CO2
Ahoj, nemate nahodou nekdo zkusenost kolik stoji revize co2 lahve? Mam tu velkou co2 flasku ktere zrejme skoncila revize loni a flasku stejne potrebuju, tak kdybych nemusel rovnou kupovat novou budu rad. Jen jestli se to vyplati…diky!
Starší reakce
Osobně si myslím, že na to už tento reaktor stačit nebude a je potřeba sáhnout po CO2 v bombě. Respektive to vyšumí strašně rychle a bude to potřeba doplňovat dost často.
Řešim varianty do 180L akva
Jako rybičkář v těch kytkách ještě trochu tápu.
Ahoj, já ještě jedu dvou láhvovým systémem z PETek od koly.
Použito tohle:
surpan.cz/… V nějakým jiným vlákně se to tady řešilo, doporčuju zkusit najít, byly tam vhodný poměry, jak toho pustit minimum ven a podobně.
m.youtube.com/…
Já dávám do litrovky po 100g sody a kyseliny citronové a 150 ml vody.
A jak to mícháš do lahve? 100g + 100g + 300ml vody?
To je cena dle obrázku jen za náplň? Vlastní reaktor- tlak. láhev jsem na obrázku neviděl. Já kupuji sodu za 25Kč kilo a kys. citronovou za 125Kč. To by byla pěkná lichva.
Ahoj, pro tento CO2 set lze náplň prý vyrobit z kyseliny citronové a sody. Má někdo tip v jakém poměru?
www.rostlinna-akvaria.cz/…Starší reakce
Ale taky bych dodal, počítat jen CO2 nestačí, je k tomu potřeba uzpůsobit zbytek nádrže - silnější světlo, větší dávky hnojiva, časem náročnější pomaleji rostoucí rostliny, protože ty nenáročný to obvykle strašně nastartuje a člověk je musí redukovat i častěji než týdně.
Co2 jde provozovat i se slabším světlem ale to ve většině případů už neplatí s příchodem nových světelných technologií je světla nadbytek oproti mým začátkům se zářivkami T12.
Chlapi, velmi rád čtu takové hodnotné příspěvky.
Opravdu mi to pomohlo dál v rozhodování. Alespoň ten pocit.
Děkuji.
To se nedá CO2 hnojivo dávkovat tak, aby z toho nebyla populační exploze a ty další starosti?
Proč to tam pálit naplno? (prodejci ať mlčí) Příroda není spravedlivá.
PS: Daný a ctěný prodejče a tak dále. Nevím, na kom jsem to spáchal. Tak se omlouvám, za to extempore.
Já myslím, že se to sem úplně hodí. Krásný srovnání. Proti CO2 v bombě mluví jenom to, že se jednou musí nechat doplnit. A ve spoustě případů je to do druhýho dne, takže dvě cesty. U menších nádrží to opravdu znamená starost zhruba jednou za rok i míň, u větších samozřejmě častěji.
Ale taky bych dodal, počítat jen CO2 nestačí, je k tomu potřeba uzpůsobit zbytek nádrže - silnější světlo, větší dávky hnojiva, časem náročnější pomaleji rostoucí rostliny, protože ty nenáročný to obvykle strašně nastartuje a člověk je musí redukovat i častěji než týdně.
Bohužel spousta lidí pořád očekává dle videí prodejců, že CO2 je spása na všechno a jeho pořízení vyřeší všechny problémy akvária. Není to pravda.
EDIT: Ještě ti tam v seznamu chybí zpětný ventil Camozzi, aby se voda nedostala do bomby a nejspíš pár fitinek navíc.
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Nový plynový set se při dnešních cenách dá postavit takto:
- Plná 2l láhev 1010 (5l za 1500)
- Redukční ventil argon 360
- Jehlový ventil camozzi 250
- Počítadlo bublin 100
- Fitinka spojovaci + na hadičku 100
- Teflonová páska plyn 20
Toto se musí dokoupit v obouch případech:
- Drop checker 50
- Kapalina dennerle 5 ampuli 280
Nebo:
- Tužkový digitální PH metr 200 jsou i s kalibračním roztokem
- Kalibrační roztok 18ks 100
- kapičky JBL na KH 170, pak reffil za 100 = (tillmanova tabulka)
Něco na distribuci bublin 30+
Podívej se na cenu generátoru bez nočního vypínání 1689 a plynné si postavíš za 1840. U mé ceny jsem započítal i počítadlo bublin, ale funguje to i bez počítadla bublin. Osobně počítadlo nepoužívám.
