CO2
A která z nich je plnitelná? ta první nebo druhá?
lepší je drop checker, testy na pH a kH jsou jen orientační a při dodávání CO2 do akva naprosto k ničemu - jsou ovlivněny spoustou věcí
svarecskepotreby.cz/…
Je tady ve výběru na odkaze CO2 lahev plnitelná a lze ji připojit na časovací hodiny?
No Rataj to prodává jako Karbon ten test. Na celkovou se to jmenuje Hardin. Ta tvrdost se udává v německých stupních a translator hlásí uhličitanová tvrdost "Karbonathärte" takže proto KH.
UT je uhličitanová tvrdost asi co?
Ale v krávně sem na to koukal a tam to maj oznatečný na tim KH
bez testů na pH a UT sycení co2 neprovozuj! Určitě to odstav. Vzduchování a sycení co2 je navíc kontraproduktivní. Musíš si toho hodně přečíst než začneš znovu přidávat co2
Změř si pH. Je dost možné, že paví oka reagují za snížení pH právě zdržováním se u hladiny. Paví oka mají radší vyšší pH 7-7,5, neonky zas mají radši hodnoty blíž 6,5 a proto jim to vyhovuje.
Ahoj Ahoj potřeboval bych poradit mám takový menší problém,udělal jsem si z dvou pet flašek CO2 z jedné do druhé a pak do akva, od te doby mám mírně zakalené akvarium a paví oča se drží stále u hladiny a nadechují se , myslíte si že to CO2 má nějaký vliv nebo že jsem dal moc droží ? dal jsem tam cca čtvrtku balíčku.a přitom vzduchovací kamínek běží naplno takže by měl být přísun vzduchu stálý, ps:ostatní rybky jako napříklat tetry neonové se nenadechují.
Starší reakce
ja mam zvon pripojenej pres plastovej jehlak
akvarista.cz/…
zvon saha od hladiny az do cca 1/2 vysky akva, cim vic se plni tim v nem vzrusta tlak a snizuje se prutok plynu, jehlak je hodne priskrcenej, takze se zvon plni treba celej den
v podstate dojde k rovnovaznymu stavu...
zalezi:
tlaku co2 v soustave
priskrceni jehlaku
hloubce umisteni zvonu
proudeni a teplota vody
ukazka pri plneni zvonu:
rybicky.net/fotogalerie.php…
bezne je hladina co2/voda u spodni hrany zvonu, takze je temer nefotitelna
Na rychlost rozpouštění by měla mít vliv i hloubka ponoření "kesonu" s CO2.
dvorak napsal: Navíc na jedno "puštění" plynu "to bublá" cca 20 sekund. Což je blbý. Pro co nejlepší využití bych musel co 20 sekund mačkat a pouštět plyn. Což je blbost.
Dá se to řešit tak, že dáš do akvária otočenou nádobu a do ní se plyn "foukne", plyn se pak samovolně rozpouští do akvárka. Rychlost rozpouštění pak závisí na ploše hladiny v té nádobě. A další plyn doplníš až se ten předchozí rozpustí, takže třeba jednou dvakrát denně
proč ne, ja to tak mám, jen flašku mám jednu od kámoše za 300 a druhou z plnírny skoro zánovní za 1350 bez náplně.
redukčák
aukro.cz/…
jehlák
www.tech-con.cz/…
a ty serepetičky hledat nebudu, cca 36,- je za výstup na hadičku 6/4 s převlečenou maticí a I vsuvka mezi redukčák a jehlák cca 16,-, případně koupit 3 ty spojky na hadičku a natáhnout si to dál, podle mě to i lépe drží a mám to taky tak.
Ale to se řeší v tom vlákně co2 z hasičáku a já to tu píši asi po 5té.
pri 240l akva nad tym ani neuvazuj, ak chces riesit CO2 tak kup normalny set, ak nie radsej by som sa zameral na to ako sa to da vpohode bez neho
Jenže tenhle levný set se ti značně prodraží tím dokupováním bombiček.
0 21.02.2013 17:42 tomilubka zdravim poprosim o radu aky typ reaktora mam pouzit na co2 flasu do 240l. akva dekuji poprosim zaslite mi spravu dekuji
Jak píše jamajcan, teplota problém nebude. Možná jsi měl špatné kvasnice, nekdě ti to netěsnilo nebo tak něco. Občas se dají sehnat i vinařské kvasnice když jsme u toho. Ty ti pofrčí i při deseti stupních. Jinak ta bomba je hold dražší varianta, ale za to pohodlí mi to stálo a doufám, že se mi to nakonec vrátí za pár let při plnění.
