Akara - chov
Problémy většinou bývají u rybek, které byly odchovány bez rodičů.
Zrovna u těchto akarek bývají samičky skvělé matky.
Jasny: ) .. nechám přírodu, ať se postará. Jen mě to zajímalo : ) - je pravda, že ji to zatím moc nejde
( té samičce)
Záleží, od jaké velikosti je považuje za nebezpečí. Ty by pak vynesla.
Taky mohlo jít o nepovedou snůšku, proto tam šneky trpěla.
Zřejmě půjde o mladou samičku, která se péči učí.
Zdar a sílu!
Můžou šneci lézt akarce do domku a požírat ji jikry? - zeptal se i když tušil, že odpověď je ANO
(Paní přešla z jednoho domku, který byl plný jiker, do druhého, ve kterém má teď skoro prd - a v prvním, pokud správně koukám, je dost šneků
)
Dik
Starší reakce
Dobře děkuji, zkusím tedy ještě přidat na druhou stranu ten kokos. Tam se samička teda schovává do rostlin, ale úkryt navíc asi nic nezkazí. Ony jsou ty skalky přes skoro celé akva. Začínají nalevo a pokračují doprava a rostou. Původně jsem to totiž stavěla jako paludarium. Takže vždy je naskládány sloup a proložený bridlou aby vznikaly jeskyně. Takže jsou z jedné strany až na druhou. A na pravo za tím nejvyšším sloupem je úplně takové oddělené zákoutí. Co přišli ještě ty cichlidky papouščí, tak mi přišlo, že se to trochu zlepšilo. Sameček už není tak dotěrný. Asi teď vidí, jak se má ke své holčičce chovat
Ty skalky jsou blízko sebe. Dal bych co nejdál od nich další, např. skořápku kokosu, květináček.
Je rozdiel, keď si bráni kúsok teritória a je tam dostatok priestoru (každá si nájde svoje miesto a občasné šarvátky sú prirodzené), ako keď ju samec naháňa po celom akváriu kvôli páreniu.
Oni mají ukryty v té břidlici, jsou tam udělané jeskyně. Je jich tam asi 7. Navíc samice se vejde i mezi některé silnější kusy. Dále se schovává i do rostlin. Můj taťka léta choval akarky vždy v páru. Z více samic mám strach, že už jim to bude malé. Prý jsou teritoriální i vůči sobě.
treba dokupit este aspon dve tri samice k samcovi, jedna samica si potom vyberie samca za partnera a vytvori s nim pár. Jednu samicu ktora o neho nema zaujem coskoro ustve az k smrti.
Dobrý den. Pořídila jsem si do společenské nádrže pár akarek zelených. Samec ale samičku hodně prohání, ta se většinou snaží někde a schovat, ale obvykle ji najde. V nádrži teď dělá pozdvižení samec tetry císařské, který chystá tření a hají si teritorium. Může být samec jen nervózní kvůli těm tetram nebo si se samicí nesedli a měla bych to řešit, než ji ublíží? Ostatní rybky akarák nenapadá. A žádná rybka se nepere s císařákem, prostě mu jdou z cesty.
Starší reakce
pjaro77 napsal: Je možné chovať pár akar zelených v akvariu 60x40x37 spolu s .....
Ano, je to možné.
Škoda, že nemáš prezentaci, aby bylo vidět, kam je chceš.
Před lety jsem pár akarek zelených měl ve 112 l a po vytření dostával hlavně samec těžkou čočku. Samice jej honila dost zuřivě po celém akva, Chvíli klid měl jen když dřepěl v rohu u dna schovaný za kořenem a echinodorem. Zrovna ten můj pár si v menším akva neumím představit. Teď mám ve 200 l akary hnědé a ty jsou mnohem klidnější a po tření je samice se samcem v míru a jen odhánějí ryby z bezprostřední blízkosti jiker. Ale ty už potřebují větší objem.