To už je asi na uváženou.
Kompletní set i s bombou (tuším 5l) mě přes inzerát stál dvojku. Bomba vydržela ve 125l bublat dva roky, nejsem extra sytič. Takže vašich 54l by ty dva roky zvládla také s přehledem.
Já jsem se snažil hledat positiva i negativa, ale u plynného dávkování (bomby na doplňování plynu) mi v mém případě přijde zbytečně moc investovaných peněz. Jednak do pořizovací ceny setu a pak taky do pravidelného doplňování plynu. To bych spíš preferoval u větších nádrží, ale u mě 54 l mi to přijde zbytečně moc, tak sem hledal další možnosti.
kontroler nemám, mám v plánu ho dávkovat dle barvy dropu. Jestli časem pořídím i kontroler nevím, možný to je ale ted opravdu nedokážu říct. Přeci jen je to dalších dva a půl investice do akvárka, ale nikdy neříkej nikdy
Pokud nemáš kontroler tak vypínat co2 se světlem je ve většině případů chyba viz video.
www.profiplants.cz/… rybicky.net/forum/19484-netradicni-zdroje-co2
Před rokem a půl jste psal do výše zmíněného vlákna o koupi setu. Nyní to na mne dělá dojem, že jste si za celou dobu nenašel čas o problematice dávkování CO2 něco zjistit a zvážit pozitiva a negativa.
Uprkmbe me ten prvni zaujal vice, uz jen z toho hlediaka ze se mi zda byt "co do konstrukce" lepsi. Navic baleni obsahuje jehlovy ventil a mel by jit lepe regulovat nez ten druhy
Proc by jsi si to nekupoval s nocnim vypinanim? Ja jsem si spis myslel, ze kdyz tam je nocni vypinani tak ze se v akvariu to CO2 dokaze lepe "vstrebat" protoze tam bude cas kdy se nebude CO2 davkovat.
Ten první je určitě vhodnější. Prostě se natlakuje chemickou reakcí a pak už to jen posílá dál z nádoby, podobně jako plynné CO2.
Kdežto kvasnice Ti reagují pořád, ale ne stejně.
Jako bonus se můžeš utěšovat tím, že tam je menší tlak než s plynným CO2.
Jen upozorňuji, že další dotazy nezodpovím, poněvadž jej nevlastním. Jen jsem si o tom kdysi četl a zvažoval ho.
Co myslíte? Vydrží petka 20 barů? Kolik dokáže natlakovat Coca cola? Nějak si to nedokážu představit, když sotva pár barů má duše na kole nebo autě.
Jednou mi praskla duše na kole a kolo se vzneslo do luftu. Byla to rána jak odstřel v kamenolomu.
Ten první je alternativa ke klasickému CO2. Nejsi odkázán na plnírny a náplň jde vyměnit za chvilku jen to budeš dělat častěji než s lahví. Nekupoval bych si to ale z nočním vypínáním. Druhý odkaz je burčák a to si můžeš udělat sám ale je to horší a špatně regulovatelná alternativa k systému soda kys. citronová.
Máte někdo zkušenosti s nějakým z těchto generátorů CO2? Vím že dávkování plynného CO2 z plnitelné láhve je stabilní a "množství" CO2 nekolísá. Řekl bych že ten první by měl být ten stabilnější než ten druhý, ale jde o to jak moc je "výhodný" v porovnání s klasickými plnitelnými láhvemi.
www.rostlinna-akvaria.cz/…
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Děkuji předem za odpovědi
Starší reakce
Ad. CO2- myslím to bude OK, jak jsem psal,v mém případě lahev byla chybou obsluhy přeplněna-a v kombinaci s vyššími teplotami se zvýšil tlak natolik, že to bezpečně vypustila pojistka. Nepanikařit, pořádně vyvětrat a nic se neděje-CO2 jedovatý není,jen je těžší než vzduch a dýchat se samozřejmě nedá. To čistý kyslík je jiný level-souhlas-respekt a velká opatrnost
Díky! Díky i všem za rady
Už 3.den úspěšně COčkuju
difuzor mám na zelenou, pouštím cca 1 bublinku za sekundu a stáhla jsem filtr o třetinu.
