Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zastřižení a úprava rostlin

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny  

Přejít na předchozí stránku 4 Přejít na další stránku   1  
Zastřižení a úprava rostlin
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2011 11:52 R Muž romant [27981] Re: Zoidik
Ano, je to normální, některý stonkovky neutvoří kořeny vůbec a když, tak jenom minimum, tak aby se udržely ve dně a v pohodě rostou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2011 11:27 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: romant
Připojím taky dotaz. Rostlinky taky zastřihuju a potom ty vršky dávám do vedlejšího akva aby zakořenily. Za jak dlouho ty rostliny vypustí kořeny? některé tam mam už měsíc a déle a kořeny nevidím když mi nějaká vyplave ven. Ale vršek roste normálně. Je to normální?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2011 13:15 R Muž romant [27981] Re: AqualungVlada
Ten zbytek, tu vrchní část zasaď určitě, alespoň si je namnožíš. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2011 13:11 Muž AqualungVlada [1] Re: romant
Díky moc za radu, teď už se toho tak nebojím, já se na to dnes vrhnu a udělám to jak říkáš, ten zbytek rostliny asi znovu zasadím protože mi jí bude líto :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2011 12:59 R Muž romant [27981] Re: AqualungVlada
Můžeš je klidně střihnout v půlce a znovu zasadit a ten spodek buď vyhodit, nebo tam nechat a on bude mít snahu znovu obrážet a množit se. Já to u stonkovek dělám podle toho jak začnou od spodu strácet listy, tak je zkracuju a tu neolistěnou část vyhazuju, ale někdy to nechám zakošatit, to je různý, jsou to kytky ke kterým si člověk může hodně dovolit. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2011 12:52 Muž AqualungVlada [1] – Jak zastřihnout tyto rostliny?
Ahoj, jsem začátečník a právě zajíždím nové akvárium (37l), teda zatím bez ryb. Vysadil jem v něm: egerii densu a limnophilu sessifloru. Ukázalo se že tyto rostliny jsou opravdu rychle rostoucí a za tyden některé povyrostli téměř o polovinu a to svítím 10W/650 lm. Chtel bych se zeptat jak a hlavne kde tyto rostliny mohu zastřihnout a jestli je to vůbec možné. Předem děkuji za jakoukoli pomoc.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2011 19:59 Libcin Re: vaclav
Tak že 15cm od vrcholu ustřihnout a znovu zasadit, spodek buď odstranit, nebo nechat na nové výhonky?Dík za odpověď.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2011 19:51 Usine Re: Libcin
Je to stonkovka takže vrcholové řízky 15 cm, zbytek odstranit, nebo pokud ji chceš rozmnožit necháš v akva i spodní část, která opět obrazí a poroste dál. Je chvíli není moc hezká. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2011 19:37 Libcin – Alternanthera ros.
Zdravím.Jak stříháte tuto načervenalou rostlinku?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2011 11:33 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: vrlenin
vršek ustřihni a zasaď. O moc lepší to nebude, nemáš moc světla tak se budou pořád tahat za ním
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2011 11:28 vrlenin Re: Rybous
Může mi někdo prosím poradit jakým způsobem otrhat a zasadit Limnophila Sessiliflora a Ludwiga Repens.Nějak se mi to rozrostlo po hladině a ve spodní části rostlin je jenom stonek.Díky za radu

