Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Twinstar Nano

 

NápovědaFórum » Technika » Další technika 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 12 Žádná další stránka   1  
Twinstar Nano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2014 14:21 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Marcel G
No ono je to ťažko - nejde ani tak o to, že ORP merač nemám kalibrovaný, nejaký ten posun (či už konštantný alebo podľa nejakej krivky) by nebol problém...

Zobral som ho teda znovu, dal som do tégliku s čistou vodovodnou vodou, nechal som ho tam dosť dlho, kým sa hodnota ustálila na cca 250 mV. Zobral som vodu z môjho akvária (bez Twinstar), nechal v nej, ukazoval asi 200 mV. Opäť som nabral vodovodnú vodu - cca 360 mV. Späť do vody z akvária - 280 mV. Neviem, či niečo robím zle, ale takto to nemá žiadnu výpovednú hodnotu. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2014 09:24 Muž ludvik [1082] Re: Marcel G
Marcel G napsal: Zkoušel jsi měřit redox (ORP) v akváriu s Twinstarem a bez něj? To by mě dost zajímalo.
Žiaľ, s meraním redox potenciálu som nepochodil - ten lacný merač si meria ako chce, žiadna konzistencia vo výsledkoch nie je, jeden deň ukazoval niečo iné ako v druhý deň.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2014 07:23 Marcel G Re: zervan
Zkoušel jsi měřit redox (ORP) v akváriu s Twinstarem a bez něj? To by mě dost zajímalo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.07.2014 23:00 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: zervan
Pozorovanie 2 týždne po odobratí Twinstar: Objavuje sa klasická štetinková Ruducha na listoch Echinodoru, Vallisnerie a trochu i na filtri, na listoch pod svetlom sa rozrastá Jelení paroh a čiastočne zelená riasa (i na skle), ale tej zelenej sú len náznaky, asi ju zvláda držať na uzde upratovacia čata. Tieto riasy neboli prítomné v prítomnosti Twinstar (resp. po jeho nasadení zmizli), tak sa domnievam, že Twinstar má naozaj pozitívny vplyv na potlačovanie rias.

Na väčšine rastlín nebadať zmeny v intenzite rastu - rastú stále slušne. Ale sú výnimky: Ludwigia repens prestala rásť, pritom predtým (aj pred nasadením Twinstar) rástla veľmi intenzívne a každý týždeň som musel zastrihávať. Alternanthera reineckii 'Rosanervig' a 'Rot' začala mať po odobratí Twinstar problémy - akosi sa rozpadajú listy a nové listy sú zakrpatené, pokrútené. Tie však vykazovali iné problémy už predtým - začalo to dierami v listoch ako pri nedostatku draslíka, ten som následne zvýšil spolu s bórom. Preto si zatiaľ nemyslím, že by zhoršenie stavu rastlín priamo súviselo s Twinstar.

Stav v Miminom akváriu ( rybicky.net/nadrze/19970 ) s extra silným svetlom (viac ako 1 W/l): Krátko po zapojení Twinstar boli zredukované plávajúce rastliny a došlo k poruche na dodávaní CO2, čo spôsobilo masívny rozmach Jelenieho parohu. Keďže je akvárium veľmi nízke (24 cm) a bolo vidno, že bublinky z Twinstar sa dostanú sotva do 1/3 priestoru, nebolo badať nejaký efekt a odporučil som prepnúť na režim 2 (pre väčšie akváriá, bublinkuje častejšie). Potom došlo k zaujímavému javu: Jelení paroh začal belieť a opadávať, povaľovali sa kade-tade biele "chlpy", i predfilter bol nimi zanesený. Zatiaľ ešte úplne nevymizol, ale zdá sa, že Twinstar zaberá. Na raste rastlín zatiaľ nevidno nejaké zásadné zmeny - rástli predtým, rastú i teraz.

Mima ma upozornila ja problém: Vraj ju už 2 razy "skopalo", keď mala ruku vo vode a zároveň sa dotkla kovového držiaka osvetlenia. Pritom bol Twinstar vypnutý (len vypínačom, zostal v zásuvke). Pred jeho nasadením sa jej to nikdy nestalo. Skúsim tam zájsť a premerať rozdiel potenciálov a zistiť, v čom je problém.

