Skaláry - rozmnožování, odchov
A mám tomu rozumět, že je budeš mít v tom 112 litrovým setu? Tedy dospělce.
Ano, nejde mi o co největší výtěžnost.
Chci být připraven tak samozřejmě zařizuju
Něco odchováš, ale tobě jistě nejde o co největší výtěžnost.

Jinak máš připravený další rozplavávací akvo, kde je potom budeš futrovat a často ji měnit vodu, aby rostly?
Mám dotaz na budoucno
Pokud přendám jikry na listě do jiého akva se stejnou vodou bez rodičů, tak by se dalo odchovat mladé bez vzduchování jen s čeřením hladiny(nebo okysličováním rampou a podáváním jen mražené artémií???
Důvod: v místnosti spím, takže motorek nemohu mít a živé krmení mi doma neprojde

Přesně tak, nechat to na přírodě.

0 01.08.2016 18:17 jiri – prvni vytreni skalaru
www.youtube.com/…
takze nechat to byt? je to poprve , nejsem pripraveny?
nebo muzu ten list treba ustrihnout a dat do sklenice v tom akvariu a pretahnout sitkou? neni zadny jiny hack kdyz clovek nema dve akva.
nad nima si dela hnizdo cichavec a samicka je jako balon.
mam tam dva ancistruse - starsi - 10/12 cm. ti to asi v noci zblajznou ne?
nebo to muzu nejak zkusit?
Starší reakce
Po vykulení se přichytí sekretem žlázek na hlavě na list (jako obvykle, než je rodiče stěhují). Pokud jsou oddělené do odchovné nádržky, tak část také drží na listu, ale část spadne prouděním i na dno.
Oni si je rodiče přestěhují jak budou potřebovat a ty je už nenajdeš.
Aha a jak se vykukli tak spadnou ke dnu nebo jak to potom funguje

Máš poslední šanci, ustřihnout ten list, dát vedle do stejný vody, jemný vzduchování na list a připrav si artémku, aby jsi je měl čím krmit, až se vykulej a strávěj žloutovej váček. Potom je dobrý mít připravený další už větší akvo, jako rozplavávačku, měnit vodu, krmit a udržovat akvo v čistotě, rozumí se bez dna.
0 05.02.2016 15:52 MiroslavAdam Moc dekuji uz dve noci vydrzely ale nevidel jsem pokrok tak sem se zeptal, ale uvazuji ze pludek prelovim
Do několika hodin nezbělají, ale jestli je to ve společenským akváriu, tak z toho s největší pravděpodobností nic nebude a za pát hodin to zmizí, odhaduji do rána.
0 05.02.2016 15:41 MiroslavAdam Starší reakce
To ne, pořád se bere z přehrad, ale spousta vody chybí, tudíš se zvýšil obsah solí ve vodě. Koncem léta byl problém i s vodou s ověřených přírodních pramenů.
jakože se nebere z přehrad (želivka, šance, výr) ale z vrtů kde je minerálně bohatší..?
Je celkově sucho , prakticky celej rok nikde pořádně nepršelo , všude je voda dost tvrdší než bývala , taky jsem musel vodu ve které se mi normálně kulili řezat napůl ,aby se mi skaláry vykulily , i v Praze říkaj kluci že jim teče o dost tvrdší voda, něco na tom bude...
Zrovna včera jsem si poprvé měril vodivost a vyšla docela velká 250 uS. Tak jsem se díval na stránky vodáren a moje Ostravská čtvrť má teď z nějakého důvodu tvrdší vodu - 8 stupnů celkové. Co to 5 let sleduji, tak jsme nikdy neměli přes 6.
ovak.cz/…
opravdu je to tak.
sory sem to s necim zamenil.. :(
V Ostravě je všude ve vodovodu měkká voda do 2 mmol/l (5 stupňů celkové tvrdosti ?). Nevím jaká je přechodná.
Fakt je to problém pro miliónté generace ryb, které jsou už hodně zmutované a přivyklé na akvarijní vodu?
jelikož je z ovy tak by mohlo byt..
Nějaké parametry vody ? Zřejmě bude moc vysoká uhličitanová tvrdost
Teplota v akváriu se pohybuje okolo 25 až 26 stupni. Viditelný žloutkový váček už není ;).
I když by se žloudek mohl jevit jako žloudek, překvapivě je to žloutek...