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2011 22:41 Marek – Re: beowulfx
Pokusím se. Ale tak co mám dělat, když tak rychle roste :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2011 14:32 Muž beowulfx [131] - Amazonské ryby a cichlidy – Re: Marek
Zastřihnout ji lze, akorát pokud ji chceš zachovat v nějakém rozumně hezky vypadajícím stavu, tak si na kytce vybírej místa, která po sestřižení nebudou tak vidět, abys to pak neměl oškubané jak husu před pekáčem. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2011 14:22 R Muž romant [27981] – Re: Marek
Vršek rostliny ustřihnout a znovu zasadit. Ta část po ustřižení by se měla rozvětvit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2011 14:17 Marek
Ahoj, chtěl bych se zeptat, jak správně zastřihnout tuto rostlinu rybicky.net/atlasrostlin/cabomba_caroliniana Už vyčuhuje nad hladinu, tak ji chci sestříhat.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2011 17:08 Muž beowulfx [131] - Amazonské ryby a cichlidy – Re: tomas3000
Ty hygrophily jsou docela marné, obé jsem měl, a časem už je nepořizoval na zastřihávání jsou docela horší, je to tak jak zmínil václav a z dlouhodobého hlediska, se musí omlazovat docela často a navíc stejně pak ve svém hezkém symetrickém vzrůstu dlouho nevydřží. Avšak Rotala to je jiná, toto je jedná z mých nejoblíbenějších, tuto kytku mám v akva už dva roky a za tu dobu jsem ji nemusel ani jednou omlazovat, u mně si udrží tvar velmi dlouho, a ani se nepřerůstá doroste na hladinu a pak si jen tak drží tvar i velikost, aniž by se ji na listech usazovala řasa, avšak vždy tomu tak nebylo, je pro toto nutno mít naprosto stabilní a perfektní podmínky v akva, nepřidávat CO2 atd., CO2 mi vždy kytky vybudí a nestíhám je zastřihávat pak jsou nakonec stejně dosela oskubané což už pak nění tak hezké, nejlepší je když Vám akva hezky prosperuje i bez CO2, kytky rostou svým přirozeným tempem, nepřerůstají se, dokonce mnoho z nich mám i dočervena ale toto ovlivňuje spíše osvětlení, které taky již nemusím mít tak intenzivní jako zpočátku. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2011 16:59 Usine – Re: tomas3000
Párkrát je můžeš jen trochu zkrátit ale rostlina většinou zespodu olysá a naroste jí příliš kořenů, takže nebude moc pěkná a stejně ji budeš muset ustřihnout v půlce a spodek vyhodit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2011 16:54 Muž tomas3000 [15] – Způsob střihu stonkovek
dobrý den...jak stříhat tyto stonkovky...rotala rotudifolia, hygrophila polysperma, hygrophila difformis...můžu je sříhat normálně od vrchu aby byly těsně pod hladinou, ustříhnutím vrcholů? Stříhat je způsobem, ustřihnout pulku rostliny, spodek vyhodit a vrch znovu zasadit se mi moc nechce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2011 16:20 bijou – Re: romant
super, ďakujem, potrebovala som to odobriť, aby som im život v novom príbytku zbytočne nesťažovala.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2011 16:19 bijou – Re: beowulfx
no práve. už aj tak sú to drobné rastlinky a neviem si ani predstaviť, ako pchám vyčuhujúci koreň do dna, pričom mi ten trs akurát znova vylezie.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2011 16:17 R Muž romant [27981] – Re: bijou
já lehce přikracuju kořínky kařdý rostlině, kterou sázím do dna. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2011 16:12 Muž beowulfx [131] - Amazonské ryby a cichlidy – Re: bijou
Pokud je přesazujěš, tak při té příležitosti jim ty kořeny sestřihnout můžeš, jelikož pokud jsou hodně rozkořeněné, težko by se ti pak dobře sadily, kořeny nesmí směrovat nahoru, či nedej bože trčet odspodá nahoru ze štěrku jak jsem to nedávno viděli u jednoho známého. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2011 15:59 bijou – strihať korienky?
budem presádzať eleocharis a HC do väčšieho akvária, do nového dna (so substrátom a hnojivom, čo doteraz pod sebou nikdy nemali).
je vhodné pristrihnúť im predtým korienky? alebo im tým skôr uškodím?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2011 15:54 R Muž romant [27981] – Re: Gunguy
jak je to akvárko vlastě velký a kolik těch držkolezců tam je?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2011 15:48 Muž beowulfx [131] - Amazonské ryby a cichlidy – Re: Gunguy
Možná nedostatečná strava, jinak u Ancíku bych určitě doporučil krmit např. okurkou hadovkou, buďto mírně převařit a hodit do vody aby nevyplavala, nebo je surové kolečka zabodnout do dna, ty převařené jsou však měkkčí a ryby si na nich pěkně rychle pochutnají ;-) X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2011 15:43 Muž Gunguy [2]
taky na anubiasech mi ancistrus oholi stonky listub a ty pak uhniji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2011 15:40 Muž Gunguy [2]
krmim je spirulinou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2011 15:40 Muž Gunguy [2]
ja v nich mam dirky, a ty mam i v anubiasech, a nevim co by to udelalo , leda piskorka nebo ancistrus
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2011 15:30 R Muž romant [27981] – Re: Gunguy
Tak to je podle mě stejný jako by se ustřihnul. Mě ancistrusy cryptokoryny pouze čistí, ale nikdy jsem nezaznamenal, že by je nějak ožíraly. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2011 15:29 Muž beowulfx [131] - Amazonské ryby a cichlidy – Re: Gunguy
:-) No jelikož ho ancitrus nejspíše neokouše celý, tak uhnije taky. Navíc, ancitrus zdravé kytky většinou neokusuje, teda pokud je aspoň trochu uměle krmen.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2011 15:16 Muž Gunguy [2]
a co kdyz ho třba ukouš ancistrus?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2011 15:15 R Muž romant [27981] – Re: Gunguy
Ano je tomu tak. Valisnerkám je naprosto jedno kde se ten list ustřihne a přesto žije dál a neodehnívá. Kdežto u Cryptokoryny bude mít jakýkoliv zástřih listu za následek odumření zbytku toho ustřiženýho listu. Takže když stříhat Cryptokorynu, tak jednině list komplet, co nejníže u dna a odehnije jenom ten pahýlek. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2011 15:10 Muž Gunguy [2]
ted to prilis nechapu,kdyz zastrihnu list valisnrie tak v pohode, ale cryptokoryny tak ten list umre?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2011 15:08 Muž beowulfx [131] - Amazonské ryby a cichlidy – Re: Gunguy
Z vlastních zkušeností mám odzkoužené, že jediná kytka která zastřižení napřímo přežívá jsou valisnerie. Obecně věšechny stonkovky by se měly stříhat na stonku, a u listnáču se mi bez následnků dařily jen ty vallisnerky. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2011 15:02 Muž Gunguy [2]
takze kdyz zastrihnu kryptokorynu tak umre?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2011 02:42 Muž ryba [0] – Re: Gunguy
u kryptocoryn zastrihavam pouze poskozene listy,ne vic jak 1cm ode dna z estetickeho hlediska.pahyl se postupne rozpadne a nemusis se na to divat.jestli mas na mysli-Cryptocoryne aponogetifolia,je opravdu velka rostlinka,tam ti strihani nepomuze.jednou za cas vytrhnu matecni rostlinu a necham si mensi odnoz.valisnerky,ty se zastrihnout daji,ale je nebezpeci zahnivani listu.mel sem valisnerii gigantis dlouho,ale nez ji takhle zprznit a jeste se na to muset divat,mi nepripada jako stastne reseni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2011 00:05 Muž Gunguy [2] – Re: romant
asi ano, a co s stane kdyz to zastrihnu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2011 23:42 R Muž romant [27981] – Re: Gunguy
Tak to bych si tipnul, že tam máš Kryptokorynu Kalatkolistou a to akvárko je na ni už malý. Co třeba ji někomu darovat, nebo vyměnit za nějakou i jinou s menším vzrůstem. Mrkni do atlasu rostlin a určitě se tam dá něco vybrat. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2011 23:39 Muž Gunguy [2] – Re: romant
jsou u cryptokoryn od hliny k vode a pak zpatky , no nevim jak je stary ten anubias, par let mozna
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2011 22:27 R Muž romant [27981] – Re: Gunguy
Co Tě vede k tomu, že chceš stříhat zdravý listy Cryptokoryn? Anubias, když je jenom přichycenej za konce kořenů ve dně, tak by to mělo bejt v pohodě. Nebude to stářím rostliny? Taky jsem to u anubiasů pozoroval, prostě přestal růst a vyrazil někde jinde a ta nerostoucí část odumřela.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2011 22:24 Muž Gunguy [2] – Re: romant
nemel by byt, ale nevim na ten maly jsem nevidel, mohl se dna dotykat.... ale co ted s tim?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2011 22:23 Muž Gunguy [2]
co se stane, kdyz ustrihnu kryptokoryny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2011 22:23 R Muž romant [27981] – Re: Gunguy
Je ten anubias nějak zasazenej ve dně, třeba jako ty cryptokoryny?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2011 22:20 Muž Gunguy [2]
nemyslel jsem to doslovne :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2011 22:11 Muž filipsi [1295]
Gunguy napsal: ¨., kdy to zacne vadit? az se nebudou moct ryby hybat"" ?


