Artemie
To mám vytištěné. Není mi však jasné zda se mi podaří oživit suché řasy. Například když pořídím sušenou čistou chlorellu jestli po rozmíchání ve vodě a svícení na ni v teple se rozjede tvorba řas. Nebo jestli budu muset shánět někde vodu s živou řasou. V tom potřebuji poradit.
Asi vyřešeno. Našel jsem nabídku na prodej násady Chlorella Vulgaris v tekutém stavu. S poštovným to je darda ale mám to v čisté podobě a můžu si doma vyrábět čistou řasu.
Hledám nápad kde sehnat.Hledám petku z průhledného plastu, 5lt s vypouštěcím kohoutem. Musí to prostě propopuštět světlo, ne kanystr na vodu. Něco takového, něco z velkého balení sirupu třeba. Mám petky 3 lt ale i 5lt na vodu co ale nemají vypouštěcí kohout. Jde ot o vyrobit pěstírnu (kolonu) na chlorellu kdy budu moci stočit část vody s řasou a nebudu muset nahýbat a odlévat hrdlem.
0 07.10.2015 12:53 sachlj – Branchinella Thailandensis
Protože mi zatím není dovoleno založit samostatnou otázku tak se zeptám tady. Mám v plánu pro naše terčovce zařídit stálý přísun živé čisté potravy. Bydlím v Praze v paneláku. Právě mi jdou z Asiie vajíčka Branchinella Thailandensis což je sladkovodní artemia v dospělosti dorůstající až 3cm. Plánuji si pro ně založit petkový chov (nebo něco podobného). Krmení plánuji spirulinou a chlorellou a českou směskou zelené řasy co mi narostla v petce s kytkou. Ty budou v petkách a budou na ně svítit LED growing světla. Případně je připravena i 250W growing lampa. Krmení bude výluhy z hoven králičích, slepičích, kravských a sloních. To mám na hnojení v hydroponii co dělám na bio. Spirulinu a chlorelu mám jednak v nějakých vločkách ale pokusím se z ebay koupit čistou chlorellu a spirulinu v nějakém malém balení. Ty větší jsou děsně drahé. Se divím že to nikdo u nás nevyrábí když je to tak jednoduché a neprodává do celého světa.
Hledám někoho kdo chová doma sladkovodní artemie a někoho kdo doma pěstuje zelené řasy. Na výměnu nápadů, zkušeností.
Starší reakce
Len dodám, že ku artémke na skladovanie sa hodí ešte viac
www.cas.sk/…#
Já používám litrovou láhev od mléka a víčkem je protažená trubička, která dosahuje až ke dnu. Funguje to skvěle a pořizovací náklady jsou nulové.
0 26.03.2015 16:09 marcony Zdravím, jak mám vzduchovat? Mám vzduchovací kamínek, ale to se mi potom dost vajíček usazuje dole. když kamínek sundám, tak se mi to zdá, že je to moc silný, aby to ty vajíčka neumlátilo...
A použi silicu, teda silica gél. Nájdeš to v krabici od nových topánok, také sáčiky a v nich silicové guličky. Používam už pomerne dlho a pomáha to proti zvlhnutiu. Rovnako tie čo máš, daj do mrazáku na 3-4 týždne a skús. Ja artémiu skladujem v mrazáku
No vidíš jak se ti daří. Ono je možné že jak jsem měl v kýbly 10litrů že tam byl dendrit a prostě vysoké dusičnany tam byli a tak. Jednou jsem tam hodil šneka a když sem to rušil a šnek pošel (mořský šnek) takže chyba byla asi tam. Nebo netušim.
Budu to muset zkusit znovu. Bez dendritu a fitry nechám potopené v mořském akvárku delší dobu, aby byli zaběhlé.
Asi dva roky zpatky, jsem mel na zahrade klasickej 200l plastovej sud, do nej asi deser kilo obyc soli, hladinu jsem posypal vajicky a sklizel jsemcely leto krastne vzrostly dospely artemky. Vedle v druhym sude, byla voda sladka a komari larvy.
Já jsem chtěl vypěstovat artemii do dospělosti ale nějak se mi to vůbec nedařilo krmil jsem prachovým používal starou vodu z mořského akvária. A voda i když jí bylo 10litrů a přestože tam byli 2 jemný molitany se vzduchováním aby to artemii nenasálo tak artemie žila 3 týdny skoro nevyrostla a umřela. Netušim jak jinak to udělat aby přežili. Každopádně viděl jsem videa na netu jak lidé nechali 10l kýbl na zahradě v létě na sluníčku s použitou vodu z moře a nebo si jí namíchali a artemie rostla do dospělosti. A ještě jsem je měl na denním světle a svítil jsem jim žárovkou LED úspornou nějakých 18hodin na časovači abych mohl v noci spát
mám je odsypaná v lahvičce od léků, měla by těsnit. Ale zkusím koupit jinou
A nejsou ta vajíčka v krabičce navlhlá?
včera jsem zkoušela, se stejným efektem
Zkuste přidat na špičku nože jedlé sody.