Akarky zelené mám jen krátce (cca 2 měsíce) a ve větší nádrži (jmenuje se Nový obývák). Přijde mi že agresivní vůči ostatním rybám nejsou. Samec je vyloženě pomalý "Jouda". V době tření si své teritorium samice hlídá, ale vše v mezích normy. Asi to je kus od kusu. Jeden chovatel nabízel pár Akarek za odvoz, že samice je hodně agresívní. Měl je v malé nádrži ( jestli si dobře pamatuji cca 60 litrů). Hodně členitá a zarostlá nádrž je základ.
0 10.02.2022 19:59 pjaro77 – amazonia + akary zelené
Je možné chovať pár akar zelených v akvariu 60x40x37 spolu s hejnom malých tetier/razbor (tetry rathbunove alebo medene alebo priesvitne alebo razbory espei 10-12 ks)
a pancíkov corydoras habrosus ?
Nikdy som cichlidy nechoval, obávam sa ich agresivity.
Starší reakce
Já ty akary kupoval v řetězci Superzoo, vždycky kupuju v malé akvaristice nebo na burze, díky všem za odpovědi v diskuzi . Mějte se
Co se týče akar hnědých v ČR, tipuji že na 90% jsou to příbuzné ryby. Za 1.
Za 2. Většinou jsou to ryby odebrané rodičům ve fázi jiker a posléze nevhodně krmené pro co nejrychlejší růst, bez ohledu na fyziologické potřeby organismu.
To vše se podepisuje na kvalitě ryb. Doporučím se podívat na starší fajfmenovi prezentace.
Jo, to jsi trefil naprosto přesně
Přesně tak,záleží i na tom jak a čím je od vykulení chovatel krmil.Pro představu já mám aktuálně v 70tce 2 xify co se narodily a přežily než jsem rodící samici odlovil a stejně starý mladý vedle co cíleně 3x denně krmim od počátku sekanejma patentkama jsou už 2x větší než ty 2 v 70tce co se musej spolehnout jen na to co si najdou.
Je to jedna z možností, že nevyrastú. Druhá vec je, aspoň u nás sa predávajú mladé ryby na minimálnej možnej miere. Prechod k novému majiteľovi na nie vždy vhodné krmivo pre daný druh a veľkosť majú tiež následky vo vývoji. Prvým znakom môže byť že sa nevyfarbia v období keď je to u daný druh bežné.
Podľa mňa ak sú ryby po dosiahnutí dospelosti zakrpatené, tak už to "nedobehnú".
Nedá sa jednoznačne povedať že toto urobíš a budeš mať takýto výsledok. Záleží aj na tom aké ďalšie ryby sú v AQ, ako je zarastené rastlinami a aj akú povahu majú konkrétne ryby. Napr. jedna samica akary je všade prvá - aktívna a druhá je stále vystrašená.
Konkrétne kŕmim mrazenými larvami pakomára, ale "kocku" najprv hodím do pohára, zalejem vodou a po rozmrazení v sitku prepláchnem. Z rastlinnej mám rozvarenú žíhlavu s púpavou - zamrazenú.
Suché
www.rostlinna-akvaria.cz/…
www.rostlinna-akvaria.cz/…
a pre akary ešte
www.rostlinna-akvaria.cz/….
P.S. Jednoduchšie by asi bolo založiť prezentáciu. Potom je jednoduchšie o niečom "špekulovať.
Ahoj, ono to může být zaviněné vícegeneračním inbreedingem. Výživa, hlavně ve fázi potěru a pak i rozměry nádrže samozřejmě mají vliv, geneticky zdravé ryby s kvalitním základem jsou ale schopné normálně vyrůst i v relativně stísněných podmínkách. Pokud jsou ale potomky sourozeneckého páru, který je také tvořen potomky sourozenců, jejichž rodiče byli rovněž sourozenci a ti jejich zrovna tak... Už se projevují genetické poruchy a jednou z nejčastějších je tendence zakrsnout. S tím pak nenaděláš nic, ani kdyby jsi je krmil sebelíp a choval je v tisícilitrové nádrži. Už prostě zůstanou malé.
