CO2
Voda by nešla,protože k protlačení atomizéru je zapotřebí relativně vysoký tlak,který v hadici vnějšího filtru není.každopádně ten pokus s burčákem,nebude s největší pravděpodobností úspěšný.
K tomu spomínanému atomizéru mám jednu otázku: Keď by sa odobrala hadička CO2 a filter by bežal, šla by z toho CO2 otvoru voda? Mám ho totiž tiež už asi pol roka, že skúsim naň pripojiť burčiakové fľaše, ale bojím sa, že ak nepretlačia a vyskočí hadička niekde, aby mi nestriekala voda z filtrácie...
2. rok na atomizerech a nic z toho co popisuješ. Co to je za jehlák atd?
0 31.08.2014 17:07
daren [410] Ahoj, potreboval bych poradit - pouzivam externi atomizer (neco jako:
www.rostlinna-akvaria.cz/…), bezi mi rekneme pul roku pres nejakeho zasahu.
Dneska jsem si vsiml, ze mi Co2 sonda zmodrala, pri tom jsem objevil, ze mi uschlo kus vody v pocitadle bublinek (takze uz nepocitalo

. Doplnil jsem vodu a zjistil jsem, ze CO2 skoro neprochazi. S tlakem jsem nijak nehybal, na vystupu mam porad stejne, lahev je take jeste pod tlakem.
Chvili jsem si s tim hral (pridavat trochu tlak, tocil s jehlovym ventilem), ale reaguje to zvlastne skokove - bud nejdou zadne bublinky, nebo to bubla jak o zivot. Napadlo me, zda neni treba cas od casu nejak pocistit ten atomizer (jak a cim?).
Jinak nevim zda je to normalni, ale od zacatku se mi v te plastove nadobce atomizeru srazi voda. Tentokrat ji tam bylo mozna tretina nadobky, ale behem odpoledne se zas nejak 'vytlacila' pryc, ted mam zas jen oroseny vnitrek. Nevim, je take mozne, ze kdyz se tam te vody vysrazi vice, pory se zanesou a dojde k nejakemu skokovemu snizeni prutoku CO2. Nemate s tim nekdo nejakou zkusenost?
Predem diky za rady.
Starší reakce
0 24.08.2014 11:45 Marcel G – Vývoj pH a CO2 v průběhu 10ti dní
Dělam jsem teď zase několikadenní test vývoje pH a CO2 v mojem 60L akváriu s non-stop přidáváním oxidu uhličitého a čeřením hladiny pomocí rozstřikovací rampy. Ověřil jsem si, že pokud se začne tvořit mastná hladina, koncentrace CO2 ve vodě postupně stoupá. Přes den zase poměrně strmě padá (předpokládám, že v důsledku jeho spotřeby rostlinami). V akváriu používám středně-silné osvětlení. Výsledky testu jsou zde:
prirodni-akvarium.cz/… .
Starší reakce
Starší reakce
a tak to já si to klidně rád přečtu

díky za info
Je to maximum, co dokazes technicky jednoduse dostat z burcaku, a prvni veta clanku Ti hned rekne, ze s pokrocilejsim resenim to nemusis ani cist

. Jen at uz to redaktori schvali, tesim se na reakce, klidne i zaporne, hlavne kdyz nejake jsou a je o cem.
To DrChila: Vyslechl jsem si od nekdy 2010 peknych par slov o tom, ze si mam svuj trubkostroj strcit... a i je tady clanek, uznavam, to jsem tehdy prehnal. Po tech letech je to konecne ve stavu, ze si to popsat zaslouzi. Uz to jen ceka na schvaleni, a jelikoz jsem to vcera jeste probral s profesorem z VSCHT (hlava jeste ted boli), muzu rict, mam to schvaleno i z vyssich mist

.
moje máma vždycky říkala "Když se budeš ptát, budeš vypadat jak blbec, když se nezeptáš, budeš blbec" Takže se ptám, v čem je přidaná hodnota toho tvého systému vůči tomu, že přijdu k bombě, otočím kolečkem a mám vystaráno? Není to míněno ve zlém, jen mě to zajímá.
No já si myslim že jsi to už někde popisoval

a nebo to byl někdo jinej

Clanek sel ke schvaleni... a nedele je taky pryc

.
Kdo nevidel, neuveri, i proto to video. Kdyz je to plne vzduchu, ta hladina zustava, vzduchu se do vody takhle nechce

. A nedelam uplne totez co ostatni, napoustim kelimek, co je navic unikne bez uzitku, a v pravidelnych intervalech obsah kelimku rozpustim spustenim cerpadla. Tim davkuji stale stejne, at si burcak bubla jak chce, a jestli napusti kelimek za par minut a nebo za skoro hodinu, je mi fuk, davkovani je stale stejne (az na nepodstatne drobne)

