Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Cryptocoryny - problém

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Problémy s rostlinami 

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Cryptocoryny - problém
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2018 22:43 Muž Kubaa [718] Re: Maq
A proč myslíš, že jediný mechanismus, jakým může CO2 vadit, je snižování pH? je to samozřejmě možné, ale já jsem uvažoval obecněji. Proč může vápnomilné affinisce nadbytek CO2 vadit? Protože se s ním v přírodě asi moc nesetkává. Ergo je to pro ni nepřirozené. Evoluční uvažování.

Nemůžu to říci se 100% jistotou, ale myslím, že některá z těch starých zanedbávaných akvárií, kde si affinisky někde v tmavém koutě spokojeně rostly, měly docela nízké pH.

Možná je to jinak. Ale víme, že jí v high tech akváriích něco vadí. CO2 mi přijde jako nejpravděpodobnější varianta. Asi první věc, kterou bych zkusil, kdybych tomu chtěl experimentálně přijít na kloub.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.03.2018 22:36 Maq Re: Kubaa
??? Nějak si nerozumíme.
Napsal jsi, že vápnomilné rostlině (affinisce) může nadbytek CO2 vadit. Zeptal jsem se proč, protože nevidím důvod.

CO2 reaguje s vápencem, to víme. Ale to nejde k věci, vápenec vůbec nemusí být přítomen.
CO2 snižuje pH. To taky víme. Ale pokud to affinisce vadí, tak jí nevadí CO2 ve vodě, nýbrž cokoliv, co snižuje pH. Bude-li mít voda na začátku pH 8 a vysokou alkalitu, CO2 moc pH nesníží, a tedy by jí neměl vadit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.03.2018 21:52 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: UndeR
1) Není to kryptokorynový rozpad, který znám. Při tom se primárně rozpadnou staré listy, nikdy nové. Plus rozpad od stonku k okrajům. Můj rozpad šel vždy od špičky listu.
2) Podezíral bych tu vodu z RO - asi jsi hned nevyměnil 100% vody, měnil postupně, a jak to překročilo určitou hranici, stalo se toto. Osobně jsem nikdy neřešil vodu z RO, mám ji tvrdou, až velmi tvrdou a běžné kryptokoryny jsou ok.
3) Pepan. C. affinis mi roste pěkně, dokonce se dosud (klepu na dřevo) nerozpadla. Standardní low-tech.
4) Nemusí to být čistě vápancem. Možná všeobecně tvrdou vodou. UndeR - byl by pro tebe problém přejít zpět na normální vodu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2018 20:48 Muž Kubaa [718] Re: Maq
Protože CO2 reaguje s vápencem? Tedy volného CO2 ve vápenaté vodě moc nebude. A z vápenatých vod affiniska pochází. Takže z nadbytku CO2 možná nedokáže těžit jako jiné rostliny a možná ji i škodí. Nezkoušel jsem, nabízím teorii vysvětlující popisovaná fakta. Protože affiniska se moc nezměnila, v old school akváriích roste pořád stejně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2018 20:41 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Pepan
Tak já jsem jí měl, dno samý vápenec, tvrdší voda, slabé světlo a mateční rostliny měly k 50cm. Jejich růžice byla i 5cm nad substrátem. Přidal jsem světlo, vyměnil dno a začala mě téci z vodovodu měkčí voda a po přidání CO2 už do byly mrňavé nevybarvené problémové rostliny. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2018 20:35 Maq Re: Kubaa
Kubaa napsal: vápnomilné affinisce to může dost vadit
Proč by vápnomilné rostlině mělo vadit víc CO2 ve vodě?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2018 20:03 Muž Kubaa [718] Re: romant
Děkuji za vysvětlení. Sajrajtem se CO2 stává, pokud je předávkován, což je dnes běžná praxe. Zrovna vápnomilné affinisce to může dost vadit. V lowtech roste stejně, jako rostla vždycky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2018 20:01 R Muž romant [27982] Re: Kubaa
