Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Cryptocoryny - problém

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Problémy s rostlinami 

Přejít na předchozí stránku 5 Přejít na další stránku   1  
Cryptocoryny - problém
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2013 10:34 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: vendy
Nikoli ryby, ale "kryptokorynová choroba"...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2013 10:00 Žena vendy [27] - Cichlidy – bez kytek přes noc
Fotka k příspěvku Ahoj už přes půl roku mám na levé straně koberec cryptokoryn tropika.Párkrát jsem psala kvůli dírkám v listech, ale nijak sme to potom neřešily. Ráno příjdu k akva a koberec vypadal jak když tam projde ohneň. Neříkejte mi, že to 3 ancíci přes noc vymetou :-| búdáci jedni. Parmičky siamské pořád polehávaly měly plná břicha, ale ty to spíš dojídaly ne...Byla jsem pěkně naštvaná, listy nijak nehnědly, nežloutly jen druhý den zbytky uhnilých listů. sad
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2013 22:26 Muž grunda [1781] - Cichlidy
tohle je klasický přechod s emersu na submers, kryptokorynová nemoc je uhnívání listů na zdravých kytkách při změně v akva. Až přelistí, tak budou v pohodě
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2013 21:37 Muž acik [416] Re: Myssinka
zaleží jaký máš parametry vody,ale tyhle kytky jsou velice dost náchylné na změny v akva,odpadají ji staré listy a vyrazí nové... takzvaná kryptokorynová nemoc,ale to se můžeš dočíst viz předchozí příspěvky a na netu je toho také spousty
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2013 21:32 Žena Myssinka [0]
Zdravím! Mám v nově založeném akvariu (60l) zasazené dva druhy Kryptokoryn. Začli se mi po pár dnech na jejich listech dělat žluté skvrny, které postupem času proděravý a následně to napadne celý list, který uplně uhnije. Nevíte čím to může být? Ke kořenům už jsem dala tabletky pro podporu kryptokoryn. Za dva dny vyrostly malé nové lístky a mají celkově i lepší barvu, ale na napadených listech žluté skvrny stále zůstávají. Co s tím? Někdo nějaké zkušenosti?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.11.2013 08:18 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: vendy
většinou je to nedostatkem draslíku
maniakva.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2013 07:27 Muž bulawaio [92] Re: vendy
pokud se to rozlézá, tak bych si tipnul, že to nebude problém špatných kusů, ale nejspíš to značí nedostatek nějakého prvku. Prvotně se to mohlo objevit u těch posledně zasazených kousků, které třeba nebyly ještě aklimatizovány a dobře zakořeněny. Pokud teda sama o sobě můžeš vyloučit, že to udělal nějaký živý organizmus :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2013 21:18 Žena vendy [27] - Cichlidy – cryptocoryna tropica
ahoj postupně jsem dokupovala tuhle rostlinku až mi udělala krásný kobereček. akorát od poslední várky pro kterou jsem si byla v akva dahu - jen od nich, se mi asi po 3 měsících začaly dělat v listech dírky. listy neuhnívají nemají náznaky žloutnutí či jiného odmuírání je to jak od broučků nebo když je něco propálí malinké dírky. Vím že to měly ty rostliny z posledního dokoupení, ale mám pocit že se to rozlízá. Mohla sem si donést na nich něco co není okem viditelné? Listy jsou jinak ok ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.11.2013 16:45 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Myssinka
kryptokorynová choroba. Postupně ti odejdou všechny listy. Kořeny nech, rostlina znovu obrazí. Hnědá řasa sama po záběhu aq odejde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2013 16:42 Myssinka
Zdravím! V nově založeném akvariu se mi kromě hnědé řasy na listech kryptokoryny objevili takové žluté fleky. Nejdřívejsou jen žluté, potom se proděravý a následně zežloutne postupně celý list a je úplně naodpis. Čím to může být? A co mám dělat s tou hnusnou hnědou řasou? hmm
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2013 13:59 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: vendy
Přesně tak. To kryptokoryny při změně prostředí rády dělají. Většinou pustí nové listy a rostou vesele dál.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   12.10.2013 10:45 Žena vendy [27] - CichlidyRe: LiborSprysl
Ahoj podle fotek co jsem viděla můžu říct že se mi stalo to samé u kryptošek co jsem si donesla, myslela jsem si že je to od ancíků. Jinak teda skoro všechny listy uhnily s rostlinou jsem nehýbala a nepřesazovala teď pustila listů a mladých a drží se. tak třeba jí nesedla ta změna prostředí nějaká doba v tom kýblu zima apod...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2013 11:22 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: LiborSprysl
Jako prvního původce bych v tomhle případě viděl tu změnu zářivek. Proč tam také hledat něco jiného... Ale co to zapříčinilo je hádaní a beztak zbytečné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2013 11:13 Muž LiborSprysl [9015] Re: Johan
Aha, takže by pravdu mohl mít Vašek v tom, že světlo tak podstatné není...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   11.10.2013 11:05 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: LiborSprysl
Myslím si, že jak odehnívají listy, tak si z nich rostlina zároveň bere živiny a ty používá pro růst nových listů, které se již snaží být přizpůsobené aktuálním podmínkám v akváriu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2013 10:35 Muž LiborSprysl [9015] Re: Johan
Jsem rád, že se nepletu, ale rád se Honzo nechám poučit s ohledem na to, co jsem s nimi dělal já. Vylezou pak díky světlu, nebo tomu, že člověk odstraní shnilé listy, dojde ke změně podmínek v akváriu a přidá-li se světlo, pak se mají líp?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   11.10.2013 10:32 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: ošom
Tohle je rozhodně kryptokorynová nemoc. U tohoto druhu se to jde ze začátku většinou pomalu a vypadá to přesně takto. Podobné díry dělají rádi okružáci, ale to pak jsou hladké okraje, né takto ohnilé (tím nevylučuji, že v těch místech nežerou uhnívající listy). ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2013 10:02 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: vaaclav
Já mám právě zkušenost, že se tímto způsobem rozpadly affinisky u syna v AQ. Byl aktivní a hnojil (normálně hnojím já), jenže do AQ nalil celou týdnenní dávku a milé kryptošky to nevydržely a rozpadly se. A byl to fofr. A právě v listech měly i dírky, prostě se rozpadaly zevnitř. Rozpadly se i k. kalatkolisté (to jsem viděla u ní poprvé v životě, je to držák), pouze tropica a legroika vyvázly téměř bez následků. Vypadalo to tak, jak je na fotce, kterou vložil ošom. Ale na té fotce je ještě vidět, že ty listy nejsou zdravé - nemyslím tím ty díry, ale celou plochu listu. Proto si myslím, že ty díry je důsledek toho, že ty listy odcházejí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2013 09:39 Muž LiborSprysl [9015] Re: vaaclav
vaaclav napsal: Jsou to vyloženě prožrané díry v jaké kondici jsou rostliny to nemůžu posoudit fotka bleskem hodně zkresluje. :-)
Takhle vypadá kryptokorynová nemoc.