Jednu tu láhev naplnenou záložní mám schovanou v chladu, tam se jí nic nestane
Ale přiznám se že k tomu mám tak trochu nedůvěru. V práci pracuji s NO2 a kyslíkem a z toho mám fakt respekt!
Ano, 1x utekla i v bytě
, ale jak jsem psal, chyba obsluhy na plnicí stanici. Dodavatele jsem nakonec změnil, od té doby už žádný problém s CO2 nebyl.
Neděs se mám co2 doma více jak 20 let a lahví různých typů a velikostí jsem měl několik a nikdy se mě to nestalo.
Ano, jednou utekla ve velkém vedru i doma
Nicméně to byla vždy chyba obsluhy na plnírně, kdy lahev "nacpal" tak, že nedopdržel plnící předpis. Následně se v tom vedru, po tom, co opadal led z lahve
, aktivovala tlaková pojistka.
Ihned po prvním takovém zamoření bych byl ženou vyobcován i s lahví.
A provedla vám to 3x stejná flaška? Při druhém úniku bych nechal vyměnit celý ventil.
OT pls
Jako že ti ta co2 lahev utekla přes ten pojistný ventil doma, protože bylo v místnosti cca okolo 30'C ?
Pokud je lahev správně naplněná (nepřeplněná + fungující pojistka) tak by to mělo být OK. Lahev mi "utekla" celkem 3x
, vždy to správně upustil ventil. Pokud se to stane doma, tak nepanikařit (hluk a bílá mlha), otevřít do průvanu a intenzivně vyvětrat a poučit sousedy, že nehoří
PS. Samozřejmě, kojenec a nebo domácí mazlíčci někde na podlaze se intenzivně nedoporučují...
www.hastex.cz/…
Udávané rozmezí -40 až +60°C. Navíc je na ventilu láhve pojistka proti roztržení láhve. Doma máme i 28°C a nijak se neděsím.
Ahoj všem, prosím vás, do jaké teploty se dá považovat skladování (prostě bomba/lahev doma v uzavřené skříňce pod akvárkem) za normální a bezpečné?
Je 30' ještě únosné? V plnírně se na to moc netvářili, a abych řekla pravdu to že by 30' vadilo mě nenapadlo... přímé slunce na to svítit nebude ale těch 30' prostě v podkroví kde jsou střešní okna v létě občas máme...
Starší reakce
Pokud jde o tvrdost zajímat tě musí KH neboli karbonátová tvrdost někdy je uváděna uhličitanová tvrdost. Vodárny ji většinou neměří takže stačí koupit kapkový test. Speciální substráty vodu změkčují ale nevydrží jim ta vlastnost věčně většinou 6-12 měsíců. Pokud jde o náplně do dropcheckeru tak si zajdi do profiplants
www.profiplants.cz/…
funguje dobře mám to vyzkoušené.
Ty krámy, co akvaristiky prodávají a mají se míchat s vodou z akvária, fungují úplně blbě. Doporučuju koupit Dennerle.
0 26.06.2023 08:34 LittleToasterin –
Re: Dido Zdravím, tvrdost vody mám podle stránek pražských vodovodů 1,58 mmol/l. Co se týče tekutiny tak tu jsem zakoupil dohromady s dropcheckerem a difuzorem od Invital. Počítadlo bublinek mám a právě kvůli tomu mi to přijde divný, neboť mi přijde, že tam těch bublinek rvu až moc (cca 3s na jednu bublinku - což mi přijde fakt dost na 30l akvarko).
Ahoj. Vieš akú máš tvrdosť vody? V tvrdej vode je trochu problém s cočkom. A druha vec, akú náplň máš v dropchecker. Najlepšie sú tie origo ampulky od dennerle. Neviem či máš aj počítadlo bubliniek, celkom dobre sa dá podľa toho orientovať koľko pušťaš.