Teplotu v báráku mám v noci zhruba stejnou,takže v tomhle asi problém nebyl.Kvasný proces při 18 stupních funguje bez problému.Viz vinné sklepy.
Takže cena takovýho setu by mohla bejt 800 + nějaká ta láhev jo??? To se mi nějak nezdá ...
jak píší ostatní, investice do velké flašky je u domácího pořízení cca 500 redukčák + 200 jehlák + cca 100 spojky a připojení hadiček + bomba buď zadara přes známého nebo v plnírně v mém případě 1550,- s náplní za 6kg a plnění za 200,- ale seženeš levněji
viz téma jak aplikovat co z hasičáku
A vzhledem k tomu,že tři kusy těchto náhradních,20g bombiček,stojí cca.340kč,bylo by to pro Tebe ekonomicky krajně nevýhodné.Takže pokud nemůžeš investovat peníze do co2setu,být Tebou,použiju ten již výše zmíněný burčák.Investice minimální a pro začatek experimentování a pochopení zákonitostí hnojením Co2,ideální.
Samozřejmě. šlo mi v podstatě jen o to že ne vždy platí že je nesmysl vypínat Cočko. Prostě ano, proč ne, klidně bublat i přes noc, pokud mám jistotu že mi to nevytráví osazenstvo akvárka (aspoń mám dostatek CO2 při startu světel), ale ne vždy.
Libor: Jasny, neboj...
Vzhledem k tomu,že tento set ,má jen 20g bombičku,je to max.pro nanoakvária.Je to psáno i v názvu.Pro Tvou třístovku zvol bud klasický burčák/kvasnice+cukr+voda+soda,popř.+nějaký zdroj sacharidů/,anebo co2 set s plnitelnou lahví./min.2kg,ale může být i větší objem/
Plánuješ to do nádrže,kterou máš v prezentaci?
0 21.02.2013 14:39 dvorak [94] - Rostliny Mohl by ste mi někdo poradit s tímto výrobkem:
www.akvaristik.eu/…
Jestli máte někdo zkušenosti, tak by to bylo asi nejlepší. Pokud ne, ocením i názor ostatních na tento výrobek.
Díky za odpovědi!!!
Řekl bych, že pH vod, kde žijí diskusi nebo některé druhy bet, nebude závislé ani tak na obsahu volného CO2, jako spíš na obsahu huminových a fulvonových kyselin ap.
Takovou koncentraci CO2, jakou je schopen v akváriu vytvořit akvarista, skutečně v přírodě jen tak nenajdeme. Proto tam taky nerostou rostliny závislé na vysoké koncentraci CO2 ve vodě. Tam, kde rostou, tyto koncentrace jednoduše jsou.
Ale najdeš, i daleko vyšší... podívej se do potoků a řek s tzv. black water, v nichž žijí třeba diskusi (ph okolo 5,5) nebo některé betty (pH 4). A já to jako vtip bral, víme oba stejně dobře, že v přírodě se C02 do vody dodává poněkud jiným způsobem než sycením CO2.
On to měl byt na Libora vtip . Ale pokud si změříš obsah CO2 ve vodě v přírodě, tak pochybuju že dosáhneš výsledku jaký mám v akváriu. U rostliných se koncentrace cpe až k hranici kterou vydrží živočišstvo. Osobně mám drochecker žlutý, nikoli zelený. Takovou koncentraci v potoku, jakožto navíc tekoucí vodě, opravdu hned tak nenajdeš.
Máš právo na svůj názor. Ale přesto budu tvrdit, že méně náročné rostliny mohou být krásné i bez CO2. Jen to chce najít tu optimální rovnováhu.
Ony ty základní stavební prvky, v tomto případě uhlík, jsou k dispozici i v jiných formách. CO2 získávají rostliny nejen z jeho volné formy, ale i vázané - hydrouhličitanů, případně - v závislosti na pH - i uhličitanů. Fígl je v tom, že volná forma CO2 je rostlinami přijímána v podstatě bez nároků na energetický výdaj - prostou difuzí. Proto je "tempo" příjmu této základní živiny "jiné", než když ho rostlina musí "pracně dolovat" z vázaných forem.
