Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zastřižení a úprava rostlin

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Zastřižení a úprava rostlin
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.08.2023 15:40 Muž Rovano [235] - RostlinyRe: Starka
Rostlina je většinou natolik silná, že si vytvoří nové kořeny. Na růst kořenů je dobrý fosfor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.08.2023 06:34 Muž skypi [248] Re: Starka
Na to se asi nedá odpovědět paušálně-např. křínům "šahání do kořenů" podle mých zkušeností moc dobře nedělá. Na druhé straně, doporučuji vyhledat a shlédnout některá videa jak sázejí profíci z Tropica, z kryptokoryn jde pryč téměř vše :-).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   27.08.2023 23:06 R Muž vaclav [14604] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Starka
U echináčů zkracuji na šířku dlaně nemá tam cenu cpát všechny kořeny když většina shnije. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2023 21:08 Žena Starka [248] – Re: vaclav
Můžu se zeptat ještě k těm kořenům? Chápu správně, že rostlinam nevadí zkrácení kořenů? Já kořeny nikdy nezkracuji, páč jsem si myslela, že tím bych zničila rostlinu. Ale je fakt, že někdy jsou kořeny tak dlouhé, že je problém je dostat do dna.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.06.2023 17:26 R Muž vaclav [14604] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Beastie
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak moc světla nemá a táhne se k hladině ale i při silnějším osvětlení bude dělat to samé je jich více druhů, ale tenhle je dá se říci nejméně náročný. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2023 15:46 Muž Lojza007 [1204] Re: Beastie
Mně to roste jako plevel a vůbec ho nekořením. Má rád světlo a živiny. Pokud to jde, zkus ho zatížit kamenem, ale určitě to bude chtít víc světla. Nebo zkus nějaký menší druh, který dělá chuchvalce, ale když nebude mít světlo, taky se potáhne nahoru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2023 15:15 Žena Beastie [320] – Pupečník
Fotka k příspěvku Zdravím, ráda bych tento pupečník (bílý tuším) měla blíž u substrátu a hustší, ne jeden vysoký klacek. Špatně mi koření a obecně špatně roste, tak se na něj trochu bojím sahat. Co s ním? Děkuji
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2022 00:51 Muž Jozef [311] Re: vaclav
OK vďaka. Už len aby sa jej darilo :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.04.2022 00:41 R Muž vaclav [14604] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jozef
S rotalou si nedělej starosti ta roste hodně nahusto budeš jí pak stříhat normálně nůžkami do tvaru jaký budeš potřebovat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2022 21:30 Muž Jozef [311] Re: vaclav
Fotka k příspěvku U hygrophil som mal nové lístky aj odspodu tak pre istotu. Prvé rotaly r. si asi rozmnožím. Posledné 2 týždne, po zmene hnojenia, sa pekne pohli (prvé zasadené pri hladine) a ak sa im bude dariť postupne nimi nahradím pôvodné stonkovky ktoré nejdú.