0 24.06.2023 13:41 LittleToasterin – Rady k CO2
Zdravím,
nedávno jsem si pořídil CO2 generátor od Invitalu. Vše je zapojeno jak má a nyní se snažím nějak vykoumat kolik CO2 tam vlastně dávat. Snažil jsem se si i pohrát s proudem vody, aby se bublinky pořádně rozpouštěli, ale přijde mi že to moc nezabírá. Dropchecker je stále modrej a já nevím jestli dělám něco špatně, nebo ne. Mám ho celkem dost osázené a řekl bych, že mám i celkem aktivní substrát (myslim že to byl Japanese soil od Invital).Jako osazenstvo mám trpasličí krevetky a nechci si je úplně udusit, tak se raději ptám jestli náhodou podle obrázku nedělám nějakou chybu. Budu rád za každou radu.
Prosím tě, když mám 120l akvarko a vodu mám měkkou, co2 jsi mi doporučoval... dno dam křemičitý písek, rostlinky ty středně náročné maximálně, a spíš s pomalejším růstem, jaký mám pořídit co2? Dneska jsem skoro koupila set od eheimu... jenže...
Za 6000 mi to přijde drahý. Chápu dobře že když mám 120l, tak noční vypínání nemusím?
Když vezmu treba zrovna ten eheim set, vyuziju to všechno? Nebo je lepší koupit ten difuzor na hadici k filtru...? Já už se v tím vážně ztrácím. Všude píšou něco jiného, obchodníci říkají něco jiného...
Starší reakce
veď presne to som myslel o tom tanci na tenkom ľade. keď je vela svetla a malo co2 a hnojiva, je šanca na malér.aj naopak veľa co, veľa hnojiva a malo svetlá tiež je šanca ze sa niečo udeje. ved to je to ze sa treba vyhrať s tým, vyladiť si to a som si istý ako píšeš ze aj pri malom svetle a malom co2 sa dá spraviť krásne akvarko s nenáročnými rastlinkami. v tom s tebou súhlasím.
Souhlasím s Václavem, z CO2 se stal zbytečně vyhypovaný fetiš. Rostlinám i při střídmém použití "usnadní život" v podstatě vždy a stabilizace pH také není od věci
Moc s tebou nesouhlasím CO2 jde provozovat i za slabšího osvětlení a dá se říci (záleží na vodě) i bez hnojení. Nemusí jít ani o žádné náročné rostliny každý uhlík navíc se počítá.
je to tak, cočko ide ruka v ruke s osvetlením a kvalitným hnojenim.jedno bez druhého je tanec na tenkom ľade. ja som sa vybral touto cestou, je to náročnejšie ale výsledok stojí zato.
Ideální je mít dvě láhve, ale i s tou jednou se dá fungovat. Teď záleží co za kytky a jaký styl. To CO2 se dá využít i k míň náročným kytkám. Osobně bych volil kytky microsorum, bucephalandry a vůbec asi ty pomaleji rostoucí. Pokud budeš sytit CO2 a dáš stonkovky a koberec, tak to obnáší dost práce a času.
Ano, děkuji, křemičitý písek už je jasná věc. Radíte mi to tady všichni
takže vás ráda poslechnu! Vodu mám takovouto (přikládám foto z analyzy doufam že to nevadí)
Co2 plní prý nejblíže v Liberci (od nás cca 25km) tak to není tak hrozný, dojezd do 40min.
S takovou vstupní vodou bych při dávkování CO2 nedával dno z pálených jílů, ale křemičitý písek.
No já ramirezky mám už druhým rokem.. skoro po každé výměně vody se mi třou, ale nikdy jim to nevydrží protože to nejsou schopny uhlídat, a do druhého, třetího dne jsou jikry fuč... jsou krásný, živý, barevný.
Vodu mám Frýdlantskou (z Jizerských hor) výtah analýzy mám někde ještě uložený.. pohledám to.. řešila jsem to právě (až pozdě protože platinum soil jsem už měla v akvarku) v souvislosti s neustálým poklesem pH až do 5,0 a to mi pak nic v akva nefungovalo a bujely sinice
Přidat reakci
[1] ...... 92
Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 82869x