Ony se do ní tazatelovy kytky dostanou rovněž a nebude to dlouho trvat... ;-) Shodí všechny listy a když začne trochu víc svítit, tak zase vylezou...Protože samozřejmě nevím druh kryptokoryny a v atlasu se mi hledat nechce, mohu potvrdit, že se do tohoto stadia dostávají velmi často i bez přítomnosti jakýchkoliv krunýřovců. Měl jsem je. V jedné nádrži rostly báječně a v sousední se rozpadly na makotinu. Pak obrazily, když jsem přisvítil.
Já si myslím, že jsou to projevy "paměti" rostlin. Kryptokoryny nejsou jen rostliny trvale rostoucí pod hladinou...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2013 21:37 R Muž romant [27987] Re: vaaclav
Je pravda, že já to svádím na ancáky a von tam je gibouš, to je jinej kombajn. :) Mě ty tečky, dírky jenž jsou oslizlý a začínají vypadat jako ta rostlina na Tvojí fotce příjdou jako to načnutí, o němž píšu. Je taky otázka, zda-li ty dírky nejsou právě výsledkem nočního broušení listů právě tím giboušem. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2013 21:28 Žena meleri [12] - Amerika
no me zrovna vcera opadaly vsechny listy na vsech kryptokorynech...jeste v pondeli jsem si rikala, jak mi krasne rostou a krasne vypadaji...... :-(

