka k příspěvku Začínal jsem na klasické akvarijní stěrce, přešel na houbičku na mytí nádobí, zkoušel ledacos, ale nakonec vzal do ruky drátěnku a zjistil, že nejlépe, nejrychleji a nejúčiněji to jde hrubou silou. Časem jsem našel škrabku na mytí auta, co je ještě lepší, než drátěnka.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2016 13:31 Muž hrochy [647] - low-cost, low-tech, old schoolRe: JirkaŠčobák
Jen si dovolím doplnit, že vodní kámen lze odstranit hadříkem (houbičkou) lehce namočenou v octu. Samozřejmě by ocet neměl téct do nádrže. Osobně tuto činnost provádím při výměně vody, kdy hladina je nízká a rizika "kontaminace" při rozumném postupu nulová :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2016 09:45 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Dasa
Stejně jako velké. U mě 10-25% vody 1x za týden, dva. Podle toho, co v tom akváriu je.
Na čistění takovýchto malých akvárií používám většinou vysloužilý zubní kartáček. Na manipulaci s rostlinami, atd. pinzetu. Občas nejsou zlé čínské jídelní hůlky (opačnou stranou hůlek jde čistit drobné věci na skle - občas si ji seříznu, abych získal ostrou hranu). Vodní kámen ze skla jde nejlépe dolů malou kovovou stěrkou na čelní sklo auta.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2016 07:57 Dasa – Čištění akvaria
Zdravím, chci se zeptat, jak je nejlepší čistit malé akvárium? Rozměry toho mého jsou 25x25x20cm. Cca 12,5l hrubý objem. Filtr v něm nemám, protože by hodně vířil vodu. Jak často ji mám měnit a v jakých poměrech? Chovám v něm jen jednu rybičku, a to Bettu. Díky za radu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.09.2016 11:28 Jindras Re: Honza86
Mám ji také-tu první a je v pohodě. Skla čistím houbičkou na nádobí,zevnitř,když měním vodu. Magnetickou stěrkou se nedostanu na zadní sklo,takže houbičkou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2016 18:48 Muž Honza86 [3] Re: NHKG
první dobrá, díky :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2016 18:36 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: aby22
Něco takového? www.vase-krmivo.cz/…

Případně něco z tohoto: www.vase-krmivo.cz/…

Eshop neznám, ale byl to první odkaz na googlu. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2016 18:31 Muž Honza86 [3] Re: aby22
Taky by se mi něco takovýho hodilo...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2016 14:10 aby22 – čištění skla
čistit sklo jde nejlépe nějakou už nepoužívanou kartou (kreditní), sehnala bych něco podobně tenkého s delší rukojetí? něco takového img.dxcdn.com/… ale jen s tou umělohmotnou částí? Ne kovovou. Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2016 15:47 Seasonic – Čištění skel
Zdravím,
chtěl bych se zeptat, jestli mohu v klidu použít tyto houbičky na čištění skel od řasy
www.spontexshop.cz/…
Neobsahují nějaké tvrdé mikročástečky nebo něco takového, co by mohlo způsobit poškrábání skla? Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2016 23:11 Muž Legioix [574] Re: Adam
Já myslím, že už máš odpověd vedle. Má je ta stejná. Každý druhý den bych měnil cca 2l vody což ti zabere pár minut času.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2016 23:01 Adam Re: Legioix
Akvárko mám den. Zítra jedu pro topítko, a eventuélně pro ten filtr. Jen mě zajímá, jak často budu muset akvárko čistit s tímto filtrem. Děkuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2016 22:58 Muž Legioix [574] Re: Adam
Když budeš na tu údržbu dbát tak jak máš, tak to nebude s tím vybavením problém. Topítko máš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2016 22:56 Adam Re: grunda
I když mám v akváriu pouze samce Betty?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.01.2016 22:20 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Adam
asi jo, ale víc by se hodilo větší akva. Pokud nemáš místo, ta se na to vy...., i 20 litrů je dobré max. na krevetky ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2016 22:11 Adam – bublifuk
Zdravím. Hodil by se do 5l, popřípadě později 20l akvária motorek typu:

www.akvamex.cz/…

a filtr typu:

www.akvamex.cz/… ????

