Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zastřižení a úprava rostlin

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Zastřižení a úprava rostlin
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2019 20:48 R Muž ctibum [4430] - Snažím se to nezahubit...Re: vlka
Taky tak, ani já bych nestříhal, ale otrhal nejdelší listy celé. Případně zvolil jiný druh Valisnerky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.03.2019 20:44 R Muž afc1886 [5507] Re: vlka
Zastřižené konce mají tendenci uhnívat, taková je aspoň moje zkušenost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2019 20:43 Muž vlka [117] – Vallisnerie
Fotka k příspěvku Hezký večer. Vallisnerie mají dobrej metr. Můžu je ustřihnout - zakrátit - pár cm pod hladinou, neuhnijou?

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2019 17:05 R Muž vaclav [9927] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: hunti
Nemusíš je pokaždé trhat, můžeš stříhat ale chvilku musíš vydržet se na to dívat než se rostliny zahustí.
Jakmile se spodek vyholí tak není co řešit.
Počítej s tím že i při CO2 ti všechny rostliny neporostou, hlavně ze začátku časem je můžeš zkusit znovu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2019 16:50 Muž hunti [4] Re: vaclav
Fotka k příspěvku Ok díky za info. Uvažoval jsem zasadit vrcholové řízky, ale nějak se mi nezdálo, že bych to měl dělat pořád. Čili pořad dokola ty rostliny vytahovat s kořeny a nechávat zakořenit znovu řízky.

Taky mám problém s Lobelia cardinalis mini a Pogostemon helferi. Obě jsou dost vytáhlé, dole holé. Lobelie ve spodní části hodně nadzemních kořenů. Na tyto mohu aplikovat stejný postup? Čili spodek vyhodit, vršek znovu zasadit?

No a nakonec :) java mech, který mám na kořenu. I když co jsem četl tak je to naprosto nenáročný mech mě moc nejde. Mám ho trochu nahnědlý a stonky jsou holé, vypadá to tak trochu jako roští viz foto.

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.03.2019 16:41 R Muž vaclav [9927] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: hunti
Nech si ji narůst a pak rostlinu vytrhni použij jen vrcholové části a zbytek vyhoď. Stonkovkám většinou stářím opadají spodní listy a vyrůstá spousty nadzemních kořenu to musí pryč. Pak se sází kratší dopředu a postupně zvyšovat aby rostliny nebyly v jedné lajně. :-)
Edit: Sázím jich tak 5 i více najednou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2019 16:32 Muž hunti [4] Re: vaclav
Já už ji mám rozmnoženou, ty řízky vyhazuji. Jde mi ale o vzhled té hlavní rostliny, že spodní část není pěkná, protože je pořád stará a horní když vyrůstají ty nové výhonky vypadá nevzhledně jak na fotce.
Edit: A ještě k tomu jak má ta hlavní rostlina vypadat. Nyní to mám tak, že mám jednotlivé stonky zasázené samostatně třeba 5cm od sebe jednotlivě. Přijde mi právě, že celkově je ta oblast dost řídká. Měl bych je mít zasázené k sobě? Myslel jsem, že je dobrý mít rozestupy kvůli listům aby měly prostor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.03.2019 16:06 R Muž vaclav [9927] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: hunti
Pokud chceš rostlinu rozmnožit tak to zastřižení a zahuštění musíš vydržet nebo přikoupit. Pak se trhá všechno a sází se jen vrcholové řízky. Sázím jich tak 5 i více najednou. :-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2019 15:57 Muž hunti [4]
Fotka k příspěvku Zdravím,

Mám dotaz ohledně zastřihávání stonkových listnatých rostlin typu Ludwigia repens rubin, nebo Hydrophila polysperma. Rostliny mají horší spodní část, kde listy jsou staré, trochu od řasy, vrchní část je pěkná protože roste nahoru jako nová. Pokud ty rostlinky střihnu tak odstřihnu tu pěknou část a spodek zůstává vždy stejný. A po zastřižení v místě střihu vyjede nový výhonek obvykle nějak bokem, na šikmo atd. a vypadá to nevzhledně viz foto.

Je to takto normální, nebo něco dělám blbě?

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 22:53 Muž vlka [117] Re: vaclav
Díky za určení a za instrukci k zastřižení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 21:44 R Muž vaclav [9927] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: vlka
Podle listů jde o rybicky.net/atlasrostlin/ceratopteris_cornuta a zástřih je celkem jednoduchý a z pupenů se tvoří dceřiné rostliny a ty můžeš lehce odstranit. Pokud by to byla původní rostlina fotka můře mást (zvětšení) je to podobné. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 21:09 Muž vlka [117] – Ceratopteris thalicroides
Fotka k příspěvku Přeji hezký večer. Netušil jsem, že mi tato rostlina tak rychle poroste - Ceratopteris thalicroides - a potřebuji poradit co s ní, až zanedlouho dorazí k hladině? Děkuji za odpovědi,Vlk.