CO2 není sajrajt, tento plyn se v akváriích vysktuje vždy, je jenom otázka v jakém množství. Sajrajt je tzv. tekuté CO2. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2018 19:57 Muž Kubaa [718] Re: Pepan
A není to tím, že teď se do akvárií cpou tudlecty CO2 a další sajrajty?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2018 19:16 R Muž romant [27982] Re: UndeR
Začni striktně přesně měnit to a daný stejný množství vody. Tak bych to udělal já. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.03.2018 19:13 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Angus68
Angus68 napsal: Koukal jsem na jeho nádrž a Cr.pontederifolia mu jde pěkně ano Tak se mi to na tu nemoc Václave moc nezdá. Já tedy, co mám zkušenosti s kryptoškama, tak pokaždý nějakou takovou potvoru chytla pouze Cr.affinis hmm Asi je náchylnější co se týká změn parametrů vody, osvětlení atd...
Mě by zajímalo, zda C. affinis je stejný druh, který jsme pěstovali kdysi (pro neinformované, bylo to v minulém tisíciletí). Tehdy byly affinisky jedním ze dvou druhů kytek, které byly permanentně v každé akvaristice na Ostravsku. Dneska si člověk pořídí C. affinis, škaredě se na ni podívá a kytka jde do kytek. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2018 19:03 Muž UndeR [80] Re: Angus68
No tak teď jsem z toho jelen smich Co mi tedy poradíte? Měl bych zkusit dodat dusík?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2018 08:47 Angus68 Re: vaaclav
Koukal jsem na jeho nádrž a Cr.pontederifolia mu jde pěkně ano Tak se mi to na tu nemoc Václave moc nezdá. Já tedy, co mám zkušenosti s kryptoškama, tak pokaždý nějakou takovou potvoru chytla pouze Cr.affinis hmm Asi je náchylnější co se týká změn parametrů vody, osvětlení atd...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2018 08:40 Angus68 Re: vaaclav
V tom máš asi Václave pravdu ano Záleží ale na tom (si myslím), o jaký druh kryptokoryny se jedná. Né všechny druhy jedou na stejných podmínkách, však víš. Stačí pH dát dost nízko pod 6.5 a špatně se daří například Cr.crispatula balansae. Podívám se na nádrž ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2018 08:29 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Angus68
Hořčík v tom asi nebude když ho dodává do akvária. Hnojivo neobsahuje dusík ani fosfor a když přidává vodu z RO tak by to mohl začít být problém. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2018 07:59 Angus68 Re: UndeR
Myslím, že chybí troška hořčíku, ale to doplníš kvalitním hnojivem při údržbě ;-)
Mě se to Václave na kryptokorynovou nemoc nezdá hmm Rostliny odcházejí jiným způsobem a všechny. Snad na to přijdete X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2018 06:39 Muž UndeR [80] Re: vaaclav
No ale to by znamenalo že se projevuje jiným způsobem. V minulosti když se mi cryptocorynová nemoc objevila tak listy vždy jakoby sklovatěly, a to od špičky. Tohle hnědnutí či uhnívání probíhá oproti tomu jinak. Kolika způsoby se teda může projevovat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.03.2018 22:33 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: UndeR
Je to tak zvaná kryptokorynová nemoc. Většinou jde o reakci na změnu podmínek v akváriu. V nejhorším případě dochází k úplnému rozpadu listů. Rostlina po čase opět obrazí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2018 21:37 Muž UndeR [80]
Fotka k příspěvku Poslední dobou se u mě přestalo dařit Cryptocorynám. List vždy vyroste a potom jakoby směrem od stonku k okrajům začne uhnívat. Je to vidět na přiložené fotografii. Můj odhad je, že by se mohlo jednat o nedostatek nějakého prvku, ale než začnu experimentovat, rád bych slyšel i názory zkušenějších. Na cryptocorynovou nemoc se mi to nezná, tou jsem si už taky prošel a vypadala jinak, tak netuším co by mohlo být příčinou... :-O