Žiaľ, s meraním redox potenciálu som nepochodil - ten lacný merač si meria ako chce, žiadna konzistencia vo výsledkoch nie je, jeden deň ukazoval niečo iné ako v druhý deň. Ešte sa s tým pohrám, ale zatiaľ by som to zhrnul porekadlom "Skúpy dvakrát kúpi" tone

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2014 22:03 amrtin Re: Burik
Tak určitě by se to dalo uzavřít do plastové síťky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2014 18:54 Muž Burik [727] - AquascapingRe: replikant33
Aha,to je zajímavé..a nejde ty destičky z boku něčím zakrýt,aby se tam nic živého nedostalo?

Jsem zvědavý na tvé další informace,jestli to něco z řasou dělá,nebo ne..Včera jsem na Twinstar koukal v Aquascape a měl jsem nutkání to koupit na zkoušku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2014 18:49 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: Burik
to mně právě dělají taky. a když sebou škubne špatným směrem a prohučí mezi mřížkou omráčí ji to a na cca15sec. znehybní na dně. ale zatím se vždycky probraly i ta vzdálenost při které nastane tato reakce je stejná. zajímavé je že pokud jsou na dně tak jim to vůbec nevadí když jsou blízko .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2014 18:28 Muž Burik [727] - AquascapingRe: replikant33
Lekla se
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2014 18:24 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: Burik
není normální dobře si všimni toho prudkého trhnutí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2014 17:43 Muž Burik [727] - AquascapingRe: replikant33
Neřekl bych,že to je způsobeno Twinstarem,pohyb se mi zdál normální.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2014 17:22 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: ludvik
on ani ten org, nebí zase až tak bezpečný tady na tom videu sledujte cca 0:40sec. stejný cukavý pohyb mi krevetky dělají po přiblížení taky www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2014 17:00 Muž ludvik [1082] Re: replikant33
Odběr proudu je daný odporem spotřebiče a napájecím napětím. Takže pokud si vezme 0.5A na 12V, silnějším zdrojem tam rozhodně víc ampérů nenacpu.
Naopak ... pokud použiji slabší, než je nutné, hrozí to shořením. U zdrojů made in ROC s vcelku slušnou pravděpodobností doslova.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2014 16:49 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: daren
originál je napájeny 220V AC přez trafo na 12V DC z trafa do ovládací krabičky jde těch 12V co jde potom dál se mi zatím nepodařilo zjistit. z mích zkušeností nemají A vůbec žádný vliv ať jsem dal 0,8A a nebo 16A výron plynu byl stejný.

Co se týče originálu tak použití tech cenných kovů,tak díky nim dosahují mnohem větší efektivity co se tyče poměr (plocha/výron plynu), abych dosáhnul stejného výkonu musel jsem plochu asi ztrojnásobit a postavit mřížky na kolmo oproti originálu to má docela velkou mouchu a to že pokud se mezi mřížky dostane nějaký tvor okamžitě se odporoučí na dno a cca po 15sec. se teprve vzpamatuje. Výhoda vodorovného umístění je v tom že se mezi mřížky nic nedostane, takže nehrozí žádné nebezpečí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2014 15:34 Muž daren [408] Re: amrtin
Ja si nejak nemohu pomoci, ale at koukam jak koukam, nikde na tech videich poradne nevidim, cim je to napajene. Prijde mi trochu zvlastni, ze by original sestaval ze 2 nerezovych mrizek + 12V zdroje. To by mi ta cena prisla dost premrstena :)

V kazdem pripade me to nahlodalo, budu to muset pristi tyden v praci ozkouset. Mozna je fligna v tom, ze pokud ta mrizka neni platinova nebo neco podobne exotickeho, tak se po kratkem case rozlozi do vody. (ale treba se v takovem pripade ukaze ciste zelezo jako velmi vyhodny material :)

V kazdem pripade pokud je to tak easy, pocitam, ze napodobeniny za zlomkovu cenu se ebay objevi velmi zahy. Preci to nemuze byt tezsi zkopirovat nez iPhone 6, to mi nerikejte :-D