A ešte trochu iná otázka. Pred nedávnom som v inej téme "nákup" dával omrznutú rotalu sp. green. Chytila sa (už sú prvé lístky), ale aj všetky výbežky sa tvária že chcú rásť - je to 10+ na kazdom stonku, čo by bolo do 200 stoniek (z dvoch košíčkov), ak by mal každý rásť. To sa asi neuživí (mám problém s tým čo tam mám) a budú aj extrémne nahusto (nepresvietia sa). Na fotke to nie je dobre vidieť, ale je zasadených po 4-5 stoniek spolu a z každej ide cez desať výhonkov, vedľa o 4cm to iste, o 4cm to iste...Mám to nejako preriediť, alebo to rastlina vyrieši sama (nie tak že celá pojde)?
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   04.04.2022 19:36 R Muž vaclav [14604] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jozef
Záleží, jestli je chceš rozmnožit nebo ti počet stačí. V prvním případě stříhat a vrcholové řízky znovu zasadit. Ustřižená část i vrcholový řízek by měly být přibližně stejně vysoké. Sice na to není moc dobrý pohled, ale holé stonky brzo obrazí. V druhém případě vytrhni zkrať na požadovanou výšku a znovu zasaď spodní část vyhoď. Před sázením je dobré si rostliny srovnat, aby nebyly stejně vysoké, ale z pohledové strany měly vzestupnou velikost. Sází se více stonků k sobě tak 5-10 podle druhu. Pinzetou je zaboříš do dna a trochu cukneš do strany. Lépe pak drží. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.04.2022 12:32 Žena Silurian [80] Re: Jozef
Přesně takhle jsem teď zkracovala všechny stonkovky, emerzní části jsem odstřihla až u dna s tím, že buď to zetleje nebo obrazí - a na některých místech už začínají rašit lístečky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2022 12:05 Muž Jozef [311] – Strihanie zasadených stonkoviek
Taká triviálna otázka, ale... Ako strihať stonky (rotala, ludvigia...) po zasadení, prechode na submerz a odrastení. Ide o to že napr. kúpená rastlina má 20cm, kde listy opadajú. Polovica rastliny je emerz skoro bez listov a 20cm novej peknej rastliny. Zasadí sa len vrchol. Pôvodne stonky vyhodiť, alebo obrašia keď sa strihnú.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2021 10:01 R Muž vaclav [14604] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Nik
Zkracuji je na šířku dlaně, většinou si rostlina vytvoří nové a ty staré shnijí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2021 23:55 Nik – Kořeny u rostlin
Vadí když při sázení rostlinky jsem nezastříhl kořínky ? Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2020 17:47 Muž QQQ001 [23] Re: Centisi
Já to vidím podobně s těmi echinaci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2020 17:43 Muž Centisi [33] Re: QQQ001
Já bych to tak nechal..správná džungle :)
Ale co tak koukám na mobilu na prostríh tam toho moc nemáš....maximalně tak otrhat nejakej nejstarši list u těch echináču....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2020 16:46 Muž QQQ001 [23] – Zastrih
Fotka k příspěvku Ahoj, můžete mi trochu pomoci s rozhodováním jak trochu zredukovat rostlinstvo v mem akva? Jde mi i o rady jak a kterou rostlinu mužů zredukovat, popřípadě jak by jste to udělali vy. Díky moc za všechny typy .
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2019 09:14 Veverca
Dobrý den,
Mám v akváriu nejspíše Ammannia gracilis.
Už by potřebovala zastihnout. Já jsem četla, že se rostliny zastřihují 5cm nad substrátem, ale když ji tak zastřihnu, co když mi už neporoste?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2019 20:48 R Muž ctibum [6923] Re: vlka
Taky tak, ani já bych nestříhal, ale otrhal nejdelší listy celé. Případně zvolil jiný druh Valisnerky...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.03.2019 20:44 R Muž afc1886 [14695] Re: vlka
Zastřižené konce mají tendenci uhnívat, taková je aspoň moje zkušenost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2019 20:43 Muž vlka [3453] – Vallisnerie
Fotka k příspěvku Hezký večer. Vallisnerie mají dobrej metr. Můžu je ustřihnout - zakrátit - pár cm pod hladinou, neuhnijou?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2019 17:05 R Muž vaclav [14604] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: hunti
Nemusíš je pokaždé trhat, můžeš stříhat ale chvilku musíš vydržet se na to dívat než se rostliny zahustí.
Jakmile se spodek vyholí tak není co řešit.
Počítej s tím že i při CO2 ti všechny rostliny neporostou, hlavně ze začátku časem je můžeš zkusit znovu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2019 16:50 Muž hunti [4] Re: vaclav
Fotka k příspěvku Ok díky za info. Uvažoval jsem zasadit vrcholové řízky, ale nějak se mi nezdálo, že bych to měl dělat pořád. Čili pořad dokola ty rostliny vytahovat s kořeny a nechávat zakořenit znovu řízky.

Taky mám problém s Lobelia cardinalis mini a Pogostemon helferi. Obě jsou dost vytáhlé, dole holé. Lobelie ve spodní části hodně nadzemních kořenů. Na tyto mohu aplikovat stejný postup? Čili spodek vyhodit, vršek znovu zasadit?