EDIT: ještě doplním, že se tohle začalo objevovat s cca měsíčním odstupem po tom co jsem začal používat vodu z RO
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2018 17:52 Rostliny – Re: Martin11
Dávno tomu jsem koupil anubis z meristemového množení, měl snahu pořád odnožovat, ale výšky původního nikdy nedosáhl, mohlo to být v něčem jiném, nejsem botanik.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2018 16:37 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Martin11
Fotka k příspěvku Každopádně mé C. beckettii vypadají takhle. Výška asi 30 cm.
Možná tím, jak je pěstuješ z minirostlinek, vypadají tvé, jak vypadají a za rok budou podobné jako moje. Zjistíš to jen časem. Nebo si někde koupíš skutečné C. beckettii.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2018 15:30 Martin11 Re: RE5PEK7
Jo přesně tak, je to ta mezi těmi Sagittariemi. Před tím kamenem. Takovéhle podobné trsy mám v akva ještě asi dva. Výška všech je nanejvýš 5cm.
EDIT- Ještě mě napadlo je všechny přesadit k sobě do jednoho kouta dál od ostatních? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   05.01.2018 07:52 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: NHKG
On asi myslí tu rostlinu za Sagittarií.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2018 21:52 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Martin11
Dej fotku do tématu copak je to za rostlinu. Můj tip je Sagittaria.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2018 21:39 Martin11 Re: JirkaŠčobák
No na štítku na kelímku to aspoň bylo napsané. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.01.2018 21:30 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Martin11
Jsi si jistý, že to je C. beckettii?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2018 21:23 Martin11 – stále zakrslá Cryptocoryne becketii
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, mám už téměř třičtvrtě roku problém s Cryptocoryne becketii. Zakoupil jsem ji ve formě in-vitro a dá se říct, že doposud se jí moc nechce rozrůst do svých standartních rozměrů. Je stále zakrslá. Jinak se nezdá že by nějak strádala. Lístky vypadají zdravé, lesklé neuhnívá. Dokonce občas vyraší pár nových listů, ale růst se prostě zastaví. Vlastně, když tak koukám, tak už i anubias nemá velikost jakou by měl mít. Je vidět, že má snahu růst- nové listy, ale malé a řekl bych zkroucené. Zbytek rostlin co jsou velké, tak není problém. Že by nějaký konkurenční boj? Ty větší rostliny vysají živiny těm malým? Dříve jsem bojoval s řasou, teď je to v pohodě. Mám v akva dvě siamky, a ty jsou v boji proti řasám dobří pomocníci potlesk . Ale i tak se bojím nějak výrazně hnojit. Teď hnojím nepravidelně: Easy-life Profito.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2017 22:55 Maq Re: varyska
Nedomnívám se, že jde o projev nedostatku nějaké živiny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2017 19:02 Žena varyska [22] Re: varyska
ale já mám takové Cryptokoryny v akva asi 4 a je to na všech...jsou takové celé rostliny hlavně tam jsou některé skoro rok...i déle sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2017 06:07 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: varyska
Fotka k příspěvku V životě jsem se s tím u kryptokoryn nepotkal. Asi proto, že vyznávám jednoduché metody jako hlínu do dna, hodně detritu, nehrabání se ve dnu, opatrné přihnojování a akvária bez CO2. Pak nemusím řešit pH a podobné věci. "JEDNODUCHOST", jak říkal Hannibal Lecter :). Dělej to taky tak a bude dobře.
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2017 17:58 Muž pancéřníček [168] Re: varyska
U nových listů to může být nedostatkem draslíku. U starých listů se tvoří také takovéto dírky po celé ploše, ale u těch to je normální ( rostlina si stahuje mobilní prvky než list odhodí ).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.07.2017 16:18 Maq Re: varyska
Změna pH často způsobí kryptokorynovou nemoc. Ale ta vypadá úplně jinak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2017 15:10 Žena varyska [22]
Fotka k příspěvku Ahojte...prosím o radu...chybí jim něco? Podminky v akva pořád stejné, jenom jsem zase začala používat CO2. A tím se snížilo pH....Je to důsledek? Děkuji
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.06.2017 18:26 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Pettra
Je to takzvaná krytokorynová nemoc. Nic strašného, stačí počkat ono se to zase spraví. rybicky.net/clanky/1303-jak-predchazet-rozpadu-listu-u-cryptocoryne. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2017 10:22 Pettra – dá se zachránit?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahojte zdravim vás. Toto sa mi stalo s kytičkou v priebehi asi 4-5 dní. v podrate sa úplne rozpadá.Doteraz krásne vyhanala nove listky a zrazu toto. má aj pár novych lístkov, ale ted vyzera, že budou na rozpadnutie . Vodu mením stále rovnalo, jediné čo si vybavujem , že som zmenila je , že som menila vodu pri odkalovani dna. (nielen vymena vody) . našla som tam tyčinky biele a tie sa mnozili a mnozili, tak som ich 1x do tyzdna odsala a potom doliala vodu. včera som 1.x dala hnojivo od zlozeni akva, nakolko rastlinky prosperovali a dokonca mi anubias zcal kvitnut. preto to hnojivo. Nerozumiem, preco tak rychlo zacal akoby "mokvat" .myslite , ze hnojivo mu pomože? mam viac svietit? :-O
to hnojivo koli tomu, ze sa rastlinka rozpada a nie na prihnojenie anubiasu ;) pre jasne vysvetlenie ... polysperma ma sem tam dierky v listkoch a su akoby okraje do hneda. Ked ju ale odstipnem, tak doratie krasne zelena a potom zase malinko zhnedne/ urobi sa dierka
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2016 10:53 Muž Filip10 [1] Re: JirkaŠčobák
Dík za zajímavé čtení a postřehy. Teď právě mám nové mladé listy, takže uvidím, jak se jim bude dařit.Dám tomu ještě šanci.Jak říkám, nerad bych se této rostliny zbavoval.Moc se mi líbí,ale nechci ji tam mít za každou cenu. Aq je ještě mladé a mám v plánu zredukovat rostlinné druhy (vyndat Hygrophily) a mít víc kusů od méně druhů.Tyto rostliny jsou tam z důvodu rozběhu aq a jejich nenáročnosti.Ještě jednou dík moc a ať se daří.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2016 14:40 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Maq
Výška substrátu stačí. Lagenandry rostou takhle, protože jsem dostal úvodní intrukce, že je nemám sázet hluboko, nicméně už je zastrkávám. Víc koukni, co píšu v denníku.