PS: Samo stale je asi k dizkuzi, jak moc a cemu to v akvariu pomaha/skodi... Ptal jsem se na to pred casem Adama Votavy, ten si to chvalil (ale tusim, ze to i prodava)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.07.2014 11:48 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: nigelxx
amrtin přesně to mám objednané palec

nigelxx ten interval bude asi kvůli stabilitě plynu, k dosažení určité koncentrace po celý . po dobu 15min, by to vyrobilo obrovské množství plynu. z jedné molekuly vody 1x O a 2x H nejsem si uplně jistí co by to udělalo s živočichy. přirovnal bych to k hnojivu: pokud máš dávkovat každý den 5ml PMDD a řekl by sis že bude pohodlnější nalít do AQ na začátku měsíce dávku na cely měsíc (30x5ml) tedy 150ml jistě by jsi rychle zjistil že musíš znovu navštívit prodejce rostlin a rybiček
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2014 10:52 Muž nigelxx [4] Re: amrtin
A proc musi byt tento interval? stydim Nikde jsem to nevycetl.Co by se stalo,kdybych to mel treba 1x po 2hod.na 15min.na priklad.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.07.2014 10:04 amrtin Re: nigelxx
Spínat tímto: www.gme.cz/… ,ale možná i: www.gme.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2014 09:30 Muž nigelxx [4] Re: replikant33
Jak chces vyresit zapinani 2x-3x do hodiny na 30s,nebo to muze byt zapnuto dele?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2014 19:36 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: Surdo
už vím to ja jsem se ho na to ptal , ale co jsem zkoušel tak A na to nemají žadný vliv at jsem dal 0,8 nebo 16A výron plynu byl pořád stejny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2014 19:10 Muž Surdo [35] Re: replikant33
napájal to 12V DC 6A je to napísane v komentoch
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2014 14:48 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: replikant33
jde to ale chce to trochu vychytat napájení, koncem týdne snad bude laboratorní zdroj tak si stím ješte pohraju,



tohle je zatím nejvíc co jsem z toho na 12V vymáčknul
www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2014 09:55 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .
tady to si to jeden kutil vyrobil ovšem čim to napájí nemám tušení.na 12V DC to sice jede ale výron plynu je minimální a při 36V DC jsem dosáhnul asi 50% originálu, víš jsem se už neodvážil jít,


www.youtube.com/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2014 09:41 Marcel G Re: zervan
Co vím, tak třeba solidní a levná firma (prodávající elektrody a roztoky) je ED Turnov ( goo.gl/… ). V odkaze najdeš tři kalibrační roztoky pro ORP elektrody. Myslím, že běžně se pro kalibraci používá roztok 225 nebo 250 mV. Lahvička 100mL stojí kolem 180,- Kč (6.5€).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2014 08:49 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Marcel G
Taký jednoduchý, typický lacný čínsky - volá sa "OROMETER 169B ORP Tester": www.ebay.ie/…
Asi nebude dávať nejaké presné výsledky, ale mne ani tak nejde o presnosť, skôr o zmeny / relatívne hodnoty voči nejakému normálu. Áno, návod k nemu je. Je tam trimmer, ktorým môžem posunúť hodnoty voči kalibračnému roztoku.

Skúsil som ponoriť do akvária (kde od nedele nie je Twinstar) a ukazuje cca 210 mV (nič moc teda). Do čistej vodovodnej vody - cca 365 (keď nechám senzor ležať) až 380 mV (počas miešania).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2014 08:14 Marcel G Re: zervan
Co přesně za "ORP test" jsi si koupil? Je to jen ORP elektroda nebo celý přístroj? Byl u toho nějaký manuál?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2014 22:09 Muž matlala [798] - RostlinyRe: zervan
Na ORP, pokud vím, jsou sondy které potřebují kalibraci a taky sondy bez kalibrace, tu mám třeba já.
No a bacha na kalibrační roztoky od číňanů, ty moje k pH kontroleru byli skoro o 1 stupeň mimo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2014 16:05 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Marcel G
Nechcem predbiehať, ale zdá sa, že sa mi začína v akváriu len 4 dni po odstránení Twinstar objavovať akási zelená, asi krátka vláknitá riasa na listoch pod svetlom a dokonca aj na prednom skle (nie je to tá klasická prášková zelená na skle, je tam vidno normálne vlákna). Ale tak možno je to len nejaký dočasný výstrelok, uvidím...