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2019 14:53 R Muž vaclav [9927] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: smik
Já už to dělal mockrát je to plevel který vleze všude a do všeho. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2019 14:50 Muž smik [55] Re: vaclav
OK já ji nikdy neměl a chtěl jsem si ušetřit práci :-) Možná ji protrhám jen lokálně. Zatím to je celkem cajk navíc ji mám lehce prorostlou Eleocharis sp. 'Mini, je to taková trošku divočinka :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2019 14:43 R Muž vaclav [9927] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: smik
Marsilku vytrhni a založ znovu i ostatní kobercovky které se stříhají po čase tak zhoustnou že se oddělí od substrátu. :-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2019 14:40 Muž smik [55] Re: afc1886
Čet sem, nicméně ne u všech kobercovejch rostlin se musí porost založit znovu. Stačí pravidelně stříhat. Mě tak trochu napadlo, že jestli když bych ji trochu ofikal třeba lokálně nade dnem, jestli by dokázala dál odnožovat a to místo zarůst,i za cenu, že by ty kořínky a odnože bez listů se třeba časem rozpadly.
Ale spíš asi ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2019 14:32 R Muž afc1886 [5507] Re: smik
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2019 14:15 Muž smik [55] – Marseila hirsuta
Mám poměrně hustej koberec ve své pětistovce z Marseila hirsuta a crenata.
Potřeboval bych ho zmladit. Předpokládám, že tenhle porost podle toho jak roste a množí se odnožením, musím vybrat a znovu založit. Je tak? Nemyslím, že jde ofikat třeba jako Hemianthus callitrichoides. Nebo se pletu?

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2019 22:51 Muž ManuChavez [245] - Teď už hlavně krevetyRe: vlka
Můžeš obojí... Sázím ustřižené vršky a stonek se větví.
Ale radši to stříhám dřív, než doroste k hladině, protože pak to roste z vody stejně. Respektive stříhám vršek podstatně níž, než až u hladiny.
Raději ať se to větví už odspodu, než až u hladiny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2019 22:27 Muž vlka [117] – Co dál?
Hezký večer, když rostlinky Hygrophila corymbosa a Hygrophila siamensis dorostou skoro až k hladině. zaštípnout a uštípnutý vršek zasadit? Nebo vyhodit a stonek se rozvětví?

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2018 19:20 R Muž ctibum [4430] - Snažím se to nezahubit...Re: micuda
A na GH se poptej třebas tady rybicky.net/forum/674 ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2018 19:19 R Muž afc1886 [5507] Re: micuda
Obě zastřihnout a vršek můžeš zase zasadit vedle. ;-)
EDIT- a když už není kam sadit, tak je super potěšit někoho jiného a podarovat ho. rybicky.net/forum/19452-darovani-vymena-akvarijnich-prebytku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2018 19:13 micuda – rostliny jak upravovat
Ahoj,tak mám nové rostliny a rostou jako blázen,jak je mám zakrátit.Jedná se o Limnophila sesiliflora tak roste rychle mám ji u hladiny zastřihnout?,a pak ještě Hygrophila polysperma u té to docela jde ale už se také blíží k hladině, tu také zastřihnout.Děkuji
ještě jeden dotaz dělala jsem test vody vše ok až na gh-obecná tvrdost je to asi mezi 0-4,test je od tetry 6in1,dík

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2018 23:28 R Muž vaclav [9927] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: vero-ni
Samozřejmě se dá stříhat, když ho vezmeš moc nebude chvíli vypadat dobře. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2018 23:08 Žena vero-ni [37] – jávský mech
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, upravují se nějak mechy? Můj se velmi brzy přichytil ke kořenům, roste krásně, ale už je docela mravně rozrostlý (v Oblakách). Můžu se pokusit jej nějak zastřihnout? Díky.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.04.2018 14:11 Muž martmart [104] Re: firerescue
Sazej montecarlo :-)
To jedine ti tam chybi...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2018 13:44 Muž firerescue [6] – past
No jo ale když jich bude za chvilku plná hladina, budou stínit ostatním rostlinám. Nehledě na to že jsem chtěl pomalu sázet Monte Carlo dopředu :-(
A jak se to stříhá? Normálně celá rostlinka dole?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2018 12:36 Muž JirkaŠčobák [2414] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: vaaclav
vaaclav: Brzdi. Toto ještě zdaleka nejsou hladinové listy (ty vypadají jinak - jsou podobné leknínu, ale menší).

firerescue: Dokud nebudou hladinové listy, nic se neděje a nestříhej.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2018 11:57 Muž NHKG [3584] - Hadohlavci, zeměžrouti a eLkaRe: vaaclav
Když se ty hladinové listy ustřihnou, vyrazí pak kratší listy? Já sem ho zatím nechal volně bujet a množím ho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2018 11:49 R Muž vaclav [9927] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: firerescue
Je to plavín a listy co jdou na hladinu stříhat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2018 11:27 Žena tramtra [816] Re: firerescue
Taky mi to přijde jako nějaký Plavín, vypadá to dobře, nechala bych to a jen odstraňovala starší listy palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.04.2018 09:05 Žena Kaira [545] - LabyrintkyRe: firerescue
Nebude to spíš rybicky.net/atlasrostlin/nymphoides_hydrophylla_taiwan ? Ten se moc stříhat nedá, leda odstraňovat přebytečné listy. Ale na celkové fotce to vypadá pěkně, já bych to taky nechala tak. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.04.2018 22:41 Muž jarovo [259] Re: firerescue
Ak vidíš cez rastliny na zadné sklo akvária, tak ich tam máš málo na strihanie. Kľudne to nechaj rásť. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.04.2018 22:34 Muž JirkaŠčobák [2414] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: firerescue
Nic nestříhej. Ještě hustší by to mohlo být.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2018 20:26 Muž firerescue [6] Re: afc1886
Fotka k příspěvku Je to opravdu špatně vidět, druhý pokus, ale asi to bude ono...jestli stříhat tak jak?