Já takhle před časem koupil rivulata, myslel jsem že mládě co se začalo vybarvovat, a ono houby. Už to byl dospělý samec, který ale nikdy nepřesáhl 8 cm! To pro mě byla hodně studená sprcha. Při pořízení rybek je nejlepší mít možnost vidět i jejich rodiče. Ani tohle ale nemusí být 100% zárukou kvality mladých a většinou to ani není proveditelné...
Holt to někdy vyjde a jindy ne, je to trochu sázka do loterie
Můžete doporučit jaké krmivo pro akary používáte? Já hodím malou kostku patentek do akvaria a vidím jak akary se mezi prvníma vrhnou a stáhnou kostku mezi sebe . během pár sekund nevidím kde ta kostka zmizela. A u akar hnědých jsem četl že vyhledávají jídlo i při dně tak já nevím co je špatně .
Či je to četnosťou kŕmenia tak to neviem, Ja kŕmim jedenkrát denne po zapnutí svetiel. Občas som deň dva preč a nič sa nedeje - dôležité je koľko z podaného krmiva zožerú práve akary. Mám aj tri parmičky čiernopruhé a tie dokážu spotrebovať aj viac ako polovicu kŕmnej dávky. Preto som písal o cielenom kŕmení akar.
Ahoj , takže si myslíte že růst ovlivňuje u akary četnost krmení? Já psal že v minulosti jsem měl akary potoční a ty byly ve 120 litrovém akvariu a dorostli do nádherné velikosti a barvy . I samec měl hrbolek na čele . Ale ty to hnědé akary se jak kdyby zasekly ve vývinu .
V dnešní době se maso teplokrevných živočichů rybám, mimo piraní, nedoporučuje.
Šesť centimetrov po dvoch rokoch je málo aj na samice. Pokiaľ chceš cielene kŕmiť akary riešim to veľkosťou podávaného krmiva. Keď dáš malé granule, alebo akékoľvek mrazené larvy, tak než sa akary rozhýbu už im to ostatné ryby vyžerú. Pelety 3-5mm berú len akary. Samice mám cca 9cm a samec cca 13cm.
Krmíte je jen 3 x týdně?Pokud ano tak se nedivím,že Vám nerostou.Jinak akary a velké cichlidy obecně mají rády i nastrouhané mražené srdce, případně nasekané žížaly,nebo zmražené na jemno postrouhané hovězí maso. Před asi 5ti lety,než jsem z rodinných důvodů definitivně zrušil akvária jsem modrým akarám běžně dával i menší žížaly.V pohodě je vcucly a jen pak vyplivly zbytky a měly rády šneky okružáky,vcucly je a jen vyplivly zbytky ulity.Nejvíc jim ale chutnaly mladá paví oka.Než jsem se oženil a zrušil akvárka,měl jsem v bytě 4x 300 litrů akvárka + několik menších s živorodkama.
Krmím je mražené patentky,grindal, sušeným krmivem 3x týdně . V akvariu je ještě 7xparmiček čtyřpruhých a 2 acistrus.
Čím je krmíš a jak často?
Přeměřil jsem jednu akaru a naměřil jsem 6cm, vypadá to že všechny jsou samice . Ksakru a to jsem ty akary chtěl mít jediné v akvariu jako dominantní ryby. Měl jsem akary potoční a ty rostly před očima
A ta velikost je konkrétně jaká?
Nazdar chtělo by to víc info o tvém akváriu + popsat jak často a čím je krmíš.Nejlepší by bylo založit si prezentaci tvého akvária,jinak se špatně radí.