Kvôli inej veci píšem: Dnes mi od číňanov prišiel ten lacný ORP test a chcel som teda merať vodu bez a s Twinstar, lenže oni píšu v návode, že mám kalibrovať kalibračným roztokom, ibaže mi tam žiaden nedali :-O Mám to ignorovať a merať len tak ako je? Alebo sa dá nejako zarobiť?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.07.2014 14:23 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: replikant33
S tou kúpou to bolo takto: Najskôr som asi mesiac váhal, či to skúsiť, lebo je to predsalen veľa peňazí (pre mňa). Potom som si čosi zarobil na jednej zákazke, tak som sa rozhodol to skúsiť. Na SK som nenašiel predajcu, v ČR a Poľsku boli ceny zhruba rovnaké, ale v Rakúsku a Nemecku nižšie (možno vďaka rovnakej mene). Tak ma to najlacnejšie vyšlo z nemeckého obchodu a vybral som si www.garnelen-tom.de/… (170 € + doprava 14 €), pretože mali aj pre mňa zaujímavé rastlinky Alternanthera reineckii 'Rosanervig' a Ludwigia palustris 'Super Red', ktoré som si k objednávke prihodil :)

Marcel: Jasné že napíšem, čo zistím - vždy som rád, keď sa niekto podelí o skúsenosti s hocičím a aspoň niekedy mám čím prispieť aj ja :)

Ešte som zabudol spomenúť, že Neritiny sa potom spamätali a už sa správali normálne. Bolo to v čase, keď som pridal späť prísavníkov. Neviem, či to môže súvisieť, viac mi možno napovie ten merač na redox, je na ceste... Ale už som tú placku Twinstar nedával vodorovne po zlých skúsenostiach s uviaznutím neritín - v šikmej polohe funguje tiež.

EDIT: A ešte som zabudol jeden postreh - tie "listy" (resp. ich časti) Vallisneria nana, ktoré boli tesne (do 5 cm) nad Twinstar, teda v prúde bubliniek, zostali spálené, hnedé. Týkalo sa to asi 2-3 listov. Nikde inde ďalej od zdroja bubliniek som takýto jav nespozoroval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2014 12:59 Marcel G Re: zervan
Rád bych ti poděkoval za sdílení cenných poznatků. Pokud budeš pokračovat v testování, tak budu určitě rád, když se s námi o to zase podělíš. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2014 12:42 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: zervan
za kolik jsi ho koupil ?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   15.07.2014 11:54 Muž zervan [1123] - Rostliny
Pripájam opäť aktuálny stav... Takže musím konštatovať, že zhruba po 2-3 týždňoch od nasadenia Twinstar Nano sa moje akvárium dostalo do najlepšieho stavu, v akom kedy bolo - prakticky všetky riasy zmizli a rastliny sa veľmi rozbujneli. Nie som však presvedčený, že je to zásluhou Twinstar Nano, ale momentálne som naklonený priznať, že nejaký pozitívny vplyv má a pokračujem v skúmaní.

Pripomínam, že spolu s Twinstar som zosilňoval svetlo (čo vždy doteraz znamenalo riasový problém), spočiatku sa riasy naozaj začali množiť, ale potom spomaľovali a mizli. Druhou zmenou bolo vrátenie dvoch dospelých prísavníkov (Ancistrus), ktorí vyčistili hlavne sklá a kamene a tiež o čosi zvýšili obsah dusičnanov. Tieto faktory mohli mať na to zlepšenie nezanedbateľný vplyv, preto som teraz v nedeľu skúsil Twinstar z akvária odobrať a budem sledovať dianie jednak u mňa, ako aj v inom akváriu (krevetkárium), kam som Twinstar požičal.

