GH, KH
Já jsem měl podobné parametry tvrdosti až na to NO2. Pořídil jsem si reverzní osmózu a ředil cca 3,5:1 voda z osmózy:voda z kohoutku. S destilovanou vodou to bude asi na stejno, rozdíl mezi destilovanou a vodou v osmózy je co se týče tvrdosti asi zanedbatelný. Cenově tě vyjde lépe osmóza. Jo a neveř papírkům, používej radši kapkové testy.
0 15.12.2018 15:05 AngeK Muzu poprosit o radu. Nase vstupni voda ma podle testu JBL 6v1 vysoke hodnoty KH, GH a NO3, lepereceno ty nejvyssi mozne(no3 mezi 25-50, GH vice nez 21 a KH 15-20), ph je 7, cl a NO2 je vporadku. Je tu proste silene tvrda voda, jeden pan mi poradil redit s destilkou, ale nevim v jakem pomeru, pak kvuli rostlinam tekute CO2, to mi pomohlo, rasa naprosto minimalne a rostliny se pomalu rozrustaji, mozna bych mela poresit svetlo. Je jina moznost nez revizni osmoza?
Stačí aby trochu navlhly a už to měří nesmysly někdy ani navlhnout nemusí.
0 14.12.2018 17:54 janci82 – Rozdílné hodnoty KH?
Zdravím, zakládám akvárium.
Vodu jsem si namíchal z osmózy a vodovodní (GH 28-35 dle vodáren) (poměr asi 3,5:1) na tvrdost podle SERA kapkových testů GH 8 a KH 5 před napuštěním.
Po dvou dnech po napuštění jsem změřil vodu orientačně papírkem JBL ProScan: GH 7 a KH 20.
Zopakoval jsem test SERA kapkami: GH 7 a KH 4-5.
Čím to může být? Může být něco ve vodě, co ovlivnilo papírkový test?
Starší reakce
Starší reakce
Ok dobře
takže od jbl koupím pak no3 ať je to měření přesný.. a ph si budu měřit kramem od rataje který jsem teď vyzkoušel.. a zbytek asi časem, jestli budu nějak hrotit kytky.. což možná moc nebudu.. co v akva pojede, to tam nechám růst, co se tam vejde a zbytek vyhážu..
Testy na NH jsou podle mě k ničemu, výjimečně používám NO2 test při zakládání, pouze pro jistotu, ještě se mi nepovedlo naměřit cokoliv jiného, než 0 (provádím měření před nasazením prvních ryb a pak třeba pravidelně 2 dny po nasazení)
pH se hodí při přípravě vody pro odchov, případně při chovu ryb, kde je potřeba pH řešit (a pak je stejně lepší mít měřák). Jak píše vaaclav, NO3 je základ, pokud jde o kytky, dal bych na další místo PO4, pak asi Fe a nakonec K.
Pokud nechceš zahradničit tak ti stačí NO3.
Ok.. stejně všechno je, že buď v tom kytky jdou nebo ne.. a pak je zbytek co je dle mě třeba.. tj. NO-čka NH-čka a pH je základ vic asi nebudu potřebovat měřit ne?
Nebo je to taky zbytečný? Nebo mi bude stačit nejakej klasickej - nepresnej test na amonium a dusitany,dusičnany abych poznal "špatnou vodu"?
Jinak díky..
Neřeš testy, nauč se týdně měnit klidně polovinu nádrže a nebudeš muset nic měřit.
Připojím se k názoru @Magica, že bys možná nemusel být do testů tak hrrr. Testy nevyřeší tolik, jak si lidé někdy myslí. A to Ti píšu z pozice akvaristy, který má udělátka na měření všeho možného ještě o úroveň vyšší (a řádově dražší), než tady řešíš.
Nebudeš, po pol roku ťa to už nebude baviť.
GH a KH testy sú špecifické, tvrdosť odčítaš počtom kvapiek, ktoré si spotreboval. Takže čím tvrdšia voda, tým skôr to minieš. Tipnem si, že tebe vydrží trištvrte roka.
A jak dlouho vydrží? Když budu testovat jednou za tejden?
pokud to dá přes rok (52testování) tak se to asi vyplatí.. nebudu testovat vždycky všechno ale to, co bude zrovna třeba..
takže něco vydrží dýl..
Rostliny nehnojim, ale možná budu muset trochu a uvidíme, určitě to časem využiju..
Tento jsem si taky koupil, ale velmi brzo dokupoval další testy: GH, K, podrobnější PH (to univerzální, co tam je, ukazuje s moc velkým rozestupem), Mg, PO4.
