CO2
0 07.09.2013 18:24 Onix Polskej mám jen ten difuzor. Jehlák a zpětnej camozzi. On je právě problém že to jde i kolem té patrony. Používám ho jen dva týdny tekže je čistej. Koupím něco takového
www.ebay.com/… Specifický objem : 0,5456 m3/kg (8,74 ft3/lb) při 21 °C ( 70 °F) . To znamená, že ve flašce s náplní přesně !!! (ale to není nikdy

) 2 kg CO2 je přesně 1,0912 m3 plynu. Pokud chceš vědět odkud čerpám, tak z výrobny CO2, kde pracuji jako operáror.
Také jsem ho používal a dělal pěkně malé bublinky. Tlak je zbytečné vytvářet nějaký velký. Prostě tak velký aby to tu patronu profouklo a pak množství plynu doladit jehlákem, ale jestli i ten máš z polska tak tím to moc dobře nejde. Já jsem ho vyměnil za doporučený z článku ze záhlaví tohoto tématu. A difuzer jsem nakonec vyměnil za externí atomizer a jsem naprosto spokojen.
Jinak čistota patrony. jak píše Toník, musí být ....
Sám tu píšeš po deseti nicky, místo "holt" napíšeš "hold", a kritizuješ něco, co spoustě lidem slouží.

A co kdybyste si to vyzkoušel?! Zkuste zvýšit tlak plynu přiváděného do difuzoru a uvidíte sám.
Na velikost bublinek má vliv i zanesení patrony - čistá patrona = jemnější bublinky. (Čištění nejlépe ponořením difuzéru na pár minut do koncentrovaného Sava. Po proceduře nutno zbytky Sava dokonale odstranit!)
Jooo hold polsko no

0 06.09.2013 23:20 Onix Ahoj, má vliv na rozpouštění co2 jaký mám tlak na druhým budíku? Jako jak moc povolím redukčnák. Jdou mi právě z difuzoru dost velké bublinky a všechno jde vesměs na hladinu. Taky to ale dělá ten difuzor co mám, skleněnej Aquario polsko.
Starší reakce
Záleží co máš za lahev. Pokud je to nový hasičák, tak žádnou redukci ani jinou převlečnou matici nepotřebuješ, v jiném případě ano.

uvažoval jsme stejně a měnil a dneska koukám po těch skoro 2 letech je redukčák lepený a je třeba zalepit i vepředu na uzávěru s kolečkem na regulaci.
Zajeď do svářecí techniky a kup si převlečnou matici 3/4 cca do 2 stovekk se vejdeš. A doma si to jen přešroubuj a je. Osobně bych do redukce nešel už jen kvůli dalším spojům u láhve.
nebo po výměně převlečné matky i bet redukce, mrkni ke mě do článku, odkaz je v záhlaví tohoto tématu
0 19.08.2013 18:53 Milan – Redukcni ventyl
Chci se zeptat da se pouzit redukcni ventyl s Ar na Co2.diky za odpoved
cs.wikipedia.org/…
Ty formulace jsou trosku krkolomne, pokusim se o zjednoduseni:
To nejjednodussi reseni byva obvykle spravne.
Nekdo do te lahve pri plneni fouknul vic

.
Když je teplota stabilní v rozmezí 3°C? Obávám se že to ten tlak o tolik neupraví ...
Samozřejmě že váha by byla průkaznější, ale když je tlak na výstupu lahve cca o 1/3 vyšší než při předchozím naplnění a přitom je lahev umístěna stejně při stejné teplotě?
Navíc obojí plnění proběhlo v zimních měsících takže ta teplota v bytě byla stabilní od vytápění a teď v těch letních vedrech postupně tlak v lahvi klesl na úroveň kterou znám z předchozích plnění - to by si v podstatě protiřečilo, když s rostoucí teplotou klesá tlak, že? Takže si myslím že ikdyž jsem lahev nevážil tak byla opravdu víc naplněná.
S tlakem hýbá okolní teplota. Pokud by jsi chtěl zjistit jestli ti ji naplnily více, musel bys jí zvážit.