.
Clanek uz je ve finale, jeste to po sobe ctu a opravuji formulace.
tak se budem těšit na článek kdo si počká ten se dočká. Ale jestli to chápu tak děláš to co spousta lidí nádoby do té přivádíš navršku vodu a postupem času se to rozpouští ale že tak rychle je mi záhadou
Prave mi bylo schvaleno video "CO2 system" u me prezentace
rybicky.net/nadrze/18477 , kde muzete videt, jak 200ml CO2 dokonale rozpustim ve dvou minutach v akvarijni vode. Clanek s popisem bude nasledovat, potrebuji jeste dokreslit principialni schema do nejake rozumne a snadno pochopitelne podoby

. Snad omluvite kvalitu, musel jsem kvuli tomu odmaskovat filtr od rostlin, tedy aspon ceho mi nebylo az tak lito.
Starší reakce
Chce to zkoušet. Můžete začít s různými mechy a Microsorum pteropus či tam dát nějaký Echinodorus. Rostlin, kterými by taková voda vyhovovala by se dalo najít celá řada, ale jejich sehnání by bylo dost komplikované a myslím, že by nebyly vhodné do akvária, kde mají být jen jako doplněk.
obdobny hodnoty ma voda vyterkajici z vrchoviste... a i v CR v takove vode "něco" roste a i plave!
...To je naozaj reálne v takejto kyslej vode (pH 4-4,5) niečo chovať/pestovať?...
S pěstováním rostlin v podobných podmínkách zkušenost nemám a spekulovat moc nechci. Přesto vyjádřím názor, že i mezi akvarijními nejspíš budou rostliny k takovým hodnotám tolerantní.
Mäkká ,kyslá voda a kopec látok ako píšeš.Tá voda je doslova červená.
prasan napsal: Niektoré riečky v domovine zopár rýb(niektore prítoky kde sa objavujú napr.skaláre) majú neuveritelné pH a to 3,6. Čo to znamená z chemického hľadiska? Úplne mäkkú vodu s humínovými látkami?
Niektoré riečky v domovine zopár rýb(niektore prítoky kde sa objavujú napr.skaláre) majú neuveritelné pH a to 3,6.
no tato voda je nejlepší pro chov discus heckel
Len mi nejako nejde do hlavy tak nízke pH (4-4,5, navyše bez CO2) - v takej vode už musí byť prítomnosť kyselín, teda všetky uhličitany a hydrogénuhličitany "vyšumené", inak povedané: nulová alkalita, veľmi nestabilná situácia, kedy i malé množstvo kyseliny výrazne zníži pH. To je naozaj reálne v takejto kyslej vode niečo chovať / pestovať?
0 28.06.2014 22:04 DiscusHeckel –
Re: Sid to už tolik neklesne ale mě by zajímalo co za kytky by tam rostlo pomocí co2 v tak kyselé vodě
O kolik si myslíte, že poklesne pH 4-4,5 v nádrži, když začnete přidávat CO2?

...Ale to já vím, alkalita = KNK neboli kyselinová neutralizační kapacita. Ale to je problematika na velký článek a takových už napsaných je...
Tak když to víte, tak příště nepište, že
je potřeba také vědět, jaká je v nádrži před dávkováním CO2 tvrdost vody.

...DiscusHeckel se ptal: "když budu mít v akvárku rostliny v PH 4- 4,5 a budu přidávat CO2 budou mi tam růst rostliny a popřípadě jaké druhy?". A já se mu snažil říct, že pokud bude přidávat CO2, pH bude ještě více klesat...
Jednoduchá odpověď neznamená automaticky správnou odpověď.

Ale to já vím, alkalita = KNK neboli kyselinová neutralizační kapacita. Ale to je problematika na velký článek a takových už napsaných je. Ale, DiscusHeckel se ptal: "když budu mít v akvárku rostliny v PH 4- 4,5 a budu přidávat CO2 budou mi tam růst rostliny a popřípadě jaké druhy?". A já se mu snažil říct, že pokud bude přidávat CO2, pH bude ještě více klesat. Na jednoduchou otázku, jednoduchá odpověď. To je vše.
Z praktického hlediska je skutečně jedno, jestli je akvatest označen jako test "UT" nebo třeba "KNK", protože ve skutečnosti měří alklalitu. Ono ale neuškodí, když si v tomto směru i běžný akvarista udělá pořádek. A ten článek v odkazu tomu může napomoci.

Jenomže i toto téma je takový akvaristický "evergreen" - řeší se a bude se řešit stále dokolečka-dokola...