Jinak tady v atlasu máš o nich informace.
rybicky.net/atlasryb/akara_hneda
0 09.07.2021 23:45 martin z uh – akara hnědá velikost
Zdravím , od nákupu čtyř kusů akary hnědé uběhlo víc jak dva roky a stále je vidím ve stejné velikosti (možná o trošku větší,ale né výrazně) jak na začátku . Co ovlivní růst ryb v akváriu ? A kdy jsou akary hnědé pohlavně dospělé? Akary jsou ve 200L akváriu. Děkuji za odpovědi. Martin
Starší reakce
Ahoj
Obecně Akary hnědé i u mne oblíbené. Rytí ve dně- občas si v tom dně jakoby přehrabují kamínky, zejména, když se mají třít. malé šneky ,ano pozoruju že se je snaží zlikvidovat ale nijak cíleně.Ostatní rybky okolo- řasožravé parmičky kardinálky a rasborky nechávají v klidu.Ohledně likvidace rostlin, no možná, ale taky jak popisují ostatní, nijak zvlášť a kryptokoryny anubias to prostě přežijou.Když to shrnu nejsou tak hezké jako třeba kančíci příčnopruzí, ti co dokázali se dnem udělat za noc jsem koukal a jsou i tolerantnější vůči ostatní osádce.
Moji oblíbenci. Jsou to docela plaché ryby. Občas si nějakého okružáka dají, ale nic hrozného. Totéž s rostlinami, sem tam si kousnou do ceratophylla nebo kořenů u plovouček, ale bez zaznamenatelných škod. Neublíží ani takovým prďolům, jako jsou tetry ohnivé.
Za mě bezproblémové rybky. Až na nějaké to přenášení kamínků se nedá o rytí do dna moc mluvit. Rostliny nechávají taky na pokoji, jen mech mi občas roztahajį po akváriu. Okrużákem nepohrdnou, ale není to žádné vyhlazování.
Souhlasím s Václavem, jsou to jedny z nejmírnějších cichlid.
I skaláry jsou větší destruktoři.
Můžeš se pokochat a poučit
rybicky.net/nadrze/3067 Jsou to klidné plaché ryby a k parmičkám se moc nehodí. Prostě míchat kontinenty u hlavních ryb se moc nemá. Měl jsem je několikrát Kdyby žraly rostliny šly by okamžitě z baráku. Pokud jde o šneky tak žrát jsem nikdy neviděl, ale jsou to cichlidy. Ve dnu se nevrtaly, nikdy totiž neuhlídaly jikry.
www.youtube.com/… Dobrý den,
plánuji do svého akvária pořídit Akary hnědé (Společně s parmičkami čtyřpruhými a panceřníčky skvrnitými. Kombinaci jsem zmínil již zde:
rybicky.net/forum/11849-mohou-byt-tyto-rybky-spolu, tak snad uspěji zde s dotazem na zkušenosti
).
Dočetl jsem se o nich, že žerou šneky, někde že i okusují rostliny a vrtají se ve dnu. Další zdroje mi to zase vyvrací. Kde je pravda? Chápu, že u cichlid hodně záleží na povaze rybky.
Můžete mi prosím potvrdit případně vyvrátit tyto informace?
Jestli skutečně žerou šneky, to nebudu rád, protože jsou pro mě indikátorem řas a zároven jejich čističi.
Předem díky.
Starší reakce
I ty mohou sehrát svoji roli.
Takže to nebylo podminkama. Tak dekuju
Dle mého se jedná o rozmnožování blízce příbuzných jedinců.
Bohužel se to objevuje čím dál častěji.
V akva je mám chvilku. Těch ploutví sem si vsimnul už v pytliku.
Fotky mojich VS ocas tech nových
To je typický import, takhle vypadá většina ryb. Za měsíc se dají do kupy.
Ahoj,nejsou ještě ve stresu z přepravy?Jak dlouho je máš v AQ? Hoď sem fotku,střílet od boku není dobrá volba
Starší reakce
Pořídil bych urcite od HIKARI cichlid gold.a asi druhý favorit je od SAK energy.
Cyklop je moc malý na ty jejich velké huby
Ten mi nosil soused- nalovený živý - je pěstitel krmí jen tím a nemůže ho vynachválit . Ale já už ho tam moc nedávám. Jako žerou to ale většina končí ve filtru...
Mražený cyclops, ale je to drobnější krmivo. Jinak s patentkama souhlas.
Přidat reakci
[1] ...... 11
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 9255x