ale v miniakvariu mam jednu a ta je v pohode....
tak nevim ale mini akvarium bylo vzdycky bez problemu ale s tim vetsim akvarkem mam jenom problemy...nechapu to....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   10.10.2013 21:19 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: romant
Fotka k příspěvku Jsou to vyloženě prožrané díry v jaké kondici jsou rostliny to nemůžu posoudit fotka bleskem hodně zkresluje. :-)
Takhle vypadá kryptokorynová nemoc.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   10.10.2013 21:03 R Muž romant [27987] Re: vaaclav
Já bych to viděl asi tak, že si klidně ancák zamlsá, ale až na načatejch listech, nemyslíš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2013 20:57 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: ošom
Krunýřovci ti dorostli a to bude ten problém, na zářivky to nesváděj. Je to jednoznačně od nich.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2013 20:07 ošom Re: vaaclav
no mám tam pár přísavek a jednoho krunýřovce síťovaného, ale od těch to být nemůže, protože je tam mám už od začátku a nikdy mi rostliny nežrali, možná to bude tím, že jsem vyměnil staré zářivky za nové
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2013 19:23 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: ošom
Tohle je ale většinou od někoho pěkně vyžrané, co máš za ryby mimo skalár a asi neonek? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2013 19:20 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: ošom
Zřejmě se něco v AQ změnilo, nebo jsi přesazoval, případně v jejich okolí odkaloval. Výsledek je rychlý rozpad listů (kryptokorynová nemoc).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2013 19:18 R Muž romant [27987] Re: ošom
Vyhledej pojem "kryptokorynová nemoc, choroba".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2013 19:14 ošom – chřadnoucí kryptokoriny
Fotka k příspěvku Kolegové akvaristé, prosím pomozte. Po založení 200l akvárka bylo vše ok asi tak půl roku, ani náznak řasy nebo něco podobného a náhle se mi na listech všech kryptokorin objevily zvláštní tečky a díry, listy začaly extrémně rychle hnít a vadnout a za 2 dny to vypadá jako na smetišti, nevím co s tím mám dělat, nikdy jsem nic podobného neviděl.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2013 09:16 Žena Beastie [320] Re: romant
dobře, vezmu to dle svého úsudku a některé ostříhám. Už mám dole vyražené asi tři nové listy a v té vodě se jí naštěstí daří dobře, vyhání hezky. Údržbu se snažím opět nahodit jako předtím, ale sádru z ruky mám dole teprve týden a na noze pořád nemůžu stát.
No umím si vybrat, stejně to nejvíc odneslo mini s razborkama...:(
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.07.2013 09:13 R Muž romant [27987] Re: Beastie
Co se jednomu bude už jevit nezachránitelné, další bude zachraňovat, vždyť je to klasika, je to o podmínkách v akváriu. Osobně bych to udělal kompromisem, odstraněním nejpostiženejších listů a praktikováním normálního provozu, tak jako před tím zvýšeným výskytem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2013 09:09 Žena Beastie [320] – Cryptocoryne aponogetifolia
Dobrý den
vzhledem k tomu, že jsem po úrazu a tak měsíc jsem zanedbávala údržbu tanganiky, mám samozřejmě všude kvanta řas. Nejvíc to odnesla kryptokoryna, listy jsou pokryté chlupatou černou řasou. Mám je ostříhat, dle zkušeností vím, že vyrazí znovu, nebo mám počkat až se to spraví? Nebo koupit neritinu, aby je ozobala?
Děkuji, můžu přidat foto, pokud to pomůže určit, jestli už jsou listy nezachránitelné

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2013 16:23 Žena baletka [624] Re: sivon
Mně jen nejde do hlavy, proč okolo těch pontederiifolia roste asi pět kryptošek, zahušťují se o sto šest, několikrát jsem kolem nich "orala" a ony stále vesele větví, houstnou a mají se k světu. Na té pontederiifolia je něco divně :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2013 13:59 Muž dimmur [283] Re: sivon
no me kryptokoryna neodnozuje vice nez rok, ale kdo si pocka, ten se docka...snad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2013 13:58 Žena sivon [1714] - PlžiRe: Bzzz
Kryptokoryny jsou konzervativní, dlouho jim trvá, než na novém místě začnou růst, potřebují prohnojené dno a nesnáší "orbu" okolo kořenů. Tvé akvárium je mladé, chce to trpělivost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2013 20:56 Žena baletka [624] Re: Bzzz
Jo, já to tady řešila svého času. Když odroluješ na starší vzkazy, najdeš to. Ničeho kkloudného jsem se nedopátrala. Měla jsem v akva asi 15 nádherných rostlin, které jsem dostala a všechny šly postupně do háje. Teď už je jich tam asi jen pět a já pořád doufám, že se nějak seberou, ale nic moc. Proces je vždycky stejný: list vyroste, rozbalí se, vypadá super, začne blednout, uhnívat, případně dírkovatět, a nakonec úplně odumře, pokud ho sama dříve neustřihnu. Ostatní kytky i cryptošky dobrý, tahle úplně nanic. Jestli na něco přijdeš, dej vědět :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2013 18:56 Muž Bzzz [2] – Cryptocoryne pontederiifolia
Zdravim, mám Cryptocoryne pontederiifolia, která mi skoro neroste, zajímalo by mě zda někdo neměl podobný problém, jiné kytky jsou suprově (viz profil). V atlase se píše, že snáší i slabší světlo já bych řekl že ho mám akorát.. tak nevím. díky moc