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.04.2018 20:12 R Muž afc1886 [5507] Re: firerescue
Špatně to vidím, ale nemáš tam rybicky.net/atlasrostlin/hydrocotyle_leucocephala ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2018 20:03 Muž firerescue [6] – o5 pro radu
Fotka k příspěvku Zdravím, dnes je to měsíc od založení akvárka, týden přidávám CO2. Rostlinky od té doby rostou před očima. Mrkněte na fotku, není čas už to trochu protrhat? Jsou to anubiasy? Je toho už plná hladina, když jsem to dostal tak to bylo nízké a teď to hodilo takové šlahouny až k hladině, je to normální? Nebo to mělo málo světla a tak to šplhalo k hladině.
Nebo mám být rád, že je tam tak zeleno? :)

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2018 16:18 Muž hadravam [6]
Diky je mi to jasny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.02.2018 15:50 R Muž afc1886 [5507] Re: hadravam
Přečti si tady v tom tématu pár příspěvků, je to tady pořád dokola. Podle mě ten spodek nevypadá nějak škaredě a rostlinek tam taky není nějak moc. Já bych ji zkrátil ve dvou třetinách a ten vršek zasadil vedle ní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2018 15:50 Muž Magic [571] - RostlinyRe: hadravam
Ako chceš. Môžeš ho tam nechať, on vyženie nové vetvy, bude z toho taký ypsilon.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2018 15:43 Muž hadravam [6]
A ten spodek vyhodit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.02.2018 15:18 R Muž afc1886 [5507] Re: hadravam
Ustřihni ji vršek a zasaď vedle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2018 14:59 Muž hadravam [6]
Fotka k příspěvku Jak mám pečovat střihově o tuto rostlinu.Za chvíli poleze z akvária.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   11.02.2018 16:57 Muž Maq [4284] Re: imax
nechat ve dnu shnít kořeny rostlin
Ono se to v určité míře děje stejně. Jen část kořenů, takové ty "hlavní", je míněna jako víceméně trvalá. Ty ostatní mají dost krátkou životnost, za normálních okolností snad týdny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.02.2018 11:41 R Muž vaclav [9927] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: imax
Pokud si myslíš že je lepší nechat ve dnu shnít kořeny rostlin tak to tak dělej. Já radši sázím do čistého dna. Také záleží co je to za rostliny, některé mají malý kořenový systém, jiné ohromný. Svoje echinodory občas trhám, protože oddenek se starými kořeny tvořící se pod substrátem odehnívá a někdy to nedělá rostlině dobře. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   11.02.2018 11:26 Muž imax [44] Re: vaaclav
Vytahovanie korenov zo substratu mi pride dost agresivny zasah do dna. Nemyslim ani tak mechanicke narusenie, ako rozne bio procesy, ktore v nom bezia. Nesposobim tak porusenie fungujucej rovnovahy? Bol by problem ustrihnut rastlinu nad dnom a nechat koren rozlozit?
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   11.02.2018 11:08 R Muž vaclav [9927] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: imax
Všechno co chceš zkrátit vytrhneš, upravíš ne délku jakou chceš + to co půjde do substrátu. Pak záleží na tobě po kolika rostlinách budeš sázet, jestli jednotlivě nebo více kusů najednou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2018 10:54 Muž imax [44] Re: NHKG
pokial chcem zahustit porast, tak to robim ako pisete. ale co ked chcem len rastlinu skratit a nezvysovat pocet rastlin?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2018 10:47 Muž Cyklohentán [246] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: imax
Vŕšky sa bežne zastrihavaju v 2/3 výšky rastliny. Vrsok sa zasadí o niečo ďalej, a rastlina z ktorej bol odstrihnutý sa v mieste strihu rozdvoji na dve stonky a rastie ďalej. Takto sa dá vytvoriť pekný hustý ker ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.02.2018 10:46 Muž NHKG [3584] - Hadohlavci, zeměžrouti a eLkaRe: imax
Nezkracuju úplně u dna a nechám stonek znovu se rozrůst. Ale pokud to člověk udělá vícekrát, tak stejně časem musí odstranit ten starý stonek. Pak záleží na rostlině. Třeba vytahovat u Hygrophily kořeny co mají přes půl metru nejde, to si rozryješ celé akvárium.
Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 8

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny Přidat příspěvek • Zobrazeno 12437x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/172-zastrizeni-a-uprava-rostlin