... Dnešní skaláry, které plavou v našich nádržích, už nejsou tak závislé na teplotě...
čau, možná je to mimo mísu, ale nedávno se množili kančíci přícnopruzí (nigrofascilati..) první výtěr a taky se rozplavávali snad 8 dnů, přitom teplota v aqa 24-25°C, nepříjde mi zas tak nízká. každopádně teď už sou fklidu, alespoň tech posledních cca 10ks co příroda, moudra květena vyselektovala.
ps. husty video, pekně krmí ty ramirezky, nebo jak menujou..
a ta kvalita obrazu.. jako z BBC, je vidět že to máš nadřený, dávám 5 lebek!

v jaké teplotě se kulí plůdek ? to je dost podstatný parametr - jak jsem se dočet topítko nepoužíváš
mají ještě viditelný žloudkový váček ?
Zdravím,
po roce jsem se dal znovu na množení skalárů, a byť se mi je podařilo vytřít a zároveň i vylíhnout, tak i po týdnu pořád neplavou :(. Všechny mladé rybky se pořád na místě vrtí mini ocasní ploutví apod. Byl bych hodně rád, jestli je má cenu ještě držet nebo je to už na nic :( ?... Původní zkušenosti byly takové, že potěr mi začal plavat po akváriu hned 3 po vylíhnutí....
Jinak ve společenském akváriu se mi vytřela jedna ze samiček, která bohužel nemá parťáka. Je to její jeden z prvních výtěrů, takže holka se učí

. Přikládám video
www.youtube.com/… Omlouvám se za OT, ale aspoň pro někoho, kdo to nezná, může být toto video zajímavé, co ho čeká...
Měj te se
Starší reakce
Tak mladý rostou a začínají se zvedat, rodiče už nejevili zájem a dneska jsem je radči odlovil když byli v klidu v noci. Vyměnil jsem zas trochu vody abych držel vodivost těsně nad 10ouS/cm, což ae mi moc nedařilo a odpadem rodičů a k tomu krmení slanou artemkou. Zatím jsem nezaznamenal úhyn, taj uvidíme dále. Tak za 14 dní plánuju dovést cca 100 až 150l akvárko jako rozplavávačku a snad všechny přežijí.
Ještě jednou díky za rady.
Starší reakce
Jasné, pochopil jsem že za chování rodičů může voda. Tak nevím váhám zda je ještě nechat.
Pokud chceš potěr nechat s rodiči je třeba zajistit stabilní hodnoty vody při odchovu,zejména neklesající ph.Také jsem byl fascinován neskutečnou péčí rodičů o mladé,každý kus který se na chvíli vzdálil od hejna rodiče sbírali do tlamek a vraceli zpět,ale jen do té doby než zjistili že se hodnoty vody mění a potomkům se snižuje šance ke zdárnému růstu.Potom to už byla otázka otázka pár hodin a z milujících rodičů se stali nemilosrdní predátoři.

No on ten stav nevypadá jako že rodiče ztrácí zájem o svá mláďata. Ta je začínají velmi důrazně oštipovat, dožadujíce se péče a rodiče to začíná - furt mi to nejde

- štvát. V horším případě se znovu vytřou. A pak jsou dvě varianty. Mladí zvládnou požrat jikry a případně vykulená mláďata bez následků, v případě důrazných rodičů nastane decimování vetřelců-výtržníků. A to není dáno centimetry mláďat, ale pozorováním.
A pak že to nepůjde...
Krmit aspoň 2x denně. Jednou je málo, lepší je 3x denně, pokud ti to časově vyjde, ale i jen 2x se to dá....
Uklízecí ryba je dobrý nápad. Pokud nemáš dno, tak ancák, pokud máš, lepší je pancéřníček... No a jak píše Libor, rodiče pryč, až je přestanou vodit a stratí zájem...
S cichlidami je to hodně jako podobné jako s většinou lidí...

... Až je začnou ta mláďata štvát, tak je čas hledat řešení, jak dostat děti z domu... Při odchovu s rodiči rostou rychleji, než samotná. Možná bych pod ryby dal buď malé ancistrusy, nejsou-li, okružáky. Kvůli dožírání. Ta teplota mi připadá zbytečně vysoká. Prachy tečou, nemáte-li vlastní elektrárnu...

interval 24-26 bohatě stačí. Ne šokově!
0 16.11.2015 23:29
matlala [798] - Rostliny Takže pánové děkuji za rady.
Minulou neděli dopoledne se dle očekávání po výměně vody vytřeli. Starají se ještě pečlivěji než posledně a nejsou tak lekaví když na ně koukám. Dokonce mamka dneska metr od vytíračky utírala okno, s hrůzou jsem je sledoval připravený zachraňovat potěr a ono nic, klídek.
Snad za lepší úspěchy (zatím nejásám, dál jsem se ještě nedostal) nejspíš vděčím nižší vodivosti (nastavil jsem ji dvěma výměnami vody na cca 95-100uS/cm, dneska jsem naměřil 125uS/cm a měnil trochu vody abych to zas trošku snížil) a k tomu výluhům z dubového listí a olšových šišek (jemně zabarvená vody, torben budu mít zítra, tak začnu přilívat raději opatrně ten). Krmím denně mraženýma artemkama nebo patentkama rodiče a ode dneška rozplavaný potěr čerstvě líhnutou artemkou. Založil jsem druhou flašku a budu obden dávat líhnout novou aby stále byl přísun. Krmit snad stačí jednou, dvakrát denně, až přijdu z práce, s tím němám nějak zkušenost, takže eventuálně můžu udělat chybičku.
Světlo jsem zavedl, ale jen 11W stolní lampu, jen jsem ji přistínil papírem aby měli jen šero. Přes poledne nesvítím a prodlužuju jim dobu stejně jako ve společenském 5:30-11 + 14:30-21:30.
Dneska jsem tedy vyměnil asi 15% vody jen za permeát abych trošku srazil vodivost a s požíráním taky nebyl problém.
Takže nějaké rady co teď? Co mám vyčteno, tak prostě nechat je vodit, měnit vodu a krmit. klasika. Teplotu z cca 27-28°C stáhnout cca po měsíci až budou mladé mít tvar těla dospělce a cca 1cm?
Nějak jsem ale nevyčetl, kdy můžu nebo musím odlovit rodiče? Až se zase budou chtít třít nebo až ztratí zájem starat se o potěr?
Starší reakce
4 08.11.2015 20:33 Deepinpeat –
Re: RoFr A kdyby chtěl někdo naprosto blbuvzdornou verzi, kde nemusíte umět počítat a nemůžete to zvorat, tak na stránkách časopisu Akvarium máme tuším od Romana Slabocha k jeho článku o výměnách ke stažení Excelovou tabulku, do které stačí pouze dosadit.
e-akvarium.cz/… No jo, jenže to má jednu nespornou výhodu: Z měkké vody s nízkou alkalitou uděláš "průměrnou" vodu přidáním malého množství vody tvrdší. Od boku si střelím, že přimícháním 1l "vinohradskoho Malawi" k 9 l táborské vody namícháš 10 l vody "průměrné".
Jenže abys namíchal z tvrdé vody měkkou, tak je poměr opačný: potřebuju 1 l vinohradské vody + 7-8 l vody z RO abych se dostal na 100 uS