Dnes bych koupil raději ten větší kufřík, jak jsem psal. Je několik verzí kufříků, ale v každém něco chybí. Ideální je vzít ten, který obsahuje dražší testy (především test na draslík). Záleží, co všechno budeš chtít měřit.
Nakupuji většinou zde:
www.aqua-obchod.cz/… Rataj má rozdílné výsledky, snad krabička od krabičky měří jinak, a především má špatně vyřešené kapání. Často jde ze začátku sotva poloviční kapka, zmačkneš víc a někdy i vystříkne proud tekutiny, takže můžeš vše vylít a začít znovu. Je to k vzteku. Rozsah barevné stupnice mi přijde malý, špatně se odečítá.
Dopručuji JBL testy, jsou drahé, ale kvalitní. Pokud chceš testovat hodně, je lepší si koupit tu větší sadu v kufříku (stojí kolem dvou tisíc), kde jsou základní pomůcky, kolorimetrická brožurka s návody i místo pro další testy. Ostatní testy stačí dokoupit jako doplňovací sady.
Vyjde to výrazně levněji než kompletní balení, kde platíš vždy navíc zkumavky, návod, injekční stříkačku nebo různé plastové špachtle. A na webu JBL jde stáhnout návody v pdf v češtině. I když už jsem u pár narazil na špatný překlad, i v dávkování, takže je vždy lepší při prvním použití kontrola v angličtině nebo němčině.
Na tvrdosť mám najlepšie skúsenosti so Serou (i keď u GH testu je ten prechod tiež... no treba si zvyknúť
)
Ale stále platí, čo povedal Anthrax a vaaclav, sú to hobby testy, nie laborka, a pokiaľ máš tých plus mínus 7dGH, ako tvrdí vodáreň, nemáš čo riešiť.
Ok díky..
Jinak jaký testy jsou nejpřesnější a výhodný koupit?
Co třeba od rataje?
Nota bene papierikovému tetra test 6in1...
Strakááč napsal: rezervni osmozu to je moc nakladny..
Hodnoty vody z vodovodu nejsou pořád stejné. Na webu dodavatele zpravidla zjistíš nějaký průměr za nějaké uplynulé období. Roční období, sucho, atd., to všechno hraje roli.
A že je reverzní osmóza nákladná... Jak se to vezme. Ale pokud chceš zůstat bez takových vydání a s papírkovými testy, tak se do řešení takových věcí ani nepouštěj. Máš nějakou celkem průměrnou vodu, ve které běžné rostliny a ryby můžeš klidně mít. Dobrá údržba udělá víc než nějaký ten stupeň tvrdosti.
Určitě bych věřil víc rozboru z laborky než výsledkům orientačního hobby testu...
Tak jako tak, kamení ti z kohoutku neteče.
Jenže já naměřil tetra testem GH vzdycky přes 10°d spíš až 14 i 16 - moc přesný to nejni ale ta barva tam taková byla.. to je celkem tvrdá voda ne?
To co si čevak napíše na net může bejt cokoliv.. já naměřil 7pH a oni 7,6...
já naměřil GH cca 12°d a oni 7...
tak já nevím co si z toho mám vzít..
Zdá se mě že řešíš blbosti. Máš nějaký důvod ke snížení už tak nízké tvrdosti.
Tak nejakou tu chemii ? Jenže po pár výměnach vody to tam bude zas..
rezervni osmozu to je moc nakladny.. já jen jestli neexistuje nejakej fígl
případně mit ve filtru kus něčeho dostupnyho na co by se ten vápník vázal..
A koukám že na screen jsem zapoměl..
Zkus reverzní osmózu, nebo deštěvku,ale tam hrozí že si něco zaneseš do akvária.
Jak bys si představoval snížení obsahu nějakých iontů (např. vápenatých) bez chemie?
0 13.08.2018 20:52 Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář) Hned využiju tohle téma..
....mám vodu v kohoutku jak vidíte na screenu obrazovky mobilu podle čevaku tvrdost malá ale vápníku je tam mraky.. ale můj tetra test 6in1 ukazuje pořád 10 u vody z kohoutku a v akvariu mám pak různě.. teď po přidání sisek a zkyseleni vody to nějak ubylo.. ale jen na 8gh a kh na 6
Tu tvrdost (gh) bych chtěl kolem 4-5)
Teď tedy otázka.. jak se to da snížit? Nejlíp to řešit nějak bez chemie - nějaký fígle.. ?
Máš měkkou vodu, já ji mám kolem 3 °dGH, takže bych to neřešil. Co by za ní někteří dali.