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2013 10:32 Muž bahno71 [287] - RostlinyRe: keydoc
souhlasím s tebou ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 14   19.04.2013 23:53 Muž keydoc [398] - RostlinyRe: baletka
Dá se říci, že čím méně zásahů do akva tím lépe se kryptoškám daří. ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2013 20:49 Žena baletka [624] Re: romant
To jsem se povrtala, jelikož jsem zároveň odkalovala, což v tomto konkrétním akva nedělám často, neboť to není potřeba. Takže ještě počkám, co se bude dít. Ale jde to s ní z kopce už dost dlouhý čas...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2013 16:09 R Muž romant [27987] Re: baletka
Pokud jsi se při tom sázení novejch rostlin trošku povrtala ve dně a zvláštěpak v bízkosti předmětnejch rostlin, tak to by souvislost míti mohlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2013 15:43 Muž antonim [9] - ŽivorodkyRe: baletka
Nové rostliny možná odebírají živiny, které teď chybí. A nebo-to je spíš pravděpodobnější-pohyby v substrátu, doteky, zvířený detrit(a možná i změna poměru živin)rostlinu vystresovaly a ta začala shazovat listy. Ale na mě v tom moc spoleh není. Cryptocryny pěstuji jen krátce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2013 14:42 Žena baletka [624] Re: micz
Ano, nové rostliny tam jsou. Musela jsem vyházet neprospívající náročné proserpinacy, v akva jim nebylo dobře a dodala jsem jiné rostliny. To může mít vliv?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2013 14:41 Žena baletka [624] Re: keydoc
Dobře. Všude píší, že cryptocorynová nemoc probíhá od špičky listů a listy jsou shozeny během několika hodin. Toto je proces probíhající už asi 14 dní a nikoliv od špičky. Takže proto to řeším...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.04.2013 12:08 Muž keydoc [398] - RostlinyRe: baletka
Ukázka krypt. hniloby (krypt. "nemoci"/rozpadu listů). Asi k nějaké změně muselo dojít. Každopádně klídek, rostlinu nechat, odstraňovat rozpadající listy a časem se zase rozroste.

Jinak bych všeobecně nepanikařil. On sice "stres" u kryptokoryn může vést k rozpadu listů, ale zase mnohdy produkují i nové odnože.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2013 11:56 Muž micz [132]
nepřidala si třeba nějaké nové rostliny?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2013 11:29 Žena baletka [624]
Fotka k příspěvku Zdravím, jsem tu opět s problémem, tentokrát s jinou cryptocorynou, která doteď prospívala velmi dobře a najednou, opravdu bez zásadních změn v prostředí, začala děravět, uhnívat odprostředka listů a celkově chřadnout. Co to může být? Absence nějakých živin? Jakých? Děkuji.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2013 09:02 R Muž romant [27987] Re: baletka
Když to hóódně zobecním, tak to chce co nejméně změn, prostě mají rády svůj klid a pravidelnost případných změn, čímž myslím třeba množství a četnost výměn vody a jak se píše v nejednom popisu, vyhnojený dno(já pracuji nejčastěji s rybím odpadem). Přizpůsobivost na vodu řekl bych je značná, samozřejmě že vyjímky se najdou, jako ve všem. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2013 08:38 Muž LiborSprysl [9015] Re: snehulda007
snehulda007 napsal: Mě roste potenderiifolia v tvrdý vodě celkem dobře.Jako substrát mám písek do bazénový filtrace a hnojim pouze jílovýma kuličkama. Je hodně náchylná na změnu světelných podmínek.Aspoň teda já mám takovou skušenost,kdy jem experimentoval s délkou a intenzitou svícení kvůli řase,ale po ustálení podmínek se zase "srovnala" a roste dobře.

A vo tom to je... ;-) prostě nesmí se s nimi bláznit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2013 08:31 Muž snehulda007 [850] Re: baletka
Mě roste potenderiifolia v tvrdý vodě celkem dobře.Jako substrát mám písek do bazénový filtrace a hnojim pouze jílovýma kuličkama. Je hodně náchylná na změnu světelných podmínek.Aspoň teda já mám takovou skušenost,kdy jem experimentoval s délkou a intenzitou svícení kvůli řase,ale po ustálení podmínek se zase "srovnala" a roste dobře.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [5] ...... 8

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 10300x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/2468-cryptocoryny-problem?od=201