P.S. Odkryté kořeny vůbec nevadí kryptokorynám, anubiasům, bucephalandrám, myslel jsem si, že lagenandry jsou podobné, ale realita je, že s odkrytými kořeny mají menší listy.
Jednou byla tady na Rybičkách diskuse o echinodoru Tropika, kde víc lidí uvedlo, jak jim uhnívá. Já nechápal, protože mě rostou dobře a všechny. Pak vyplynulo, že já je strkám do substrátu mělce, že jsou vidět kořeny (u dvou rostlin až s rostlinnou růžicí 1cm nad substrátem). Evidentně právě toto Tropikám víc vyhovuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2016 14:37 Maq Re: JirkaŠčobák
Ty Lagenandry jsou krásné, nikdy jsem je neměl, přidám si je na seznam :-)
Není v tom akváriu málo písku? Proč ty Lagenandry rostou tak "nezakořeněné", to je jejich normální způsob?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2016 14:10 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Maq
Každopádně, když mám víc druhů kryptokoryn, prosperuje mi ten, co byl v akváriu první a v největším počtu. Ty ve své velikostní kategorii dominují (mimo ně rostou druhy, které mají jinou velikost, než dominantní druh).
Nemyslím, že jsou rostliny mezi sebou ve vztahu vůči řasám spojenci. Konkurují si také, jen to není vnímáno tolik. Dokáží společně potlačit řasy, PŘESTOŽE si konkurují (některá akvária se nedovedou zbavit řas možná právě proto, že je konkurenční boj mezi rostlinami až příliš silný).
Co se specifických chemikálií týče, asi ano, ale netuším, nakolik je to důležité. Odhaduju, že zde hrají roli další faktory (okamžité podmínky, nároky dominantního druhu) a to, co v konečném důsledku rozhodne, je komplex těchto faktorů, který je v každém jednom akváriu jedinečný.