No a nakonec :) java mech, který mám na kořenu. I když co jsem četl tak je to naprosto nenáročný mech mě moc nejde. Mám ho trochu nahnědlý a stonky jsou holé, vypadá to tak trochu jako roští viz foto.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.03.2019 16:41 R Muž vaclav [14604] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: hunti
Nech si ji narůst a pak rostlinu vytrhni použij jen vrcholové části a zbytek vyhoď. Stonkovkám většinou stářím opadají spodní listy a vyrůstá spousty nadzemních kořenu to musí pryč. Pak se sází kratší dopředu a postupně zvyšovat aby rostliny nebyly v jedné lajně. :-)
Edit: Sázím jich tak 5 i více najednou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2019 16:32 Muž hunti [4] Re: vaclav
Já už ji mám rozmnoženou, ty řízky vyhazuji. Jde mi ale o vzhled té hlavní rostliny, že spodní část není pěkná, protože je pořád stará a horní když vyrůstají ty nové výhonky vypadá nevzhledně jak na fotce.
Edit: A ještě k tomu jak má ta hlavní rostlina vypadat. Nyní to mám tak, že mám jednotlivé stonky zasázené samostatně třeba 5cm od sebe jednotlivě. Přijde mi právě, že celkově je ta oblast dost řídká. Měl bych je mít zasázené k sobě? Myslel jsem, že je dobrý mít rozestupy kvůli listům aby měly prostor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.03.2019 16:06 R Muž vaclav [14604] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: hunti
Pokud chceš rostlinu rozmnožit tak to zastřižení a zahuštění musíš vydržet nebo přikoupit. Pak se trhá všechno a sází se jen vrcholové řízky. Sázím jich tak 5 i více najednou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2019 15:57 Muž hunti [4]
Fotka k příspěvku Zdravím,

Mám dotaz ohledně zastřihávání stonkových listnatých rostlin typu Ludwigia repens rubin, nebo Hydrophila polysperma. Rostliny mají horší spodní část, kde listy jsou staré, trochu od řasy, vrchní část je pěkná protože roste nahoru jako nová. Pokud ty rostlinky střihnu tak odstřihnu tu pěknou část a spodek zůstává vždy stejný. A po zastřižení v místě střihu vyjede nový výhonek obvykle nějak bokem, na šikmo atd. a vypadá to nevzhledně viz foto.