Starší reakce
ideální je nemít vajíčka na povrchu. Ta přepážka je z polystyrenového tácku od sýra a dole u dna je pod ní samozřejmě mezera, aby šlo proplavat za světlem do "čisté části". Tam si jen vycucneš stříkačkou kolik potřebuješ.
Injekční stříkačkou. Nebo nasaj je do hadičky. Nebo se prodávají takové balónky který třeba nasadíš na nějakou hadici do tý hadice menší hadice do hadice hadici a do tý hadice nejmenší hadičku na vzduchování
Já jsem se pokoušel líhnout artemii a následně jí dát asi do 2 litrů vody ale voda se rychle skazila teď je nový pokus s 3litrama vody plus vzduchovací molitan který jemně bublinkuje aby je to neumlátilo a pak ještě jsem je dal do 10litrů stojící vody tak jsem zvědaví co z toho bude a kde se jim bude dařit víc. Chci je právě odchovat do normální velikosti. Někdo říká sterilní vodu což znamená převařit a někdo to neřeší a jdou mu. Co člověk to jiný názor a jiná zkušenost
Stačí malá baterka, třeba něco jako ne klíčence, nebo bývá na zapalovači a 5min svítit na jedno místo a tam se artemky stáhnou. Je dobré mít výpustný ventil.
Dobry den.poprve jsem lihnul artemii v plastove misce na topeni.pokus se zdaril.ale jak mam z misky slovit artemie abych nenabral vajicka co jsou na povrchu?
Starší reakce
Osobne som artemky vzdy prikrmil neakym praskovym krmivom pre poter tak preventivne lebo pisete ze artemka ma vyzivovu hodnotu iba par hodin po vyliahnuti a ked sa vyliahne v noci alebo doobeda, ked som v praci, tak co s nimi. No a jeden raz, to som uz s artemkou koncil, som nechal petku s par zostatkovymi artemkami x dni, ci uz z dovodu lenivosti alebo coho neviem - a tak som sa stal chovatelom artemii - narastli na pol az jeden centimeter. A zili si tam celkom dlho, bohuzial uz je to davnejsie a preto si presnejsie casove udaje nepametam.
Já jsem pročítal hodně na netu a na youtube. hodně lidí to dělá tak že udělá kýbl s mořskou vodou co zbyla při výměně vody v mořském akváriu. Což znamená že tam jsou živiny prdnou to na světlo ven(sluneční) či pod žárovku. Následně se tam vytvoří zelená řasa. A je o krmení postaráno nechá se vylíhnout artemie normálně v např v petce a pak přilít do té vody stou řasou. Krmit se dá i droždím nebo jak psal tady podemnou vším možným co se vznáší ve vodě. Ale jak dlouho rostou to netušim já mám artemii už cca měsíc v kýbli pravidelně přilévám vodu pravidelně přidávám do akvaria jemně vzduchuji přes kamínek jen malí bublinky a jestli jsou tak 2x větší o proti tomu co se narodili. Ale už jich tam není tolik. Každopádně lidi píšou říkaj že je nejlepší na to svítit 24hodin denně aby se tam řasa hezky tvořila.
www.youtube.com/…
stačí umět trošku anglicky
www.youtube.com/…
www.youtube.com/… dekuji za odpoved ..nejdriv zkusim atrermku vylihnout a az to budu umet dobre, zkusim to nejak krmit...od jake firmy jsou dobre a kvalitni vajicka aby se dobre lihnuly..
teoreticky by to šlo, samozřejmě záleží na tom, co to bude za řasy a v jakých podmínkách vyrostou. Podle druhu a podmínek při kultivaci budou pak různě výživné a často i různě stravitelné. Dál ty řasy budeš muset převést do vody s nějakou salinitou, aby Ti v tom slaném roztoku nepomřely. To se samozřejmě nemusí vždycky podařit, je lepší vědět co kultivuješ a proč a jak. I tady je dobrá malá salinita, většinou to ty řasy zvládnou. Za pokus to rozhodně stojí.
Tak tohle by stálo za další článek do příštího čísla časopisu, nechtěl by ses na to juknout, prosím prosím
dobre kdyz necham sklenici s vodou na okne, za chvili jsou v ni zelene plovouci rasy ..s nima by to slo ?? a musi ta artemka byt ve slane vode ?? asi jo jak to tu procitam ..