(A to zcela vypouštím přitvrzování vody chemikáliemi, .)které je ještě pohodlnější
Z praktického hlediska to znamená, že Táborákům by stačilo mít po ruce kanystřík s tvrdší vodou, já potřebuju cisternu vody z RO

Zase bych nedělal tolik zmatků... z deseti chovatelů možná jeden má odchytové skaláry, které si ještě ten odchyt pamatují

... Ale spíš bude to statistické číslo ještě menší... Nechci kazit radost těm hrdopýškům... Ale znám pár hovatelů, kteří šíří F1 generaci již několik let...

Ja napríklad dospelé ryby kŕmim len 1.denne.Samo o sebe i korene robia svoje.
A k odchovom skalárov? Dovolím si tvrdiť,že i 100us je veľa.Možno to ide pri domestikovaných rybách no pri odchytoch je tomu trocha inak.
Krmení dávám hodně málo,snědí to ne do 2minut,ale za 30 vteřin. 3x denně. A jednou týdně půst. To byla rada od jednoho starého akvaristy a toho se držím Měl jsem pořád jako drobky ve vodě,a od doby málo krmení-je voda čistá,perfektní. A každý týden,když měním vodu,tak pečlivě odsávám dno. Tomu nějak nevěřím,že je to z krmení,krmím fakt málo,až se mi zdá,že hodně málo. A detrit to taky není,nemám skoro žádný,jen co je za týden. A každý měsíc vyndám i kořeny a čistím pod nimi.
Tvoje pH ostáva nízke dlhodobo ,ale nie zrejme z Torbenu.Ja to vidím na veľa krmiva a s ním spojený odpad od rýb.
a jaké pH má voda co liješ do akva - po namíchání? Torben se rozloží max do 14 dnů, ten už ti vodu ovlivnit nemůže
Z kohoutku mám vodu hrozně tvrdou-GH-22. Proto jsem musel koupit RO. Voda spadla na GH10-12,ale pH bylo pořád přes 8. Proto Torben.
No hej kopec ľudí má stále vžitú dogmu,že voda ktorá má vysoké pH je tvrdá.

Obsah rozpustených solí vo vode.Zväčša minimálny.
Niekde tvrdosť neurčuje vápnik.Viď,chov cichlíd.
Vodivosť a podmienky v domovskej lokalite.
Toto sledujem.Som len koníčkár.Viac menej úspešne momentálne odchovávam Pelvicachromis taeniatus,onoho času Ramky,Labidochromis Hongi sweden,Julidochromis ornatus a Cyprichromis leptosoma atď.
Právě Torben jsem už pár měsíců nedal. jen měním vodu. když jsem ho dal poprvé a podruhé,pH rychle spadlo,až jsem se bál,co to s rybama udělá,ten rychlý pokles. Vše dopadlo v poho,a od té doby se pH nehýbe. Z vodovodu je pH8.8.
Chtěl jsem o hodně dříve právě Skaláry,moc se mi líbí. Jenže mám malé akva,200l a výška jen 50cm. Skončil jsem u Akar,chtěl jsem klidné,mírné ryby. Skaláry jsou krásný,ty,jak má Romant jsou parádní.

a zkoušel jsi měřit vodu i bez Torbenu?
Vodu měním každou sobotu,40l z RO a 15-20l normální,míchám to.55-60l týdně. Gh-10,kH-7. NO3-12,NO2-0. Pořád stejný.PH je pořád 6.8.

Teď jsem to měřil.
pokud neměnil vodu, tak jo

(ber to s nadsázkou)
Přidat reakci
1 ...... 41
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 38900x