Ano, az se nebudou moct ryby hybat, trochu jim to vadit bude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2011 22:11 R Muž romant [27981] – Re: Gunguy
Cryptokoryny se nestříhají(jedině odumřelé, či odumírajícílisty) a pokud je tím "dlouholisté" myšlena nějaká Valisnerie, tak tu klidně kdekoliv po celé délce listu, pak už je to jenom otázka estetiky. Houština z kořenů plovoucích rostlin bude spíš než rybám vadit těm rostlinám co jsou zasazený ve dně, protože jim to ubírá světlo. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2011 22:11 Usine – Re: Gunguy
Můžeš pouze odstraňovat staré listy ale rostliny lépe neporostou. Jestliže zastíníš příliš hladinu neporostou ti rostliny na dně. Nebudou mít dostatek světla. Rybám je to ale jedno. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2011 22:10 Muž Gunguy [2]
mimochodem kdyz uz tu byla rec o anubiasech, mam asi tri kytky, a asi dva druhy, a cas od casu mne zacne tak jako mekknout ten oddenek a pak shnije, ted koukam ze mam jeden takovy na konci a jeden uprostred, co s tim?

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2011 22:05 Muž Gunguy [2]
a cryptokoryny a takove dlouholiste kvetiny kdyz zastrihnu, tak zacnou rychleji rust?

a vadi rybam kdyz mam v akvariu hodne plovoucich kvetin? mam jenom zivorodky a sumecky, zatim to nevadi protoze mohou pod kouli z tech rostlin proplavavat, ale nevim jestli to nevadi nejak jinak, kdy to zacne vadit? az se nebudou moct ryby hybat"" ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2011 21:17 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: Gunguy
Bez obav ji zastřihněte. :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [4] ...... 8

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 13595x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/172-zastrizeni-a-uprava-rostlin?od=151