Zatiaľ je samozrejme skoro hodnotiť, ale mám dojem, že sa na Alternantherách začali objavovať diery v listoch ako pri nedostatku draslíka. Nezdá sa mi, že by to mohlo mať súvis s Twinstar, ale pre úplnosť to uvádzam. Skôr si myslím, že po tom, čo sa rozrástli rastliny, sa zvýšila spotreba živín a keďže som hnojenie nezvyšoval (podľa monitoringu dusičnanov, fosforečnanov a železa to nie je potrebné), mohol sa draslík stať nedostatkovým. Zvažujem, či mám mierne zvýšiť množstvo pridávaného draslíku - nechcem nejako ovplyvňovať experiment zmenami hnojenia.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2014 07:57 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Marcel G
Vďaka za informácie a dobrý článok, objednal som si teda lacnejší merač od Číňanov.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2014 22:51 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Marcel G
ono jsou i kombinované a umí měřit obojí, třeba PH-308, kterou mám já. No a twinstar plánuju vyrobit, zatím jsem ověřoval to co jsem psal a funguje to pomalu, ale jde to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.07.2014 22:44 Marcel G Re: zervan
Co je redox, se můžeš dozvědět třeba zde: prirodni-akvarium.cz/… , ale existuje o tom jistě i řada jiných článků. Redox se měří ORP elektrodou. Některé pH metry umí měřit i redox, tj. buď na ně můžeš připojit pH elektrodu, nebo ORP elektrodu. Takový přístroj mám třeba já, ale ORP elektrodu zatím ještě nemám (bývá asi 2x dražší než pH elektroda). A kromě toho nemám ani Twinstar. Pokud pro tebe není problém si nějaký pH metr i s ORP elektrodou pořídit, tak budu jenom rád, když se pak s námi podělíš o výsledky měření v akváriu s Twinstarem. Já nicméně nevím jistě, zda Twinstar opravdu redox zvyšuje, ale připadá mi to dost pravděpodobné. Sám bych si to rád ověřil, ale jak už jsem zmiňoval, nemám ORP elektrodu ani Twinstar.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2014 20:09 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Marcel G
Uf, tomu nerozumiem :) neviem čo je redox a ani ako ho môžem zmerať. Ak je nejaký merač a nie je príliš drahý, kúpim, zmeriam, poinformujem. Vodu mám dosť tvrdú (cca 19°dGH), ak to nejako súvisí. Čiže by bolo rozumnejšie Neritiny asi dať preč počas nasadenia Twinstar?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   06.07.2014 10:42 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Marcel G
hohó, konečně informace co to dělá. ORP metr mám, aktuálně se snažím zuvedat ho přirozeněji přidáváním Mg, Ca, K a Na. Ale asi zkusím tu elektrolýzu, jen si ji musím vyrobit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.07.2014 08:41 Marcel G Re: zervan
Podle toho, co jsem četl (ale neměl zatím možnost si to ověřit → nemám ORP elektrodu), se plžům při redoxu nad 320mV už údajně nedaří. Při redoxu nad 400mV už prý zpravidla hynou. Psal to jeden akvarista, který to dlouhodobě sledoval. To by odpovídalo i mému předpokladu, že Twinstar v akváriu výrazně zvyšuje redox.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.07.2014 10:58 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: zervan
Pridám aktuálny stav: Zdá sa, že Twinstar mi zlikvidoval ruduchy tradične rastúce na filtri. Síce to spočiatku tak nevyzeralo, ruducha prestala rásť a postupne sa akosi vytratila.

Ostatným riasam sa paradoxne darilo. Ale akonáhle som do akvária vrátil z materskej dovolenky prísavníkov, riasy zväčša zmizli - všetky hnedasté povlaky na starých listoch, zelené kamene a terasa značne zbeleli, ale i klasická krátka vláknitá riasa z listov začala miznúť). To je zatiaľ najlepší stav, aký som kedy mal s týmto zosilneným svetlom. A aj rastliny mi rastú a vyzerajú rekordne dobre (detailnejšie v denníku akvária), čo môže byť práve tým silnejším svetlom.

Čiže zatiaľ to vyzerá, že Twinstar pomohol s ruduchou, ktorú priamo "obublinkovával", ostatné neviem potvrdiť. Po čase dám Twinstar preč (zase na pozorovanie do iného akvária), nechám aktuálne silnejšie svetlo a budem sledovať i v mojom bez Twinstar i v tom druhom s ním.

Lenže sa mi zdá, že Neritiny sú akési "oťapené". Má niekto Neritiny spolu s Twinstar? Neubližuje im nejako?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.06.2014 10:33 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: romangr
No, Facebook ja nejako nepoužívam, snáď nezaškodí debata aj tu :-) Síce neverím na žiadne zázračné vodičky a zariadenia, som otvorený novým prístupom a rád experimentujem. Zaobstaral som si teda Twinstar Nano a pre začiatok testujem vo svojom hlavnom akváriu.