Podívej. Tohle mé akvárium: rybicky.net/nadrze/24631 Echinodory 'Tropica' mají podobnou velikost jako Lagenandy meeboldii. Do toho se tam cpe zezadu najas. Procesy probíhají pomalu, protože je to totální low-tech, ale přesto musím stále dohlížet. Jednu dobu začala dominovat najas, brutálně jsem ji potlačil a rozhodilo to rovnováhu celého akvária. Najas se fakt dlouho vzpamatovávala, mezitím prosperovaly Tropiky a lagenandry. Jenže poslední dobou se daří maličko víc Tropikám, tak se snažím trochu podporovat lagenandry. Doopravdy netuším, co by se stalo, kdybych to nechal osudu (a to neřeším, že je to akva bez řes, takže ty mi život nekomplikují). Az vyhodím aponogeton vzadu, budou v tom i s marsilkou jen čtyři dominantní druhy, ale přesto je to práce dost. Kdybych nechtěl mít mezi lagenandrami svěží zelenou bervu, vyhodím Tropiku a bude víc klid.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2016 13:42 Maq Re: JirkaŠčobák
JirkaŠčobák napsal: Akceptujeme, že množství zdravých rostlin = málo řas. Proč si neuvědomit, že to platí nejen pro řasy, ale i pro jiné rostliny?
Já to pravidlo akceptuji, mně to tak funguje a mnohým jiným taky. Ale vysvětlením si nejsem jistý.
Že by každý druh rostliny vypouštěl nějakou specifickou chemikálii, která všem ostatním škodí?
Navíc, mezi vyššími rostlinami uvažujeme o mezidruhové konkurenci, zatímco ve vztahu k řasám vidíme vyšší rostliny jako spojence.
Navíc je to komplikované tím, že "řasy" zahrnují několik skupin velmi odlišných organismů.
Píšu neuspořádaně, protože vážně nevím. Nenacházím konzistentní vysvětlení, přestože uznávám, že to tak (v případě řas) evidentně funguje.

Ještě to doplním. Já si představuji, že vyšší rostliny potlačují řasy tak nějak podobně, jak kdysi automobily potlačily koně. Prostě dokáží dělat totéž nějakým lepším, vyspělejším způsobem.
Konkurence mezi jednotlivými typy automobilů pak ale funguje jinak, jde o detaily provedení jediného principu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2016 13:27 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Maq
Myslím, že si konkurují i rostliny jednoho druhu. Když vypleješ monokulturní akvárium, zjistíš, že je zde omezené množství doopravdy velkých rostlin a větší množství rostlin malých, které se prosadí, jen když některá velká rostlina uvolní místo.
Specifické to je u rostlin tvořících velký trs, které jsou v podstatě jedna rostlina, ale i tam pozoruješ velké a menší listy.

Myslím, že upravují prostředí tím, že odebírají určité látky a naopak mohou něco vypouštět. A samozřejmě vyplňují prostor.

Takto. Akceptujeme, že množství zdravých rostlin = málo řas. Proč si neuvědomit, že to platí nejen pro řasy, ale i pro jiné rostliny?

P.S. Filip má silnou Valisneria gigantea. U mě vyplnila celé akvárium, že se ani řasy pořádně nevejdou: rybicky.net/nadrze/24575 Proč si myslet, že u Filipa má V. gigantea jiné ambice a roste jinak? Je to rostlina, která roste, co to jde.
Buď k ní přistoupíte jako já a necháte jí akvárium nebo začnete bojovat a strkat tam jiné rostliny, takže máte v akváriu konflikt s nejistým výsledkem. V praxi to (uvažuji nahlas) není "boj mezi rostlinami", ale "boj konkrétní rostliny s akvaristou".
:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2016 13:20 Maq Re: JirkaŠčobák
Kdyby ale nešlo o mezidruhovou konkurenci, tak by si konkurovaly i rostliny jednoho druhu, ne?
Já jsem před časem měl řadu let akvárium, které fungovalo, a věnoval jsem mu minimum času. Řada druhů rostlin postupně vymizela, zůstaly asi čtyři druhy, a dominovala hnědovka. Rozrostla se do úplné džungle, po celém akváriu. Bylo to svým způsobem (neupraveně) krásné.
Mimochodem, minimum řasy a rybám (Julidochromis) se dařilo velmi dobře.
Teď je ale otázka, jestli si rostliny nějak upravují prostředí podle svého, a tím těm ostatním druhům škodí, anebo vnější faktory prostě nejvíc vyhovovaly hnědovce, takže to samovolně spělo do té (téměř) monokultury.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2016 11:50 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Maq
Prosím, tykej mi :).
Nemyslím, že se jedná o cíl potlačit konkurenci. Každá rostlina PROSTĚ ROSTE. Když to vypálí, že potlačí konkurenci, přežije, když konkurence potlačí ji, nepřežije. Když do toho akvarista zasahuje, neuvidí rostliny silné, jak by mohly být.