Nemyslel jsem to tak že mě to vůbec nesyčí, ale že to prostě běžně není slyšet na rozdíl od těch interních co jsem používal dříve. Ano důvodem může být i minimální dávkování díky daleko lepšímu rozpouštění. Dřív mě totiž 1,5kg lahev vydržela tak 2-3měsíce a teď z ní jedu už šestý měsíc .... Ale je pravda že podle manometru byla i více naplněná než dříve ...
tak dej ucho až k němu. Pokud to pustíš víc, jsou slyšet ty unikající bublinky
Mě to syčívalo když jsem měl různá udělátka v akva. Ale co mám zmíněný atomizer na vývodu filtru mimo skříňku až venku za akváriem tak jsem tedy žádné syčení neslyšel ...
Ale když to nikde neuniká tak to bude v pořádku ....
nene, však podobný zvuk ti vydává každej porézní materiál přes který ženeš plyn pod vodu (vzduchovací kamínek, cigaretový filtr...), resp spíše ty unikající bublinky vydávají zvuk
Díky to jsi mě uklidnil, už jsem se bál, že sem něco udělal špatně.
určitě je to jen dokonalejší porézní materiál, to syčet bude. Proto ho mám zavřený hned u filtru ve skříňce.
pořídil jsem si tento atomizér a chci se zeptat, je normální že mi trochu jakoby při práci syčí? jakoby někudy unikal plyn, ale měl jsem to ponořené za chodu do vody a neuniká, tak nevím, leda že by to bylo slyšet přes ten plast. Díky za radu
Starší reakce
To vis, dej technikovi problem a neusne

. Takze co se stalo je ve hvezdach, a je otazka, zda to s tou lahvi ledu melo vubec nejakou souvislost, ze se mozna zbytecne obvinujes, zes to podelal. Mohla to byt nejaka dost silena souhra vseho zaroven a mel jsi jen obycejnou smulu...
Jeste k tomu dodam,ze muzes pouzivat Ph controller(k dosazeni a udrzeni nasyceni CO2)a jeste jako "bonus"mas ochranu pred "syndromem koncici lahve".

podotýkám že hodně záleží na způsobu distribuce. Třeba atomizér dokáže srazit pH (a tudíž změnit koncentraci, ale pH se meří rychle, zatímco obsah CO2 je test na hodiny a není to přesné s dropcheckery) o jednu celou jendotku klidně za 5-10minut. A to při rozumném nastavení. Proto mám raději pH kontrolér.
Měl bych k tomu "malé" upřesnění:
1) Když jsem ve svém 60L akvárku přidával CO2 v množství 3 b/s (bez vzduchování a čeření vodní hladiny), tak mi od zapnutí (9h) do vypnutí (20h) jeho koncentrace narůstala od 20 mg/L do 80 mg/L. (Po vypnutí mi hladina CO2 přes noc pomalu klesala až k 20 mg/L, ale pod tuto hranici se nestihla nedostat.)
2) Když jsem navíc poměrně výrazně čeřil vodní hladinu (pomocí rozstřikovací rampy namířené směrem k hladině), tak se mi koncentrace CO2 po třech hodinách zastavila na zhruba 35-40 mg/L. Navíc mi po vypnutí přísunu CO2 klesla jeho koncentrace (přes noc) až na 5 mg/L => díky čeření hladiny.
3) Když jsem ubral množství přidávaného CO2 na 0.5 b/s (bez vzduchování a čeření hladiny), trvalo 21 hodin, než se hladina CO2 ustálila. Při zapnutí byla jeho koncentrace 2 mg/L, při vypnutí pak 14 mg/L.
Tím chci říct, že to, jak rychle dosáhne CO2 požadované koncentrace, závisí především na množství, které se do akvárka přidává. Pokud budu ve svém akvárku přidávat 0.5 b/s, dosáhnu koncentrace 15 mg/L přibližně za 20 hodin. Pokud budu přidávat 3 b/s, dosáhnu stejné koncentrace prakticky okamžitě. Ovšem pokud budu přidávat do svého akvárka hodně CO2 (např. 3 b/s), tak mi sice jeho koncentrace bude rychle stoupat, ale velmi pravděpodobně se mi nezastaví na nějaké vhodné úrovni (např. 30 mg/L), ale bude vesele stoupat třeba až k 80 mg/L. Aby k něčemu takovému nedošlo, je nutné hromadící se plyn z vody "řízeně upouštět" pomocí provzdušňování vody. Čím vydatnější čeření, tím níže bude strop maximální koncentrace CO2.
Pokud chce tedy někdo docílit toho, aby mu koncentrace CO2 po zapnutí rychle vystoupala třeba na 30 mg/L, a na této úrovni se držela po celý den, tak musí: a) dostatečně otevřít ventil od přísunu CO2, b) dostatečně čeřit vodní hladinu (díky čemuž se mu koncentrace CO2 bude držet na určité stabilní úrovni). Obojí se ale nastavuje poměrně obtížně - chce to zkoušet a ladit, dokud nenajdete tu správnou "intenzitu" obojího. Takže jenom otočit ventil samo o sobě nestačí. Je třeba to spojit s vhodnou intenzitou čeření hladiny. (Mimochodem vzduchování pomocí vzduchovacího kamínku v mém 60L akváriu nemělo na hladinu CO2 prakticky žádný vliv.)
nebo se mrknout do záhlaví tohoto fóra na článek