V bežnej prevádzke tam nemám nejaké zásadné problémy s riasami, ale čosi tam predsa je: na väčších starších listoch býva sotva badateľný výskyt krátkej vláknitej zelenej riasy, čo slúži ako potrava pre Neritiny, staré listy Anubiasov mávajú čierne škvrny (asi nejaká "pisadlá Ruducha"), no a na molitáne filtra si rastie v malom množstve klasická čierna štetinková Ruducha a tiež nejaká zvláštna, jemná čokoládová. Na skle sa mi objavuje zelená prisadlá riasa, ale pravidelne pri údržbe ju zotieram, tak ju sotva badať. Jediný seriózny problém predstavuje dlhá vláknitá zelená riasa (možno "žabí vlas") v machu Fissidens fontanus - tú som si zavliekol práve s týmto machom, nikdy predtým som ju nemal :-( Mach sa síce rozrastá, ale i riasa v ňom, je ňou celý popretkávaný a rozhodol som sa riešiť to ultimátom: buď sa mi podarí zbaviť tej riasy alebo mach vyhodím.

Aby to však nebolo také jednoduché, ešte pred nasadením Twinstar som zvýšil intenzitu svetla, čo u mňa vždy spôsobí rozmach krátkej vláknitej zelenej riasy na listoch (používam, keď mám dojem, že Neritiny nemajú čo jesť).

Zatiaľ je asi skoro hodnotiť, Twinstar je v nádrži asi týždeň, a to zväčša bol v rohu bez prúdenia, až pred 2 dňami som ho dal pod výpusť filtra, nech roznáša bublinky. Ale zatiaľ vidno len to, že zosilnené svetlo zabralo: objavila sa zelená krátka vláknitá riasa, Ruduchy na filtri si pekne rastú (aj keď sú celé obublinkované), intenzita zarastania skla prisadlou riasou sa zvýšila, v machu nebadať ústup dlhej vláknitej riasy a dokonca sa pár starých listoch objavil akýsi hnedastý povlak (neviem, či je to rozsievka alebo len "zaprášená" krátka vláknitá zelená). Jediné možné pozitívum je, že tie čierne škvrny na starých listoch Anubiasov nejako zhnedli / zoranžoveli, ale možno je to ešte oneskorená reakcia na aplikáciu PMFE ešte pred Twinstar.

No a objavil sa praktický problém: Keď som mal Twinstar pekne podľa návodu (vodorovne), tak zvedavá Neritina vyšla na hornú mriežku a keď začalo bublanie, stiahla sa a zostala stiahnutá celý deň, zabublinkovaná, až som sa bál, že je po nej a vybral som ju von z akvária. Našťastie po čase vyšla a dal som ju späť do akvária, no bez zásahu by som asi o ňu prišiel. Tak som musel dať Twinstar šikmo (takmer zvislo), vadí to nejako funkčnosti?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.06.2014 16:55 Muž matlala [798] - RostlinyRe: zervan
tak jak píše kolega, dokonce se tam objevil návod na homemade. Jde vlastně jen o elektrolýzu vody-dvě nerezové sítka pár mm od sebe, každé tvoří jednu elektrodu a jako zdroj stačí běžný 12V adaptér nebo by byl možná lepší proudový zdroj. Spouští se to cca 2-3x do hodiny cca na 20-30s.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.06.2014 16:17 Muž romangr [31] - RostlinyRe: zervan
Používá to u nás několik akvaristů, vím o třech z toho jeden to i prodává. O zkušenostech bys mohl najít v naší skupině www.facebook.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.06.2014 10:01 Muž zervan [1123] - Rostliny – Twinstar Nano
Používate niekto Twinstar Nano? Oficiálny web výrobcu je www.twinstarnano.com , pekný zrozumiteľný prehľad na prirodni-akvarium.cz/… a zahraničné fórum k tejto téme www.ukaps.org/… Ma trochu prekapilo, že na rybicky.net sa to nikde ani nespomenulo, tak som si dovolil založiť novú tému diskusie.

To zahraničné fórum som preštudoval - najskôr boli veľmi odmietavé reakcie, no nikto to neskúšal, len sa teoretizovalo o tom, na akom princípe to funguje (hlavne že čo sú vlastne tie bublinky) a hľadali sa dôvody, prečo je to zlé a nemôže fungovať (ľudia sú proste takí, všetko nové a priori odmietajú). Potom sa postupne našli odvážlivci, čo to kúpili a začali sa množiť pozitívne reakcie.

Zaujímalo by ma, či toto zariadenie niekto z tunajších diskutujúcich skúšal a potom nejaké praktické otázky...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... ...... [12]

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 24321x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/19466-twinstar-nano?od=551