No to problematika je poměrně obsáhlá, ale obecně jde o to, že Artemie filtrují z vody jakékoliv částice co se do nich vejdou, takže dotaženo od absurdum lze krmit suspenzí nebo emulzí prakticky čehokoliv (vtipný pokus byly kovové piliny) . Já třeba používám hlavně řasy, které za tím účelem kultivuju, ale můžeš krmit moukou (soja, kukuřice a další ), kvasinkami, tukovými kapénkami.
jo diky za info ... zkus me prosim napsat do sz, nebo sem, co obnasi to vykrmeni artemky ..dekuji
Krmit s tím dospělé ryby není problém, určitě je to dobrý přídavek, navíc se ta artemie dá vykrmit a zvětšit a krom toho co má v sobě lze tak dostat do ryb ještě další živiny. Existují na to i komerčně dostupné preparáty. Samozřejmě jednodušší je nalíhnout a krmit, další legrace výrazně zvyšují pracnost, ale já si prostě nemůžu pomoct, stojí to za to.
daji se takhle vylihlou artenkou krmit i dospele ryby nebo je to jen pro poter ??
weeee
Přesně tak, zrychluje to čas líhnutí jelikož není potřeba vyprodukovat tolik glycerolu. To je důvod, proč to pomůže u méně kvalitních nebo špatně skladovaných vajíček a zároveň důvod, proč je tak skvělá dekapsulace před líhnutím, jelikož se ta potřebná tvorba glycerolu eliminuje téměř úplně. A to máš myslím ještě řidší vodovodní vodu než já.
Já sůl nemusim ani počítat
já si naleju vodu mořskou při výměně v akvariu mořským. A mám jí rovnou slanou. Akvariu mám hustotu 1.024 a tím pádem používám 35g/l
Já taky nikdy sůl neodvažovala, ale všeobecně dávám vždycky mnohem míň, než říká návod. Mně se právě artémie daleko líp líhne, když dám soli málo.
Nemá smysl něco měnit, když to funguje
. Ale pokud to někomu nefunguje, tak experimentovat s množstvím soli se rozhodně vyplatí.
Včerejší vážení odhalilo, že dávám jen 4 g soli na litr.
úplně jsem zapomněl, jaké je to klasické líhnutí humus.
Hele ja to nikdy nevazil me bypo receno hod tam zarovnanou lzici tak sem dycky daval polivkovou
a fakt sem to moc neresil
ale dycky se mi hezky vylihla jen jak rikas chce to obcas cistit hadicky v savu protoze kdyz sou spinavy a volezly moc to poteru ani artemce neprida
Schválně večer zvážím, kolik soli dávám já. Možná to bude i méně než těch 9 g, rozhodně je to hluboko pod uváděných 25 g/l, takže tvoje slova můžu potvrdit. I když teď čtu, že rovná kávová lžička je 8 g soli... no uvidíme, schválně zvážím mou dávku
Já artémii (taky sanders) nechávám líhnout v pokojové teplotě (to teď bude 18-20 °C) a čekám 48 hodin, líhnivost bez problémů. Vlastně většina problémů nastává kvůli nedostatečně vymyté lahvi, zanesené/špinavé hadičce apod., těch 48 hodin už je dost dlouhá doba na to, aby se voda začala "kazit".
já skladoval vždy artemii tak že jsem si jí dal do uzavíratelné pixle já měl od lepidla herkules a zespoda víčka mám přilepený silikagel z bot a bylo to super
dokonce protože sem lajdák jsem to občas neměl v lednici a líhne se furt dokonale, díky za poznámku s tou solí
Sanders je léta ověřená značka, za ty prachy budete mít super artemku. Sám ji používám. Je i celkem dost jemná a ta vajíčka jsou opravdu kvalitní. Dobré je, že to malé balení se dá rozumně spotřebovat než se případné suboptimální skladování podepíše na líhnivosti. Vždycky si odsypu něco do lahvičky a ze sáčku vymačkám vzduch, zatavím a vrátím do lednice. Jak jsem psal tady někde nahoře, jde líhnout v mnohem nižší salinitě než je uvedeno na obalu, bez problémů funguje něco jako 9g NaCl/l, proč je to dobré je vysvětleno opět někde na předchozí stránce na konci.
Ahoj přiznám se že jsem pročítal vlákno a zjistil že každý používáte jiný druh artémií, já měl nějaké cysty od chovatele ale dochází mi potřebuju řešit nové a líbí se mi toto
aukro.cz/… příjde mi velmi zajímavá i za tu cenu
nebo můžete doporučit něco lepšího, díky moc
jinak ohledně tech sítek, tak asik za 20 kč se dájí koupit síta na barviva různého průměru
vydrží celkem dlouho a jsou do kornoutku a mě osobně vyhovují
Starší reakce
Musím přiznat že jsem si spletl ph s vodivostí.Máte samozřejmě pravdu.