Příklad. Toto akvárium funguje čtrnáctý rok, echinodorus v něm je celou dobu, ale až když jsem mu přestal cpát do akvária jiné rostliny, vyrostl tak velký, jak je dnes: rybicky.net/nadrze/25126
(podezírám ho, že by mohl být ještě větší, mít víc hnojení a víc místa)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2016 11:05 Maq Re: JirkaŠčobák
Myslíte že každá rostlina si upravuje prostředí podle svého s cílem potlačit konkurenci? A že to dělá v míře, která má praktický význam?
Nevidím poprvé, že doporučujete jednodruhové osázení jako nejbezpečnější...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2016 10:52 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Filip10
Nejjistější pro prosperitu rostlin je, osadit celé akvárium jedním druhem rostliny. Rostliny pak budou nejkrásnější, nejméně hrozí problémy, ryby budou akvárium milovat.
Neřeším design, ale funkčnost.
Když dáš další druh, stejně velký a silný, jako už v akváriu je, nemusí ti tolik prosperovat. Ale menší rostlina, která se se stávající dominantní nebije o prostor, může být ok.
Každý další druh komplikuje situaci. Normální. Zbytečné se divit: "Toto mi neroste."

V šedesátilitrových akváriích například funguji na třech, čtyřech dominantních rostlinných druzích. V třicetilitrových a menších často na jednom, dvěma.
Ty máš už několik velkých a silných rostlinných druhů, podle mě by ses měl soustředit na ně a jejich prosperitu a neřešit druh, který se nechá vytlačovat.

Příklad: Mám 250l akvárium plné kryptokoryn (9 druhů) a s jedním velkým aponogetonem. Koření z něj epipremnum. Proto se nedivím, že Nymphoides 'Taiwan' stagnuje. Má to být "plevel", místo teoreticky existuje, ale už se nevejde z důvodů výše uvedených. Neříkám, že vůbec neroste, ale nedá se to porovnat, kdyby byl v akváriu sám.
Hm?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2016 10:49 Maq Re: Filip10
Slovo "místo" bylo v uvozovkách, takže to bylo míněno jinak.
Skoro v každém akváriu se stane, že některý druh rostliny se nedaří. Leckdo to může všelijak vysvětlovat, ale vlivů a proměnných je tolik, že sotva víme proč. Obvyklá cesta je nelámat si s tím hlavu a neúspěšnou rostlinu vyměnit za jiný druh. Časem se dopracujeme k rostlinám, kterým se daří... a pak už je jenom protrháváme.
Každé akvárium je unikát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2016 09:47 Muž Filip10 [1] Re: JirkaŠčobák
Pěkné dopoledne Jiří.Chtěl bych se zeptat, co znamená nebo co je myšleno "nemám pro ni místo".Přijde mi, že místa pro rostliny je v aq dost.Někde jsem četl, že se některé druhy rostlin nemají rádi a zrovna ty, které mám v aq (vallisneria a cryptošky), ale co je na tom pravdy, to opravdu nevím.Nedávno mi vyrazily další mladé listy,tak uvidíme.Ještě tomu dám čas a pak budu řešit jiný druh rostliny.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2016 12:37 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Jája
Už mlčím :).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2016 11:31 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: JirkaŠčobák
Rozpadlý list pozná i začátečník...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2016 09:51 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Filip10
Filip10 napsal:mam takovou teorii,budu pěstovat rostliny a chovat ryby,kterym se bude dařit.ostatni dat pryč.v tomto případě se mi to dělat nechce,ale nechci upravovat vodu,pridavat do ní jednou tohle a priste zase toto.co mi radite vy zkušení?
S touto pasáží souhlasím, dělám to podobně. Ale taky si myslím, že v tomto akváriu nemáš pro C. aponogetifolia "místo". Zbytečné znásilňovat.

Ještě k tomu, co psala Jája: Hm, že by toto byla zrovna kryptokoryna, které se jako znamení rozpadu na rozdíl od ostatních kryptokoryn rozpadnou mladé listy? Nemáš v tom náhodou nějakou rybu, která mladé listy kryptokoryny dovede ocenit?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 8

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 10290x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/2468-cryptocoryny-problem?od=51