Děkuji.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2016 21:06 Muž Marrek [0] Re: jamajcan
ok, moc vám děkuju, určitě skusím )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2016 20:34 R Muž romant [27982] Re: marrek13
A nebo místo octu, kyselinu citrónovou. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2016 20:30 jamajcan Re: marrek13
Na barvu www.oleje.cz/….
Na ty usazeniny zkus ocet. Bývá to většinou usazený vápník.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2016 20:22 Muž Marrek [0] – Jak vyčistit staré akvárium
Dobrý den, nevím jestli to tu patří, ale žádnou takovou sekci jsem nenašel, a nevím jak se zakládá. Dneska jsem si koupil staré, použité akvárium z bývalé odchovny. Je zachovalé, ale místy trochu zašpiněné v místech, kde bývala hladina. drhnul jsem to horkou vodou, ale vůbec to nepomohlo, nemáte něějaký tip? Druhý problém je ten, že zadní stěna je nabarvena jaousi modrou barvou, která se už trochu odlupuje. nevíte jak by to šlo dát dolů?
Za odpověd moc děkuji :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.01.2016 03:39 Muž Yirka [9118] Re: andrus
Přesně tak. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2016 23:23 andrus Re: Yirka
ďakujem za odpoveď - takže ak správne rozumiem, kým filter funguje, má dostatočný výkon, tak čistiť vôbec nemusím, áno?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.01.2016 22:50 Muž Yirka [9118] Re: andrus
V podstatě se externí filtr čistí při podstatném snížení průtoku. To pak záleží na nádrži a obyvatelích a je to velmi individuální. Obecně si troufnu tvrdit, že nejkratší interval je cca 3 měsíce, ale běžně je to půl roku až rok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2016 22:32 andrus – Čistenie filtra - kedy, ako často?
Ahojte, už od včera študujem stránku, fóra, nádrže a pod., ale je tu toho strašne veľa a množstvo sa opakuje, tak som nenašla, čo potrebujem. Máme nové akvárko, rybky sme vysadili po 20 dňoch, sú tam myslím 6. deň. Dnes sme vymenili sme 1/4 vody - ako mi bolo včera poradené, dosadili pár rastliniek.
Chcem sa však opýtať, kedy je potrebné 1. x vyčistiť filter, máme tento typ akvariove-filtre.heureka.sk/… (na polovičný výkon). Do filtra sme dali jbl baktérie, tak teraz iste nie. Ale po akej dobe je to teda vhodné, resp. nutné. Pred rokmi, čo sme mali akvárium, tak sme mali vnútorný filter s tým špongiovým valčekom vnútri, tak som pekne videla, kedy je potrebné vyčistiť. Pri tomto však neviem...
ďakujem za každú radu...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2016 21:58 R Muž romant [27982] Re: Jifi
Mezi náma, on ten filtr je tak jako tak na dvě věci a to i po té úpravě a možná že to týdenní máchání je právě to nejlepší co se dá dělat, tedy krom toho, že se pořídí odpovídající filtrace. ;-) Jak je filtr zanesenej natolik, že voda skoro neteče, je lepší ho prát co tejden, než čekat, ale to je všechno trošku teorie. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2016 21:54 Muž Jifi [675] Re: romant
To máš nejspíš pravdu, ale tazatel píše, že filtr máchá každý týden.
A já mám zase zkušenost, že krevetky jsou na takovou hlubokou orbu citlivější než ryby. Co snesou ryby, to už nemusí snést krevetky. Ty jsou choulostivější na výkyvy v dusíkatých látkách. Ale je fakt, že to nebyl tazatelův případ.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.01.2016 21:51 R Muž romant [27982] Re: Jifi
Když se nebude sahat na filtr, tak klidně na té polovině, ale to si musí každej sám vyzkoušet. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2016 21:51 Muž Jifi [675] Re: VáclavJ
VáclavJ napsal: ten biomolitan jsem machal jednou tydne vzdy kdyz jsem odpoustel vodu z akva tak to je asi moc.?
Jo, to je moc. To se ti tam ani nestačí rozjet nitrifikace a už to zase mácháš. Tak ten filtr ani nenecháš zaběhnout. Pak ho máš jen jako lapač mechanických nečistot, ale neplní funkci biologické filtrace, tj. nitrifikace.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [4] ...... 22

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 22642x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/7045?od=151