Většinou to vyšší pH bude lepší, ale asi to může být specifické podle daného kmene/lokality. Pokud to trvá déle a není to teplotou, která ovlivňuje rychlost metabolismu, tak je to tím, že je potřeba vyrobit více glycerolu, než se to vylíhne. U hodně zahuštěných roztoků a méně kvalitních vajíček s nižší energetickou zásobou se může stát i to, že se artemie bez dekapsulace nevylíhne vůbec, prostě se "vyšťaví"
dřív, než dokáže napumpovat dost vody pro prasknutí obalu. Taková artemka ale bude asi dobrá tak spíš na dekapsulaci a nelíhnout vůbec, aby v ní aspoň něco zbylo.
tak to by mě zajímalo, co Vám do té soli kdo nasypal. NaCl v mém světě neovlivňuje pH, nemá jak, neobsahuje žádné ionty H+, jeho přidáním tedy nemůže vzniknout ani H3O+, ani OH-. Třeba při měření pH roztoků s velmi nízkou vodivostí, pokud nemáme k dispozici elektrodu stavěnou pro takové prostředí je běžná praxe, že se pro měření ta voda osolí.
Všechny ty experimenty v ní sem dělal, když mi z kohoutku teklo ph 6,8 a nejlepších výsledků jsem dosáhl, když jsem přidal na špičku nože jedlé sody...
Teď mi teče ph 8,3 a líhne se to hůř (je nižší procento vylíhnutí a i to trvá déle), tak bych řekl, že ideální ph bude kolem těch 7,3... Ale odhaduju, neměřil jsem to...
Mě by zajímalo jestli je vůbec možné dosáhnout ph nižšího než 6,7 když po přidání adekvátního množství soli letí ph nahoru.
úplně obecně je důležité k líhnutí pH, které ovlivňuje aktivitu některých enzymů a nemělo by být u většiny kmenů nižší než 6,7 pokud si to dobře pamatuju, přičemž u většiny používaných žábronožek je vhodné pH uvedeno na obalu. Pokud ne, většinou stačí někde mezi 7,5 a 8,5, myslím, že pokud ta voda není prostě kyselá tak se většinou nic neděje, pochybuju, že to většina chovatelů měří. Důležitý je osmotický tlak, takže v zahuštěném koncentrátu z RO kde je hodně solí by mělo té soli stačit poměrně málo, jen pro potřebný dostatek chloridů. To líhnutí totiž funguje tak, že obal cysty praská na základě množství vody, které cysta nasaje. Vzhledem k tomu, že voda se musí do cysty dostat z prostředí s poměrně vysokou koncentrací solí, je od určitého bodu potřeba tomu nějak pomoci, aby se to nezastavilo a obal cysty mohl prasknout. Embryo to zařídí tak, že začne produkovat glycerol (glycerin), který je vysoce hydrofobní a natáhne vodu skrz obal cysty i z prostředí, které je hustší než to vnitřní. Čím hustší je to okolní prostředí, tím víc glycerolu se musí vyrobit pro prasknutí obalu a embryo spotřebuje více ze zásob energie, takže jeho výživná hodnota klesne víc než prostředí řidším. Proto je prostě ideální použít jen přesně tolik soli, aby se artemka líhla a přežila do zkrmení, případně pokud chci skladovat a v té salinitě dostatečné pro líhnutí mi to chcípá, tak se to po vylíhnutí dosolí.
A aká voda je teda lepšia? Ja dávam odpadovú vodu z RO (koncentrát), teda dosť tvrdú (vrátane alkality, teda zásaditá), mi to pripadá bližšie k morskej, či je to hlúposť? Inak tiež dávam kuchynskú soľ (jodidovanú) a keďže s tým nikto nehlási problémy, tak to vyvoláva otázku, čo by nemohol jód vadiť rastlinám alebo živočíchom (čo sa do akvária dostane so žiabronôžkou), keď ju neodporúčajú používať? A podľa toho, čo tu bolo spomenuté, dávam priveľa soli (až 25 g/l), skúsim ubrať.
Znovu se připomenu se svým pozorováním. Zkoušel jsem a experimentoval. A výsledek: záleží jaká je to artemie. Například se serou se mi nejlépe líhlo v soli mořské. Dajana a Oceannutrion u mě mají nejlepší výsledky se solí obyčejnou kuchyňskou...
Takže se nedá dogmaticky říct hele, kuchyňská je nejlepší. Nutno vyzkoušet a své dělá i voda (tvrdá, měká, kyselá, zásaditá atd)...
Také používám odjakživa klasickou sůl s jódem a nemám pocit, že by to artémce nějak vadilo.
Já si taky nejsem jistý proč by sůl s jodem vadila, sice jí nepoužívám, ale prostě proto, že jí nekupujeme. Spíš bych se vsadil že se v ní líhne 99% žábronožky u všech chovatelů.
Přidat reakci
1 ...... [9] ...... 37 38
Zpět na obsah sekce Krmení • Zobrazeno 41074x