0 13.08.2018 19:25 micuda – obecná tvrdost vody GH
ahoj,dělal jsem test vody vše ok až na GH je to mezi o-4,test od tetry 6 in 1,mám to nějak řešit,díky
Starší reakce
KNK, kyselinová neutralizační kapacita, neboli alkalita, nepřesně uhličitanová tvrdost (KH) nemá s celovou tvrdostí (GH) nic společného. Může být voda s vysokou KH a nulovou GH. A naopak, voda může mít vysokou GH a nulovou KH. Přesto existuje u přirozených vod jistá korelace, že vody s vyšší KH mají většinou i vyšší GH a naopak. Určovat se podle toho ale nic nedá.
Zdravím a jdu s dotazem. Mám test na určení KNK ve vodě a píší tam, že se s tím dá zjistit i celková tvrdost vody. No nepřišla jsem na to jak. Celkově celý výsledek toho testu je pro mě větší záhada, než jak funguje vesmír.
Starší reakce
Měl jsem svého času podobné úvahy jako Ty. Dokonce jsem přišel na způsob, jak opravdu vápník a hořčík vysrážet, odfiltrovat, a lít do akvárka vodu bez tvrdosti.
Ale jak velmi trefně píše DavFM,
reverzní osmóza mě učinila šťastným. Je to zdaleka nejjednodušší, a když uvážím náklady spojené s jakýmkoli alternativním postupem, myslím že to vyjde i nejlevněji.
A nakoniec to nie je až také drahé keďže si na svoje účely vystačím s nejakou základnou RO. Ďakujem všetkým za rady
Pokud to myslíš s akvaristikou trochu víc vážně, osmóza je věc,která tě udělá šťastným
Já jsem jako mladý kluk akvaristice celkem propadl, ale největší dosažený úspěch byli rozmnožení kančíci příčnopruzí. Jiné ryby, věčně jsem zkoušel neonky, to prostě bylo sci-fi. Jednak nebyly informace a taky nebyla technika. Dneska je už sehnatelné všechno, vše vyčteš na internetu (takže jsem zjistil, že ty kančíky rozmnoží i úplný debil), dá se sehnat technika (pH metry, konduktometry, topítka mají termostat
atd.) a hlavně, není téměř žáden problém udělat si vodu jakou chceš. Stačí mít reverzní osmózu a jde s tím kouzlit. Vč. třeba těch neonek.
Investice do RO je ta nejrozumnější.
To vymrazovanie sa mi celkom pozdáva
To asi nepôjde, bývam v BA hneď pri Slovnafte
Low cost varianta je chytat dešťovku. Lze ale doporučit jen pokud bydlíš v nějaké čisté oblasti.
Taky se dá voda "vymražovat". Když venku mrzne, jde to,dělat to v mrazáku už je ale opruz.
Edit:tady máš i další možnosti:
www.nazeleno.cz/… Práve cena bola dôvodom. Takže asi buď RO alebo nič
ionexy, destilací... všechno to je dražší a pracnější než RO, ale jestli máš nějaký specielní důvod vyhýbat se RO, tak to funguje taky
Zabudol som dopísať: bez použitia RO
Neviete prosím niekto ako znížiť GH vo vodovodnej vode? V akváriu sa mi robí na úrovni hladiny nános vápenca. Kh v akváriu je 10°Dkh, merané testom JBL.
Starší reakce
Stává se to.
Zdravím,
dnes jsem při měření zjistil, že se mi zvýšilo KH v AQ na 12. Přeměřil jsem vstupní vodu z městského vodovodu a má 15, dřívě měla tak 11-12, stává se to, že se mění během roku?
Starší reakce
Yirka napsal: Do toho bych se určitě nepouštěl.
zervan napsal: ... no riediť test asi nie.
Děkuji za reakce. Mě by spíše zajímalo, zda tu je někdo zdatný chemik a skutečně ví, zda to lze či nikoliv. Moje znalost končí u vytvoření kalibračního roztoku o známé alkalitě. (snad to dělám dobře.)))
Áno, dá sa aj ušetriť, aj spresniť podľa potreby, no riediť test asi nie. Ja meriam takto (cieľ mám hlavne ušetriť):
* dám len 2 ml vody (alebo pri tvrdej vode 1 ml, či niečo medzi);
* kvapkám test, kým sa nezmení farba (treba dbať na to, aby boli aspoň 2-3 kvapky), K kvapiek;
* z 2 ml "presnej" striekačky kvapkám vodu, kým sa nezmení farba späť;
* spočítam - ak je spolu V ml vody, potom je tvrdosť: 5 × K / V
Výpočet vychádza z faktu, že pri 5 ml znamená každá kvapka 1° tvrdosti.
Tu mám pomôcku na výpočet:
www.dropbox.com/… Do toho bych se určitě nepouštěl.
Přidat reakci
[1] 2
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 5022x