Je to takto normální, nebo něco dělám blbě?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 22:53 Muž vlka [3453] Re: vaclav
Díky za určení a za instrukci k zastřižení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 21:44 R Muž vaclav [14604] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: vlka
Podle listů jde o rybicky.net/atlasrostlin/ceratopteris_cornuta a zástřih je celkem jednoduchý a z pupenů se tvoří dceřiné rostliny a ty můžeš lehce odstranit. Pokud by to byla původní rostlina fotka můře mást (zvětšení) je to podobné. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 21:09 Muž vlka [3453] – Ceratopteris thalicroides
Fotka k příspěvku Přeji hezký večer. Netušil jsem, že mi tato rostlina tak rychle poroste - Ceratopteris thalicroides - a potřebuji poradit co s ní, až zanedlouho dorazí k hladině? Děkuji za odpovědi,Vlk.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2019 14:53 R Muž vaclav [14604] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: smik
Já už to dělal mockrát je to plevel který vleze všude a do všeho. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2019 14:50 Muž smik [70] Re: vaclav
OK já ji nikdy neměl a chtěl jsem si ušetřit práci :-) Možná ji protrhám jen lokálně. Zatím to je celkem cajk navíc ji mám lehce prorostlou Eleocharis sp. 'Mini, je to taková trošku divočinka :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2019 14:43 R Muž vaclav [14604] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: smik
Marsilku vytrhni a založ znovu i ostatní kobercovky které se stříhají po čase tak zhoustnou že se oddělí od substrátu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2019 14:40 Muž smik [70] Re: afc1886
Čet sem, nicméně ne u všech kobercovejch rostlin se musí porost založit znovu. Stačí pravidelně stříhat. Mě tak trochu napadlo, že jestli když bych ji trochu ofikal třeba lokálně nade dnem, jestli by dokázala dál odnožovat a to místo zarůst,i za cenu, že by ty kořínky a odnože bez listů se třeba časem rozpadly.
Ale spíš asi ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2019 14:32 R Muž afc1886 [14695] Re: smik
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2019 14:15 Muž smik [70] – Marseila hirsuta
Mám poměrně hustej koberec ve své pětistovce z Marseila hirsuta a crenata.
Potřeboval bych ho zmladit. Předpokládám, že tenhle porost podle toho jak roste a množí se odnožením, musím vybrat a znovu založit. Je tak? Nemyslím, že jde ofikat třeba jako Hemianthus callitrichoides. Nebo se pletu?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2019 22:51 Muž ManuChavez [1035] - Teď už hlavně krevetyRe: vlka
Můžeš obojí... Sázím ustřižené vršky a stonek se větví.
Ale radši to stříhám dřív, než doroste k hladině, protože pak to roste z vody stejně. Respektive stříhám vršek podstatně níž, než až u hladiny.
Raději ať se to větví už odspodu, než až u hladiny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2019 22:27 Muž vlka [3453] – Co dál?
Hezký večer, když rostlinky Hygrophila corymbosa a Hygrophila siamensis dorostou skoro až k hladině. zaštípnout a uštípnutý vršek zasadit? Nebo vyhodit a stonek se rozvětví?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2018 19:20 R Muž ctibum [6923] Re: micuda
A na GH se poptej třebas tady rybicky.net/forum/674 ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2018 19:19 R Muž afc1886 [14695] Re: micuda
Obě zastřihnout a vršek můžeš zase zasadit vedle. ;-)
EDIT- a když už není kam sadit, tak je super potěšit někoho jiného a podarovat ho. rybicky.net/forum/19452-darovani-vymena-akvarijnich-prebytku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2018 19:13 micuda – rostliny jak upravovat
Ahoj,tak mám nové rostliny a rostou jako blázen,jak je mám zakrátit.Jedná se o Limnophila sesiliflora tak roste rychle mám ji u hladiny zastřihnout?,a pak ještě Hygrophila polysperma u té to docela jde ale už se také blíží k hladině, tu také zastřihnout.Děkuji
ještě jeden dotaz dělala jsem test vody vše ok až na gh-obecná tvrdost je to asi mezi 0-4,test je od tetry 6in1,dík

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2018 23:28 R Muž vaclav [14604] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: vero-ni
Samozřejmě se dá stříhat, když ho vezmeš moc nebude chvíli vypadat dobře. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2018 23:08 Žena vero-ni [134] – jávský mech
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, upravují se nějak mechy? Můj se velmi brzy přichytil ke kořenům, roste krásně, ale už je docela mravně rozrostlý (v Oblakách). Můžu se pokusit jej nějak zastřihnout? Díky.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.04.2018 14:11 Muž martmart [106] Re: firerescue
Sazej montecarlo :-)
To jedine ti tam chybi...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2018 13:44 Muž firerescue [6] – past
No jo ale když jich bude za chvilku plná hladina, budou stínit ostatním rostlinám. Nehledě na to že jsem chtěl pomalu sázet Monte Carlo dopředu :-(
A jak se to stříhá? Normálně celá rostlinka dole?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2018 12:36 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: vaaclav
vaaclav: Brzdi. Toto ještě zdaleka nejsou hladinové listy (ty vypadají jinak - jsou podobné leknínu, ale menší).

firerescue: Dokud nebudou hladinové listy, nic se neděje a nestříhej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2018 11:57 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: vaaclav
Když se ty hladinové listy ustřihnou, vyrazí pak kratší listy? Já sem ho zatím nechal volně bujet a množím ho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2018 11:49 R Muž vaclav [14604] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: firerescue
Je to plavín a listy co jdou na hladinu stříhat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2018 11:27 Žena tramtra [3202] Re: firerescue
Taky mi to přijde jako nějaký Plavín, vypadá to dobře, nechala bych to a jen odstraňovala starší listy palec

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 8

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 13595x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/172-zastrizeni-a-uprava-rostlin