z toho setu je použitelná láhev a možná redukčák, zbytek je v plastu polsko-čínské kvality...
za stejné peníze můžeš mít funkční set např odtud
www.rostlinna-akvaria.cz/…
a za 3 tis i s ,,nočním vypínáním"
0 06.08.2013 22:10 vernon33 Zdravím nemá prosím někdo zkušennosti s touhle sadou CO2?
aukro.cz/… Jedine co pri vypinani na noc mohlo zpusobit kolisani je,ze ty dve hodiny pred spustenim svetel byly malo pro zajisteni dostatecneho nasyceni CO2 potrebneho pro rostliny(a tudiz rostli rasy),v noci rostliny,jak je znamo,CO2 nespotrebovavaji!

Diky za nazor, akvarium mam asi od brezna, bublal jsem nonstop, nekdy na konci dubna jsem zaexperimentoval z vypinanim na noc (dve hodky pred svetly a hodku pred vypnutim), hnojeni stejne, vymena vody taktez, jedina zmena byla v poctu red cherryn. Zacala se mi tvorit zelena vlaknita rasa (zelene chuchvalce, asi vcichni vime o cem je rec). Vydedukoval jsem, ze za to muze to kolisani pH, resp. CO2 proto opet ten nabeh na 24/7. Co se tyce te klimy, mam jednu dole v kancelari, ale absolutne netusim, jak bych udelal vyvod z klimy (do strechy??) a dalsi vec je, ze to zere 2 kW..
Sorry za to co te postihlo,neni potreba bublat nonstop,staci zapnout pomoci spin.hodin(predpokladam ze set ma selenoid)2 hodiny pred svetly a vypnout 1 hod. pred vyp. svetel,dale nasmeruj vyvod z filtru k hladine aby ji mirne ceril,nebo zapni na noc(pres spin.hodiny) vzducovani jak bylo uz receno.Nebo mit klimatizaci(AC)v byte,takove leto nebude v Evrope do budoucna vyjimkou!

Cenim si, ze si to nepustil k vode

Bohuzel i tuhle variantu vyvracim..lahev byla v levem rohu u predniho skla, ve stejnem miste na zadní strane je koleno od rozstrikovaci rampy,tudiz zrovna kolem flasky by mel byt logicky nejmensi proud, (jeste podotknu, ze lahev byla vertikalne, nikoliv horizontalne... zhrnu-li to, mam 80 cm akvarium, difuzor cca ve 3/4 akvaria, tedy ZHRUBA 50-60 cm od lahve...
On nebyl problem s tou flaskou ledu, ta sama by tohle nezvladla, ale to, zes ji dal hned k difuzeru, to byl ten prusvih! Nemylim se, ze ne?
Daval jsem si dohromady po ceste domu, jak to mohlo cele fungovat, malinko si pocital... Dosel jsem k tomu, ze voda proudici kolem lahve se v jeji blizkosti ochlazovala a v tom miste musela probihat i difuze CO2 do vody. Tim se stalo to, ze ta ochlazena voda pobere rychle co je okolo k mani, a k mani je okolo ohledne plynu jen CO2 z difuzeru. Syceni CO2 se tim silne zefektivnilo.
Ale at uz to bylo jakkoli, nevzdavej to, prusvihu jsme zazili vsichni dost, zase bude dobre, drzim palce