Ono je v tom značení trochu zmätok, lebo i testy merajúce "uhličitanovú tvrdosť" v skutočnosti merajú alkalitu, čo nie je úplne to isté, ale z praktického hľadiska je to skoro jedno. Asi najlepšie vysvetlené je to tu:
www.prirodni-akvarium.cz/… Jen pro pořádek: alkalita, to nejsou jen hydro/uhličitany.
já vím, díky

Ano nemyslel jsem celkovou tvrdost vody. Doplním tedy, že jsem myslel uhličitanovou tvrdost.
dKH = deutsche Karbonathärte, nebo-li zápodoevropské označení pro alkalitu.
Edit: Nicméně píšeš o tvrdosti vody, což bych opravdu chápal jako o tvrdosti celkové, ale možná jsi to myslel jinak.
a co je dKH, když ne alkalita?
...Je potřeba také vědět, jaká je v nádrži před dávkováním CO2 tvrdost vody. Teoreticky podle tillmanové tabulky by se pak dal orientačně odhadnout, jaké by bylo výsledné pH...
Tvrdost vody je irelevantní, Tilmannova tabulka pracuje s alkalitou.
Ve zdejším atlasu rostlin klikni na lupu neboli vyhledávání a zadej tebou požadované parametry vody a uvidíš které rostliny lze použít. Mnoho jich ale nebude.

Při přidávání CO2 do nádrže pH klesá, takže je potřeba s tím počítat. Na druhou stranu se dá množstvím přidávaného CO2 regulovat i parametry pH. Je potřeba také vědět, jaká je v nádrži před dávkováním CO2 tvrdost vody. Teoreticky podle tillmanové tabulky by se pak dal orientačně odhadnout, jaké by bylo výsledné pH.
0 28.06.2014 13:38 DiscusHeckel – Rostliny v PH 4-4,5
Zdravím když budu mít v akvárku rostliny v PH 4- 4,5 a budu přidávat CO2 budou mi tam rust rostliny a popřípadě jaké druhy ? Tato kyselost bude z důvodu pěstování Discus Heckel.
Díky
Starší reakce
jojo, já většinou stíhám plnit než to je úplně prázdný (tlak ve flašce tak kolem 10-20bar, tehdy plním)
mám podobnou zkušenost, šteluju jen po plnění a ještě občas těsně před tím než flaška dojde. Teď jsem to dával dohromady skoro tejden, než jsem to doladil. A šteluju to podle barvy dropcheckeru, ale taky podle naměřenýho pH
tak s atomizérem to není zas tak teda potřeba, šteluju to v těch svým miníčkách jednou do roka, když plním
samozřejmě, pro někoho je ale drahej

A nebylo by jistější použít PH kontrolér, který by reguloval vypínáním případné odchylky?
jo, nastavit a nechat - kdyby to bylo tak jednoduchý

. I jehlák Camozzi se rozlaďuje a je potřeba ho občas doštelovávat. Počítadlo rozhodně ano.
to máš recht
osobně to počítadlo bublin nedoporučuju a radči si to jednou nastavit a hotovo podle dropcheckeru a reakce živočichů, trvá to dle, ale je to optimálnější
jo, počítadlo doporučuji JBL Proflora, ovšem zpěťák už jejich ne. Ten kovovej zpěťák Camozzi jsem taky šrouboval přes spojku na jehlák, ale lidi to chtěj v cestě co nejblíž k akvárku, tak se tam na něj musí dávat koncovky na hadičku a to už vyjde celkem draho.
tak zpětný stačí jeden a pořádný kovový, sice neudrží vodu dýl jak cca měsíc (stalo se známýmu, ale furt je to velký rozdíl oproti plastovým co to neudrží ani pár dní.
No a lepší než páska je podle těch kdo zkusili, teflonová nit.
A počítadlo bych si rozmyslel, znám pouze dvě co vydrží ten tlak k atomizéru.
Diskuse o pořadí EMV a jehláku je nekonečná, ale profíci se spíš kloní k názoru že jehlák až za EMV aby se utlumily tlakové rázy.
ještě tedy musím dodat - budeš potřebovat teflonovou pásku a spojky 1/8. Na každej závit dáš cca dva závity té pásky a na fest dotáhneš. Mělo by to vše těsnit. Dělá se to v pořadí (od akvária) - difuzor, hned za hranou akvária zpěťák (klidně dva), počítadlo, jehlák nebo elamg. a redukčák.
nebylo to dvakrát, ale vicekrat...asi jsem lama

Opět můj článek v záhlaví a dvakrát!
Přidat reakci
1 ...... 92
Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 82951x