To je jedna stránka věci. Tou druhou je fakt, že různé druhy rostlin mají různě "propracovanou" schopnost získávat CO2 z vázaných forem, některé to dokonce nedokážou vůbec.
Takže z toho plyne jasný závěr: dostatek volného CO2 přivítají všechny rostliny, pro některé je pak základní podmínkou pro jejich úspěšné pěstování.
(BTW: Některé sinice mají raději tu vázanou formu.
)
S tím si dovolím nesouhlasit, uhlík, jako takový, je základním stavebním kamenem všech rostlin a nelze kapitálně říci, že je CO2 vhodné pouze pro náročné rostliny. My máme v akváriu pouze nenáročné rostliny a před aplikací CO2 rostliny sice rostly, ale tak nějak živořily i přes každodenní hnojení. Po aplikaci CO2 rostliny nezkutečným způsobem ožily vybarvily se do krásné zelené a prostě na pohled byly zdravé.
Prostě bez základních staveních prvků rostlin nikdy nebudou ve 100% stavu a jen to chce najít tu optimální hranici.
V akváriu, když si sycení CO2 dobře nastavíte, nejsou změny jeho koncentrace tak velké, aby to stálo za lámání si hlavy.
ano ale ten ekosystem je tak velky ze k zmnenam urovne CO2 nebude dochadzat (alebo len minimalne), nehovoriac o tecucej vode ;)
V přírodě sice nikdo do potoka z flašky nebublá, ale pokud voda obsahuje vyšší koncentraci CO2, jeho zdroje skutečně nikdo na noc nevypíná. Kdybychom byli detailisté, mohli bychom spekulovat například o vlivu teploty na intenzitu "sycení" vody CO2 vlivem rozkladu organické hmoty ap. (Netýká se podzemních vod jako zdrojů CO2.)
Na první otázku ti odpověděl romant, na druhou zkusím já. CO2 je dobrá pomůcka pro ty, kdo chtějí pěstovat vysoce náročné rostliny, které potřebují hodně světla a živin. Pro běžné nenáročné rostliny potřeba není. Někdy se ale i do akvárií s nenáročnými rostlinami a běžným osvětlením přidává, například z důvodu snížení pH pro potřeby chovaných živočichů.
Neptal bych se tedy jestli bublat hned nebo později, ale položil bych si nejdříve otázku jakou cestou chci jít, jaké rostliny a ryby chci chovat a jaké jsou jejich potřeby, jaké mám parametry vstupní vody a když si na tyto otázky odpovíš, budeš vědět, zda CO2 potřebuješ nebo ne. Pokud se rozhodneš pro náročné rostliny, pak je vhodné svítit, bublat CO2 a hnojit od počátku.
měl bys nějaké dobré odkazy na nějaké články o CO2 ? Díky moc.
nevím jestli to mám nejdřív zkusit bez CO2 a pak se uvidí, nebo rovnou s ním...
No jóó, ale v přirodě nikdo do potoka z flašky nebublá, proto se v přirodě nemusi ani na noc vypínat
jo takhle.. no tak to si myslim že je nejlepší řešení
ale to dám teda už na tu druhou lahev přes kterou to bude jakoby bublat tlak je všude stejnej takže to je jedno
a světlo ty kvasinky nemusej mít odhaduju takže to budu moct mít normálně ve skříni
Přesně, já se snažím k akváriu přistupovat jako ke kusu přírody, přírodu co nejvíc napodobit a zasahovat co nejméně
jejda, je to autoventilek, na něm se nic nastavit nedá, při nafukování ti propustí přes 3 nebo 5 barů-na kole myslim 3 pro auto 5, když ho vlepíš naopak tak upustí pač plyn jde jakoby ve směru nafukování v případě že si představíš jak to je v duši
V přírodě taky nikdo zdroje CO2 nevypíná... nebo jo?
no a to je to o com sa tu minimalne mi dvaja vecsinou prieme, ty sa snazis pristupovat k par litrom vody ako k prirode a ja si myslim ze to nejde a musis tomu hodne pomoct. Rovnako ako si myslim ze samotnej prirode by clovek pomahat radsej nemal ;)
jakože když by to začlo třeba nějak přetejkat nebo tak to je myšleno že to neskončí v akvariu?
A ta pojistka autoventilku? nějak nechápu jak to funguje a jak se nastaví maximální tlak při kterym to povolí. Oni lahve vydrží docela hodně
Přidat reakci
1 ...... [42] ...... 92
Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 82934x