.
nene, flaska ukazuje plny stav, byla plnena dva tydny zpatky...
Asi ano v byte ci prizemi v dome, ja mam pokoj v podkrovi, nad hlavou mam cca 50m2 cerne strechy, dve stresni okna, kdy jedno je fixni...Mam tady fakt peklo, proto jsem to resil zmrzlou pet flaskou. Priste uz si dam pozor a radeji vypnu CO2..
Vím, že to teď bude znít tak trochu blbě, ale stačilo by použít onen archaický přístroj jakým je vzduchovací motorek a kusem hadičky a kamínkem na konci a bylo by vyřešeno pro tyto středomořský teploty ideální řešení.
Dokud tomu fyzikovi nereknes vychozi teplotu toho ledu, nebude toho schopen

. A i pak bude mit problem, protoze bude muset zohlednit dalsi ohrivani akvaria vnejsimi vlivy (teplotou okoli) a resit ne zcela trivialni problem prenosu tepla pres PET lahev, pres sklo, pres hladinu, pres nedefinovany dekl...
Dekuji za nazor, take to byla ma prvni domnenka, ze s mnozstvim rozpusteneho plynu bude mit souvislost ta teplota. Jen se mi nezda, ze byl 1,5l ledu schladilo 100l vody o tolik stupnu, aby se ten jev na tolik projevil...bohuzel, netroufnu si tvrdit o kolik stupnu voda schladla (za predpokladu, ze rano uz byla voda opet ,,ohrata,, na 28°C). Snad se tu najde nejaky fyzik, ktery dokaze alespon priblizne vypocitat o kolik stupnu je schopna 1,5l pet lahev schladit cca 100l vody..
Mnozstvi plynu ve vode je zavisle na teplote. Kdyz se teplota zvysi, voda plyny vyzene, kdyz se snizi, voda je zase pojme. Jenze ne kazdy plyn jde do vody stejne snadno, a CO2 jde do ni vyrazne lepe nez O2 (jde o rozdil v radech). Takze voda se pomerne skokove schladi a co ma po ruce, do sebe nasaje. A prvni na rane je CO2, bere jej velice snadno, takze hura, nacucne se jim jak to jen jde.
A vysledek uz jsi videl sam.
I kdyz je to zase jen ma teorie a nejspis ma i trhliny...
0 06.08.2013 17:29
Celiny [293] - Rostliny Ahoj, postihla me katastrofa, otravil sem si obyvatele akvaria CO2, avsak absolutne nevim co jsem udelal spatne, snad mi poradite. Bohuzel neprezily 3/4 SAE, 1/6 otiku a asi 100 Red cherryn. Bublam CO2 ze setu od rataje pres super diffuser, nonstop, dropchecker dennerle, mesic stara napln, bomba byla menena asi pred 3mi tydny. pravidelna vymena cca 50 % vody co 5 dni. UT 6, CT 10, N02 0 mg/l. Jiz delsi dobu bublam non stop, drop byl svetle zeleny, v techto vedrech vystoupala voda na 30 °C, proto jsem dal do 112l nadrze 1,5l zmrzlou pet lahev a nechal ji tam pres noc, rano se vzbudim, drop uplne zluty, voda mela 28°C, vsude oranzove mrtve krevety, ryby jeste zily, ale uz byly malatne, prestehoval jsem je okamzite do druhe nadrze, nektere to zvladly, nektere bohuzel ne...okamzite jsem vymenil 70 % vody, vypnul co2, pridal silne vzduchovani... muzete mi nekdo prosim rici, kde jsem udelal chybu? Mam sto chuti s tim seknout, clovek si to pul roku pipla a pak behem par hodin prijde skoro o vse. Dekuji za rady, rad bych se takove katastrofe v budoucnu vyhnul..
rybicky.net/nadrze/18005Starší reakce
masožravkáři taky zkouší....
Nás neoklamú.Všecia akvaristi "rastlinkári" vedia že je v atmosfére málo CO2.
PS:Ešte dodám že už som to videl pridavať pri pestovaní v skleníkoch -už dávnejsie v daakom dokumente.
ale ja nevravím o rybách ale o sebe

Zas tak úžasná vlastnost to není, Některým rybám dýchající vzduch z hladiny se to nemusí moc líbit.

super spím na poschodovke takže môžem kúpiť aj kamion a vopchať ho izby

Proč se třeba v dnešním počasí tak snadno tvoří bouřkové mraky, které jsou kilometry vysoké.

Přidat reakci
1 ...... 92
Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 82951x